*»'"1 Zaterdag 8Juni 1907, te' No. Ó603 32s,e jaargang. tri Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. E. 550! Om de Raadszeteis. BUITENLAND. Uit de Pers. BINNENLAND. :N iplai ipen Editie 4 uur. den ABONNEMENTSPRIJS Por 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco, per post1.65 Afzonderlijke nummers0,05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. 33, BUREAUX; St.JANSSIRAAT i, inierc, Tel. No. 1426, HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels Elke regel irneer f 0.60, (contant) 0.50 O.lü Groote letters worden berekend naar paatsraimte DIENST AANBIEDING EN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT Een onzer geachte Collega's iattf) er8|i- js3 i" stief i C& Iran1 einii schreef enkele dagen geleden de ciideugeude opmerking „Wanneer je op dit oogenblik, •Hen kan er gemakkelijk de proef Wn nemen, den president van een kiesvereeniging vraagt hoe de zaken staan, zal hij zonder twijfel met 'iet bekende nadenkende gebaar, de hand aan het voorhoofd bren gen en zeggenwacht eens even, doe is het precies ook weer Van overdrijving zijn die woor den stellig niet vrij te pleiten. Im- 'ders de voormannen van hei ver kiezingslegertje zullen toch wel eerst rijpelijk nagedacht en overleg gepleegd hebben over de te volgen tactiek, over de personen, die zij al dan niet ca .dideeren willen. Hoe dit zij, zeker is 't, dat het geen nutteloos werk kan genoemd Worden, dat wij voor onze lezers dog eens de beslissing der R. K. Eiesvereeiiiging in herinnering bren gen en daaraan een enkel woordje toevoegen. In liet eerste district is alleen de heer H. J. Visser, die eigenlijk als J. fï. Visser bij den burgerlijken stand ^geschreven staat en alscandidaat •lus ook J. H. zal heeten, als nnndidaat der Katholieken opgege ten. Wie is de heer VBser Voor ge boren Haarlemmers eene schier overbodige vraag. Eenieder toch Ven i den eigeunar van het magazijn }Bi mode-artikelen in de Groote Houtstraat; eenieder weet, dat deze 54 jarige, in de volle kracht des levens, reeds meermalen blijk ge geven heeft van practische, dege lijke bekwaamheid; hij is een bur ger, die zijne vaderstad liefheeft en daarvan herhaalde keeren bewij- fcen gaf. Zijne liefde voor den R. K midd en s'-and heeft hij reeds getoond; daar voor is hij nog vol ijver werkzaam. Hij is bestuurslid der Haarlem- li che Handelsvereeniging; als tweede secretaris zetelt hij in 't bestuur der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem' en omliggende gemeenten (ai tot bevordering van het vreem delingenverkeer. Als lid der Commissie uit de bur gerij, die hare meening moest zeggen over 3e plannen tot uitbreiding der Gemeente, was de heer Visser de eeni- ge, die daartegen bezwaar maakte en die, mogen wij er bijvoegen, naderhand de voldoening smaakte, dat de Regeering haar plan introk en daardoor de opvattingen des heer en Visser als juist erkende, 'tls zeker niet vermetel uit het voorgaande de conclusie te trekken, dat de keuze der R. K. Kiesveree- niging ecne gelukkige mag genoemd eu dat, mocht de heer Visser als overwinnaar uit de stembus komen, de Katholieken in den Raad ver tegenwoordigd zullen worden door een man, die er wezen mag; een degelijk, bekwaam en voorai prac- tisch man, Ên die vooral hebben wij noodig in een gemeentebestuur. Aan praters en theoretici ont breekt het nergens. Die ballast behoeft nergens verzwaard of ver meerderd te worden; neen, liever diende men heel gauw aan minde ren te denken. Laten onze Katholieke kiezers bij den komenden stembusstrijd vooral het oog gevestigd houden "op district I en met hart en ziel arbeiden om,onzen officiëelen can- didaat den heer H. J. Visser ■die, gelijk we reeds zeiden dan J. H. V isser zal zijn de overwin ning te be zorgen en een glansrijke. lu het tweede district nam onze kit vereeniging de vier aftredenden over, namelijk de heeren Bijvoet, de Breuk, Miedema en Spoor, ter wijl voor district III in aanmerking komen drie der aftredenden, de heeren de Braai, Leupen en Thiel, tor.wijl de vierde, de socialist IIU- genholtz, zoo mogelijk wordt uit geworpen en vervangen door den heer A. Gravestein. De heer Gravestein. die de can- didaat is der gezamenlijke Christe lijke partijen hier ter stede, is onder alle opz chten verre te verkiezen boven den heer Hugenholtz. Om zijne beginselen in de eerste plaats en met minder om zijne bekwaam heden. Met allen ernst bevelen wij dezeD candidaat vooral aan Aan socialis me zal het ook zonder den beer Hugenholtz niet ontbreken, neen, ook zonder hem rest er nog te veel, kunnen wij veilig schrijven. 't Zou dus een mooie overwinning zijn, indien wij den heer A. Grave stein ten stadhuize den beer Hugen holtz konden doen vervangen. Ten slotte herinneren wij er aan, dat de zegepraal grootendeels af hangt van onzen ijver. Trouw dus opgekomen, gevolg gegeven aan den oproep der khs vereeniging en vooral trouw gebleven aan de offi- ciëele candidaten. Eenheid en sa menwerking trots alle verschil van meening omtrent personen, wanneer eenmaal de beslissing gevallen is. Welnu, in onze kies vereeniging viel die beslissing, de candidaten zijn aangewezen, zijn dus onze can didaten, en 't moet ons eeu eerezaak wezen, hun de overwinning te be Daartoe spanne ieder onzer al zijne krachten in L. FRANKRIJK. In zijn parochiekerk heeft de ver- moorde Debroise eene vorstelijke uitvaart gehad, en ofschoon wij het met Vondel kunnen zeggen: „Die staatsie gaat haast over," doet het toch goed, dat zulk eene hulde gebracht werd. De Kerk was gevuld tot de uiterste hoeken Mgr. Amette sprak de lijk rede, waarin hij vooral deed uitko men, dat Debroise gestorven is als martelaar, zijn leven gevend voor zijn geloof. Op straat stonden duizenden en duizenden, in eerbiedig zwijgen den Onder bloemen en kransen bedolven lijkwagen voorbij ziende gaan. Geen wanklank den heelen langen weg. De E. Heer Firmery is buiten gevaar, hoewel de wonde zeer pijn lijk is. Een lieldendaadje uit Béthineville bij Reims. Pastoor Rosquiu weigerde zijn pastorie te verlaten. De burge meester der plaats, die zeker in zijn lijfblad herhaalde malen gelezen heeft, dat de priesters zich altoos boven de wet verheven achtten, was van meening, dat hier wet of gerecht niels beteekendeu en de sterke arm volstond. Vergezeld door drie gendarmen, een deurwaarder en den gemeente veldwachter toog de man naar de pastorie. Toen er aan zijne opvordering, om de deur te openen geen gevolg werd gegeven, liet de burgervader de deur openbreken, de pastoor werd inanu miiitari op straat gezet en de veldwachter wierp de meubels der pastorie buiten, voor welke kloeke daad hij eerlang wel het Legioen van Eer zal krijgen. En nn zegt men nog, dat het heldenras uitgestorven isl Ondank baren, die we zijn! Van heidenen groote mannen krioelt liet om ons heen ITALIË. De pauselijke Staatssecretaris Kard. Merry del Val heett den 6en dezer uit de handen van graaf Szeczen van Temerin, Oostenrijksch gezant bij het Vaticaan, de versierselen van het groot kruis der Stefanus-orde ontvangen, hem door keizer Frans Joseph ver leend. Z. H. den Paus aan koningin Victoria van Spanje verleend worden, is ge schreven. Ten stelligste wordt dit bericht uit Rome tegengesproken, en wel op dezen grond: Z. H. zal dit jaar geen gouden roos uitreiken. In de troonzaal heeft de H. Vader dezer dagen Sir Wilfrid Laurier mi nister-president van Canada en dien3 collega van Marine in audiëntie ont vangen. Beiden waren vergezeld door hunne echtgenoote. Later kwamen zij ook bij Kard. Merrv del Val een be zoek brengen. BELGIË. Gaven we gisteren een gedeelte uit de redevoering van het kamer lid Segeis, thans vernemen wij, dat hij en drie andere leden van de' Belgische Kamer, schoon voorstan ders van Coremans wetsontwerp, een amendement ingediend hebben dat de tegenstanders tegemoet komt. In plaats van den eisch, dat de examinandus ook in het Vlaamsch geëxamineerd zal worden, wil het, dat van het examen vrijgesteld wordt wie de bewijzen kan over leggen, dat hij op school, behalve de in het Vlaamsch gegeven lessen in Vlaamsch, Engelscli en Duitseh. nog twee andere in het Vlaamsch gegeven lessen gevolgd heeft. Van Waalschen kant begint men 't Is mogelijk, maar de Vlamin gen zitten er ook niet bij stil en't is wel eens meer gezien, dat wie alles netjes en fijn ingepikt meende te hebben, plotseling voor een zeer ontnuchterend feit kwam te staan.. Wie lacht ook weer het best? En wij gelooven dat de Vlamingen dat zullen doen. OOSIENRIJK-iiONGARljE In Hongarije ontloopen loslippige menschen, die er maar op lospraten en er uitgooien, wat hun voor den mond komt, het verdiende loon niet. Ten bewijze het gebeurde in de jongste Kamerzitting De Eoemeensche afgevaardigde Vajda, die sind3 twee maanden door zijn medeleden in den ban was gedaan, omdat hij in een rede een spotdicht op Hongarije had durven invoegen, was nu weder voor het eerst ter vergadering. Reeds voor den aanvang der zitting werd hij door de aanwezige leden be schimpt, schurk en vaderlandsver rader gescholden ook werd hem een pak slaag toegezegd. Toen de zitting geopend was, stelde het lid Eitner voor, de be raadslaging niet te beginnen, zoolang Vajda, die vaderlandlooze schurk zich in de zaal bevond. Ook de afgevaardigde Ratkay ried den man aan, onder toejuiching van de onafhankelijkheidspartij, zich vrij willig uit de zaal te verwijderen, De president Justh nam den ge smade niet alleen niet in bescher ming, maar schorste zelfs de zitting. Daarop vlogen een aantal leden naar Vijda's plaats en wilde hem te lijf, maar eenige Roemeenen kwa men hem ie hulp. Dit belette echter niet, dat hij de deur werd uitge drongen, waarop hij door een 60-tal afgevaardigden met beleedigen- de uitroepen begeleid werd naai de trap, waar zij hem in zijn eentje- lieten staan. De gouden roos zou dit jaar door Leerplicht tot 14 jaar. Dank zij een paard dat Schimmel- penninck bokte, kreeg het liberale Kabinet-Pierson er de Leei plicht wet van 12 jaar door Men weet wat er sinds over dit Leerplichtwet te doen is geweest. Het is een wet, waarvan voor- en tegenstander acht, dat ze op de hel ling moetmaar het ia een zoo verwarde wet, dat het scheepke haast niet op te tuigen is. Doch in plaats van nu dankbaar te zijn, dat de Liberalen er die wet althans door hebben, willen ze nu hoe eer hoe beter nog verder gaan. Er moet nu nog twee jaar bij. Het moet veertien jaar worden. Nu ja, zult ge zeggen, dat zal één of ander heethoofd u vertellen. Neen, dat Jieeft geen heethoofd verteld, maar dat heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Biiinen- landsclie Zaken, de heer Mr. Rink, in volle Staten-Generaal, als in zijp plan liggend meêgedeeld. Men weet dus wat komende is, als de heeren Liberalen de vrije hand krijgen. En die vrije hand voor di Libe ralen, dat is een Eerste Kamer die op alles ja en amen zegt. (Standaard). In „De Katholieke Werkman" komt liet volgende gezouten stukje voor, dat ongezouten de waarheid zegt: Ziezoo, nu weten wij door deze brutale daad der patroons, waar het in laatste instantie om te doen is. Openlijk treden zij op tegen de organisatie. Zelf treden zij organi- seerend op, om elke organisatie, den weg staat, door middel dei- organisatie, te vertrappen, i'et vuist recht in modernen vorm wordt door deze patroons gehuldigd. Zij verbloemen het niet. De or ganisatie van arbeiders moet in den grond geboord. De mannen, die georganiseerd zijn, krijgen daarvoor straf. Zij worden als minder be schouwd dan de ongeorganiseerden. Een belooning wordt uitgeloofd voor degenen, die lamlendig genoeg zijn niet tot eene organisatie toe te treden. Er wordt gespeculeerd op moge lijke lafheid van arbeiders, die hun medearbeiders in den rug moeten aanvallen. Ziedaar liet streven dier heeren werkgevers in al zijn naakt heid geteekend. Den oorlog verklaren zij aan de georganiseerde arbeiders. Niets dan hooghartige afwijzing! Maar de georganiseerde arbeiders hebben nu het antwoord te geven, Uw eer, georganiseerde arbeiders, is er mede gemoeid. Brutaal wordt gij gehoond en be nadeeld, omdat gij van uw veree- nigingsrecht gebruik maakt. Sluit u aaneen, om dat vereeni- giugsrecht in de praktijk voor u te behouden. Nederlandsche arbei ders, uw recht als vereenigingsmaii wordt bedreigd door patroons, zoo als Eindhoven er nu een beduidend aantal te aanschouwen geeft aan het Nederlandsche publiek. Steunt dus vooral financieel uit al uw macht. Opent allerlei hulp bronnen, en zorgt, dat gij in dezen moeilijken, maar eerlijken strijd niet wordt achteruitgedrongen. En de ongeorganiseerden? Zij zullen, dit hopen wij, begrij pen, dat zij door in te gaan op het verraderskweekende voorstel dier patroons, de verraders worden van hun eigen standgenooten. Al zijn zij nog niet georganiseerd, wij vertrouwen toch, dat zij zich niet voor zulk een laag doel zullen leenen. Weldenkende menschen, opent uwe beurzen, opdat deze mis dadige aanslag op het vereenigings- leverr verijdeld worde. Uit ons Parlement, Em klein donderbuitje in onze Tweede Kamer. Ik schaam me haast, dat ik gisteren over schaapjes-bè- bèdorst spreken Op sommige vergaderingen passé dat wel, niet op die der Tweede Kamer. Doch laten we het bè-bè-gezel- schap rusten en veriel'en we even van het ongewone donderbuitje. Het liep ook in de vergadering van gisteren over het onderzoek naar bet vaderschap de heer Van Idsinga had het woord, en meende - of het waar is of niet, laten we in 't midden dat de lieer Roëll, voorzitter der Kamer, het hoofd schudde. Dat nam de spreker op, als zoo iets „wat trekt eu rekt gij 't weer lang". En boos, rood van kwaadheid het voorbeeld van Van Doorn en minister van Raai te werkt aanste kelijk hield de heer Van Idsinga eensklaps op en zei „Als gij verlangt, mijnheer de Voorzitter, dat ik van bet woerd afzie, ben ik daartoe bereid „Ik zie de reden daarvan niet in," antwoordde de beer Roëll droogjes. Dat was olie op het vuur. „In dat geval, mijnheer de voor zitter," hernam cle heer Van Idsinga, vuurrood van kwaadheid, verzoek ik u geen teekenen van ongeduld te geven Driftig greep de lieer Roëll naar den voorzittershamer en dien in beweging zettend met de noodige forschheid, riep hij „Ik verzoek den geaebten afgevaar digde, dat hij zijne rede voortzette!" i aarop bracht de heer V. Idsinga wederom iets in 't midden, dat de president beantwoordde met de her haling van zijn eerste verzoek. „Ik zie van het woord af," riep de spreker geraakt. Ziedaar liet onweerOngelood ,k moge het u voorkomen, dat het water de Tweede-Kamer-trekvliet plotseling in beroering kwam, maar in beroering gekomen is 't. Doch even slechts. Direct werd het debat voortgezeteen andere spreker nam het woord. Omtrent het debat zelf kunnen wij uit hoofde van het behandelde onderwerp niet ia nadere bij zonder heden treden. Den 28en Juni begint voor de.Kamer het zomer-reces. Er is dus niet veel kans, dat het nu behandelde afge handeld is voor dien tijd. De vol gende week zal gewijd worden aan arbeid in de afdeelingen, den lSen Juni moeten eenige spoedeischende onderwerpen afgedaan worden o.a. dat der koninklijke stallen. Van dien datum tot het begin der va cantia is wel een beetje kort, om de zaak te beeindigen. De Koningin-Moeder is voornemens in de laatste week van Juni ten paleize tc Soestdijk een tuin partij te geven. Bij wijze van crediet is door de Regeering f 1500 ter beschikking gesteld van den Haagseken Jour nalistenkring ten einde een bureau in te richten waar journalisten ge legenheid vinden te arbeiden tijdens de Vredesconferentie. De Vrije Liberal n. Naar men ons uit goede bron via Den Haag bericht, moet jhr. Van Ivarnebeek zich hebben afge scheiden van de fractie der vrije liberalen. Het meedoen, volgens be sluit der laatste partij vergadering, aan de blanco-politiek moet daarvan oorzaak zijn. (Tijd.) Uit de Staatscourant. Kon. besluiten. Benoemd tot lid van den Raad van State, mr. JE. baron Mackay, minister van Staat, Huisindustrie. In het weekblad „Patrimonium" deelt liet fondsbestuur, van dit Ned. Werkliedenverbond mede, dat het zich onttrokken heeft aan de organi satie van de Nederlandsche Tentoon stelling van Huisindustrie, omdat de vergadering van gedelegeerden besloten heeft, de tentoonstelling ook des Zondags voor het publiek open te stellen. Met de aangeboden concessie om gedurende den tijd, dat de godsdienstoefening gehouden wordt, de tentoonstelling te sluiten, kon het bondsbestuur geen genoegen nemen. Tegen den kanker. Twee welbekende Duitsche specia liteiten, professor Leiden en zijn assistent, dokter Besgell, pubiiceeren in een B.rlijnsche medicinale revue een zeer interessante studie, betref fende den oorsprong van den kanker, een vraagstuk, hetwelk tot dusverre een der geheimzimigste van de moderne wetenschap blijft. De door de beide geleerden ge nomen proeven hebben lien geleid tot het opbouwen van een nieuwe theorie. Zij hebben opgemerkt, dat men in de organen, waar de kankerach tige aandoening noch kan worden gestuit, noch bestreden, bijtia steeds een algeheele afwezigheid of de on voldoende productie constateert van een chemische stof, afgescheiden door den lever, en welker eigen schappen die van een giststof zijn. Het is nu de vraag, of deze theorie bevestigd zal worden door de proefnemingen van andere geleer den, die zich met hetzelfde vraag stuk bezig houden. Het Ned. Paardenstamboek. De afdeeling Noord-Holland van het Nederl- Paardenstamboek hield Donderdag onder leiding van den heer J. Breebaart Kz. hare zomer vergadering te Sehagen. Na de opening werd door den voorzitter medegedeeld, dat mej. J. Laarman, Haarlemmermeer, aan gesteld is tot secretaresse van het Paarden Stamboek, en dat maat regelen in voorbereiding zijn tegen frauduleuze dekking. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren J. Breebaart Kz., Winkel, en F. W. Baron van Tuyl van Serooskerken. Gekozen werden de heeren J. H Cornelisseu, Groote IJpolder, H. F. Bultman, Haar lemmermeer en J. Kaan, Wierin- gerwaard. Als afgevaardigden, naar de al- gemeene vergadering te Rotterdam werden de heeren B. Biesheuvel, Haarlemmermeer, K. Breebaart, Winkel en R. D. Kaan, Groote IJpolder, gekozen. Een voorstel van het bestuur om vanwege de afdeeliug 3 hengsten, en 6 tweejarige en 6 driejarige of oudere meniën op de tentoonstel ling te 's-Gravenhage in te zenden en daarvoor 500 gld. beschikbaar te stellen, werd aangenomen. Eene belangrijke discussie werd gevoerd over de wenschelijkheid om tot beslist Nederlandsche paar- dentypen te komen. Op voorstel van den heer P, Olie, Buiksloot, zal op eene volgende vergadering de vraag besproken worden welk, naar het oordeel van heeren fokkers in deze provincie, voor Noord-Hollavd het meest ge- wenschte type. Daarna werd de vergadering die door 34 leden werd bijgewoond, dankbetuiging voor de betoonde belangstelling, gesloten. De verkiezingen en de winkelsluiting. Naar wij vernemen is door de Vereeniging van Aihsterdamsche winkeliers ter bevordering van het vrije winkelbedrijf aan alle Amster- damsche candidaten voor liet lid maatschap der Provinciale Staten het volgende schrij ven gericht „Met het oog op uwe candidaat- stelling als lid voor de Provinciale Staten veroorloven wij ons de vrij heid, u te verzoeker, ons te willen mededeelen, welke uwe houding za! zijn bij eventueele voorstellen in 1 BIQF UtilHuU uil R1 AGITE KA <ON AGiTATf. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DA O BE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. per vf' le ajf raiinfi' iUiilSi SCtU' zorgen l hoop te krijgen op verwerping- van het wetsontwerp, omdat zoo heet: het onder socialisten en ook li beralen de neiging merkbaar wordt om tegen te stemmen. welke naar hun meening hun in Vredesconferentie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1