ijn w ingezonden. STADSNIEUWS Gemengd Buitenland. *>k "üestel Maai) 4o' s-C V 4 w. l*: De beslissing op de vraag of de verkoop wettig of onwettig en dus al dan niet straf baaar was, blijve aan ie rechterlijke macht. Eerst het door den rechter geconstateerde feit van onwettigen verkoop geeft aan het administratief gezag k*,ch- tens art. 28, 6° de gelegenheid tot intrekking over te gaan. Aan het geval dat de belangheb bende verhuisd is, is gedacht; de Mgr. Meeuwissen en de Ned. R. K. Volksbond. Alsnu nam Monseigneur Meeuwis sen het woord. „Het is voor mij, aldus de Door luchtige spreker, een groote vreugde, heden eenige uren in den Ned. R. K. Volksbond door te brengen. Zoo dikwijls gij onze kerken bezocht., om uwe feesten te vieren, was ik met vreugde vervuld, a's ik zag, dat gij met diepen eerbied de H. Missen bijwoondet, om van God den zegen af te smeeken over uwen arbeid. „Ik ga u thans verlaten, om ver van hier ons H. Geloof te verbreiden onder de heidenen. Maar een wensch moet ik u allen toevoegen. Moogt gij altijd bezield blijven met een levendig geloof. Blijft altijd een in uw strijden, een in uw werken. Staat vast in het geloof, blijft de gelijke Katholieken. Wij leven im mers in een tijd, waarin het onge loof zich ongelukkiger wijze meer en meer gaat verspreiden, waarin velen het oor leenen, aan de val- sche voorspiegelingen en beloften, die de sociaMstische dwalingen ons trachten voor te houden. Maar blijft een, blijft gesterkt in uw geloof als trouwe Katholieken, dan zeker zal uw werken vruchtbaar zijn en uw geloof gegrondvest blijven in uw hart, omdat wij onwrikbaar staan op de woorden van onzen Godde- lijken Zaligmaker, „en de poorten dier hel zullen haar niet overwel digen. Weest nu alleen Roomsch in het private leven, maar weest dit ook in het openbare leven. Toont dat gij als trouwe zonen der Kerk, moet arbeiden om de sociale dwalingen van onzen tijd te blijven bestrijden en te blijven werken onder de ge hoorzaamheid der Kerk, voor het welzijn van Haar en der gansche maatschappij. Fanfares weerklonken en donde rend applaus volgde op deze zoo treffende woorden. Mgr. KoDings verzocht Monseig neur eerbiedig zijn zegen te willen geven, waaraan welwillend door Mgr. werd voldaan. Treffend was. het te zien, hoe de Yolksbonders knielend den zegen ontvingen. Hierna werden nog eenige num mers door de zang- en muziekver- eeniging ten gehoore gebracht, waarna de Bondsvoorzitter het slot woord uitsprak en Mgr. een tot weerziens toeriep en een geze- genden arbeid toewenschte. Hierna werd in dezelfde volgorde als bij de intrede Monseigneur uit geleide gedaan. Een woord van hulde mag zeker niet worden onthouden aan de zang-en muziekvereeniging, die haar beste beentje hadden voorgezet en niet weinig hebben medegewerkt aan de huldiging van Mgr. Meewwis- sen. noodige voorziening is alsnog bij nota van wijziging voorgesteld. Bet ligt niet in de bedoeling dat de nieuwe vergunningen, die na de restitutie in integrum het maxi mum zullen overschrijden, vervallen. Uit gegevens door de regeenfag in de maand Januari ingewonnen over den stand van zaken in de gemeenten waar de der regeering bekende gevallen zich hebben voor gedaan blijkt, dat 68 vergunningen zouden herleven. De moordaanslag op minister Van Raalte. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: In de dagbladen is gemeld, dat S. P., die op mr. Van Raalte, den minister van justitie, heeft gescho ten, dén 20sten dezer maand deswege voor de rechtbank te 's-Gravenhage zou terechtstaan. Dit bericht zou kunnen doen vermoeden, dat de dagvaarding reeds is uitgebracht, hetgeen echter tot heden toe met het geval is. Wel is de strafzaak dkor de Haagsche rechtbank naar de terechtzitting verwezen, zoodat de dagvaarding elk oogenblik aan den beklaagde, die gedetineerd is, kan worden beteekend. In de acte van verwijzing wordt aan den beklaagde, die 53 jaar our is, zonder beroep, geborente den Helder en wonende te 's-Gravenhage ten laste gafëgd, dat hij den 16den Februari 1907 te 's-Gravenhage gepoogd heeft opzettelijk, met voorbedachten rade, mr. Eduard Ellis van Raalte van het leven te berooven, door uit een met scherp geladen revolver in zijne onmiddel lijke nabijheid vier schoten op hem te lossen, zijnde de uitvoering van zijn voornemen en van het misdrijf hetwelk hy als omschreven poogde te plegen, niet voltooid, alleen ten gevolge van de van zijn wil onafhan kelijke omstandigheid, dat drie der afgeschoten kogels geheel misten, terwijl de vierde kogel de overjas Welke mr. van Raalte aan had doorboorde, maar niet verder is doorgedrongen. Poging tot moord derhalve. Subsidiair wordt aan be klaagde ten laste gelegd poging tot doodslag in geheel dezelfde bewo r- dingen, alleen met weglating dus van de woorden met voorbedach ten rade. Door den president der rechtbank is aan beklaagde als raadsman toe gevoegd mr. G van Slooten, advo caat en procureur te 's-Gravenhage In diens plaats zal evenwel als ge kozen raadsman van beklaagde op treden mr. Max R. Bruck, advo caat te Amsterdam. R. K. Middenstand. Door den voorzitter van het voor- loopig bestuur der Haarlemsche Hanze, is gisteren volgend dank-telegram ont vangen op het Maandag uit Den Haag verzonden hulde-telegram „Verbeek, president „Hanze", Prins-Hendrikkade W.Z. 7, Rotterdam. Haarlem, 4 Juni 1907. Dank voor hulde; beste wonsehen voor bloei van den Bond. „Gallier" Frans Rosier. Het „Dagel. Nieuws- en Adver tentieblad" (Groningen) schrijft Wees gerust, lezer, Frans Rosier zwerft niet rond in onze stad. Hij zit, gelijk men weet, in het Rijks krankzinnigengesticht te Medem- blik, als niet toerekenbaar individu. Maar efr is hier, naar wij vernemen, een schrijven van zijn hand geko men, flink en duidelijk. Het is ge richt aan den heer B.Jacobs, alhier, uitgever van den bekenden humo- ristischen scheurkalender en bevat niet minder dan een juiste oplossing van een van de maandelijks in dien kalender voorkomende prijs raadsels 1 Zoodat Haarlemsche Frans in aanmerking kwam voor een prijs. Geen Rinaldo Rinaldini, evenmin een boekwerk, handelende over de ontoerekenbaarheid van den misda diger werd zijn deel, maar een leesboek, getiteld „Op verbo den paden". R. K. Militairen-vereeniging. Te Gouda is in tegenwoordig heid van den stichter, Mgr. P. C. T. Malingrên eenige Eerw. II. H. geestelijken, de majoor commandant met zijn staf en vele officieren van het garnizoen, den burgemeester en genoodigden het gebouw der R. Kath. Militairenvereeniging „St. Theodorus" plechtig ingezegend. De zaal was eenvoudig doch netjes met doemen en planten versierd. Naar Indië terug. Mevrouw Van Heutsz, de echt- genoote van den gouverneur-gene raal, verleden jaar naar Holland vertrokken om de opvoeding te bezorgen van haar jongsten zoon, keert in het najaar, October of No vember, naar Indië terug. (Bat. Nwsbld.) Huiselijk leed. Op de schilderijen veiling Du Bois bij de firma Frederik Muller en Co.. te Amsterdam is gisteren de clou van de gebeele veiling, het beroemde schilderij van Jozef Israëls „Huise lijk leed", door de firmanten in commissie gekocht voor f 25000 voor een buitenlandsch verzamelaar. Lief. Te Markelo vindt men in een duiventil, behalve de nesten der gewone bewoonsters, een nest met vier jonge katten. Een zwaluw als porster. Te Gemert heefteen zwaluw haar nestje gebouwd in de kamer van den huisknecht. Als de knecht 's morgens niet bij tijds uit de veeren is, wordt hij door de zwaluw gewekt, die zoolang tegen de vensters blijft Moppen tot haar wordt opengedaan Ongelukken te Amsterdam, In de Dapperstraat viel een jongetje van de trappen, met het noodlottig gevolg, dat hij met een schedelbreuk in het Onze Lieve Vrouwengasthuis opgenomen moest worden. Een werkman die bij het sloopen van een huis in de Spuistraat bij on geluk in de eerste verdieping op straat viel en daardoor aan 't hopfd werd verwond, is in 't Binnengasthuis Verbonden. In de Albert Cuypstraat viel 'n li-jarige knaap van 'n stilstaand rijtuig en bleef bewusteloos op straat liggen. Na te zijn verbonden is hij naar de ouderlijke woning vervoerd Ingewikkeld. Mientje heeft me gezegd dat je haar het geheim hebt gezegd, waar van ik je heb gezegd, dat je haar niet zeggen moest. Foei, hoeleelijk! En ik heb haar nogal gezegd, dat zij je niet zeggen moest, dat ik het haar had gezegd Nu, het is zoo erg nietIk heb haar gezegd, dat ik je niet zou zeg gen, dat zij mij gezegd heeft, dat jij het haar gezegd hebt. Zeg haar dus maar niet, dat ik het je gezegd heb Aardbeving. Om 12 uur 27 min heeft te San Francisco een aard beving plaats gehad, die 10 seconden duurdede richting van Noord-Zuid. Er werd geen schade toegebracht. Pokken Volgens een telegram uit Luik zijn aldaar eenige gevallen van pokken voorgekomen. Schip in de lucht gesprongen. Een zeilschip, geladen met ammunitie, bestemd voor den smokkelhandel, zou bij Port Zarzis, aan de Tripo- litaansche grens, in de lucht ge sprongen zijn. Men spreekt van 50 dooden. Bloembollencultuur. Toevalliger wijze viel mijn oog eerst heden op een stuk, door u overgenomen uit de „BI, b. St." (Bloembollenstreek waarschijnlijk), en geplaatst in de „Officiëele Kerk- lijst" van 1.1. Zondag. (Of daar nu juist zijn plaats is, betwijfel ik). Ik kan mij echter met het geheel geenszins vereenigen, omdat daarin punten voorkomen welke volkomen onjuist zijn en weer andere welke volkomen juist zijn en worden te gengesproken. Om maar van a af te beginnen vind ik de redeneering der „vak mannen" (ook wel in dat stuk ge noemd „pessimisten) volkomen juist, Zeer zeker kunnen de buitenland afnemers de in den laatsten tijd ten top gevoerde prijzen niet betalen, hetgeen nu afdoende blijkt als ik u mededeel dat althans in Engeland de variëteiten van deze hooge waarde niet kunnen worden geplaatst ook niet eens tegen groote verlaging van prijs. Dat de Hollandsche bloemen voor de buitenlandsche bloemisten een „noodzakelijk kwaad" zijn, ben ik volkomen eens, in 't algemeen ge sproken. Tot staving hiervan kan ik u mededeelcn wat mij reeds 8 jaren geleden door een Engelsch ffoemist werd medegedeeld: „Neen iet doet mij genoegen geen Hcl- andsche bollen te moeten gebrui ken het hindert mij niet, al staan des winters één of twee kasten leeg maar de meesten moeten de H. B. rebben om den winter te kunnen doorkomen en te kunnen leven en daarom maken jelui zooveel kwade schuld, daar de opbrengst in het voorjaar zóó weer verdwijnt." En de ondervinding heeft m j meer malen geleerd, (lat deze redeneering volkomen correct was. Daarom is het geen „pure men- sclienliefde" maar „uitsluitend eigenliefde" wat hen dwingt onze afnemers te zijn. Door de „optimisten wordt aan gevoerd dat Holland de eenige pro ducent ter wereld is. Volkomen onjuist. Hier wordt uit het oog verloren dat Engeland zich op het gebied van tulpenkweekerij in de laatste jaren enorm heeft uitge breid en mij is geenszins onbekend dat sommige firma's aldaar, met tamelijke firma's hier te lande kun nen concurreeren. Ook weet ik, dat zich in de laatste 3 jaren eenige firma's (Engelsche) hebben gewaagd aan tulpencultuur (ook andere) in het zuiden van Amerika, en daar, volgens geruchten, succes hebben. Ook wordt gezegd: „de onder vinding leert ons, dat, indien een maal de smaak op een artikel valt- het gebruik jaarlijks toeneemt." Deze redeneering wordt genoeg zaam weerlegt door het antwoord van Uw vriend „de Redacteur van een Engelsch Tuinbouwblad, waar deze zegt: Dat zoowel in Amerika als in Engeland de bloemisten met de Hollandsche Bloembollen goede zaken hebben gemaakt, en bij een vlugger verkoop, loonende prijzen waren te bedingen en dat lokt hen tot koopen aan. Dus m a. w. omdat ze dit jaar eenigszins goede zaken hebben ge maakt, willen ze wel koopen, anders niethetgeen verleden jaar voldoen de bleek in Engeland vooral met het artikel „tulpen". Omtrent de wedervraag van den schrijver of er iets kan worden ge noemd, rijker aan kleuren, elegan ter aan vormen, kan ik hem ant woorden „U moet zelf maar eens gaan zien op de Groote Bloemmarkt te Londen, tusschen 15 Jan. en 15 Maart (den tijd toch dat de tulpen aan de markt komen) en U zult niet alleen verbaasd, maar verstomd staan over de rijkdom aan bloemen tentoongesteld, in aanmerking ge nomen echter, dat deze bloemen, in hoofdzaak afkomstig uit Frank rijk, niet door vorst of anders in hunne ontwikkeling worden ge smoord. Zulks loch was dit voorja,ar het geval en daarom werden loonende prijzen bedongen, doch ware dit anders geweest, de vraag voor tul pen zou beslist gering zijn. Werkelijk, dieschoone toekomst muziek waarover wordt gesproken bestaat mek Ik moet zeggen „helaas niet" want wel staan duizenden be langen op het spel, ook het mijne; maar men moet a geen z noemen want in werkelijkheid staan èn kweekers èn exporteurs op dit punt aan eene rij geschaard en zeggen algemeen „We kunnen eene daling in de prijzen der tulpen zéér spoedig ver wachten." X Verlof drankwet. Burgemeester en Wethoudeis van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewijzigd is bij de wet van 30 December 1905 (Stbl. No. 361), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. F. A. Hagens om verlof, ingevol ge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, and ;ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan Het Groot Heiligland No. 87. Haarlem, 5 Juni 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.B. De Secretaris, PIJNACKER. Ziekte-verzekeringswet. De Haarlemsche berichtgever van 't Handelsblad schrijft: Door het depart. Haarlem der Maatschappij van Nijverheid werd door mr. J C. L. Vlaanderen, se cretaris van het departement, het ontwerp-Ziekte verzekeringswet be sproken, en naar aanleiding daar van eene commissie benoemd om genoemd ontwerp te bestudeeren en daarover rapport uit te brengen. De commissie bestaande uit de hee- ren J. L. E. I Breda Kleynenbeig, G. van de Stadt, C. H. Julius, J. J. Beynes en mr. Vlaanderen, heeft het resultaat van haar onderzoek neergelegd in een rapport, dat als aanhangsel heeft een ander ont werp, opgemaakt naar de beginse len, in dat rapport uiteengezet en rekening houdend met de tegen het regeerings-ontwerp ingediende bezwaren. De vraag, of wettelijke dwang in deze quaestie op zijn plaats is, beantwoordt de commissie bevesti gend, omdat de gelegenheid tot vrijwillige verzekering onvoldoende ishet aantal fondsen is groot ge noeg, maar de hoedanigheid schijnt er niet mede in overeenstemming te zijn. Het in Zwitserland gevolgd systeem van Rijksondersteuning aan die par ticuliere fondsen, kan, meent de commissie in ons land, geen toe passing vinden. Dat de Regeering den verzekerings plicht tot de vaste werklieden beperkt, ontmoet bij de commissie bezwaar, en zij heeft daarom getracht de moeilijk heid der premiebetaling door de losse werklieden, in afwijking van het door de Eegeering voorgestelde, op te lossen. Het commissie-ontwerp omvat allen die in loondienst zijn en minder dan f 1200 verdienen, dus ook losse werk lieden, ook bijv. onderwijzers. Van hen die minder dan f 1200 verdienend, niet in loondienst zijn, kan van in houden der premie geen sprake zijn. Zij kunnen als vrijwillig verzekerden tot de verzekeringskassen toetreden. Het commissie-ontwerp kent slechts één kas, de districtskas. De oppositie tegen dat systeem acht de commissie ongemotiveerd, wat de commissie uit voerig betoogt met de cijfers, deels ook door den Minister omtrent den omvang der particuliere verzekering gegeven. Zij komt daarbij tot de con clusie, dat ook de ondernemingskassen op enkele uitzonderingen na, niet be antwoorden aan den eisch van in elk opzicht voldoende organisaties. De commissie acht het in schijn voortrekken van de particuliere fond sen boven de districtskassen die minder dan die fondsen in staat heeten te zijn simulatie en aggravatie te kee- ren niet consequent. In schijn, omdat aan die particuliere fondsen zooveel bezwarende bepalin gen in den weg worden gelegd, dat zij eigenlijk, naar de commissie meent, ten doode zijn opgeschreven. De bezwaren tegen de districtskas sen aangevoerd, in hoofdzaak dat zij, [als de R. V. B. niet eenvoudig, goedkoop en zeker zullen werken heeft de commissie getracht te onder vangen door een regeling die eenvou diger en practischer is, die van het Regeeringsontwerp. Die regeling komt in hoofdzaak op het volgende neer: kent het Regee ringsontwerp slechts een directeur van de districtskas als eenig beheerend persoon, waarop toezicht wordt geoe fend door een raad bestaande uit 5 personen, waarvan de voorzitter door de Koningin wordt benoemd en de overige leden door het bestuur der gemeente of, wanneer de districtskas meerdere gemeenten omvat, door Ge deputeerde Staten, het nieuwe ontwerp staat eene geheel andere regeling voor die in elk opzicht veel meer waarborg geeft voor een goed en scherp beheer. Het regeeringsontwerp bepaalt niet uit welke categorie van personen deze 5 leden moeten worden benoemd; de toelichting op het betrekkelijke artikel 116 vermeldt alleen, dat het wensche lijk schijnt de grootst mogelijke vrij heid te laten ten aanzien van de vraag, wie in den Raad van Toezicht zitting moeten hebben, Deze opvatting schijnt onjuist: in tegendeel moet principieel in de we worden vastgelegd bet b egrip, dat alle direct belanghebbenden bij de ziekte verzekering en het bestuur der kas, medezeggenschap zullen hebbende verzekerden eenerzijds, geneesheeren en apothekers anderzijds. Om dit te verkrijgen wordt voor gesteld een raad van bestuur van elf leden. Een dezer leden is de door de Koningin te benoemen directeur, die belast is met het dagelijksch bestuur van de kas en de bevoegdheid heeft tot het verrichten van alle burgerlijke handelingen. De overige 10 leden wor den benoemd en gekozen als volgt een lid geneesheer en een lid apotheker door gemeentebestuur of Ged. Staten, al naarmate het gebied der districts kas in één of meer gemeenten is ge legen, terwijl de overige 8 leden door de uit eigen hoofde verzekerden uit de verzekerden zelf worden gekozen. Welke vruchten de districtszieken- kassen van de medewerking van de verzekerden zelf in het beheer zullen plukken, behoeftgeen uitgebreid betoog. De Minister getuigt, dat de bijzon dere en ondernemingsziekenkassen, beter dan de districtskassen in staat zullen zijn simulatie-en andere fraude te keeren. Dit is zeer waar, maar geldt niet voor de districtskassen uit het nieuwe ontwerp, nu de waarborg tegen simulatie en andere fraude bij de bijzondere en ondernemingskassen, met name de scherpe controle van de belanghebbenden, d. i. van de ver zekerden zelf, in de gewijzigde orga nisatie, der districtskassen is gebracht geworden. Bij deze districtskassen is de waarborg tegen misbruiken van allerlei aard even zoo goed als bij de bijzondere en ondernemingsziekenkas sen aanwezig. Aan de deelneming van de verzekerden zelf in het beheer der kas, wordt zelfs zooveel waarde ge hecht, speciaal voor eene scherpe con trole dat in het nieuwe ontwerp van wet de mogelijkheid is neergelegd om het bestuur uit te breiden, met een zeker (doch niet bepaaldelijk aan geven) aantal bestuursleden. Dat in het bestuur ook een genees heer en een apotheker zullen zitting hebben, schijnt alleszins juist en ver zekert het bestuur der districtskas van zaakkundige adviezen op het ge bied der geneeskunde en van hetgeen biermede verband houdt. De keuze door het gemeentebestuur of door Ge deputeerde Staten van dokter en apo theker staat er borg voor, dat de gekozenen personen zullen zijn van wie mag worden verwacht, dat zij op uitstekende wijze het belang der districtskassen, en voor zooveel en zoover mogelijk ook het belang van den medischen stand zullen voortstaan Het gewijzigde karakter van de di strictskassen in het nieuwe ontwerp blijkt ook hieruit, dat het voorstelt, dat alle ambtenaren en beambten aan die kassen door het bestuur zelf zul len worden benoemd. De voorgestelde premie-betaling acht de commissie onbillijk zij meent dat het gebeele begrip „gevaarklasse" uit de wet behoort te worden geban nen, omdat de beroepen, waarbij de ziektekansen beslist ongunstig zijn gering in aantal zijn. Voorts heeft de commissie bezwaar tegen de gedeeltelijke premie-betaling door den werkgever, zoowel om bij zondere als om algemeene redenen; wat dit laatste betreft, omdat die re geling den werknemer onder voogdij zet en van het individu afwentelt de hem door natuur of maatschappelijke .erhoudingen opgelegde plichten. Op geen enkelen grond kan, naar de Comm. meent, de premiebetaling ten laste van den werkgever worden ge bracht. In het commissie-ontwerp is de pre mie gesplist in A. en B., de eerste voor genees-, heel- en verloskundige bthandeling, B. die voor uitkeering n zieken- en kraamgeld, terwijl de ge varen klassen zijn weggelaten. Alleen premie A. is vast, B. is afhankelijk van het loonzij wordt betaald door opplakking van zegels, voor welke op plakking zoowel werkgever als arbei der verantwoordelijk is. Bij achterstand kan de werknemer later aanzuiveren, en zelfs, desgewenscht, vooruitbetalen in goede dagen. Wanneer tijdelijke stilstand in de storting der premiebetaling inireedt, zal ook de contraprestatie der kas beneden het normale maximum blij ven, doch voor afvoering van de lijst der verzekerden bij tijdelijke staking bestaat geen enkelen grond. Bij in deeling de: losse werklieden in een lage loonklasse, ontvangt hij wel een lage uitkeering, maar hij is in elk gevat verzekerd van geneeskundige behandeling, waarvoor in de eerste plaats de stortiDgen dienen, ook als de loontrekkende ver ten achter mocht zijn met zijn premiebetaling. De beperking, waarbij wordt vast gesteld dat de geneeskundige hulp eindigt den 180sten dag na den dag waarop ze is ingegaan, acht de com missie inhumaan en onpractisch haar ontwerp kent dan ook geen bepaalden duur der behandeling, ook niet bij chronische ziekten, al houdt dan wol de geldelijke uitkeering op. Volgens dit ontwerp geniet de ver- d. wanneer hij de premie B gedeel telijk heeft betaald zieken-of kraam- zekerde i a. wanneer hij de volle premie A heeft betaaldgeneeskundige hulp voor onbepaalden tijd b. wanneer hij de premie A gedeel telijk heeft betaald geneeskundige hulp gedurende 80 dagen c. wanneer hij de volle premie B heeft betaald zieken- of kraamgeld gedurende den maximumduur volgers het ontwerp; geld in verhouding tot betaalde premk over gelijken duur. De onderscheiding tusschen geheel® en gedeeltelijke ongeschiktheid tot arbeid laat de commissie geheel lof. evenals de bepaling van art. 129 val' het Regeeringsontwerp. Het ontwerp geeft voorts een rege' ling voor den geneeskundigen dienst, waarbij de verzekerde volkomen vri, is zijn geneesheer te kiezen, terwij een maximum van 3000 verzekerden bij eiken geneesheer wordt gesteld Voorts zouden er zijn controleerend® geneesheeren en ambtenaren voor he' financieel toezicht, de eersten gedeel- ni sten ca lfven •r.). nBpi M ft - - VV4..UV11 O-V telijk ter vervanging van de verzeke- fo0ra( ring-controleurs. De commissie betoogt ten slotted® onbillijkheid der voorgestelde bepa' ling, dat de eerste negen weken van ziekte, ten gevolge van een ongeval, bij de districtskassen zouden worden gebracht, al zijn die kassen wel de organen, die plaatselijk toezicht en controle zullen kunnen oefenen inzak® de bepalingen d( r Ongevallenwet, zoo wel als der In' aliditeitswet, die r.og wordt verwacht. Die kassen worden als 't ware al® de agen'en aang wezen der Rijksver zekeringsbank. die van de hulp, me dewerking en den arbeid der districts klassen en van hare ambtenaren e'1 beamtten gebruik maakt voor haar organisatie, en hen daarvoor alle door haar gemaakte kosten vergoedt. D® kas zal ook hebbe te betalen de schadeloosstellingen, welke krachtens de Ongevallenwet worden verleend, en daarvoor van de Rijksverzekeringsbank een voorschot ontvangen. De commissie hoopt, dat de in dit ontwerp neergelegde beginselen d® sympathie van de Maatschappij zullen mogên wegdragen, en dat het hoofd bestuur daarin aanleiding zal vinden tot het nemen van zulke maatregelen als zullen kunnen strekken om in ruimen kring die beginselen bekend te maken. OPcus Carré. Naar wij vernemen zal het circus Oscar Carré dit jaar van 26 Juni tot en met 3 Juli hier voorstellingen geven. SlagcrsvereenigingGisterenavond vergaderde in café Brinkmann de Slagersvereeniging tot het bespreken van de belangen harcr leden, tegen het afkeuren van slachtvee in het openbaar slachthuis alhier. NaM der slagers meening, zou dit niet altijd om gegronde redenen ge schieden. Aanbesteding. Gister werd onder hands aanbesteed door den archi tect P. Kleiweg Dyserinck, namens het Fonds tot den Predikdienst dei' Vereenigde Doopsgezinde Gemeente' Hei. verl o swen van perceel no. 39 in de Groote Houtstraat tot winkelhui?, en het vernieuwen van liet pakhuis Peuzelaarsteeg no. 2 tot boekbinderij. Minste inschrijving f13572. Hoofdonderwijzeres.) Bij beschik king van den minister van Binnen- andsche Zaken zijn als deskundigen voor het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwij zeres benoemd tot lid der commissi® te 's-Gravenhage K. J. Razelius, schoolopziener in Haarlem; H- Bussemaker, directeur bijz. kweek school voor onderwijzerressen te Haarlem J. W. Sevenhuysen, hoofd der leerschool Rijkskweekschool voor onderwijzers te HaarlemJ. B. A- Sayes, hoofd o. 1. s. te Haarlem. Tot lid der commissie te Amster dam P. H. van der Ley, directeur Rijkskweekschool voor onder wijzers te HaarlemM. L. van Gemert, idem te Haarlem T. de Graaf, onderwijzer Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. De dienstweigeraar Mammen. Aan een brief van den dienstwei geraar Mammen, opgenomen in het „Volksdagblad", ontleenen wij het vol gende Heden bevind ik mij in het hui? van bewaring te Haarlem en dus wor den de volgende dagen bij een even- tueele veroordeeling van het geheel afgetrokken. De 16 dagen, doorgebracht in de provoost, tellen niet mee, of schoon ze veel ellendiger zijn dan die in de gevangenis. Daar heeft men ten minste bezigheid in den vorm van erwten uitzoeken, zakjes plakken enz. en voldoende licht, terwijl de provoost- arrestant gedwongen is tot ledigheid en het licht slechts spaarzaam in de provoost kan doordringen. Men heeft getracht op slinksche wijze van nay af te komen. De dokter vroeg namelijk, of ik wel goed ge zond was en geen last van mijn keel had, enz- Ik zeide echter volmaakt gezond Je zijn. Daarna zei hij: Zijt gij niet zenuwachtig? Neen, mijnheer, was mijn ant woord. Schrijf eens, ik ben anti-mili tarist. Dit echter deed ik niet, doch ik schreef, waarom wij weigeren de wa pens te dragen. Dit was voldoende, om rechtsingang te doen verleenen, wat ik niet betreur. Wij willen im mers geen genade, maar recht. V reemde dingen komt men soms te hooren. Nauwelijks in Haarlem aan gekomen, werd ik verhoord. De liee- ren beweerden gehoord te hebben, dat ik voor geld den dienst weigerde, met andere woorden: ik was omgekocht, en wel voor f 15 in de week door den anti-militaristenbond. Het behoeft zeker niet gezegd, dat er tegen zoo'n lage beschuldiging met 1 kracht door mij werd geprotesteerd, I waarop de auditeur-militair zeide, „het 00 '.eghr: "koen C 'filou litig !öude "lij Ie# ht. '"aine ivond4| !'erdaïl ke iel 'tred l8 1 <*tten 6 14 'Hl f op n qi &Van| 'out I j6 'ie* Jaar iV «Oq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2