Maandag 17 Juni 1907. No. 6610 32s(e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1.65 0.05 bit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. &UREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. il^l NT I PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer 0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor l:et Bonenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, e., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. In „Het Handelsblad van Ant, herpen" het volgende lustige stukje datwij zonder meer overnemen Een theorie van M. Woeste. Er is gisteren in de Kamer door C Woeste eeue theorie verkondigd, A'e getuigt v. n eene zonderlinge °pvatting van de rol eens volks Vertegenwoordigers. Toen M. Persoons de dagorde herinnerde, door de Conservatieve ereeniging van Antwerpen bij een parigheid uitgebracht ten voordeele van het wetsvoorstel - Coremans, *egde de achtbare Staatsminister, dat Volksvertegenwoordigers geen knechten Viaren en dat zij uil recht van Wijziging behielden. En toen M. Persoons hierna wees °p de verbintenissen, die een afge vaardigde aangaat bij zijne kiezing, hoerden wij M. Woeste de volgen de vreemde theorie verkondigen Een volksvertegenwoordiger moet z'ch niet verbindenzijne verbinte nissen tellen niet. In andere woordeneens geko- ze», mag een volksvertegenwoordi- §er aan al wat hij beloofde vóór djue kieziug dood eenvoudig zijne Polleviëeu vagen. Hij mag ons wijsmaken, dut hij flamingant is eens in de Kamer 'bag hij naar de Vlamingen schop pen. Hij mag ons wijsmaken dat hij Vrijhandelaar is in de Kamer btag hij protectionistische wetten stemmen. Hij mag ons wijsmaken, dat hij katholiek is met het s elsel van Woeste mag hij ongestoord, als 'dj van gedachte verandert, wetten tegen de Kerk stemmen. Zijne ver Wtenisse i tellen immer niet. Wij zijn nu niet voor liet vol strekt gebiedend mandaat-maar, floor de invoering van de E V 'lebben de kiezers reeds al hun in vloed op de gekozenen verloren nu komt M. Woeste op den hoop toe, alleen om de gekozenen om te klappen, (lie beloofden Coreman's Voorstel te stemmen, verkondigen dat een gekozene het reelit heeft liet verbintenissen te spolten en flat het program, dat hij aankleef de, een lor en een vod is, Met al den eerbied, dien wij aan M. Woeste verschuldigd zijn, zeg gen wij dat zijne opvatting een kaakslag is voor het kiezerskorps. De gekozenen verlagen tot knech ten, dat vraagt niemand maar de kiezers verlagen tot stom us stem ffiachienen, die niets anders mogen dpen dan stemmen, zonder d it de gekozene naar een bepaald program Rjoet handelen, dat kan hoogstens lh een apenland worden aangeno men, Jdenschon met gezonde rede en ffiet eigenwaarde laten zich die kool biet opstoven - want dan waren 3e geen „kiezers' meer, dqcli doud- eepYO'idig „kiesvee". Enfin, als hot op het Vlaamsch bankomt, zijn sommige menschen letterlijk in staat tot.... alles! RUSLAND. Nadere telegram mep pit Peters? prg bevestigen den eisch vap mi nister-president Stolypine tot uitle vering van 16 leden van de Doema flie beschuldigd worden, deel uit te blaken van een geheime vereeuiging Welke de afschaffing van het kei erschap en de instelling van een emocratisch gemeenebest nastreeft, e algemeene opinie luidt, dat de oema de uitlevering zaj weigeren tp dat de commissie ook daartoe li adviseeren. De socialist Beretelli erkende in 'jne rede, dat de beschuldigingen an 4e regeering juist waren, maar fttkepde het misdadige van het program zijner vereeniging, dat hij als vaderlandslievend beschreef. De correspondent van de Daily Tele graph denkt, dat de politie de be schuldigden in elk geval gevangen zal nemen. Na de huiszoekingen van Zaterdagavond zouden ettelijken al voortvluchtig zijn. De Polen heb ben zich Zaterdag tegen Stolypine gericht., uit vrees dat hij, vandaag de revolutionairen beschuldigende, morgen hetzelfde met de Polen zal doen. FRANKRIJK. Naar de revolutie? Die vraag zou men met krachtige bevestiging be antwoorden, indien men lette op het verleden, toen dezelfde ver schijnselen zich openbaarden. Burgemeester Ferroul houdt Cle- menceau openlijk voor den mal over zijn ellenlang schrijven aan de bur gemeesters, dat 11ij op de vroolijkste manier aftakelt. Had Cleinenceau er nog maar „zeer vertrouwelijk" opgezet, of liet in klein Comité voorgelezen en naderhand den in houd geloochend of vervalscht. Maar nu ligt het er toe. Hoe 't zij, <lu burgemeesters en gemeenteraden storen zich aan niets; naar schatting bedraagt het aantal stakers ouder hen thans een kleine 500. Hoe ve "trouwbaar liet leger is, blijkt, wel uit een telegram, waarin gezegd wordt, dat het 12de regiment infanterie te l'orpignan aan het muiten is geslagen, omdat maar aan 10 man per compagnie Zon- dagsverlof zou worden verleen 1. lel geheide regiment verzimelde z eli dam-, ip aan don ingang der kaz nit), m nikte lawaai en zoogde Inl.ernalio i dé. De toesuellende ko- 1 mol word uitgefloten. Insubordinatie U aanstekelijk en wij kunnen gerust z gg'ffi dat liet geheele Zui len hcs.net is. Z.il d regeering alles op één worp zetten en beproeven ni 't óénslag het verzc te breken? Dit z-m naar onze over tuigillg het eenigo middel zijn Langer onderhandelen is misschien ook goed, indien Olemenceau laiu zamerhand een „Complot" wil „ont dekken" Maroellin Albert, de Napoleo i van het Zuiden, heeft aan de al- getreden burgemee ters der Zuid Pransche gemeenten gesein 1 „Wij hebben gpene bevelen van den minister-president te ontvangen. Ik verzoek u, u daar naar te richten. Met andere woorden,,4e revoluti onair bewindvnepep le Olemenceau krijgt revolutionaire tegenwerkers. Al is 't een schrale troost, 't is er toch een voo,r 4e verdrukten 4e verdrukkers krijgen ook eens hun beurt, en iedere onrechtvaardigheid, iedere fraaie handeling, krijgt vroeg of laat haar loon. In den jongsien ministerraad te Parijs (Zaterdag) werd de toesfapd in de wijnbouwdistriclen besproken en het besluit genqipen maatregelen te treffen qua de orde te handhaven. De officier van justitie te Mont- pclher werd door den minister van Justitie naar Paiijs ontboden. Nu zal 't ^ei Jukken. Nog een paar advocaten e u eters uit de staatsruif erbij en het Zuiden is weer gekalmeerd, alles marcheert weer uitstekend! Zie er de revolu tie van volgende jaren maar op na! ENGELAND, De iphoud van het regeerffigs- besluit, door het ministerie in het Lagerhuis tegen 24 Juni e.k. aan gekondigd, is te Londen ambtelijk openbaar gemaakt, Daarin wordt o.a. gezegd, dat liet om aan den wi! vgu liet volk, gelijk 4ie door zijne gekozen vertegen WQordigers uitgesproken is, gezag te verschaffen, noodig is de bevoegd heden van het Hoogerhuis, om door het Lagerhuis goedgekeurde wets ontwerpen te wijzigen of te ver pen, wettelijk dermate te beperken, dat binnen den tijd dat hetzelfde parlement zit, de definitieve beslis sing van liet Lagerhuis zegevieren zal. Het zal dus andermaal de oude strijd worden tegen het Hoogerhuis, een strijd, w..arbij mannen als de Katholiek lord Rijion aan de zijde staan dergonen, die de rechten van het Hoogerhuis besnoeien willen. De klokhennen, die de democra tische jonge eendjes ook hier te water zien gaan, zullen vergeefs kakelen op deze belangwekkende wezens zal allerminst gelet worden. Wat maar goed is ook. Korte Berichten. De beslissing der Doema, wat be treft hare leden, die in de samenzwe ring betrokken zijn, is nog niet ge vallen. Bij Osmanie kwam het tusschen Turksche troepen en een Bulgaarsche bende tot een gevecht; de Bulgaren leden zware verliezen. Als vervolg op het voorgaande diene, De verloving van prins Willem, hertog van Södermanland (Noorwegen) met grootvorstinMaria Paulovna, doch ter van grootvorst Paul Alexandro- wilsj, is heden te Stokholm openbaar gemaakt. Onderhoud bij de Koningin H. M. de Koningin heeft Zater voormiddag met den minister van 'niitenlandsclie zaken, jhr. van Tets ruil Goudriaan, een onderhoud ge ha I. Toen de heer van Tets aan zijn lep irtcmenti het bericht ontving, litt H. M. hem wenschte te out '■"•'■geil, moest Z.Exc, de re<' p i an gedelegoordnd, die hein in /ij Kabinet hun opwachting maakten, ■laken. De opening der Staten Generaal. Naar wij vernemen, ligt het in Je bedoeling den stoet, vvaarmedi II. M. de Koningin zich ter opening van de Stateu-Generaal naar het Binnenhof begeeft, dit jaar in af wijking van vorige jaren, een an ■leren weg te doen nemen, nl. dooi de Oranjestraat, Parkstraat, Voor hout, Korte Vijverberg en verder naar het Binnenhof. Staten Verkiezingen. Men meldt, uit Gravemoer aan de „N. Rott. Crt."- Ter rectificatie en aanvulling van eenige berichten in onderscheidene bladen omtrent een verzuim van den burgemeester van 's Gravemoer, ter zake van het niet oproepen zijner kiezers voor de stemming van vier leden der Prov. Staten in het kiesdistrict Zevenbergen, diene dat aldaar vóór Maandag geen enkel officieel bericht over deze stemming was ingekomen. Eerst Maandag werd hij den bur gemeester vau 's Gravemoer een verzegeld pakje stembiljetten be zorgd, hetwelk deze niet wilde ac cepteeren, wijl hij geene opgave had ontvangen van de namen dier gestelde candidaten, het bovendien toch te laat was om de kiezers nog op te roepen en de burgemeester alhier daarrpede ook niet meer kon gereed konden, aangezien hij in zijne gemeente niet over eene drukpers beschikken kan. Na deze weigering kwam des na middags nog telegrafisch bericht van den burgemeester te Zeven bergen, meldende de namen der candidaten. Een ambtenaar ter se cretarie te Zevenbergen kwam daar- ua den burgemeester alsnog ver zoeken stemming te houden, mede brengende wederom het pakje stembiljetten met de noodige oproe- pingskaarten, die men aldaar in middels had doen drukken. Om den burgemeester van Zeven bergen verder ter wille te zijn, besloot de burgemeester aan dat verzoek nog gevolg te geven. Eene kleine verbetering werd nog in haast op de oproepingskaarten aange bracht en juist zou de uitreiking clier kaarten aanvangen, toen de gemeentesecretaris van Zevenbergen van uit 's Hertogenbosch seinde, dat de stemming hier niet kon doorgaan, wijl 's Gravemoer onder Tilburg ressorteerde. Er bestaat hier volstrekt geen twijfel of 's Gravemoer behoort als voorheen nog tot het kiesdistrict Zevenbergen, waarom ook niet de burgemeester van Tilburg, maar die vau Ze> enbergen jaarlijks de kiezerslijst dezer gemeente ontvangt. De Vredesconferentie. Ook thans, schrijft de „Rsbd.", is liet voorbijgaan van den H. Stoei niet aansprakelijk, daar thans de uitnoodigingen niet eens door haar gericht zijn. Maar toch na de gedelegeerden der conferentie in de Ridderzaal voor het eerst gaan liijeenkomen, zullen wij het betreu ren, zal het voor ons grievend wezen, den vertegenwoordiger van flen Paus-koning te missen. Wij uilen dit betreuren, omdat de da delijke medewerking van den Paus .an het werk der conferentie niet ■mders dan ten goede hai kunnen .omen. Wij zullen dit betreuren, mndat het ons leed doet, in Neder- uid ook al is dit niet aanspra kelijk een conferentie te zien igen, waarbij de Paus feitelijk ge- •gd is uitgesloten. In strijd met en rang, Ilern bij de waarborgen- et door Italië onder de de Mogend- Gen toegekend en door yerscliil- ude nffiiëu nog erkend in hei dat zij een afzonderlijk gezant hij het Vaticann hebben. De afwezigheid van 's Pausen ver- i'genwooidiger betreuren wij niet slechts als Nederlander, maar het L voor ons, Katholieke Nederlan lei s, dubbel grievend aan den Paus een recht te zien ontnemen, hetwek ee n, naar onze overtuigiug, ten volle toekomt. Wij herinneren ons echter, dat •>ok na de krenking, den H. Stoel ia 1899 aangedaan, de groote Paus Leo Zijn g«be 1 ten hemel opzond voor het welslagen der conferentie, en overtuigd, dat Paus Pius X zich met dit gebed van zijn voorgangei verceuigen zal, spreken ook wij onze hartelijke en welgemeende wenschen voor het slagen van den arbeid der tweede Vredesconferentie uit. Verder echter kunnen wij. ver der mogen wij niet gaan. Ons wel kom kan klinken, voor feestgejuich is geen plaats, waar de vertegen woardiger van den Paus-Koning is uitgesloten. Daarom nemen wij gelijke hou ding aan, als bij het dagen der conferentie van 1899. Onze heil- wensch, ons welkom ga de stad rond. Geen feestto m echter klinke daaruit en van de woning in het kleine straatje, waar „De Residen tiebode" haar hescheiden verblijf beeft gevestigd, zal morgen de na tionale driekleur niet wapperen. De afgevaardigden dei Regeeringen die deelnemen aan de 2e Vredescon- feientie hebben zich Zaterdagnamid dag te 3 uren in vergadering vereenigd in de Grafelijke zaal op liet Binnen hof. Tegenwoordig waren de gedelegeer den der verschillende (45) Staten, ter wijl tot bijwoning op de boventribune o.a. waren uitgenoodigd en versche nen het corps diplomatique met da mes; de dames der gedelegeerden; de ministers, hoofden der departementen; de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de Grootoffici iren van Hr. Ms. Huis met damesde vice- president van den Raad van State; de presidenten van de Alg. Rekenka mer, de Hooge Raadde procureur- generaal van het opperste rechtscollege, de Commissaris der Koningin in de provincie, de burgemeester der resi dentie; de secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage. Mevrouw Van Tets, echtgenoote van den minister, nam de honneurs waar tegenover de genoodigde dames. Namens den minister van Buiten- landsche Zaken werden al de genoo digde autoriteiten ontvangen door mr. Hannema, secretaris-generaal van het departement, bijgestaan door de hee- ren jhr. Rendorp en jhr. De Graeff, werkzaam bij het Protocol. Al die lichte zomertoiletten van het schoone geslacht zetten aan de stem mige zaal in haar strengen stijl, waarin het donkergroen der bekleeding over- heerschend was, een levendigheid van kleur, bij, die het oog een aangename afwisseling bood. Zijne Excellentie jhr. Van Tetsvan Goudriaan, minister van Buitenland- sche Zaken, opende de zitting en stelde voor in de eerste plaats aan Z. M. den Keizer aller Russen onze eerbiedige hulde aan te bieden langs telegraphi- schen weg en in de volgende bewoor dingen. „Bij den aanvang harer werkzaam heden legt de Tweede Vredes-Confe- rentie -aan de voeten van Uwe Majes teit hare eerbiedige hulde neder en betuigt Haar hare diepe erkentelijk heid, den stoot te hebben gegeven tot voortzetting van het werk, in 1899 aangevangen. De Conferentie verzoekt Uwe Majes teit overtuigd te willen zijn van haar ernstig verlangen met alle krachten te arbeiden aan de vervulling van de even teedere als moeilijke taak, welke haar is opgedragen." Ik twijfel er niet aan, zegt de Mi nister, of mijn tweede voorstel zal eveneens uw aller instemming ver werven. Ik veroorloof mij namelijk, mijne heeren, den wensch te uiten, het voor zitterschap van uwe vergadering te zien opgedragen aan den ambassadeur van Zijne Majesteit den Keizer aller Russen, Zijne Excellenti den heer De Nelidow, wiens groote kennis van zaken en voortreffelijke eigenschappen zullen bijdragen tot het vergemakke lijken uwer werkzaamheden. Deze voorstellen werden bij accla matie aangenomen. Z. Exc. de heer De Nelidow neemt op den voorzitterszetel plaatsen hield ook een toespraak. De voorzitter stelde vervolgens voor het eerepresidium van de Intern. Vre desconferentie op te dragen aan Z.Exc. den minister van Buitenlandsche Za ken der Nederlanden, jhr. Van Tets van Goudriaan en tot vice-president ran de vergaderingen te benoemen mr. W. H. de Beaufort, eersten gedele geerde voor Nederland. Op voorstel des voorzitters wijst de Conferentie aan ter samenstelling van het secretariaat: als secretaris-gene raal: mr. dr. Doude van Troostwijk, minister-resident van H. M. als adjunct-secretaris-generaal den heer Prozor, Staatsraad, kamerheer, gezant van Rusland te Rio de Janeiro, technisch gedelegeerde; Tegen het uur, waarop de Vredes conferentie zou worden geopend, wa ren honderden nieuwsgierigen op het Binnen- en Buitenhof bijeen, zoo on- feveer als op een derden Dinsdag in eptember. Men ondervond wel eenige teleur stelling, daar gedelegeerden der Vredes conferentie niet in hun ambtskleeding verschenenalleen de Turksche heeren droegen den fez en de Chineesche, af gevaardigden huu nationaal kostuum, doch blijkbaar ook al niet de kleeding van groote feestdagen. Toen was er op het Binnenhof, waar de fontein lustig spoot, een aardig kijkje. Want er was een va-et-vient van rijtuigen en auto's en onder de met deze voertuigen aangebrachte hooge vreemdelingen was er meer dan een van Europeesche vermaardheid, wiens bekende verschijning de alge meene aandacht trok, niet het minst van de binnen- en buitenlandsche fotografen, die gewone cinematogra fische opnamen deden. Toen de klok drie sloeg waren alle gasten binnengegaan in de Riddelzaal. De orde werd buiten gehandhaafd door de politie onder bevel van den commissaris Olivier, die een sterkescort inspecteurs en agenten, voor deze ge legenheid met de revolver gewapend, tot zijn beschikking had en een de- tacheme nt marechaussée ten getale van 16 man en een wachtmeester, dat het drukke rijverkeer uitnemend re gelde H. M. de Koningin heeft ter gele genheid van de opening der 2e vredes conferentie benoemd tot Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer A. P. Isvolskv, mi nister van Buitenlandsche Zaken in Rusland en tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassauden heer N. Tchary- kow, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Rusland te 's- Gravenhage, en zulks ter vereerende onderscheiding van de diensten door beide Staatsdienaren bewezen ter voor bereiding van de 2e Vredesconferentie. Een dertienjarige moordenaar. Betreffende den moordaanslag te Reusel wordt nader gemeld: Op tien minuten ra i het Neder- landsch douauekan cot op de Bel gische grens tusscl ca Arendonck en Eindhoven ligt net gehucht Heikant, waar zes landbouwers wonen. Daar heeft zich een ver schrikkelijk drama afgespeeld een moord gepleegd door een 13 jarigen jongen. Zoodra ik er van vernam, ging ik naar Heikant toe. Onderweg kwam ik twee maréchaus- sées tegen, die een bengel tusschen hen in hadden, 't Was de 13jarige G., die beschuldigd wordt vier ko gels gelost te hebben op zijn oom, die met zijn karretje van een mel- kerij huiswaarts keerde. Het slacht offer, wien het rechteroog bijna is uitgeschoten en die een ernstige wonde heeft bekomen in den hals en in de wang, is naar Antwerpen overgebracht tot verwijdering van de kogels. Dokter Verhoeven uit Arendonck kon zich nog niet over den ernst van zijn toestand uitlaten. De brigadier van de maréchaus sees uit Bladel stelde een onderzoek in de woning van den vader van den moordenaar in. De familie G. is niet erg gezien bij de buren, omdat de vader in 't gehucht heer en meester wil wezen. Lang geleden reeds heeft hij ruzie gehad met z'n broer Jozefuit deze animositeit sproot een haat voort die door de kinderen gedeeld werd. Toen de jeugdige moordenaar door de marechaussée naar de wo ning zijner ouders werd gebracht, bleven deze aan hun werk, juist of er niets gebeurd was. Alles wat ze vroegen, was, of liun zoon al ge geten had! Zij beweerden bij hoog en bij laag zijn onschuld en toen men hun vertelde, dat hij de eenige was die op de plek der misdaad was aangetroffen, antwoordden zij onverschillig, dat zij met Jozef, het slachtoffer niets hadden uit te staan. In de woning vond men in den schoorsteen een geweer, maar dat was niet geladen. G. verklaart dat hij dit wapen gekocht heeft na een diefstal bij hem 2 jaren geleden gepleegd; men had hem toen 200 gulden ontstolen. Ondanks het nauwkeurig onder zoek, heeft men niet het wapen kunnen vinden dat voor het mis drijf gediend heeft. De verdachte knaap, die de misdaad ontkent en bij zijn overbrenging door de buren bedreigd, beweert, dat hij in de heide was, toen hij de schoten hoor de, maar hij zag niemand dan zijn oom in het karretje, waarvan het paard op hol sloeg. De gewonde echter verklaart, dat hij zijn neef herkend heeft en hem met een revolver op hem heeft zien schieten. Dat de justitie dit geheimzinnig drama oplossel AGITE ttA JOH AGITATE. 't Wordt enne ware anarchie. De soldaten van het 100e regiment heo- b< n onverwachts onder weg eene andere onbekende bestemming ge kregen. dat de Turksche Regeering ter bestrij ding van de oproerige benden 5 ba taljons infanterie naar de Grieksche grens en 5 bataljons naar Monastir gezonden heeft. ■fc <le Nederlundsche Regeering voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1