Woensdag 26 Juni 1907. No. 6618 32sle jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BERICHT. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT I, Inferc. Tei. No. 1426. HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraim e. DIE N S T A A N BI DIN G E S 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONT A NT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang're G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, Slbis Faubourg Montm irtre. Zij, die zich met 1 JULi a.s. op deze Courant abon- heeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nommers gratis. Verloren. Wij hebben den sl3g verloren gis- 'eren. De beide aftredende liberalen, Je heeren Van der Mersch en 't Hooft behouden hun zetel in de Staten van Noord-Holland. Indien We de cijfers van gisteren verge lijken met die van den 13en be vin- Jen we Buve 2123 bij eerste stemming, 267 8 bij herstemming. De Vries 2015 bij eerste stemming, 2614 bij herstemming. Den 13cn Juni was de volstrekte bi eerderheid 2500 en werden in het geheel uitgebracht 5093 stemmen; gisteren kwamen 5629 kiezers op. Een ieder make nu zelf de ge volgtrekking. Dit mogen wij in ieder geval ver klaren er is door de onzen de laatste dagen flink, kranig gewerkt; ket mogelijke is gedaan, om er °hze candidaten ondanks alles door le krijgenspijt het slechte weer, eer November- dan Juni-weer, zijn de kiezers schier voorbeeldig opge komen. En onder deze omstandig heden verdient dat een dubbel pluimpje. Eere dus aan wie eere toekomt Verloren hebben wij, maar op Waarlijk eervolle wijze en de Staten verkiezing van 1907 zal tusschen de schouderbladen onzer kiezers geen brandmerk achterlaten. Zulk een neerlaag ontmoedigt biet, maar prikkelt tot grooter werk zaamheid voor den komenden strijd. Dit moge ook hier te Haarlem dui delijk blijken! L. FRANKRIJK. De Franschen hebben een spreek woord, dat wij gevoegelijk kunnen Weergeven met: „Boontje kotnt om Rijn ioontje". Eene waarheid, die zich telkens bevestigt en een troost is voor hen, die, slachtoffers van macht boven recht, slachtoffers van schreeuwende onrechtvaardigheden, anders in kleinmoedigheid soms mochten gaan twijfelen aan het be staan van een rechtvaardigen God, „looner van liet goed en straffer van 'bet kwaad," gelijk men ons leerde bidden. In Clemenceau c. s. zien we dat heden bevestigd. Jar: n en jaren hebben hij en zijne geestverwanten gewerkt om het leger in bet slijk lm trappen; de gruwelijkste, de meest wraakroepende ongerechtigheden zijn gepleegd, telkens met grooter «Ilies;beid. Het eenige, dat in Frank rijk nog recht stond, het leger, moest Vernietigd worden. Uit haat tegen de militaire krijgsraden, die ondanks alles het „schuldig" sprakenna volgenswaardig voorbeeld1 wilde men die afschaffen. En wat ziet men Dezelfde Clemenceau, de afbreker, do hater van het leger, moet zich nu verlaten op het leger, moestin de Kamerzitting van gisteren ge tuigen, dat zich feiten hebben voorgedaan, die ongerustheid wek ken over de tucht in het leger. Het moest openhartig worden er kend, want het is een reden tot ongerustheid voor alle goede Fran schen Wanneer de tucht in het leger verslapt, is het met Frankrijk gedaan. Verder verklaarde hij van meening te zijn. dat op het oogenblikdegeesteskalinteontbreekt die zoo noodig is voor de behande ling van het ontwerp en hij stelde daarom voor de discussie te verda gen tot na den terugkeer der Ka- met. Dit voorstel werd aangenomen met 316 tegen 223. Bloediger kaakslag is voor Cle menceau niet mogelijk Langzaam, wat laat, maar Boontje is gekomen en wij zullen nog getuige zijn wel licht, hoe Clemenceau en de andere schurken eu ongerechtigheidplegers boeten voor liunne misslagen en gemeten worden met dezelfde maat waarmee zij anderen toegemeten hebben. De toestand in het Zuiden heet zoetjes aan beter te worden. Hoe dat mogelijk is? Wij begrijpen het niet. Volgens een zeer betrouwbaar particulier bericht, ons toegezonden, moet het Comité van Argelliers verklaard hebben: we volharden in ons vreedzaam verzet, wijl de wet op de wijn ver valsching half werk is, de beloften van Clemen ceau te vaag zijn, te onbetrouwbaar (die lui kennen hun volkje!) Een particulier telegram, uit Pa rijs aan „Het Handelsblad" toege zonden meldt: „Vierhonderd muiters uit Béziers zij n gisteren op twee oorlogsschepen naar Afrika gebracht. Honderd geniesoldaten van het aërostatisch station van denMont Va- lérien zijn met toestellen voor draadlooze telegrafie te Nimes aan gekomen, om de verbinding met Waarom de 6 pantserschepen, die plotseling op hooger bevel van Toulon vertrokken zijn, zee kozen? Men weet liet niet, maar gist, dat de regeering bang is voor de ma trozen, die in het woelige Zuiden wel eens mee zouden kunnen be- toogen tegen de regeering. ITALIË. De H, Vader heeft het buitenge woon gezantschap uit Perzië, dat hem de troonsbestijging van den Sjah officieel kwam mededeelen, met groote plechtigheid ontvangen den 24en dezer. In drie galakoetsen kwam het gezantschap aan, en werd bij de groote trap door pauselijke dinnita- rissen welkom geheeten. De Zwitsers bewezen op het San Damaso-plein de militaire eer. In de troonzaal wachte hen de Paus. De gezant stelde Z.H. een eigenhandig schrij ven van den Sj ah ter hand, daar in betuigt de schrijver, dat hij vol gaarne de gorden betrekkinge met de H. Stoel wil handhaven en de Katho lieken in Perzië zal blijven bescher men. Onder meer antwoordde de H. Vader, dat iedere gunst aan de Katholieken in Perzië bewezen door hem beschouwd zou worden', als aan hem zeiven gedaan. Gedurende drie kwartier heeft de H. Vader zich vervolgens in zijne particuliere vertrekken met den gezant van Perzië onderhouden. Daarna ont ving hij ieder der leden van het gezantschap afzonderlijk. Ook Kard. Mei ry del Val kreeg een bezoek. BELGIE. Te Antwerpen heeft de R. K. Nederduitsche Bond eene vergade ring belegd in „Den Kalkoenschen liaan" (een naam die belooft!) om te betoogeu voor het wetsvoorstel Core mans. De geestdrift was echt V laamsch, dit is uitbundig. Een oogenblik werd de stemming in ge vaar gebracht door een rede van het Kamerlid Daens, die politiek in de zaak mengde. Met luid ge roep en het gezang van de Vlaam- sche Leeuw deed men hem zwijgen. In het besluit, dat je vergadering nam, werd de aanneming van het onveranderde wetsontwerpCoremans geëischt. Te Turnhout werd eene derge lijke vergadering gehouden. Het besluit, daar aangenomen, vangtaan: „De bevolking Van Turnhout, op 24 Juni bijeengeroepen en in meeting vergaderd, overwegende liet groote katholieke, vaderlandsche en maat- schappelijke belang van de ver- vlaamsching van het middelbaar onderwijs, enz verlangt Coremans' wetsontwerp onverminkt tot wet gemaakt te zien." En daarop schijnt heel veel kans le bestaan. Korte Berichten. Het oproer te Peking (China) is onderdrukt. Tot Voorzitter van den Oostenrijk- sch«n Rijksdag is Weiskirschner geko zen (chr. soc. partij) met 351 stemmen. In het Lyceum te Lissabon (Portu gal) zongen de leerlingen als anti- koningsgezinde betooging de „Mar seillaise". De politie drong binnen en verwondde j^een professor en eenige leerlingen. Het Venezolaansch ministerie heeft ontslag genomen. De Tsaar heeft een dankbetuiging gezonden aan het Zemstwo Crongres thans te Moskou bijeen. Statenverkiezingen- Herstemmingen. Haarlemmermeer. Uitgebracht 3634 stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. H. M. Evelein lib. 1415; J. M. van Meetelen a.r. 2219 stemmen. Gekozen is dus de heer v. Mee telen. Haarlem. Uitgebracht 5629 stem men, waarvan 31 van onwaarde. Hiervan verkregen mr. A. A. van der Mersch lib. aftr. 2833mr. W. A. 't Hooft lib. aftr. 2775; G. L. Buve r.k. 2678 en w. de Vries Gzn. a.r. 2614 stemmen. Gekozen zijn dus de aftredende liberale leden Van der Mersch en 't Hooft. Helder. Uitgebracht 3466 stem men. Hiervan verkregen de heeren Staalman chr.dem. 1520; Znrmiihlen lib. 1946 stemmen. Gekozen is dus de lieer Zurmüh- len. Zaandam. Uitgebracht 4376 stem men. Hiervan verkregen de heeren De Boer lib. aftr. 2960; Ferf lib. aftr. 2852; De Vries a.r. 1414 en Baas a.r. 1366 stemmen. Herkozen dus de heeren De Boer en Ferf. UTRECHT. Utrecht. District I Herkozen de heeren mr. G. if. van Bolhuis aftr. Lib. met 3266 stemmenF. II. Gobi ij n lib. aftr. met 2739 stemmen, eR mr. D. Ragay lib. aftr. met 2892 stemmen. Gekozen de heer J. h. O. Kettlitz lib. met 2798 stemmen. Verder verkregen de heeren mr. M. W. L. S. Bilderdijk a.r. 2682; J. F. Blom van Geel (chr. bist. 2607; jhr. mr. C. A. J. Van Sasse van Ysselt r.k. 2361, en mr. M. Mendels s.d. 1373 stemmen. District II. Uitgebracht 4896 gel dige stemmen. Herkozen de heer H. v. Andel a.r, aftr. met 2185 stemmen en gekozen de heeren mr. M. Mendels s.d. met 1727 stemmen en Jhr. mr. C. A. J, van Sasse van Ysselt r.k. met 2056 stemmen. Verder verwierven de heeren H. F. Kol van Ouwerkerk lib. 1377; mr. W. L. P. A. Molengraaff v.d. aftr. 1356 en mr. W. H. J. Royaards lib. 1293 stemmen. De vrijzinnig-democraten verlie zen dus in dit district den eenigen zetel in de Staten van Utrecht, tot dusverre ingenomen door prof. Mo lengraaff, terwijl de sociaal demo craten een plaats veroverden. De Kerkelijke partijen behielden hunne twee zetels, alleen met dit verschil, dat in de plaats van mr. dr. B. Gewin a.r., die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd gekozen mr. Sasse van Ysselt r.k. Pe ui* slag der verkiezingen voor de Staten van Utrecht is dus, dat de linker partijen één zetel (die te Amersfoort bezet was door mr. De Beaufort) hebben verloren. Voor de verkiezingen was de stand 13 links en 28 rechts en thans is deze 12 links (waaronder 1 sociaal-democraat en 29 rechts geworden, zoodat de Utrechtsche Staten eene overwe gende rechtsche meerderheid, nog versterkt met één lid, hebben be houden en de vrijzinnigen hunge ring aantal nog met één lid zagen verminderen. OVERIJSEL. Enschede. Gekozen de heeren Bennink s.-d. aftr. 3744; Elhorst aftr. kath. 3733 en Tijhof s.-d. 3437 stemmen. Be heeren Van Heek lib., Jacobs lib. aftr. en De Monchy lib. ver kregen 3163, 3160 en 2744 stemmen. Markelo. Gekozen de heeren Iïeilersig lib. met 1494 en Ter Horst lib. 1211 stemmen. De heeren Kok s.d. en Rohaan a. r. verkregen 926 en 716 stemmen. Zwolle. Uitgebracht 3416 slem men. Hiervan verkregen de heeren G. M. Cromrue r.k. 1432F. de Her der v.d. aftr. 1810; H. Lohnis lib. 1154 eu J. J. van Schuylenburg a.r. Gekozen zijn dus de heeren De Herder en Löhnis. ZEELAND. Hulst. Uitgebracht 5802 stem men. Hiervan verkregen de heeren F. F. Fruytier kath. 3016; F, C. O. Hombach kath. 3854; O. IJsebcer kath. 2809; mr. J. Adriaanse lib. 1437; II. A. v. Dalsum kath. 2314 P. J. v. Dixhoorn lib. 1744 stem men. Herkozen dus de heeren Fruytier, Hombach en IJseboer. Middelburg. Uitgebracht 4591 stemmen. Hiervan verkregen de heeren de heeren jhr. G. J. J. A. van Teylingen aftr. lib. 2415; mr. F. J. Sprenger lib. 2247; L. J. van Voorthuysen a.r. 2261mr. P. Diele- man a.r. aftr. 2236S. Louwerse a.r. 2274 J. Polderdijk lib. 2153 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren Van Teylingen, Sprenger en v. Voort huysen. Korps Mariniers. In een Nota, naar aanleiding van het verslag zegt de minister van ma rine naar aanleiding het de vastkop peling van de lotsverbetering van hel personeel bij liet korps mariniers aai: een voorstel tot opheffing van dat korps o a. het volgende: Wordt nu tot lotsverbetering (welke volgens den minister een eisch van billijkheid is) overgegaan zonder meer dan staat te voorzien dat de toeloop tot het korps belangrijk zal toenemen, en dit spoedig weder tot de organieke Sterkte zal zijn ingevoerd, waardoor op de beslissing omtrent het voort! e staan van. het korps in een zin, waa-- mede de minister geen vrede kan hebben, zou worden gepraejudicieerd Mocht voor voldoend breedvoerig debat over de opheffing van het korps de tijd ontbreken, dan zou bij den minister geen overwegend bezwaar bestaan tegen een uitstel van de be handeling dezer aangelegenheid over een beperkt tijdsverloop en onver wijlde behandeling der lotsverbetering afzonderlijk, niet dien verstande dat met het tot stand komen der lotsver betering zoude moeten gepaard gaan sluiting der werving. Vredee-eten. Gisternamiddag gebruikten een lunch ten huize van jhr. mr. van Karnebeek, voorzitter van de Car- negie-stichting, de heer Nelidow, president der Vredesconferentie en mevrouw, de lieer en mevrouw Car negie, de Russische gezant bij ons Hof, de heer Tscharykow en mevr. en eenige andere genoo ligden. Geen huldeblijk. Naar de „Tel." verneemt is af gezien van het voornemen om aan dr. Knijper op zijn 70en verjaardag namens de leerlingen der verschil lende Christelijke scholen een hulde blijk met de namen der kinderen aan te bieden. Breda's Kruisverbond. Zondagmiddag werd te Breda de drukbezochte jaarvergadering ge houden van Breda's Kruisverbond. Uit de rede van den voorzitter, don lieer Albert van der Kallen, stippen wij aan, dat de vereeniging aan groeide van 50 tot 55 afdeelingen, het aantal geheel-onthouders van 123 tot 207, het aantal afschaffers steeg van 2825 tot 2998, alleen het cijfer der haifdaagsche afschaffers werd geringer en bedraagt thans 2676. Deze achteruitgang is ten goede gekomen aan liet aantal af schaffers. Hoewel de vereeniging steeds in bioei toeneemt, zijn er toch ook afdeelingen,waar de goede geest begint te verslappenniet minder dan 10 afdeelingen zijn er namelijk, waar het ledental is verminderd. Met algemeene stemmen werd aangenomen een door professor Huijs van het Klein Seminarie ingeleid voorstel van dezen inhoud De jaarvergadering' enz overwegende dat het gebruik van absinth aller verderfelijkst zoowel pbysiek als moreel op den menscli werkt, overwegende, dat de Staat gehou den is, zulk een verderf van zijn onderdanen af te weren, overwegende eindelijk, dat het geheel op den weg der drankbestrij ding ligt, hiertoe krachtig mee te werken, spreekt den wensch uit, dat invoer en verkoop van absinth wettelijk verboden worde, en draagt het hoofdbestuur op dezen wensch over te brengen aan de federatie Sobriëtas. Een protest. De „Hotelhouder" prote.-teert tepen de berichten, die een, te 's-Graven) age vertoevend, Engelsch journalist, inde „Daily Telegraph" gepubliceerd heeft, en die door tal van aodere l laden, zijn overgenomen. De Kngelsche reporter heeft zich be klaagd over de „schreeuwead-durC prijzen, die hem overal en voor alles gevraagd werden, o. a. de hotel- en restaurantprijzen noemt hij buiten sporig. Naar aanleiding hiervan dtelt „De Hotelhouder" mee, dat het dageüjksch bestuur van den Nederlandsehen Ho- telhoudersbond het noodzakelijk heeft geacht, ean onderzoek in te stellen, waarvan het resultaat nader zal wor den bekend gemaakt. Mocht het inder daad blijken, dat een der vreemde gasten o. a. voor een gewone lunch, het in het bericht vermelde bedrag heeft mosten betalen, dan zal ook het bestuur van den Nederlandsehen Ho- telhoudersbond den betreffenden res taurateur noemen, opdat niet aile Nederlandsche hotelhouders en res taurateurs de schade en de schande an een dergelijke handelwijze moeten dragen. Bovendien als men A la carte luncht, is er toch een spijskaart met prijslijst in het etablissement aanwezig. Laster is het zeker, dat de journa list schrijft, dat men in Den Haag in 't algemeen de door hem genoemde prijzen betaalt. Ook zegt hij, dat het rijden in Den Haag zoo duur is. Juist in de residentie heeft men de taxometers onder het rijtuig, welke machinetjes ook door de Londensche koetsiers gebruikt wor den en die een goede controle zrjn voor den passagier op het overvrogen. Een kwestie met E. S. M. De Electrische Spoorweg-maatschap pij laat, zoo men weet, gedurende de zomermaanden, tusschen Haarlem en Zandvoort eenige sneltrams loopen. Volgens de reisgids, uitgegeven door bedot 1de maatschappij, mogen in deze trams alléén passagiers plaats nemen voor AerJenhout en Zandvoort. Voor Haarlem worden slechts pasagiers op gatomen, als plaats beschikbaar is. Deze pasagiers moeten echter een bil jet nemen tot Zandvoort, hetgeen een ver-chil in prijs maakt. Dit laatste is een instructie, door de maatschappij gegeven aan hare conducteurs. Om nu de kwestie principieel te zien uitgemaakt, heeft een passagier zich laten verbaliseeren, om aan dc tegenstrijdigheden van de dienstrege ling en dc instructies een einde te maken. Aan lager wal was de man geraakt, die gisteren voor de 4de Kamer der Rechtbank te A'dam terechtstond. Vroeger was hij bij een der banken daar ter stede beursbediende, maar hij was gaan drinken omdat zijn vrouw zich bij de Mormonensekte had aangesloten, en toeo was hij van kwaad tot erger vervallen. Nog pas deze week was hij door de Haarlemsehe Recht bank veroordeeld en gister had hij zich te verantwoorden wegens oplich ting van schoenen. Het O. M. mr. Besier, eischte acht maanden gevan genisstraf. De president: De Rechtbank zal a,s. Donderdag uitspraak doen, De beklaagde: Dan ben ik verhin derd, want dan moet ik in Den Haag terechtstaan. De Rechtbank deed toen onmiddel lijk uitspraak. Deze luiddeveroor deeling tot zes maanden gevangenis straf. Bi itenkansje. Dezer dagen had te 's Gravenzande een trouwlustig paar 't benijdens waardige geluk, het vierhonderste paar te zijn, dat getrouwd werd door denhr. W. Luijendijk, thans oud-wethouder dier gemeente. „En nu," zoo sprak de oud-wethou der, „h(b ik u lieden nog mee te deelen,dat deze trouwplechtigheid voor. mij wel een gedenkwaardige is; den 17en Nov. 1893 trouwde ik het eeiste paar in deze gemeente, en gij zijthet 400e; daarom heb ik voor ieder van u een aandenken meegebracht." En de jonge vrouw was een fraaie handwerköoos, de jonge man een pr; ch ig inkt tel rijker geworden, met op den onderkant het opschrift: „W. Luijendijk, oud-wethouder der gemeen te 's Gravenzande, 21 Juni 1907." Kersen. Door den hevigen wind en regen van gisterennacht hébben de kersen in de Neder-Betuwe veel geleden. Men verwacht een zeer kort kersenseizoen. Diefstal. Men meldt uit Hoorn Gisterennacht is van den veehouder P. J. de Boer door insluiping ont vreemd 1 bankbiljet van i'60, twee van f40, zeven van f25 en 20 van f 10. Van den dader geen spoor te ont dekken. Fraude. Uit Maastricht wordt geseind De officier van Justit'e eischte gis teren tegen Tieselink, directeur dor Maastrichtsche Brandverzekering, we gens fraude drie jaar en zes maand n geviingenisstraf. Gemengd Buitenland. Een ernstig spoorwegongeluk had in Rusland plaats op de route WladikaukasNiezLobno. Een trein derailleerde, waardoor vijftien waggons beschadigd en 8 uit het spoor geraakten. Er waren twee honderd gewonden en zeven dooien. Uit St. Petersburg wordt bericht dat de zoon (van baron Fireks in een woud van Kurland door vier Letten aangevallen is. Hij redde zich door de vlucht, doch zijn jas werd door revolverschoten door boord. Spoorwegongeluk. De sneltre'n Amsterdam Parijs van 1.15, die kwart voor vijf voorbij Cappellen rijdt, is om dezen NIEUW AARLEMSCM JjAlNTlEÜj! flQITE f.R tON AGITATf. Parijs te onderhouden.u NOORD-HOLLAN. 1501 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1