Zaterdag 15 juni 1907 No. 6609 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland, Het eeoige Middel. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. Editie 2 uur. m& I BUREAUX; St.JANSSTRAAT i, Interc. Te!. No. 1426. HAARLEM. Korte Berichten. wJj NT 9 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco pe; post. 1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. P-©TP (ON AQiTfiTF, PRIJS DER. ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsririmte. DIENST A A N BIE DIN G E N 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31,bis Faubourg Montmartre. 't Wemelt om ons heen van kwak zal vers en boerenbedriegers, die zich allen opwerpen, als weldoeners der zieke, der ongelukkige menschheid. Jammer, dat we er moeten bijvoe gen: de ellenden schijnen te groeien met het aautxl genees- en heilmid delen. Daar is éêne ellende, welke te recht aangeduid wordt als de kan ker van ons volksbestaan als eeue immer springende bron van allerlei liehaamlijk en zedelijk kwaaode drankzucht. Millioenen zijn er ongelukkig door geworden, hebben er hun eigen welvaart en het geluk der hunnen door verwoest millioenen anderen dreigen nog ten gronde te gaan door dit grootste onzer nationale gevaren. Geen wonder derhalve, dat zoo- velen den strijd aanbonden tegen dit kwaad; dat zij op het voorbeeld van de grootsten en de besten in binnen- en buitenland alles in bet werk stelden, om den voortgang van dezen geesel te stuiten.- Gelijk wijlen een pater Burke, wiens bekende uitspraak: „Indien de grootste dronkaard, de rampza ligste van alle slaven dier zonde hooren kon, wat mijne ooren opvin gen; zien kon, wat ik gezien heb, 'hij zou dien vervloekten drank niet meer aan zijn lippen brengen, al kon hij er den leeftijd van duizend jaren door bereiken," ook thans nog menigmaal wordt aangehaald, in zijn arme vaderland, het groene Erin (Ierland) gewerkt en geijverd heeft met zijne hooge gaven en zijn machtig talent, zoo ijveren ook on der ons tal van eminente mannen priesters en leeken. Wij noemen slechts pastoor Dr. Ariëns, naar wien liet Ariëns-fonds vernoemd zal wor den, pater Ermann S. J,, rector 1 lie pen, pastoor Prinsen, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, de heeren Hermans, Spitzen, Ni colaas enz. enz. Duizenden en duizenden hebben zich om de banier van het Kruis- verbond geschaard, hebben zich bij Paulusvéreeniging eti Maria-vet Leniging als leden laten inschrijven. Zelfs het opkomend geslacht sloot zich bij de beweging aan, een sóórt van Kinderkruistocht onderne mend, welks uitkomsten vrij wat schitterender zijn en vruchtbaarder dan de historische der kleinen, wier geestdriftige zelfopoffering Dr. Sehaepman z.g, bezong. Reeds veel van zijn gebied heeft koning alcohol in Nederland ver loren; maar hij is een vijand, die niet gemakkelijk te overwinnen is; iedere voet terrein kan eerst na liardnekkigen strijd op hem veroverd worden. Eii ook hier doet de kwakzalverij zicb gelden. Zij roept: „boeren, burg rs en buitenlui" bij eikaar en geeft de wonderen van het „Coza poeder" en dergelijke te bewonde ren. Maar 't is als in het liedje bij pater Van Meurs: „Koopt poeiers en pillen, En laat je maar villen; Hij liegt als de nikker En fopt je terdeeg, Hij klopt je de beurs als een eierdop leeg-" Kno eierij dat alles; wat een waar de heeft van 25 heele centen be taalt men met 7 gld. En voor het doel blijkt het middel totaal waar deloos. Sléchts één middel is er tegen dit vreesdij k kwaad: de geheelont houding. Lichtzinnig lacht men soms „wat geeft een enkel borreltje I De mensch moet wat hebben!" En men be denkt niet, dat anderen, dat dui zenden de kracht missen, om dat ééne niet door tallooze andere te doen volgen, wanneer zij er een maal „den smaak van beet hebben." Neen, laten we liever met hart en king ziel medewerken tot de berei- van het groote, goede doel door de drankbestrijding beoogd. Ook hier ter stede hebben wij dergelijke vereenigingen, hebben wij Kruis verbond en Maria-vereehi- ging, waarvan wij zeker binnen kort vernemen zullen, dat ook zij willen bijdragen tot de hulde, Dr. Ariëns te brengen op zijn zilveren priesterfeest. Wie mede strijden wil, krach tig en afdoende bekampen bet groote nationale kwaad der drankzucht, hij Muite zich aan en preclike door zijn voorbeeld vooral. L. ewBPaun mrwaBcaaw— FRANKRIJK. Geen nadere berichten omtrent burgemeesters en gemeenteradeir, die, wij nbouwers ot belanghebbenden bij den wijnbouw, bij wijze van protest tegen de regeering hun ambt nederleggen. Bij een goede an derhalf honderd schijnt het te zu llen blijven. Met dat al wordt in eene gemeente eene aangifte van geboorte niet ingeschreven, verzoekt men in epn andere vergeefs om toestem ming tot eene begrafenis. Gelukkig zijn reinigingsdienst, waterleiding en verlichting niet stop gezet. De burgemeesters trekken zich niemendal aan van Clemenceau's verklaringen, dat hij weigert hunne ontslagname te aanvaarden. Ferroul, burgemeester van Nar- bonne, schrijft ia zijn „Républikque sociale", dat hij zich beroepen kan op Clemenceau zelf, die in „La Mêlee, sociale" eertijds verklaarde dat enkel de levensdrang llëilig is. Welnu, juist dat vraagt liet Zuiden, besluit Ferroul. Clemenceau, moet maar probeeren, hoe uit zijn eigen net los te komen. I)e oproerige troepen heeft men niet rechtstreeks aange durfd; men heeft ze uitgezonden om schietoefeningen te houden. RUSLAND. Voor do afwisseling meldt het RussischeTelegraa fag'entschap thans weder 'reis een complot. „Reuter" weet er het volgende van te vertellen in een ochtend-telegram. De politie was'te weten gekomen, dat de woning van den sociaal- democratiscben afgevaardigde Oksol ook bezocht werd door leden van de revolutionaire militaire organi satie. Bij de huiszoeking werden papieren ontdekt, waaruit bleek, dat 55 sociaal-democratische afge vaardigden de vereen iging hadden opgericht met het doel den bestaan- denregeeringsvorm omver te werpen en de republiek af te kondigen. Om dit doel te bereiken stelde de ver eeniging zich in verbinding met verschillende geheime vereenigin gen, die hetzelfde beoogden, trachtte ze nieuwe soo;tgelijkejge*iiootscbap- pen op te richten, wier taak het was ontevredenheid te zaaien en op te hitsen tot een opstand onder militairen, boeren en arbeiders. Aan de boeren richtte de vereepiging een oproep om zich ook met de arbeiders te verbinden tot een open lijken strijd tegen de regeerings- macht en deze te doen overgaan in handen van de volksvertegenwoor diging. - Ook stelde de vereeniging zich in verbrnding met- een geheim genoot* schap, dat ten doel heeft een militairen opstand te verwekken. De eerstgenoemde vereeniging vormde bet centrum, waarin zicli alle revolutionaire eischen concen treerden. Alle geheime e< mile's zonden rapporten in, de vereeniging vaardigde leden af naar de arbei dersvergaderingen om daar opruien de' redevoeringen te houden en beschikte over valscbo passen, waar door vervolgden buiten het bereik der overheid werden gebracht. Een vooronderzoek wordt inge steld omtrent 55 Doemaleden", van welke i6 op bevel van den officier van justitie in hechtenis zuilen worden g nomen. Een desbetreffend voorstel werd beden door de rego'e- ring in de Doema gedaan. In verhand hiermee zond órinis- ter-pre'sident Stolypine een eigen handig schrijven aan den Voorzitter de Doema, waarin onder meer om eene geheime zitting gevraagd werd. Stolypine eischte gedurende die zitting de onmiddellijke inhechtenis neming va.n 16 sociaal-democratische afgevaardigden en machtiging om het grootste gedeelte der andere sociaal-democraten, ongeveer 55, voor de rechtbank ter verantwoor ding te roepen. Men zegt, dat de Kadetten het voorstel zullen ver werpen. Indien dit gebeurt, zal de Doema waarschijnlijk worden ont bonden. Rond het Doema-paleis staat een sterke troepenmacht en aan de burgers wordt bevolen door te loopen. Volgens de laatste berichten'zou de Doema weigerachtig blijken, om aanStolypine's verlangen te voldoen. Ontbinding zou er het gevolg van zijn. 1 tatstverloopenjaar belasting moeten hebben betaald. Hierdoor wordt bet aantal kiezers met 300.000 vermeer derd, wat zeker een respectabel cijfer is, vooral wanneer de meeste bij verkiezingen niet thuis blijven. Het gebouw der Doema is door Kozakken omsingeld. ZUID-AFRIKA. Het Trans vaaische parlement heeft zijne zittingen geopend en op ge lukkige wijze geopend met eene verklaring van president Botha over de politiek der regeering, Besloten is de Cbineezen terug te zenden, onmiddellijk na het verstrijken hunner contracten. Die contracten beginnen af te loopen in deze maand en vóór 31 Dec. zijn er 16.000 ver vallen. Er is pressie op de regeering uit geoefend om de wet te wijzigen, teneinde een tijdelijke hernieuwing der contracten mogelijk te maken, maar na uitvoerige bespreking is besloten daartoe in dit zittingsjaar niet over te gaan De regeering werd hierbij geleid door de over tuiging, dat de aanwezigheid van Chineezen niet alleen zeer in het nadeel van Transvaal is, maar dat ook het aanbod van inlandsche werkkrachten verreweg de vraag overtreft. LUXEMBURG. Dé cjuaêstie der troonopvolgii g is geregeld, indien wij ons althans verlaten kunnen op een particulier telegram uit Brussel aan do „N.R Grt." toegezonden en luidende als v»lgt: i e centrale afdeeling van de Luxemburgsche Kamer beeft met •dgemeene stemmen den pretendent graaf Merenberg van de troonop volging uitgesloten. Zij nam in be ginsel bet ontwerp der regeeriug aan, dat de beschikkingen van groot hertog Willem betreffende de troon opvolging wettelijke waarborg ver leent." De vraag is, of graaf Von Meren berg bet er bij zal laten zitten, wat niet te verwachten is. Verspelen kan er de man niets bij. En waarom zou hij ook niet uit wezen op zijn belang NOORWEGEN. In Noorwegen zal het vrouwelijk gedeelte der bevolking wel met zooveel medezeggenschap krijg®11 als velen hoopten en verwacht a, maar de dames kunnen toch alles to zamen, volop tevreden zijn. Met 73 tegen 48 stemmen ver wierp de Kamer het algemeen kies recht voor vrouwen en nam met 96 tegen 25 stemmen de wet aan op het staatsburgerlijk kiesrecht voor vrouwen in deuzelfden omvang als thans voor de aanstaande ver kiezingen, d. w. z. dat vrouwen zeil oi hare eehtgenooten voor het De Gulenburg- en Moltke-schan- dalen in Duitschland beloven nog een leelijk staartje te hebben. Nieuwe onthullii gen zijn te verwachten De Turksche 'regeeriug zal 10.000 man versterking naar Yemen zen den, ten einde tegen de oproerige Arabieren te strijden. Koning Carlos van Portugal heeft de afgevaardigden uit verschillende gemeenten ontvangen en hun be loofd, dat hij hunne bezwaren tegen de ontbinding der Kamer zou over brengen aan de regeering. Parijsche troepen zullen het mui tende 100e regiment van Narbonne vervangen. Binnenkort kunnen wij ons op bloedige berichten verwach ten. De hertog van Mecklenburg, die nu régent in Bruuswijkj is, was jaren en jaren een trouw vriend van den hertog van Cumberland, dén wettigen erfgenaam van den Bruuswijkschen troon. Nu is 't uit met de vriendschap. De ZEerw. heer Daens, de vroe gere leider van de christelijke soc partij, is gisternamiddag 5 uur in Niiiove aan zijn langdurige ziekte bezweken. Tot liet laatste oogenblik bleef hij bij volle bewustzijn. gegeven, ons politiek optreden eer verhoogd dan verlaagd beeft. („Standaard"). Serieus. Het karakter van den gevoerden stembusstrijd was, naar gelang van de partijen, ditmaal zeer verschillend. Bij de Vrij-liberalen, die hun op schuiven naar het tweede station van Links te verfoeilijken hadden, was bittere ernst in hun feilen strijd te gen het clericalisme. Frankrijk had nu pas zijn „plicht en roeping" ver staan, en zij, Vrij-liberalen, hadden eveneens nu pas ingezien, wat „plicht en roeping" in den strijd tegen de Christelijke partijen eischte. Minder serieus waren de Vrijzinnig democraten, in wie Staal nog altoos voortspookte, en die de toekomst van ons land ophingen aan anti-milita ristische overwegingen. Volslagen gebrek aan ernst daaren tegen kenmerkte het optreden der Unie-liberalen. De heer Roodhuyzen, secretaris der Unie, werkte met de lintworm, en de heer Borgesius, haar Voorzitter, 'met den „slingeraap", en altoos was het gemunt op „hilariteit" en „onbedaarlijk gelach". Vooral dat werken met den „slin geraap" was verregaande. De heer Borgesius betuigde, dat bij liever een echten aap tot vader had, dan zijn antirevolutionairen tegenstander, dien hij met den scheldnaam van „slinger aap" brandmerkte. Liever een onsmakelijk dier als vader, dan een antirevolutionair, die u te na kwam. Kan de laatdunkende minachting voor zijn tegenstander smadelijker worden uitgedrukt? Ook dit: Geeft het u een hoogen dunk van een gehoor, dat men op zulk een banaliteit tracteeren durft, en dat, inplaats van er verontwaar digd tegen in te sissen, er gichelend om lacht? Dan stonden de socialisten in hun meetings toch kooger. Ook zij durven veelaan, maar in hen werkt toch altoos de ernst van een doel waarop ze mik ken. En heeft men onze partijleiders van schijnheiligheid beschuldigd, omdat ze niet schromen om ook op politieke meetings de heilige banier te ontrollen, en omdat er op hun meetings gebeden en gedankt werd, het wil ons toch voorkomen, dat het serieus karakter hierdoor aan onze stembusworsteling Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over: de wetsontwerpen tot wijziging der wet tot regeling van het lager onder wijs tot wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1908, en tot wijziging der Gemeentewet, de heeren Van den Berch van Heemstede, Rood- liuvzen, Ketelaar, Van Asch van Wijck en Bos. Aan de Besturen v. d. afdeelingen (vakvereenigingen) van de Neder- undsclie en Diocesane R. K. Vakbonden en Vaksecretariaten. Mijne heeren, Het zal U zeker bekend zijn, dat Zaterdag 10 en Zondag 11 Augustus a s. door de Federatie van de vijf R. K. Diocesane Werklieden-organisaties een Katholiek Sociaal Congres zal worden gehouden. Onnoodig U aan te toonen dat ook dit Congres voor de Katholieke Arbeiders van het grootste belang is. Immers de onderwerpen welke daar ingeleid en behandeld zullen worden, als „Het Verzekerings wezen", „Verkorte Arbeidsdag", „Vrou wen en Kinderarbeid in Fabrieken en Werkplaatsen", zijn van zeer urgenten aard. Deze algemeeue onderwerpen op sociaal gebied, zijn dikwijls punten van bespreking geweest in de Kath. Vakorganisaties. Een bewijs dus van het groote belang door de arbeiders in deze gevoeld. Wij willen daarom een ernstig be roep doen op Uwe welwillendheid om aan alle leden Uwer Vakvereeniging het groote gewicht van dit Congres onder het oog te brengen, en hen aan te m oedigen dit Congres bij te wonen. Ook zagen wij gaarne dat Uwe Vak vereeniging een of meer afgevaardig den aan dit Congres liet deelnemer. Als georganiseerde arbeiders in de Katholieke Vakorganisatie mogen wij niet vergeten dat de R. K. Algemeene Sociale Beweging ten nauwste ver band moet houden met onze bewe ging van de Katholieke Vakorgani satie. In deze overtuiging vertrouwen wij dan ook dat vele leden van de Katholieke Vakvereenigiogenjaan het R K. Alg. Soc. Congres zullen deel nemen. Met de beste wensehen voor Uwe organisatie verblijven wij. Het Voorbereidings-Comité van het N. R K. Vakvereenigings-Congres, Rector F. X. W. BULT, Voorzitter. A. A. VAN HAMERSVELD, Secretaris. X X H. M. de Koningin is hedenmid dag tegen 3 uur van 's-Gravenhage weer naar het Loo vertrokken. De minister van Landbouw. Minister Veegens is gedurende eenige dagen bedlegerig. Koorts is de oorzaak van de kwaal. (L. en V). X X X VIVAT FRISIA. Bij alle ongelukken treft de liberale partij nog de kwade kans, dat zij mis schien ook de provincie Friesland verliest, schrijft „de Tijd". Uit Franeker kwani n.l. het be richt, dat de vijf Rechtscbe Candida - ren ongeveer 1300 stemmen op hun tegenpartij voor hebben. De sociaal democraten, die er 1600 stemmen uit brachten, zullen bij de herstemming de ontbrekenden moetc-n bijleveren ol ze zijn verloren! Slagen deReohtsche candidaten, dan zijn ook de Staten van Friesland óm en de liberale min derheid der Eerste Kamer zou kunnen slinken tot 14 van de 50 stemmen. Aan de liberale partij rest dan nog Drente, Groningen en het afbrokke- ende Noord-Holland. In elk geval bestaat zij in Friesland alleen door den wil der Franeker socialisten Aan de christelijke kiezers van Fra neker, die op voorbeeldige wijze heb ben geageerd, ons bijzonder compli ment. Mogen zij op Maandag24dezer zich den dag v. Donderdag herinneren Christiaan Huygens. Men meldt uit 's Gravenhage De „Ned. Bond van Horlogema kers", die ruim -100 leden telt, komt hier Zondag het feit herdenken, dat 250 jaar geleden aan Christiaan Huy gens octrooi werd verleend op zijn nog altij l onontbeerlijke vindingde toepassing van den slin ger op uurwerken, 't Zal een waar dige viering zijn. 's Morgens ten half 11 heeft een huldebetoon plaats in de hal van het G meentemuseum, waar Huy gens' slinger hangt. Onze Wethou- De Wijs en de Bondsvoorzitter, delir. J. i Ketelaar, zullen toespraken houden, terwijl kransen ter huldi gende herinnering zulleu worden achtergelaten. Des middags te half 2 een hul debetoon in de Groote Kerk bij het graf van Christia'an Huygens: toe spraken van dehh. Ketelaar en V M. Klumper (voorzitter der Haag- sche afdeeling), kranshechting aan Huygens' grafsteen, waarna uitvoe ring van een Huygenscantate (mu ziek van d.lir. J. Knaapeo, die ook het orgel zal bespelen) door leden der Haagsche afdeeling onder lei ding van den hr. G. Verkerk. Na aiioop bezoek aan „Hofwijck" te Voorburg, waar Pluygens over leed. en aan de Huvgenstentoonstel- ling, in 't Stations koffiehuis, geor ganiseerd door denhr. T. L. Geld maker Jr. Eersfe steen'egging Retraitenhuis te Venlo. Zordag na de H. Mis van 11 uur, waaronder de Eerw. pater Cramer S. J. het doel der retraites uiteengezet had, werd op den Maagdenberg buiten Venlo, op plechtige wijze de eerste steen gelegd voor het retraitenhuis door den Hoogeerw. pater Swart, pro vinciaal der Jesuïeten. De oorkonde welke deze heuglijke gebeurtenis vermeldt en in den hoek steen ingemetseld werd, luidt aldus. Onder het roemrijke pontificaat van Z. H. FiusX, onder de gelukkige regeering van Hare Majesteit Wilhelmina, Koningi i der Nederlanden, Z. D. H. Mgr. Joseph Drehmans bisschop] van Roermond, en van Z. D. H. Mgr. Wilhelmus van de Ven], bisschop van den Bosch, onder het Generalaat van den H. E. Pater] F. X. Wernz, van de Sociëteit Jezus, terwijl Zijne Exellentie Jhr. Gustave Ruys de Beerenbrouck Commissaris tier Koningin van Limburg, de Hoogeerwaarde Heer Mathias Bauduin, deken en pastoor en de HoogEdelAchtbare Heer Hermanus van Rijn, Burgemeester] van Venlo was, werd doordenjH. E. P. Gerardus Swart, v. d. Sociëteit v. Jesus, provinciaal de eerste steen gelegd van dit gebouw, dat ontworpen door den -WelEdelGeb. Heer] Ed. Cuypers, Architect, en opgetrokken door den Wel Edelen Heer] Fr. Paes, de Sociëteit van Jesus op verzoek en op kosten van hoogst milddadige Heeren heeft doen oprich ten, het eerste Retraitenhuis voor mannen in Nederland. Benoemd. In de provincie Noord-Hollandtot dijkgraaf van den polder Eijerland op Texel, H. Flens, te Den Burg op Texel Eerste Kamer-verkiezing. Drexte. Gekozen tot lid der Eerste Kamer mr. E. Pelinck te Assen met 24 stemmen van de 28 geldige, de heer J. Blom te Meppel had 4 stemmen. X X X Si Singa Mangaradja. Onze correspondent te Batavia seint ons heden: Ohristoffel seinde den Ben dezer dat hij nogmaals de schuilplaats

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1