Woensdag 29 Mei 1907. No. 6596 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. \\f l L, St. BUITENLAND. BINNENLAND.^ •J, Editie 2 uur. XI, per f ge- n0 zich leve- ;eina- ofteD «35 )P en rng, 12. lit is> p lief" jrkte, ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. &UREAUX: St. JANSSTRAAT 1, ïnterc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels Elke regel meer 0.60, (contant) 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN '25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etr&ngère :- G. L. DAUBS Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Hontmartre. Wegens den H. Sacra mentsdag verschijnt dit ölad morgen .niet. Uit ons Parlement, Een geheel ander onderwerp dan bet Tiendrecht, het Branderswetje andere dingsigheden (uit den Matsten tijd, heeft de Kamerigiste- ren te behandelen gehad. liet ont werp namelijk, reeds de vorige maal 6Ven door den heer Van Doorn (liberaal) aangeroerdhet onderzoek laar het vaderschap en wat'daarmee vO'band houdt. Gelijk men weet, heeft de lieer Van Raalte, minister van™Justitie, dit ontwerp van zijn voorganger, 'V beer. Loefl', overgenomen. Ulteraad kunnen wij met] veel öv«r het verhandelde schrijven. Steun (heeft het regeeringsontwep van verschillende zijden ondervon den [[Katholiek,"[Socialist, i[Antire- volutionnair. Vrijzinnig-democraat, Hebben éen liedje gezongen. En op zeer aangenamen toon heb ben Fdefi heeren [gediscussieerd, wat "okvermeldenswaard is, vooral Ofndat de heerjHugenholtz b.v. nog *1 de gewoonte heeft,'j(ora in soort gelijke gevallen niet bijzonder kies keurig te zijn op zijne uitdrukkin gen. De verdedig.ug van het ontwerp Wam over het^algemeen op het zelfde neer f dezelfde argumenten (,p anderen toon en met andere Voorden voorgedragen. Alsa /zeer geducht tegenstander Het zich hooien deTieer de Savornin Lobman. Hij sprak zijne vreesjuit, dat juist de]f zedelijkheid werd doorjhït ontwerp bog dieper zinken zou. Er ,Jp Duitschiand gewezen,|waar de ge- Volgen zeer afschrikwekkend zijn en tot ernstig nadenken dringen en dwingen. Waarom is dit voorstel voor mij onaannemelijk vroeg de heer Savor- bin Loliman ten slotte En hij antwoordde: „Den buiteechtelijken omgang kan de wetgever voorkomen, eerst en Voornamelijk door het huwelijk m hooge eere te_ houden. j^Zal dit be werkt worden door dit ontwerp Juist het tegendeelj?; zal plaats hebben. Het zal het huwelijk groote schade berokkenen, de on zedelijkheid in de hand werken en Onschuldigen doen boeten voor de i schuldigen. Door de Vrijzinnige democraten zijn verschillende amendementen i ingediend, die het wetsontwerp nog Verscherpen willen. Maar zal rechts hiermede genoegen nemen Ook Dr. Blooker was het geheel niet]de Savornin Lohman eens, wat betreft i de onzedelijkheid,(waartoe het voor- stel vervoeren zal. Vermelden we ten slotte nog, dat door de heeren Ruys de Beeren- brouck, De Visser, de Waal Maleiij t een amendement is ingediend op het wetsontwerp houdende wrjzi- iging an aanvulling van enkele ar tikelen van het B. W. ter ophet- üng van de bezwaren, waartoe het I bestaande voorschrift betreffende het onderzoek naar het vaderschap aan leiding geeft en wel om art. 1 van j het ontwerp te lezen Art. 442 van liet B. W. wordt gelezen: „Er wordt geenerlei rechtsvorde ring tot inroeping van staat op grond van beweerd vaderschap toe gelaten". BELGIE. Te Antwerpen hebben de Vlamin gen, die het wetsvoorstel-Cooremans 'edreigd zien, een betooging ge- 'ouden, die met een huide aan J'Ooremans begon en met allerlei °espraken eindigde. Was 't geen „foor", geen kermis geweest, het succes zou zeker veel grooter genoemd kunnen worden. Een der sprekers, de heer Hende rickx, kameilid, begon met wij geven het woord aan „Het Han delsblad van Antwerpen" de verklaring te vernieuwen, die hij deed vóór de kiezing, dat hij ondanks alles, het wetsvoorstel zal stemmen cn omdat hij meetingist is en omdat hij democraat is. Als meetingist had hij gehoopt dat de katholieke partij, welke al de Vlaamsche wetten voorbracht, ook zich bij deze zou aansluiten. Maar al die anderen golden den minderen man, niet de hoogere standen. Daardoor liep zij gevaar. En toen hebben wij alarm geroepen en hulp troepen gezocht en gevonden in andere partijen dan de onze. Om ons af te schrikken roept men de grondwet in Die arme grondwet lijkt wel een kouseband, welke men kan doen krimpen en rekken naar gelang der noodwendigheidhet is iets de als le sabre de mon père uit de Grande Duchesse. Daar ook komt men elk oogenblik met dien ouden, verroes ten sabel voor den dag. Maar is de grondwet dan een schotelvod, een vuilmeid, om er zich zoo altijd maar bij elke gelegenheid van te bedienen Men roept de vrijheid in! Maar schond men dan de vrijheid niet, toen men andere talen v erplichtend maakte en zelfs eene onderwijsme thode voorschreef Men verwijt ons met andersge- zinden aan te spannen. Daaraan kunnen wij toch niet misdoen, als wij zien hoe M. Woeste de hand geeft aan liberale Franskil jons, hoe de „Bien Public" onder een deken slaapt met de „Etoile Beige Neen, neen, men wil ons wur gen. En wij, wij willen niet ge wurgd worden. „Bravo, menier Henderickx!" riep de menigte. Voor een Kamerlid schijnt de heer Henderickx ons nog wat naïef Vrijheid, recht, grondwet„scho telvod", ,stalmcid" We zullen zien, of de Vlamingen zich laten wurgen al dan niet. Tegen zulke tegenstanders als de hunne schijnen alle middelen goed en geoorloofd, waar een man als Woeste er het voorbeeld van geeft. De ruzie duurt voort. frankrijk. In het Katholiek Instituut te Parijs is gisteren het derde katho lieke congres voor het aartsbisdom Parijs geopend. Deze bijeenkomst heeft vooral ten doel, middelen te beramen om den katholieken eere- dienst het best in stand te houden. De verdeeling van Parijs in paro- chieën is een van de onderwerpen geweest, die gisteren aan de orde waren. De pastoor van Saint Sulpice toonde aan, dat nergens ter wereld de parochieën zoo groot zijn als te Parijs, waar zij gemiddeld 37,000 geloovigen omvatten. Nieuwe paro chieën zijn noodig, zeide deze pastoor meer parochieen, en meer voeling van de leden der parochie onder- ling, door parochiale blaadjes, door het houden van voordrachten in een bepaalde zaal voor de parochi anen. Ook op meer plaatsen om den eeredienst te beoefenen werd aan gedrongen. Jammer is dit alles mosterd na den maaltijd en degenen, die te rechter tijd vergaten te zaaien, vergaten hun plicht te doen, oogsten nu loon naar werken. Leerzaam voorbeeld er moeten ongeveer 300.000 per sonen saamgestroomd zijn te Car cassonne. Uitgezogenen, veronge lijkten, die vairi den Staat eischen, dat hij hun .bedrijf afdoende be schermen zal en diehonderdduizenden zijn de vertegenwoordigers van mil- lioeneu, of, om in den stijl van de te Carcassonne gehouden redevoe ringen te blijven, van half Frank rijk. Geef ons een bestaan, en als wij het 10 Juni niet hebben, dan staan wij allemaal op. Laat de regeering zorgen, dat zij de soldaten uit het Zuiden wegzendt want geen soldaat van de zuidelijke regimenten, die geen vader, of broeder of oom heeft die wijnbouwer is. De soldaten zullen aan onze zijde strijden. Marcèlin Albert, wij schreven het gisteren reeds, is de (afgod van den dag geweest. Ilij vergeleek de beweging der verarmde wijnbouwers bij de kruistochten Als in de-dagen der kruistochten "zoo donderde hij de menigte toe, als in de dagen, dat de Albigenzen de muren van Carcassonne kwamen bedreigen, zoo is het leger der wijnbouwers komen kampeeren onder de muren van liet oude Carcassonne."(Onze zaak is even edel. Onze zaak is even heiligOnze voorvaderen van de 13de eeuw stierven als helden om haar te verdedigen. Wijnbou wers, weest hunner waardig. Roept liet uit, luid en onweerstaanbaar: Vooruit voor ouze rechten! Het Zuiden wil het, het Zuiden zal het hebben. ENGELAND. De berichten, die te Londen uit Britsch Indie ontvangen worden, blijven evenjongunstig luiden. Stel selmatig wordt de bevolking tegen de vreemdelingen opgeruid en waar zulke bewindvoerders als de Engel- schen zijn, is er al heel weinig noodig om eene bevolking tot wan hopige daden te vervoeren. Couranten in Calcutta (hoofdstad van Engelsch Indië) zetten openlijk tot op-tand tegen Engeland aan. „De Sandhya" geeft te kennen, dat alle verzoekschriften aan den En- gelschen minister van koloniën niet zooveel uitwerking hebbeu als wapens en bommen. „De Vihari" vergelijkt de Britten met de ver nielende (duivels door Sjiwa (één hunner afgoden) uitgezonden. Het blad brengt den lezers het opstands jaar 1 S54j.in^herinnering en spoort hen aan, zich den val der tirannen als einddoel voor oogen te stellen. De toestand wordt als hoogst ernstig beschouwd. gen nota, ter leantwoording van de beschouwingen van het lid der Eerste Kamer, den heer Laan, be treffende de administratieboeken der Rijksverzekeringsbank. Het bestuur weerspreekt liet zeer ongunstig oordeel over de kostbaar heid van de administratie. Waar de kosten der Rijksverzekeringsbank door den heer Laan vergeleken worden met die van andere licha men, betoogt het bestuur, dat de noodzakelijke voorwaarde voor ver gelijkbaarheid der administratiekos ten wordt gemist. De Oostenrijksche Ongevallenwet is van de Nederlandsclie zoodauig verschillend, dat overeenkomst in de relatieve kosten der administra tie met betrekking tot het uitbe taalde bedrag niet mag worden verwacht. Meer aanleiding vindt het bestuur voor de vergelijking van de kosten van 14 Fransclie maatschappijen met die der Rijksverzekeringsbank. Bij de Rijksverzekeringsbank be- diageti de onkosten 19.5 °/0vande kosten der ongevallen, terwijl deze bij de Fransclie premie-maatschap pijen 34.4% bedroegen. Uit andere cijfers blijkt, dat dit percentage tevens gelegen is bene den het overeenkomstige percen tage van Zwits9rsche, Engelsche en Spaanscke maatschappijen. Het betoog van den heer Laan, is, naar de meening van het be stuur, hiermede voldoende weder- legd. Nog merkt het op, dat de over eenkomst tusschen de Fransche verzekeringsinstellingen en de Rijks bank geenszins zoo volstrekt is als men wel zou kunnen wenschen omdat de Fransche maatschappijen niet tot taak hebben de uitvoering van een gecompliceerde wet. Korte Berichten. Nog een paar bijzonderheden over de betooging der wijnboeren in het Zuiden. Het cijfer is nog hooger geweest dan eerst opgegeven werd. In Marokko zouden de opstande lingen de troepen van den Sultan ver slagen hebben na een verwoed gevecht. Generaal Botha, de Transvaalsche premier, is gisteren te Kaapstad aan gekomen en met groote geestdrift ont vangen. In Oostenrijk, waar de Socialistische partij met de Katholieke de sterkste groep vormt, eischt zij voor zich op de plaats van eersten ondervoorzitter. Door den Brunswijkschen Landdag is Johan van Mecklenburg tot regent van het groothertogdom benoemd. In Perzië is de oproerige beweging een weinig tot staan gekomen. EERSTE KAMER. De minister van Landbouw heeft aan de Eerste Kamer doen toeko men de door hem van het bestuur der Rijksverzekeringsbank 'ontvan- TWEEDE KAMER. Te 's-Gravenhage wordt vermoed, dat de Tweede Kamer nog vijf weken zal bijeenblijven, en, na afdoening van de definitieve Oor- logsbegrooting; den 28 Juni op re ces zal uiteengaan. Jlir. Mr. A. F. de Savornin Lohman. De oud-Minister, Jhr. Mr. A. F, de Savornin Lohman, te 's-Graven- bage. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, beleeft heden 29 Mei, zijn zeventigsten geboorte dag. Vergaderzaal Tweede Kamer. Kort nadat de Tweede Kamer aan het einde van de volgende maand uiteengegaan zal zijn, zal het werk van de verwarming en luclitverversching der groote ver gaderzaai, ter uitvoering van de jongste daarvoor vastgestelde plan nen, onderhanden genomen worden. Algemeene vergadering van den Centralen Raad van den R.K. Volksbond. Zaterdag en Zondag is de Cen trale Raad van den R. K. Volks bond te Rotterdam bijeen geweest. Over de werkzaamheden kan worden meegedeeld, dat de voorzit ter kennis gaf van het tot stand komen der federatie. De kas sloot met 'n batig saldo van f 160.84. De volgende verga dering zal te Amsterdam plaats hebben. De redacteuren en de admini strateur van de „Volksbanier" werden herbenoemd. Besloten werd de propaganda krachtig ter hand te nemen. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren Ch. Ij. v. d. Bilt, B. J. Grobber, W. A. J. v. d. Kamp, W. C. J. Passtoors en C. L. Hofman en benoemd de heeren Moumans te Schiedam en Van den Doorn te Rotterdam. Tot voorzitter werd bij acclama tie en met veel aandrang herbe noemd de beer W. C. J. Passtoors. In de door dezen uitgesproken rede memoreerde hij de Katholieke sociale week, verleden jaar van 29 September gehouden. Ue directe, voelbare, tastbare voordeeleu daarvan, waren niet aan te wijzen, doch de indirecte wel degelijk, daar personen, die zich anders niet warm maken voor de zaak, dit wel willen doen, als zij zich kunnen bewegen ouder standgelij- keu en daardoor kunnen ervaren, dat er wel degelijk verkeerde toe standen zijn, in het maatschappe lijk leven, en zij ook bekend wor den met de middelen om die weg te nemen. Daardoor worden de sociale denk beelden meer verbreid onder de gegoede klasse. Ue federatie is tot stand gekomen en de vergadering te Breda gehou den, door afgevaardigden der vijf diocesane bonden en spreker dankte het doorluchtig Episcopaat voor zijn steun daarbij en sprak de ver wachting uit, dat dit zou leiden tot een nationalen bond. Herdacht werd de pensioens- en invaliditeitsmeetingte's-Gravenhage en het werd 'n „reuzen-teleurstel ling" genoemd, dat den dag daar op de troonrede vermeldde de in diening van een wetsontwerp tot pensionneeringvan ouden van dagen, dus met uitsluiting van de invali diteit. De federatie diende tegen die uitsluiting, namens 30.000 Katho lieke werklieden, een protest in. Herinnerd wordt aan den dioce- sanendag op 3 Oct., te Delft, waar de behandelde onderwerpen niet tot hun recht kwamen, door de gehjktijdige bespreking. Zoo'n wijze van vergaderen zou niet meer voorkomen, volgens spre ker. Wat de eigen organisatie betreft, geen jaar ging er tot nu toe om, of nieuwe afdeelingen traden toe, dit jaar echter niet, hoewel spreker er zelf op uit was geweest, dit te Oudewater gedaan te krijgen. De commissie voor de Ongeval lenwet, voor laud- en tuinbouw werd ten zeerste geroemd. Besloten werd: I. De R. K. Volks bond blijft opengesteld voor Katho lieken van eiken raag en stand. II. Het oprichten van R. K. ver- eenigingen van patroons en andere middenstanders, 't zij in of buiten den bond, worde, waar mogelijk, door de afdeelingen krachtig ge steund. Een commissie werd benoemd tot onderzoek der statuten. Het centraal-bestuur werd opge dragen bij den minister van Oorlog aan te dringen op een betere regeling van de indeeling van de Nationale Militie. Daarbij zal den R. K. Miliciens- bond om adhaesie worden gevraagd. Op voorstel van Delft werd be sloten, dat de centrale raad zich niet langer zal verzetten tegen coöperatie in welken vorm ook en het aan elke afdeeling zal overlaten, coöperaties op te richten. Mgr. Konings bracht hulde aan de leiding van den voorzitter, en riep den leden toe: blijft één. Op voorstel van den beer Van Schaick werd besloten, uit de kas van den centralen bond f25 uit te trekken, als steunpenning voor de stakers te Eindhoven. bijzordere armenzorg; Armenzorg in gestichten; gewenschte regeling door de Overheid, in het bijzonder in zake armenzorg buiten gestich ten; Ontwerp-armenwet van minis ter Goeinau Borgesius; Wenscli6u van ai dere politieke partijen. De schrijver van de brochure, waarop' we nader meer uitvoerig hopen terug te komen, noemt zich Q. Staten-verkiezingen. Door „Nederland en Oranje" a.-r. kiesvereeniging te Amsterdam zijn gesteld District I prof A. Anema, a.-r.. en J. N. Headrix. R.-K. District II: prof. P. A. Diepen horst, a.-r., en een nog aan te wijzen R.-K. District IIIJ. Huizinga, a.-r., en een nog aan te wijzen R.-K. Dist icfc IV: niemand candidaat gesteld. District V. Tijo H van Eeghen a.-r., en een nog aan te wijzen Ohr.- Hist. D strict VI: jhr. mr. Brandeler, Chr.-Hist., candidatuur van den van Eeghen niet zal streden. District VII: Jan ter Haar Jr., Chr.-Hist. District VIII: Prof. mr. D. P. D. Fabius, a.-r. en A. Harmsen, Chr.- Hist. District IX: Tijo van Eeghen. D. van den terwijl de heer S. P. worden be- Herziening der Armenwet. Wij ontvangen eene brochure, die over bovengemeld onderwerp een zeer helder licht verspreidt. Het met zorg geschreven vlug schrift behandelt in een 7 tal hoofd stukken de volgende punten: Gel dende wet; de Staat en de armen zorg volgens de Katholieke begin selen Staatszorg aanvulling der De Middenstands-tentoonstelling. Naar de „Tel." verneemt vlot het zeer slecht met't iukomen van gelde- lijken steun voor de as. middenstands- tentoonstelling van 1908 te Amster dam. Slechts een bedrag van onge veer f15,000 werd tot nu toe toe gezegd, als deelname in het waar borgfonds, dat f 250,000 groot moet zijn, om de tentoonstelling fiuanci- ëel mogelijk te maken. Wel is liet comité ijverig aan het propageeren om de onderneming den uoodigeu steun te verzekeren, maar aange zien in Juni a s. de plannen gereed moeten zijn, wil de tentoonstelling in 1908 kunnen worden gehouden, bestaat toch op dit oogenblik ge gronde vrees. Tenzij het comité spoedig de noodige toezeggingen be reiken, wat het blad van harte hoopt en wenscht voor dit krachtige onder nemen van den middenstand. De staking te Einhoven. De patroons vergadering besloot gisternainiddag de ongeorganiseerde op een nader te bepalen dag tot den arbeid op te roepen. De georganiseerden blijven uit gesloten, totdat de arbeiders-orga nisaties de loonregeling ad f 0.45 voor het merk No. 41 der firma Aalfs en De Jong aanvaard hebben. Texel badplaats. Op 1 Juni a.s. zal Texel tot bad plaats gepromoveerd worden. Dan toch heeft de opening plaats van het nieuwgebouwde en naar de eischen des tijds ingerichte bad hotel. Te Koog vindt men misschien het mooiste strand van geheel Ne derland. Voor den natuuronderzoe ker vooral is de omgeving er prach tig. In de duinen keurige valleien en pannen, waar tal van vogels hun broedplaatsen hebben, en waar men op botanisch gebied honderden va riaties heeft. De duinen zijn voor gedeelte een beplant met naaldhout, dank zij den goeden zorgen van het Staatsbosehbeheer, zoodat men er van dennengeur kan genieten en kracht kan opdoen door de in ademing van ozonrijke en met zout bezwangerde lucht. Voor fietstocht jes over het eiland, dat 18,000 H. A. groot is, is voldoende gelegen heid, daar de zeven dorpen er door harde wegen zijn verbonden. NIEUWE HAARLEMSCHE RANT de iA AGITE ION AGITATE 1 ie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1