DE BRAND. Sociale Berichten. SPORT. Kunst en Wetenschap Land- en Tuinbouw. Marktberichten. Amsterdamsche Beurs. Waad. ifk en School Kerkberichten. HEEMSTEDE. HEEMSKERK. HOOFDDORP. 21 Juni. FEUILLETON. 2. ®et toch wel een van de schoonste berken van barmhartigheid is aan ITme zieken te verschaffen wat zij "oodig hebben en zoodoende bij te "ragen tot een spoedig krachtig 6'i volledig herstel. Mevr. L. KERVEL-Everard. Presidente. Mej. G. v. d. MEER-Lubbe, Secretaresse. HEEMSKERK. Vergadering. De 'eden der R.K. Kiesvereeniging Door „Eendracht Sterk" zijn legen bondag 28 Juni a.s. opgeroepen tot het stellen van 2 candidaten voor gemeenteraad, wegens perio dieke aftreding van J. de Wit en ij Groenland. UITGEEST. Eendracht maakt '"lacht, De kiesvereeniging „Een ^acht Macht" heeft de heeren J Isabel (Vrijz.) en P. Leek (Katb.), "eiden periodiek aftredend, weer "andidaat gesteld voor den gemeen VOORHOUT. R. K. Kiesvereenir ting. Gisterenavond vergaderde de K. Kiesvereening „Eensgezind heid" alhier in het Café de „Bon- kkoe". Tegenwoordig waren met het hestuur 68 Lden. De Voorzitter de heer J. vanSteijn yZ. opende de vergadering en gaf z'jn tevredenheid te kennen over <ie opkomst, welke in dit drukke 4'izoen flink mag genoemd worden. "Oor den Secretaris, den heer A. Sonsbeeck, worden de notulen W voorlaatste vergadering gelezen ,'11 onveranderd goedgekeurd. Nu was aan de orde candidaat- shel]ing voor de a.s. gemeenteraads verkiezing, wegens periodieke af- Wding van de heeren P. van Reizen fl P. van Rijn welke heeren weder herkiesbaar zijn. Bij vrije stemming worden nu, v°lgens liet nieuwe reglement, de Wldidaten gekozen. Met de volgende i'itslagcandidatuur van Reisen, ingeleverd waren 59 biljetten (negen eden mochten volgens reglement "iet mede stemmen als zijnde niet stemgerechtigd voorden gemeente' ,ff|ad), waarvan 88 stemmen op den 'eer van Reisen, 12 op den heer Jac. "'esterhoven, terwijl 9 stemmen op Verschillende personen waren uit ^bracht, als op de heeren J. Lan dveld 1, L. Belt 1, G. Damen 2, h Meijer 2, G. Langeveld 2 en H. U Groenewcegen 1, zoodat de heer Van Reisen met volstrekte meer- 'Wheid weder candidaat is gesteld. ei volgens had de verkiezing plaats Voor de candidatuur Van Rijn met §en volgenden uitslagde heer van pijii 29 stemmen, de heer Meij terwijl op de heeren Th. van jWerkhoven, Jac. Westerhoven, G. ïjangeveld, P. van der Lans, L Helt en G. Damon respectievelijk "itgebracht waren 2-1-3-1-1 en stem, alzoo volgde herstemming htsschen de heeren Van Rijn en Meijer waarbij de eerste 32 en de Weede 27 stemmen verkreeg, zoodat °ok de aftredende heer Van Rijn iVeder is candidaat gesteld. De Voorzitter spoorde hierna de Wlen aan eensgezind te blijven door fich aan de nu gestelde candidaten 'e houden, zoodat deze dan waar schijnlijk op 25 Juni a.s bij enkele kandidaatstelling gekozen kunnen borden. Hierna werd de vergadering gesloten. - HEEMSTEDE. Gemeenteraadsvcr- hdering op Donderdag 27 Juni, des "Vonds te half acht uur. De agenda luidt: Voorstel van B. en W. tot aan gaan eener geldleening voor de «ichting der gasfabriek met bijbe horende derde suppletoire begroo 'ing, dienst 1907. Vaststelling Van het bedrag der vergoeding voor Schoonhouden en verwarming der "penbare school in 1908. Verzoek Van den heer A. van der Horst "m eervol ontslag als ambtenaar Van den Burgerlijken Stand. Vas- geH helling eener verordening, regelende ''e verdeeling der werkzaamheden Üsschen de verschillende ambte- "aren van den Burgerlijken Stand- Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van art. 9, onder 2o. der bouw Vft woningverordening. Voorstel "an B. en W. tot vaststelling eener Verordening betreffende het leggen, 'taatsen en houden van huizen ten 'ehoeve van werken en inrichtingen het belang der openbare orde, Jvef- ^lelijkheid en gezondheid opge- ;eU' ieht. Voorstel van B. en W. tot dig- 'et maken van eene nieuwe pijpwel eld- 'ij de Glipperbrug. Benoeming ,rei' fan twee leden der plaatselijke tel" "koolcommissie, wegens periodieke nnzt' ftaeding van de heeren H. H. slijt Bicker en H. J. M. Peeperkorn. fanbevolen worden in de eerste kcature de heeren H H. Hoeker vd" J. Beeker, en in de tweede acature de heeren H. J. M. Peeper- |piz0 ern en C. G. Preyde. gcl' Candidaatstelling. Door de 01 kiesvereeniging Heemstede en Ben- t '"broek, alhier, werden in een gister- <h' Vond gehouden vergadering tot "hdidaat voor den gemeenteraad la*1 "steld de aftredende leden Crom- melin, Hoöker, en in plaats van den heer v. d. Horst, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, den heer dr. E. A. M. I 'roog. Diefstal. Tegen H. v. d. Palhur is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een portemon- naie met geld. Gesnapt. De politie is ijverig in de weer met de opsporing van een aanzienlijke partij koper, ten nadeele der eleetrische Spoorw.- Maatij. ontvreemd. De gisteren door de veldwachters Smits en Lokerse gearresteerde J. de Weers uit Haar lem, heeft na een langdurig ver hoor tegenover beide veldwachters bekend een van de daders te zijn, en zich ten nadeele van bedoelde maatschappij een partij koperen railverbindingen te hebben toege ëigend door middel van vernieling en braak van de spoorbaan aan de Kleverlaan. De Weers die bekend staat als een berucht strooper is naar het Pluis van Bewaring te Haarlem overgebracht, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. Een malheurGistermorgen bad alhier een ongeval plaats dat leelijke gevolgen had kunnen heb ben. Aan den Binnenweg bij het Blauwbrugje verloor een metsteenen beladen vrachtwagen van de heeren Smit en Reynders te Haarlem, toen deze de rails overstak juist toen de Noord-Zuidhollandschetram gepasseerd was, een der achterwie len, met het gevolg dat de wagen van achteren kantelde en de paar den min of meer schrikten. Toege schoten werklieden ontlaadden den wagen en maakten den weg weder vrij. De voerman bekwam geen letsel. SCHOTEN. Aardbeien. De prijs der gistermorgen ter markt aange voerde aardbeien bedroeg 9 a 10 cent per mandje. De hooge prijs en geringe aanvoer vindt zijn oorzaak in het onnatuurlijk weder. Verkiezing. Door verschillende kiesvereenigingen zullen vermoede lijk voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen candidaat gesteld worden G. A. Teeuwen en W. van Schie, beiden aftredend, do heer 0. J. A. Bredius en P. Louwerse en de heer F. Faase. BLOEMEN DAAL. Kwartjesvin ders. Donderdagmiddag kregen we alhier bezoek van twee beruchte kwartjesvinders uit Amsterdam, i ie heeren dachten hier zekers eens een goeden slag te slaan, doch zij adieu buiten den waard gerekend» Een lieer, die hen kende, waar schuwde de politie. De politie per rijwiel had de hee ren nu spoedig opgezocht, volgde hen op eenigen afstand en zorgde dat zij hun praktijken niet konden uitoefenen. Spoedig daarop vertrok ken zij naar Haarlem waar zij eveneens door de politie werden opgewacht, zoodat zij ook daar on verricht ter zake moesten vertrek ken. Gemeenteraad. In de zitting van ouderdagavond werd benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Bloemendaal de heer D. L. Daal der van 's-Gravenzande, met alge- meene stemmen. De heer Ter Hoffstcede vraagde de stukken wat eerder in den ver volge in te zenden. Gisteren was de voordracht er nog niet. Op die ma nier kan men geen informaties in winnen naar de sollicitanten. Benoemd werden als leden der plaatselijke schoolcommissie de hee ren: A. J. Bijvoet, J. W. Roozen Hzn., H. L. van Beusekom, mr. G. T. van Tienhoven en M. van Not ten Behandeld werd daarna een voor stel van B. en W. in zake verbree ding van den Bloemendanlschen weg tegenover „De Rijp". De strekking daarvan is om den str -atweg tus schen de Korte Kleverlaan en Mol- la&n van 4 27 M. op 4.90 M. te brengen. B. en W. vraagden daar voor een erediet van 1' 45'J. Dit voor stel werd goed gekeurd. Vastgesteld werden vervolgens rooilijnen van den Zandvoorterweg, en daarna volgde de rondvraag. Daarbij verzocht de beer v. d. Hulst de brandsloot te Vogelenzang eem te doen in orde brengen. De voor zitter vreesde, dat er niet veel aan te doen zoude zijn, maar zeide na mens B, en W„ een onderzoek toe. Daarna werd de vergadering ge sloten. ZANDVOORT. Goedgekeurd. Door B. en is goedgekeurd het bouw plan voor eene villa aan de Bredero- destraat voor rekening van de Maat schappij v illabouw Zandvoort. Aangekomen badgastenW. A. E. v. Geuns, 1, A. C. van Stellen, 1. Mevr. E. Sauer, 1, Berlijn, allen Amst. Ho tel Beau Site. Clarke Stanlay, 1,'Bos ton, I. W. Jeosting, 1, Hilversum J. S. Miller, 1, Chicago, allen Groot Bad huis. A. R. van Beyma, 4, Apeldoorn Mevr. Mispelblom-Beyer, 1 Apeldoorn' beide Grand-Hotel. A. S. de Mi randa, 7, Amst., Huize Aurora. G. v. d. Brink, 4, Amst., Kleine Krocht 2. T. de Ridder, 1, Rotterd., Potstraat2. Earn, van Kooten, 3, Amst., 2. Dames C. en T. Pluim, 2, Amst., A. Pasch, 1, Amst., beide Haltestr. 50. H. C. Veltman,7, Amst., Villa-Amalia. Posterijen. Gedurende de maand Mei werden gevoerd 886 internationale en intercommunale gesprekken, waaron der 29-5 elders aangevraagd, 855 locale gesprekken werden gevoerd. Het aantal verzonden telegrammen beliep 275dat der ontvangen 424 7 hier aangenomen telegrammen w ei den verder geseind. HAARLEMMERMEER. Inkmr- tiering. In den omtrek van ,en aan den Sioterweg zullen alhier van 1628 September a.s. tot het houden van oefeningen worden ingekwar tierd: 1 hoofdofficier; 2 subalterne officieren3 onderofficieren en 19 minderen. Het plan bestaat ook gedurende de oefeningsdagen waar nemingen te verrichten van één der kerktorens te Hoofddorp, zoo daartoe vergunning wordt verkre gen. -- Meer licht. In de zaak omtrent het aan een persoon uit deze ge meente door een rijwielhandelaar te Utrecht afgestaan rijwiel, waar van wij reeds eerder melding maak ten, schijnt meer licht gekomen te zijn. De politie heeft den man opge spoord en uit hem weten te krijgen, dat hij het rijwiel weer van de hand had gedaan, echter niet met de bedoeling om de ombrengst den eigenaar ter hand te gaan stellen, zooals hij zich bad voorgenomen. Benoemd. Aan de binnenkort te Nieuwe Wetering te openen Christ, school is benoemd als on- dei wijzer de heer J. Vonkenberg van Haarlemmermeer. Voordracht. De heer M. Koop- mans alhier komt voor op twee voordrachten ter benoeming van onderwijzer aan eene O. L. school te Rotterdam. 5e Chr. School. Te Vijfhuizen wordt 1 Juli a.s. de nieuw gebouw de Chr. school met ongeveer 80 leerlingen geopend, aan wier hoofd komt. te staan de heer v. d. Wey, met beuulp eener onderwijzeres. Dit is thans de 5e Chr. school in deze gemeente, makende nu met de 11 openbare scholen 16 uit waar I. o. wordt gegeven. Bloembollen. Uit Haarlemmer meer wordt aan de O. H. Courant geschreven De stand der bollen in deze stre ken valt zeer te roemen. De cultuur zal zich daardoor nog wel meer uitbreiden dan tot nu toe reeds het geval is. Het schijnt, dat voor dit gewas in H aarlemmermeer een goede toe komst is weggelegd, vooral in stre ken, waar de aard van den bodem een behoorlijken oogst kan doen verwachten. Meestal worden, vooral in meer naar bet midden gelegen plaatseri, de landerijen in huur afgestaan aan hollenkweekers te Hillegjm of te Lisse, die daarvoor jaarlijks een zekere pacht betalen en zich groo- tendeels met. de zotg belasten. Fijnere soorten kunnen hier niet worden geteeldvoor hyacinthen bijvoorbeeld is de bodem niet ge schikt, maar dc mindere qualitei ten gedijen goed, liet best op de zoogeDaamden „zwarten", dat is vei ngroilri maar ook op de klei. Aan den kant van Lisse en Abe- •ies, en voider den polder in, ziji reeds hectaren aaneen door de teel van bloemboller, in beslaggenomen Het feit, dat de eigenaar van n oren zeker is van een goede winst, wei kt dit verpachten zeer in rh ïand.Daarbij heeft hij bij totaal gen is tan risico weinig of geen arbeid tt verrichten. Adres aan de Tweede Kamer. Door het, he-triur Vrirs den R. K. Onderwijzersbond in bet Bisdom Breda is aan de Tweede Kamer eeu adres verzonden met verzoek om in het wetsontwerp tot wijziging der L. O. wet nog die wijzingen aan te brengen, 1. dat aan hoofden van scholen dezelfde periodieke verbooging toe gekend worden als aan de onder wijzers van bijstand 2e. dat aan de onderwijzers, die thans meer dan bet wettelijk mini mum genieten, dit voorrecht ver zekerd blijft 3. dat de eerste verbooging voor onderwijzers niet inga eerst na vijf jaar, maar hun reeds na twee of drie jaar een verhooging van f50 worde geschonken en de overige f 50 na het einde van het eerste vijfjarig tijdvak. Verder wijzen adr. er op, dat de onderwijzers, evenzeer als de hoof den, ingeval van ziekte, wat ver mindering van hun salaris en het verlies hunner betrekking betreft, te veel afhangen van zeer uiteen- loopende, soms zeer harde gemeente lijke verordeningen, en verzoeken daarom tegelijk met het aanbren gen van bovengenoemde verbete ringen, die bepalingen op te nemen, waardoor op milde en stelselmatige wijze voor zieke onderwijzers ge zorgd woMt, terwijl ook wijziging van art. 40 der wet op liet lager onderwijs hoogst wenscbelijk is, opdat niet langer de volbrachte vijf- en zestigjarige leeftijd maar een diensttijd van veertig jaar recht op pensioen geve. Vacantie voor Handelsreizigers. De Nederlandscbe Handelsreizi- gersvereeniging te Rotterdam heeft zich opnieuw met een adres gewend tot de patroons, waarin zij met aandrang pleit voor een jaarlijksche vacantie van minstens een week zonder geldelijk nadeel voor den handelsreiziger. In dit adres hebben zij verschei den verklaringen van doktoren opgenomen, die allen gunstig voor een vacantie gestemd zijn. Middenstandscongres. Het rabat- en spaarzegels. Op de 4e algemeene vergadering van het Bondscongres van den Bond van Vereenigingen van den Han- deldrij venden en Industriëelen Mid denstand komt nog in behande- ling: Voorstel van de Handelsvereeni- ging Rotterdam, luidende: Het rabatzegel, een vinding van buitenlandschen oorsprong, is een kortingstelsel, met aeu slinkschen toeleg, dat alléén de exploitant var. de voordeelen geniet, en wel ten koste: le. van den winkelier, die zich aansluit, meestal uit gebrek aan vertrouwen in zich zelf en zijn be drijf; 2e. van het publiek, dat de voor gespiegelde voordeelen zelf betaalt, en de korting moet aanvaarden [iw overtollige, te jduur berekende ar tikelen. Het spaarzegel is een vinding van den winkelier zelf, die bij het minder koopkrachtige publiek, on der de schoonklinkende leus van het sparen, en tevens de koopkracht te willen bevorderen, geld tracht te verzamelen, waarvan de stortings bewijzen alléén in zijn zaak, of in een combinatie van bedrij ven kun nen besteed worden. Rabat- en spaarzegel zijn de meest bedenkelijke en afkeurenswaardige vormen van oneerlijke concurrentie. Elke korting voor contante beta ling moet en kan alléén geschieden in gereed geld. De zoo uiteenloopende techniek van de verschillende winkelbedrij ven, verbiedt een bepaalden norm vast te stellen, als algemeen gel dende korting voor contante be taling. Elke .winkelier moet vrij zijn of, yn op "welke wijze, hij een korting in gereed geld wil toestaan. Hef Congres is van meening, dat: Rabat- en spaar/egel, in welken •-•orin ookmet woord en daad moe- ■i o bestreden worden, en draagt den aangesloten vereenigingen op. deze stelsels, die tot algebeele ontaar ding van het winkelbedrijf moeten leid 'n, niet. de meest kracfitdadige midddm ui» te roeien. Zondag, 7 ure de Vroegmis, half 10 de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur V 'per-, <i uur Lof. Daw'r-ni'ii, half o üur «jozongen TI. Mis. ter eere v. h. H. Sacrament, 's avonds half 8 Lof. Vrijdag, geboden Vastendag, 's Avonds van 6 uur alp géi eenheid om te biechten. Zatertltyj, foe.-tdag do- h.h. Apostelen Petrus en Paldus te vieren als Zondag. De li. Vissen ten 7 cn half 10 ure,Sure de Vespers. Zond. i de li.li. Missen om 7 en 10 uur, haU 2 Catechismus, half 8 Vespers; kali 7 Congregatie der II. Familie. Tn de week de h.h. Missen om half 8 en kwart over 8. Volgens gewoonte Catechismus. Donderdagten 7 uur Lof ter eere van liet Allerh. Sacrament. Zaterdag, feestdag van de h.b. Apostelen Petrus en Paulus, te vieren als Zondag, de h.h. Missen als op Zondag 's namid dags half 3 Vespers met Rozenkransge bed. Zondag, 7 uur overl. Fam. Hulsch- boéch, 10 uur parochie. Maandag. 7 uur Maria Looze, 10 uur Joannes Schrama, als lid v.d. Broed, naar Kevelaer. Dinsdag, 8 uur, Corn. Brees en Anna Tol, half 9 uur Joannes Does wijk. Woensdag, 8 uur, Henricus Calvelage, half 9 uur Bruid en Bruidegom. Donderdag. 8 uur, Petr, Heemskerken Joanne Lonimerse, half 9 'uur Adriana Hack huisvr. van Joannes Bus. Vrijdag, 8 uur, Nic. Dankelman en overl. Fam. half 9 uur Maandstond Digna Stossen Rubbers. Zaterdag, 7 uur, parochie, 10 uur, Z. E. H. Joannes Steenvoorden. De gebeden worden verzocht voor Joannes Braak Automobilisme. De Parijsche ingenieur M. Ravail- ler beeft een auto gemaakt, die tegelijk een motorboot is. De uit vinder noemt ze sbootwagen". De motorboot op wielen is ongeveer vier meter 'ang en heeft een vier- cylindermotor van 24 paardekracht. Op een proeftocht met den boot wagen was de snelheid ongeveer 35 kilometer in het uur op den weg en ongeveer 9 kilometer in 't water. Weekbl&d „St. Bavo". Inhoud van bet jongstverschenen nummer't Zigeunerkind. De oude Christiaan. De gouverneur van de kranige negende compagnie. Geboorte van den H. Joannes den Dooper (ill.) Een sterfbed. Vertrek van Mgr. Meeuwissen (met portret) De kwezel. Kalender. Reuzenkonijnen voor de fokkerij. De vrouwelijke Belgische reuzenko nijnen kunnen, als ze 8 maanden oud zijn, en de vrouwelijke Fransche ram- konijnen, als ze 9 maanden oud zijn, voor de fckkerij gebruikt worden. Bij de Engelsche ramkonijnen moet even zeer deze leeftijd in het oog gehouden worden, hoewel zeer goed ontwikkelde dieren reeds met de 8e maand den rammelaar kunnen ontvangen. Als men jonge, minder goed ontwikkelde dieren gebruikt, moet men natuurlijk een slecht kroost verwachten. Bloempotten. Nieuwe bloempotten moet men eerst eenige uren in bet water zetten: het is opmerkelijk, hoeveel water ze opzuigen. Oude potten daaren tegen moet men af boenen, alvorens ze weder gebruikt worden. Bij 't verpotten der planten is 't niet kwaad de potten van binnen met koemest te bestrijken, dan krijgen de jonge worteltjes de geschikte voedingsstof snel en rijkelijk. (V.p.) Burgerlijke Stand. SCHOTEN. Bevallen: A. E. Sijpestijnde Winter z. A. W. Reijnders—Berg- mann z. A. A. Aldersvan der Aar z. E. LammersTen Hulscker z. H. van Essenvan der Poel d. J. E. VinolGrashuis z. Overleden: C. Ebeler 84 j. J. Wall aart 27 j. Getrouwd: M. Florie en C. Koe koek. LISSE. Geboren: Elisabeth, d. v. S. P. Halfschepel en M. van der Zon. Arnoldus Antonius, z. y. A. Elfering, en E. M. Aartsman. Getrouwd: P. J. Hoogkamer en M. W. Salman. C. Kosten en C. Weyers. Overleden.' Martinus Schmitz, echtg. van B. M. Streppel, 29 j. NOORD WIJKERHOUT. Geboren: Jacobus C. z. van D, J. Topman en M. E. Duin, Petrus J. z. van C. v. d. Burg en M. A. Brama. ZANDVOORT. Bevallen: L. L. HillecampVan den Bos, z. J. KeurMolenaar, d. A. M. StokmanZegwaard, z. A. TerolVan Keulen, z. Overleden: J. Koniög, 81 j. C. P. M. Sandberg—Graadt van Roggen, 37 j. SASSENHE1M. Bevallen: M. J. Meeuwissenv. Kampen, d. BLOEMENDAAL. Getrouwd: A. M. de Kruyff en W. Benit. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: A. J. Honig en E. J. van Lennep. Bevallen: B. FrederiksVan Steen, z. HAARLEMMERMEER. Bevallen: T. van TilLandsman, d. J. VerbeekRaveetijn, d. Overleden: M. Spaargaren, 9 m. A. Moeyes, 70 j. Graanmarkt te Hoofddorp. 20 Juni 1907. Witte tarwe f 7.50—f 8.per 80 KG. Roode tarwe f 00.0—f 0.00 per 80 Kg. Rogge f 0.00—f 0.00 per 75 KG. Cheval.gerst f 6.25 f 6.60 per 70 KG. Haver f 8.50f 8.7» per 100 KG. Duivenboonen f7.75f8,per 80 KG. Paardenboonen f 6.25f 6.50 per 80 KG. Groene erwten f 0.f 0.per HL. Kanariezaad f 7.f 7.50 per 75 KG. Bruine mosterd f f per 70 KG. Karwij f 15.75—f 16.inclusief. LEIDEN, 21 Juni. Ter markt wer den aangevoerd: Stieren 29 stuks f 107 a f 280. Kalf- en Melkkoeien 84 stuks f 180 a 283. Varekoeien 31 stuks f 143 f190. Vette Ossen en Koeien 131 stuks f 180 a 345. Graskalveren 0 stuks f a Kalveren (vette) 59 stuks f43 a 91 Kalveren (magere) 60 stuks f 9.a 16 Schapen (vette) 517 stuks f 23aS8. Schapen (weide) 412 st. f 20.a 32. Lammeren 1371 stuks f 12.a f 18. Varkens (magere) 231 stuks f 17.— a 38 V«k?ns (biggen) 357 st. f 7.— a 12,— Bokken en Geiten 1 stuks f 4.a 0. Vette Ossen en Koeien f 0.74 a 0.89. Vette Kalveren f 0.85 a f 90. Vette Schapen f 0.64 a f 0.75, Magere Var kens f 0.38 a f 0.40 per kilo. Ter wekelijksche Kaasmarkt aange voerd 129 partijen. Besteed werd voor Goudsche Kaas van f 22.tot 30. Derby-Kaas van f Leidsche kaas de 150 kg. f66 tot f 76.50 Aan de Stadswaag gewogen 123 par tijen, 5504 stuks, wegende 39743 kg. Medegedeeld door H. C. Tombekgh en Co OPENINGSKOERSEN. Torlge koers Heden South. Pac 8h. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pfef. Common Wabash Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh Denver Sh Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope Consols Amer. markt lager. Russen liooger. Petroleuramarkt flauw. Tabaksmarkt stil. Mijnwaarden lager. 751/2 7 7 I8I/2 18 333/4 32!%6 87% 191/2 19 2316/16 24 60 00 13 1211/18 134i'4 133% 181/2 18 41% 42 22i/4 22 32% 321/8 21% 20% 35 34 25i/4 245/g 328 310 167/s 10% 41 40% 511/2 52 96 951/2. 1731/2 166 681/- 687/8 68i/4 69% Verschrikt staart de oude vrouw in het vuur, daarna snelt zij naar den waterput. Doch de paar emmers hel pen niet, dat het brandt als stroo. In het dorp ziet het niemand, want dicht houtgewas ligt er tusscheu. De oude vrouw haalt haar geit uit den stal en zinkt weenend op den grond neer. Daar trilt uit de verte een gedruisch, dat sterker en sterker wordt, daar rolt dondrend de trein voorbij. Als de jammerende vrouw middeler wijl hulp haalt, is het al lang te laat. En daarbij niet verzekerd, zucht de oude Bahr. Maar twee dagen later verschijnt, door den burgemeester vergezeld, een heer, vraagt naar het bedrag der schade en overhandigt aan de van vreugde weenende oude menschen eenige bank biljetten, die hun verbrande have rij kelijk vergoeden. En als hij dan den landlieden, die hen omringen, verhaalt, waarom hij dit doet, dan is iedereen vol verbazing: dat is een merkwaar dige geschiedenis, waarvan de geheele streek na lange jaren nog zal ver halen. Door het donkere dal snorde de trein, juist vloog hij een geweldig rotsblok voorbij, waar de spoorlijn een kromming maakt. Hier is de open vlakte, waarin de brandende hut ligt, Allenstedt, die in zijn wagenhoek half ingesluimerd is, wordt door het plotselinge licht in zijn coupé opge schrikt. Hij kijkt om zich heen en ziet bij liet heldere licht van de bran dende hut de gestalte van den vreem deling, met de deken in de linker hand, den blinkenden dolk in de rech ter op hem toesluipen. Schrik verlamt hem. Doch slechts één seconde. Dan neemt hij bliksem snel de revolver, die naast hem ligt, en lost het eene schot na het andere. De booswicht staat stil en beschermt zich met de reisdeken. Dan, een eigenaardig sissend geluid, een ruk, de noodrem is overgehaald. De misdadiger opent het venster, daarna de deur en verdwijnt in het duister. De conducteurs «nellen toe en treden in de openstaande coupé. Van opge wondenheid bevend, vertelt Allenstedt den overval. De misdadiger dwaalde den gan- schen nacht door het woudgebergte. Den volgenden morgen schoor hij zijn baard af, maar toch werd hij herkend en gegrepen. Elk jaar krijgt Allenstedt een brief van dankbetuiging van den ouden Bahr, aan wiens brandende hut hij het leven te danken had. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3