Vrijdag 21 Juni 1907 No. 6614 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur, ABONNEMENTSPRIJS 1.20; Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet. 1.65 Afzonderlijke nummers0,05 DIT BLAI) VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX; St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsrmnre. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etraugère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Hontmartre. In „De Standaard" van heden komen de volgende rake stukjes voor, die ook onze Roomsche kie zers wel onthouden mogen Werven. Groen van Prinsterer riep ons steeds op om te werven. Hij doorzag uitstekend wel, dat er onder de Liberalisten van alle kleur en gading, tal van mannen waren, die er niet bij hoorden en te kwade ure onder hen verzeild waren geraakt. Povere inconsequenten Onder dezulken te iverven is kos telijk in tweeërlei opzicht. Vooreerst tocht sterkt ge er uw eigen gelederen door. Maar ook ge bewijst door dat werven een liefdedienst. Vraag het maar aan die duizen den onder ons, die vroeger ook met de Liberalen liepen, maar die sinds tot ons overkwamen, en vaak vooraan in onze gelederen staan. Vergeleken bij nu, voelden ze zich vroeger zoo arm. Voor dat werven nu is juist zoo'n week van herstemming kostelijk. Ge vindt dan een geopend oor. Men wil luisteren. Ge kunt dan de twee beginselen zoo glad tegenover elkander stellen. En vooral, zoo ge tot liet hart doordringt, vindt ge keer op keer een verscholen vonk van liefde voor het Christelijk beginsel, die ge maar behoeft aan te blazen, en zie ze gloort. Huistoe. Onze Boeren in Transvaal hebben ten leste het hoofd in den schoot, moeten leggen ten gevolge van hun gemis aan discipline. Stonden ze eenmaal tegenover den Rooibaai dan waren ze onver saagd, schoten prachtig en gingen nooit terug. Alleen maar, de kunst was om ze van huis te krijgen en ze in het leger te houden, Zoo zonder verlof gingen ze op een goeden morgen huis toe en lieten het de anderen uitvechten. Ze kenden geen tucht. Ze stoorden zich niet aan hun leiders. Ze deden precies wat hun in 't zin kwam En juist diezelfde geest i3 het, die ook ons bij de stembus reeds zoo menigen slag heeft doen ver liezen. Het heeft wat gekost, eer we er de discipline in kregen, en nu van achteren erkent ieder dat de disci pline ons een verblijdende uitkomst gaf. Maar nog altoos bleven er enkelen achter, en juist daardoor hebben we nu al die herstemmingen. Laat dit huis-toe er dan nu eens en voor goed uit zijn. Huis-toebest, maar niet dan na eerst gestemd te hebben. MAROKKO. Den eenen dag heet alles in Marokko best te marcheeren, den anderen blijkt er niemendal van waar en wordt de toestand nog even critiek, nog even raadselachtig be vonden. De Sultan zou naar Marakesj gaan, verluidde het eerst, Nu beet het weer: hij weet niet, of hij 't wel doen zal Hij vreest, dat het vertrek van het hof den pretendent aanleiding zal go ven weder op te treden, waar van natuurlijk nieuwe ongeregeld heden het gevolg zouden zijn. De onderhandelingen tot onder werping van Raisoeii hebben blijk baar tot niets geleid, want er is ernstig sprake van, dat de troepen van den Sultan binnenkort zullen optreden tegen den stam, bij welken de opstandelingen een toevluchts oord hebben gevonden. En middelerwijl mag Frankrijk toezien en zich verbijtend afwachten, wat de Sultan toestaat, wat hij weigeren zal. 't Is nog hetzelfde wespennest van vroeger! FRANKRiJK. Dooden en gewonden. Er heeft bloed gevloeid in het Zuiden; er zijn dooden gevallenen vele gewonden aan beide kanten; verschillende plaatsen zijn in rep en roer; men vreest het ergste. Ziedaar, hoedanig men in telegram stijl de gebeurtenissen in de wijn- bouwstreken zou kunnen weergeven. Een particulier telegram uit Parijs, door de „N R. Ct." ontvangen, duidt genoegzaam aan, hoe critiek de toestand is. Wij laten het on veranderd volgen De ernstige berichten van heden morgen en de groote moeilijkheid der telegrafische en telephonische verbinding hebben hedenmiddag den heer Leroy-Beaulieu aan Cle menceau inlichtingen doen vragen bij wijze van interpellatie, over de noodlottige gebeurtenissen in het Zuiden. De Kamer is buitengewoon roerig en zenuwachtig. Clemenceau zegt, dat hijzelf met moeite inlich tingen beeft kunnen bekomen, daar er telegraaf en telefoonlijnen ver nield zijn. De onderprefect van Nar- bonne heeft hem getelefoneerd dat er aan de zijde der opstandelingen een doode is en verscheidene ge wonden; aan de zijde der troepen zijn er veel gewonden, waaronder een doodelijk. „Gij, houdt berichten achter en houdt censuur over alle niet ambtelijke telegrammen", roept een stem. „Neen", zegt Clemenceau, „hetgeen ik gezegd heb, is het eenige wat ik op het oogenblik weet. Andere berichten zijn onjuist, daar er geen mogelijkheid is op het oogenblik andere berichten te heb ben. De onderprefect, evenals de prefect en de kolonel van de gen darmerie hebben mij per telefoon gezegd, dat het hun onmogelijk was de stad in te gaan." Deze me- dedeeling die den ernst van den toestand helder in het licht stelt, verwekte groote opschudding. De Kamer wordt onbeschrijfelijk ru moerig. Met handopheffing wordt besloten deze interpellatie morgen tegelijk met de interpellatie van Adly te behandelen. Om kalmte te brengen, schorst de voorzitter voor een half uur de vergadering. Het is vrijwel onmogelijk met zekerheid iets omtrent de voorval len in het zuiden te weten te ko men, Even onzeker is de politieke toestand; het ministerie heeft niet de minste autoriteit of vasten grond, maar de Kamer is voor het oogeu blik een even onsamenhangende warboel. Onder de massa candidaat- opvolgers is geen enkele met een bepaalde groepeering om zich heen. Verder is op het oogenblik het overnemen van het bewind niet zonder doornen; het lot van het ministerie is dus ook geheel onze ker. Vanwege de ernstige voorvallen in het Zuiden zijn de feesten ter eere van den Koning van Siam uit gesteld. Van Marcelin Albert heeft men nog steeds geen berichten. Ik heb een ernstig en goedgeplaatst man hooren zeggen dat liet met opzet was dat, men hem zoogenaamd niet kon vinden, dat (je regeering er zelfs opofferingen voor over had, zoo hij zien verborgen wilde houden. Andere telegrammen luiden niet minder ernstig. Zoo wij bedenken, dat de Regeering alle particuliere telegrammen aanhoudt, en alleen verminkt doorzendt, weten wij genoeg. In de Kamer deelde minister president Clemenceau mede, dat er onder de betoogers één doode was, de lieer Ramon zijn dochter werd aan de ribben gewond, ook een 15 tal betoogers beliepen kwetsuren. Aan de zijde der troepen waren een groot aantal gewonden. Te Mont- pellier waren er onder de gevangen genomen pSrsonen 7, die reeds vroeger met de justitie in aanraking zijn geweest. De bevelen tot in hechtenisneming werden uitgevoerd zonder rustverstoringen. Uit Narbonne wordt getelegrafeerd: Bedennamiddag hebben de be toogers op het plein van het ge meentehuis Guillaume, een agent van den veiligheidsdienst, met een groot aantal kogels doorboord, en bem daarna te water gegooid. Een agent bracht hem met moeite op het droge en vervoerde hem naar den politiepost. De soldaten waren inmiddels uitgerukt om de aanval lers te verjagen dezen schoten met revolvers, hetgeen de troep beant woordde. Er zijn een groot aantal gekwetsten, en naar men zegt, ook dooden gevallen. Het is niet bekend of de agent van den veiligheids dienst dood is of nog leeft. En later: Er zijn nog meer agenten van den veiligheidsdienst ernstig mis handeld. Zij wisten te ontsnappen door de wijk te nemen in de onder prefectuur. Er wordt gemeld, dat er bij de botsing van hedennamiddag 4 dooden en 11 gewonden gevallen zijn, waar onder een meisje van 20 jaar. Eeu telegram uit Parijs meldt: Verscheidene bladen geven bij zondere nummers, die telegrammen uit Narbonne bevatten. Drie agenten van den veiligheidsdienst zouden gelyncht zijn. Twee landbouwers zijn gedood; bij een nieuw gebruik makenvan de vuurwapens. Er moe ten een zestal slachtoffers zijn. De berichten van delntransigeant stellen den toestand als zeer kritiek voor. Bij de ontvangst van een telegram uit Argilicrs, waarin bericht werd, dat er een tweede;'comité gevormd was ter vervanging van het comité dat juist, gevangen genomen was, verklaarde Farmes aan de bevolking van Baixas Indien comité No. 2 wordt gearresteerd, zullen wij een derde comité vormen. Allen moeten zich vereenigen om onze eischen te doen zegevieren Den geheelen avond is de opge wonden bevolkiug" van Perpignan opgesteld voor de prefectuur. Kreten tegen de regeering worden toege juicht. De me-iigte tracht de deur van de prefectuur in te duwen, maar dit gelukt niet. Een commis saris van politie wordt geslagen. Gisteravond dwong de menigte te Beziers de koffiehuizen te sluiten en rouwvlaggen te hij schen ter eere van de slachtoffers van Narbonne. De menigte heesch een roode vlag op het gemeentehuis. Uit al het voorafgaande, wat ze ker met te sterk 'of te scherp is voorgesteld, ziet men hoe ernstig de toestand in het Zuiden is; 'tis na genoeg zeker, dat Clemenceau van daag een warmen dag zal hebben, misschien wel tuimelen zal. Zooveel te beter! Daarmee Is echter de toe stand in het Zuiden niet verbeterd! LUXEMBURG. De Kamer begon met de behan deling van het wetsontwerp, waarbij aan het familiestatuut, dat de troons opvolging regelt, kracht van wet wordt verleend. De heer Eyschen, minister vau staat, kritiseerde het laatste telegram van graaf Meren berg, waarin deze zijn rechten uiteenzet. Een motie van den socia list Weiter om de behandeling te verdagen werd verworpen. De lieer Schmit, rapporteur van de centrale sectie, bestreed het advies, dat de candidatuur van graaf Merenberg steunt. Of het weldra luiden zal: „Vaarwel, mijn Luxemburg, ver- [wa,cht een andren heer"? Graaf van Merenberg mag het wenscheu. Korte Berichten. Uit Portugal wederom tijdingen van Anti-Koningsgezinde oproeren in ver schillende plaatsen. Er moeten doo den en gewonden gevallen zijn. De Oostenrijksche troonrede bevat enkele zinsneden, die juist niet naar het hart der Hongaren zijn. In Rusland duren de gevangenne mingen op groote schaal voort. De insubordinatie der troepen neemt be denkelijk toe. Nu er een contract is tusschen Frank- rijk en Japan, schijnt Duitsehland er op uit iets dergelijks tot stand te brengen. In de Italiaansche Kamer drong deMi- nister-presidentaanop het toestaan van credieten, die Italië in staat stellen, om desgevorderd behoorlijk zijne rech ten te verdedigen. Uit ons Parlement. De verkiezingen I Alles is vol over eu van de verkiezingen. Zelfs de Kamer Bij de voortzetting van het debat over het onderzoek naar het vaderschap en al wat daarmee sa menhangt, toonden de heeren, waar van hun hart eigenlijk overliep. Strooibiljetten gingen van hand tot hand, werden ginnegappend of met strakke gerichten gelezen. Er was rumoer, er was beweging, er was, zouden we bijna zeggen, er was groote verkiezingsdrukte in de Kamer. Voelen de heeren als instictmatig dat weldra de weeromstuit der Sta tenverkiezingen zich zal doen gevoe len dat zij de liberale overwinning van 1905 in de naaste toekomst door eene nederlaag zullen zien volgen Maar 't liep over het vaderschap en dus een paar regels over het onvermijdelijk gevader. Minister van Raalte had geen gelukkigen dag. Al meermalen is er geklaagd over de schier belache lijke hooghartigheid, waarmee deze justitie-exeellentie tegenover Kamer leden optreedt, wat, tusschen haakj es, doet vermoeden, hoedanig hij dan wel knecht en meid moet bejegenen. Als hij tegen die spreekt, staan ze zeker gebogen in den vorm eener O. 'tWas juist die hooghartigheid, welke deu heer Van Doorn (lib.) geërgerd had en die hem nu wederom deed koken. Op snijdend Scherpen toon be streed hij eene zinsnede uit een der artikels, „al wist hij bij voor baat, dat de minister hem ander maal geen antwoord waard zou keuren." Die enkele aanhaling zegt genoeg omtrent 's heeren Van Doorn 's toestand. Men kon het Minister Van Raalte aanzien, dat die woorden hem direct troffen, en diep troffen, gevoelig kwetsten. Met fonkelende oogjes volgde hij de gebaren van den spreker, en toen deze klaar was, gaf hij met een driftig gebaar te kennen, dat hij direcht antwoorden zou. Eu zoo geschiedde. De heer Van Raalte toonde aan, dat de heer Van Doorn gedeeltelijk ongelijk had, maar de Kamer gaf hem zelf later eveneens gedeeltelijk ongelijk door het amendement Van Idsinga te stemmen. Over het verdere verloop der discussie,die weinig belangwekkends bad, behoeven wij niet in bijzon derheden te treden. Bij de volgende besprekingen over de Oosterdoksluis toonden de socialisten Hugenholtz en Tak, dat zij waardige leerlingen zijn van Macchiavelli. Voor de marine gel den toestaan, willen zij niet en te gelijk willen zij 't wel, omdat zij anders hunne clientele onder de werklieden aan 's Rijks werf tegen zich krijgen. Antimilitarisme en vrees voor de vriendjes dreven hen tot knoeien, en schipperen. 't Was vermakelijk schier als 't niet zoo hitter treurig geweest ware. Maar de heeren zullen er wel iets op vinden. Wanneer men er zoo wat studie van gemaakt heeft, valt er immers met de waarheid te sollen en te knoeien Het Koninklijk bezoek te Zeeland. Uit Neuzen schijft men aan de „Midd. Ct." In de Dinsdag gehouden verga dering van den Gemeenteraad werd aan Burg. en Weth. een blancu- crediet toegestaan voor het nemen van maatregelen tot het bereiden van eene waardige ontvangst aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, bij hun hezoek aan deze gemeente op 14 Sept. a.s. waarvan thans officieele mededeeling werd gedaan. Vee en vleesch. Naar men ons mededeelt word} aan het departement van Landbouw thans druk gewerkt aan een wets ontwerp, regelende de Rijkskeuring van vee en vleesch. (Hbld.) Staten-Verkiezingen. OVERUSED. Tusschentijdsche vacature te RAAL TE. Uitgebrachte stemmen 3313; van onwaarde 78. Mr. H. de Bie (C.-H 2387, J. van Merle (L.) 830. GEKO ZEN de Bie. GQRINCHEM. De afdeelingen der S. D. A. P, in dit district hebben be sloten bij de a.s. herstemming de kie zers vrij te laten. (Het Volk.) R. K. Studenten-Vereenigiug „Sanctus Thomas Aquinas." De inliehtings-commissie der R.- K. Stud. Ver. „Sanctus Thomas Aquina3" te Amsterdam is dit jaar samengesteld uit de volgende leden Praeses L. van der Hulst, A'dam, Keizérsgr. 240, Ab actis R. A. van Pelt, Driehuis—Velsen, H. F. R. Bahlman, Bussum 's Gravenland sche Weg, Aug. Ides, A'dam, Kei- zersgr. 620, J. F. Leesberg, Haar lem, Nieuwe Gracht 37, L. J. M. Mastboom, Den Haag, Mauritska- de 29, P. J. Niemer, Abcoude, J. A. Veraart, A'dam, N.-Z. Voorburg wal 5 en F. Hendrichs S. J- Mo derator. Z j geeft nieuw aankomenden studeoten alle gewenschte inlichtin gen en helpt hen bij het huren van kamers. Het Secretariaat is gevestigd Heerengracht 415, alwaar van 12 Augustus af iederen Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9 to't 12 en van 1 tot 3 uur steeds een lid present zal zijn. Zaak-De Geer. Voor den beklaagde De Geer^ is door diens raadsman, mr. Muller Masses, cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam. De verdediger van De Montigny teekende geen cassatie aan. Naar Amerika! Uit Hengelo vertrekken den laat- steD tijd vele fabrieksarbeiders naar Amerika. Zoo aanvaardden dezer dagen weer 21 personen van daar de reis naar de Nieuwe Wereld. Als gevolg hiervan werden op de Kon. Weefgoederenfabriek deze week 6 jjweefsters uit Goor aange nomen wegens gebrek aan manne lijk personeel. Aanslag op den Minister van Justitie Mr. E. E. van Raalte. Voor de Haagscbe Rschtbank werd gisteren behandeld de strafvervolging ingesteld tegen Simon Polak, oud 53 jaar, zonder beroep, geboren te Hel der, wonende te 's-Gravenhage. Bekl. is ten laste gelegd dat hij opl6Febr. j.l., gepoogd heeft opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven te berooven mr. E. E. van Raalte, Mi nister van Justitie, door met een met scherp geladen revolver 4 schoten op hem te lossen, welk misdrijf niet vol tooid is door de van zijn wil onaf hankelijke omstandigheid, dat 3 scho ten hebben gemist en één schot wel heeft getroffen, maar de kogel niet door de jas is heengedrongen. Alvorens tot het hooren der getui gen over te gaan, werd door bekl. een en ander medegedeeld omtrent zijn levensloop, waaruit blijkt dat hij in 1895 als sergeant-hoornblazer zonder recht op pensioen uit den militairen dienst is ontslagen met een jaarlijk- sehen onderstand van f 190. Bekl. kon er, volgens hem, met dien onderstand niet komen en werd wegens bedelen naar een Rijkswerkinrichting opge zonden. Gedurende dien tijd hield de onderstand op. Na zijn ontslag werd hij op het Ministerie van Koloniën ontboden, waar hem werd medegedeeld dat de onderstand hem door middel van de vereeniging „Armenzorg" in wekelijksche termijnen zou worden uitbetaald. Bekl. had daar eerst ge noegen mee genomen, maar daar later spijt van. Hij wendde zich alstoen tot den Minister van Justitie-per gezegeld request, om zijn onderstand in één termijn uitbetaald te krijgen, ten ein de zich beter in de kleeren te kunnen steken en naar België te gaan. Op dat request kreeg hij geen antwoord en daarover was hij verbitterd geworden Hij had een revolver gekocht in den Franschen Bazar met 50 scherpe pa tronen, zocht in het adresboek den naam op van den Minister van Justi tie mr. Van Raalte, wiens portret hij in „De Prins" had gezien en ging den 16en Februari met den geladen revol ver er op uit om dien Minister te treffen. Volgnns zijne gisteren afgelegde ver klaring, die afweek van die voor den rechter-commissaris afgelegd, kon het hem niet schelen of hij den. Minister doodschoot of niet. Het was hem ge heel onverschillig. Hij was moedeloos, ten einde raad en wilde zich wreken op het Gouvernement, dat hij als oor zaak beschouwde van zijn ellende. (Voor den rechter-commissaris had beklaagde verklaard, dat hij het voor nemen had gehad den Minister te dooden.) Naar China. Deze week zullen weder een partij grondwerkers uit Werkendam naar China vertrekken. Ze kunnen daar ge mist worden, en verdienen daar een groot geld. Uit de rol gevallen. Arts. Tegen uw bevroren neus is niets te doen; die zal wel altijd rood blijven. Patiënt (ontsteld). Ook als ik van nu af niet anders dan water drink Onder het zoeklicht. Toen Dinsdagavond te Kampen in den koepel van de Toboggan met een zoeklicht werd gewerkt, geschiedde zulks geheel met de bedoeling om den zich daar bevin denden een genoegen te doen. Niet temin werd toch dat hooge gevaarte oorzaak, dat iemand gezien werd die liever niet gezien was geworden. De dienstbode van de firma Hen driks, in de glijbaan naar boven komende, keek onwillekeurig eens naar beneden in de richting van het huis in de buurt, waar zij dienst baar w is, hetgeen haar door het uitstralende licht gemakkelijk viel, en daar zag zij dat in den tuin iemand bezig was zich toegang tot de woning te verschaffen. Wetende dat er niemand thuis was, gleed zij nu juist niet voor haar pleizier naar beneden, en maak- COURANT flflITE ION fiGITflTf. -r sfc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1