Zaterdag 22 Juni 1907. No. 6615 32ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland, ieuwe Overwinning. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur. rne >n ABONNEMENTSPRIJS Por 3 maanden voor Haarlem1.20; Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. UREAUX: St. JANSSTRAAT I, interc. Tel. No. 1426, HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.60, Elke regel meer Groote letters worden berekend naar paatsruinP e. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE 4 CONTANT (contant) 0.50 0.10 Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montm&rtre. De zegepraal van den elfden Juni left zich gisteren voor Zuid-Hol- :!'d glansrijk bevestigd. Nieuwe glorie voor de Christelijke partij- Van liarte verheugen wij ons j! over, van harte wenschen wij met A behaalde succes vooral hen ge- H die zoo ijverig gewerkt hebben, ^Woegd mogen we zeggen dag en 'aeht. Wel niet n tranen, maar °CB in het zweet huns aanschijns lebben ij gezaaid, een rijke oogst, 'iker dan verhoopt durfde worden, a°cht hun loon zijn. Den 11 Juni verloor het libera le één zetel te Leiden, één te hiedam, één te R'dam gisteren "gen er weer twee te R'dam, één Dordrecht verloren. Rotterdam II vroeger door een r. historischen vertegenwoordigd, am aan een liberaal. De liberalen in Zuid-Holland's tenvergadering verliezen ten ge- 'ge van deze verkiezingen dus I zetels. Zeventien vrijzinnigen, en twintig christelijken treden slechts twaalf vrijzinnigen, tegen ^Eenentwintig kerkelijken, komen °c,r hen in de plaats. De verhouding in de Zuid-Hol- abdeche Staten zal dus voortaan vb: 31 vrijzinnigen tegen 51 der pehter partijen. Wreed zou het wezen naar den "gen neus te vragen van den redac- ür der „N. R. Ct." toen „in het Middernachtelijk uur" de droeve Mare van dezen uitslag hem be Mikte, ,,'t Is alles misère, misère Eire!" heeft hij stellig gezucht, '-'rvloekend zij u voorbarig victorie indraai van begin Juni. 1 )och laten 6 den armen tobberd, die zoo laag, g viel, aan zijne misère over. bedel is 't, zich te verheugen in vijands ongeluk. Daarom zelfs niet het platte rijmpje n Cats in herinnering gebracht Als apen hooge klimmen willen, Dan ziet men vaak bekleeden heeren zullen, gewerkt voor de G. L. BUVE en W. DE VRIES Gzn. L. K. i'aiit» m bvicv' Neen, er is beter werk te verrich- i! De overwinning elders op- uw bevochten, moet ons een JPoorslag wezen voor den naderen- eü strijd. Laten we, edelmoedig ondanks Nies, niet meer redeneeren en na- rjeiten over hetgeen had kunnen fijn. Voorbij, voorbij dat alles. Als mannen, als krachtige katho- eke mannen moeten wij eerst en "oral het oog gevestigd houden de toekomst, de naaste toekomst. Door verdubbelden ijver moet 'et verloren terrein ingehaaldLa- en we niet moedeloos en laf her alen„Te laat, de schoonste kans verkeken Neen, kiezers I De kans isgeens- ns verkekenIndien er krachtig |b kloek gearbeid wordt, hebben pbze candidaten, de officieele can taten der drie Christelijke kies- Ereenigingen nog alle kans. I Maar gewerkt moet er worden, Mit alle macht. Onze kloeke propagandisten, de- Nr dagen in ons Katholieke hoofd- Ij^gaan „De Tijd" en andere Katho- beke organen terecht geprezen als "Stoere werkers", zullen zicli niet °bbetuigd laten, p Nu miuder dan ooit. Maar niet alleen zij, allen moeten Mij het onze doen. Tot de laatste 'binuut Dinsdag a. s. moeten wij be lauwen en tragen opwekken, 'Pjagen uit hunne loome, laffe rust; e pressen naar de stembus te gaan. Dan, er valt niet aan te twijfelen, ook hier de vlag mogen uitge p<)keü, zal ook Haarlem mogen lachen„Bres geschoten in het erale bolwerk I Gewerkt dus herhalen wij, gewerkt i.?or onze candidaten, llinke dege ne mannen, die in de Staten van bord-Holland waardig een zetel FRANKRIJK. De Revolutie. De toestand in het Zuiden beter of erger Op die vraag durven wij geen beslist antwoord geven. Wanneer geslepen leugenaars en bedriegers als een Clemenceau de mededeelingen doen, mogen wij minstens van eene weinig vertrouw bare bron spreken. Wij geven het voornaamste uit de jongste „Reuter"-telegrammen. De lezer oordeele daarna zelf. In den hedennamiddag (gister) ge houden ministerraad stelde minister president Clemenceau zijn collega's in kennis j met de berichten, die hij uit het Zuiden had ontvangen, en met de desertie van een aantal soldaten van het 17de linieregiment uit de kazerne te Agde. Gister avond drong de menigte de kazerne Armen en wist ze 300 man over te halen zich bij haar aan te sluiten. De soldaten verklaarden, nadat ze het kruitmagazijn geplunderd, 200 patronen meegenomen, en zich meester hadden gemaakt van hunne wapens, dat ze naar Narbonne ver trokken om op de kurassiers te gaan schieten. Daarop begaven ze zich, met de tamboers en de trom petters voorop, den weg op naar Béziers, waar zij 's ochtends te ö1^ uur aankwamen Het overige ge deelte van het regiment en al de officieren en onderofficieien waren te Agde gebleven Toen de deser teurs te Béziers aankwamen, be gaven zij zich naar de kazerne, waar op het oogenblik het 81ste regiment ligt, dat onlangs daar is aangekomen om het 17de te ver vangen en wilden ze het 81ste regiment uit de kazerne verdringen, teneinde zelf hun plaatsen in de kazerne weder in te nemen. Toen deze poging mislukt was, begaven ze zich naar het hoofdplcin van de stad, waar ze de geweren aan rotten zetten. De bewoners brachten hun daar voedsel. De deserteurs, die eindelijk tot het besef waren gekomen van het ongehoorde van hunne daad, hadden den piesident van den ministerraad door bemiddeling van den onder prefect doen weten, dat zij naar Agde zouden terugkeeren, onder voorwaarde, dat te hunnen opzichte geen disciplinaire maatregel zou worden genomen. Later vroegen ze aan, of ze te Béziers hun oude kazerne weder mochten betrekken. Clemenceau liet antwooden, dat hij weigerde te onderhandelen en geen enkele voor waarde aannam. De ministers verklaarden hunne volkomen goedkeuring te hechten aan de houding van den president van den ministerraad. Over de kamerzitting van gisteren en wat daaraan vast was, wordt getelegrafeerd De tribunes van de Kamer waren eivol. De heer Benoist vroeg verlof om de regeering te interpelleeren over de maatregelen, die zij van plan is te nemen tot herstel van de orde. Senatoren en afgevaardigden uit het Zuiden hebben bij minister Clemenceau er op aangedrongen, het ontslag, gegeven aan Dautresme, prefect van de Pyrénées Orientales' in te trekken. De minister echter weigerde in bespreking te treden over de handhaving van een prefect, die tijdens het oproer zijn plicht niet deed. De heer Lafferre wensclit een ia- terpellatie over dezelfde zaak in te dienen. Minister Clemenceau verklaarde eerst het gisteren gebeurde te wil len mededeelen. Herinnerende aan de incidenten bij de gevangenne ming van dr. Ferroul, wees hij er op, dat de kurassiers zich volstrekt aan geen ruwheden hadden schuldig gemaakt. Daar de prefect van mee ning was de hulp der cavallerie niet noodig te hebben, had de heer Clemenceau bevolen, dat hij zich van infanterie zou bedienen. De president jvan den ministerraad wees daarna op het ongehoorde optreden der menigte, die de agenten met steenen bombardeerdeook werden meer dan honderd soldaten gekwetst. Gisteravond was het weder rustig te Narbonne. De bewoners zijn naar hunne huizen gegaan en de rad draaiers hebben zich uit de voeten gemaakt. De voorstelling der feiten is veel te gunstig. Het woord werd daarna gegeven aan den heer Aldy. Deze sprak zijne afkeuring uit over de regeering die haar toevlucht neemt tot maat regelen van onderdrukking jegens eene bevolking, die niets gedaan heeft, dat in strijd is met de wetten (Gemompel bij het Centrum en ter linkerzijde.) Aldy betichtte de kurassiers te hebben geschoten op de herberg, waar Ramon werd gedood, omdat men daar had geweigerd hun te tappen. (De uiterste linkerzijde keert zich naar minister Clemenceau en jouwt hem gedurende een tijdlang uit.) De heer Aldy eischte de voor- loopige invrijheidstelling van Fer roul en anderen. Hij achtte zich overtuigd, dat deze maatregel den vrede zal doen terugkeeren. De heer Benoist ontwikkelde daarna zijn interpellatie, hij zeide dat in het land anarchie heerscht. en dat ministerie en parlement daar voor de verantwoordelijkheid dra gen. (Spreker wordt zeer toegejuicht door de rechterzijde, de linkerzijde luistert heelemaal niet.) De heer Millerand vroeg, of de Kamer de bevoegdheid heeft de genomen maatregelen te bestendi gen en verklaarde daarop, dat zij de verantwoordelijkheid daarvoor niet heeft te dragen. Spreker is van oordeel, dat de politiek van minister Clemenceau het land naar de anarchie leidt. Jaurès is van meening, dat de bataillons niets zullen kunnen uit richten tegen de crisis van ellende die den vorm van een mystisché geestesverblinding aanneemt. Hij gelooft niet, dat de heer Clemenceau na zijn ruw optreden nog het recht heeft woorden van verzoening te doen hooren. De beraadslaging werd geslo ten. Een motie van Reinach verkla rende, dat de Kamer vertrouwt, dat de regeering den eerbied voor de wet en de bevrediging van het land zal weten te verzekeren, werd aangenomen met 327 tegen 223 stemmen. Daarna werd de zitting opgeheven. Ziedaar het parlementarisme weer in al zijne schoonheid! Nog enkele telegrammen over den eigenlijken toestand. De ontbrekenden van het 17de linieregiment zijn ten getale van 607de meesten behooren tot het eerste bataillon. De klok van de kazerne is stukgeslagen, de politie post vernield, een aantal Lebel- geweren zijn weggeraakt of gebro ken. Naar uit Béziers gemeld wordt, had de generaal het 81ste regiment uitgezonden om het 17de te arres teeren, wanneer het van Agde kwam. De ontmoeting had plaats op 3 mijlen afstands van Béziers. Het 81ste zette de bajonetten op de geweren, het 17de schoot een salvo in de lucht, waarna het 81ste te rugtrok. Niemand kreeg letsel. Ten gevolge van het opbreken van de rails op de lijn Montpellier Béziers, heeft generaal Bailloud zich niet naar Béziers kunnen be geven tot het instellen van een onderzoek over de desertie van een gedeelte van het 17de linieregi ment. Montpellier herkreeg hedenmor gen langzaam zijn gewoon aanzien; in den vroegen ochtend reeds keer den de troepen naar hunne kwartie ren terug. Den geheelen morgen stond er nog een menigte volk aan de markt hallen; op de straat liggen nog ge broken kisten, stoelen enz. Eenige k ooplieden zijn geheel en al ten gronde gericht. Twee gendarmen, die een patrouille te Agde escorteerden, werden aan gevallen door een bende opstande lingen, die hen begeleiden tot aan de kazerne en deze daarna omsin gelden. De gendarmen werden daar door de menigte gevangen gehouden, die, nadat ze gedurendde twee uren geschreeuwd had, eindelijk niteen giDg' ITALIË. Aan het pauselijk Staatssecretariaat is de mededeeiing ingekomen, dat te Peking, hoofdstad van het Chineesche Rijk, eene nieuwe katholieke kerk in gewijd is. Teeken des tijds, door de schuld van Frankrijk: van het ge bouw waait de Italiaansche vlag. Kardinaal Rinaldini, nuntius in Spanje en op het oogenblik en vroeger 's Pausen vertegenwoordiger hier te lande, wordt te Rome verwacht. Door zijne minder goede gezondheid ge dwongen heeft bij verlof moeten ne men. Men verwacht, dat hij wel te Rome blijven en alzoo de politiek verlaten zal. Te Rome heeft Mgr. Taloci Pulig nanie de stelling der echtheid van de Santa Casa (huisje van Loreto) ver dedigd tegen de stellingen van Kanun nik Ulysses Chevalier, die het omge keerde geval is toegedaan. Een Fransch priester uit het publiek nam het op voor Kan. Chevalier. Hoe de uitslag was, vergeet onze berichtgever te melden. Korte Berichten. Te Londen is een gezantschap uit Perzië aangekomen. De tijding, dat Koning Eduard in een uiterst vriendelijk schrijven Keizer Wilhelm tot een bezoek uitgenoodigd heeft, wordt officieel bevestigd. Kei zer Wilhelm heeft even lief geant woord. In den Transvaalschen Volksraad heeft president generaal Botha een zwaren dag gehad. Hij weerde zich dapper. In de Belgische Kamer zijn de be raadslagingen over het wetsvoorstel- Coremans ten einde.Coremanszelf sloot de rij der sprekers. Matinee op Het Loo. Gistermiddag werd ten paleize Het Loo een matinée gehouden voor een groot aantal genoodigden, zoowel uit Apeldoorn als uit den omtrek in de provincie Gelderland. De Koningin en Prins Hendrik lieten zich verschillende genoodig den voorstellen en onderhielden zich gedurig met de aanwezigen. Ten gevolge der ongunstige weers gesteldheid had het feest niet in het park plaats doch in het paleis, waar in verschillende zalen buffet ten voor de ververschingen aan wezig waren. Het gaan en komen der gasten gaf veel levendigheid in het dorp. Aan de Katholieke van Nederland Onder de werken der Christelijke naastenliefde neemt de verpleging der drankzuchtigen meer en meer eene voorname plaats in. De ervaring zoo in den vreemde als in ons land heeft aangetoond, dat vele drankzuchtigen niet tot normale, voor de samenleving ge schikte menscken kunnen worden hervormd dan wanneer zij voor eenigen tijd opgenomen worden in een bijzonder daartoe ingericht Sa natorium. Daar wordt door eene doelmatige, liefderijke verzorging, door eene omgeving, die den wils- zwakke steunt eu opbeurt, voor den verpleegde de grondslag gelegd voor een nieuw, beter leven. Ook in Nederland werden reeds enkele Sanatoria voor drankzuch tigen opgericht en reeds velen dezer ongelukkigen vonden daar beter schap en opbeuringmaar wij mis sen in ons land nog altijd een specifiek Katholiek Gesticht. Het spreekt van zelf, dat tot de eerste factoren voor verbetering der drankzuchtigen in geestelijk en zedelijk oijzickt machtelooze of althans sterk verzwakte individuën voor den Katholiek behooren de middelen van onzen H. Gods dienst. In een Katholiek gesticht, waar de geheele omgeving den ver pleegde voortdurend aan zijne eeuwige bestemming doet denken, is de mogelijkheid van versterking van den wil, van genezing van geest en lichaam wel het grootst. De behoefte aan een Nederlandsch Katholiek Sanatorium deed zich dau ook meer en meer gevoelen in de kringen van de Vincentianen van de leden der St. Elisabeths' Vereenigingen, van de mannen en vrouwen, die zich wijden aan de Katholieke drankbestrijding, in één woord bij de velen, die bij de be oefening van eenig werk der chris- lijke naastenliefde dag in dag uit als de oorzaak van onnoemelijk veel geestelijk en lichamelijk leed ontdekkenhet alcoholisme. De oproep van Sobriëtas gedaan tot vorming van een fonds, noodig voor de oprichting van een Katho liek Sanatorium had reeds tot gevolg dat enkele grootere en meerdere kleinere giften voor dat doel wer den ingezonden En zoo bleek al spoedig de wenschelijkheid bij deze nieuwe uiting der christelijke naas tenliefde in te stellen een afzonder lijke commissie, wier leden zouden vormen de Vereeniging tot bevor dering der verpleging van Katho lieke Drankzuchtigen. Ondergeteekenden, overtuigd van het groote gewicht der zaak voor het Katholieke Nederland, hebben op uitnoodiging van het Bestuur van Sobriëtas het lidmaatschap dier commissie aanvaard. Zij richten zich tot hunne geloofsgenooten van iederen rang en stand en vragen om groote en kleine giftenieder geve in verhouding tot zijne krach ten. Zij doen dit met te meer vertrou wen nu hun de heugelijke mede- de eling gewerddat de Hoogwaardige Bisschoppen ten zeerste het edel streven van Sobriëtas waardeeren en het ongetwijfeld met ingenomen heid zullen begroeten, indien in de toekomst tal van drankzuchtigen in een op te richten sanatorium van hunne verderfelijke kwaal ge nezen worden. Overeenkomstig het in vele krin gen uitgesproken verlangen is aan de nieuwe vereeniging de naam verbonden van een Nederl. Priester, die den 15en Augustus a.s. den dag zal herdenken, waarop hij voor vijf en twintig jaren de H. Wijding ontving, en wien Zondag 18 Augus tus bij de opening van het Tweede Katholiek Congres tot bestrijding van het Alcoholisme te Nijmegen zal worden gezegd, hoeveel het Katholieke Nederland bereids gestort heeft in het fonds der Vereeniging tot bevordering der verpleging van Katholiekedrankzuehtigen in Neder land, naar hem genoemd „Dr. Ariëns-fonds". In verschillende plaatsen werden reeds inzamelingen gehouden door Vincentianen, werklieden-vereeni- gingen, drankbestrijders enz. Mogeii zij, die daarvoor tijd en moeite ten beste gaven, met dien arbeid voort gaan en moge hun voorbeeld door velen worden gevolgd. Ondergeteekenden verzoeken de ingezamelde gelden te willen zenden aan den Secretaris-Penningmeester der Vereeniging Mr. F. O. J. M. Baron van Hövel tot Westerflier, Witte vrouwenstraat No. 10 te Utrecht. De reeils ingekomen gelden van particulieren en de bedragen, die in den vervolge zullen worden ont vangen, zullen verantwoord worden in „Sobriëtas". Bij het Secretariaat van Sobriëtas (Stichting de Stuers) is verschenen een brochure (getiteldEen Sana torium voor Katholieke Drankzuch tigen. Prijs1 ex. 12 ct, 25 ex. a 8 ct), waarin het doel der vereeni ging nader wordt uiteengezet. Voor verspreiding is zij uitnemend ge schikt. Juni 1907. C. L. Bressers, Lid der Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant te Dongen (Bisdom Breda). O. M. F. Haffmans, Notaris en Lid der Provinciale Staten te Helden (Bisdom Roermond). Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier, Advokaat procureur te Utrecht (Aartsbisdom Utrecht) Secretaris-Penningmeester. J. W. Jorissen, Arts te Amersfoort (Aartsbisdom Utrecht). Mr. CDM. F. Kneepkens, Advo- kaat-procureur te Weert (Bisdom Roermond). Ernest Laane, Bankier te Bergen- op-Zoom (Bisdom Breda). W. Prinzen Fzn., Lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal te Helmond (Bisdom ,s Hertogenbosch). Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beeren- brouck, Voorz. van Sobriëtas te Maastricht, Voorzitter. P. Spaapen Lzn., Arts te Rotter dam (risdom Haarlem). Dr. N. P. van Spanje, Directeur van het Onze Lieve Vrouwe-Gast- huis te Amsterdam (Bisdom Haar lem). Dr. P. M. J. M. E. Woltering, Hoofdinspecteur der Volksgezond heid te 's Hertogenbosch (Bisdom 's Hertogenbosch) Bestuurslid. Statenverkiezingen. Herstemmingen. ZUID-HOLLAND. DORDRECHT. Uitgebracht 5422 stemmen. Hiervan verkregen de hee ren W. H. van Bilderbeek (lib. aftr.) 2414; N. P. Jongkindt (lib. aftr.) 2535; X. van Schelt (anti-rev.) 2670 en dr. Th. Stoop (soc.-dem.) 546 stemmen. Gekozen werden dus de heeren Jongkindt en Van Schelt. 's-GRAVENHAGE. Aantal kiezers 30648. Uitgebracht 21746 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren mr. W. Dolk (lib. aftr.) 11014; E. Edersheim (lib. aftr.) 10554 B. Janse (lib. aftr.) 10351; W. B. van Liefland (r.k.) 9383; mr. H. J. M. Patijn (lib. aftr.) 10375: dr. W. P. Ruysch (lib. afr.) 10109; ds. A. S. Talma (a.-r.) 9476; K. Terlaan (s.-d.) 2121; mr. P. J. Troelstra (s.-d.) 1933; Von Weiier (chr.-hist.) 8304 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren Dolk, Edersheim, Janse, Patijn en Ruysch. (Het laatste stembureau, Van Swin denstraat, was eerst tegen half elf ge reed). ROTTERDAM I. Uitgebracht 6803 stemmen. Hiervan verkregen de hee ren H. Spiekman (s.-d.) 255Jac. v. Vessem (c.-h.) 4048 stemmen. Gekozen is dus de heer Van Vessem, ROTTERDAM H, Uitgebracht 3696 stemmen. Hiervan verkregen de hee ren mr. S. J. L. van Aalten Jr. (v.-d.) ÜaintiéNÖ flGITE f.f\ HON AGITSTF. ïfe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1