Dinsdag 4 Juni 1907. No. 6600 32sfe jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. er binnenland. 20 In Nood. el 29 BUITENLAND. Editie 2 uur. iket sis'i ABONNEMENTSPRIJS tr 3 maanden voor Haarlem1.20 '°r de overige plaatsen in Nt Ierland franco |>er post. 1.65 Z(>nderlijke nummers0.05 BLAD VERSCHIJNT DAOELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. ^ÊAIJX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. lanks zijn phlegma en oud io. 'tilache dikhuidigheid in traat goeden zin, hoor! moet de :erd*f" >epaS' s 41 V JR. ■'er van marine, de heer Coht n toch wel een beetje onge- Worden op zijn ministers fe. behandeling der begrooting, 'epartement betreffend, scheen ^eman er al om koud rechts hem toen medelijdend het 'gstouw toe en behield zijn Prieel leven. ;'M als doodsgevaar is en heer Cohen Stuart dezelfde, kir zien tegen h.et leven, in geval, schijnt bij liem de geworden. Deze man moet 'liet uit zijn slof schieten, !er de keukenmeid zijn lieve- Jkcht verknoeid heeft, dur- veronderstellen, en met zijn pi lachje ook dan lepel en okar den mond brengen. Zoo'n Pge 'e positie schijnt op het oogen- l^'esbehalve gelukkig. Pe socialisten en de vrijziunig- u'i'aten heeft hij 'tleelijk ver- pld, bij de laatsten vooral. !b Stuart schijnt aller- geneigd, om bij het vloot- pl den invloed van een 'at te laten geldeu. Js een onhandig advocaat, i telkens, dom genoeg, in Iaat kijken, heeft hij dit in twoorden, duidelijk laten Dit is immers niet politiek! iek, we zullen ons wel het woord „christelijk" er boegen is immers „zwart" Hen als men „wit" zegt, want Ja zij ja, uw neen neen", ■'.l geen beletsel te wezen, '•ster-president de Meester ver- bovendien met hem van ge- 1 en het zou ons niet ver ben, indien straks Cohen als een andere Jonas over '.geworpen werd, om het mi- kde vaartuig te redden, er velen zijn, die bij ambte- Van den Staat, vooral bij en vloot niet hooreu willen kndicaten, verwondert ons '•Hst. de posterijen, telegraphie, pegdienst, evengoed ale bij k vloot kan de Staat tegen- hjne beambten in de meeste moeilijk staan als in het leven werkgever tegenover Htner. 6b wij er direct bij voegen laf en onverantwoordelijk 'Glien de Staat in dat geval ''tik maakte van dit gemis aan k'middelen bij zijn personeel. op het eigenlijke onderwerp te komen, de heer Cohen staat bij de uiterste linksche 'k der Kamer al lang met parten kool geteekendbit- en bitterder is de stemming Hm geworden. 'tedere partijen kunnen niet Jbnpathie voelen voor dezen '^minister, die in alles even blijkt; die er genoegen mee- als een gevraagd schip ge- 6t,(l en een ander |hem onge il thuis gezonden wordt; die Hs energie of talent toonde. het zonderlingst is: Cohen schijnt zich het 2oo'n middelman, o;at heb je 'r an, Ho'n sukkelaar, Ho'n modderaar." Ha dichter niet te herinneren, .jj Vierkant tegen de min of meer Ij militaire vakvereenigingen V), durft hij niet aan, zoodat -2* Vchtsche partijen en de Uuie- v0< 4len in hem hun waren man Gkennen, al waardeeren zij tot Jekcre hoogte zijn niet-rood de overige groepen voelen dus Zelf niets of louter antipathie li ^em- es te zaïnen genomen is 't bijna zeker, dat de lieer Cohen Stuart bij de eerste gunstige gele genheid het voorbeeld volgt van den heer Staaldat een andere titularis zijne portefeuille overneemt. Met eene gunstige gelegenheid bedoelen wij i t dit geval eene zoo danige, die Cohen Stuart aan den dijk zet, zonder dat hij valt als slachtoffer van het gevaarlijk drij ven van sociaal-democraten en vrij zinnige democraten, die het er blijk baar op aanleggen, om hem te doen tuimelen. L. DljlTSCHLAND. De liberale bladen zitten in Bei eren in zak en asclv Niet treurende over eigen onger. chtigheid. Hoe zou dat mogelijk wezen 1 Neen, over den uitslag der verkiezingen voor den Beierschen Landdag. De Münchener Neueste Nach- richten zegt van den uitslag, dat iedereen, die liet met Beieren goed meent, er met weemoed kennis van zal nemen. Opnieuw is de heerschappij bevestigd van de partij lie als een nachtmerrie op het land drukt- Men wjjt algemeen de schuld aan de nieuwe indeeling van de kiesdistricten, die het centrum met zijn groote meerderheid geheel naar eigen zin en goedvinden heeft kunnen bewerkstelligen. Ziedaar één stemnetje uit de veie. In den vorigen L u.d lag had het Centrum 102 zetels van de 157, in den nieuwen van de 163 plaatsen 99. Il t aantal mandaten is dus met 6 toegenomen, dat van de Katho lieke zotels toet 3 achteruitgegaan. Een kleine achteruitgang voor hei centrum. De sociaaldemocraten zijn mot 8 mandaten vooruitgegaan. Dal voordeel hebben zij niet voor eei. gering deel aan hun geheim bondgenootschap met het Centrum te danken, dat hun profijtelij kei is geweest dan bij de verkiezing voor den Rijksdag het vofficieele bondgenootschap. Het bezit van de overige partijen is tamelijk wel ongewijzigd. De li beralen hebben twee mandaten ge- wonuen en bezitten nu 25 zetels. Hun stemmenaantal is ook in ver schillende districten vooruitgegaan. De vrije vereeniging, die voorna melijk den Bond der Laudwirte en den Beierschen Boerenbond omval ueeft 19 candidaten verkozen ge kregen en een mandaat vcrioren. ITALIË. Ter gelegenheid van zijn verjaardag Zondag 1.1. heelt Z. H. de Paus geen bijzondere feestviering verlangd. Twee on zeventig jaar geleden, op een Maan dag, werd in eena schamele woning van het schamele dorpje Riesi Joseph Melchior Sarto geboren, die thans een sieraad is van den pauselijken troon. Nadat Z. H. in zijne bijzondere ka pel de H. Mis opgedragen had, Zon dag ontving hij Kard.Ferrata en ver leende daarna de gewone audiëntits Alleen op het Sint-Damasus-plein bemerkte men iets feestelijks, daar zorgde de muziek der pauselijke Zwit sers voor de uitvoering van een keurig muziekprogram. Eene groote hoeveelheid telegram men zijn ingekomen, onder meer van keizer Wilhelm, ven keizer Frans Joseph, van presidens Roosevelt, van de koningen van Engeland, Spanje, Portugal enz. Volgens een vrij vertrouwbaar be richt uit Rome zal er op verlangen en volgens een plan des Pausen te Subiaco binnenkort een studiehuis voor geestelijken verrijzen. Sinds den dood van Kard. Macchi behoort het diocees van Subiaco direct onder het pauselijk gezag en de H. Stoel zal onverwijld order stellen op het bestuur in dit kerkelijk district, 't welk de overleden Kardinaal niet al te zorgvuldig bestierde. Daar vindt men o. a. het beroemde Benedictijner klooster. De schulden, die zich onder Kard. Macchi vermenigvuldigden, zijn reeds gedelgd en architect Schneider, die het toezicht heeft op de pauselijke ge bouwen, heeft een plan onder handen voor de restauratie der basiliek van dit diocees, een historisch gebouw, dat dringend herstel noodig heeft. FRANKRIJK. Nu was Niines aan de beurt- Het getal wijnbouwers uit het Zui den daar bijeengekomen Zoodag 1.1. wordt weder op 300.000 geschat. Met trommen en trompetten trokken zij de oude stad door en zetten zich daarna in de verschil lende herbergen neer, om den in- weudigen menseh te versterken. 1 e meesten hadden linn kuapzak bij zich en begonnen te peuzelen. Daarbij was 't niet onaardig boven de hoofden dezer hongerige en zich verzadigende menigte het opschrift te lezen: „We crepeeren van honger." Meneer Goedleven zou dat bedrie gerij noemen. Immers volgens hem mag daarvan eerst sprake zijn, wanneer liet crepeeren in den vol strekt verleden tij.1 vervoegd is. De slimme wijnboeren laten Goedleven praten en de rondheid van zijn buikje bewonderen en zorgen voor zich. 't Is nagenoeg dezelfde geschie denis geweest als op andere plaat sen de vorige Zondagen. Opnieuw hebben die honderdduizenden ge zworen, dat zij recht verlangen en wordt er geen recht gedaan, dat ze na 10 Juni a.s. geen belasting meer zullen opbrengen Ook vele soldaten uit die streken hadden verlof ge vraagd en gekregen en marcheerden in den optocht mee. Is dat niet een onrustwekkend teeken Alles ver iep overigens in de beste orde. Geen wanklank, niets. In een dorp bij Béziers is de bevolking reeds '•cgounen met de weigering der Resting. Korte berichten. Naar de verschillende Fran-che lavens heeft het Comité der inge whreven zeelieden de uitnoodiging geseind aan de stakers, om duec; len arbeid te hervatten. In het Lagerhuis deelde Campbe'l Jannermatin mede, dat het wet mtwerp op den lerscheu raid in getrokken zal worden. De „Köln. Z-.-itung" vrijzinnig blad en das vóór strenge maatregelen tegen de Polen, kondigt, met vreugde de vermindering der schoolstaking aan. Maar de liefde voor den be- mitnielijken Pruis, Köluische! Di Gjd der Polen kómt en dan In Rusland eenige politieke moor den, wat plunderingen, arrestaties, boerenopstanden en dergelijke klei nigheden. Overigens ia 't in het land van „Vadertje" een model- staa een Russische wel te verstaan. Hofberichten. De Koningin-Moeder kwam gis terochtend met prinses van Reuss en,dochter eenige uren iu de resi dentie tot het bezoek van eenige merkwaardigheden en van de Indi sche zaal van het koninklijk paleis. Hars Majesteit keerde ongeveer 4 uur, na een lunch in het Kur- hxus, naar Soestdijk t rug. Minister De Meester vertrok gisteren over Vlissingen voor enkele dagen naar Enge land. Amendement. De heer Van Sasse van IJsselt stelt bij amendement op het nieuw voorgestelde artikel 344g van het Onderzoek naar het Vaderschap voor, do bepaling te doen verval len, dat de kantonrechter d9 be voegdheid zou hebben, geen speci alen vertegenwoordiger voor hetkind te benoemen, wanneer liij overtuigd is, dat de bewering opgegrond is. Precies ais bij een generale verkiezing. Laat u geen parten spelen, door dat 't ditmaal slechts een provinciale verkiezing is, aldus vermaan de „Standaard." Vroeger vond men heel wat kiezers, die, als het om de Tweede Kamer ging, warm liepen, maar voor de Provinciale stembus geen voet verzetten. Die provinciale stembus deed er tocli niet toe. Dat deed men op zijn slofjes af. Vandaar, dat het aantal opgekomen kiezers bij de Provinciale stembus schier overal zoo laag stoud. Maar weet wel, zoo staat het met deze provinciale stembus niet. Van de overzij brengt rneu leger, reserve en landstorm in bet vuur en maakt er precies] een ((verkiezing voor de Tweede Kamer van. En natuurlijk, als men van de overzij zoo doet, kunnén wij met niet minder toe, of we gaan redde loos naar den grond. Met volle kracht moet er ditmaal gestoomd worden. Man voor man moet op elk kiezer beslag gelegd. Niemand onzer mag om zijn zaken thuis blijven. Wie naar de markt moet, mag niet gaan eer hij gestemd heeft, of moet zóó vroeg terug zijn, dat hij nog vóór vijf uur stemmen kan. Het me#t er overal bij onze kiezers inzitten, dat het ditmaal op een harden strijd gaat, waarvoor we niemand missen kunnen. Alleen zoo ieder onzer zijn plicht doet, zullen we, ook al mochten we verliezen, met goede consciëntie op den strijd kunnen terugzien. Verkiezing Eexste Kamer. Bij Kon. besluit is aan den Com missaris der Koningin in de pro vincie Drente machtiging verleend ot liet bijeenroepen van de Staten 'H-r provincie in buitengewone zit- ciug op Vrijdag 14 Juni a s., ter verkiezing van een lid der Eerste éatner der Stateu-Generaal (vacatu re Mr. J. J- Williuge). Hoe goed men ingelicht is. Het Handelsmuseum, een te Weenen uitkomend blad, aan han- lel en industrie gewijd, weet mede te deelen, dat het plan tot droog making der Zuiderzee, zooals dat loor de regeering was ontworpen, loor de Staten-Generaal is aange nomen. De onderneming zal in 32 jaar uitgevoerd worden, en 302 tnilj. mark kosten. Als alles klaar is, zullen, met vrijlating van een zoetwater-binnenzee, 4050 vierkante mijlen onder bescherming van een afsluitdijk van 40 K.M. lang zijn gesteld. Van het herwonnen land wordt eene afzonderlijke provincie gemaakt. Dus nu aan het bouwen! Staten Verkiezingen. AMSTERDAM. In district IX zijn voor rechts tot candidaten gesteld de heeren Tijo H. van Eeghen (A.-R.) en A. J. Joling (R.-K.) Van Christ-Hist, zijde zal men beide candidaten krachtig steunen. SCHAGEN. Daar de heer Trap man uit Schagen als candidaat werd geproclameerd, vervalt de candida- tuur van den heer Peeck en zullen in het district Schagen voor 2 vaca tures slechts 3 candidaten worden gesteld nl, de heer P. Wonder, al'tr. (lib.), P. Trapman, v.-d. en J. Merz, (kath.) De arbeiders en de ziekteverzekering. Dezer dagen zijn adressen ge richt aan de Tweede Kamer door dé besturen der Iiaagsche koöpe- ratieve broodbakkerij, verbruiksver- eeniging en Ziekenfonds „De Vol harding" en de Algemeene Rotter damsche Vereeniging voor genees- heel- en verloskundige hulp. De besturen dezer beide arbeider-orga nisaties gaven te kennen, dat be- zwaer hebben tegen de wijze van regeling der ziekteverzekering ah neergelegd in het aanhangig ont werp. Die besturen toch achten staatszorg of staatshulp alleen nut tig, waar liet den arbeiders onmo gelijk is uit eigen kracht in een bepaalde behoefte te voorzien; zij meenen, dat die zorg of hulp te ruim of ten onrechte toegepast, de veer en weerkracht der arbeiders zal verminderen en de energie van het volk als geheel zal schaden. Naar aanleiding van deze adres sen maakt „De Nieuwe Ct." de vol gende opmerkingen „Overwegingen van dezen aard zijn in van arbeidskringen uitgaande adressen te zeldzaam om ze hier niet in 't licht te stellen. Het is een heugelijk iets, wanneer ook uit die kringen den Staat en den va derlijk zorgenden wetgever een „liefst niet te veel ijver" wordt toe geroepen. „Vraagt men, wat deze besturen ertoe dreef dergelijke overwegingen in hun adres te doen klinken, dan is ook de drijfveer daartoe wel merkwaardig. Ziet, zoo zeggen zij, de adressanten zon tot heden niet bij machte geweest, zichzelf de uit- keering van een behoorlijk zieken geld te verzekeren. Maar zij hebben wel bewezen volkomen in staat te zijn het vraagstuk der genees-, heel- en verloskundige hulp, met levering van genees- cn verbandmiddelen op te lossen." En daarom moeten beide deelen der ziekteverzekering in de regeling worden gescheiden Wat deze besturen wenschen en wat hen drijft is vokomen duide lijk. Zij zien zich geplaatst aan het hoofd van organisaties, welke aan de aangeslotenen verschaffen ge nees- heel- en verloskundige hulp; zij zijn ziekenfondsbesturen en vree zen, das zij door den wetgever van hun plaats zullen worden gedron gen. Wordt aan de geneeskundige behandeleng, de ziekengelduitkee- ring vastgeknoopt, dan volgt daar uit de noodzaek eener ingrijpende reorganisatie (van instellingen als deze beide. Welnu men wilbjijven wat men is. Men heeft hart voor liet eigen werk en men meent, dal dit eigen werk goed is. Men ducht elk wettelijk ingrijpen, dat dit door de leden zelf gewrochte zou kunnen bedreigen en men roept daarom den wetgever toe, dat hij toch zijn handen thuis houde, daar waar de menschen reeds voor zichzelf ge zorgd en gaed gezorgd heb ben. „Dit is alles volkomen duidelijk en rationeel. Maar het is (tevens een bescheid aan hen, die de zucht naar behoud vrn het gewrochte voorstellen ais een hebbelijkheid van patroons alleen Hier zijn ar beiders aan het woord, die het komt weinig voor het veelge smade „particulie initiatief" zelf toegepast hebben en die nu dit eigen initiatief gaan verdedigen te gen des wetgevers inmenging. Na tuurlijk. Maar wél teekenend!" Sociaal Congres, Op 10 en 11 Augs. a.s. zal te 's Bosch worden gehouden een Katholiek Sociaal congres, als eerste vrucht der samenwerking van de Federatie der 5 Diocesane Bonden. Christen-democraten. Naar de Stand, mededeelt, is vergeefs gepoogd voor de Provinci ale Statenverkiezing samenwerking te verkrijgen tusschen de coalitie en de groep-Staalman. De onder handelingen zijn afgesprongen. Arme zangers. In Oisterwijk en andere plaatsen van Noord Brabant wordt tegen woordig een handel gedreven op Duitschland in nachtegalen. Een klacht. In de „Basler Zeitung" kwam deze week op een in het oog val lende plaats een schrijven voor, getiteld: „In Hollandschen dienst. De schrijver daarvan verhaalt, dat hij, in de ho 'p bij den topo- graphischen dienst in Ned.-Indië te worden geplaatst, zich in het vorig jaar naar Harderwijk begaf en als gewoon soldaat voor 6 jaren liet aanwerven. De commandant beloof de hem vooraf, al het mogelijke te zullen doen, om aan zijn wensch gevolg te geven, maar voegde er bij dat in allen geval een dienst als gewoon soldaat gedurende een halfjaar moest voorafgaan. En dan leest men het volgende over de ervaringen in Indië: „Daar werden wjj ingedeeld en naar onze garnizoensplaatsen ge zonden. Ik ging met nog een niet- Hollander als cavalarist naar Salas tiga. Toen wij er aankwamen hoor den wij de aanwezige Hollandsche kameraden al schimpen ,daar heb je weer zoo'n paar buitenlandsche zwijnen". En al den eersten dag den testen begreep ik, hoezeer men hier de vreemdelingen haat. Van deze laatsten kunnen trouwens velen zelfs hun handteekening niet schrij ven. „Van onderofficieren moet men ziel) eenvoudig alles laten welge vallen, bijna zonder eenig recht van protest. Allerlei ruwheden en onverdiende beschimpingen moet de soldaat zwijgend verdragen. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, wat zulk een onderofficier, in zeker heid, dat zijn manschappen hem niet ter verantwoording roepen kunnen, durft te doen. Dat grenst eenvoudig aan het ongelooflijke. „Bij deze ellende, die al voldoende is om iemand het leven ondraaglijk te maken, komt nu nog de misère van het eten. Ba 1 ik word nog onwel, als ik er slechts aan terugdenk, 's Morgens koffie zonder melk en een winderig broodje, 's middags half gekookte rijst en een rijst-soep zonder eenige toespijs en 's avonds weer half-gekookte rijst met een ei of een klein stukje paardenvleesch Dat is het alledaagsche menu, zon der afwisseling weken en maanden lang. Een gezond mensch is in drie jaren tijds zoodanig geknakt, dat hij naderhand voor allen arbeid ongeschikt is. „Onder zulke omstandigheden ging mija halfjaar voorbij. Toen verzocht ik nogmaals iiij de topo- graphie te worden opgenomen. Maar van twee zijden werd mij de op merking gemaakt, dat ik nog min stens vier jaren geduld hebben moest, want dat er voorlooprg geen plaats open was. Ik Iaat het aan den lezer een oordeel te vellen over dergelijke bedriegerij". De man schijft dan verder, dat het hem gelukt is zich aan die slechte vooruitzichten door desertie te onttrekken en waarschuwt an deren tegen het volgen van zijn dom besluit. Wij denken er niet aan, dit ver haal als zuivere waarheid te be schouwen. Nu het echter in een der voornaamste Zwitsersche bladen staat en aan den goeden naam van het Indisch leger en aan de werving daarvoor afbreuk kan doen, is het zeker niet overbodig, dat het Depar tement van Koloniën de onwaar heden,die in het verhaal voorkomen, in hetzelfde blad laat tegenspreken. (Hbl.) ic 2, AGITE r.f\ ION AGITATE. d 'li cf Ci V. U* n A 1. 1 l V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1