Donderdag 27 Juni 1907. No. 6619 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BERICHT. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers i.2o 1.65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, HAARLEM. DlAlNTlEjlB PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote lettors worden berekend naar paatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE éi CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etran ;ère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, Slbis Faubourg Mont nartre. Zij, die zich met I JULI a.s. op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nommers gratis. Enkele stemmen over den uitslag der herstemmingen van Dinsdag 1.1. mogen hier wel even gehoord. „De Tijd", Katholies hoofdorgaan, na eerst in een 'geestig degelijk ar tikel „Het Handelsblad" voor de tweede maal geducht te hebben gelroefl, schrijft in een ander ar tikel „Voor overig Noord-Hol'and be stond zoo goed als geen onzekerheid. In Den Helder moest de liberaal het wel winnen van Staalman, die, a.s hij na 1901 anti-revolutionair gebleven ware en niet „christen socialist" was geworden, dat district voor de Rechterzijde had kunnen behouden, door de eigenaardige persoonlijke relaties, die in Amster dam VIII den heer Nolting, op zoo bijzondere wijze, tot een type ma ken. Geen christelijk man heeft nu, bij deze herstemming, een baud voor Staalman uitgestoken. Dat in Den Heidereen herstemming moest plaats hebben, werd onder ons niet eens meer vermeld. In Haarlemmermeer is de kib belpartij tusschen anti-revolutionai ren zonder ongelukken afgeloopen Het aftredende anti-rev. lid 't Hooft is tegen zijn zin door éefi ander van gelijke kleur vervangen en de liberalen hebben niet kunnen sla gen in de poging om „met het been weg te loopen". De voorstanders van de candidatuur 't Hooft van 1 Juni hadden partij begrip genoeg om die poging te verijdelen. Haarlem eindelijkHier blijft de christelijke candidaat, die het dichtst de gekozen liberalen naderde, slechts 100 stemmen achter bij het laagste getal der tegenstanders, 2775 op den liberaal 't Hooft, tegen 2670 Op den ki.tholiek. Hier past de vraag: zouden, bij ijverig werken van onze zijde, die 100 stemmen niet bij te Friesch-Groningsche dag dien van gister. Maar dat al onze in her stemming komende kandidaten, op een na, ei kwamen, dat Amsterd. Ill meteen geduchteu tik op hun vingers ;de tegenpartijen die er de hand naar uitstaken, terugwees, dat Amsterdam IX eindelijk, na jaren van schijnbaar vergeefs -worstelen, den sociaaldemokraat koo3, dat verder Utrecht, 't welk toch niet zoo schitterend stond in de laatste jaren, gister met een kracht uit den hoek kwam die ieder verbaasde en onze partij in eens een Staten en een Raadszetel gaf, ten slotte dat Enschedee, die veel gebruikte kampplaats in den klassenstrijd, onzen mannen de overwinning gaf, boven de liberalen, dat alles vormt een slotstuk op onzen strijd bij deze Statenverkiezingen, dat er wezen mag. Voor onze partij zijn deze Staten verkiezingen van groote beteekenis geweest. Als men hier bij voegt Zuid-Holland, waar wij geen zetels kregen, doch een kolossale stem menwinst, „De Tijd" heeft ons voorgerekend dat we met 167 pCt. stegen, dan ziet men hoe onze partij haar oude werfkracht heeft her kregen. brengen geweest zijn? Laten de leiders der kiesvereenigingen toch steeds ook leiders, en krachtige lei ders, bij verkiezingen zijn. De zaak moet nooit hopeloos geacht worden. Alles bijeen gerekend, is de dag van gisteren ons gunstig geweest. Het had nog beter kunnen zijn. Te Amsterdam was op eenige over winningen gehoopt. Te Haarlem had een victorie hoogstwaarschijn lijk kunnen behaald zijn. Reden tot tevredenheid is er in elk geval overvloedig. „De Standaard" (antir-hoofdor gaan) geeft als hare meening: Door de jongste stembus is nu ook in Friesland het Liberalisme in minderheid gebracht. Er zitten nu in Frieslands Staten nog slechts 22 Liberalen tegenover 28 leden der oppositieeen oppositie gemengd «it 20 mannen van Rechts en 8 Sociaal-demoeraten. Dit is alzoo de achtste provincie, dia hun ontglipt, en hun blijven nog alléén Noord-Holland, Drenthe en Groningen. W'at ommekeer! Ne g zoover niet ligt de tijd ach ter ons, dat de Liberalen in alle provinciën heer en meester waren Zelfs in Noord-Brabant en Limburg Voor die provinciën trad toen het alaieer uitstervend geslacht van Roomsche liberalen op." Het hoofdorgaan der socialisten schrijft Do laatste dag der Statenverkie zingen was voor onze partij zeker de beste. Niet doof de hoeveelheid Lozenen, in d„t opzicht overtrof de ITALIË. De Kamer heeft den 25en 's avonds de gevraagde oorlogscredieten, zijnde 60 millioen lire en dat voor het straatarme Italië- toegestaan on danks de gevoerde obstructie der uiterste linkerzijde. Door de parlementaire Gommis sie, die over den parlementairen heer Nasi, berucht langvingerig oud-minister te oordeelen had, is besloten om hem naar den Senaat te verwijzen, die dan als „Hoog Hof" hooren en vonnissen zou Nasi kreeg ten antwoord van de Commissie, toen hij den wenseh te kennen gaf om gehoord te worden door haar, dat zij geen bevoegd heid bad om over zijn schuld of onschuld vonnis te wijzendat zi 't dus onnoodig vond hem te hooren Te Trapani heeft andermaal een geestdriftige Nasi-betooging plaats gehad. De lieele stad door heeft het geklonken: „Viva Nasi!" De muziek in den optocht speelde de Nasi-hymne, terwijl van de balkons een regen van bloemen neerdaal de. Gelukkig landvoor zulke schurken en arme mensclien, die zich voor zulke schurken warm maken Den 25en is Rome in rep en roer gezet door betoogenden voor Gari baldi. Nadat deze luitjes eerst naar den Gianicolo geweest waren, om er een krans te brengen aan Gari baldi's standbeeld, trokken zij naar de Tweede Kamer, om daar te be- toogeu tegen „de clericale politiek der Regeering." Deze laatste had gezorgd voor de noodige soldaatjes en weldra stieten de manifestanten op enke le dubbele rijen Karabiniers. Volgde natuurlijk - eene botsing, en werd naar Italiaansche gewoon te hard gesclireuwd, de vuist op gestoken, gedreigdover en weer vielen slagen, vlaggen scheurde men m flarden en vele betoogers kregen gelegenheid om in de een zaamheid hunne Garibaldi-geestdrift te laten afkoelen. Te Èuvo di Puglia, waar de Kiezers een monarchistisch candi daat toejuichten, hebben de tegen standers van dien candidaat een aanval gedaan op de betoogenden. Revolverschoten werden gelost, vele zijn gewond en de leider der mon archistische kiezers is stervenden. FRANKRIJK. Het gaat weer het oude gangetje het officieele orgaan de Matin" schijnt tot wegbereidster uitgekozen te zijn. In het Zuiden wordt hét eene. „samenzwering" en nog wel eene „clericale". En dat in bet land, waar radicalisme en socialisme hun Kanaan hadden, sinds jaren en jaren; waar de Kerk altoos meer terrein verloor aan het voortschrijdend ongeloof! Maar we schreven hot reeds: Ciemenceau mOet zijn com plot hebben. Dat is zijne eenige hoop voor 't oogenblik. Luisteren we even naarden schrijver in de „Matin", die uit Perpignao weet te berichten, dat de rechter vau instructie in zake de pog'ng om de prefectuur in brand te ste ken hem gezegd heeft, dat hij een complot ontdekt heeft. Hij 'heeft van vier mannen vernomen, die ruzie met elkaar hadden over geld, dat gegeven was. om de prefectuur te vernielen. De katholieken hebben er bij gestaan en het gepeupel bij het vernielingswerk toegejuicht. De rechter sp-ak ook van een complot der royalisten tegen het leven van den prefect. Zullen de Franschen zich ander maal door zulke bakersprookjes om den tuin laten leiden 't Zou ai te belachelijk zijn. Doch wie weet! Overigens zijn de berichten uit het Zuiden zeer verward. De eene krant schrijft, dat Marcellin Albert het vertrouwen van het Comité verbeurd heeft, de andere, en nog wel de regeeringsgezinde „Matin" komt vertellen, dat zijn invloed nog steeds aangroeit. Een telegram, het Handelsblad uit Parijs toege zonden, deelt mee Nadat Marcelin Albert door de bevolking van Argeliers zeer koel was ontvangen, werd hedennacht over hem beraadslaagd en werd hij veroordeeld zich te Montpellier in hechtenis to begeven. Men stond hem ternauwernood toe rust te ne men tot hedenochtend. Dat hij van minister Ciemenceau 100 fres. heeft aangenomen, heeft hem ten zeerste in de achting dei' bevolking doen dalen. Als een apos tel, in wien geen vertrouwen meer wordt gesteld, werd hij naar Mont pellier gezonden in een comparti ment 2de klasse, onder toezicht van geheime agenten, maar tevens van le den van het„Comité dedéfense vitico- lo". Hij was zeer terneergeslagen; ra i enkele stations slechts sprak hij eenige woorden en Verden hem zwakke ovaties gebracht." Wat nu te gelooven Laten we afwachten. re toestand iu het leger blijft ellendig. Nu weer heet er muiterij geweest te zijn bij hat 40e regiment infanterie te AÏ- lais. Uit Villefrauche werd geseind gister, dat -630 oproerigen van het 17e regiment infanterie om drie uur in den morgen daar aangekomen, zijn begeleid door troepen en gen darmes. Alle straten waren met troepen afgezet. De muiters zijn in gescheept aan boord van de krui sers Chayla en Desaix. Is 'daar mee opgelost, wat er van de pant serschepen te Toulon gevraagd werd? littera E eir F van de kieswet van len April 1894 zullen, te beginnen met 1 Juli 1908, de bevestiging inhouden dat de titularis van het getuigschrift ten minste twee leergangen, behalve het Vlaamsch, het Duitsch en het Engelscb, in 't Vlaamsch heeft aan geleerd, overeenkomstig de wet van 1882; of dat hij een bijzonder exa men iu het Vlaamsch heeft afgelegd op ten minste twee vakken die hem. behalve het Vlaamsch, het Duitsch en het Engelsch, in het Vlaamsch werden onderwezen overeenkomstig de wet van 15 Juni 1883." Aangenomen met 74 tegen 70 en 5 onthoudingen. Einde goed, al goed, zullen we er maar van zeggen. Korte Berichten. Tusschen Chineezen en Japanners is den laatsten tijd devspanning steeds aangroeiende. Men vreest voor vijan dige uitbarstingen. Er heerscht in Portugal volslagen rust, en het ministei'ie geniet 's Konings volle vertrouwen. Dus meldt het laatste telegram. De lui te Lissabon, te Oporto enz, zijn zeker ,,bij vergissing" dood- geschoton of gewond. Men moet maar ,,pech" hebben De Koning van Siam is te Cam bridge (Engriand) tot doctor honoris jjausa bevorderd. Als de wijsheid on afscheidelijk aan titel of graadje ver bonden was, Siam ware gelukkig te prijzen over die „bedokterij". Nu zal 't er met den doctor-Koning wel blijven als 't is. In het Engelsche Lagerhuis hebben sommige sprekers gesproken voor hel opheffen van het Hoogerhuis. BELGIË. Het druk besproken Wetsvoorstel Coremans, dat zooveel Vlaamsche geestdrift en WaaJsche verontwaar diging wekte, is 'gisteren gelukkig onder den hamer doorgegaan. In „den Kooden Kalkoen" of eenig ander „estaminet" zullen de Antwerpenaren hunnne vreugde wel lucht geven, rgaderend fonder het genot vaD meerdere „pottekens." In „Het Handelsblad van Antwer pen" wordt de eindzitting als volgt beschreven Na een verward debat legt de voor zitter ter stemming den volgenden tekst „Eenig artikel. De getuigschriften voorzien bij de artikelen 5, au 12 der wet van 10 April 1890 op de Acade mische graden, en bij artikel 17, 1, Uit ons Parlement. De beer Cohen Stuart is eén ma rine-minister; die weet van laveeren, van schipperen, van bakzeil halen even goed als van kielhalen. Ge kielhaald is hij al meermalen in de Kamer en hij'overtreft] al zijne voorgangers in taaiheid van leven. Hoe gevaarlijke sprongen men hem maken laai, als eene kat komt hij altoos op de ministerieele pootjes terecht zonder den hals te breken. Er is druk geklaagd en terecht, dat dit ministerie zelf niet weet wat het eigenlijk wil. Onder die willoozen in dit Kabinet is de ma rine-minister wel de meest willooze. Ook gisteren weer, zoodat hei Kamerlid Nolens (Kath 's ministers houding wankelend vond om er duizelig van te worden. Wat de minister eigenlijk voor stelde, scheen hij .zich zelf niet meer te herinneren. Ja en neen, zei hij in een adem. Op'.ieffiug van het corps mariniers, en de handhaving voorioopig De Kamer was zeer jolig onder die bedrijven, al zal zij zelve per slot van rekening treurig vinden, dat zulke hansworsterij vertoond wordt aan de groene tafel. Ook de minister van Oorlog, ge neraal Rappard, heeft gisteren het woord gevoerd, en heel wat beter dan Cohen Stuart, die eer stottert dan spreekt. De algemeene indruk, door den heer Rappard gemaakt, wordt een zeer guustge genoemd. Hij spreekt goed, kaim, zet helder zijn gedachten uiteen, zonder effect-bejag. Een degelijk man, geen warhoofd, veel degelijker dan zijn voorganger Staal. De quaesties over het hoogere beveivoeren, de opleiding der onder officieren, de defensie-commissie vormden de hoofdpunten voor den minister. Over het algemeen was de minis ter gelukkig geuoeg, om bij de Ka mer een gewillig oor te vinden en de prietiek der bevoegden getuigde over liet algemeen van groote wel willendheid. Minister Rappard schijnt wel de man, die door zijn openhartige gemoedelijkheid en zij ngemocdelijke openhartigheid veel van de Kamer gedaan zal krijgen. Heden voortzetting van het debat en beslissing der Kamer zeer waar schijnlijk, Van Soestdijk. De partij, die gisteren door H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk in den tuin zou worden gegeven, had door het minder gun stige weer in de zalen van het paleis plaats. Genoodigd waren ongeveer 400 dames en heeren, voornamelijk uit de provincie Utrecht, onder wie tal van hoofd- en subalterne officie ren uit Utrecht en Amirsfoort; voorts leien van Ged. Staten, van het Hoog Militair Gerechtshof, van de rechtbank, van den Centralen Raad van Beroep enz., veje burge meesters en verdere plaatselijke autoriteiten, benevens verschillende part culieren. Te 3i/2 uur verschenen H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder met gevolg te midden der gasten. Het geheel leverde een schitterenden aanblik op, waartoe de vorstelijke omgeving, de elegante damestoiletten en de verscheidenheid der uniformen niet weinig bijdroegen. Het feest werd opgeluisterd door de stafmuziek van het 5e reg. infanterie te Amersfoort, die een zeer mooi programma uit voerde. De gasten, die om drie uur waren gekomen, verlieten teg n vijf uur het paleis, velen per rijtuig of auto. II. M. de Koningin vertrok giste ren om 6 uur met gevolg van Soestdijk in twee automobielen naar Het Loo. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister wn Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 29 Juni e.k. niet plaats hebben. Hofberichten. H. M. de Koningin is gistermor gen half twaalf met groot gevolg aan de halte Soestdijk aangekomen, ter bijwoning van de tuinpartij. H. M. de Koningin-Moeder was aldaar aanwezig. De beide Konin ginnen reden vervolgeus naar het paleis. Het doel van Hr. Ms. komst in de Residentie betrof hoofdzakelijk het houden van besprekingen aan gaande het door H. M. te geven feest ter eere van de Vredes Con- ferenlie. Z. K. H. Prins Hendrik keerde gisterenavond uit Duitsch- land terug. Vredesconferentie. Voor het tuinfeest op het Huis Ten Bosch (of soiree in het paleis Noordeinde) worden 700 personen uitgenoodigd. Of het diner voor de Vredes conferentie te Amsterdam ial ge geven worden, is nog niet bepaald. Al de commissiën en rub-commis- ;:icn vergaderen in de Grafelijke Zalen (in de vergaderbriefjes collectief aan geduid als bet „Paleis der Conferen tie"), omdat alle lokalen buiten dat gebouw te klein bleken te zijn voor da afdeelings-bijeenkomsten. .Vau het bureau van het secretariaat- generaal op het Plein wordt dagelijks hard gewerkt. Soms tot zeer laat in den avond: en ook wel tot in den nacht, zooals gisteren toen de boden tegen halftwee met siukken uitgingen, welke voor Seheveningen en omgeving, waar de meeste gedelegeerden wonen, per rijtuig werden bezorgd. Ongeveer alle leden der Vredescon ferentie hebben het voornemen met hunne dames gebruik te maken van de pa rdenrefinen op „Duindigt". Het aantal dames, dat de heeren gedelegeerden en secretarissen der Vredesconferentie vergezelt, bedraagt tot heden bijna 90. Een nieuwe bootvaa„De Volharding." De Leidsche schroefstoomboot- maatschappij „De Volharding" zit waarlijk met stil om met den lijd mee te gaan wat het gehalte van haar vloot betreft, welke thans uit zestien schepen bestaat. Dit toont nu vooral weer de thans gereed gekomen „Volharding II", welke is gebouwd ter vervanging van een, die hetzelfde nummer droeg. De inrichting er van over treft die van alls overige booten der Maatschappij. Wij hebben ons daarvan overtuigd door een bezoek er aan op de scheepsbouw-werf De Hoop" van de heeren Gebrs. Boot aan de Spanjaardsbrug. Uitwendig reeds heeft deze boot, welke boven dien hooger ligt, een geheel ander voorkomen, wegens de witte be schildering, in plaats van de tot nu steeds gebruikelij ke donkergroene alsmede door de grootere zjjramen, welke den in de kajuiten zittenden een veel ruimeren blik n.iar buiten bieden. Onderscheidt de tweede-klasse kajuit zich door ruimte en prac- tische inrichting, de kajuit eerste klasse mag zelfs iets prachtigs ge noemd worden. Daar zit men overal langs de wanden op gemak kelijke en fraai bekleede banken met twee Cuba-mahoniehouten ta fel in het midden, maar daar zijn ook dwarsscheeps staande banken, voorzien van zit en rugkussens, bekleed met bronszijden trijp door de Leidsche firma Hasselman en Pander, die ook do verdere wand- bekleeding heeft uitgevoerd inCuba- mahonie- en satijnhout, afgewisseld door kunstig houtsnijwerk en voor zien van lincrusta-paneelen, welk laatste werk door de makers der noot ook is aangebracht in het plafond, gelakt in wit porselein, die ook voor de mooie tafels hebben gezorgd. Natuurlijk ontbreken er aan het vaartuig, zoo weelderig als dit in gericht, geen keuken, geen ijskast en zooveel meer gelegenheden,jvelke op een boot onontbeerlijk zijn, eu evenmin een electrische installatie, welke de zevende is op bij de Maat schappij in de vaart zijnde booten. Ook de machinekamer is veel ruimer en hooger dan gewoonlijk, terwijl de boot zelf een lengte van 31 bij een brtedte van 5.20 meter heeft. De bestemming van dit vaartuig is tot 't doen van rondreizen van uit Haarlem, langs Spaarne, Noor dj zeekanaal, kanaal van Nauema over Kuollendam, de Zaan en over Zaan dam terug. Watertochtjes die heel wat aangenaams en interessants zullen aanbieden. De Damwacht. Op de hoofdwacht aan het Paleis op de Dam te Amsterdam zag men gisteren weer de cavalerie. Dit is niet, zooals we eerst gemeld hebben omdat er troepen naar een kamp zouden zijn. Er is echter een groot gebrek aan geoefende soldaten van de infanterie eu de vesting-artillerie, waarom de hülp van het alhier lig gende escadron cavalerie ingeroepen is voor het geven van vachten. Periodieke Raadsverkiezing 1907. „Kennemerlaud" bevat in hare ruhriek Ingezonden Stukken de navolgende dichtregeltjes Bij zooveel overvloed van achtbre caudidaten, Wier roeping het niet is om hon derd uit te praten, Zal 'tnoodig zijn te schiften en ernstig te sorteeren, Of z'j capabel zijn ons stadje (Be/crwijk) te regeeren i L1 z'jn niet illon kok?, die dragen lange messen, HAARLEM AOITE f.f\ (ON. AQITATe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1