Vrijdag 31 Mei 1907. No. 6597 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Bericht. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers6.05 dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. 'UREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Uit ons Parlement, Gelijk men weet is de Kamer tl°g altoos doende met liet wetsont- !ffirp betreffende het onderzoek van V vaderschap. ,.Doel daarbij is, dat het onechte 'hd zal worden onderhouden door '«in, die „de verwekker" wordt ^hoemd. De heer Marchant poogde in de l°bgste zitting weder de antithese l1) de besprekingen te mengen. En N deed dit op zijne b kende manier: toon was die der vischhal, de doordingen klonken scherp en 'Geedigend, beleedigend voor den leer Heemskerk, die het wagen 'Hrfde met den heer Marchant van 'leening te verschillen. Bij dit alles bleef de heer Heems- £®rk zeer kalm en bezadigd; hij 'et de uitvallen des heeren Mar kant overigens voor wat zij waren, Wdoor het beste bewijs leverend, '*t hij te hoog meende te staan, 0lü zulke laagheden te beantwoorden. Bovendien heeft de heer Mar kant ongelijk, als hij beweert, dat jjfreker in tegenspraak kwam met '®t beginsel van het Kabinet-Kuy- Per. Ook dat Kabinet heeft erkend, %t men wel in de persoonlijke v6jheid moest ingrijpen als som mige onzedelijkheden op publiek Jstrein, drank en speelzucht, be korden te keer gegaan te worden maar dat men de zeden daarmee Seheel kon verbeteren, is nimmer Sflzegd. De heer Marchant poogde het SU over een, anderen boeg te wenden Oor te beweren, dat de partijen tn Rechts het voorstellen, alsof bij iar de zedelijkheid des volks veilig waarmee de stelling des heeren heemskerk in strijd zou zijn. Doch kt was niets. Want de stelling van kn heer ^Heemskerk, dat het zoo (hoeilijk is eischen van zedelijkheid k een wet te verwezenlijken is vol komen juist. Tenzij men mocht 'ueenen, dat wetgeven zoo bijzon der gemakkelijk is, wat de heeren Ul ondervonden, de linksche heeren. Wij gelooven, dat de heer Mar chant en zijne vrienden het ontwerp *eer veel kwaad doen. In zijn antwoord toonde Minister Van Raalte o. a. aan, dat bij ons k deze zaak hetzelfde geschiedt, t^at in het buitenland gebeurd is. De heer Van Doorn was bevreesd foor toenemend zedebederf, abortus ^.-Malthusianisme, enz. Welnu, in dit opzicht hebben we althans eenige *ij 'tj aanvankelijke ervaring tn Bijnland, waar tot 1900 het verbod gold. Het resultaat van de enquête door een Belgischen rechtsgeleerde Uu was: lo. het aantal der onwet tige geboorten neemt niet toe; 2o, is vermeerdering van wettiging door opvolgend huwelijk; 3o. kin dermoord blijft, ondanks de toene ming van de bevolking, afnemen; !o. alleen de abortus provocatus Ueemt toe, maar er is alle reden om aan te nemen dat dit verschijn sel niet met de vaderschapsactie in ferband staat, want het is voor geheel Duitscbland algemeen. Om- h'ent de eventueele gevolgen van den voorgestelden maatregel is dus met zekerheid niets te zeggen :maar fèl zeker is het, dat thans een groot Uantal kinderen verwaarloosd wor den. .„Aan het karakter van hethuwe- 'jk wil de Minister niet te kort doen. Na replieken begon de Kamer ÏUet de artikelen. Door de heeren Vitnburg c. s. zijn niet minder dan 0 amendementen ingediend. Wij gelooven niet, dat de kansen van het ontwerp zeer gunstig staan; links is evenmin tevreden als rechts over het algemeen. CHINA. De toestand in China wordt voer de buitenlanders iederen dag hache lijker. Over het doel van de revo lutionaire beweging lezen wij in eene proclamatie, dat de opstand niet gericht is tegen de vreemde lingen, noch tegen de Chincezen, maar tegen de regeeriDg. De op standelingen willen de Yames ver branden, de ambtenaren dooden en de regeering omverwerpen Dit is het program van den ge heimen bond, die onder den naam „Trias" of Drieeenigheidsbond be kend is, en die reeds meermalen een opstand in China beeft doen ontstaan. Het doel van dien bond is de vervanging van de Mand- sjoe-dynastie der Tsing door een C 'ineesche dynastie uit het geslacht MiDg. Het was deze geheime bond, die in 1851 aanleiding gaf tot den be- ruchten opstand der Taipings, die door Gordon eerst in 1864 werd beëindigd De Trias-bond heeft ook later een paar maal aanleiding gegeven tot onlusten en is sedert het begin van dit jaar weer ijverig aan het werk, in het district Huilai en in de provincie Kwantung. De opstand die thans in Kwan tung is uitgebroken, wordt door de regeering voor zeer ernstig gehou den. Van verschillende zijden wor den troepen naar Swatow gezonden die reeds met de opstandelingen slaags zijn geweest. De meest bekende leider der Triaden, Sun, bevindt zich op het oogenblik in Japan. Toen hem' ge vraagd werd, of aan den opstand in Kwantung een ernstige bedoeling moest worden toegeschreven, gaf hij het raadselachtige antwoord: „De tijd is nog niet gekomen, om daarover te spieken." Maar ieders tijd komt. ZU1D-AFRIKA. In zijn antwoord op het adres van welkom, dat hem te Kaapstad bij zijn terugkeer uit Engeland aangeboden is, betuigt generaal Botba groote tevredenheid over den afloop der koloniale conferentie. Zij heeft volgens Botha, zeer veel bijgedragen tot een betere verstand houding tussclien de volkeren van Zuid-Afrika en van Groot-Brittan- nië. De Transvaalsche premier ver klaarde den indruk te hebben ge kregen, dat Engeland het goed meent met Zuid-Afrika en gaarne elke poging zal ondersteunen om daar te vormen een eendrachtig en vereenigd volk, even krachtig als dat van Canada of Australië. Het heeft spr. aangenaam ge troffen dat de koloniën te Londen zijn behandeld als zuster-staten en niet als ondergeschikten. Deze op vatting zal niet alleen den bloei van het Britsche Rijk maar ook dien van de koloniën bevorderen. Ten slotte toonde de spr. zich zeer ingenomen met het besluit tot het instellen van een Hof van Appel voor Zuid-Afrika, in welk besluit hij een flinken stap in de richting van federatie ziet. Generaal Botha sprak ook nog even over den binnenlandschen toestand van Transvaal. Het Trans- vaalsclie volk moet geduld leeren, zeide hij, want de regeering zal zich niet laten bewegen iets in overijling te doen en zij is met voornemens met eenige partij welke ook een ruilhandel te drijven in beginsslen. RUSLAND. Het onderzoek in den voorgeno men aanslag op den Tsaar wordt geleid door den rechter van in structie Pustowskie. Alle aange houdenen zijn opgesloten in de Peter-en-Pauls-vesting. Gebleken moet zijn, dat de samenzweerders deel uitmaken van dezelfde terro ristische organisatie, die den moord van den procureur van het militair gerechtshof Paflof en van den plaat selijken commandant Von der Lau- nitz beval en uitvoerde. Men moet veel bewijsmateriaal gevonden heb ben hij eene liefdezuster, die zich wilde dooden en die zwaar gewond is Een der vrouwelijke schuldigen is naar 't bnitenland gevlucht, maar de voornaamste samenzweerder, de zoon van een telegraafbeambte uit Peter hof, is aangehouden, Over de audiëntie van een 20 Doema-leden der gematigde partijen bij den Tsaar wordt gemeld, dat de Tsaar, de Tsaritsa en de driejarige troonopvolger er bij aanwezig waren. De Tsaar sprak met elk der afge vaardigden afzonderlijk over zijn gouvernement. Hij bleek goed op de hoogte van de werkzaamheden der Doema en was van oordeel, dat er tot dusver weinig bereikt was. De audiëntie duurde anderhalf uur. BELGIE. Bij de Kamer-verkiezingen van 1904 was er in het arrondissement Dender- monde eene overeenkomst gesloten tusschen den huidigen liberalen volks vertegenwoordiger C. van Damme en Hector Plancquaert, den tegenwoor- digen voorzitter der christen demo craten in België. Volgens die overeen komst zou deze die de meeste stemmen bekwam, drie jaar zetelen, de andere één jaar. Dat contract werd gesloten te Brussel en onderteekend door A. Daens, C. Van Damme en Alois De Backer. M. Van Damme stond boven op de lijst, en zetelt sedert drie jaar in de Kamer van volksvertegenwoordigers. Op dit oogenblik weigert hij zijn ont slag te geven en de christen-democra ten, verleden Zondag te Antwerpen vergaderd, hebben bet volgende be slist 1. De Christen Volkspartij besluit, het akkoord aangegaan met M. Van Damme, die het geteekend heeft als afgevaardigde der liberale partij, „te doen fotografieeren". Dit zal in 't ar rondissement Dendermonde rondge strooid worden, alsook op de beurs te Gent, Brussel en Antwerpen. 2. De gekozenen der Christens Volks partij in Kamer en gemeenteraden krijgen uitdrukkelijk bevel, onmiddel lijk stand te nemen tegen de liberalen en de socialisten, uitgenomen in kwes ties, die rechtstreeks volksgezinde wetten betreffen. 3. De stemmen door de Christene Volkspartij in het land bekomen moe ten ger -kend worden tegen de linker zijde. „De Standaard" voegt hier aan toe: Wie den politieken toestand met cijfers kent, weet, dat de meerderheid der katholieken beloopt 20,000 stem men. De drie oppositiepartijen, die kartel gevormd hadden, hebben het nog niet verder kunnen krijgen. De Christen Democraten bezitten in 't land o0,000 stemmen. Alle kartel is voortaan onmogelijk, en zoo, door de afscheuring der Christen Democraten, hebben de katholieken eene meerder heid van boven de 100 duizend stem men. Reeds is de oppositie_ zeker den ze tel van Kortrijk te verliezen, waar de socialisten Hector Plancquart bedro gen hebben. Nu zullen ze ook Den dermonde kwijt raken. Verder zullen de Democraten den senatorszetel der liberalen te Brugge en te Dendermonde ontnemen. Ook de enkele liberale gemeente raadsleden, die te Brugge, te Aalst en te Ninove door de hulp der Christen- Democraten gekozen waren, zullen in October in 't zand bijten. Provinciale Statenverkiezingen. Noord-Holland. In het district Nieuwer-Amstel is de heer A. Colijn, Jr. aldaar de candidaat der Centrale Anti-revo- lutionnaire Kiesvereeniging, tegen over den heer C. van der Bout, af tredend lid. Op de gisteravond in Krasnapols- ky gehouden vergadering der kies vereeniging De Grondwet te Am sterdam onder presidium van den heer J. Versluys, deelde de voor zitter mede, dat er een schrijven aan Vooruitgang was gezonden, waarin samenwerking voor de Sta tenverkiezing werd voorgesteld bij de candidaatstelling van den heer Lieftinck, in Amsterdam IV. Intus- schen is van den heer Lieftinck een schrijven ingekomen dat hij ten behoeve van de candidatuur Sillem afstand van zijn candidatuur voor de Staten gedaan heeft. Ce voorzitter stelt voor thans in IV deze candidatuur te steunen en in* de andere districten de vrijzinnige candidaten, waarmee de vergade ring zich kan vereenigen. DEN HELDER. De anti-re v. kiesvereeniging Vaderland en Oran je alhier stelde tot candidaat voor de Prov. Staten van Noord-Holland den heer S. F. C. M. Wijs, hoofd ninenieur der marine, die ook door de R. K. kiesvereeniging wordt ge- cagdideerd. SCHAGEN In de gisteren ge houden algemeene vergadering van 17 vrijzinnige kiesvereenigingen in dit district is tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer P. Trapman, redacteur van De Schager Courant. PURMEREND. De centrale anti- rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" besloot alle kiezers in haar district op te wekken, bij de aan staande verkiezing voor de Provin ciale Staten hun stem uit te bren gen op den candidaat der R. K. partij, den heer mr. W. N. J. M. Smit te Haarlem. Verkiezingsstrijd. Door do afdeeling Tiel van den Viijzinnig-Democratisclien Bond is een uitnoodiging gericht tot de be sturen van alle kiesvereenigingen aldaar om gezamenlijk de vraag te bespreken, hoe een einde te maken aan het ergerlijke naamloozegeschrijf daar ter stede in circulaires en ad- vertentiën tijdens verkiezingen. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Men meldt uit 's Gravenhage aan de „Tel.": De gezamenlijke Tweede Kamer leden zonden aan den heer de Sa vornin Lohman, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, een telegram van hulde. Ook van de perstribune werd, namens alle Kamer-journalisten, aan den heer Lohman een telegram met hartelijken gelukweusch ge- zenden. De 100.000. Door een 70-tal personen, te zamen vormende een loterijclub, die ge vestigd is in het café van den heer Vermeulen, op den hoek van de Hazenbroek,straat en Nicolaas Beets- straat te Amsterdam, was een heel lot genomen in de Staatsloterij Dinsdag vielen daaropjde honderd duizend, wat, zooals te begrijpen is, groote vreugde bracht in de loterijclub, waarvan hoofdzakelijk diamantbewerkers, waaronder werk- loozen, lid zijn. (Tel.) Pastoor Verbraak. De Sumatra Post b sriclitNaar wij uit goede bron vernemen, is de bekende pastoor H. C. Verbraak overgeplaatst van Koeta-Radja naar Padang om daar als hulppastoor, na 33 jaren op Atjeh en onder- hoorigheden werkzaam te zijn ge weest, Jeen welverdiende rust te ge nieten. De Ruyter-Postzegels. Gister is de termijn geëindigd voor het gebruik van de De Ruyter- postzegels. Aan het hoofdkantoor en de bij kantoren te Amsterdam werden in ronde getallen totaal verkocht 1,393,000 zegels, te zamen voor een bedrag van f 16,940, nl. 462,000 zegels van een halven cent, 575,000 van een cent en 356,000 van twee en een hah en cent. Het getal van deze laatste zou, naar het „N. v. d. D." verneemt, ongetwijfeld grooter zijn geweest, indien de zegels ook bestemd waren geweest voor het internationaal postverkeer, hetgeen thaus niet het geval was. De overgebleven voorraad ten postkantore bedraagt, naar globale berekening, 30,000 zegels van I/i cent, 40,000 van 1 cent en 20,000 van 2]/2 cent, „Sobriëtas" Lichtkogels. Door het Secretariaat van „So- briëtas" te Maastricht worden vlug schriften uitgegeven ouder den al- gemeenen titel„Sobriëtas" Licht kogels. Drankbestrijders-vereeni- gingen, die er prijs op stellen hare leden stelselmatig op de hoogte te brengen van het alcoholvraagstuk, kunnen niet beter doen dan gere geld die „Lichtkogels" te versprei den. Vooral echter is deze nieuwe uitgave geschikt om op groote schaal te worden verspreid ouder niet- dr ank bestrijders. Vele vooroordee- len tegen de drankweer zullen daardoor worden weggenomen en gezondere ideeën met betrekking tot het drankgebruik doordringen De prijs is uiterst goedkoop 1000 van deze vlugschriften kosten slechts f2.Men vrage eenige exeinpl op proef. In plaatsen, waar nog geen drankbestrijdersvereeniging bestaat, kan deze niet beter worden voorbereid dan door om de veertien dagen zoo'n aantal, telkens verschil lende, maar aan elkaar aanpassende, lichtkogels te verspreiden. De ontvoering van baron van Heemstra te Smyrna. De correspondent van de „N. R. Ct." te Konstantinopel schrijft d.d. 27 Mei: Baron van Heemstra, te Smyrna, wiens ontvoering door een Turksch- Grieksche rooverbende uitvoerig in dit blad is bericht, is, gelijk eveneens reeds is gemeld, in den avond van Vrijdag op Zaterdag j.l. losgelaten, en welbehouden bij de zijnen terug gekeerd. Zijn schoonvader, de heer Whit- tall, heeft het losgeld betaald, dat na veel handelen eindelijk op zes duizend pond (f 66,000) was bepaald waarlijk een bagatel, als men in aanmerking neemt dat indertijd voor het vrijlaten van den jongen, een beetje zwakhoofdigen Abbott, door de Britsche regeering vijftien dui zend pond is betaald. Natuurlijk zal de heer Whittall trachten het gestorte geld op de eene of andere wijze van de Ottomansche regeering terugbetaald te krijgen, en, Britsch onderdaan zijnde, daartoe de hulp der vertegenwoordiging van zijn land inroepen, die dus tegelijkertijd die beide vorderingen op de Turk- sche schatkist kan doorzetten. Ons gezantschap zal daarbij, zooals van zelf spreekt, zijn bijstand moeten verleenen voor zoover het de ont voering van baron van Heemstra betreft. Lastig vallen van automobilisten. Het is der Sloterdijksche politie ge lukt de daders op te sporen van het schandelijk stukje. Zondagavond bij „Veelust" aldaar uitgehaaldhet span nen van een touw over den weg waar door de inzittenden van een auto ge vaar liepen. Het zijn jongens onder scheidenlijk 12, 14 en 17 jaar oud. O. H. Ct. „Dat noemt zich drogist." Aan een artikel over Linnaeus in het Weekblad voor Drogisten lezen wij aan het slot: We zijn werkelijk verheugd, de herdenking van dezen grooten na tuuronderzoeker te hebben kunnen gebruiken, om hen die er misschien niets van wisten even op de hoogte te brengen. Want werkelijk is 't ons overko men, dat wij de vorige week een collega ontmoetten, die>van Lin naeus nooit had gehoord. Wat zal die collega zijn simplicia goed kennen. Het was dan ook voor ons e«n verademing, toen we, mis schien erg ondeugend, eens infor meerende of hij alle kruiden ver kocht, te moeten vernemen, dat dit heelemaal niet het geval was en deze zich beperkten tot wat Kamille, Vlier, Notenblad, Peper muntblad, Lindebloesem en Salie en nog en kele onschuldige soorten. Op onze vraag, of hij dan geen Asthmakruiden verkocht, waren we gelukkig te vernemen, dat hij niet eens wist wat dit was en Dij er ook geen vraag naar had. Dat zal dan ook wel zoo zijn... en erg gelukkig ook. En dat noemt zich drogist. Edochzoo iemand zal toch nimmer het vertrouwen van 't pu bliek verkrijgen! Tenzij, hij bewust van hetgeen hem ontbreekt, zich toelegt om dat te leeien. Er zijn voorbeelden genoeg, dat iemand maar drogist werd en van toeten noch blazen af wist, maar ziende dat hij zich dan niet zou kunnen handhaven, aan 't werk en aan 't leeren ging, zoodat hij na verloop van tijd zich uitstekend kon meten met den besten apo thekersbediende. Maar daartoe behoort zelfbewust zijn en wilskracht. We hopen dat hij, die nooit van Linnaeus gehoord heeft," dit zelfbe wustzijn zal hebben en zijn wilskracht groot genoeg zal zijn, om nu ook het stelsel van Linnaeus te willen weten, opdat hij, zoo hij er vraag naar krijgt, met een gerust geweten alle kruiden kan verkoopen, zonder gevaar voor verwisseling. Wil hij dit, wij zullen hem wel werken noemen, waaruit hij die wetenschap kan halen. Kopenick te Venlo. Zaterdagmiddag vervoegde zich een onbekend persoon bij den ar beider H. in het Ven, te Venlo, voorgevend de brigadier der mare chaussee te zijn en op zoek zijnde naar den moordenaar van Hinsbeck, die vermoed werd zich aldaar in den omtrek op te houden. Na ge- ruimen tijd aldaar aan de woning over een en ander te hebben ge praat, ziende een ander persoon over den openbaren weg rijden, zeide hij „daar rijdt een collega van mij, die mo.t ik even iets mededeelen, leen mij de fiets even, ik ben er zoo mee terug". Waarop hij per rijwiel wegreed en tot heden nog niet is teruggekeerd. Bij onderzoek is gebleken, dat van het geheele verhaal hoegenaamd niets waar is en men hier met een slimmen op lichter te doen heeft. Een onder zoek werd door de marechaussee ingesteld. Het rijwiel dat hij onder de gemeente Velden en Arcen on der valsche voorgevens te gelde gemaakt heeft, is daar ook in be slag genomen, terwijl men den dader vermeent op het spoor te zijn. („Veul. Ct.") Branden, Men meldt uit Doetinchem: Door onbekende oorzaak brandde te Zeddam de woning van den landbouwer H. K. alhier, totaal af. De boerenwoning van den land- bouwer C. vau der Oord, in den Koegraspolder, onder de gemeente Helder, is tot den grond afgebrand De oorzaak wordt aan den schoor- NIEUWE HAAKLEHSGHB COURANT Met ingang ran I Juli a. s. zijn be- Vmd tot direoteur der N. V. Drukkerij Spaarnestad dr heer F. H. M. Van "er Criendt en tot hoofdredacteur der A H. Ct." de heer F. H. NI. Schip- ^rst, beiden thans verbonden aan "ae Utrechtsohe Courant." flQITE iON AGITATE 4c 4c 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1