oensdag 12 Juni 1907. No. 6606 32s" jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Uitslag der verkle in In Z.-Holland. BUITEN LA ND. BINNENLAND. Editie 2 uur, ABONNEMENTSPRIJS: 0 maanden voor Haarlem1-20 Pr de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 'Aderlijke nummers 0.05 blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. ^AUXs 3i JANSSTRAAT 1, luiere. Tel No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meerg pg Groole lettors worden berekend naar paatsr-um e. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT [la bochten die artikeltje wel 116ü met den versregel van Jets '1, snoevende Dons, u het hart in de schoenen?" 'W Rotterdainsche dichter krankentrooster is voor J°Uerdamsche liberale hoofd ei. 1'kVe malen hebben wij er reeds poezen, oe Goliath-aclrtig een j'11? de N. R. öt. aannamhoe ')ai'ig zij was met het aanstem- het victorielied, drog en partij-tactiek aeu we dat. Eu de uitslag jjjs in Let gelijk. '"'eren we even naar het ge- _!aag der N. R. Ct. van dezen ïeu ..8Jag in Zuid-Holland moch- 'J Wel hierboven schrijven, jJhtslag der verkiezing in onze j/Me is toch eene bittere teleur- J geworden. In stede van winst echts verlies te boeken. Ja, één binnen wij in Rotterdam II, i 'a'ee vrijzinnigen met elkaar in I Faiing komen, doch die zetel heer Voorhoeve) was te voren °r'Ze voornaamste tegenpartij Segeven. p5'ijkt die inleidende jeremiade myG jubellied, de overwinnings- W'e van kort geleden, en gij zult •heer vragen, of het overmoedig •'isme in zak en assche zit. 1 r'a een kort overzicht gegeven <n uflxm van den uitslag, dien wij 'D1 geheel laten volgen, zucht VM R. Ct." met bange verzuch- A A ontroostbaar over de zege- l f'er Christelijke partijen, dat Vdum zich ellendig heeft ge- eh, en vervolgt dan Mten Rotterdam, ook verlies plaatsje ging aan ons over, (h verloren, Schiedam verloren, Ardrecht heistemming enz." op huilerigen toon nokt en dj als bet kind in „de Echtsch ei- van den dichterlijken Rot- :ilhschen verfhandelaar den Haag wist er de liberale (daten niet in eens door te krijgen ("■"wen met hun vijven in her- :;f'. met drie kerkdijken en twee ip-üernocraten. andere distrieten zijn in eens N'ö kerkelijke partijen ten deel gallen. Leiderdorp, Zoetermeer, Gingen, Alfen, Middelbarnis, het Viet veel anders te verwachten, gaf ons nooit veel kans. Rid- men had er hoop, doch, üu blijkt, ten onrechte. De anti- Hionnnire candidaat bracht het Remmen verder dan de liberale i in Sliedrecht en Gouda mochten 1 candidaten niet eens dc herstem- S halen. 's alles misère. Waarom hetver- hd T ee zetels zijn wij reddeloos Of er nog meer gaan, zal van ^stemmingen in Rotterdam, den Dordt, Gorinchem enOud-Beijer- af hangen. Er zal dus hard moeten hkt worden, of er gaan er nog V overige staat evenzeer in ;6Ur. bazuin-stooten, die den val üauren van het Christelijk «h0 aankondigden, zijn op de lucht verstorvende muren I nog, hechter dan te voren, jberale Goliath ligt verslagen, 't geval mogen we wel een wei- bijbelsch zijn, niet? bokachtig schier luidt het bij "'ot 1J' laten het in het middernachte- fUr, waarop wij schrijven, bij dit Se. Het is nog te kort, dat wij j olledigen uitslag weten, om onze Ivpken over de oorzaken van het op papier te zetten. In Rotter- Vullen de „dure sigaren" wel het 6 hebben gedaan rjjl een toon wat een variatie Nopin's iijkmarsch 8> of de man in een sterfhuis 't Is, of we hooren naklin ken, als een spotlende echo van het te vroege victorielied „Zoo gaat alles naar toe Rotterdam i. Geldige stemmen 6892. Dr. J. Jennes, lib., 1560, H. Spiekman, s.-d. 2045 herstemming, Jac. van Vessem, c.-h. 8287 berst. Rotterdam ii, Geldige stemmen 7259, Mr. S. J. L. Aalten Jr. v.-d. 2547, berst., C. van D orp.lib., 2417 herst. P. J. Helsdingen s.d. 781, H. Spiekman s.d. 1189, Dr. W. B. van Staveren a.r. aftr. 3679 gekozen. Rotterdam iii. Geldige stemmen 3856, C. H. van Dam lib. aftr. 1729 herst., H. H. van Kol s.d. 332, Mr, M. J. C. M. Kolkman r.k. 1795 herst. Rotterdam iv. Geldige stemmen 7163, N. van Hinte s.d. 647, E. P. de Monchy Rzn. lib. 2582 herst. P. van der Pols a.r. aftr. 3696 gek. H. Spiekman s.d. 1123, J. van Stolk Azn. lib. aftr. 2403 herst. Rotterdam v Geldige stemmen 4521, Jhr. Mr. C. G. A. van Asch van Wijck c.h. 2137 herst., L. ter Laan s.d. 615, Mr. A. R. Zimraer man lib, 1769 herst. Alphen, Geldige stemmen 6356. Mr. C. S. van Dobben de Bruijn a.r. aftr. 4722 gek., J. W. E Eb- binge lib. 1747, A. A. van Gils a.r. 4264 gek., C. W. C. Th. Visser lib. 1648. Biuelle. O. J. Colder, a.r., 757, J. S. Korteweg, lib., aftr., 1886, gekozen. C. M. Loeff, lib., aftr., 1756, gekozen. J. IT. Schaper, s.d., 459, Mr. P. J. Troelstra, s d., 618, Delft. Geldige stemmen 4403. Prof. Dr. S. Hoogewerff, lib., 1347, K. tor Laan, s.d., 589, L. A. Vree burg, r.k., aftr.. 2467, gekozen. Dordrecht. Geldige stemmen 5034, J. A. Bergmeijer, s.d., 463, W. IT. van Bilderbeek, lib., aftr., 2067, herstemming, N. P. Jongkindt, lib., aftr,, 2136, herstemming, Z. van Schelt, a.r., 2434, herstemming, Dr. Tli. Stoop, s.d., 592, herstemm. 's Gjiavenhage. Geldige stemmen 20,300. Van denBergh, n. h., 1291, Mr. W. Dolk, lib., 10095, herstem ming, E. Edersheim, lib,, 9440, herstemming, B. Janse, lib., 9092, herstemming, K. ter Laan, s. d., 2908, herstemming, W. B. van Lief land, r.k., 7795, herstemming, Lis man, n.h., 1364, Mr. R. J. H Patijn, lib., 9215, herstemming, Dr. W. P. Ruysch, lib., 8912, herstemming, A. S. Talma, a.r., 8111, herstem- ming, Teixeira de Mattos, n.h.. 1082, P. J. Troelstra, s.d., 2651, herstem- ;ming, Mr. G. C. von Weiler, c.h., 7625, herstemming. Gorichem. Mr. V, G. A. Boll, Tib., aftr., 3000, herstemming, Jhr! Mr. N. C. de Gijselaar, c.h aftr., 2972, herstemming, L. M. Hermans, 141, H. Spiekman, s.d., 134, G. de Vor ITzn., c.h., 2844, herstemming, W. de Vries Eobbé, lib., 2841, her stemming. Gouda. M. Bogaerdt, Bzn., lib., 4088, Mr. D. N. Brouwer, lib., 4.002, C Hoogendijk, a.-r., aftr., 5610, Ge kozen, K. ter Laan, s. d., 647, J. H. Schaper, s.d., 638, K. Schouten Hoogendijk, lib., 3943, A. van der Straaten, a.r., aftr., 5330, gekozen, Mr. P. J. Troelstra, s.d., 774, A. Vingerling, a.r., 5611, gekozen. ttP' Geldige stemmen 5553. Mr. J. ™nt, c.h 2842, gekozen, Mr. 5'-T?k 282> Dr- E. F van Dissel, lib., aftr., 2320, Prof. Dr. S. J. Fockema Andrere, lib., 2319 J Korevaar, P.Azn., lib.,'2305 TI. Marks, s.d., 281, W. Pera. a.r., aftr., 2885, gekozen, H. Spiekman' s d 267, W. F- van Wijk Thz., a.r., aft'.] 2840, gekozen. Leiderdorp. Geldige stemmen 7060. S. Baron van Heemstra, a.r., aftr., 5664, gekozen, C. J. L. van der Meer, 5013, gekozen, E. Ver- nede, lib., 1700. Middelharnis. Geldige stemmen 3671. W. J. C. van Santen, lib., 1335, II. de AVilde,a.r., aftr., 2336, gekozen. Oud-beierland. Geldige stemmen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etra .vèrc :- G. L. DAIJBE Go., JOHN F. JOIN ES, c., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. 5050, J. A. Bergmeijer, s.d., 144. G. A. Diepenhorst, a r., 2353 herst. P, S. Ovirwater, lib., 2415 herst. J. H. Schaper, s.d., 129. J.L. Ver hoeven, a.r., aftr. 2501 herst. J. Vlielander, lib 2369 herst. Ridderkerk. L. M. Hermans s.d., 127. K. Pas, lib., 1781. T. Planten- ga, a.r., 2696 gek. L. A. de Raad MFzn., a.r., aftr. 75. Schiedam. Geldige stemmen 4240 Jan Bos, lib., 1359. L. Hooger brugge, Wz. c.h., aftr. 2256 gek,. Dr, J. van Leeuwen, s.d., 480. A. C. A. Nolet, r.k., 2'38 gek. Mr. P. J. Troelstra, s.d., aftr. 434. H- J. Versteeg, lib., aftr. 1576. Sliedrciit. Jhr. Mr. W. Tb, Gevers Deynoot, a.r., 3872 gekzn. W. Goedhart, a.r.; aftr, 3965 gekn. L. M. Hermans, s.d., 227. P. Loop- uyt, lib., 2457. J. H. Schaper, s.d 225. Mr. C. P. Zaayer, lib., 2439. Vlaardingen. Geldige stemmen 8151. A. Hogenboom, a.r., aftr. 5575 gekn. A. Hoogendijk Jz. lib., 2248. P. M. van Nieiop, lib., 1918. J. H. Schaper, s.d., 370. Mr. P. J. Troelstra. s.d., 412. A. H. C. M. J. IJzermans, r.k., aftr, 5290 gekozen. Zoetermeer. Geldige stemmen 5322. Mr. W. Th. C. van Doorn, lib., 2063. Jhr. Mr. L. von Fisenne r.k., aftr. 3130 gekn. J. Krap, a.r., aftr. 3251 gekn. P. C. Lans, lib., 1862. DRENTHE. IToogeveen. Alle liberale aft reden- den herkozen. ZEELAND. Middelburg. Aantal kiezers 4916; uitgebrachte stemmen 4320; vol strekte meerderheid 2161; Van Teylingen lib., aftr., 2128, Sprenger lib., 1955, Polderdijk lib., 1791, mr. Dieleman a.r., aftr., 2090, Louwerse a.r., 2050, Van Voorthuysen a.r., 2071, mr. Sannes s.d., 275, Osse waarde s.d., 175, Onderdijk s.d., 232. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen Van Teylingen lib Polderdijk lib., Dieleman a.r., Louwerse a.r., Van Voorthuysen a.r. Vlissingen. Aantal kiezers 4404; uitgebrachte stemmen 3617vol strekte meerderheid 1809. K. Hou terman a.r., aftr., 1914, C. A. Kalb fleisch lib., 1267, T. H. de Meester oaÓV- J F- Merckens a.i., aftr., 2026, J. Ossewaarde s.d., 200 J A Pieterse van Wijk s.d., 161, J. van Raalte lib., 1270, G W. Sannes s.d., 256, P. J. Siegers a.r., aftr., 2119] Zoodat gekozen zijn P. J. Siegers a.r., aftr., K. Houterman a.r., aftr., P. Merckens a.r., aftr. Zierikzee. Aantal kiezers 4132. M. Bolle lib., 2275; J. H. C. Heijse lib., 2215, C. J. Hocke Hoogenboom lib., 2177, mr. D. Engelberts a.r., 987, jhr. J. c. F. Hoeufft clir.b. 929,, A. Timmerman Cz. a.r., 911. Zoodat gekozen zijn Bolle lib., Heijse lib., en Hocke Hoogenboom lib., Tholen. Aantal kiezers 2587; uitgebracht 2177 stemmen; volstrek te meerderheid 1089. jhr. mr. E. A. O. de Casembroot 1246, mr. de Wilde 931. Zoodat gekozen is de Casembroot lib., aftr., Goes. Aantal kiezers 8217uit gebrachte stemmen 7122; volstrekte meerderheid 3526A. S. J. Dekker a.r., 3843, W. Kakebeeke lib., 3198, D. Mulder a.r., aftr., 4058, M. Noor- dijke a.r., aftr., 3935, J. Ossewaarde s.d., 271, I. D. Fransen van de Putte lib.. 2859, G. W. Sannes s.d., 183, P. Tazelaar lib., 2501, C. van der Weel s.d., 172, J. Welleman lib., 2658, J. Wondergem a.r., 3739, J. Pieterse van Wijck s.d., 150. Zoodat gekozen zijn A. S. J. Dek ker a.r., D. Mulder a.r., aftr., M. Noordijke a.r. aftr., J. Wondergem a.r. LUXEMBURG. In het Staatje, dat vroeger altoos in éen adem met .Nederland genoemd werd, is thans de opvolgjngsquaestie aan de orde. Gisteren gaven we reeds een enkel woord, heden volgt een meer uitvoerig bericht. Professor Frisch uit Bazel (Zwitser land) gaf het volgende advies, dat te vens zegt, waarover het eigenlijk loopt lo. Gravin Herenberg, geboren Puschkin, (de moeder van den pre tendent graaf George v. Herenberg) moet als gelijkstandig met het buis Nassau beschouwd worden2o. het huwelijk van prins Nikolaas van Nas sau (met gravin Herenberg) is geen huwelijk met de linkerhand geweest, maar een gewoon huwelijk met vol ledige rechtskracnt3o. het feit dat de chef van het huis zijne toestem ming tot het huwelijk van prins Ni kolaas geweigerd heeft, is voor het opvoigingsrecht op den Luxemburg- schen troon van geen beteekenis; 4o. prins Nikolaas heeft geen afstand ge daan van het recht op opvolging. Daaruit volgt, dat graaf Herenberg zwaardmaag van het huis Nassau en als zoodanig gerechtigd is, den troon van het groothertogdom Luxemburg te beklimmen. Dit advies zal aan de Kamer en aan de regeering vöorgelegd worden. FRANKRIJK. De gemeenteraadsleden en de bur gemeesters in het Zuiden leggen er al evenzeer het bijltje bij neer als de be lastingschuldigen daar. De ge meenteraden van Bedarieux en vijf plaatsen in den omtrek van Perpignan en alle gemeenteraden van de Herault hebben hun ontslag genomen. Dus zegt een Reuter-telegram. Een ander draadbericht meldt, dat in den loop der beraadslaging over het wetsontwerp tot bestrijding van be driegerijen in het wijnbedrijf, Jaurès een tegenontwerp tot nationalisatie der wijngaarden verdedigde. Het tegen-ontwerp van Jaurès werd verworpen met 505 stemmen tegen 65. Heer en meer wint de overtuiging veld, dat de regeering toegeven zal en het Zuiden vrijgesteld zal worden van belasting. En dan Zullen de afge vaardigden en senatoren een gedeelte van hun inkomen offeren, om daarmee het tekort in de schatkist aan te vul len? Er is geen denken aan! Het Noorden zal wat nieer op kunnen brengen om het Zuiden vrij te kunnen stellen en zoet te houden. Fraaie toestanden inderdaad Indien Mareellin Albert wilde, het Zuiden scheidde zich af van de Republiek en riep hem tot keizer uit. Hadden mannen als Ciemenceau en de overige regeeringdeden eenig be grip van hunne verantwoordelijkheid, ze zouden minder onbezorgd wezen. Doch wat een bestuur, wat een re geering _De onbekwaamheid en de lichtzin- anP 'id toonen zich er telken3. t hans nog eenige bijzonderheden. De gemeenteraden van Montpellier, Narbonne en Perpignan hebben open lijk van de pui van het stadhuis hun aftreden bekend gemaakt. Te Hont- pellier volgden op die bekendmaking ernstige ongeregeldheden. De voor het raadhuis samengestroomde menigte wierp de ruiten in der nabijgelegen koffiehuizen, sloeg de deuren stuk en bombardeerde de gendarmerie me glazen en flesschan, waarbij verschei dene gendarmen gewond werden. Te Narbonne liet de gemeenteraad ter afkondiging van zijn aftreden de stormklok luiden, maar tegelijkertijd de burgerij aanmanen zich kalm te blijven gedragen. Daarop werd een omfloersde vlag halfstok uit het raad huis gestoken. Gedurende den gehee- len avond hielden de betoogingen aan, maar de rust werd niet verstoord. Ook in een groot aantal platte landsgemeenten hebben de radon ont slag genomen. In het 100ste infanterie-regiment heeft de muiterij ter gelegenheid van de betooging Zondag 1.1. vrij wat ernstiger verloop gehad dan eerst gemeld werd. De soldaten een 500 in getal deden een formeelen aanval op de onderof ficieren en verklaarden den kolonel, dat zij niet wilden optreden tegen hunne familieleden en vrienden, die. door den nood gedwongen,betoogden. Het heeft een uur geduurd, voordat het den kolonel gelukte de soldaten te bewegen zich weder naar hunne kwartieren te begeven. Dat is het veegste teeken. Zoodra het ieger mee gaat doen, is de revo lutie almachtig. Kan het andersEr is straffeloos anarchie gepredikt, door woord en voorbeeld. En die prediking draagt nu vrucht. ENGELAND. 1 e Iersche nationalistische partij heeft een manifest uigevaardigd, waarin wordt verklaard, dat de verwerping van liet ontwerp op den Iersclren Raad bewijst, dat het Iersche volk vast besloten is eiken maatregel te verwerpen, die de eendracht in gevaar brengen en de kracht van de Iersche nationale beweging zou kunnen ondermijnen en daardoor een hinderpaal worden voor de bereiking van volledige Home Rule. Zelfbestuur kan slechts worden verkregen door harden strijd, door krachtige agitatie in Ierland, door een werkzame, goed gediscipli neerde partij in het Lagerhuis en door in Ierland en bepaaldelijk in Engeland alles in het werk te stellen om de Iersche grieven weg te nemen en de algemeene aandacht te ves tigen op de gevolgen van de Brit- sclie overheerscbing. Wanneer net Iersclie volk te dezer zake den noodigen ernst botoont, zal elke regeering, van welke kleur ook, zich genoodzaakt zien een wetsontwerp in te dienen voor een beter bestuur van Ierland, geheel verschillend van het pas verworpen ontwerp. ZUID AFRIKA. Door de Engelsche regeering is de tekst bekend gemaakt van het Koninklijk handvest, waarbij aan de Oranje-Rivier-Kolonie een grond wet verleend wordt, die alleen hierin van de Transvaalsche verschilt, dat het Hoogerhuis van de Oranje-Ri vier-kolonie zal bestaan uit elf dooi de regeering te benoemen leden, het Lagerhuis uit 38 ledeu, die recht streeks door de kiesgerechtigden zullen worden gekozen. Alle meer derjarige, mannelijke burgers heb ben stemrecht. Wat betreft het ge bruik der beide volkstalen, de be zoldiging der parlementsleden, het verbod v&n heerendiensten enz worden de daarop betrekking heb bende artikelen der Transvaalsche grondwet ook in die van de Orattje- Rivier-kolonie gevolgd. Voor de in- deeling der kiesdistricten is de volkstelling van 1904 tot grondslag genomen. Uit liet koninklijk handvest blijkt, dat dit den 7en dezer door den minister van Koloniën, lord Elgin, is toegezonden aan den commissaris, lord Selborne,meteen begeleidende boodschap van den Koning aan bet volk van de O. R. K, over te brengen door den luit gouverneur van de Oranje Rivier kolonie Goold Adams, Daarin spreekt de vorst zijn ver trouwen uit, dat dc burgers der Oranje Rivier kolonie onder de nieu we grondwet in toenemende mate hun vroegere voorspoed en te vredenheid zullen mogen genieten. Korte berichten. De Tsaar en Duitsche Keizer zul len elkaar binnen kort ontmoeten op Duitsck grondgebied, anderen zeggen op de Noordzee. Servië heeft alweer een nieuw ministerie, wat de vleosehprijzen hier natuurlijk niet zal verminderen. De Turksche troepen, die in Yemen tegen de oproerige Arabieren strijden, moeten er allerellendigst aan toe ziju. Maandag is liet Franscli- Japan- selie verdrag geleekend. De moord op den president van Guatemala wordt ten stelligste tegen gesproken. Bezoek aan Deventer. Gistermiddag, toen Prins Headrik en zijti logees ij hun bezoek aan Deventer thee dronken in de bur gemeesters kamer ten stadhuize, gal' Z. K. H. den wensch te kennen den heer dr. A. J. Kronenberg, zij a ouden leermeester, te ontmoeten. L'e beer Kronenberg verscheen al spoedig en bleef geruimen tijd bij den Prins vertoeven. Aangezien er geen tijd meer over was, bleef een bezoek aan de bibliotheek ia het stadhuis achterwege. De Christen-democraten. In „Het Vaderland van gister avond wordt door den heer Staal man megedeeld, dat de heer v. Münster ais partijsecretaris is ge schorst. Vredesconferentie. Naar wij vernemen is het zeker dat de Nederkndsche gedelegeerden zullen voorelien, de algemeane ver gaderingen der conferentie in het openbaar te doen piaats hebben. Daar echter alle besluiten met algemeene stemmen genomen moe ten worden, zal zulks ook noodig zijn een besluit tot toelating der pers. Anders zou de mogelijkheid bestaan, dat Staten, die tegen de openbaarheid stemden, zich van de conferentie terugtrekken. In de beide eerste zittingen zullen vermoedelijk, na vaststelling van het werkplan, de voorstellen die door een aantal Staten zijn voor bereid, worden ingediend. Het heet, dat hier ook voorstellen bij zijn van de Duitsche afgevaardigden. Alle voorstellen worden vervolgens naar commissiën verwezen. Een politieke vleenunis. Te 's-Gravenhage werd er gister avond door de Vrijztnnige Coalitie eau kiezersmeeting gehouden, waar aan ook vele dames deelnamen. Ouder de belangstellenden behoorde een vleermuis, die op een redevoe ring van den heer Goeman Borge- sius was afgekomen en de zaal bin nenvloog. Het diertje fladderde lustig boven de hoofden der ver zamelde v rij zinnigheid, die zich kos telijk amuseerde en eerst tot rust kwam, toen het zinmbeeld dei- tweeslachtigheid verdween door een achterdeurtje, dat door een vlugge beweging van een der bijzitters werd gesloten. De vleermuis beroofde mr. Goe man Borges®us eenigen tijd van de hem toekomende attentie. (Tijd) rre'gende teekenen. In „De Arbeid", het orgaan van het N. A. S. komt het volgende bestuursberient voor „De exploitatie van ons week blad noodzaakt ons den volgenden maatregel te t effen „Vanaf 22 Juni a,s. „De Arbeid" in verkleind formaat (groote van „De Vrije Socialist") verschijnen. „Met deze ingrijpende verandring konden wij niet wachten tot het aanstaande Congres" Teekenend is ook zegt het Volk wat utt de fioinancieeie mededeeling blijkt. Van de f 120,50 contributie, die in de maand Mei van de aangesloten organisaties ont vangen werd, is niet minder dan f 52, dus bijna de helft afkomstig van den Glasblazersbond, die, naar NIEOWE üill ISSII «1 S> ^AINT.EJ^ flGITE P.fi (ON AQITftTE. T, 'h

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1