insdag IS Juni S907. 1 Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. No. 6605 32s,e jaargang. U.0 buitenland. Paar Feiten, ren, BINNENLAND. N, II kin. ISCHÊ Editie 2 uur, ibroeM [^lai^^ersohunT| EPHÖÖ UüX: Si JANSSTRAAT 1» inierc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. 8 ïerd. JEN 3N. ii gesrtf G. L. Buve tag, rijzet erboff en W. de Vries Gzn, frankrijk. Korte berichten. 4e en men landen NIEUWE AIILEMSCII COURANT A BONN EMENTSP R IJS: naandeii voor Haarlem ;L overige plaatsen in .Nederland franco per post. 'Wlijke mncuners ■nj 1.20 1.65 0.05 DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. SLAiNTiüfia PRIJS DER ADVERTENTIËN: Vau 16 regels Elke regel meer DIENS 0.60, (contant) 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar j a itsraimte. HULDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT Hoofdagenten voor het hu™ flQITE «fl ION flQITATe. G. L. DAUBE Co., JOHN F. AAB krant der tegenpartij kan fen vouwen, of men ontmoet koste plaats lange kolommen e M de Staten-verkiezingen. bewijs, dat het er brandt; JU bewijs, dat onze tegenstan- mtpi W'h ernst, de waarde van den "grijpen. 'hogen niet minder doen en °ok hier wederom bewijzen, kinderen der duisternis de 'eh des lichts overtreffen 'Wichtigheid, wijsheid en hel- Nheidb, Podig te 1, dat wij even wie ook weten, dat het jTunt der verkiezingen in 'hlland ligt; dat het libera- i'l Zuid-Holland's Staten nog meerderheid behalend, de fcl'heïd der Eerste Kamer ook ,)e verliberaliseeren. En nu 's in Zuid-Holland de ver- "g eene onrechtvaardige. Standaard" zeide terecht 'Kgon, dat, berekend naar de Men van de Kamerverkiezing die voor ons de slechtste 11 s was, die we ooit meemaak Rechts in Zuid-Holland 'otaa 72.000 stemmen beschik !)ks slechts over 66.817. ons alzoo een meerderheid '6 stemmen. 1,1 koos Zuid Holland slechts Kamerleden Rechts tegen Links, wat bij evenredige e"Woordiging zou geweest zijn, clïta en negen Links. Doordat later omging, staat het nu echts tegen elf Links, grapte onrechtvaardigheid ,50. en .escfl- ;er. 1 ter. jnd. Ook op die redeneering valt af te dingen, en niet weinig. Maar tot op zekere hoogte kunnen wij ze tot de onze maken.-We weDschen er alleen bij te voegen: iedere zetel is er één; ook al blijven we verre in de minderheid. En bespottelijk zou het wezen, indien we dan alleen al onze krachton aan de stembus ontplooien zouden, wanneer door de uitkomst onmiddellijk winste valt te behalen en politiek gewin. Bij iedere verkiezing moeten we al onze krachten inspannen. Wie dit maar sporadisch doet, zoo eens om de zooveel jaren, bijgelegenheid van zoo 'n soort verkiezings-jubel- jaar, beseft niet de kracht, die iedere overwinning schenkt, de verzwak king, welke bij andere gelegenhe den het natuurlijk gevolg zal wezen der rocgere nederlaag. Eene partij, die telke :s en tel kens weer verslagen wordt, verliest alle zelfvertrouwen en zal bij eene groote, gunstige gelegenheid niet tot geestdrift te stemmen zijn, tot een krachtdadig, manlijk kloek op treden te bewegen. „Het baat toch niet!" zal zij zuchten, de slaapmuts nog wat dieper over de slaperige oogen halend. Eene verkiezing, waarbij rle uit slag minder klemt, doet dezelfdt diensten als legermanoeuvres, die de voorbereiding zijn, tot den even- tueelen grooten strijd. Daarom, Katholieke Kiezers, daarom Donderdag a.s. al uwe krachten ingespannen, trouwt opge komen en gestemd voor de candi daten onzer R. K. Kiesvereeniging, de heeren ^as dat nog te dragen, zoo- M voor 't minst in de Staten "filiate naar onze getalsterkte Tnwoordigd waren. ook dit gunt men ons nu leer. in de Staten moeten we het Tit delven. r heel dé Provincie moeten de Liberalen zwichten, zijn ze feitelijk minderheid, 5 oh 'Willen ze in alle corporaties TtJ °°ge hand hebben. ENtHurjaar dat heel het land in zoo spanning den uitslag in Zuid- "'d afwacht. ;t geldt hier niet alleen een g Usquaestie, maar de zedelijke •R i|i ®°hujuaestie. De vraag, of de Ts reehtvaardiglijk den feite- itra i6 toestand zal afspiegelen, of l'irecht met succes kronen. -Is waar, we zouden ook hier, i geworden door de her Is rechtsverkrachting, het spot ■"et het recht van den zwakkere, 'kt of toegelaten door lieden, Van wie het tegendeel ver- ja geëischt mag worden, een minachtend spotlachje n zeggen: „wat bruit een Jetje meer of minder? Zoo'n 'eitje aan den emmer?" waar anderen van dien hondschheid prediken door "oorbeeld, kunnen wij immers handen rein houden, kunnen gelegener tijd opkomen tegen ijken als die der liberalen in Rolland, en er legen opkomen 8 meest practische manier, 'e onrecht toelaat, beklage zich niet, wanneer hij er op zijne het slachtoffer van wordt, 'i onze candidatcu gesproken, t is de redeneering en getui- van gebrek aan doorzicht, Politiek beleid, dat een Staten- ftiiu of meer niet afdoet. Wat "J een liberaal blaadje h> on- wij den wenseli uitspreken dat „(de liberale candidatèn) de meer- 'l| mogen verkrijgen, dan doen wij A omdat wij hunne tegcncandida- 'et of minder geschikt achten voor jsleeden van den Statenzetel, maar .Zij de vertegenwoordigers zijn der W P li» van misleiding en onwaarheid, H U 'l politiek die ons volk uiteenscheurt pLloos verdeelt en verbittert." mannen, die de vergelijking met de tegenpartij glansrijk kunnen doorstaanp,. Het „Beest" der „Telegraaf." In de neutrale „Telegraaf" komt eene politieke plaat voor „de ko mende verkiezingen". Het onder schrift luidt: „Als het kindje bin nenkomt, juicht heel het huisge zin." Is die draak, uit wiens opgespar den muil eene antithese-tong hangt en die ten rijdier strekt aan de christelijke voormannen, is die draak het „beest" uit den Apocalypses? „De Telegraaf" zou een goed werk doen, indien zij dit product vau fijnen smaak en hooge kunst eens voor hare lezers, vooral voor de Roomsche lezers verklaarde. We durven wedden, om het meest neu trale dubbeltje, dat in de kas der neutrale „Telegraaf" vloeit, dat ze zich voor iets dergelijks wel wach ten zal. Met een kleine wijziging in het berijdend personeel; met een „neu traal" op de tong van het monster en een „het goedgeloovig publiek" op den zoom van liet kleed des slachtoffers, ware van dit „neutraal" verkiezingsgedrocht wel iets pak- kends te maken met het onder schrift^ „Als 't geld maar binnen komt, juicht heel het huisgezin." stoet vooral dit opschrift de aandacht: „De wijnbouwers verdienen 40 stuivers (2 franc) daags! De sena toren en afgevaardigden 42 francs" Daarnaast dit andere „In de zitting van 7 Juni 1907 waren 25 Kamerle den present kon geen besluit genomen worden. Zitting van 22 November 1906, behandeling voor stel vermeerdering van het inkomen der afgevaardigden tot 15,000 fr. wa ren present 530 afgevaardigden." Voor wie lezen kan, zijn deze op schriften klaar genoeg, Er begint meer en meer revolutionaire wer king en gisting te komen; de kil bloedige vertrapping v.-n het recht del- zwakl eren roept menigte wakker en de ftlgermene indruk der journalisten, die getuigen waren der betooging Zondag 1.1. is deze: de bedreiging, dat na 10 Juni in het zuiden niemand meer belasting zal betalen, zal geen ijdele betuiging zijn geweest. Thans is meri zelfs niet meer tevreden met de inwil liging der gestelde eischen. Met een aan waanzin grenzende geestdrift is Marcellin Albert door de betoogers ontvangen. Den Napo leon van het Zuiden noemt men hemmen kuste hem de banden, kuste tot zelfs zijne bestoven jaspanden. We staan hier aan den voor avond van geweldige gebeurtenissen, waaruit eene ware revolutie voort kom "in kan. Incidenten kwame n niet voor, of men moest de optocht der studenten daarvoor houden, die om 10 uur 's avonds uittrokken, met zich om- voerend een opschrift, dat te lezen gaf: „Allen naar Parijs! Ontslag (der Kamer.) Leve de Revolutie De agenten kropen maar stilletjes weg, en de betoogers lieten het bij betoogen. Hotels en cafés heeten een mil- lio ju gebeurd te hebben. De ellende de - wijnbouwers is dus toch voor iemand een fortuintje. allen, die dergelijke lieden polleken" mogen geven. „een Volgens een Reuter-telegram heeft de Kamer gisteren het wetsontwerp in behandeling genomen tot voor koming van bedriegerijen in het wijnbedrijf, die op het oogenblik aanleiding geven tot zulke grootsclie betoogingen in het zuiden Inci denten zijn bij de behandeling niet voorgekomen. De heeren beginnen zich dus te haastende wijnbouwers zitten er dan ook met gloeiende prikkels achter. Te Montpellier, waar Zondag 1. 1. meer dan een half millioen wijnbouwers betoogden, trok in den BELGIË. Over het amendement - Segers geeft het „Handelsblad van Ant- werpen"het volgende aardige stukje, dat nu vooral overwogen dient te worden. Ze verstaan er niks van. De commentariën van do liberale Antwerpsche bladen over het amen dement-Segers, bewijzen niet anders dan dat onze geëerde confiaters er geen gebenedijd woord van verstaan en dat ze in zake wetsvoorstel-Co- remans een polleken mogen geven aan Huyois en van Limburg-Sti- rum. Ze steken den draak met het amendemcnt-Segers, net alsof de voorsteller enkel een koord had gezocht om Coremans-voorstel te verwurgen. Indien ze de waarde en de beteekenis der woorden ken den, zouden ze toch zien dat de inhoud van het amendement-Segers heel eenvoudig is. In plaats van zooals M. Coremans doet, van degenen die de Hooge school willen volgen, een "ertificaat te eischen met vermelding van in 't Vlaamsch aangeleerde vakken en bij gebrek daaraan, een gedeel telijk Vlaamsch examen, stelt M. Segers het examen voorop: de voor waarde tot de aanneming in de Hoogeschool zou dus zijn het af leggen van een examen, dat kan vermeden worden door het bezit van een certificaat inhoudende de verklaring, dat zekere vakken door middel van 't Vlaamsch werden onderwezen. 't Is Hot voorstel Coremans om gekeerd en 't is die ommekeering die den lachlust opwekt van meii- schen, die het amendement Segers met eens gelezen, laat zijn bestu deerd hebben." We zouden hier de kantteekening kunnen maken Opgedragen aan ITALIË De H. Vader heeft Zondag 1.1. weder een honderdtal Engelsche matrozen in audiëntie ontvangen zij maakten deel uit der bemanning van de „Irresistible", die thans te Civita Vecchia voor anker ligt. Ieder der matrozen ontving van den II. Vader eene zilveren medaille. Ondanks alle tegenspraak en het tusschentijdsche remmen gaat het met de toenadering tussehen Vati- caan en Quirinaal altoos sneller. Kardinaal Capocelatia hield onlangs eene rede over de Katholieken en ie vaderlandsliefde. Deze rede zag thans bij een pauselijke drukker het licht. Er wordt daariu op de meest welwillende wijze gesproken over het ééne Italiëvoor de Katholieken wordt er in betoogd, dat het hun plicht is, de eenheid en de huidige instellingen van hun vadeiland te verdedigen. De Kardinaal noemt het een zwaren mis lag van de Ka tholieken, wanneer zij in verzet komen tegen het ééne Italië! Zegt deze rede niet meer dan alle beschouwingen Ten Vaticane maakt men zich volstrekt niet ongerust over de Commissie uit de Fransche Kamer, welke de Montagnini-papieren te beredderen heeft. De feiten, aangevoerd in het rap port, kunnen het daglicht niet velen en blijken tegen een ernstig onder zoek niet bestand. Op liet Vaticaan redeneert men aldus: het zijn de oude leugens en de laster, die ge debiteerd worden, en die sinds lang weerlegd zijn, ook door de feiten. Laten de heeren gerust met hun nobel werkje voortgaan! „Al ligt de waarheid in het graf, Al wat er op ligt, moet er afl" Dat zal ook hier gebeuren, tot schaamte en schande der leugenaars en hunne medeplichtigen. ne i, een rijtoer over Hoog Soeren, Wiessel en door het dorp. In het eerste rijtuig zaten Prins Hendrik met de prinses Von Reuss, in het tweede H. M. de Koningin met de jonge prinses Vou Reuss. Volksvoeding. H. M de Koningin-Moedei bracht gistermiddag een bezoek aau de ten toonstelling der Utrechtsche ambacht school en aan de tentoonstelling voor volksvoeding in „Leeuwenbergh" te Utrecht. De Vorstin kwam circa 3 uur per rijtuig aan de grens der ge meente Utrecht op de Biltstraat uit Soestdijk aan en werd door den bur ""ïpagnie Générale de_Publicité Etrangère -Paris, 31bis Faubourg Montmartre. leugen, en ju.™, |eder voelt de benadeelt de liberate r-*anhtige meer dan de beschuldiging van ,.i samengaan met de socialisten zei ven. Waar alles, wat links staat, bij deze verkiezing, met Kuipers te Gorkurn uitroept„en er is maar éen vijand het clericalisme" is het een pure onuoozelheid den Rotter dammers wijs te makenen wij strijden tegen twee vijanden tegelijk. De Christen-Democraten en di verkiezingen. Men weet, dat de Christen-Demo- gemeester, dr. B. Reiger, aldaar ver- cratisohe partij (voorzitter het oud- welkomd. Kamerlid Staalman) in een manifest den geestverwanten heeft aanbevo len, in Zuid-Holland, Overijsel en Friesland juist dus de provincies De betooging der Katholieken te Tourcoing (Frankrijk) werd door de politie uit elkaar gedreven. Het gold hier de processies, geen wijnbouw. Tussehen de troepen van den Sjah van Perzië en die van zijn oproeri- gen broeder is het niet tot een treffen gekomen. Graal'Merenberg, aanspraak makend op Luxemburg 's 'opvolging, zou van plan wezen, om zijne zaak bij het Luxemburgsche gerechtshof aanhangig te maken, indien de Luxemburgsche Regeering niet hooren wil van zijne aanspraken. Op de Turksch-Bulgaarsche grenzen weer een kloppartij. Zes Grieken ge dood, zes gewoed. Wordt voortgezet! Nu verluidt weer, dat de gebeurte nissen zoodanig een verloopjgenomen hebben, dat de Russische Doema zal blijven bestaan. Mr. J. Röel!. Na het uiteengaan der Tweede Kamer op reces, vertrekt haar voorzitter, de heer Röell, naar Duitschland ten einde eeu rustkuur te ondergaan. De tweede Vredesconferentie. De verwachting, dat de Belgische minister van Staat, de heer Beer- naert, hersteld van zijn ziekte, als le gedelegeerde op de vergaderin gen der vredesconferentie zal kun nen tegenwoordig zijn, zal worden verwezenlijkt. Zijn gezondheids toestand laat bepaald toe, haar bij te wonen. Van Het Loo. Men meldt uit Apeldoorn dd. 10 Juni Zaterdag wandelde liet Koninkl. Echtpaar in het Kon. Park, waar zij o.a. de bloemisterij en de boer derij bezochten. Prof. J. Kramer, dir. van het ar chief van H. M. de Koningin, kwam gisteravond met den trein van 8.12 hier aan en begaf zich in een Hof- rijtuig naar 't Paleis 't Loo. Zondagmiddag maakte de Kon. familie met haar gasten, in 2 rij tuigen, elk met 2 paarden bespati- TWEEDE KAMER. Bevoegdheid arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw, enz. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen over het wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 25 December 1878, houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekers bediende, deelt de minister van Bin- nenlandsche Zaken in zijne Memorie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag mede, dat aan het daarin bedoelde adres van de Nederl. Maatschappij tot bevordering van de pharmacie de ver- eischte aandacht eerst zal kunnen worden geschonken, wanneer eene na dere wijziging van de wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der art- senijbereidkunst zal worden voorbe reid. De minister refereert zich overigens, met betrekking tot het nemen van maatregelen tegen den verkoop van geneesmiddelen en vergiften door on bevoegden aan de vroeger door hem afgelegde verklaring. Voorts deelt de minister mede, dat er geen overwegend bezwaar is, om hen, die een practische oefening zou den willen doen voorafgaan aan de aflegging van het eerste gedeelte lan liet examen, daarin vrij te laten. Bij nadere overweging schijnt hpt den minister beter, de wet op 1 Augus tus 1908 in werking te laten treden. Mgr. Meeuwissen. Bij Kon. Besl. is Z. D. H. Mgr. J. 1. Meeuwissen erkend als aposto lisch vicaris van Suriname. Een „enfant terrible". Als zoodanig fungeert weer „De (groene) Amsterdammer", die zonder de minste gereserveerdheid den draak steekt met de voorstelling van de „N. R. Ct." als bestreden de vrijzinnigen bij de Staten-verkie zing twee vijanden, de „clericalen" en de „socialisten". Loochen het toch niet, zegt het blad, het is te duidelijkde socialisten zijn de bondgenooten der vrijzinnigen tegen de christelijken Het is ons steeds voorgekomen, dat de liberalen, anders dan Rood- huyzen, een zeer zwakke positie tegenover de kerkelijken hebben ingenomen, door hun wapenbroe derschap met de socialisten, in anti clerical n verkiezingsstrijd te loo chenen, als stonden zij, door met dezen samen te gaan, schuldig aan de hemel weet welk delict. De ont kenning van gemeenschappelijk hetzelfde doel te beo gen, wordt door niemand hij behoore tot partij of tegenpartij voo goede waar het spant als één man links te houden. De secretaris der Christen-Demo cratische Partij, de heer H. van Munster, deelt in de „Standaard" mee, dat besloten was alleen in Zuid-Holland links te houden en overigens den meest democratischen candidaat, hetzij dan rechts of links Door mij werd daarentegen ten ernstigste geprotesteerd en meege deeld, dat ik in dat geval het pêrj tijverband had te verlaten. Na ernstige bespreking echter en na daarbij den tegenwoordige toe stand in de anti-rev. partij te hebben overwogen, kwam het mij beter voor aau dit plan geen gevolg te geven, te meer nadat mij werd ver zekerd, dat met mijn ernstige be zwaren rekening zou worden ge houden. Inmiddels werd Woensdag een manifest opgesteld, waarin geadvi seerd werrl in Zuid-Holland links te houden en waarbij zoowel in conclusie als inhoud met mijn be zwaren niet was gerekend. Ik stemde tegen, maar besloot alsnog mijn plicht als partijsecretaris te doen en vergunning voor het plaatsen van mijn naam niet te onthouden, met het reclit echter zelf een passieve houding aan te nemen. Nu ik echter merk, dat zonder mijn voorkennis ook Overijsel en Friesland in dit onnatuurlijk advies betrokken zijn, wil ik toch in het dagblad, dat mij het naast staat, daar tegen even ernstig- protesteeren. Inmiddels, beginselen werken door, nu reeds is ons bekend, dat al onze afdeelingsbesturen in Zuid- Holland actief rechts gaan, dat het advies van het partijbestuur in heel Zuid-Holland door geen tien geor ganiseerde Christen Democraten wordt opgevolgd en in de bedreig de distrieten door niet één. Toezicht aan boord. Volgend schrijven is door den burgemeester te Rotterdam aan hee ren cargadoors gericht In de havens wordt dezer dagen herhaaldelijk van boord van schepen met steenkolen en andere harde voorwerpen geworpen naar voorbij varenden. Uit den aard der zaak is het der politie niet mogelijk te zien wie de daders van zoodanige handelingen zjjn, omdat zich deze gewoonlijk achter de verschansingen der sche pen verbergen. De veiligheid te water dreigt op die wijze ernstig gevaar te loopen. Ik heb mij daarom genoodzaakt gezien de order uit te' vaardigen, dat elk schip aan boord waarvan dergelijke handelingen worden ge pleegd, zonder dat de dader bekend wordt, last zal ontvangen te verhalen en desnoods door den havendienst zal worden verhaald, naar een door den havenmeester te bepalen lig plaats, 't zij op stroom of langs den wal, waar de openbare veiligheid door zoodanige feiten z.i. niet in gevaar kan worden gebracht. De langszij aanwezige lichters zullen zoo noodig onmiddellijk naar een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1