Woensdag 5 Juni 1907, No. 6601 32ste jaargan Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur, S' abonnementsprijs BUREAUXSt. JANSSTRAAT 1» Snterc. Tei. No. 1426, - HAARLEM. frankrijk. Korte Berichten. Candidaten Provinciale Staten. NIEUWE lAAlLIMSCM COORA Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post,. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DADELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. 1.20 1.65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paa r-:i»v DIENS T A A N B "i E D J. N G E N 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT flQITE f.Pi tOH AGITATE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etra ïsj G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c.. Paris, Slbis Faubourg Mom na-tre. 1TAUE. Den 3en dezer heeft de IJ. Vader 150 matrozen in audiëntie ontvan- "tuisbehoorend op het Engelsche Pantserv.aartuig „De prins van Wales Zij werden geleid en voorgesteld 'loor 20 officieren. Na zich een.igen jijd zeer vriendelijk met !.en onder houden te hebben, schonk de H. ■ader hun zijn zegen. Door Kard. Merry del Val, 's Pausen staatssecretaris, is in audien- 0® ontvangen de voorzitter van den 'Ministerraad van Canada, die in 1397 tot apostolisch gedelegeerde ft,erd benoemd. Kard. Merry del Pal is sedert jaren met dezen staats kan innig bevriend. TeCatanzare is de rechtbank eon weinigje „rot" bevonden en Mog al een beetje erg ook. Rechter Soraco en commandeur de Guili, v°orzitter van het hof van appèl 2\ja gestraft; de substituut bij de 'kchtbank zal zich voor den minis ter van justitie te verantwoorden ''ebben; twintig andere ambtenaren ?-'jn verplaatst. Italië lieeft tijdens ('e Dreyfus-poerem zoo goed mee gedaan tegen de Fransche militaire Rechters. Nu kan liet, en zeer te- ''eolit, in zijn eigen rechterlijken biastvaalt vroeten. De godsdienstbaat heeft weder zijne vruchten opgeleverd te Parijs. Polgens de N R. Ct. heeft zich de z&ak aldns toegedragen Het ontuig, dat men in Frankrijk Apaches noemt, wordt tegenwoordig steeds driester. Zondag heeft een bende een aanval gedaan op de leerlingen van een Roomsche -school te Parijs, Die een dag buiten hadden doorgebracht eU 'savonds in jan-pleziers terugkeer den. De bendewachtte de rijtuigen °P en bestookte ze toen met revolver- Schoten. Ken jongmensch werd gedood een piiester zwaar gewond en nog '■Wee jongens licht. De jongens ze Vvaren een tweehonderd sterk wis ten vijf van de kerels te grijpen, de °verigen ontkwamen; in de rijtuigen v°nd men meer dan veertig kogel gaten en een paard werd ook nog w*wond cn moest afgemaakt worden. Mogen wij 't nu ook eens ver tellen? In een der Parijsche wijken 's het St.. Joseph.patronaat gevestigd, 'ellende eenige honderden loden, be Vinceulius-verèeniging was de stichtster. In flinke gebouwen is het Patronaat gevestigd en de leden staan bekend als ferme turners, als jongelui onder alle opzichten hehaamlijk goed ontwikkeld. Te Dugny, bij Parijs, zou de ge wone processie ter eere van het ïf. Sacrament gehouden worden en de Parijsche straathoeven, welke liet „God noch Meester" in pvactijk brengen, hadden gezworen, dat zij die godsdienstplechtigheid on mogelijk zouden maken. Het Sint-Joseph patronaat bood zijne hulp, om het straattuig te Weren. En werkelijk de processie Verliep zonder stoornis. Woedend hierover legden een 30 tal boeven zich in hinderlaag. Toen de leden van betpatronaat huiswaarts keerden in drie jan-pleziers, gedeeltelijk per fi ts werden ze plotseling do< r revol verschoten begroet. Een jongmensch van 20 jaar kreeg een kogel in de hartstreek en stierf den eigen avond in het hospitaal, een der twee ver gezellende priesters ging met een kof el in de dij huiswaarts. Zwaar gewond is hij niet, want denzelfden avond bleef hij met zijne vrienden en eerst anderendaags begaf hij zich naar het gesticht van Sint Jan de Deo, waar de kogel ver wijderd is. De priester mankt het uitstekend. Men ziet het't is hier geenszins •gewone straatroof, baldadigheid, gevaarlijke straatslijperij, maar zui vere godsdiensthaat. Uit haat tegen den godsdienst was dit schuim uit getogen, om eene processie te ver storen; nu dit niet gehikt was, wreekte het zich op deze kloeke jongelui, die gelukkig moed genoeg hadden, om de grootste belhamels te grijpen en aan de politie over te leveren. Laten we afwachten, wat die doen zal. Veel verwachten we er niet van. DUITSCHLAND. Over den val vau 's Keizers gunstelingen komen nadere berich ten. Een bijzonder telegram, aan de „N. R. Crt." toegezonden, zegt onder meer Zulke vaak en van verschillende kanten herhaalde beschuldigingen braken de Eulenburgsche groep niet den nek en veroorzaakten niet, het persoonlijk ingrijpen van den Kroon prins bij den Keizer. Het onweer van 's Keizers ongenade kwam los doordat in de artikelen van Harden ten deele tamelijk ronduit, ten deele meer zijdelings, maar voor de be trokkenen voldoende duidelijk, er op gezinspeeld werd, dat onder de mannen der tafelronde van Euleu- burg zich o. a. overtuigde spiritisten gezondbidders en ook met ziekelijke neigingen behepten be vonden. Sedert jaren en sedert jaar en dag kan men met schrik waarnemen, hoe in de maatschappelijk hoogstaande kringen zich de gevallen van sexu eele afdwaling vermeerderen, of misschien alleen maar openlijk be kend werden. Trots liet scherpe toezicht en de strenge straffen komen zulke gebeurtenissen ook in militaire kringen voor. Hier met ijzeren wüs- Kracht onmiddellijk te onderdrukken alles wat de zedelijkheid en de krijgstucht ondermijnt, is natuurlijk de eerste plicht van de keizerlijke militaire bevelhebbers; eveneens als het vanzelf spreekt, dat de omgeving van den Keizer onberispelijk rein moet zijn. Nadat nu het geheime gefluister over de geestelijke zon derlingheden en ongelukkige afdwa lingen van eenige militaire en niet militaire gunstelingen des Keizers tot openlijke zinspelingen was uit gezet, kwamen ten slotte deze be schuldigingen ook denKroonprins ter oore. Dank zij zijn stelling was hij degene, die op de werkzaamste en beste wijze met zijn keizerlijken vader daarover kon spreken, zonder den valschen schijn op zich te laden, alsof hij alleen aan een hofintrige tegen machtige gunstelingen deel nam. Voor den Keizer moet de schei ding van de gedurende vele jaren bevoorrechte mannen als Eulenburg, von Moltke enz., die hij persoonlijk genegen was, zeer smartelijk zijn en er behoorde moed toe hem deze smart aan te doen. De Kroonprins vond den moed daartoe, evenzeer als zijn keizerlijke vader na ont vangen ophelderingen de beschul digden wist te treffen. Dat er bij de besluiten van den Keizer alleen sprake is van de mo- reele zijde der aangelegenheid, blijkt eenvoudig reeds daaruit, dat Eulen burg en von Moltke door middel van een gerechtelijk geding tegen Harden willen vaststellen, dat zij met met ziekelijke neigingen behept zijn. Een^ interpellatie over de Mon- tagnini-papieren zal in de Fransche Kamer samenvallen met de beraad slaging over het rapport der Com missie, wie 't onderzoek omtrent deze papieren is opgedragen. In Britsch-Indië blijft het broeien. Weer is het de Regeering gelukt een der oproerkraaiers in hechtenis te nemen. Het zullen weder de Italianen zijn, die van de staking onder de Fransche zeelui profiteeren. Volgens het „Hand. van Antwer pen" zullen er door het Ministerie van bruggen en wegen groote wer ken te Ostende ondernomen worden. Die werken behelzen een dainbrug op de vaart Brugge—Ostende, en andere werken van groot belang, waarvan de gezamenlijke kosten 1,700,000 fr. zullen bedragen. De onlusten in China heeten officieel beëindigd. Als 't maar waar is Monseigneur Brouwer te Hageveld gehuldigd. Op het Seminarie „Hageveld" was het gisteren groot feest. Lang te voren hadden de studenten daar naar reeds verlangd. Mgr. Brouwer, oud-regent, dien velen gekend had den en van wien allen met dankbare liefde hadden hooren spreken, zou komen, om op zijn geliefd Seminarie van leeraren en studenten persoon lijk de gelukwenschen te ontvangen met zijn Gouden Priesterfeest. Omstreeks half twaalf arriveerde de hoogw. jubilaris per rijtuig uit Haarlem, vergezeld van den Z.Eerw. heer M. Mölltnann, secretaris van het Bisdom. Te half twee had de receptie plaats in de groote Recreatie zaal. Deze was in een tuin herschapen. Op den achtergrond het levensgroot geschilderd portret van mgr. Brou wer met bloemen omhangen. Aan het andere einde zaal een estrade, waarop de jubilaris plaats nam. Eerst een jubellied. Toen trad een student der hoogste klasse naar voren,om in goed volle bewoordingen namens allen zijn vreugde te uiten over mgr's komst, dankbaar te herdenken, wat Hageveld Hem ver schuldigd is en met kinderlijke pië teit aan den geliefden Vader, met priestergond gekroond, de oprecht ste wenschen aan te bieden. Een ander droeg het gedicht voor, dat eertijds mgr. Broere maakte bij ge legenheid vaneen vijftig jarig pries terfeest. Toen klonk uit twee hon derd jeugdige kelen het met vuur gezongen lied: Met blijder lied heeft Hageveld U nimmer nog gevierd Dan thans weerklinkt, nu 't [priestergoud Uw grijze slapen siert. Het jubelt fier: „Gij waart zijn [zoon"; Het haalt U dahkend in, Die hier uw beste jaren schonkt Met heel uw vadeimin. Uw Pries'erarbeid, nu door God Met eeregoud gekroond, Is Uier met vruchten, honderd voud Jaar in, jaar uit beloond. Uw vaderzorg heeft bloei gebracht Uw voorbeeld kweekte deugd, Uw loven was voor Hageveld, Zijn dankbaarheid uw vreugd. 1 ie dankbaarheid draagt wenscli [en bêe Ten hemel met ons lied, De plaats, die nog uw hart bezit Vergeet uw zorgen niet. Wat Ge ons en zooveel pries ters gaaft, Uw.zorg, uw liefde, uw werk Blijv' jaren nog door God bewaard Voor ons en Haarlems Kerk. Zichtbaar bewogen het viel Hem moeielijk te spreken ver hief zich nu de Hoogw. Vicaris van zijn zetel. Hij herinnerde zich de jaren, dat hij student van Hage veld was en met innige erken telijkheid sprak hij het uit, wat Hagevelds opvoering hem gegever. had; voorts betuigde Hij zijn har- telijksten dank voorde glorieuse ont vangst en al durfde ZHEerw. den studenten niet toe wenschen, dat zij cTen hun goeden Priesterf est zou den beleven, 'oc wenschte en bad Hij, dat zij allen zouden worden de gouden eerekroon van Z. D. H. den Bisschop en van Haarlems Kerk. Des namiddags te half zes offici eerde de Hoogw. Jubilaris in de versierde kapel een plechtig Lof, dat besloten werd, heerlijk slot tevens der feestviering van den Hoogw. Jubilaris, met een „Te Deutn" .uit volle borst door allen gezongen. Toen Mgr. Brouwer vertrok, was geheel de communiteit opgesteld voor het Seminarie, en terwijl bet rijtuig wegreed klonk krachtig onder handgewuif„lo vivat! lo vivat! Vicarii Sanitas Amsterdam. Gisteren zijn bij den burgemeester de volgende candidatenlijsten ingele verd voor de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten in de negen districten van Amsterdam. DISTRICT IMr. J. P. A. N. Ca- roli (lib.) R. W. J. C. van den Wall Bake (lib.), J. N. Hendrix (kath.), J. A. Fortuyn en A. H. Gerhard (soc.- dem.) DISTRICT IIMr. H. Smeenge (lib.), D. Goedkoop (lib.), mr. P. A. Diepen horst (antir.), mr. II. J. van Ogtrop (kath.), A. H. Gerhard en C. Thomas sen (soc.-dem A. P. Staalman (chr.- dem.) DISTRICT IIIH. Wertheim (vrijz. dem.), prof. D. Josephus Jitta (lib.), J Huizinga (antir.), P. F. H. M. Schrij nen (kath.), S. j. Pothuis en F. M. Wibaut (soc.-dem.) DISTRICT IV: G. A. Loeff(lib.)en H. J. Heijmans; waar geen andere candidaten in het district waren ge steld, werden deze beide heeren dus verkozen verklaard. DISTRICT V G. P. Wijnmalen (lib.) Jos. Ingenohl (lib.), T. H. van Ëeg- hen (antir.), mr. dr. C. F. Se'hoch (christ.-hist.), G. J. van Kuijkhoff en J. W. Sleeff (soc.-dem.) DISTRICT VI: S. P. van Eeghen (lib.), mr. J. A. Sillem (lib.),E. Luden (chr.-hist.) Voor de tusschentijdsche verkiezing in dit district was enkel candidaat gesteld M. J. IJzerman, die dus ver kozen werd verklaard. DISTRICT VII: Mr. R. van Rees (lib.), dr. P. J. Barnauw (lib.), mr. S. de Vries Czn. (antir.), J. ter Haar (chr.-hist.) DISTRICT VIII- J. C. Schogt (lib.), P- Nolting (vrijz.-dem.). P. H. Rup- pert (chr.-hist.), mr. D. P. D. Fabius (.antir.), A. P. Staalman (chr.-dem.) DISTRICT IX: Th. M. Ketelaar (vrijz.-dem.), K. C. Wiersma (vrijz.- dem.), T. H. van Eeghen (antir.), A. -J- Joling (kath.), C. Thomassen en W. H. Vliegen (soc.-dem.) Alkmaar: de heeren A. J. van Benthem aftr. (r.k.), jhr. mr. P. van Foreest (lib.) en N. Glinderman aftr. (anti -rev.). Enk'huizen: de heeren P. Bos (R.-K.), J. Buis (R -K.) aftr., J. Ten zen (a.-r.) aftr., J. J. Willinge. J. Win kel en J. Zijp Kz. (allen lib.). Zaandam: de heeren K. Baas Gz. (a.-r.) K. Cz. de^'Boer (lib.), aftr., P. B. J. Ferf (lib.) aftr., A. H. Gerhard (s.-d.) K. de Vries Cz. (a.-r.), en J. E. W. Duijs (s. cl.). Vel sen: de heeren Joh. ter Hof stede, aftr. (vrijz.), en J. M. Goes (r.-k.). D ordre ch t:£de heeren N. P. Jong kinen W. H. van Bilderbeek beiden aftr. (lib.), dr. Th. Stoop en J. A. Bergmeijer (soc.-dem.), Z. van Schelt (a.-r. en r.-k.). Ridderkerk: de heeren L. M. Hermans (S. D. A. P.), K. Pas (lib.) T. Plantenga (a.-r.), L. A. de ltaad M. Fzn. (a.-r.) aitr. Brie lie: de heeren G. J. Colder, J. S. Korteweg (aftr.), C. M. Loeff (aftr.), J. H. Schaper en mr. P. J. Troelstra. Leiderdorp; de heeren S. baron van Heemstra, aitr. (a.-r.), E. J. L van der Meer aftr, (r.-k.) en E. Ver- nède (lib.). Middelhar nis: de heeren W.J. C. van Santen (lib.), H. de Wilde (a.- r.) aftr. Helder: de heeren A. P. Staalman (chr.-dem.;, F. B. C.M. Wijsman (kath. en a.-r.) en C. D. Zur Miihlen (lib.) aftr. Edam: Herkozen bij enkele can didaat-stelling de heer H. J. Calkoen (lib.). Roermond. Eerlozen bij enkele eau didaatstelling de heer jbr. mr. E. F. F. H. van Aefferden. Rotterdam: EERSTE DISTRICT: vacature-De Bie de heeren dr. J. H. Jennes (liberaal), H. Spiekman (s.-d.), Jac. van Vessem (chr.-hist.). TWEEDE DISTRICT: de heeren mr. S. J. L. van Aalten en jar. C. v. Dorp (beiden vrijzinnig), W. P. Hels- dingen en H. Spiekman (beiden s.-d.), dr. W. B. van Staveren fa. r.) aftr. De heer J. M. Voorhoeve, die zijn mandaat verliest door vertrek naar elders wordt door geen anderen ker- kelijken candidaat vervangen. DERDE DISTRICT: de boeren O' H. van Dam, aftr. (lib.), mr. M. J. C. Kolkman (kath fi. LI. van Kol (soc.-dem.) VIERDE DISTRICT: de heeren J. van Stolk Az. (lib.), aftr. P. v. d. Pols (a.-r.), aftr. E. P. de Monchy Rz. (lib.). VIJFDE DISTRICT: Vacature-Van Weel, de heeren jhr. mr. C. G. A. v. Asch van Wijk (a.-r.), mr. A. R. Zim merman (lib.). Schagen: de heeren P. Wonder Az. (lib.) aftr., D. Rezelman Cz. (lib.), P, Trapman (lib.), J. Merz (r.-k.), P. Ver burg (a.-r.) Schiedam: de heeren Jan Bos (lib.), L. Hoogerbrugge Wz., (aftr.), dr. J. v. Leeuwen, (S. D. A. P.), H. J. Versteeg (aftr.) Sliedrecht: de heeren jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot (a.-r.), W. Goed hart (a.-r.) aftr.. P. Loopuyt (lib.) mr. C. P. Zaaijer (lib.), L. M. Hermans (S. D. A. P.), J. H. Schaper (S. D. A. P. Goudade heeren M. Boogaerdt Bz. (lib.), mr. D. N. Brouwer (lib.), C. Hoogendijk A'z. (a.-r.) aftr., K. ter Laan s.-d.), J. H. A. Schaper (s. d.), Iv. Schouten Hoogendijk [lib.), A. van der Straaten (a.-r.), aftr., nir. P. J. Troelstra, (soc.-dem.), en A. Vingerling (a.-r.) aftredend. Haarlemmermeer: de heeren G. B. 't Hooft (a.-r.), aftr., J. M. v. Meetelen (a.-r.), J, H. M. Evelein (lib.) Oud-Beijerlandde heeren J. Vlie- lander en P. S. O verwater (lib.), J. L Verhoeven aftr., en G. A. Diepenhorst (a.-r.), Bergmeijer en Schaper (s.-d.) Purmerendde heeren IC. Kaaskoo- aftr., mr. W. N. J. M. Smit (kath.) Sluisde heeren LI. G. Hatmnacker, J. Erasmus en G. A. Vorsterman van Oyen van liberale zijde, E. Bonte, A. E. Hendriks en jhr, H. A. van Wit- tewaal van Stoetwegen van kath. en anti-rev. zijde. 's Gravenhage: de heeren S. J. van den Bergli (nat.-hist.). mr. W. Dolk, (lib.) aftredend, E. Edersheim Bzn. (lib.) aftredend, B. Janse Jzn. (lib.) aftredend, K. ter Laan (soc.-dem.). W. B. van Liefland (r.-k), mr. J. A. Lisman (nat.-hist.), mr. R. J. H. Patijn (lib.) aftredend, dr. W. P. Ruijsch (lib.) aftredend, ds. A,S. Tal- ma (a.-r.), jhr. L. F. Teixeira de Mat- tos (nat.-hist.), mr. P. J. Troelstra (s- d.), jhr. mr. G. C. von Weiier (christ. hist.) Onderzoek naar het vaderschap, Door de heereL De Savornin Loh man en Van Wassenaer van Catwijck is op het amendement vaa 'den heer Van Idsinga op art. 344b een sub amendement voorgesteld^ bedoelende dat de rechtsvordering tot voorzie ning in de kosten van onderhoud ep opvoeding van liet kind in de eerste plaats wordt ontzegd, indien de moe der wist. dat de man, met wien zij gemeenschap heeft gehad, gehuwd was. Bond vau R. K. Middenstands- vereenigingen. In het Zuid Hollandsch Koffiehuis vergaderden gistermiddag de R. IC. Middenstandsvereenigingen om tot oprichting te komen van een Dio- oesauen Bond in het Bisdom Llaar- lein. De vergadering werd geleid door den voorzittor van het voor- loopig bestuur, Dh. J. A. A. Ver beek van Rotterdam en was bezocht door afgevaardigden van 12 plaat selijke vereenigingen. Mede waren aanwezig Dr. Nouwens, de Kamer leden Aalberse en Regout, en den voorzitter der Hanze in Noord-Bra bant Dh. van Houten. De voorzitter opent de vergade ring met den christel ij ken groet, heet de aan wezigen welkom en stelt het punt: vaststelling der Bonds- statuten aan de orde, waarbij hij zakelijke bespreking verzoekt. Art. 1 dat in bespreking komt, bepaalt den naam der vereeniging: „De Hanze", Bond van R K vereenigingen van den Handeldrij- venden en Industrieelen Midden stand in het bisdom Haarlem, gevestigd tè Delft". Dr. Nouwens zet de historische beteekenis van „De Hanze" uiteen. Na eenige be spreking over den zetel wordt dit artikel goedgekeurd. Bij art. 2, doel bevordering van zedelijke en stoffelijke belangen worden de grenzen lussohen zedelijke en economische belangen, door Dli. Aalberse uiteengezet, waarna liet artikel wordt aangenomen, evenals art. 3, dat de middeUn bepaalt om tot het doel te komen. Bij art. 4, dat bepaalt wie leden kunnen zijn van den Bond, ontstaat een uitvoerige discussie over het aanvragen van goedkeuring. Beslo ten wordt alleen de statuten te doen goedkeuren en in verband daarmede een „huishoudelijk reglement" te doen vervallen in art. 28. Eveneens werd bij dat artikel lang en breed gesproken over de vraag, of er hospitantleden al of niet kunnen zijn. Bovencarspel en Rotterdam zijn er tegen, evenals Haarlem, dat bang is voor over- heersching door hospitonten. De voorzitter en dr. Nouwens weerleg gen de bezwaren. De laatste wijst er op, dat de beginselen niet in 't spel komen, en dat er hier anders denkenden en wapen uit de band geslagen wordt. Spr. dringt er ten sterkste op aan, die bepaling te handhaven. Waar we kunpen toe geven, laat ons op dit punt toe geven, zegt spr. Dh. Regout zet het nut der be paling nogmaals uiteen en verzoekt de Rotterdamsclse heeren, bun in vloed bij hun afdeeling aan te wen den, om de oppositie' op dit punt op te geven. Daarenboven verklaart sijr. dat de minister uitdrukkelijk in de Kamer gezegd heeft, dat er geen subsidie is te verkrijgen, als zulke bepaling niet iu de statuten voorkomt. Amsterdam verklaar vermoede lijk niet te zullen toetreden, als deze bepaling gehandhaafd blijft. Rotte dam is niet^bekeerd,-Bpr. meent, dat de Rotterdamsche toe standen de bepaling niet toelaten Het beetje subsidie kau de zaak ook niet goed maken. Dh. Aalberse meent dat de zaak wordt overdreven. We moeten ze bezien uit het oogpunt der practijk. Spr. meent, dat het zoó'n vaart met de hospitanten niet zal nemen. Practische bezwaren zijn er niet. Over principieele hebben wij niet te beraadslagen op 't oogenblik. Spr. bespreekt nogmaals de „econo mische" en „redelijk" belangen. Dh. Regout wijst er op, dat de Middenstand moet zorgen, evenals landbouwers on andere vereenigin gen Rijkssubsidie te verkrijgen. Rotterdam blijft houden aan zuiver Katholieke actie. Sor. zet nogmaals de toestand daar ter stede uiteen. Dr. Aalberse meent, dat er een misverstand is. 't Gaat niet over

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1