m m Zaterdag 1 Juni 1907. No. 6598 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. )0 T buitenland. RIJ SL, s, ott. t. VI. BINNENLAND. *'s 12. fng Q 35. jjOP en Editie 2 uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. UREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. I van r dat «extra PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar pa atsrmmte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT- 49 ieri ons Parlement, Éven het geheugen opfrissehen. een interpellatie, gericht tot den bister van Marine de vorige week der dag was de heer de Meester Wzig. Wijl het liep over het al b niet toedragen van een goed ft aan de vakorganisaties door Ze regeering, werd haar tijd 'laten om zich te verklaren. Éen moeilijk geval't Is zoo iets, 1 een model-patroon in schijn een tab, die altoos den mond volheeft ideale sociale theorieën en ^chtvaardigheid, eerlijkheid of de °od" onder zijn linkerborst schijnt hatoeëerd te hebben, plotseling Mmaskerd wordt als een huiche- wiens daden het daglicht niet bdragen kunnen, een sociale boe- 'hbedrieger en socialistenkweeker. \Vat zou de Regeering doen alien Stuart afvallen, die een huzaren hart" dit is immers een l'H;d hart? mist voor de vak ^ganisaties, terwijl de regeering dat b'l zegt te hebben, of Een sympathiek manneke is de Marine-minister niet, een type wel een treffend mooi type van het I 'ktige, het kalme van den Hol- Ibdschen landaard. Met een glimlachje luistert hij °e; kalm, als een zeeman past, lat hij de parlementaire buien over ich heen gieren zelfs eene grof heid, eene zware beschuldiging laat •Jfttn koel en vaagt het lachje om ne lippen niet weg. Zoo is Cohen Stuart geweest, zoo 1 hij wel blijven ook; zoo was ij gisteren. Hugenlioltz en Troelstra v#schoten om niet hun kruit. Nadat de minister zijne verklaring Voorge lezen had 's morgens, liet hij Verder aan anderer spraakwater den Vrijen loop, zonder er één droppeltje bij te doen. De grootste babbelaars fn een vergadering zijn in den regel de slechtste sprekers; menschen,even Verward in hunne denkbeelden als slecht van den tongriem gesneden, geboren vergadering-bedervers. Cohen Stuart is zelfs geen redelijk spreker, laat staan een redenaar; ook heeft hij zelfkennis en handig heid genoeg om te zwijgen. Dat deed hij gisteren. In hoofdzaak verklaarde hij 's mor gens dat hij verzoeken van militaire vakvereenigingen ter behartiging Van algeheele belangen van de Marine wel in overweging wilde nemen. Want, al vond hij zulk een weg overbodig, wegens de regeling die zijn voorganger had getroffen (de gelegenheid, eens per jaar, om verzoeken van algemeenen aard ter sprake te doen brengan langs den hiërarchischen weg, een regeling echter die, volgens den heer Hu- genholtz, een doode letter is geble ven ten gevolge van de tegenwer king van commandantenl,toch erkende hij dat er iets goeds in kan liggen, dat de menschen zich óók uiten door hun eigen organi satie. En hij meende dat dit kon geschieden zonder de krijgstucht te schaden. De minister was lastig gevallen over een paar uitdrukkingen. Op twee punten verklaarde hij zich dienaangaande nader. Dat hij in zijn antwoord de ver zoekers had aangediend als „zich noemende voorzitter en secretaris" was correct, want de Bond had geen rechtspersoonlijkheid. En de aanraking met den Bond, waarop hij de vorige maal doelde, aanvan kelijk met het ongelukkige woord „onderhandelen", bleek dezen vorm te hebben gehad dat hij, door de commandanten, den mariniers (niet het Bondsbestuur) den raad had doen geven, om zich niet af te ge ven met het weekblad „Het An ker", ook niet door den Bond daarop abonnementen te doen nemen. De heer Troelstra (socialist) was met die verklaringen niet in zijn hopjes. En laten we er bij zeggen aangeduid minister Cohen Stuart, die als een eenzame musch op het dak achter de groene tafel alleen de zaak uit mocht vechten, gaf aanleiding tot ontevredenheid. Lieten zijne mede leden hem „ridderlijk" in den steek, gelijk een kroegjeshouder een xlant, waar geen roode duit meer van te halen is Eenzaam en verlaten stond de minister en zijne verklaringen waren niet helder, duidelijk, schenen onoprecht; de Fransche anticleri cal e bladen zouden ze hebben ais riekende naai' de Doch dit was meer uit onbehol penheid bij 't spreken en verklaren dan wel geveinsdheid of tartufferie. Troelstra's opblazen van kleinig heden tot iets gewichtigs was dus politieke kwakzalverij. Er waren twee moties ingekomen, de eene van Marchant (vrijzinnig democraat) de andere van bugenholtz; beide vielen met groote meerderheid. In die van den heer Marchant werd 's ministers antwoord aan den Ma- riniersbond „betreurd". Zelfs geen treurnis, geen politieke schreierij, wilde de meerderheid. Met Reijne (liberaal) stemden alleen de vrijzinnig- en sociaal democraten er voor. Hugenholtz, die 's ministers hou ding in zijn motie strijdig verklaarde met het „huzarenhart" der regeering voor de vakvereenigingen de vrees der vakvereenigingen ie liet beginsel der wijsheid 1 kreeg alleen de stemmetjes zijner socialis tische vrienden. Zoo won Cohen Stuart zwijgend en glimlachend den slag, dien hij morgen evengoed verliezen kan. Van het Vragendagje maakten de heeren Limburg (vrijzinnig de mocraat) en Van Wassenaer van Catwijck (chris. hist.) gebruik. De laatste vroeg (als oud zee- of ficier zeer terecht), of Gouverneur Generaal Van Heutz inderdaad ge zegd had de heer Van Kol (socialist) had het beweerd dat men aan marine-officieren evenveel had als aan Haagsche saletjonkers. Met de ge wone spaarzaamheid in woorden, gaf de heer Cohen Sfuart ten antwoord, dat de Gou verneur-Generaal dat niet gezegd had. En daarbij liet hij 't. De Kamer vond dat laconisme zóó aardig, zelfs van Cohen Stuart de Laconieke, dat zij het uitscha terde en de heer Van Wassenaer verder vragen overbodig achtte. Reeds enkele wij de aandacht gevestigd ITALIË. malen hebben H op de „Camorra" een geheim genootschap, dat zijnen leden om zoo te zeggen straffeloosheid verzekert. Zij kunnen alle mogelijke misdaden plegen, de politie laat hen ongemoeid. Op de beschuldigingen in de Kamer is nu erger gevolgd. In de de „Mattino" schrijft de hoofdredacteur Scarfoglio, dat de politie onder één deken slaapt met de boeven der Camorra en medeplichtig is geweest aan al de diefstallen, moorden en andere schanddaden, waaraan dit geheim genootschap zich heeft schuldig' ge maakt. Hij beweert verder, dat het leeuwendeel van de, opbrengst, der diefstallen in de zakken der hooge politie-ambtenaren is terecht gekomen en dat de politie tijdens het onderzoek in zake den moord op het echtpaar Cuoculo, waarbij de karabiniers 104 personen in hechtenis namen, alle mogelijke moeite heeft gedaan om het onder zoek te bemoeilijken. Zelfs werd aan de schuldigen een schuilplaats in de bureaux der politie verschaft en werd hun door de politie de vlucht vergemakkelijkt. Er zijn toch overal brave lui en minder brave. Ook een ander slag is er nog: de verdedigers en be schermers der braafheid, van recht en orde- En nu blijkt die brave politie en het brave gerecht al even braaf als de rest. FRANKRIJK. Uit Havre wordt geseind, dat het grootste gedeelte der ingeschreven zee lieden hedenochtend gevolg gevend aan den oproep van het zeelieden comité van boord gegaan is. Een groot aantal schepen kan niet vertrekken. Men vreest, dat de Transatlantische stoomers „Provence" en „Gaseogne" met 2500 landverhuizers aan boord, het anker niet zullen kunnen lichten. De hofmeesters hebben zich aange sloten bij de stakende zeelieden. Te Bordeaux hebben de ingeschre ven zeelieden in beginsel besloten tot algemeene staking. De staking der ingeschreven zee lieden breidt zich uit over Nantes, St. Nazaire, Cette, Algiers, Toulon en Agde meldt ten slott» een telegram uit de Fransche hoofdstad. RUSLAND. De Doema zou niet over het terrorisme spreken, de interpellrtie der rechterzij niet in behandeling nemen. En wat is geschiedGedu rende een geheelen namiddag is over niets anders gesproken, daar de heer Poznausky, die bij afwezig heid van president (Golowine den voorzitterszetel bekleedde, diens handigheid mist en de rechterzijde het zóó inpikte, dat het debat over de foltering "van beschuldigden in de gevangenis te Riga een geheel anderen loop nam, dan men had verwacht. De adjunct-minister had nl. erkend, dat de politie in hooge mate opgewonden door de aanslagen waarvan een groot aantal agenten de slachtoffers waren geweest, nu en dan wel eens niet met de ge wenschte kalmte te werk was gegaan. Dadelijk nam daarop een der leden van de uiterste rechterzijde het woord en diende hij een motie in, waarbij den minister werd dank gezegd voor zijn mededeelingen en de terroristische daden werden ver oordeeld. Er volgde een zeer ver warde discussie. Acht moties wer den voorgesteld, doch alle verwor pen en ten slotte werd de verwar ring zoo groot, dat de president, wanhopig de zitting sloot. Nadat deze heropend was, las vice-president Poznansky een motie voor, ingediend door de arbeiders partij. Zij luidde als volgt: De Kamer, overwegende dat de verklaringen der regeering duidelijk hebben aangetoond, dat beambten der regeering zich in de Oostzee - provincies hebben schuldig gemaakt aan zeer laakbare wetschennis, gaat over tot de orde van den dag. De sociaal-democraten stelden voor de motie aldus te lezenOver wegende, dat de verklaringen der regeering onbevredigend zijn, enz. Er ontspon zich een langdurig en vrij heftig debat, maar ten slotte weid de motie volgens de wijziging der sociaal- democraten aangenomen. Korte BerichtenT Het Russische Hof is van Tsarkoje Selo naar Peterhof overgebracht. Men begrijpt, wat voorzorgsmaatregelen er genomen waren. In Beieren zouden de Centrum fractie en de socialisten in sommige districten één lijn trekken bij de ver kiezingen voor den Landdag. Het Lagerhuis heeft het wetsont werp tot instelling van een Hof van hooger beroep in strafzaken met alge- meeae stemmen in tweede lezing aan genomen. De machinisten te Pretoria hebben zich tegen staking verklaard. De afdeeling Witwatersrand van „Het Volk" heeft een motie tot aan sluiting bij de arbeiderspartij verwor pen, op grond van de socialistische gezindheid van deze partij. Het Koninklijk Echtpaar. Het Koninklijk Echtpaar keerde hedenochtend met den trein van 11.17 uur van het station Baarn (H. S. M.) naar Het Loo terug. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Men meldt aan de N. R. Crt., dat het Koninklijk bezoek aan Zeeland is bepaald op 12, 13 en 14 Sep tember. Uit Soesfdijk. II. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hen drik en de Prinses Hendrik VII von Reuss, met hare dochter Re- nata, vertrokken met gevolg giste renmiddag per rijtuig van Soestdijk naar Zuilen. Vandaar werd een boottocht gemaakt langs de Vecht tot Nederhorst den Berg. Het vor stelijk gezelschap keerde langs den zelfden weg naar Zuilen terug en begaf zich vandaar weder per rijtuig naar het Paleis te Soestdijk. - Provinciale Statenverkiezingen. Door de Christelijk-Historische Kiesvereeniging district VIII te Amsterdam is tot candidaat voor de verkiezing der Provinciale Staten, ter vervanging van den Heer A. Harm sen Jr., die aan de beurt van aftreding was en zich niet weder herkiesbaar stelde, gesteld de Heer P. H. Ruppert. Spoorweg-reglementen. De Minister van Waterstaat heefi tot 1 Juli verlengd de voorloopige goedkeuring, verleend op de „Be palingen omtrent het personeel der Hollandsclie IJzeren Spoorwegmaat schappij (1905); op het door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ingezonden „Re glement DienstYoorwaarden 1905" op het „Werkliedenreglement van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij (1905)" op het door de Ned. Centr.-Spoorwegmaat- schappij ingezonden „Reglement Dienstvoorwaarden 1905" op het door het N. Brab.Duitsche Spoorwegmaatschappij ingezonden „Regiem. Dienstvoorwaarden 1905"; op de „Bepalingen omtrent het personeel der Zuid.-Holl. Electrische Spoorwegmaatschappij (1907)". Invoering Wettelijke Tijd. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in een Nota aan de Tweede Kamer mede, dat, buiten medeweten van de Regeering op initiatief van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, eene breed voerige gedachtenwisseling is ge voerd over de invoering van een wettelijken tijd naar aanleiding van een schrijven, door den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht tot zijn ambtgenoot van Waterstaat, betreffende de medewerking van de spoorwegmaatschappijen. De gevoerde correspondentie in extenso kon de minister niet over leggen, daar deze ten deele een vertrouwelijk karakter draagt. Hij heeft echter geen bezwaar aan de Kamer de strekking dier correspondentie mede te deelen, welke hierop neerkomt: De beide groote maatschappijen en de Neder- landsche Centraalspoorwegmaat- schappij zijn tegen invoering van den Midden-Europeeschen tijd ge kant. De Noordbrabantsch-Duitsche is er voor gestemd. De bedenkingen betreffen in hoofdzaak de noodzakelijkheid van inlegging van nieuwe treinen. Laatstgenoemde maatschappij meent, dat, zoa wellicht treinen moeten worden ingelegd, andere weder zullen kunnen worden opge heven. Tegen stofplaag. De gemeenteraad van Soest heeft aan den minister van Waterstaat een schrijven gericht, waarin ge wezen wordt op de meer dan ver schrikkelijke plaag, veroorzaakt door het stof, dat door de automo bielen wordt opgejaagd op den rijksstraatweg, in de kom der ge meente. Door de dichte stofwolken is menigmaal zelfs de veiligheid vau liet verkeer niet voldoende meer verzekerd. In hun schrijven betoogen zij voorts, dat besproeiing van den weg geheel onvoldoende is om het euvel te bestrijden en dat er niets anders overblijft dan of te kostbare stofvrij making van den weg, of be paling van een maximum-snelheid, waarmede auto's mogen rijden, die ons bedunkens, niet grooter mag zijn dan die, waarmede een rijtuig, bespannen met één paard, in ma ligen draf zich voortbeweegt. Dit laatste bevorderen, verzoeken zij aan den minister. (N. R. Ct.) De aanslag op minister Van Raalte. De sluiting der instructie in de zaak van Simon Polak, den dader van den aanslag op den Minister van Justitie, den heer mr. E. E. van Raalte is Dinsdag 28 Mei beteekend. Van de hem door de wet toegekende bevoegd heid om eene „memorie van suggestie" in te dienen, wenschte de beklaagde geen gebruik te maken. Op uitdrukkelijk verlangen van dezen heeft, naar wij vernemen, mr. Max Bruck in principe besloten, de ver dediging op zich te nemen, doch uit sluitend voorzoover den aanslag op den minister betreft. Geweigerd legaat. De gemeenteraad van Ouwerkerk op Duiveland heeft, naar aanleiding van een ingediend request, onderteekend door een 60-tal belastingbetalende in gezetenen, besloten om eene aan de gemeente gelegateerde som van f1500 niet aan te nemen, en zulks omdat de meeste erfgenamen in behoeftige omstandigheden verkeeren. Landbouwtentoonstelling te 's Gravenhage. In een vergadering van belangstel lenden en vertegenwoorders van de rundveestamboeken in Noord-Holland, gehouden te Hoorn, werd het besluit genomen, op de nationale en interna tionale tentoonstelling in September te 's Gravenhage te houden, door een uitgezochte collectie rundvee van Noord-Hollandsch veeslag in de open klasse op het programma te verte genwoordigen en te doen uitkomen, en daarvoor een collectieve inzending van minstens 40 stuks te verzamelen. Een 60-jarige. Het was gisteren zestig jaar geleden dat de lijn AmsterdamRotterdam van de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij geheel voltooid en voor het publiek werd opengesteld. De opening van de sectie Amsterdam Haarlem had reeds ongeveer 8 jaar te voren plaats gehad, op 20 Septem ber 1839. Ten spijt van de sombere voorspellingen men zeide, ons land was te klein voor spoorwegen, wij hadden er geen behoefte aan, de ver voermiddelen van Amsterdam naar Haarlem waren voldoende, de trek schuiten en diligences hadden reeds een sober bestaan, dat groote ijzeren gevaarte was niet geschikt voor onzen weeken bodem, de wagens zouden om vallen enz werd reeds dadelijk na de opening van dit eerste lijntje een druk gebruik van den spoorweg ge maakt, En dat niettegenstaande de wagens allerminst geriefelijk waren ingericht: de rijtuigen le kl. waren diligences, die der 2e kl. chars a bancs, die der 3e kl. wagens met houten banken en linnen zeiltjes. f„N. C.") Arbeidswet. Door het Dag. Bestuur van de Federatie der vijf R. K. Diocesane werkliedenorganisaties in Nederland is een adres gericht aan de Eerste Kamer, met verzoek het ontwerp- arbeidscontract goed te willen keu ren. R.K. Miliciens. Maandagavond jl. heeft het dagelij ksch bestuur van de organi satie der R.K Miliciens, Verio gan gers en Land leerplichtigen ter ver gadering te Tilburg besloten aan het Centraal-Bureau voor te stellen het Congres op 18 Augustus a.s, te Utrecht te houden. Het Cen traal Bureau zal tevens voorstellen de organisatie inter-diocesaan in te richten, ten einde aan de hierom trent bestaande bezwaren tegemoet te komen, zonder echter hiermede te willen erkennen, dat een derge lijk organisatiesysteem voor de vak bonden gewenscht is. De heer H. J. van de Zanden, Korvelsche weg 578 te Tilburg, is tot aan het eerst volgend Congres als assistent-secre taris aanges'eld. Aan dit adres moet alle, het Centraal-Bureau betreffende correspondentie gericht worden. Uitsluiting te Eindhoven. Het Bestuur van de „Federatie der vijf Diocesane Werkliedenorga- nisaties in Nederland" bericht, dat belanghebbenden, niet aangesloten bij een der Bonden van de Fede ratie, die de uitgeslotenen te Eind hoven willen steunen, hunne bij dragen kunnen opzenden aan een vau de volgende Penningmeesters der vijf Bonden. J. W. Smit (Ned. R K. Volks bond), Kattenburgerplein 8 Amster dam. J. H. Grundheyer („Bond van R. K. Werklieden-Vereenigingen in hot Aartsbisdom") Zeist. J. J. van Poll („R. K. Volksbond in het Bis dom Breda") Oosterhout (N.-B.). J. W. O. Herbolde („Centrale Bond R. K, Werklieden-vereenigingen in het Bisdom 's-Hertogenbosch"), 's-Hertogenbosch. A. J. Kobben („Limburgsche R. K. Volksbond"), Maastricht. Anarchisten-Congres. Een „internationaal anarchisten congres" zal dezen zomer te Am sterdam gehouden worden. „De Vrije Communist" meldt, dat het congres van 26 tot 31 Augustus gehouden wordt. De voorloopige dagorde is: 1. Het anarchisme en de vakver eenigingen. Rapporteurs: Pierre Monatte (Parijs) en John Turner (Londen). 2. Algemeene werkstaking en de politieke massa-staking. Rappor teurs: Enrico Maletesta (Italië) en Dr, Friedeberg (Berlijn). 3. Anarchisme en organisatie. Rapporteurs: Amedée Dunois (Pa rijs) en Georges Thoinar (Luik). 4. Anti-militairisme als tactiek voor het anarchisme. Rappor teurs: Marmanda (Parijs) en Pierre Ramus (Londen). 5. Productieve associatie en anar chisme. Rapporteurs: Gust. Lan dauer (Duitschland), Dr. F. van Eeden (Nederland), Em. Chapelier (Belgie) en I. I. Samson (N eder- 1 ind). 6. Wat de Russische revolutie heeft geleerd. (De Russische groe pen zullen zich verstaan over een rapporteur). 7. Alcoholisme en anarchisme, Rapporteur; Prof. Dr. J. van Rees. 8. Moderne literatuur eu anar chisme. RapporteurPierre Ramus. De drank. Men meldt uit Leiden Alhier is een veertigjarige vrouw, weduwe en moeder van twee kin deren, die misbruik maakten van sterken drank, en ook nu weder te veel had gedronken, dientengevolge gestorven. Baldadigheid. In de Fredeiikstraat te 's Graven hage werd gistermiddag, vermoede lijk door baldadige knapen, de nabij de Javastraat gelegen tramwissel verzet. Daardoor kwamen ter hoogte zich leve- gemfl" «lofton NIEUWE IAi«LlMSCll COURANT SGITE f.ft tON ftQITftTE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montm&rtre. o t hi lief' ktft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1