'oensdag 19 Juni 1907. No. 6612 32ste jaargang. 1 Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. i Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Eer 3 maanden voor Haarlem Hoor de overige plaatsen in. Nederland franco per post. 1.20 1.65 Afzonderlijke nummersB 0.05 'IT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. JREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. 311 er iniS' Uit ons Parlement. gisteren heeft de heer Troelstra ialist) zijn hart kunnen ophalen. ging over de nieuwe Konink- 6 stallen, die al jaren op herstel, 'iever op bouwen wachten. Im 'rs de heer de Meester deelde dat er nooit stallen in den ^blijken zin geweest zijn. werden eenige honderdduizen- 11 minder gevraagd dan vóór een "'lt jaar, maar de heer Troelstra '°ogde, dat ook tegen dit ontwerp, het dan in mindere mate dan 5'i het eerste, het bezwaar geldt 's lands geldmiddelen nog steeds '6t in zoo schitterenden staat ver ben, dat zulk een uitgaaf te ge- is voor zulk een doel. voorts toonde hij uit de ge- 'hedeuis der Grondwetsherziening 1840 aan, dat Regeering en ^ttier het er teen over eens waren, het „in gereedheid brengen" Koninklijke „zomer en winter- ^blijven" voorgeschreven door art. toen reeds als een voldane ver- 'chting was te beschouwen. Terwijl (?°r het „onderhoud" volgens het JJrukkelijke roorschrift van dat- Me artikel, niet meer dan f50.000 ,J^rs mogen worden toegestaan 's lands kas. woningnood klemde vrij wat (er, vrij Wat erger dan de Ko 'Olijke stallennood. Toen de heer 5 Meester daarop als het wa e een kbede richtte tot de Kamer en iets zei ah de heeren moesten zien, hoe de koetsiers daar op Loo behuisd zijn, en hoe alles Jaar uitziet, wist Troelstra dat eewarig argument dood te slaan een uitnoodiging, om eens te Na, kijken, hoe ellendig vele be iers van ons goede Nederland ^huisvest zijn. Het dooï den heer de Meester de grondwettelijke bezwaren Igevoerde, hield volgens den heer leistra geen steek. He Kamer gunde H. M. de Ko- J'ögin hare stallenalleen de vrij- bige-democraten en hunne par- '•hentaire vrienden (tot op zekere '°°gte I) de socialisten stemden tegen ,Haarna begon het weer over „het 'offerschap", U weet wel, waartoe 6 .maar liever het zwijgen doen. «I Pbs vm. RUSLAND. 6 He_ toestand in Rusland wordt weer Ti b.^hger. Sebastopol wordt hevig p'ochtente St. Petersburg zou een «55 ïpeelte van het garnizoen ontwapend h, wijl het weigerde politie-diensten 0 Verrichten; troepen, uit Kroonstadt ''dioden, weigerden eveneens, w m een der groote Duitsche bladen °rdt de toestand in het Tsarenrijk J'helijk genoemd. Maar die hache- iJölk duurt al jaren en zal nog een P00SJe aanhouden. Jammer maar, dat het gezag tever- feefg schijnt te zoeken naar eene goede 'doende oplossing, of op zulke ver- j^Zend groote moeilijkheden schijnt h. stuiten, dat het vóór noch achter M kan. FRANKRIJK. Herst heeft de regeering de be rgingen in het Zuiden niet alleen ,°egelaten, maar zelfs extra treinen ret beschikking gesteld der betoo- En thans Indien we de tele- Jammen van hedenmorgen (en ^t-eravond) gelooven mogen, is er ,6be groote troepenmacht naar het 'diden gezonden; zijn de aanleg- (Marcellin Albert, Ferroul anderen) misschien al reeds ge jfresteerdstaan we allicht aan A" vooravond van hoogst ernstige '6beurtenissen. Ziehier de telegrammen a yCit verschillende steden als y§e, Bordeaux, Lyou, enz., °rfft het vertrek van troepen ar het Zuiden gemeld. Uit Tou- L. bericht men, dat talrijke mili- ren treinen zijn voorbijgegaan, ^r loopt een hardnekkig gerucht in de bladen, dat de drijvers in liet zuiden, Marcellin Albert en Ferroul, hedenochtend gevangen genomen zijn en naar Montpellier zijn overgebracht. Clemenceau heeft een bed laten zetten om den nacht in zijn kabinet op het ministerie door te brengen. Hennion, directeur van den alge- meenen veiligheidsdienst blijft even eens onafgebroken op het ministe rie. Hieruit valt af te leiden, dat de tenuitvoerlegging der door de regeering getroffen maatregelen aan staande is. Deze drie zijn de voornaamste. Welke plannen de regeering heeft? In de Kamer heeft Clemenceau ze niet willen openbaren. We hebben echter eene kostelijke vingerwijzing, wanneer we de bladen lezen, aan de regeering verkocht. Hartroerend zingen alle hetzelfde liedje van vaderlandsliefde, gehecht heid aan de republiek en derge lijke. Er wordt gecomplotteerd! Heb ben we 't enkele dagen geleden al niet geschreven? Gelijk er lieden zijn, die niet zonder slaapmuts naar bed kunnen gaan, zoo kan deze staatsman niet buiten een complot. De Koningsgezinden en de Kerk zitten er in het Zuiden achterSa bel en wijwaterkwast! Jaren is'tal zoo geweest, nu zal 't weer zoo zijn. Zullen we andermaal eene rechts- comedie krijgen? Zullen we officie ren, die sinds jaren geen voet in de kerk zetten, weer zien samen zweren met kardinalen en bis schoppen Zullen weDoeh laten we af wachten. Voor heden onthoude men dit: zelfs als Albert en Ferrou gekerkerd zijn, heeft de beweging in het Zuiden niet uit Ook daarop durven wii een lief ding verwedden. Wat er dan gebeuren zal? Wie zal 't zeggen Vooral nu het Zuiden, het meest ontvlambare gedeelte van Frankrijk, de hoofdrol speelt. Bij den kerkelijken strijd dei- laatste jaren hield geheel de wereld de Katholieke als de andere, de oogen op Frankrijk gevestigd. Dit is ook thans het geval en het zal de moeite loonen ook. ENGELAND. De gebeurtenissen in Britsch-Ii dië die gedwongen hebben tot gevan geneming of verbanning der volk menners, hebben gisteren in het Lagerhuis woelige tooneelen uitge lokt. Terwijl de minister eenige vragen beantwoordde, die op deze gebeurtenissen betrekking hadden, maakte het conservatieve lid Ho ward Vincent binnensmonds eene opmerking deze opmerking echter werd opgevangen door de Iersche nationalisten, die onmiddellij k storm achtig protesteerden. Men meent, dat de heer Vincent had gevraagd, waarom Hajpatrai niet was doodgeschoten. Gedurende eenigen tijd bleef de wanorde voortduren en de Speaker werd door de n itionalisten genood zaakt den heer Vincent te dwingen zijne opmerking in te trekken De heer Vincent deelde mede, dat hij die opmerking alleen voor zichzelf had gemaakt en niet had verwacht, dat iemand ze zou hooren. Met andere woorden de man had zich vergist. Zoo'n stumper! De Speaker zeide, dat hij de opmerking met had gehoord, maar hij waarschuwde deu heer Vincent zich niet meer te vergissen. Ter voldoening aan de wenschen der nationalisten, verklaarde mi nister Morley het niet eens te zijn met de opmerking van den heer Vincent, en daarmede was liet in cident uit de wereld. bekend gemaakt, dat Nakens, Ibarra en Mata voor het einde van deze maand begenadigd zullen worden. De koning en de koning van Dene marken zijn gisteren, ten half twaalf uit Parijs vertrokken. M. Fallières en de ministers vergezelden ze tot aan het station. De Spaausche liberale afgevaar digden hebben besloten zoolang uit de Kamer weg te blijven, tot dat de regeering hun voldoening zal hebben gegeven, vooral in de quaestie der verkiezingen. Korte berichten. De Spaausche eerste-miuister heeft De vorstelijke eere-escortes. De instructie voor den comman dant van een eere-escorte te paard, tot het begeleiden van een vorste- lijken persoon, is gewijzigd, en daar bij is bepaald, dat de officieren zorg dragen voor hun persoon te blijven ter hoogte van de achteras en nimmer hun plaats naast het rijtuig mogen verlaten, dan op last of met vergunning van den vorste- lijken persoon, welken zij de eer hebben te geleiden. Een geschenk. De gedelegeerden ter Vredescon ferentie kunnenvan de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam, een geschenk ontvangen, dat moet bijdragen om hun het verblijf alhier zoo aangenaam mo- lijk te maken, 't Is een gratis-polis van verzekering tegen ongelukken en geeft: 2500 francs ingeval van overlijden, evenveel bij volslagen invaliditeit en 1000 francs bij ge deeltelijke invaliditeit. De directie biedt dit aan als een bewijs van ingenomenheid met liet feit, dat de conferentie in ons land zetelt. In en oin de Conferentie. De onderhande'ingen over den vorm waarin de kwestie der vermindering van krijgstoerustingen in de conferen tie aan de orde zal worden gesteld, zijn gisteren voortgezet ten huize van den Amerikaanschen gezant. Zij werden bijgewoond door twee leden der Ame- rikaansche delegatie, eenige Franschen en Engelschen en van de zijde van Rusland alleen door den heer Dj Mar tens. De bemiddelingsvoorstellen moeten van de zijde van Engeland op ern- stigen tegenstand zijn gestuit; Enge land wil met name niet weten, van een internationale com missie ter bestudeering van het vraag stuk wanneer daaraan verbonden wordt het voorstel van Italië, dat den ter mijn voor deze studiekop zes jaren zou willen stellen. De mogelijkheid bestaat, dat Engeland zich vereenigen zal met een voorstel van Frankrijk om den termijn in te korten. Wel schijnt het tamelijk zeker, dat Frankrijke voorstel reeds in de zitting van morgen ter tafel zal komen. Het streven schijnt bij allen voor te zitten om de kwestie der ontwapening zoo spoedig mogelijk van de baan te schui ven en aldus een steen des aanstoots te verwijderen. Omtrent voorstellen van anderen aard verneemt ik het volgendevan Mexico komt een voorstel om de ar biters in liet Hof van Arbitrage, die- in geschillen oordeelen en uitspraak doen, naar een bepaalden maatstaf te bezoldigen. China en JapaD moeten nagenoeg evenwijdig loopende voorstellen gereed hebben, betreflei.de het vervoer van contrabande ter zee, voorstellen, die, wat het Japansche betreft, door En geland zouden ondersteund worden, doch waartegen van Russische zijde reeds bedenking schijnt geopperd. Men verzekert nog, dat in deze aange legenheid, waaromtrent men het juiste nog niet te weten kon komen, de Franschen als rredeapostelen denken 0P te treden. Van de bekende zijde wordt het navolgende aan de bladen gemeld „De meededeelingen in buitenland- sche dagbladen, dat de nunciatuur te 's Gravenhage tijdens de Vredes conferentie niet bezet zou zijn, wordt gelogenstraft door het feit, dat Mgr. Giovannini, zaakgelastigde a. i. van Z. H. den Paus is gebleven, en zich nog in de Residentie bevindt." De „Rss.bd." brengt in herinnering, dat Mgr. Giovannini in 1899, bij de eerste Vredesconferentie, na het ver trek van den internuncius Mgr. Tar- nassi, als zaakgelastigde eveneens in de Residentie verbleef. De ontvoering van baron van Heemstra. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Crt. Uit zeer betrouwbare brou wordt medegedeeld, dat het bericht, dat baron Van Heemstra te Smyrna een militaire wacht zou geweigerd heb ben, bezijden de waarheid is. De gouverneur van Smyrma heeft het gerucht verspreid, dat aan baron Van Heemstra 10 15 man tot zijn beveiliging waren aangeboden, en dat hij daarvoor bedankt had, en zelfs het wachthuis, dat op zijn landgoed stond, had afgebroken. Baron Van Heemstra heeft nooit een wachthuis op zijn grond gehad. Even buiten de grenzen van zijne bezitting staat een wachthuis, dat nooit wordt gebruikt. Toen hij Oghlan-Anassie gekocht had, heeft het gouvernement hem gevraagd, of bij voor zijn rekening een wachthuis en een stal wilde laten bouwen, en dat hij dan twee of drie soldaten ter bewaking kon krijgen. Dat voorstel heeft baron Van Heemstra niet aangenomen, omdat twee of drie man geheel nutteloos zouden wezen op de groote uitgestrektheid en tegenover een bende bandieten. De ramp van de „Berlin". Uit Londen bericht men „Het Admiraliteits-gereclitshof heeft een vonnis geveld, waarbij de „Great Eastern Railway Co." die eigenaar is van de Berlin, veroordeeld wordt een schadevergoeding te betalen van in het geheel 25,541 pond 11 sh. aan degenen, die bij de ramp aan den Hoek-van-Holland schade ge leden hebben". Een bericht omtrent deze zaak aan de N. R. Ct. luidt als volgt De Great-Eastern Spoorwegmaat schappij heeft hedenmiddag een besluit van het Admiraliteitshof uitgelokt, waardoor hare geldelijke aansprakelijkheid uit hoofde van de ramp der Berlin tot 25,541 pond bep rkt wordt. Dit maakt 15 pond per ton, overeenkomstig de scheep vaartwet. Alle vorderingeu moeten binnen drie maanden worden inge diend, maar het Admiraliteitshof kan c.q. een verlenging van dien termijn toestaan." Uit wraak. Iemand, die te Delft een winkel huis voor vijfjaar huurde en than3, na twee jaar, gaarne van de huur ontheven zou worden en met den verhuurder daarover niet eens kon worden, heeft thans in het bijna ontruimde perceel een reuzenorgel geplaatst, dat automatisch loopt en den ganschen dag denzelfden deun doet hooren. Voor het huis staat een massa mensehen te genieten van het orkest. De bovenburen, wien 't te erg werd, hebben de woning reeds ver laten. De eigenaar blijft echter weigeren de huurovereenkomst te verbreken. Slachtoffer van de kermis. Te Goedereede is bij gelegenheid der kermis een 10-jarig meisje, J. v. H., uit een luchtscliommelbootje gevallen. Met een been bleef zij aan het bootje hangen. Het hoofd kwam met geweld op het voetstuk neer, zoodat het meisje bewusteloos werd opgenomen. De eene zijde van het hoofd was zoo goed als ver pletterd, zoodat de ijlings ingeroe pen geneeskundige hulp niet mocht baten. Het slachtoffer overleed na enkele uren. Moord. Men meldt aan de „Asser Ct." De hotelhouder S. te Emmer- Compascuum stak Zaterdagmiddag in een twist zijn halfbroeder S. Kloosterman, die tevens knecht bij hem was, dood. De dader meldde zich zelf bij de politie aan, die hem in bewaring nam. De in allerijl ontboden genees» heer kon slechts den dood van K. constateeren. Nader meldt men omtrent deze zaak aan dit blad Omstreeks half vier Zaterdagna middag was er een ongewone sa menloop van mensclien voor het hotel „Het Emmer Compascuum". Op diep ernstigen toon en met inge houden stem deelde men elkaar droeve bijzonderheden mee, die de den vermoeden, dat er iets tragisch was voorgevallen. En al heel spoe dig bleek, helaasdat dit vermoeden gegrond was. De hotelier S. had nl. bij een onderlingen twist zijn halfbroeder met een mes doodge stoken. Wij vernamen het volgende: S. Kloosterman, de verslagene, een 22 jarig jongmensch was met Mei bij S. in betrekking gekomen. De onderlinge verhouding was tot. Zaterdag altijd uitstekend, niette genstaande beiden zeer oploopend van natuur waren. De vrouw van S. had echter sinds een paar dagen herrie met hare dienstbode. De dienstbode wilde niet meer aan tafel komen om te eten. S. zeide Zaterdag aan zijne vrouw, dat zij de dienstbode maar niet meer moest roepen om te eten. De vrouw meende, toen het etenstijd was, dat het beter was, indien zij het wel deed, en K. gaf haar daarin gelijk. S. gaf zijn ongenoegen te kennen over het feit, dat de dienst bode aan tafel was geroepen. De verslagene was het daarme niet eens en koos in dezen partij voor het meisje. Bij het middagmaal moeten daarover reeds harde woorden zijn gevallen tusschen S. en zijn bediende. Alles werd echter weer bijgelegd. Omstreeks half drie toen beiden eenige werkzaamheden in den door- rit moesten verrichten, bracht S. de quaestie weer ter sprake. Kloos terman pochte op zij a sterkte, waar na de twist zoo hoog liep, dai beiden handgemeen werden. Na een korte worsteling moet K. den ander met een Keulsck vat en een bierpomp op 't hoofd hebben geslagen. De vrouw scheidde de vechtenden. S. is naar de keuken gegaan en heeft van de tafel 'n broodmes genomen zooals hij tegen zijn vrouw, die hem wilde tegehouden, zeide, was het maar om K. bang te maken. Toen K. echter weder op hem toekwam, bracht S. hem den nóodlottigen steek onder 't linker schouderblad toe. K. is daarna in de paardenstal gevlucht en aldaar ineengezakt. Oogenblikkelijk heeft S. toen het onmenschelijke van zijn daad ge voeld. Direct heeft hij de hulp van dr. Lubberman laten inroepen, ter- w 1 hij persoonlijk veldwachter Mul der met zijn daad in kennis stelde. Niettegenstaande dr. Lubberman, die dra tegenwoordig was, de wonde nog heeft verbonden, heeft het niet mogen baten. K. is 'n half uur na het voorgevallene overleden. On middellijk is S. toen gearresteerd en thans via Emmen naar Assen getransporteerd. 8. die gehuwd en vader van drie kinderen is moet diep berouw too- nen over zijn daad, terwijl geheel Emmer Compsscuuin onder den indruk van het geval verkeert. train der stad een brutale inbraak pl lats gehad bij den heer van L rijwielhandelaar, uit wiens brand kast ongeveer f300 aan papieren en zilveren geld is gestolen. Het juiste bedrag is niet bekend. Twee kistjes met gouden en zil veren sieraden waren uit de brand kast gezet, doch niet geopend. Ziekteverzekering. Door de Vereeniging voor onder nge ziekteverzekering te Zaandam is1 een adres aan de Tweede Kamer verzonden, houdende bezwaren tegen het door de Regeering iugedieude wetsontwerp op de verplichte ziekte verzekering. Met nadruk wordt verworpen het gedwongen verband tusschen het loon en de uitkeering. .Als grief tegen het ontwerp wordt ook genoemd, dat onder de geoor loofde vormen der bijzondere zieken kassen niet de onderlinge verzeke ringmaatschappij genoemd is, als hoedanig de adresseerende vereeni ging is geconstitueerd. De uitsluiting der talrijke onderlinge fondsen acht zij in een wetgeving, die zich van de hulp der bestaande inrichtingen wil bedienen, onredelijk, te meer, omdat een controle over de bijzon dere fondsen in het leven geroepen zal worden. De Middenstandstentoonstellfng uitgesteld. Naar wij thans met zekerheid vernemen, zal de middenstandsten- (ooistdling in 1908 te Amsterdam n et doorgaan. Het tentoonstellings comité heeft officieel besloten, de expos'tie tot 1909 uit te stellen, om financieele redenen en wegens ge brek aan tijd tot goeie voorberei ding. Gemengd Buitenland. Dynamietontploffing. In de Portu- geesche fabrieksstad Covilha, zoo verneemt de Daily Express uit Lissabon, is een geweldige dynamiet- ontploffiug geweest. Dertig men- sehen kwamen erbij om, vele an deren werden zwaar gewond en een gedeelte van de stad werd vernield, o. a. zestien van de voornaamste gebouwen. Waarschijnlijk heeft men meteen wraakoefening lui te doen. van ontslagen werk- Een drama. Op de Celtic, die Za terdag te New York i.s aangekomen met een groot aantal Portugeesche landverhuizers, heeft zich in volle zee een uiterst droevig drama afge speeld. Een paar kinderen, die erg zee ziek waren, kregen van de ouders bij wijze van geneesmiddel jenever te drinken, gestookt uit aardappelen Als gevolg van deze misdadig-dom me behandelingswijs zijn drie kin deren onder vreeselijke pijnen over leden. Toen den volgenden dag op de aan boord gebruikelijke manier de lijkjes werden overboord gezet, trachtte een der moeders in zee te springen, wat haar slechts met de grootste moeite werd belet. Inbraak. Men meldt uit Tiel: Gisternacht heeft er in het cer.- Daktuinen. Een aantal sportlief hebbers, onderwijzers en andere be langstellenden hebben Zondag te Schöneberg een vergadering gehou den, om de bewegiug voor het aan leggen van daktuinen te bevorde ren. Prof. Zuntz, de directeur van de H.Sch. hield eene rede waarin hij de noodzakelijkheid van daktuinen, zooals, die in Amerika veel voor komen, bepleitte. De daktuinen moesten voor de groote sleden de plaatsen worden om zich te vertre den, nu de straten voor wandelaars hoe langer hoe ongeschikter wer- NIEUWE AARLEMSCEE COURANT AQITE ttA JON AQITATF.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1