Vrijdag 7 Juni 1907, No. 6603 32'" jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur, A BONNEMENTSPRI JS Per 3 netlanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.20 1.65 0.05 A fzomh-rlijfee nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DADELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van Elke "egel meer -6 regels AQITE f.A ION AGITATE. f 0.60, e.iüt.Mlt) 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar paatsr-ónM DIENSTAANBIEDINGEN 25 .GENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicifé Ei ransere Cf. D. DAUBE Co., JOHN F. JOXES, e., Paris, Slbis Faubourg Montm trtre. Uit ons Parlement, Al de amendementen verworpen en het artikel naar liet hart der regeering aangenomen. Ziedaar den parlementairen dag van gisteren, ziedaar de overwinning van minister an Raalte, die zijn „vader" heeft zien zegevieren. Champagne was niet noodig. Immers 't was een zegepraal als in sommige vergaderingen be vochten worden, waar een dertig, veertig schapen achter den ram aanloopen en bè roepen alle, wan neer er één bè uithaalt. Mannen, wien het ingescherpt is „zóó is en moet het" en die overigens evenveel eigen overtuiging en wilskracht hebben als een vaatdoek jabroeis van de ergste en bespottelijkste soort, verdienend in een lof- en spotlied a la „Pieter Spa" of beter nog als in Vondels „Rommelpot van 't Hanekot," bezongen te worden en „vereeuwigd". i e meerderheid der Kamer wist ook, waar het heen moest, en het verwerpen der amendementen kostte dus bitter weinig moeiie, terwijl de zegepraal dus van zelf niet al te schitterend was. Van Wijnbergen (Kath.), wien de heer Lieftinck (lib.) gaar .elieel liberaal het woord ontnomen had, herhaalde opnieuw zijn bezwaar en verzekerde, dat minister van Raalte in deze zaak een geheel ander standpunt innam dan zijn voorgan ger Doeg, en dat liij dus een an der ontwerp had moeten indienen, zoo hij betamelijk had willen han delen. Die redeneering is heel logisch. Wanneer men iemands denkbeeld geheel vervormd en misvormd, mag men het niet langer diens denkbeeld noemen. Minister van Raalte deed dit met het ontwerp-Loeff en wij begrijpen daarom niet zijn opstuiven zijn kleuren van kwaadheid, toen Van Wijnbergen zijn „betamelijk" (leed hooren. Ai mij, dat is de onbetamelijk heid zelf en toont zich bar kalkoensch als het woordeke betamelijk ge- ïtéernd wordt 1 Of de ovoi winning van gisteren een voorteeken mag heeten of het ontwerp er met vlag en wimpel door zal gaan Moeilijke vragen! Vóór het reces zal 't zeker niet onder den hamer door gaan, tenzij de Kamer plotseling van hare wegen bekeere en anders worde dan zij altoos was. FRANKRIJK- Mgr. Amette, Coadjutor van ZEm. Kaïd. Richard, Aartsbisschop van Parijs, heeft een bezoek gebracht aan den E. H. Firmery, die in het gesticht van Sint Jan de Deo ver pleegd wordt. Ofschoon de verwij dering van den kogel uitmuntend ge lukt is en de priester buiten alle gevaar genoemd mag worden, zal Jiet toch twee a drie weken duren, voor hij volkomen hersteld is. Bij de begrafenis van Debroise, den twintigjarige, die Zondag dood geschoten werd, zal heel het Katho lieke Parijs tegenwoordig zijn. De geheele geschiedenis van den aanval op de leden van het patro naat Sint Joseph is niet anders dan eene uiting van godsdiensthaat. De goddelooze jeugd, die God noch gezag erkent, haat en verfoeit de andere, godsdienstig, ordelijk, trouw aau plicht en geloof. In de anticlericale bladen wordt iederen dag den oorlog gepreekt tegen alle geloof en tegen de geloovigen. Sinds lang maakte men 'tden pa tronaatsleden lastigZondag is 't tot eene uitbarsting gekomen. Vreemd, dat sommige liberale bladen als de „N. R. Ct." die b.v. niet uitgepraat kan komen over den „liberalen" Beierschen priester-afge vaardigde, die „een leeren wambuis over zijn priesterboord draagt" (ra, ra, wat is dat?) over de eigenlijke toedracht, dezer Parijschè schand- geschiedenis liever zwijgt als een mof. ENGELAND. In het Lagerhuis kwam gisteren de netelige Indische quaestie ter sprake, die nooit geheel opgelost is of geheel opgelost zal worden, zoo lang Engeland naar de oude methode daar blijft heerschen en tiranni- seeren. De Staatssecretaris voor Indië, Morley, zeide dat de oproerige be weging in Petidjab niet het gevolg was van agrarische, maar van staatkundige oorzaken. Na gezegd te hebben, welke po gingen de drijvers aanwenden, om invloed te krijgen op de Sikhs en hoe zij de regeering beschuldigen, dat zij de bronnen vergiftigde, ten einde onder de inlanders de pest te verspreiden, rechtvaardigde hij de verbanning der raddraaiers zonder gerechtelijk onderzoek en wel op grond, dat zulk een onderzoek de algemeene aandacht zou hebben gevestigd op de mannen, die zich voordoen als martelaars voor hun land. Het zou ongerijmd zijn ge weest, wanneer de regeering het wapen, dat zij in de hand had, ongebruikt had gelaten hij het ge vaar, dat er bestond voor uitbreiding van liet oproer en hij zou zich aan een misdaad schuldig hebben ge maakt, wanneer hij zou hebben verhinderd uitvoering te geven aan eene wet, die tot verbanning mach- tigt. Wat betreft de verbetering in het besl«ur van Indië verklaarde hij, dat bij de regeeriug in overweging is de benoeming eener commissie, die een onderzoek instellen moet naar de wijze, waarop de nadeelen der overcentralisatie uit den weg kunnen geruimd. Tot de voorstel len, die de Indische regeering en die van liet Rijk voorbereiden, be- hooren er ook tot instelling van een raadgevend lichaam, tot uit breiding van (den wetge venden raad en tot benoeming van een of twee Indische leden in den Raad van Indië. Hij verklaarde, dat liet een groote vernedering zou zijn, wan neer men de hervormingen zou op geven wegens de plaatselijke, spo radische ODgeregeldlieden en dat zulks als eeu bewijs van vrees zou worden beschouwd. 't Was zijne vaste overtuiging, dat de Britsche overlieersching moest en zou blijven voortduren. Er zijn personen, zoo vervolgde de minister, die de meening uit spreken, dat Engeland verstandig zou handelen door Indië prijs te geven en die verklaren, dat de In diërs hunne zaken heter zouden regelen dan Engeland dit vermag; hij echter is van oordeel, dat ieder, die zich in de anarchie en dien bloedigen chaos indenkt, die het gevolg zouden zijn van dit terug trekken, deze meening spoedig zal laten varen. Dus zal het menschlieveude Al bion, dat jnillioenen ontsteelt aan den inlander en millioenen inlan ders van ellenden jaarlijks laat om komen, zijne taak voortzetten, mis schien zelfs, zicli beroepend op den Dij bel en den Heere lofzingend over de godzaligheid Albion's Wanneer komt de dag, dat al die Farizeërs en huichelaars wegge bezemd worden? BELGIE. In de Kamer heeft het wetsvoor stel Ooremans, de opvordering van het goed recht der Vlaamsche taal weer tot een „vroolijke" zitting- geleid. De heer Hoyois besprekend on der meer het grondbeginsel, dat van iederen burger in België vordert, dat hij Vlaamsch en Franschkent, zeide, dat hij zich met het voorstel Ooremans niet vereenigen kan, wijl bet ongrondwettelijk is. Door het aannemen van het stel sel Ooremans zou de Staat zijnen, wil opdringen aan het vrij onder wijs en dat mag niet. Hij kan zijne zienswijze ook niet vereenigen met het voorstel De Trooz, dat voor het middelbaar on derwijs het graduaat invoert. Het zou moeten voldoende zijn, dat de leerlingen een getuigschrift voorbrengen, uitgaande van de col leges, waardoor bewezen wordt, dat de candidaat voldoende op de hoogte der twee talen is. Men moet den microob der offi- cieele bemoeiing uit het gestel der vrijheid weren, of hij zal er ver schrikkelijke verwoestingen uitrich ten. De onvoorzichtige, voorstanders van Ooremans voorstel werken daartoe. Zoo heeft men te Antwerpen in eene vergadering van den Neder- duitschen Bond wat klinkt die naam valsch in onze oore van vadeiianders... M. Verheyeu. Gij vat nog niet eens den waren zin van dat woord. M, Hoyois. Toch weldat wil zeg gen: „Bas Allemand". (Geroep) M. Verheyen. Dit bewijst nu juist dat gij het niet verstaat. M. Hoyois. Ik neem aan dat men spreekt van Vlaamschen Bond of desnoods van Nederlandschen Bond maar Nederduitsclien Bond, dat gaat Hl 't gelieol niet met onze landsche gevoelens. M. Devigtie. Gij verstaai geen woord van de zaken waarover gij spreekt. M. Hoyois. Ik zegde dus dat in eene vergadering van den Neder- landsche Bond onze collega M. Hen- derickx uitriep: dat het vrije onder wijs, wat betreft het gebruik dei- talen kan geregeld worden door de ■wet. Welke argeloosheid; want dan kunnen onze tegenstrevers het mor gen regelen op andere manier, tot de dood er op volgt. De tegenwerping van ongrond wettelijkheid wordt o verigens thans steeds scherper uitgebracht. Hij eindigt, zeggende, dat het gevaarlijk zijn zou eene wet te stem men weike misnoegdheid moet ver wekken tusschen de bewoners der twee rassen, waaruit ons land be staat. Een voorstander der wet was met den heer Segers aan het woord. Het „Handelsblad van Antw." zegt hiervan M. Woeste heeft u gezegd, dat het voorstel Ooremans in 1889 en in 1894 werd besproken en dat het, in 1894, niet dezelfde uigestrektheid had als die men er thans aan geven wil. Ik neem dat aan, omdat het achtbaar lid het ons zegt, maar ik geloof het ook omdat het achtbaar lid reeds in 1889 beweerde met M. De Volder, toen minister, dat het voor stel ongrondwettelijk was; en ik zou niet kunnen begrijpen dat M. Woeste in eenige jaren van gedachte zou kunnen veranderen. Ik geloof het ten slotte orn eene derde reden de wijziging van 1894 was in dub belzinnige bewoordingen opgevat. Er was toen sprake van eene kieswet, er was sprake in het amen dement Core-mans van het verleenen van twee bijstemmen aan de houders van een getuigschrift, vaststellen de, bijwoning van een volledigen leergang van middelbaar onder wijs naar luidt, der wet van 1888. Welnu, die getuigschriften beston den enkel voor de officieele onder wijsgestichten; het was dus alsof men de leerlingen der vrije inrich tingen van het voordeel wilde be- rooven. Door zijn amendement wenschte M. Ooremans den maat regel ook te zien toepassen, op de getuigschriften afgegeven aan de leerlingen dier inrichtingen. M. Franck. M. de Burlet, hoofd van bet kabinet, verstond het ook zoo. M. SegeLs M. Ooremans is ove rigens beter bevoegd dan M. Woeste om dat gedeelte van zijn voorstel uit te leggen en hij heeft er den zin van opgehelderd, 't Is dan dat M. de Burlet, van denkwijze ver anderende, verklaarde dat, van 't oogenblik dat het voorstel moest toegepast worden op het vrij onder wijs, het ongrondwettelijk was en bij de stemming stemde M. de Bur let er tegen; maar ganscli de rech terzij integendeel, op tien leden na, stemde er voor. Ik kan niet aannemen, dat de gansche rechterzij met doofheid ge slagen wa- tijdens de uitleggingen van wege M. de Burlet en M. Oo remans. Korte Berichten. De troepen van den Sjah van Per- zië zullen eerlang slaags raken met die van zijn broer, die over 14000 man en 6 stukken geschut beschikt. De ex-Keizerin van Mexico, prinses Charlotte van België, wordt morgen 67 jaar oud. Gelijk men weet is deze vroeger zoo beeldsehoone vrouw sinds jaren en jaren krankzinnig. Uit het getuigenverhoor te Madrid, betreffende den anarchistischen aan slag op Koning Alfonso en zijne Ge malin, blijkt meer en meer, dat Ferrer wel degelijk de medeplichtige was doodschoot. Minister De Meester. I)e minister van Financiën keert in 't begin van de volgende week uit Engeland terug. TWEEDE* KAMER. Verwacht wordt, dat de Tweede Kamer de geheele volgende week in beslag zal worden genomen door het sectie-onderzoek. Dfe eerste open bare vejgadering zal worden be steed aan de kwestie van de Staats exploitatie van mijnen, die urgent is. Vervolgens wordt de behande ling vttn het ontwerp voor het on echte kind hervat. Ook moet de oorlogsbegrooting nog worden afgedaan, zoodat het medelijk is, dat voor het debat over de s aaist x -loitatie van spoor wegen (motie-Bos) geen tijd meer overblijft. Gelijk bekend is, zal de Kamer 28 Juni uiteengaan. Hofberichten. Voor het oogenblik zullen door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo geen diners worden gegeven, wegens rouw van e aldaar logee- rende prinses Reuss. Men seint uit 's-Gravenhage aan „de Telegraaf: Van best ingelichte zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat het in „Het Vaderland" vermelde be richt, betreffende een galadiner op 13 dezer in het huis ten Bosch, dat door H. M.. en Z. K. H. zou worden bijgewoond en betreffende het diner ten paleize aan de leden der Vredesconferentie, zoomede om trent het vertrek naar Het Loo op 18 Juni, van allen grond ontbloot en geheel uit de lucht gegrepen is. Ook van anderen meest betrouw baren kant wordt bericht dat om trent ontvangst door H. M. de Ko ningin van leden der vredesconfe rentie nog niet vastgesteld is. „Ik doe niet aan Politiek'' De Sticlitste Ct. citeert onder dit op-chrift de volgende opmerkingen van Mr. De Savornin Lohman Dikwijls hoort men iemand met zekere zelf-ingenomenheid zeggen „Ik doe niet aan politiek". Toch steekt daarin niets voor treffelijks. Iemand die den moed heeft een gezin te vormen en zich dan aan dat gezin te wijden, staat hooger dan de zelfgenoegzame celibatair (huwelijkshater), die uit sluitend zorgt voor zichzelf. Zoo staat ook hij, die zijn vrijen tijd, zijn gaven en krachten bezigt voor een krii g, waarvan hij deel uitmaakt, hooger dan hij, die zich aan alle politiek leven eenvoudig onttrekt. Het arbeiden voor gemeente, provincie en land is, althans wan neer 't met toewijding geschiedt, een voortreffelijk werk Wie nog iets anders en hooger kent dan zijn eigen persoon, arbeidt voor anderen arbeidt hij ook op politiek terrein, dan doet bij dat voor de gemeente, het land of eeni- gen anderen politieken kring. Dr. Kuyper-huldiging. Het Vad. kreeg toegezonden de volgende „zeer vertrouwelijke" cir culaire "aan de besturen en hoofden der Christelijke scholen in Neder land" Geachte Heeren en Broeders! Op 29 October a.s. hoopt dr. A Kuyper zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Reeds worden er in sommige krin gen maatregelen genomen om dezen dag niet onopgemerki te laten voor bijgaan. Ondergeteekende zijn van oordeel, dat echter een huldeblijk op dezen dag van de kinderen der Christe lijke scholen in Nederland, aan den leider van het volkspetitionenienl, die tevens onder Gods zegen, niet het minst door de wet van 1905, zulke belangrijke diensten aan het Christelijk onderwijs bewees, bijzon der aajigenaam zal zijn. Daarom noodigen zij u uit de kinderen uwer school gelegenheid te geven, daartoe mede te werken en wel door op een daarvoor be stemd karton, door de kinderen hun naam te doen schrijven. De kartons worden daarna in een of meer albums in volgorde van provincie en alpliabetiscli gebonden, den jubilaris ter hand gesteld. Is u tot medewerking bereid, dan verzieken wij u vóór den lOn Juni bijgaande kaart ingevuld en getec- kend terug te zenden. Spoedig na ontvangst daarvan zullen u dan toegezonden worden de noodige kartons, waarop de kin deren hun namen schrijven, en lijsten waarop de bijdragen der kinderen worden aangeteekend. Uw antwoord gaarne tegemoet ziende, teekenen, hoogachtend, uw dn. en broeders, W. Hovy, ds. K. Scharten, dr. J. Th. de Visser, W. J. C. van Buure-n, W. van Doorn, H. J. van Wijlen, Jac van Oversteeg. Amsterdam, Mei 1907. Onder Bondgenoofen. „Het Volk" bevat een heftig hoofd artikel tegen „Land en Volk," het blad van den heer Marehant, over de houding der sociaal-democraten bij de behandeling van het wetsontwerp, be treffende het onderzoek naar bet va derschap. Ziehier het slot van dit ar tikel Wat is dat nu vooridioteschrijverij in het hoofdorgaan van de zoo bij uit stek moreele, karaktervaste, verziende, praktische, taktische vrijzinnige de- mokratieHet lijkt wel politiek van de „Vrije Westfries," of een dergelijk obskuur klerikaal krantje. Deftige kopstukken van de partij, als Drucker en Van Raalte, zullen zich voor hun blad gaan geneeren Wij willen den heer Marehant een goeden raad geven. Hij is nog een kuiken in de journalistiek. Hij zal echter nooit een fiere haan worden, om zijn veeren bewonderd en omzijn sporen gevreesd, indien hij als devies blijft voeren klets maar toe. Kil wilt gij de sociaaldemokratie be strijden met verdachtmaking en laster, ga dan eerst nog wat in de leer bij Aalberse, die doet het tenminste niet geheel zonder talent Mr. Aalberse komt er dezen keer genadig af! Naleving van de Drankwet. De „St. Ci." bevat liet verslag van de werkzaamheden en bevin dingen van de iuspecteurs voor lu t toezicht op de naleving van de Drankwet over het Dienstjaar 1996. Een hulde. Op de begraafplaats te Rockanj e werd gisteren een grafsteen geplaatst op het graf van den zeeloods Bron Ier, die bij do ramp van de „Berlin" het leven liet. Cp den steen ziet men liet por ti et van den omgekomen loods, in porselein gefotograf., aangebracht. Een zoon van den overledene- was voorde plechtigheid overgeko- men. Anti-Clericaal, Liberaal, Radicaal Stembuslied. Wijze: Do Rotterdanvche schutterij. Het land heeft nu gezien Wij kunnen niet regeeren Maar Troelstra zal 't misschien Ons, Liberalen, leeren Waar blijft zoo vraagt het land 't Program van concentratie, Naar Liberalen trant Een stembus speculatie Ons antwoord, vrijzinnig En echt liberaal, Luidt hartlijk en innig: A n t i-c 1 e r i c a a 1 Dat was onze keuze, Dat blijft zij altijd, Geen andere leuze Kent onze strijd Wij zijn weer eensgezind, Wij, intellectueelen, Daar ons een leus verbindt, Die ons niet kan verdeelen Die leus gaat altijd op Weg met de Clericalen Zij hijscht de vlag in top, De vlag der Liberalen! Wij zochten die leuze, Al is ze wat slinksch, Geen andere keuze Bleef over voor links Vooruit Tydemannen Vooruitrataplan De boogpees gespannen Naast G o e m a n M archant! Staakt onderling den strijd, Wij zullen later vechten, Wij werden Kuyper kwijt, Helaas! nog niet „zijn knechten". Mikt op den Clericaal Naar oud gebruik en zeden, Wij blijven Liberaal, Naar 't echt model gesneden Wij blijven verschalken Het land door den haat, Al zien wij het zwalken Van 't scbip van Staat! Vooruit Liberalen Ook Troelstra strijdt mee! IVeg met Clericalen Voor hen geen vree Maarten van Utrecht. („Hsgz."). De schipbreuk van de „Berlin." Men schrijft uit den Hoek van Holland d.d. 5 Juni aan „de Tele graaf" Als nadere herkeuningsteekenen van het gisteren in den Waterweg drijvende gevonden lijk kunuen wij nu mededeelen, dat de man 1.74 M. lang is en gekleed in een bruin jachtvest, bruiugrijze bovenbroek, tricot onderbroek en zwarte sokken met roode strepen. Aan een der voeten zat nog een gele rijgschoen. Op het lijk werd nog gevonden een zilveren sigarettenkoker en een „Swan" vulpenhouder. Gisterenmiddag zij ti door den len en 2en machinist van do stoom- reddingsboot twee beschreven plank jes op het strand gevouden. Men vermoedt, dat deze van veronge lukten van de „Berlin" afkomstig zijn. Het eene luidt „I am going to the Holy night. Redhouse," en het tweede:* Siiil' BlfSailT Vü-ti mcli tin- cJen aanslag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1