Maandag 10 Juni 1907. No. 6604 32sfe jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. E Sé?:Dwi redde" "j h«i Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur, BUREAUX; St.JANSSTRAAT Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. kmitenXrXS+Chen °P hun vrocTeren duitschland. Korte. Berichten. NIEUWE HAARLEMS® COURANT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de- overige plaatsen ia Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1.65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (content) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsrnimt0. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT AGITE WA ION AGITATE. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etratigère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Grootspraak. De „N. Rott." vertelt ons, dat Rotterdam zijn zeldzamen bloei aan liet Liberalisme dankt; wat dan zeggen wil, dat het bloeit door den vrijhandel. Dat is niet juist. Rotterdam dankt zijn bloei aan het Protectionisme en aan den oor log in* 1870 tüsschen Frankrijk en Duitschland. Na dien oorlog is in Duitschland een zeldzaam sterk industrieel en oeconomisch leven opgebloeid, en Duitschland heeft door zijn verhoogd tarief dien bestaanden bloei op elk gebied tot een hoogte weten op te voeren, die zijn wederga zoekt. Tengevolge hiervan is de import en export in Duitschland zoo ver bazend geklommen, en het is aan deze klimming dat Rotterdam, dat in de eerste plaats transitohaven voor Duitschland is, den ongemee- nen vooruitgang van zijn scheep vaartbeweging dankt. Duitschland drijft zijn handel in de Noordzee door vier havens: Hamburg, Bremen, Rotterdam en Antwerpen, en al deze havens gin gen door Duitschlands industrieele opblociing de laatste kwart eeuw zoo ongemeen vooruit. Emdsu wil nu zelfs meê concurreeren. Ware die ommekeer in Duitsch land na 1870, en na de verhooging van het tarief, niet tot stand ge komen, Rotterdam zou het huidige Rotterdam nooit geworden zijn. Lag het nu aan den vrijhandel, dan zouden Hamburg en Bremen moeten gezonken zijn, want die staan onder het tarief. En toch zijn 6n Hamburg én Bremen, maar vooral Hamburg, even snel opge bloeid als Rotterdam. Daartoe beeft men iu Hamburg eenvoudig een vrijhaven aangelegd Iets wat men ten onzent natuurlijk evenzoo kon doen. Wil men daarentegen zien wat ons Nederlandsch Liberalisme ver mag, als geen Duitsche opbloei te hulp komt, laat ons dan op Vlis- singen zien. Daar heeft liberaal beheer van alles verwerkt aan nieuwe haven werken. Ylis'singen moest een Euro- peesche zeehaven worden. Maar niets heeft gebaat. Te Vlissingen kon Duitschland geen aanvoer bieden, en van de Vlissingsehe zeehaven kwam niets. (Standaard). FRANKRIJK. De beweging onder de wijnbou wers in het Zuiden van Frankrijk neemt altoos grooter verhoudingen aan. Nadat er op verschillende plaat sen reeds betoogd is door 80.000 120.000, 300.000 menschen, Ver' wachtte men te Montpellier gisteren minstens 600.000 betoogers, ja, som migen spreken van een klein mil- lioen. Men berekent, dat er Zaterdag avond om 8 uur al 450.000 spoor kaartjes genomen waren. Boven dien komen nog tienduizenden te voet, uit een omtrek van 90—110 K.M., 150 visschersbooten brengen menschen van de dorpen langs de ku-t naar de kleine zeehaven Pa- lavas, op 20 K.M. van Montpellier enz. De stad Montpellier was Zater dag al vol menschen. Er was geen kamer te krijgen en alle gebouwen met bedden of matrassen zijn als logementen ingericht. Er zijn reus achtige voorraden mondkost inge slagen. Er rijn soepkeukens opge richt, waar men voor een stuiver poities bi'ood en kaas, vleesch en borden soep ban krijgen. Vijftig studenten in de geneeskunde en tien dokters liebben een ambulance dienst ingericht. Er zijn twee escadrons jagers te paard en twee escadrons huzaren op weg naar Montpellier, om de bezetting te versterken. Dit laatste vinden wij gevaarlijk spel. Tot nu is alles ordelijk toege gaan er behoefden politie noch troepen op te treden. Maar eene enkele onvoorzichtigheid van dien kant is voldoende, om die honderd duizenden, verbitterde omdat zij broodeloos zijn gemaakt door de schuld en medeweiking van zooge naamd fatsoenlijk politiek geboefte, tot gewelddadig cn bloedig verzet te prikkelen. Te Montpellier zijn buitengewone maatregelen getroffen met liet oog op de betooging. Het station is ge heel veranderd. Er zijn een aantal nieuwe spoorstaven gelegd, om den treinen plaats te kunnen geven, hulpplankiers en bouten bruggen over de lijnen aangebracht. Het geheele goederenstation is als station voor reizigers ingericht. Zaterdag ochtend om 4 uur begonnen de bij zondere treinen al binnen te loopen, en dat zou zoo doorgaan tot Zondag middag twaalf uur, met tusschen poozen van een kwartier. Morgen hopen wij nadere bijzon-' derheden te kunnen melden. ENGELAND. Men weet, hoe in Engeland sinds geruimen tijd stemmen opgaan tegen den grooten invloed, dien het Hooger huis in regeeringszaken heeft. En geen socialisten, geen vuurroode democraten zijn 't, die daar tegen opkomen, als tegen een toestand lijnrecht in strijd met onze begrippen en onzen tijd. Lord Ripon, de welhaast tachtig jarige minister, markies en van eeuwen ouden adel «prak op een feestmaal van de Club van Tachtig en zeide, dat de macht, die het Hoogerhuis nu heeft het moet ontnomen worden en de voorrechten der Lords besnoeid. Een echt liberaal is deze Roomsche edelman. Al is hij grondbezitter, toch heeft de aanhangige landwet zijn volle instemming. Ondanks de houding der Ieren tegenover het regeeringsontwerp in zake een Ierschen bestuursraad, is hij nog een volbloed Home Ruler, zeide hij in de Club van Tachtig. 1 homas Shaw, die als lord-advokaat van Schotland m het ministerie zit, heelt op de vergadering van het Na tionale Liberale Verbond te Plymouth een felle rede tegen het Hoogerhuis gehouden. De teerling is geworpen, zeide hij, en het zal nu strijd wezen. Hij zeide o. a. dit van het Hooger huis: „In een groote crisis van het land, wanneer het een even ernstige ™a8 geldt als die van goed en kwaad, hebben wij werkelijk soms behoefte aan een Eerste Kamer die ons ver maant, ons nog een-a te bedenken. Maar het Hoogerhuis is in zoo'n crisis en voor zoo'n behoefte van geen nut ter wereld. Is het b. v. in buitenland- sche zaken ooit voor een hooger en humaner ideaal opgekomen dan waar toe volksonbezonnenheid of hartstocht het aandreef? Nooit ende nimmer. Nooit heeft het in onze geschiedenis ons land vermaand zich tweemaal te bedenken voor het een onverstandige of onrechtvaardige daad deed met zich in een oorlog te storten. Ik wil verder gaan en zeggen, dat het Hoogerhuis, zoover ik de geschiedenis versta, nooit zijn steun gegeven heeft aan een goede zaak die niet in de volksgunst stond, oj zich verzet tegen een slechte zaak, die er wel in stond." ,0nTnige parvenu's zullen van oor- mia Zljn' dat in Engeland de boel nu X lo°Pen- Geen noodVooral on sfan teSen woordigen geldzak De Duitsche pers stelt met vol doening vast, dat de Pruisische re geering in de Poolsche gewesten aan het langste eind heeft getrok ken bij de schoolstakingen. Eene echt Pruisische voldoening en eene echt Pruisische overwin ning. Trap de zwakkeren zooveel gij kunt; verneder hen en dwing hen onder het juk door te gaan en gij moogt later juichen, of gij eene groote zegepraal bevochten hadt Wij noemen zulk een vol ioening laf en overwinningen als deze schan delijk voor den overwinnaar. De ouders van eenigegemeex ten uit het district Rawitsch hebben aan de „Germania" een open brief gezonden, behelzende, dat zij in de toekomst hun kinderen vergunnen zullen op school Duitsch te ant woorden, daar zij niet bij machte zijn het beginsel, dat zij voorstaan, tegenover de regeering vol te hou den Een aantal Poolsche bladen keu- ï'en deze verklaring goed en zeggen dat nu een uitweg naar den vrede gevonden is, die aan andere ge meenten ten voorbeeld kan zijn. Staal, O. van Nispen totSevenaer; 6. Sociale Wetgeving, W. C. J. Pastoors; 7. De belastingpolitiek van het Ministerie de Meester, D. A. P. N. Kooien; 8. Op, Kiezers, op! B. Th. de Wolf; 9. Minister Rink en het Onderwijs, A. van Wijnbergen; 10 Bestrijding der on zedelijkheid, E, R. H. Regout; 11. Tabak en alcohol, Ch. Ruys de Beerenbrou"k; 12. De geheele vrij zinnige Persals één man, Ferd. Wierdels; 18. De jongeren en de politiek, C. D. Wesseling; 14. Vau je vrienden moet je 't hebben, A. J. Oostdam. Keizer Frans Jozef heeft, naar aan leiding van zijn veertigjarig regeerings- jubelfeest een aantal straffen kwijtge scholden in Hongarije. De Turksch® troepen hebben tegen de oproerige Arabieren bij Saana, de hoofdstad van Jemen (Zuid-Westelijk gedeelte van Arabië) eene geweldige nederlaag geleden. De zuivering onder het rechterlijk personeel in Italië, zoo dringend noo- dig gebleken, zal nader worden voort gezet. In Portugal heet alles in orde te wezenwat er uitgestrooid was over wanordelijkheden, wordt „verzonnen" verklaard. Er is alle kans, dat het wetsvoor- stel-Cooremans in België wordt aan genomen De Wildenborch. De „Loch. Ct." meldt, dat Z. K. H. Prins Hendrik dezer dagen „De Wildenborch" bij Lochem be zocht en dat er bij Z. H. ernstige plannen bestaan hel landgoed, dat eerlang in veiling komt, aan te ko pen. Benoemd. Bij Kon. Besl. van 7 dezer is mr. J. G. Patijn, commissaris der Koningin in de provincie Zui.lho!- land, benoemd tot lid van het col lege van curatoren der Rijksuniver siteit ie Leiden. Vredesconferentie. De Nederlandsche vertegenwoor digers ter Tweede Vredesconferen tie hielden in commissie vereenigd reeds verscheidene vergaderingen, Veiligheidspolitie. De artikelen door den kapitein der marechaussee P. van Oort in De Miliaire Gids geschreven onder den titel: „De organisatie eener algemeene veiligheidspolitie" zijn thans gezamenlijk uitgegeven bij de Erven F. Bohn, alhier. De Kath. Strijder. Onder bovengemelden titel hebben de Algemeene Propaganda club te Amsterdam en de Nationale Bond van R. K. Politieke Propaganda- Vereenigingen eene extra uitgave over de a.s. Staten-verkiezingen doen verschijnen. De oplage van het ver kiezingsnummer bedraagt 600.000 exemplaren. Inhoud van hot propaganda-num- mer 1. De toestand, Kolkman; 2. Het Ministerie-De Meester, A. C. A. van Vuuren; 3. De antithese, mr. P. J. M. Aalberse; 4. Kabinet en Crisis, dr. W. PI. Nolens; 5- De quaestie- O die Roomsche Pers In de Maasbode lezen we liet volgende kruiskopje Driftig als het keukenschelletje van een restauratie, dat aankondigt dat er weer een biefstuk met ge bakken aardappelen klaar is, gaat onze redactietelefoonbel. „Hallo! U spreekt met de „Maas bode"; met wie? „Is de hoofdredacteur daar, ik moet noodzakelijk den hoofdredac teur spreken." „Neen meheer, de hoofdredacteur is er niet, kan ik soms de boodschap aannemen, kunt IJ 't mij niet vertellen?" „Meheerrr! reutelt 't weer driftig terng in de telefoon, ik heb niets te vertellen, ik heb alleen wat te vragen. „Zeer goed melieer," repliceert de gedienstige op ons bureau, kunt U dan soms de vraag ook aan mij stellen „Ja meheer, ziet U, wij Lebben vair de week een communiqué van de Vereeniging van (de naam doet er niet toe) verzonden gelijke lijk aan alle dagbladen, ook aan de „Maasbode" meheer; maar wij zoe ken 't tevergeefs in de „Maasbode." „Meheer! zegt de gedienstige op ons bureau, heeft u de „Maasbode" gelezen „Meheer! antwoordt de driftige man aan het andere eind der tele foon, „dat is de kwestie niet, of ik de „Maasbode" lees of niet, ik vraag u alleen, waarom dat communiqué niet is opgenomen?" „Meheer! zegt men weer op ons bureau, in welk nummer van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" heeft dat communiqué gestaan „In het morgenblad van Vrijdag meheer „Welnu meheer," antwoordt de man van ons bureau niet zonder pret, „kijkt u dan de „Maasbode" in van Donderdagavond en u vindt bet communiqué." Of de man aan het andere eind vloekte, weten wij niet, maar de telefoon belde af, alsof er een heel gros van biefstukken met gebakken aardappelen klaar stond Een half uur later. Weer gaat de telefoon. „Meheerrr! zegt de driftige man van daareven weer, „ik heb de „Maasbode" gelezen, en liet staat er in, maar vindt u „stadsnieuws" een waardige plaats voor zoo'n deftig communiqué „Meheer antwoordt men op ons bureau „beeft u nog andere welwillende bemerkingen, de redac tie van ons blad kunt u heusch gevoegelijk aan ons overlaten. Daar bij wij richten ons steeds naar de groote bladen in deze aangelegen heden, en als u nu uw communiqué opzoekt in het ochtendblad van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" dan vindt u het precies als in de „Maasbode" onder.... Stadnieuws. Alleen de „Maasbode" had 'teen lialf etmaal vroeger". Het scherm viel. Het telefoon belletje maakte een heftigen triller, zoodat het heele toestel er van beefde, symbool van verontwaardi ging over de achterlijkheid der Roomsche Pers. O, die Roomsche pers Kath. Soc. Weekbl. Inhoud van het jongst verschenen nummer Wetsontwerp ziekte-verzekering, door Ferd. Franssen; Nieuwe Front beweging, door G. M. A. Jansen Schetsen voor Sociale Voordrachten; Het Anarchisme. IXUit Tijdschrif ten Door volksontwikkeling tot maat- schappelijken vrede; Berichten en MededeelingenSociaal-democraten als werkgevers; De staking en uit sluiting te Eindhoven; Korte Berich ten Afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf; Herstellings oorden Verkorting van arbeidsduur; Ook al Pressie?; Een linzensoep-ver- eenigingVoor wie op zijn vak reist; Coöperatie in België OverurenZieke musici; De beambtenbewegingZon dagsrust Ouderdomsverzekering van bestedelingen; Woning-congres; Hulp in het huishoudenBevordering van woningbouwDe S. D. A. P. niet clericaalHollanders in Duitschland. Ontvangen Boeken Nieuwe Boeken. Reservekader. De Minister van Oorlog brengt in de „Stct." het navolgende ter kennis van belanghebbenden 10. op gelijken voet als in 1906 heeft plaats gehad, wordt bij voldoende deelneming ook dit jaar de gelegen heid opengesteld tot het betrekken van een kamp in de legerplaats bij Laren voor jongelieden, die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse van een gymnasium of eene hoogere burgerschool, of die op anderen grond aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatingsexamen tot het reserve kader, dan wel aan dit examen reeds hebben voldaan; 2o. het onder lo. bedoelde kamp vangt aan op 30 Juli e.k. en eindigt op 24 Augustus daaraanvolgende 2o. de deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening; 4o. jongelieden als bedoeld onder lo. dezer beschikking, die vorenge noemde legerplaats wenschen te betrek ken, moeten van hun voornemen schriftelij k doen blij ken- aan den in specteur van het wapen der infanterie en wel vóór 18 Juli eerstkomende, en voor zooveel hen betreft die in Juli e. k. het toelatingsexamen voor het reservekader bij de infanterie en de vesting-artillerie afleggenvóór 27 Juli d. a. v. Politieke Raadsels. Aan verkieziugslectuur is dezer dagen geen gebrek. Je moet 'n sterke maag hebben om 't alle maal te kunnen verduwen, 'n Beetje uitspanningslectuur zal daarom, dunkt ons, met graagte worden aanvaard. We meenen dus in den geest van den lezer te handelen, door hem hier eenige raadseltjes ter oplossing voor te leggen. I. Hoe is 't verklaarbaar, dat ofschoon de antithese, volgens de liberalen, morsdood is sedert twee. jaar, opeens weer de anti-these herleeft? 11. Hoe is het mogelijk, dat een linksch Kabinet, hetwelk „verzoe- nings"-politiek wil voeren, zich daarin gedwarsboomd ziet door een rechtsehe meerderheid in de Eerste Kamer? III. Wie lost dezen rebus op: Toen in 1904 de Eerste Kamer een linksche meerderheid had, werd de poging der christelijke partijen om Zuid-Hollands Staten rechts te hou den, gekwalificeerd als een „aan slag" op de Eerste Kamer, nu, drie jaar later, wordt een gelijke poging van links de hoogste Staats manswijsheid geacht. IV. Bij een rechtsehe Tweede, past volgens liberale inzichten van 1904 bet best een linksche Eerste Kamer. Dan wordt het parlemen tair evenwicht beter bewaard. Waar om is het omgekeerde niet het geval? V. Kan iemand ons ook zeggen, hoe het mogelijk is, dat de maar regel betreffende het blijvend ge deelte tegelijk niet en wèlhet re geeringsprogram raakt? Voor beide uitersten zijn citaten over te leggen uit „de Handelingen," van de Re- geeringstafel gesproken. VI. Iemand, die in de politiek rekening houdt met Gods wetten, kan volgens mr. Goeman Borgesius zeer goed een plaats vinden onder de vrijzinnige partij. Hij vertelde dit b. v. in zijn rede roor de Libe ra'e Unie. Maar mr. Tydeman en de voorzitter van den Gorkumscheu partijdag, beweerden precies liet tegengestelde. Wie heeft gelijk? Vil Als Limburgsche burgerva ders niet aan politiek mogen doen, waarom de burgemeester van Rot terdam wèl? VIII. Wie verklaart dit: De mi nister van Marine, allesbehalve zui- nig, zat in een bezuinigingsjKabinet. Hij bood zijn ontslag aan bij de crisis, omdat de Eerste Kamer zijn collega voor oorlog wilde beletten, zuinig te zijn. De zuinige minister wilde toen na de crisis volstrekt niet meer zitten in bet zuinige Kabinet maar die van Marine, de niet-zni- nige nam weer heel gewoon op z'n zetel plaats. IX. De Eerste Kamer, zei liet ministerie bij de crisis, heeft zich tegen onze legerplannen verklaard. Daarom gaan we weg. Maar tot op den dag van heden is er nog geen enkel dier legerplan nen bekendRa, ra, wat is dat X. „Democratische" belastinghef fing, vermindering van belasting druk voor den minderen man, en verhooging van drankaccijns, belas ting op den kleinhandel in tabak, hoe rijmt dat op elkaar? Een goede maatregel. De besturen der Vrijzinnige Kies- vereeniging, der R. K. Kiesvereeni- ging, der Antirevolutionnaire kies- vereeniging, der afdeeliug van den Vrijzinnig-Democratischen Bond en der afdeeling van de S. D. A. P»,| alle te Tiel, hebben een schrijven aan de drukkers en de courantiers te dier stede gericht, om voortaan bij verkiezingen geen ongeteekende circulaires te drukken of naamlooze advertentiën te plaatsen. Geld. Aardbeien. In oostelijk Groningen zijn deze week groote partijen aardbeziën opgekocht, om franco station Leer (in Pruisen) te leveren. De opbrengst der aardbeziën be looft dit jaar niet zoo groot te wor den als liet vorige jaar. Pers-delicten. Uit Weltevreden werd 15 Mei aan de Sum. Post geseind Door den assistent-resident van Semarang Priester zijn de redacteu ren van het Soer. Handelsblad en de Soer. Crt., Van Geuns en mr. Schimmel aangeklaagd. Het blad teekent hierbij aan Dit staat vermoedelijk in verband met opmerkingen over 't aanvaarden van geschenken -door dien assistent resident, iu de bladen besproken. Chassé's gebeente. Aangaande de plechtige bijzetting van het gebeente van wijlen generaal Chas3é onder het monument te Gin- neken, is het volgende bepaald: De plechtigheid zal plaats hebben op Dinsdag 18 dezer des voormiddags 11 uur. Deputaties van het 7e regi ment infanterie, de gemeente Tiel, ge boorteplaats van den overledene, en verder eenige personen die tot hem in familiebetrekking staan; zijn uitge- noodigd daarbij aanwezig te zijn. Bur gemeesters en wethouders van Breda en Ginneken zullen ook uitgenoodigd worden. Omtrent het bijwonen door troepen van het garnizoen, korpsen of dienstvakken enz., zijn voorstellen aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1