Vrijdag 28 Juni 1907. No. 6620 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. E Wegens het feest van de HH. Aposte len Petrus en Paulus, zal morgen ons olad niet verschijnen. Voor het „Dr. AriënsTonds, BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem- 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1..65 Afzonderlijke nummers0,05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN E. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. In het nommer van Zaterdag 1.1 !W „N. H. Ct." heeft men de circulaire kunnen lezen van het 'bestuur der vereeniging, die zich de ^Verpleging van Katholieke draiïk- ^clitigen in Nederland ten doel stelt. Met 'een enkel woord komen wij i °P deze zaak en wat daarmee direct Verband houdt, nog even terug, jj Wat vrijgevigheid aangaat en °ftervaardigheid, behoeven wij, Ka li jl'olieken, stellig niet bij andersden kenden achter te slaan. Telkens wordt een beroep gedaan (,1' onze beurs en telkens snoeren „Zijdekoorden onzer beurzen los en even, geven mild en onbekrompen. j>ie fraaie kerken met hunne opeis en torens ze zijn opge- okken met het geld van goede floomsche menschen; de sieraden j1' die lempèls zijn meestal blijvende Frinneringen aan allerlei priester jubilea onze bijzondere scholen, °hze ziekeninrichtingen, patronaten ®ilz. enz., die alle zingen (den lof der Roomsche gulhartige vrijgevig heid. Wat doet de Katholieke Pers fcoo heerlijk bloeien, door de grootste Beukers van onzen tijd het voor naamste liefdewerk genoemd? 't Zijn 'kl weierom de milde bijdragen van ''en, die, op bijzondere wijze door God gezegend, door goede werken [dien zegen aan hunne familie trach- 'jsn te verzekeren, gedachtig aan Bet„God heeft den milden gever lief!" Maar ondanks onze stichtingen Van allerlei aard zijn de niet-katho- 'ieken ons voor geweest met de "prichting van gest'c'iten voor drankzuchtigen, lioe dringend die (|ok onder ons noodig zijn. Een nationaal kwaad is de drank nacht en wie eenmaal door dien duivel bezeten is, wordt niet gemak gelijk uit zijne slavernij verlost. Maar ongeneeslijk is de drankzuch tige niet. Hoe anders den goeden 'fitslag te verklaren, in binnen- en 'Fitenlandsche sanatoria verkregen? Daar zijn er, die later andermaal 'n hunne oude Kwaal hervallen, „^aar zij vormen de kleinste lieift. oest men om hen dit goede werk dlten varen, welnu, inrichtingen Voor gevallen vrouwen en meer "■Udere g< e le instellingen zouden dan evineens kunnen verdwijnen. Vele groote geesten, die het „Hoe grooter geest, hoe grootor b bevestigden, waren oud-leerlingen d<r Paters Jesuieten. Toch hand haafden de Zonen van Sint Igna tius hun roem en hun roep van de beste opvoeders en leer meesters te zijn. En terecht. Er moet een sanatorium, een katholiek sanatorium voor drank zuchtigen in Nederland gesticht Wordendat er de naam van Dr. Ariëns aan verbonden worde, is niet meer dan een dankbare hulde aan den ijverigen priester, die een voor ganger, een apostel bij de drank bestrijding was. Zonder geld is het natuurlijk on mogelijk om dit goede en groote Werk tot standte brengen. Wil men eenige zekerheid hebben omtrent een patient, dan dient hij een jaar ongeveer in het gesticht te verblijven. Naar matige bereke ning komen de kosten van dit Verblijf op 250 a 300 gld. Drank zuchtigen uit den gegoeden stand kunnen buiten beschouwing blijven, aar min- en onvermogenden onder onze geloofsgenooten vorderen een rij groot geldelijk offer Er moet dus geld, betrekkelijk veel geld wezen. Wij willen niets ten nadeele van Iédere sanatoria aanvoeren, maar katholieke drankzuchtigen moeten in ten katholiek sanatorium geplaatst] kunnen woiden. Het waarom be hoeven wij allerminst te geven. Men behoeft slechts even na te denken, zich te herinneren, dat de mensch uit ziel en lichaam bestaat en de ziel van den drankzuchtige is er in den regel vrij wat erger aan toe dan die van tuberculose lijders. Daarom, Katholieken, steunt liet Dr. Ariënsfonds, draagt een steentje bij tot het optrekken van het nood zakel jk sanatorium voor Katholieke drankzuchtigen. Iedere gave zal in Jank woiden aangenomen door den secretaris-penningmeester Mr. E. O'. J. M. baron van Hövell tot Wester- liier, Wittevrouwenstraat no. 10, te Utrecht. Misschien ook zijn er wel katholieke dagbladen, die geneigd bevonden worden, om eene inschrij ving voor het „Dr. Ariënsfonds te op< nen. Aalmoezen geven verarmt uiet en deze aalmoes brengt u stel lig den zegen aan van Ilem, die de Vader is ook van de rampzalig- sten onder uwe rampzalige geloofs genooten de drankzuchtigen. NASCHRIFT. Mijne taak als ho fdredacteur is hiermede afge daan. Aan allen, die mijyin path ie betuigden, mij op de eene of andore manier het spij kferk ussen der redactie hernieuwden dank? Overigens een stilzwijgen, hier althans, welsprekender dan alle woorden. Lezeressen en Lezers, Gods beste zegen, waarin ook de „N. H. Ct." zoo mogelijk, deelu Louis B. M. Lammers. FRANKRIJK. Hoe is 't met den „Napoleon van het Zuiden?"Populair, niet-populair verloochend door zijne vrienden; opnieuw overal toegejuicht. Alles tegenstrijdige b'erWiten! Hoe de waarheid te achterhalen? Dit is in elk geval zeker: de gevangenschap van Marcellin Albert doet aau de eigenlijke zaak niets aan of af. De Ueweging onder de wijnbouwers duurt voort. Het comité van Argelliers heeft Woensdag de volgende mededoeling gedaan „Marcellin Albert heeft .zich in hechtenis begeven; hij heeft zijn plicht gedaan. Onversaagd 1 Wijn bouwers, de beweging wordt joort- gezet." Een tweede communiqué volgde een weinig later en zei: „Den plaatselijken comité's van le vier wijnbouwende departemen ten, wordt zoo dringend mogelijk verzocht, afgevaardigden te zenden naar een vergadering, Vrijdag 28 Juni, 's middags om twee ure te houden le Argellierser zal worden beraadslaagd over, en daarna be krachtigd worden, onze in 't kort gestelde eischen." De 550 muitende soldaten zijn gisteren te Villefranohe ingescheept voor Afrika. Bij liunne aankomst waren zij wit van stof, uitgeput door eene reis van twee dagen sporene. Nu zijn de muiters van het 17de regiment weg, maar de muiterij breekt telkens op verschillende punten weder uit. Wat wil minis ter Clemenceau doen? Het laatste woord zal blijven aan de wijnbou wers en al het militair vertoon van Clemenceau zal er niets tegen ver mogen, absoluut niets. Zullen wij hem beklagen? Hem niet, want hij en zijne gewetenlooze geestverwanten maaien nu, wat ze gezaaid hebben. Alleen te bekla gen is^ het arme Frankrijk, de speelbal van zulke erbarmelijke leeghoofdige leiders. ITALIË. Zondag a.s. gaat Z. H. de Paus eene geestelijke afzondering begin nen. Acht dagen zal zij duren. Ge- dui oude dien tijd zullen geen audiën ties verleend worden. Zijne gewone vertrekken verlatend zal Z. Heiligheid zich in een paleisje terugtrekken, dat in de tuinen van het Vaticaau gelegen is. Alleen met zijn biechtvader zal de Paus zich onderhouden en met zijn staatssecretaris kard. Merry del Val over spoedeischende aangele genheden. De „Osservatore Romano,, van den 26en dezer bevat den tekst van een brief, door Z. PI. Puis X gericht aan mgr. Commer te Wee- nen. Mgr. Commer heeft de gevaar lijke theorieën weerlegd van den Duitschen geleerde Hermann Schel], die een hoofdrol speelt in de bewe ging der modernisten en wiens god- geleer le en wijsgeerige werken op den Index staan. De Pauselijke sterrenwacht op het Vaticaan ondergaat thans groote veranderingen. Z. H. stelt persoon lijk het grootste belang in deze zaak. Hij hoopt er een observatorium van te maken, dat het beste is der ge- heele wereld en toegerust met de beste werktuigen. Verschillende gif ten daarvoor zijn reeds ingekomen een Amerikaan schonk 12 a 13000 gld. BELGIE. Het is altoos een lust in sommige dagen van strijd „Het Handelsblad van Antwerpen" te lezen. Een ge harnast stukje proza brengt liet lieden, dat men uitknippen mag en ter zijde leggen: misschien slaat het nog wel op iets anders. „Gisterenavond heeft meer dan een onzer vrienden, voortgaande op do stemming van de formuul Core- mans, lucht gegeven aan zijne geestdrift en geroepen Zij wilden wat was recht, en wonnen wat ze wilden Ongelukkiglijk vormen de drie hoofdelijke stemmingen, die opliet einde der zittingen plaats grepen, een geheel, dat ons die in de Vlaamsche zaak alle p ditieko bere kening verfoeien met spijt ver vult. Ziehier wat er gebeurd is: De liberalen en socialisten hadden verklaard, dat zij voor den tekst yan Ooremans stemmen zouden, indien er voor Brussel eene uitzonde ring werd gemaakt. Om eene uiterste toegeving te doen en ziende dat zij onmogelijk met 6e rechterzij alleen de meer derheid konden behalen, sloten de katholieke Vlamingen zich aan hij een amendement, dat twee uitzon deringen bevatte: eene voor Brussel en eene voor hen die particuliere studiën doen. Over dit amendement diende dus eerst gestemd te wordenmaar de stemming geschiedde over elk der alineas of lidmaten afzonderlijk a) Eike Vlaamsche student moet door een examen of certificaat be wijzen dat hij Vlaamsch kent. b) Uitzonderingsregiem voor Brussel. c) Soortgelijk regiem voor hen die particuliere studiën doen. Paarna moest over 't geheel ge stemd worden. Indien nu bij de stemming over de afzonderlijke alineas, deze alle drie behouden blijven, komt het heele voorstel nogmaals ter stemming en moet in zijn geheel aangenomen of verworpen worden. Ziehier echter wat er gebeurde. De rechterzij verwerpt alinea 2. maar de 9 katholieke V die kur halen muul liber; 70, onde de beide voorzitters van 't Davids- fonds, waartussclien al diegenen die in 1894 voor het zelfde grondbegin stemden, stemmen nu tegen en zeggen door hunne stemming: In 't Vlaamsche land moet do student geen Vlaamsch kennen. Maar onmiddellijk daarna, bij aliueas 2 en 3, stemmen die zelfde leden tegen de uitzonderingen op dien algeraeenen r gel en roepen uit: te Brussel moet men wel Vlaamsch kennen en alle Waalsche secties in 't Vlaamsche land worden afgeschaft. Bij het eerste punt niets aan de Vlamingen, ondanks alle voor de kiezing gedane beloften, ondanks alle plechtige verklaringen; bij de twee andere punten, meer dan de Vlamingen verlangden, en dit uit' louter parlementaire taktiek. want vandaag zullen, met de grootste onverschilligheid de heeren die ons de meest radicale Vlaam sche wet bezorgden, die verder gaat dan wij ooit durfden droomen, over het geheel dood eenvoudig tegen stemmen. Dank aan de door hen ingevoerde verscherpingen, zullen de meeste Waalsche en Brusselsche leden der linkerzij ook tegen stemmen en Fït'dcnk zal gekuld zijn 1 Dit Is parlementarism, ziet ge, waar wij eenvoudige menschen geen verstand van hebben. Maar of het Vlaamsche volk zich eeuwig door die kunstgrep°n zal laten bedodden en in liet gezicht slaan, dat is te betwijfelen; en wat ons betreft, als katholieke Vlamingen heeten wij de houding der rechterzij, in de zitting van gisteren, eene reden tot oprechte teleurstelling, V ij weten niet wat er van het overige der bespreking nog ten voordeele onzer Vlaamsche grond beginselen zal in huis komen. Wij werden onder de bloemen versmacht en wij vreezenerg, dat de ver- smachting volledig zal blijken." Korte berichten. Vorst Ferdinand van Boelgarije zal :c i den 15 Augustus Koning laten uitroepen, meldt een bericht uit Sofia. Uit Lissabon seint men, dat er op to ren legen de regeering hebben plaits goh:td te Braga, te Villa Real en t - Vutmia do Castillo. De soldaten heb uiti geschoten. Naar verluidt zijn er 100 dooden en 600 gekwetsten. De toestand in het oproerige Yemen V >rdt vorr de Turksche regeering Utoos hachelijker. De Fransche zeerob Pelletan oud- iiiarinéminister, die nooit water ge zien heeft heeft den val van het ministerie Clemenceau aangekondigd. Er wordt niet bij gemeld, of de man aangeschoten was, toen hij profiteerde. Alweer zijn er in Marokko moor denaars van Dr. Mauchanps gevangen genomen, maar andermaal zijn er de voornaamste moordenaars niet bij. Uit ons Parlement. De Eerste Kamer had het giste ren over-het Arbeids contract. Als sprekers traden op de katholieke senatoren Van den t iesen en Re- gout en de liberale heer Van Houten. Uit het gesprokene kan men veilig opmaken, dat liet ontwerp g(en gevaar meer loopt, dat de Eerste Kamer er zich mee vereeni gen zal. Vooral de heer Regout was wel- rekend als immer en ontlokte t nu en dan bijvalsbetui- Lamer werd ander- ïërd, aan oorlog. Ylijkheid krijgt ssie belast met het onderzoek naar de defensie zaken. Of het eene staatscommissie zal wezen dan wel eene enquête commissie ligt nog in het onzekere. De minister van Oorlog liet zich niet bijzonder geruststellend uit over het géld vermorsen aan zijn departement. Er worden millioenen weggeworpen, doordat zij onnut besteed worden. Het beeld, dat de heer Rappard ontwierp van l e geen bij oorlog omgaat, is het tegendeel van bemoedigend. 't Wordt meer dan tijd, dat een moderne Hercules dien meer dan vervvilden Augias-seal zuivert. Of de heer Rappard zoo iemand wezen zal Men kent liet klassiek „La- t.ijnsch" spreekwoord „nou omnes koxi enz. Maar of wij hier iemand zien zullen, toegerust met een lang mes, doch kok noch koks- gelijke, zal de alles schiftende tijd uitmaken. „Waakzaam, werkzaam wachten wij, Tot het raadsel zich ontknoope." De goede indruk, voorgisteren door minister Rappard gemaakt, heeft zich gisteren nader bevestigd. Gemakkelijk en keurig spreker, helder in zijn betoog heeft hij andermaal de Kamer geboeid. Wat ook een voortreffelijken in druk maakt? Dat de heer Rap pard eene geheel andere methode volgt dan zijn voorganger Staal, lie had alle wijsheid in pacht; deze irfanterist wist beter dan de knap -te ritmeester, de kundigste artillerie-officier, hoe 't bij 't paar denvolk en de artillerie wezen moet Vandaar zijn avereclitsche triomfen vandaar dat gefluisterd wordt: „Ons leger is een Janboel op liet oogen- blik." Maar Hercules is in aantocht; de schaduw van zijn ieuzenbezem valt reeds dreigend over ons depar tement van Oorlog. Deze verklaring van minister Rappard verdient ook onthouden te worden: „Ik heb bij mijn opneming in 't Kabinet gezegd, dat ik mij niet wil onderwerpen aan eenige politiek. Dat ik nochtans in liet Kabinet kon zitting nemen, kwam, doordien mijn denkbeelden overeenstemden met die van het Kabinet." Geen politieker, maar een krijgs man dus. Zooveel te beter, wanneer de politiek de krijgsman althans niet verleiden zal vroeg of laat. De heer Thomson wise giste -en de zelflaad-pistolen van de begroo ting te krijgen. Dit artikel werd met 48 tegen 27 stemmen verwor pen. Door de socialistische kamer leden was een amendement _inge- diend om de derde herhalingsoefe ning te doen varvallen voor de lichting 1900, die in 1903 buiten gewonen dienst heeft gedaan tijdens de staking, maar die daarom reeds vroeger van eene herhalingsoefening ontheven werd; Dit amendement verwierp de Kamer. Generaal Van Vlijmen had een minder gelukkigen dag en de Kamer maakte zich vroolijk om deze oude parlementaire rot, die ongelukkig in de val liep. Op de socialisten na stemden alle leden vóór de begrooting,. Heden komt de minister van Marine weer op de planken met zijne mariniers. L'e Kamer zal zich niet vervelen en de vroolijkheid er al evenmin op sterven liggen als de vorige maal. Dit mag u een ander in het vol gende nommer vertellen. Geruststellingscommissie. Vermakelijk inderdaad maghet antwoord genoemd worden, door den minister van Oorlog gegeven aan hen, die een commissie wilden benoemen, om een onderzoek in te stellen jiaar legertoestanden. Ik hëi> daar niets tegen, zei de minister. Benoem eBw^-cqpimissie, mits die mijn vrijheid va» niet belêmmert. Maar ik ve: die commissie niet. Wilt gij haar dies toch benoemen, dan kunt gij haar zelve een lastgeving ver strekken, om alles te onderzoeken- wat gij weten wilt. Ziedaar, dunkt ons, de ware toon van de Regeeringsfafel. Niet uittar tend, niet onhoffelijk, geen indefe- rentie jegens de Kamerleden, die altijd zijn de vertegenwoordigers van het geheeleNederlandsche Volk. Maar toch voet hij stuk houden en het gezag der Uitvoerende Macht hoog, met eerbiediging van het recht, dat aan de Kamers, als deel der Wetgevende Macht toekomtDit zij gezegd, onder voorbehoud, dat de indruk, welken verschillende bladen van het antwoord van den Minister geven, juist zij. Vincentius van Paolo. Naar de „Resb." verneemt zullen de conferentiën van den H. Vin centius van Paulo den 28en Juli een bedevaart doen naar Ans, waar de H. overblijfselen van den heilige onlangs zijn overgebracht. De Bis schop van Luik zal daar eene pon tificale H. Mis opdragen en een pater Dominicaan de feestrede houden. Vredesconferentie. In voorloopige afwijking van liet reeds genomen besluit dat de Za terdag behoort tot de vrije dagen, wordt thans medegedeeld, dat aan staanden Zaterdag 29 dezer de Tweede Sub commissie van de lie Commissie eene vergadering houdt des middags halfdrie in de Rid derzaal. Voor het Amsterd. Kantongerecht. De leerplichtwet is de gerechte schrik der ouders. Al duurt het nog al eeuigen tijd, alvorens ze zich voor den kantonrechter te verant woorden hebben; al wordt hun lang genoeg de gelegenheid gebo den om te zoigen, dat hun kroost weer trouw ter schole gaat; toch is het aantal gevallen talrijk, waarin moeders en vaders moeders meestal omdat vader op het werk is naar de Weteringschans wan delen moeten, waar de „boven-, meester" al met vele collega's in de getuigenbanken hen zit af te wachten. Een merkwaardig verschijnsel is het in deze gevallen, dat het mees tal allesbehalve goedige, sullig-ui t- ziende ouders zijn, die met klagende stem voor den kantonrechter ver tellen van hun tallooze bemoeiingen om het kind toch maar naar school te krijgen. Het zijn integendeel bijna uitsluitend echte vrouwelijke krachtfiguren van de soort die in de wandeling als mannetjes^n ter wordt aangeduid; of rel de ge slepenheid staat hea in onloochen bare trekken op' het gelaat te lezen. Gisteren weer een lange reeks van die Leerplichtovertredingen voor den kantonrechter. Daar was een knaapje, dat sinds 1 Jan. jl. niet minder dan 170 maal verzuimd had, waarvan 125 maal moedwillig. Natuurlijk hadden de ouders het kind thuis gehouden om van zijn werkkracht gebruik te kunnen maken. De gewone eisch voor dergelijke gevallen, f5 of 3 dagen, is voor de ouders een ver maning om voortaan te zorgen, niet meer met den rechter in aan raking te komen. „Ik kan 'm d'r niet naar toe krij gen, edelachtbare" klaagde de moe der, die er anders niet "aar uitzag zich door een tienjarig zoontje de wet te laten stellen. Het O. M.„Dan zult u dat voortaan maar moeten leeren. Ik vraag nu nog een lage boete maar als u weer hier moet komen, vraag een heele hoogeen den daarop vol genden keer krijgt u hechtenis, gaat u de gevangenis in!" Een zeldzaam brutale vrouw stapte armantig op de rechter AGITE f.A ION AGITATE. minder stekelig1 ina»kien; inijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1