Donderdag 20 Juni 1907. No. 6613 32s" jaargang. I 9 Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. 1 Kinderspel? BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. &UREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. 11' 44. 11 Korte Berichten. Uit ons Parïement. Vredesconferentie. IAAMiMSCIE COURANT 311 is* an an ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Vooi de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.20 1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatarnimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT AGITE f.Pi !ON AGITATE Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. of .Overal waar herstemming wezen 'loet voor de Staten, roeren zich de Ntijen op geduchte manier. De 'bste sprekers zijn overal in de weer j'b de kiezers te bewerken en het i'ige vuur van den stembusstrijd 1,1 de harten te doen opvlammen. De anti-christelijke partijen niet '!ijuder dan de andere. Zij vragen '|®tHebben wij direct voordeel "j dien zetel?" Neen, als degelijke actici, als mannen die de verre 'Rekking van iedere overwinning '^grijpen, ook in en op zichzelf, Pannen zij alle krachten in, om 'Mme vorige nederlaag ie herstel- etl, of niet nog zwaarder te maken r wordt niet enkel gevochten om Meren zetel, maar gevochten en ^streden met alle kracht, met de Eerste inspanning. Zou ons dat voorbeeld niet aan moedigen? niet aansporen, om ook onze candidaten Dinsdag a.s. 0 overwinning te bezorgen? Zelfs 'leliën wijaaunemen.dat de schoonste ans inderdaad verkeken is. Of was 't hier enkel kinderspel berden er candidaten gesteld, om M goede publiek zand in de oogen e strooien? Waren het strooman- 'Mjes, onze candidaten candidaten Schande over ons, indien wij bij de algemeene geestdrift der Christe lijke partijen in den lande achterzou den staanschande over ons, indien gezegd kon worden, naar recht en naar waarheid: „door hunne schuld, door hunne lauwheid en flauwheid, door hunne nalatigheid, ging een gedeelte van den buit verlorendoor hunne schuld zegevierde het libe ralisme; zij noemen zich ernstige mannen, maar den lioogen ernst van den stembusstrijd hebben zij niet begrepen; zij deden, of 't kin derspel gold." Neen, Katholieke Kiezers van Haarlem, gij zult i insdag a.s. too- nen, dat gij besef hebt van uw plicht, dat gij de zegepraal bezorgen wilt aan onze candidaten, de officiëele candidaten der R. K. Kiesvereeni- ging, beiden degelijke, flinke man nen dat gij de heeren Buve en De Vries als overwinnaars uit de stem bus wilt doen komen. Gewerkt dus, kloek en eendrach tig, tot het laatste minuutje Dinsdag a.s. en de overwinning is stellig en zeker ook hier aan de Christelijke partijen! Dat geve God! L. °i> 't papier i Wie" kan eene ernstige zaak als mik e verkiezing kinderspel kernen of als kinderspel behande- '-b Immers niemand En daarom klonk het ons onge- °oilijk, wat velen durfden 'bweren, met name van den Room- Men candidaat, den heer Buve li ij nam genoegen met zijn can Matuur, omdat er 'n mannetje üoest wezen in werkelijkheid zou 'ij nooit een zetel in de Staten innemen". Een serieus man als de heer Buve ^n zich tot zulk een rol niet ver aderen, dachten wij, en gelijk het Jbze plicht was, togen wij op in- rmatie uit bij den heer Buve !-lven. Uit zijn eigen mond vernamen inj en van een serieus man als jij is, verwachtten wij niet anders at hij met het oog op zijne drukke igheden liever geen candidatuur igenomen had, maar ze eenmaal bgenomen hebbende, niet wensch- savo ft beschouwd en behandeld te wor- •c-Q als een strooman. Er zijn tallooze praatjes uitge gooid over deze verkiezing. Leg üs zout op alle slakken! Dit slakje, Welk zich door zijn slijmerig spoor riried, wollen en kunnen wij even it de wereld helpen. Afgescheiden van hetgeen mor 4 O' 6iavond besproken en beslist zal orden, wanneer de R. K. Kiesver -uiging om half negen in hetge en jouw St. Bavo de herstemming van Insdag a. s. in behandeling nemen I, meenen wij nu reeds te moeten Oen, wat overal gebeurt, in alle J aatsen, waar herstemming i*s: kiezers krachtig aansporen, om hunne krachten in te spannen or de officieele candidaten der iristelijke partijen hier te Haarlem, heeren Buve en De Vries, leene enkele verkiezing is kin- ifspel. Ziet slechts naar onze te- hstanders. Ziet, hoe zij zich weren, 'e allen er op uit zijn, om zieltjes, a stemmen te winnen. De organen van links en van -hts bevatten artikel op artikel, de partijgenooten tot krachtig beiden aan te sporen. Md' „\\rjj hebben gewonnen," roept be-hhts, „maar de vroegere wiuste te'1 'et nog grooter worden, kan niet groot zijn. Gewerkt dus uit alle 0:1)t I Unke worstelt met de kracht der 'twijfeling tegen het altoos hoo stijgend gevaar; tusschen de els door leest men de kwalijk horgen moedeloosheid van liet 't enkele weken zoo overmoedig ralisme. 2- OU' RUSLAND. De berichten uit Rusland luiden nog altoos verontrustend. Daar zijn soldaten, die scherpe patronen mach tig wisten te worden en die daarna woest op hunne makkers inschoten, zoodat er vele dooden en gewonden vielen, zoowel aan de zijde der mui ters als bij de rustbewaarders. In den nacht van den 18 op 19 de zer zijn er 500 personen te Petersburg gevangen genomenonder hen be hoorde ook de oud-ondervoorzitter der Doema; deze is echter weer op vrije voeten gesteld. Het overige Rusland moet evenzeer getuige geweest zijn van arrestaties op groote schaal. Het juiste getal en de plaatsen, waar die arrestaties plaats hadden, werden niet opgegeven. FRANKRIJK. Veel geschreeuw enweinig bloedvergieten in het Zuiden. Voor wie dat een tegenvaller moge zijn, niet voor ons. Het verheugt ons in tegendeel, dat burgemeester Ferroul verbood het opwerpen van barrica den; dat hij zelf meehielp om ze weg te ruimen en dat hij allen tegen stand verbood bij zijne gevangen neming. De gisting onder de menigte is sinds dien toegenomende 10.000 soldaten, die Narbonne. bezetten, hebben eene zware taak. Met gejouw en gefluit worden de officieren ont vangen. Waarom niet? Van regee- ringswege is medegeholpen tot het ondermijnen van alle gezag; 11e menceau zelf heeft indertijd het hardst gescholden op leger en offi cieren de breedste handen slijk geworpen naar het vaandel. Nu moet het leger de kastanjes uit het vuur halennu ioopen hon derden soldaten gevaar, om in een twist tusschen burgers van hetzelf de land het leven te laten. Mogen we ons dan niet verheugen, dat alles zonder bloedvergieten afliep? Alle winkels, werkplaatsen en ban ken te Narbonne zijn gesloten. En is nu de toestand gezond? Natuur lijk niet! Er moet in het Zuiden geholpen worden. Daar roepen millioenen hongerlijders om brood, om bescherming. Die brengen geen tienduizenden soldaten. De regeering staat voor ontzaglijke moeilijkheden en leelijke verrassingen zijn nog altoos mogelijk. ENGELAND. De lieer Corbett, Iersche Uniouist, zou gaarne een wetsontwerp in dienen, om de kloosterinstellingen onder curateele te plaatsen. Dat toezicht, zei Corbett in zijn toelichting, bestaat in elk ander and, behalve misschien in Spanje. Aan de vrijheid om God te dienen naar ieders keus wou hij niet raken, maar belet moet worden, vond hij, dat iemand tegen zijn wil in zoo'n klooster wordt gehouden. William Redmond, broeder van den leider der Iersche nationalisten, piotesteerde tegen het indienen van dit wetsontwerp, dat .in deze zitting toch niet aangenomen zou kunnen ordenhet was enkel een betoo ging, en dan een grove beleediging van alle Roomsch-Katholieken in het land, zeide hij terecht. Met 125 tegen 121 stemmen gaf' het Huis verlof tot indiening van het wetsontwerp. Dat zullen ze in Jarrow (waar er binnenkort verkiezing is) weten! riep een Ier; we zullen jullie toonen wat de Ierenfkuimen Een tweede IerHiermee is er een eind aan het verbond met de liberalen Een derde Er zitten nog eens zestien jaar Tory-regeering voor jullie in liet vat. Zou de heer Corbett geen nuttiger werk kunnen doen Blijkbaar is Godsdiensthaat bij hem de drijfveer en de regeeriDg staat zwak genoeg ook zonder derge lijke krachtstoeren 'van anticleri- ealisme. De Keizer van Duitschland is te Kiel aangekomen, waar Hij de zeil wedstrijden zal bijwonen. Hongaren en Kroaten hebben giste- ren in de Hongaarsche Kamer den boel weer op stelten gezet. «jj Te Portugal zijn ernstige rustver storingen voorgekomen. Oorzaak: af. keer van de regeeringsomlnigen zeg gen ook tegen het Koningschap. De Spaansche Republikeinen be treuren het verlies van hun leider Muro, oud-Minister en bekend Staats man. In de Kamer is men nog altoos aan het vaderen op het onderzoek naar liet vaderschap. Een streep aan den balk verdient het, dat de heeren er waarlijk spoed achter gezet hebbsn. Er is schot gekomen in de behandeling, en, weer en wind dienende, kunnen wij ons verwachten op eene spoedige af handeling. Zooveel te beter, want dit netelige vraagstuk moet maar zoo gauw mogelijk on zoogoed mogelijk natuurlijk van de baan. Ook zonder dat wij het vermel den, zullen onze lezers begrijpen, dat de leden der rechterzijde met eenig wantrouwen ieder; [amende- mentje uit den linkerhoek beschou wen; dat zij het om en om keeren en uitpluizen, beducht al3 zij schij nen, dat vrienden deze regeering en hare ongemerkt verder willen verlangen mee te zij gaan, dan ïoopen. De heer Van Vuuren (Kathol.) streed vergeefs tegen eene wets bepaling, die hem zeer onbillijk voorkwam. Toen echter zelfs de heer Heemskerk (antir.) het daarin met de regeering tegen den heer van Vuuren opnam, was dezes' amendement ten doodej opgeschre ven. Met 44 tegen 20 stommen viel het. Een gelijk lot trof het amende ment des heeren Van Veen (antir.) die in zekere bepaling der wet een premie op bedriegerij zag. Ook hier was de heer Heemskerk het eens met de regeering, zoodat ook dit amendement viel met 50 tegen 22 stemmen. Hadde minister Van Raalte een beetje vlugger gewerkt en was hij gereed gekomen met de wijzigingen, die in art. 344gter moeten aange bracht, de Kamer hadde nog meer afgedaan. Nu was zij gedwongen den arbeid te staken voor heden. De vergadering derVredesconferen- tie van gisteren was o.a. bestemd tot vaststelling van een reglement van orde voor hare bijeenkomsten. De openbaarheid der vergaderingen. Naar wij vernemen is in de bijeen komsten van de heeren Nelidof en de Martens met de Nederlandsche gede legeerden de Beaufort en Asser en de twee secretarissen-generaal der confe rentie de vraag of de algemeene ver gaderingen der conferentie voor de pers toegankelijk zouden zijn, in den breede besproken, met dit resultaat, dat zal worden voorgesteld een zeker aantal plaatsen voor de vertegenwoor digers der pers, die houder zijn van daartoe afgegeven kaarten, beschik baar te stellen, voor zoover niet ten aanzien van bepaalde vergaderingen de openbaarheid zal worden uitgeslo ten. Naar wij vernemen is de verdeeling der voorzittersfunctiën van de vier eommissiën, waarin de* Vredesconfe rentie lieden verdeelt! wordt, ^geregeld als volgt Eerste commissie (arbitrage enz.): voorzitter de heer Bourgeois (Frank rijk)- Tweede commissie (oorlogsrecht en neutraliteit bij de landmacht): voor zitter de heer Beernaert[(België); twee de voorzitter de heer Asser (Neder land.) Derde commissie (zeerecht)voor zitter graaf Tornielli (Italië). Vierde commissie (zeerecht en neu traliteit voor den zeeoorlog): de Mar tens (Rusland). De twaalf vice-presidentschappen der verschillende eommissiën zullen onder de volgende gedelegeerden wor den verdeeld: lo. Kriege (Duitsch land); 2o. Drago (Argentinië)Bo. Lammasch (Oostenrijk); 4o. Brun (Denemarken) 5o. d'Estournelles de Constant (Frankrijk)6o. Satow (Groot-Britannie);7o. Fusinato (Italië); 8o. Esteva (Mexico); 9o, Hagerup (Noorwegen); lOo. Beldiman (Roeme nië); llo. Hammarskjöld (Zweden); 12o. Carlin (Zwitserland). Volgens de Politische Correspon ded heeft Z. H. de Paus geen schrij ven aan Koningin Wilhelmina gericht met zijne zegewenschen voor de Haag- sche conferentie, daar de behandeling van den Heiligen Stoel door de eerste Vredesconferentie Z. H. den Paus ge biedend voorschrijft de conferentie volkomen te negeeren. Naar wij vernemen, zullen van de tweede afdeeling der Vredesconferen tie, in onderscheiding met de overige sectiën twee voorzitters (de heeren Beernairt en Asser) benoemd worden met het oog op den gezondheidstoe stand van eerstgenoemden gevolmach tigde, gedelegeerde van België. Tot de gedelegeerden der verschil lende landen behooren vijf rechtsge leerden, die ook aan de Haagsche conferenties voor Internationaal pri vaatrecht hebben deelgenomen, te we ten de lieerende Martens, Renault, Kriege, Asser, Hammarskjöld. Deze heeren hebben een langdurige bespreking gehouden over de juridi sche punten die in de vergaderingen der Vredesconferentie in behandeling komen. Mevrouw Rutgers-Hoitsema, de be- kenke feministe, gaf gisteren-middag te 's-Gravenhage een t a voor de daar vertoevende internationale vredevoor- standers, waartoe ook leidsters uit de Nederlandsche vrouwenbeweging wa ren genoodigd. Volgens ontvangen mededeeling heeft de heden gehouden tweede algemeene vergadering van de Vredesconferentie, onder voorzitterschap van den heer Nelidof, het volgend verloop gehad. De zitting werd geopend ten 3 ure. De voorzitter deed voorlezing van een t slerrim dat H. M. de Koninginmaar hun deed toekomen in antwoord op de huldebetuiging van de conferentie. Het antwoord gericht aan den heer Nelidof luidt aldus: Het Loo, 16 Juni 1907. „Je suis heureuse de voir la Have les représendentants des différents Etats réunis pour la deuxième Con férence de la Paix. En remerciant Votre Exellence des sentiments dont elle a été l'interprête, je lui exprime tous mes voeux pour le grand but que la Conference se propose (was get.) WILHELMINA." (Toejuichingen.) Vervolgens stelde de voorzitter voar de tusschenkomst van den minister van buitenlandsche zaken in te roepen, teneinde voor de gedelegeerden een audiëntie bij H. M. de Koningin te verkrijgen. De voorzitter geeft vervolgens lezing van het telegram dat Z. M. de Kei zer van Rusland heeft gezonden in antwoord op dot van den Nederland- schea Minister jjvau Buitenlandsche Zaken en dat gericht is aau den heer van Tets van^Goudriaan Het luidt: Tres touché des sentiments conte- nus dans votre télégramme, je tiens it exprimer a la deuxieme Conférence de la Paix mes souhaits de succès dans la noble tache qui lui est con- fiée. (get.) NICOLAS. (Instemming.) [Een bijzonderheid van dit telegram is dat het thans de onderteekening bevat van den Czaar persoonlijk, in onderscheiding met dat op de'eerste conferentie ontvangen, hetwelk, uit naam van den Czaar onderteekend was door graaf Moerawjef.] De voorzitter deelde mede, dat de staten die op deze Conferentie ver tegenwoordigd zijn, doch niet deelge nomen hebben aan de eerste Confe rentie, hun goedkeuring hebben ge hecht aan de akten van deze laatste. (Toejuichingen.) De secretaris-generaal doet mede deeling aan de Conferentie, dat de ambassadeur en gedelegeerde van China, die door ongesteldheid verhin derd is voorloopig aan de werkzaam heden deel te nemen, in zijn qualiteit vervangen is door den heer loster, medegedelegeerde. Voorts dat is ingekomen eene uit- noodiging namens den Raad van de gemeente 's-Gravenhage tot een kunst feest in den avond van 9 Juli aan staande. De voorzitter hield daarna een rede ter nagedachtenis van den heer Staal, wijlen den president van de eerste Conferentie in 1S99 en verzocht de leden zich van hun zetels te verhef fen. De vergadering stelde hierop vast een reglement van orde voor hare werkzaamheden. Daarin is o. a. be paald, dat aan belangstellenden toe gang kan worden verleend of kaarten worden verstrekt krachtens machti ging van den president, tot vergade ringen der Conferentie, door den pre sident aan te wijzen. Het reglement van orde werd aan genomen in de redactie waarin het was voorgesteld, behoudens art. S. Dit artikel bevat aan het slot de bepaling dat een delegatie zich door eene de legatie van een andere mogendheid kan doen vertegenwoordigen. Een der Duitsche afgevaardigden verklaarde deze paragraaf niet te kunnen onder schrijven, omdat zij ernstige moeilijk heden zou kunnen meebrengen. Ook de Engelsche afgevaardigden legden een gelijksoortige verklaring af. De heer Bourgeois legde daarop uit dat deze paragraaf ingevoegd was een voudig om de stemming te vergemak kelijken in die gevallen, waarin een delegatie wegens force majeure afwe zig zou zijn en toch belang heeft om hare meening door instemming te doen kernen. Daar het echter vol doende is dat een enkele delegatie moeilijkheden voorziet van deze zin snede om haar geschrapt te zien, werd besloten deze alinea uit het reglement te doen vervallen. Een jammerklacht. )e Daily Telegraph" bevat de volgende jrmmerkiacht van haar specialen correspondent te Den Haag: „De oorlog heeft zijne gruwelen de prijs van den vrede, ten minste van vredesconferenties, is somtijds nauwelijks minder ver schrikkelijk. De goede lieden van Den Haag zijn blijkbaar van plan een rijken oogst binnen te halen van de gedelegeerden en hun ge volg en van de andere personen, wier beroep hen voor deze confe rentie naar Den Haag riep. De prij zen, die voor alles worden gevraagd zijn schreeuwend. Voor een kleine luncheon, bestaande uit een omelet, een tong (visch) en een snede biel, maar zonder dessert, had ik de niet geringe som van dertien gul den te betalen. Een glas branden- wijn kost negentig centen, eer. kop koffie vijftig, Table d'höte weigert men op te dienen. Gij zijt verplicht a la carte te dineeren, tegen de prij zen, die uit mijn bovengenoemde lunchrekening kunnen worden af- geleid. Voor een kort oogenblik rijden in deze kleine stad wordt twee a drie gulden gevraagd, naar gelang van de beetnemerij van den indi- vidueelen koetsier. Over het alge meen genomen, doet de Hollander van Den Haag zijn best zijn natio nale reputatie te handhaven, die Canning in zijn fameus despatch karakteriseerde, namelijk,dat de Hol landers een afzetterstroep zijn". Is het nu werkelijk zoo erg? Of is de speciale van de „Daily Tele graph" er ongelukkig een beetje ingeloopen Dat de Hagenaars van de buitengewone drukte profiteeren is een natuurlijke zaak, die overal wordt toegepast. Economisten noe men dat: de wet van vraag en aan bod! En men weet haar ook hier ie benutten. Maar dat rechtvaar digt natuurlijk niet negentig centen voor een bittertje en dertien gul den voor een lichte luncheon van een omelet, een tong en een cut of beef. J|C Miriiter Loeff. In den gezondheidstoestand van den oud-mi uister Loeff is eenige verandering ten goede waarneem baar. Leerplichtwet en gevolgen. Ruim twee maanden geleden werd door het derde kanton te Amster dam een vrouw veroordeeld tot geldboete subsidiair drie dagen hechtenis, wegens overtreding der Leerplichtwet. Zestien dagen geleden vervoegde zich een pohtie-agent te haren huize om haar in arrest te nemen, aangezien zij de boete niet had betaald. De vrouw had dertien dagen te voren een nieuwen wereldburger ter wereld gebracht en vroeg uitstel van haar arrestatie. Dat uitstel werd verleend, doch thans moest zij haar hechtenis endergaan. Doch buiten het gebouw aan de Weteringschans wist zij eenige voorbijgangers op haar treurigen toestand opmerk zaam te maken en dézen hielden 'n collecte, zoodat de geldboete werd betaald en zij naar haar kindertjes kon terugkeereu (N. v. d. D.) Een oplichter. Men meldt aan de „N. Rolt. Ct." uit Delft. Iemand, die alhier eenige tijd in een der duurste hotels had gelogeerd en zich een goed leven had veroor- loffd, bleek toen het op betaling aankwam, daartoe niet in staat. Hij had voorgegeven doctorandus in de rechten te zijn en in de bibliotheek der Technische Hooge- school nazoekingen te moeten doen. De waarheid is echter, dat hij juist een periode van drie jaren op Veen- huizen had doorgebracht. Hij in handen der justitie. is Rijksverzekeringsbank. Moties in zake het examen voor klerk bij de Rijksverzekeringsbank,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1