HÜN GEHEIM. Uit den Omtrek Land- en Tuinbouw. Sociale Berichten Kunst en Wetenschap. Marktberichten. Amsterdamsche Beurs. FEUILLETON. Kerk en School. Rechtszaken. Post en Telegraphie. Ie prijs 1 vel, 2eJ .v.d.W ïtje van lis, A Venei" TurenW iwerke® le p«] H. D£ G. v. V» d. Mee drijfwf le P^'ti ok, De 1 Kemf P. Sell" Veldb' Vring' 8)- 2e pr'J' ïoften. tria). 3e prijs 100 HL. Haver, f 4.57f 0, 30 HL. Paardenboonen fÜ, Burgerlijke Stand. Bevallen: J. C. E. Hoefsmit-Ver- vers, d. M. Dirken-Meiland, z. Overleden: W. A. 18 j z. v. J. P. L. de Zwart, Voorzorgstr. A. E. 4 j., d. v. W. v. Vel zen, Gasthuislaan. J. H. Harren, 76 j., Schotersingel. -* M. Korremans-v. Brederode, 44 j., Goudsmidspleintje. J. de Haan, 48 j', Brouwersstraat. A. Zeilmaker- v- d. Helm, 73 j.. de Clercqstr. J. H. Plomp, 64 j., Langendijkstraat. Politie-rapport. Gevonden 1 kanten kraag, 1 por temonnaie met geld enz 1 muilkorf. 1 notitieboekje, 1 portemonnaie met geld, 1 kinderschoentje, 1 paardede- ken, 1 zwart zakje met zakdoek en portemonnaie, 1 kinderzak met inhoud, 1 bril in étui, 1 greenen balk, 1 no. Van motorrijwiel, 1 huissleutel, 1 cein tuur met gesp, 1 zakje met kerkboekje enz. 1 matrozenmuts, 1 kilometer boekje Staats Spoor. Proces-verbaal opgemaakt wegens bezigen van een hond zonder muilkorf als trekkracht, verwekken van nacht rumoer, wielrijden zonder licht, loopen over een anders grond, niet voldoen aan eene vordering der politie. Barometerstand. Stand van gisteren. 763. Neiging tot Vooruitgang. Thermometerstand Heden middag 12 uur 68 F. 20 C. -je'" Laagstev.d.afgel. nacht 54 F. 12 C, Opgegeven door Joh. M. Schmidt opticien. Zijlstraat 85, Haarlem. AGENDA. Dinsdag 28 Mei. Teylkr's Stichting. Dagelijks van 11 u. v.m.3 uur n.m. (behalve Za terdag en Zondag)de Bibliotheek van 14 u. n.m. (behalve Zond.) len Zondag der maand geopend van 14 u. n.mtoegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m,4 uur n.m. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m.3 u. n.m.'s-Zondags van 123 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v.m.5 u. n.m. (beh. Zon dags en R. K. Feestd.). Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v. m.10 u. n.m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zondag) van 10 u. v.m.4 u n.m kosteloos. Berichten uit de Staats-Courant. Ben. tot adj. comm. bij den raad van toezicht over de spoorwegdien sten mr. F. E. Doedes te Amsterdam tot Hoogheemraad vanwege de duin kavel van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en duinen tot Petten A. Peeck te Schoorltot Hoog heemraad van Rijnland, Noord- en Zuid-Holland J. H. M. Evelijn te Haarlemmermeer. Statuten in de Staats Courant R. van Schooneveld's Fouragehandel, te Sloten (provincie Noordhol and.) Doel: het drijven van handel in fourageartikelen, gras, zoden, tuin grond, sintels en aanverwante arti kelen, met alles wat daartoe in den meest uitgebreiden zin kan behooren. Duur: 30 jaren. Kapitaalf5000, verdeeld in 50 aandeelen van f 100, waarvan 10 zijn geplaatst en vol gestort. Het bestuur der vennoot schap is opgedragen aan 1 ot 2 directeuren. SLOTEN. Kiespropaganda. Den 5en Juni a.s. zal alhier in openbare bijeenkomst optreden mr. H. Smeen- ge, lid der Tweede Kamer, en zulks in het belang der verkiezing van den heer C. v. d. Bout als lid der Prov. Staten. HAARLEMMERLIEDE c. a. Het begintal. e burgemeester en zijne echtgenoote zijn op verzoek opge treden alsbescLermheer en bescherm vrouw der gemengde zangvereeni- ging „Crescendo" te Halfweg, direc teur de heer J. C. Tuin te Haarlem. LISSE. In 't zaadbakje. Bij de familie Van D, in de Meer- en Hout straat alhier, heeft een muis zes jongen ter wereld gebracht in... het zaadbakje van de duivenkooh Dit zeldzaam geval verklaren wij ons op de volgende wijze, namelijk dat muis al meermalen een bezoek bad gebracht aan het zaadbakje en wel om haar honger te stillen, tot dat in den bewusten nacht haar ten slotte haar vermeerdering overval len is. WARMOND. Onder deze gemeen te bevinden zich sinds aan paar we ken een paar watervogels van de tegenwoordig zeldzaam voorkomende vogelsoort „Roerdomp". De vogel die uitsluitend van visch leeft en vooral 's avonds een misbaarlijk bijna brullend geluid maakt, komt naar men zegt alleen bij streng beete zomers uit de moeras-en naar grootere waterplaatsen, zoodat men daarom een heeten zomer durft voorspeller. Encycliek-Meeting van de afd. v. d. Ned. R.f. Volksbond, te Voorhout. Te ruim half acht had Zondag avond de reeds aangekondigde En cycliek-meeting in het Stations koffiehuis plaats. De Voorz. de heer Meijer opende de vergadering met gebed, en bij zijn inleidend woord wees liij er op dat bij het begin van dezen dag met de alg. H. Commu nie, hij zoo vele leden achter had zien blijven, wat hij hoopte da bij een volgende gelegenheid niet meer zou geschieden. Hij wilde oerk deze vergadering benutten om tot versterking dei- kas van het Ondersteuningsfonds,die dezen winter meer gaf dan zij kon, eene collecte te doen houden welke na gehouden telling f 8.85 bleek opgebracht te hebben. Hierop begon de WelEerw. heer C. van Mierlo de spreker van dezen avond met zijne rede, kiezend tot onder werp: „De Kerk van Christus in pnze dagen." De WelEerw. spreker zou om de uitgebreidheid van het onderwerp over sommige punten zeer vluch tig heen gaan om aan anderen weer een beetje meer aandacht te wijden. Na de pauze die hierop volgde werd de avond verder door eenige heel aardig gespeelde komediostuk- jes volgemaakt, welke waren geti teld „De Komiekelingen van Suri name" en „Een jood in de val." Was het begin van den avond nuttig en leerzaam geweest't werd later gezellig en eind'gde ten laatste zeer vroolijk. Het Encycliekfeest inng be schouwd worden vaardig gevierd te zijn en zal zonder twijfel voor den afd. haar nut afwerpen. NOORDWI IK. Kantongerecht ie Leiden. 0. H., 31 jaar, schilder al hier, had geloopen op de spoorba: n van de Noordwijkselie tram. Eisch fl of 1 dag. Beklaagde kon er niets tegen heb ben; hij heeft de borden gezien, maar hij had haast. SANTPOORT. Concours. Het zal hier ijs en weder dienende o neen, als de na-lente gelieft me< te werken, groot feest zijn op 9 en 16 Juni, in het buitenverblijf „Spa renberg van den hoogedelgeboren heer Wüste. Daar toch zullen wedstrijden plaats hebben van den Bond van Harmo nie- en Fanfare-corpsen er zullen, op beide dagen, niet minder dan 33 vereenigingen, met 1100 uitvoe renden, zich met elkander meten. Op 9 Juni heeft in hotel Klau wers, bij het station, allereerst de officiëele ontvangst plaats door de feestcommissie. Dan zal een marsch wed strijd worden gehouden, ook op 16 Juni, en te 121/., uur vangen dan de wed strijden aan. Het terrein biedt allerlei ge rieflijkheden aan. Een flink buffet, fietsbewaarplaat- sen, tenten voor prentbriefkaartver koop enz. En 's avonds? Op 9 Juni een uitvoering door een dameskapel, dan tableaux-vi- vnnts door IJmuiden's gymnastiek verenigingen verder, ja heusch, bal- cliampêtre. Op 16 Juni komt de kapel ook, doch werdt de gymnastiek vervan gen door een specialiteitengezelschap en is er eveneens bal-champêtre. Naar wij vernemen zal de stoom tram HaarlemAlkmaar zorgen voor voldoende extra-trams. Voor hen, die eens een dag echt buiten willen zijn, biedt „Sparen- berg" gelegenheid te kust en te keur. ZAANDAM. Koninklijk bezoek. Naar aanleiding van de toezegging van H.M de Koningin, om te over wegen of Zaandam het volgend jaar voor een officieel bezoek in aan merking zal komen, worden te Zaandam reeds stappen gedaan, om H.M. op recht feestelijke wijze te ontvangen, indien het bezoek door gaat. De vereeniging „Oranje Boven," welke eenige jaren geleden gevormd werd en wier doel is hij een officieel vorstelijk bezoek leiding te geven aan de feestelijkheden en de ge meente op practische wijze in feest dos te steken, vergadert reeds Woensdag a. s. Bovendien worden pogingen aan gewend, om een jongenseerewacht te vormen, in den geest van „Klein maar Dapper" te Amsterdam. Deze jongens jongens van Zaandam willen zich „Wilhelminagarde" noemen. Zaanlandsche Zeilvereeniging Voor hetvereenigingsjncr 1907/1908 is het bestuur der Z. Z. V. als volgt samengesteldmr. H. J. C. v. Tienen alhier, eere-voorzitterM. Groot es Jr. Westzaan, voorzitter; W. F. Bloeraendaal Wormerveer, vice-voorzitter Evert Honig Koog a. d. Zaan, le secretaris A. Laten- stein Zaandijk, 2e secretarisP. Swart Cz. Koog a. d. Zaan, penning meester P. Pauw alhier, H. G. Backe Wormerveer, W. Tip West zaan, A. v. Wessem Az. alhier, commissarissen. DE RIJP. Verdronken. Gister morgen is de 80 jarige mej. R. alhier in een sloot bij haar woning verdronken, en le Zwaagdijk (N.H.) een 6-jarig zoontje van de H. KOOG AAN DE ZAAN. Aan bestedingen. B. en W. van Koog aan de Zaan hebben het houwen van een gemeentehuis aldaar ge gund 8 an den laags ten inschrijver op één na, J. 11 u ijs man Fz. K oog aan de Zaan, die voor f32 870 in ■schreef. Laagste inschrijver was J H.Nolle te Amsterdam voorf29.945 en fazanten eischen dezelfde broed- warmte. Komkommers en Augurken van den kouden grond. De komkommers en augurk er be op een hed staan tieren betei en kunnen vroeger geplukt worden i s ze vooraf in potten zijn gekweekt Men behoeft dan niet te wachten tot !o nachtvorsten ophouden en heef lan krachtige planten met kluit ter beschikking, die terstond door groeien. (V.p.) Eieren van Parelhoenders. Om eieren van parelhoenders in •de broedmachine uit te broeden, snoet de temperatuur iets hooger f'jn dan hij het uitbroeden van kippeneieren, dus 4042 gr. Celsius (106 gr. F.). Eieren van patrijzen l. DE ONBEKENDEN. Den 30 Maart 1817 vertoonden zich twee gesluierde vrouwen aan de poort van het hotel Pymodan. Het was on geveer zeven ure des avonds. De por tier opende de deur. „Mijnheer Delman!" Toen de portier geantwoord had „op de eerste verdieping!" hielden zij op de aangewezen plaats stil, en eene van haar schelde aan de deur van het vertrek. De dienstmaagd, die haar opende, week van schrik terug op het gezicht dier gedaanten, die in zwarte kappen en geheel in zwarte zijde ge wikkeld, zich voor hare oogen ver toonden, en zeide geheel onthutst: Gesluierde dames! Welnu! het is vastenavondlaat haar binnenko men, riep uit het tweede vertrek eene ernstige doch vroolijke stem. Op deze uitnoodiging, verschenen twee vrouwen, onder lange sluiers ver scholen, in dit tweede vertrek, en hiel den op den drempel stil, terwijl zij de personen, die zich in het vertrek bevonden, met nauwkeurigheid op namen. Dat moest zeker de eetzaal zijn. Een groote tafel was er aangericht, en bij het licht van eene groote vergulde lamp met zeven spruiten, die aan ket tingen van hetzelfde metaal aan de zoldering hing, schitterde deze tafel van al het zilver, dat er zich op be vond; wat meer is, zij was met eene hoeveelheid suikergoed en gebak als overladen. Een man, omstreeks vijftig jaren oud, zat in het middenZijn vooruitstekende buik, die hem van de tafel verwijderd hield, zijn frisch en blozend gelaat, zijne dikke lippen en het grijze en dunne hoofdhaar, dat bijna rechtop stond, getuigden van zijnen smaak om goeden sier te ma ken. Twee vrouwen waren aan zijne zijde gezeten; die aan de rechterzijde was groot, mager en droog en had dien begeengen en navors chet,den blik der huishoudster die vreest, dat de voorraad te spoedig zal verdwijnen. Het was mevrouw Delman. Do vrouw, die aan de 'linkerzijde van den heer Delman zat, was klein en dik; baar gelaat drukte welwil lendheid uit, en hare geestelijke klee ding zette aan haar geheele voorko men iets ernstigs bij. Tegenover die drie menschen zaten twee jonge lie den, die beide groot en schoon, zeer voorname vormen hadden. Echter kon men aan de losse en ongedwongen houding van den een zoowel als aan de linksche beschroomdheid van den ander raden, dat de een de zoon des huizes cn de tweede eenvoudig een bewoner was. De twee nieuw aangekomen nader den de tafel, en zeiden Een vroolijke vasten-avond Insgelijks! antwoordden de aan wezige personen. Vervolgens nam ééne der twee vrouwen, zonder omslag te maken, twee stukjes suikergoed op een bord, gaf er een stukje van aan hare ge zellin, lichtte het benedeneinde des Mais voor Kippen. Uitsluitend mais te geven als korrelvoeder is voor leggende kip- en niet aan te raden. Dit voeder zet sterk vet aan en vette kippen leggen slecht. Rijpheik van het Zaad. Het zaad van onze struiken en boomen, die we tot versiering in onze tuinen en parken houden, is volstrekt niet altijd in den herfst rijp. Veel zaad kan men reeds oog sten, vóór men nog over hel ge heel aan verzamelen van zaad denkt, omdat de zomerbloei nog eerst ko men moet. Zoo is het zaad van populieren en olmen reeds in Mei rijp, en dit moet spoedig ingezameld en gezaaid worden, om plantjes te geven. In Juni rijpt het zaad der meeste soorten van wilgen, ribes, daphne, caragana enz. (V.P.) „De Katholieke Onderwijzer" zal voortaan in 8 pagina's verschijnen. Adv.-generaal jhr. mr. Rethaan Macaré nam conclusie in de zaak van J. W. van M., aannemer te Vleuten, en K. S bierhuishouder te Koog aau de Zaan, door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens verduistering van eenige zilveren candelabres, ter waarde van f912.50, welke hun waren toever trouwd door een goudsmid te Am sterdam, nadat de eerste requirant hem een accept had gegeven voor de bewuste candelabres, dat latei- waardeloos bleek. In cassatie was betoogd, dat de beslissing, dat hier geen termen waren tof schorsing van het straf geding, omdat hier koop n leve ring aanwezig zou zijn, niet vol doende zou zijn gemotiveerd. Adv.-gen. achtte die grief feite lijk ongegrond, daar de bedoelde grief door het Hof uitvoerig is on derzocht en ongegrond bevonden. Di conclusie strekt dus tot ver werping. Uitspraak 24 Juni. R K. Winkeliersvereeniging. Te Amsterdam heeft in een zeer slecht bezochte propagandavergade- ring van de R. K. Winkeliersver eeniging dr. Nouwens een rede gehouden waarin hij de noodzake lijkheid van organisatie van den middenstand op Katholieken grond slag krachtig bepleitte en tevens wees op het groote nut van midden standsorganisatie m het algemeen. ZondagssFuiting. Te 's-Gravonhage zal voor het confectiebedrijf weldra algeheele sluiting op Zondag worden inge voerd, terwijl ook Utrecht vermoe delijk spoed'g dit voorbeeld zal volgen. Te Rotterdam wordt gedeeltelijke Zondagssluiting ingevoerd. De Zondagsrust. Ondanks de voortvarendheid op elk gc-bied en de gejaagdheid, die het getal zenuwlijders met den dag vermeerdert, gaat de wetgeving wat de zoo gewenschte Zondagsrust be treft, ook in onze verlichte en voor uitstrevende twintigste eeuw heel traag vooruit. In dit opzicht zijn wij nog in de eeuw der trekschuiten en gaat de wetgeving den slakkengang. Op het vierde congres voor de gezondheidsleer en de volksbeschrij ving, dat in 1882 te Genève (Zwit serland) gehouden werd, werden de volgende besluiten met alge- rneene stemmen aangenomen 1. Het menschelijk organisme vordert, om van de lichamelijke en geestelijke inspanning uit te rus ten, van de zeven dagen ten minste éénen. Deze wekelijksche rustdag kan vooral niet gemist worden door hen, wier werk onverpoosd, eento nig is, af als dit verricht wordt in eene minder gezonde omgeving. Waar de wekelijksche rustdag out breekt, lijdt de gezondheid, en de geschiktheid om te werken neemt sterk af, en niet zelden volgt een vroege dood. Wat meer is, door een arbeid zonder rustdag wordt de dronkenschap in de hand gewerkt, da openbare veiligheid loopt gevaar en het familieleven wordt verwoest. 2. Maar zal de wekelijksche rust dag bevorderlijk zijn voor de ge zondheid, dan moet die rustdag niet willekeurig zijn, maar het moet een rustdag zijn voor allen tegelijk. Deze dag moet in den volsten zin des woords een rustdag zijn voor den geest en voor het lichaam. Beiden moeten op eene heel andere manier bezig zijn, dan op de andere dagen der week. Dan behoort de werkmau, netjes en ordelijk ge kleed, dien dag door te brengen in eene zindelijke woning of in de open lucht. Eene vadsige rust, los en traag van geest, zoowel als het misbruik van alcoholische dranken en spelen of ontspanningen, die overmatige krachtsinspanning vor deren, zijn in strijd met de gezond heidsleer. Het internationale congres voor de Hygiëne, dat in hetzelfde jaar ook te Genève in September werd gehouden, drong bij alle regeerin gen, bij al de administratiën der spoorwegen, der posterijen, bij alle industriëele en handelsondernemin gen erop aan, hun ondergeschikten zooveel mogelijk een heelen rustdag per week toe te staan, met het doel de gezondheid der werklieden en de stoffelijke belangen van dezen en van hen, in wier dienst zij werk zaam zijn, te bevorderen. Dat was de uitspraak der geleerde mannen reeds voor vijf en twintig jaar. Dat was de overtuiging van allen, die van de gezondheidsleer eene afzonderlijke studie hebben gemaakt. Dat was het oordeel van mannen, die zich geenszins stoorden aan liet gebod van den hoogsten Wetgever, die zeideDen zevenden dag zult gij rusten. Hun oordeel was lijnrecht in strijd met dat der liberalen, die ter wille der vrijheid en in het belang van den werkman voor de afschaf fing van de Zondagsrust geijverd hebben en ten slotte, vooral in Frankrijk hun zin hebben gekregen. Toen heetten zij de vrienden van den werkman. En wat zien wij nu? Het zijn juist de werklieden, de dienstbaren van alle slag en eiken stand, die luide roepen om Zondagsrust. Het vuige eigenbelang van de werk gevers en aandeelhouders of de belanghebbenden van industriëele ondernemingen steken den wetgever, die de wet, op den berg Sinai ge geven, weer in eere wil herstellen, overal een spaak in het wiel. Voor de stoffelijke belangen der aanbidders van den Mammon moe ten alle andere belangen wijken. Ter wille van de uitzuigers der werkslaven en dienstbaren moet de verplichtende wekelijksche rust dag niet in de wetgeving worden opgenomen, te meer niet, wijl juist daardoor de wet een christelijk tintje zou krijgen, en dat vooral moet vermeden worden. Daardoor toch zouden de den kende werklieden tot de overtuiging kunnen komen, dat eene wetgeving, die een christelijken grondslag heeft juist in het belang is van deu pro letariër, van den werkman, van al de niet bemiddelden. Correspondenz für Kunst te Weenen te vertellen weet in Juli a.s. over gebracht worden naar Weenen, waar de componist in Maart 1809 gestorven is. Haydn's overschot rust thans op 't kerkhof te Eisepstadt, waar hij tot 1790 gewoond heeft. Voorts bestaat het plan om den grooten doode een eeregraf te geven op het Centrale Kerkhof, naast die van Beethoven en Schubert. josef Haydn. Het stoffelijk overschot van Josef Haydn zal, naar de Allgemeine De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 4 Juni, de openstel- lingsuren op werkdagen van het post-, telegraaf- en telefoonkantoorj te Krommenie en van het hulptelegraaf kantoor te Sloten ((Friesland) geregeld zal zijn als volgt: Krommenie: 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7, 8 tot 8.30; Sloten (Friesland)8.30 tot 9.30, 11.30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6.30. (Greenwichtijd.) Het bepaalde omtrent de diensttijden op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. (Stct.) Burgerlijke Stand. WARMOND. Geboren: Johanna Maria, d.van C. van Dijk en P. van Leeuwen. Ondertrouwd: J. C. van Stein te Voorhout, en C. S. Meiman. SCHIEDAM, 26 Mei. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 11,per Ned. vat, zon der fust en zonder de belasting. Moutwijn traag. Spoeling per ketel f 0,90. WOERDEN, 26 Mei. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 348 partijen. Prijs van Goudsche le soort f 26.a 27.50, 2e soort f24. a 25.zwaardere f 28.a Edammer le soort f a f 00. per 50 kilo. Handel traag. Op de heden gehouden vee- en var- kensmarkt besteedde man voor scha pen f 28 a 31.lammeren fll a 17, biggen f 10 a 20.per stuk. Aangevoerd plm. 650 lammeren. GOUDA, 26 Mei. Granen. Witte poldertarwe f 7.75 a 8.25, nieuwe di to f 8.75 a 9.mindere soort Zeeuw- sche f 8.25 a 8.-50, afwijkende f 7.75 a 8.polderroggef 5.75 a 6.Zeeuw - sche dito f 6.25 a 6.50, voor dito (per 70 kilo)haver f 4.a 4.50 per heet., dito f 8.75 a 9.per 100 kilo kook- erwten f 8.50 a 9.50witte boonen f 14.a 16 bruine do. f 8 a 12. duivenboonen f 7.50 a 7.75, paarden boonen f 6.50 a 6.75; mais Ameri- ka,ansch f 6.30 a 6.40, Odessa f 6.20 a 6.30. Kaas. le qual. f 27.a 2S.50, 2e qual. f 24.a 26. Aangevoerd 157 partijen. Handel gewoon. Boter. Aangevoerd 1811 stukken van i/2 kg., handel vlug; prijs der goe- f 1.25 a 1.35, wei- f 1.a 1.10. 27 Mei. Medegedeeld door H. O. Tombergh en Co vorige koers Heden South. Pac Sh79i/8 Common Marine U/2 Pref. 211/a Common Steel Sh. 335/8 Topeka Sh. 91i/4 ?e pref. Mexican. Common Kansas Sh. 25 Pref. 591/4 Common Wabash 13 Union Sh137 Southern Rails 19 Car Foundry Sh. 355/g Common Erie 225/g Missouri325/g Rock Island201,15 Ontario Sh34i/g Denver Sh25i/2 Kon. Petroleum S99y2 Common Peru ll7/g Pref. Peru Dominica541/4 Kimberley98 Great Cobar IS6V2 Rusland Hope 70 Consols ,j 701/4 Amer. markt lager. Russen prijshoudend. Petroleummarkt lager. Tabaksmarkt flauw. Mijnwaarden aangeboden. 791/4 71/2 21 32i3/i6 891/s 241/a 59 13 13oi/2 -•177/8 SSI/a 21% 32i/g 191/16 331/4 25 8981/2 Ui/2 54Vi 97 181 70 70V4 sluiers op, en bracht bet andere stuk naar den mond. De tweede, hare ge zellin navolgende, nam op een ander bord twee koekjes, gaf er een aan hare vriendin, en beide aten zij het op; op de krampachtige beweging, die de oogleden van mevrouw Del man kenmerkte, op haren geopenden mond, op de beweging van hare hand, die zich uitstrekte alsof zij den roof van haar nagerecht wilde voorkomen, volgde een schaterend, onschuldig, kinderlijk gelach, dat door de beide meisjes werd aangeheven Dit lachen deelde zich mede aan den heer Del man, aan de beide jongelingen en zelfs aan de geestelijke zuster; maar het had op mevrouw Delman geen invloed. Mijnheer Delman, die een grooten zil veren schotel vol gekonfijte vruchten voor zich genomen had, wilde deze aan de beide vroolijke meisjes aan bieden; maar de hand zijner heersch- zuchtige vrouw belette hem zulks, daar zij zijnen arm tegenhield en met eene schelle, wanluidende stem riep: Denkt gij dan inderdaad, dat ik al die schoone dingen, die mij sedert acht dagen zoo veel moeite gekost hebben, zoo maar door elkeen zal laten verslinden? Ik moet u opmerken, goede vrouwhernam haar goedhartige echt genoot, dat u dit nagerecht niet veel moeite gekost heeft, want wij hebben het dezen morgen ontvangen. Mevrouw Delman wilde antwoorden, maar een der twee jeugdige onbeken de vrouwen stak den arm uit, als om het stilzwijgen op te leggen, en met eene zeer welluidende stem zeide zij Holawij zijn niet hier ge komen om uw suikergoed op te eten, maar met een doel, dat edeler en prij zenswaardiger is. Zeg ons eerst eens wie gij zijt, onderbrak mijnheer Delman. Ik zal liever zeggen, wie gij zijt, antwoordde zij, die aangespi oken was. Laat eens hoorenlaat eens hoo- ren! zeide mijnheer Delman, terwijl hij zich in den rug van zijnen stoel vleide, en beproefde zijne armen te kruisen; dit laatste wilde echter niet gelukken, en hij kon er slechts toe geraken zijne duimen bij elkander te brengen, die hij in alle richtingen draaiden. Laat eens hooren en begin met mij, lief kind! O, volgaarne! Ik zal beginnen met uwen vader, een rijken bankier, die slechts één zoon had. Die zoon beminde een arm deugdzaam meisje, maar de vader noodzaakte hem me juffrouw Dorothea Marini te huwen. Uwe zuster Rosa, die de oudste was, ging, nog jong zijnde, naar het kloos ter, en toen zij de jaren van verstand bereikt had, wilde zij het niet meer verlaten, en nam den sluier aan. Onder het schrikbewind werd zij uit het klooster verdreven en nam zij hare toevlucht tot haren broeder, die haar vol liefde in zijn huis opnam. Gij hadt twee vrienden, Fernandez ge naamd, die zich te MadLrid gingen ves tigen; en gij zijt, nu de ouders dood zijn, de voogd hunner kinderen ge worden Verwonderlijk I verwonderlijk 1 zeide mijnhec-r Delman, terwijl hij de spreekster met verbazing aanzag, en zijne duimen nog veel sneller deed draaien. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3