Maandag 3 Juni 1907. No. 6599 32* jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor ile overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1.65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. jANSSTRAAT 1, latere. Tel. No. 1426, HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 10 regels Elke regel meer 0.60, (contant) f 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar pa atsr-»imte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT 1T4UE. Wanneer een schandaal bekend is, *'ordt het in den regel grootcr en Krooter. Met dat der „Camorra" gaat ^et juist zoo, en 'tzal voor vele eer- 'ijke lieden eene opluchting wezen, dat de ware schuldigen aan den schand paal komen. Mogen ze er lang te kijk ®taan 1 Drie redacteuren der Propagando hebben een verklaring onderteekend, Vaarin zij de verantwoordelijkheid op dch nemen voor alle beschuldigingen, 'lie zijn ingebiacht tegen den alge- vaardigde Romano. De procureur-ge neraal van Santa Maria Capua Vetere, 'lie een instructie tegen Romano ge opend heeft, heeft de drie genoemde journalisten bij zich ontboden. Het parket van Napels heeft intus- 8chen den ambtenaar van den veilig heidsdienst gedagvaard, die beschul digd wordt in het café gebleven te rijn in gezelschap van den chef der Oamorra, Erricone, terwijl de dieven hezig waren in een naburig magazijn in te breken. De zaak wordt voortgezet en wacht op het restje. Toen de kinderen der stakers te 1 ïtome arriveerden, is het tusschen de betoogers en de politie tot een botsing gekomen. Ais oorzaak wordt opgege ven, dat de politie den toegang tot som mige straten aan de betoogers weigerde. Volgens de „Messagero" zou den 17 personen door bajonetsteken gewond zijn. Onverwijld is in de Kamer over het gebeurde geïnterpelleerd. De socialistische afgevaardigden toonden, dat zij het in dezen niet eens Waren met liun partijgenoot, den afge vaardigde Chiesa, die oorzaak geweest is van het gebeurde, doordat hij, of schoon onvrijwillig een verkeerden weg voorschreef. Bij de verdediging der Overheid, werd Minister-president Giolitti zeer toegejuicht. BELG1E. De beer Buyl stelde de regeering de vraag, of de duurte van het vleesc-h, veroorzaakt door het slui ten der grenzen voor buitenlandsch vee, niet vorderde,dat de jaarwedden van ambtenaren en werklui in Staatsdienst verhoogd worden zou Hierop bemerkt liet „Handels blad van Antwerpen" zeer juist, dat bet voorstel alles behalve gelukkig- is. Waarom heeft de heer de Buyl zooveel bezorgdheid over het lot zijner medemenschen, etende uit de staatsruif Omdat zij in den regel vet betaald worden voor weinig arbeid Omdat zij niet bloot staan aan gevaren van allerlei slag, die een ander dreigen Terecht schrijft bet „Hrndelsblaa van Antwerpen" Men vrage - doodeenvoudig bet openen der grenzen, als een middel om den prijs van bet vleescb te verlagen, 't Zijn niet alleen de ambtenaars, bedienden en werklie den van den Staat, die liet vleesch duurder moeten betalen, doch heel de bevolking. Het Handelsblad beeft altijd de opening der grenzen gevraagd. Men scherme hier niet met de muilplaag of andere ziekten, want die beer- scben zoowel in ons land als buiten de grenzen. Opening der grenzen wordt gevraagd door beenhouwers: vetweiders en vooral door de be volking, door de verbruikers. FRANKRIJK Zola, die op geheirazinnig-tragi- sclie wijze de eeuwigheid inging Zola, schrijver van zedenbedervende romans en meteen talent toegerust, dat ook anderen, die vergeten wor den, in even grooten of in hoogere mate bezeten hebben, Zola gaat naar het Pantheon, naar de eere begraafplaats, door liet dankbaar vaderland aan de groote mannen gewijd. Half Juni zal „de plechtigheid" plaats hebben, een zuivere Dreyfu- sistische plechtigheid, daaraan valt niet te twijfelen. Zoo iets als bij de begrafenis van Berthelot: muziek, redevoeringen, eene burgerlijke na bootsing der kerkelijke plechtig heden. leering en beschaming, degelegen- beid daartoe voor hem open. Eene nieuwe Jobstijding voor de Franschen de verdedigingswerken te Toul en te Verdun zijn onver dedigbaar; de nieuwe kanonnen, welke Frankrijk van dien kant tegen 'uitschland moeten bescher men, zijn zoo uitstekend, dat men ze niet durft gebruiken. Een ieder waseht zijne handen in on schuld. De regeering heeft natuur lijk geen schuld. Straks zal er wel een zondebok gevonden worden, om de gevolgen liarer schuldige nala tigheid en haar plichtverzuim te dragen. Gelukkig land Korte Berichten. Voor den Ijanddag in Beieren retozen99 Csntrum-leden (eerst 102), 25 liberalen (eerst 23), 19 vrijzinnigen (eerst 20), 20 socia listen (vroeger 12). Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Zaan dijk, P. A. van Wijngaarden, en der gemeente Andijk, P. Ivooyman Rzn. Minister-president Maura (Spanje) heeft alle verantwoordelijkheid van zich afgeschoven over liet niet deelnomen aan de regeering door de liberalen. In parlementaire kringen wordt beweerd, dat de regee ringen van Spanje, Engeland en Portugal over leggingen houden over mogelijke verwikkelingen, die zich zouden kunnen voordoen als gevolg van den tegenwoordigen politiek en toe stand in Portugal. Er dreigt in Hongarije opnieuw een minister-crisis. Gelukkig land! Koninklijk bezoek aan Zeeland. Men meldt ons, dat bet koninklijk bezoek aan Zeeland is bepaald op 12, 13 en 14 September. Hoe een R. K. Patroon doet. „liet Huisgezin" ontving uit Ges tel bij Eindhoven onderstaand schrijven. Wanneer het voor een R. K. blad als bet uwe de taak schijnt om door meer dan ergerlijken onzin en verdachtmaking bet werkvolk tegen de patroons op te bitsen, dan zai het U niet verwonderen dat ik, als Patroon, van dien R. K. laster thans meer dan genoeg heb en ik U biermede mijn abonnement opzeg. Het blad schrijft daarbij: Bet opzeggen van een abonne ment is een zonderling argument. Velen zullen het zells als heele- maal geen argument beschouwen. In bet oog van dezen R. K. pa troon, die waarschijnlijk op niet te besten voet staat met de vermaning van Paus en Bisschoppen om tot R. K. vereenigingen toe te treden, zijn wij schuldig aan „meer dan ergerlijken onzin en verdacht making," aan ophitsing van bet werkvolk tegen de patroons en aan een bijzonder soort laster... „R. K. laster. Onzin, verdachtmaking, ophitsing, laster... welk strafmaximum staat daar wel op? Het brieije ware wellicht niet zoo bondig, maar stellig zakelijker ge weest, indien de R. K. patroon ons bad aangetoond, boe en waardoor wij ons aan elk der aangewreven delicten hadden schuldig gemaakt. Ook thans nog staat, tot onze Praehistorische bronsvondst in Voorhout. Men schrijft uit Leiden: Door den heer Veldhuyzen van Zanten werd voor eenigc dagen aan het Rijksmuseum van Oudhe den te Leiden mededeeling gedaan van een zeer merkwaardige vondst op zijn land te Voorbout. Uit een onderzoek door den conservator in loco ingesteld bleek dat in een veen laag gelegen onder een kieilaag, welke op zijij beurt door zand over dekt was, de grootste z.g. depot vondst van brons begraven lag, welke tot nog toe in ons land be kend was. Dergelijke vondsten van een aan tal voorwerpen in een moeras (gelijk deze veenlaag eenmaal geweest is) weggestopt mogelijk door een reizend koopman, zijn vooral in buitenland zeer bekend. Hier vinden we niet minder dan 19 bronzen bijlen van verschillen den vorm, tezamen op deze wijze begraven. Hoewel dezebronsvormen op zich zelf een zeer lang bestaan hebben gehad en dus niet precies dateerhaan, vermoedt men met een vondst uit de eerste eeuwen voor Chr. te doen hebben. Een zeer heugelijk feit is bet zeker dat het Rijksmuseum eigenaar- is geworden van deze zoo belang rijke vondst, welke reeds dadelijk in haar kamer der jongste opgravin gen ten toon is gesteld. Journalistiek. De lieer Ilerm. Smits Azn, sinds enkele jaren aan de „Nieuwe Haar - lemsche Courant" als redacteur ver bonden, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd tegen 1 October a.s. Linnaeus-feesten in Zweden. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is tijdens de Linnaeus-fees ten te Upsala en Stokholm op zeer duidelijke wijze van Zweedsche zijde gepoogd, de Nederlandsche gedele geerden op bijzondere wijze te hul digen, zooals b.v. reeds was geble ken uit de verleende eeredoctoraten. „Het Nederlandsche publiek zoo schrijft men ons „mag niet onkundig worden gelaten van de groote eer die de Nederlandsche uatie bij die feesten heeft genoten bij die feesten, waarbij uit alle lauden van Europa en zelfs uit Amerika afgevaardigden waren ge zonden, bij feesten dus, waaraan de geheele natuurwetenschappelijke wereld van Amerika en Europa heeft deelgenomen. Bij het diner, door den rector der universiteit te Upsala aan de talrijke gasten dier universiteit ge geven, was den rector der Leidsche universiteit een eereplaats aange wezen aan de hoofdtafelnaast den beroemden prof. Haeckel, schuin tegenover den gastheer; en aan bet groote banket te Upsala, op den tweeden feestdag, was den Leidsclien rector de eer gegund uit naam van alle buitenlandsche gasten liet woord te mogen voeren, terwijl hij ook daarbij, aan de eeretafel, waaraan een aantal leden der vorstelijke fa milie met den prins-regent hadden plaats genomen, was gezeten. Het zou ondankbaar zijn tegen over Zweden daarvan het Neder- landscli publiek onkundig te laten, evenals van liet feit, dat door de verschillende sprekers, die bet leven van Linnê herdachten, aan Holland ten volle de eere werd gebracht, die het ten opzichte van den groo ten Linnaeus toekomt, namelijk voor hem te zijn geweest een tv eede, een gastvrij vaderland." Sociale hervorming. Mr Treub praat zich weer voorbij, schrijft de „Standaard" Hij stelde het te Goes voor, alsof 9;10 van de fractie-Lobman en van de Roomseh-Katholieken nooit mede zou den werken tot het tot stand brengen van de zoo noodige Sociale hervor mingen. Nu weet, nota bene, ieder die op de hoogte is, dat in 1901 èn de frac tie Lohrnan èn de R.-Kath. partij over het Regeeringsprogram gehoord zijn, en dit aanvaard hebben. Op dat Regeeringsprogram nu kwa men alle groote Sociale hervormingen voor, en voor de Stembus van 1905 waren al de ontwerpen bij de Kamer ingediend. Zijn zeggen mist alzoo eiken grond. Het gaat lijnrecht tegen de bekende feiten in. En omgekeerd mag niet vergeten, dat zoo in 1905 de Liberalen niet aan het bewind waren gekomen, de Staten- Generaal zich nu reeds twee jaren on verpoosd met de Sociale hervormin gen zou hebben bezig gehouden, en dat al heel wat in het Staatsblad zou staan. Nu, door de actie van de heeren Treub c.s. in 1905, nog niets. Kath. Soc. Weekbl. Inhoud van het jongst verschenen nummer Het karakter der Volkshoogescho- len II, door J. W. Ratté. De werk loosheid in het Bouwvak, door Réné Debruyne. Uit TijdschriftenVakvereenigingeu voor Ambtenaren III. Berichten en MededeelingenOns Propagandafonds. Sociaal-democra tie en vrijhandel. Sociaal-democra tie en neutrale vakorganisatie, Neutrale Vakorganisatie. Hooglee raren voor sociaal recht. Huisin dustrie. Sociale Cursus. Staking en uitsluiting te Eindhoven. Korte BerichtenZ. H. de Paus en Le Sillon. Afgunst. De acht- urendag. Sociaal-democratie en col lectief arbeidscontract. Volksge zondheid. Bedrijfsongeval. Zon dagsrust. Spoorwegarbeiders. Broklcenhuis. Ontvangen Boeken. Nieuwe Boe ken. Prachtwerken Jos. Cuypers. Romanus schrijft in zijn laatsten brief aan „Het Centrum": Zooeven han ik bet voorrecht inzage te krijgen van het pas aan gekomen prachtwerk over dè nieuwe kathedraal van St Bavo te Haarlem. Toen dr. Cuypers verleden week particuliere audiëntie had, kon bij niet zooals het voornemen was, dit prachtwerk persoonlijk aan den H. Vader aanbieden. Nu zal bet eerst daags in naam van de beide archi tecten dr. en Joseph Cuypers door onzen landgenoot dr. Bernard Eras Z. H. worden overhandigd. Inderdaad, een prachtwerk, alleen reeds om de technische uitvoering. Het lijvige boekdeel in folio wordt beschut door een wit perkamenten band, waarop met gouden letters en tusschen een randversiering de titel en een teekening van den voorgevel prijken. Deze >and is echt in Eomeinsclien stijl en zou, hos knap de boekbinders hier ook zijn mogen, nauwelijks door een hunner kunnen verbeterd worden. Vervol geus komt het dedicatieblad, dat wederom in gouden letters van lapidairen snit de plechtige opdracht bevat A Sa Saintetê Pie X la cathédralede Harlem et autres églises, dediées par son tres-obéissant fils Joseph Cuypers. Daarna een los blad, waarop zeven door Cuypers Jr. gebouwde kerken in plattegrond zijn afge beeld. Het middenstuk is de St. Bavo zelve; daaromheen vormen een waardigen krans de kerken van St. Gummarus te Steenbergen, van St. Anna te Breda, van St. Lauren- tius te Ginneken, van St. Willibrord te Oegstgeest en van St. Lauren tius te Iiamont, België. Nu volgt een zeer fraaie en schilderachtige aquarel, voorstellende geheel de nieuwe kathedraal met kapeilen- krans, koepel en torens, van de Leidsche Vaart naar stadszijde ge zien. De hoofdinhoud bestaat ein delijk uit 15 zwaar gecartoneerde fotografische opnamen, (alle ook in folio) naar de bovengenoemde bouw werken. Zeven ervan betreffen de Haarlemsche kathedraal, en acht de overige tempels, die zoowel van buiten als van binnen natuurlijk volgens den mooisten aanblik zijn voorgesteld. Het geheel zal den H. Vader ongetwijfeld een allergunstigst denk beeld geven van de benijdenswaar dige hoogte, die in ons vaderland de kerkelijke bouwkunst, zoo nauw met den glorievollen naam Cuypers verbonden, heeft bereikt. Des te benijdenswaardiger, wanneer men daarmee vergelijkt de nog altijd karakter en geest mis, ende kerken, die tegenwoordig meestal in Italië worden gebouwd en die haast even goed als theaters konden dienen. Volksgezondheid. Op 5 en G Juli a. s. zal in den Bosch het 12de Congres voor open bare gezondheidsregelen worden ge houden. De toestand in de huisindustrie in Nederland en de middelen tot verbetering dier toestanden zullen besproken worden door de heeren C. Zaalberg en Is. de Yooijs. De heeren Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouek en Jhr. G. de Graaff zullen spreken over de hand having der bouwverordeningen ten platten lande en de heer J. W. C. Teilegen zal spreken over het af breken van oude en herplaatsen of bouwen van nieuwe arbeiderswo ningen. Van de hand gewezen. Aan den voorzitter van het SL Franciscus Xaverius-Gilde is het volgende schrijven verzonden M.H., Wij berichten u de ontvangst van uw schrijven van 29 dezer, van welks inhoud wij nota nemen. Wij kunnen evenwel geen verandering brengen in ons besluit, u voorge legd in ons schrijven van 27 dezer, waaraan wij ons refereeren. Hoogachtend, Namens het Bestuur der Ver- eeniging van Sigaren en Ta baksfabrikanten te Eindhoven, I. W. L. Van der Putt, Voorz. De voorstellen namens de uitge- slotenen zijn dus daarmede van de hand gewezen. Middenstand. Naar „de Tijd" uit goede bron ver neemt zal het Rijksbureau voor Kos teloos Onderzoek van Koopwaren voor den Middenstand binnenkort te Leiden geopend worden. Donderdag 30 Mei had aan de af- deeling Handel van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's Gravenhage een conferentie plaats tusschen de Regeering, Prof. Wijsman te Leiden en het Dagelijksch Bestuur van den Middenstandsbond, waarbij de onderdeelen der inrichting nader werden besproken en vastgesteld. Als gevolg der besprekingen zal prof. Wijsman op de 4e Algemeene Vergadering van den Middenstands bond, welke dit jaar op 17 en 18 Juli a. s. te Nijmegen zal worden gehou den, liet doel en den werkkring van het Rijksbureau in een redevoering nader uiteenzetten. Naar wij vernemen, zal prof. D. Josephus Jitta, lid van den Raad van Advies van den Middenstandsbond op het congres van den bond, op 18 Juni a. s. te Nijmegen te houden, monde ling advies geven inzake liet onder werp „De Vakorganisatie van den Middenstand", waarover de heer R. P. J. Tutein Noltheoius reeds schrif telijk heeft gepraeadviseerd. Staking te Eindhoven De corresponpeut te Eindhoven van het „Hbld." schrijft: Het vermoeden, dat het voorne men van liet gilde „Franciscus Xaverius" tot oprichting eener coö peratieve sigarenfabriek niet iu zich zou sluiten het stichten van eene inrichting die een scherp concur- reerend karakter zou dragen, schijnt zich thans te wettigen. Deze arbeidersorganisatie heeft nu voor den tijd van twee maanden mondeling een gebouw gehuurd, waarin een aantal uitgestotenen zullen worden werkzaam gesteld. Wanneer geen spoedig einde aan de crisis kan verwa"ht worden, zullen in dit gebouw op kleine schaal sigaren gefabriceerd worden. Het feitelijke doel schijnt dan te zijn, eenen blij venden werkkring te scheppen voor die lieden, welke later eventueel als slachtoffers van de werkstaking mochten vallen. Aardbeien. Uit het Westlaud schrijft men ons In de laatste dagen was de prijs der Westlandsche aardbeien beden kelijk gedaald door vermindering van vraag voor Duitsland. Aanvankelijk werd dit toegeschre ven aan oponthoud der zendingen aan de grenzen, doch een onder zoek heeft aan liet licht gebracht, dat alleen de over Rotterdam ver zonden vruchten in onvoldoenden staat aankwamen. Wat uit het Westland zelf rechtstreeks werd ver zonden, kwam in goeden toestand op de Duitsche markten aan en kon tegen zeer goede prijzen ge plaatst worden. Wijl echter het groo- ste gedeelte nog over Rotterdam gaat, kon afdaling niet uitblijven. Dit feit heeft de juistheid bewe zen van het streven der voorman nen in de Vereeniging „Westland" die steeds geijverdhebbenvoor recht- streeksch vervoer en daarvoor de Tuindersverzendvereeniging hebben opgericht. Beeldspraak. Aan iemand, die niet spreken kon en zich dus moest bedienen van een leitje, werd eens gevraagd over een pas getrouwd paar. Hij schreef het volgende: „zei, h/em." :}dooj uioq loop U9 'jarn ^Snap fig) (•daarjs uaa Een brandspuit-oefening. Men schrijft uit Hindeloopen aan de „Leeuw. Courant". Zaterdagavond had te Hinde loopen de jaarlijksche oefening met de brandspuit plaats. Dat is in een plaatsje als Hindeloopen een gewichtige gebeurtenis. De spuit komt voor. Men houdt appèl. „Present„Wel spuiten, maar voor een kwartje!" Het gewone tarief voor éen uur dienst is 15 cent). Als er door den opperbandmeester op gewezen wordt dat althans voor dezen keer geen verandering kan plaats hebben, verklaart zich nochthans de grootste helft der brandweermannen solidair met den voorsteller. Gevoljgen: de spuit rukt in, de goedgezinde spuitgasten ontvangen hun 15 cent de anderen (protestee- ren, de jongens missen hun koude stortbaden en de moeders de natte pakken van d'r kroost. Een prins failliet. De prins van Bentheim, die eeni- geu tijd geleden het huis heeft ge huurd aan den straatweg van den Haag naar Leiden, waarin vroeger de heer Van der Oudermeulen heeft gewoond en voor wien enkele le veranciers al gewaarschuwd werden bij zijne vestiging om toch vooral geen groote dunk te hebben van zijn portemonuaie, is thans failliet Wanneer men het rijtuig zag, Illlfl IAARL1MSC1I COURANT AGITE ttft SON AGITATE. Hoofdagenten voor hot Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUB'J Co., JOHN F. JONES, c„ Paris, 31bis Faubourg Montmartre. zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1