1 - 6 - katholieke actie der Charitas getraind te worden. Hierboven gaven wij een kort overzicht van de liefdewerken, waaraan de Conferentie van den H. Ignatius zich heeft gewijd. Groote sommen zijn daarvoor noodig, en wel te dringender naarmate de laatste jaren door overlijden of vertrek naar elders vele plaatsen openvielen in de rijen der bijdragende leden. Wie die plaatsen wil helpen aanvullen, of eene bijdrage wil afzonderen als feestgave op dit gouden jubilé, zende slechts zijn naam aan den heer G. P. A. Borg, Prinsenstraat 6, president, of zijn medebestuurder mr W. G. M. Koch, 2e Constantijn Huijgensstraat 41. PGRAVINGEN TE ROME. Dicht fbij de ruïnen van den heidenschen tempel van Cybele, te Rome, is dezer dagen een belangwekkende ontdekking gedaan. Onder de tufsteen-blokken, die den ring der oudste muren vormden, werd een graf gevonden, dat tot de eerste begraafplaats van den Palatijnschen heuvel schijnt te hebben behoord. In dit graf, dat een diepte heeft van 65 centimeter, zoodat een man van gewone lengte er bijna tot aan de lendenen in staan kon, lag eene lijkurn, beslist dagteekenend van het einde der 5e eeuw, of van het begin der 4e eeuw vóór Christus. De ontdekking is van groot historisch gewicht, wijl ze bewijst, dat de muren niet ouder kunnen zijn dan het jaar 500 vóór Christus, m. a. w. dat ze veel minder oud zijn dan men tot nu aannam, en dat zij bijgevolg niet de primitieve muren zijn der .Vierkante Stad" (Roma Quadrata"), de eerste be woonde kern van den Palatijn, en waaruit later, met verrassende snelheid van vooruitgang, Rome's grootheid ontsproten is. EN NIEUWE REDDINGBOOT. Op de werf „St Joris", te Rotterdam, be- hoorende aan den heer Kortland, is de zer dagen een proeve genomen met een door den heer J. P. Schuttevaêr uitge vonden nieuwe reddingboot, die niet te water wordt gelaten, maar er als het ware in kan wor den gegooid. De boot is 7.50 M. lang, 2.20 M. breed en 1.23 M. diep. De te redden personen worden er in opgesloten door vier schuiven, en alsdan laat men het vaartuigje glijden van het dek in het water. In het water ploffend, duikt de boot bijna geheel onder, waarna ze in goeden stand weer aan de oppervlakte komt en alsdan onmiddellijk zeventig meter ver wegschiet. Dit voorkomt dat zij tegen het schip wordt te pletter geslagen, welk ernstig gevaar door de tegenwoor dige reddingbooten wordt geloopen. Mocht door eenige onvoorziene omstandigheid de boot met de kiel omhoog bovenkomen, dan draait zij zich toch weer dadelijk om. De boot, die zeilen kan en ook De indruk was zoo aangrijpend, dat in de oogen veler ouderen tranen blonken. Langzaam zette de stoet zich in beweging langs het middenpad naar De H. Kindsheid in de St. Augustinuskerk te Amsterdam. Een nieuwe reddingboot. geroeid kan worden, heeft in twee tanks 300 liter drinkwater en 300 kilogram levensmiddelen, zoo dat de geredden het, bij verstandig overleg, eeni- gen tijd kunnen uithouden. Acht luchtkisten ge ven haar zooveel drijfvermogen, dat ze, zelfs ge heel met water gevuld, niet kan zinken. Twintig personen kunnen er royaal plaats vinden, zoodat, bij uiterste noodzakelijkheid, dit getal zelfs tot 30 kan worden verhoogd. De proefneming met 22 personen aan boord slaagde uitstekend. De erin zittenden verklaarden schier geen schok te hebben gevoeld bij het te water vallen. De boot kwam aanstonds weer boven, waarna de luiken werden opengeschoven, en de aan boord zijnden alles konden verrichten roeien, den mast opzetten, zeilen hijschen enz., kortom, alles wat schipbreukelingen dienen moet, om, zoo mogelijk, naar het naastbijgelegen land te roeien of te zeilen. Als vrij zeker mag worden geacht, dat deze uitvinding voortaan onder de reddingsmiddelen een gewichtige rol zal vervullen. De illustratie, erop betrekking hebbende, stelt het moment voor, waarop de personen, die aan de proeve deelnamen, ter scheepshoogte zich aan boord begaven. KINDSHEID IN DE H. AUGUSTI- NUS-KERK. De mooie kinder-groep in dit nummer houdt verband met een treffende godsdienstige plechtigheid de viering van het feest der H. Kinds heid op Dinsdag 25 Juni in de kerk van den H. Augustinus, op het Rusland, te Amsterdam. De Eerw. Broeders en Zusters van de scholen van Kloveniersburgwal, Groenburgwal, Kromboomsloot en Elandstraat waren er met 700 kinderen aan wezig, en wat in den tempel nog aan ruimte overbleef, werd geheel door belangstellende ge- loovigen ingeno men. Omstreeks 10 uur kwam een schaar misdienaars met vaandeltjes den talrijken kinder stoet afhalen, be staande uit onge veer 80 kinderen, in wier midden het Jesukindje werd ge dragen. Dat is het moment, door onze plaat weergegeven. Nauwelijks had den de kinderen het feestelijk ver sierde kerkgebouw betreden, of eens klaps steeg uit hon- derde keelen het welkomstlied: .Welkom, Jesu, in ons midden". het priesterkoor. Inzonderheid trokken de aan dacht de drie bruidjes, dragende de zinne beelden: .Geloof, Hoop en Liefde", de knaap met het „Lam Gods", maar vooral de aardige groep bruidjes, dragend een baar, waarop een groot kruis van witte levende bloemen, en omgeven door acht bruidjes met bloemruikers. Een dertigtal kinderen, jongens en meisjes, welke dit jaar hun eerste H. Communie deden, namen mededeel aan deprocessie. Het meest treffende oogenblik der plechtigheid was dat, toen een der jeugdige meisjes, omringd door al deze kinderen, den troon van het Jesukin- deke in naam van allen de toewijding uitsprak en de officiëerende priester den kinderzegen gaf. Menigeen koesterde de stille hoop, of sprak die uit, dat voortaan elk jaar in de St Augustinus-kerk dit feest op dezelfde luisterrijke wijze moge worden gevierd. jOGELBESCHERMING IN DUITSCH- LAND. In het Duitsche Rijk is de bescherming der vogels, op hunne beurt beschermers van den landbouw, onderwor pen aan een scherpe reglementeering, en de .Vogelschutzverein" vindt een groot gedeelte van haar kracht in de hulp van het gouvernement. In de stad zoowel als op het platteland open baart het bestaan der Vereeniging zich terstond door het getal en de verscheidenheid der midde len, door een krachtige bescherming aangewend. Die middelen, om de vroolijke lente-zangers te beschermen, zijn zeer eenvoudig. Gedurende het koude seizoen, als de aarde hard en met sneeuw bedekt is, ontvangen de vogels voedsel van de Vereeniging. Tafels, 30 bij 50 centimeter groot, overhuifd door een groot doek, geplaatst op een voet van 1.20 meter hoogte ongeveer en bekleed met zink, ten einde de knaagdieren te beletten er tegen op te klimmen, zijn in de bosschen, in de parken, op de pleinen en in de lanen neergezet. Eiken morgen strooit de man, met die taak be last, daarop overvloedig kruimels brood en ver schillende graankorrels, die weldra zijn opgepikt, wijl de vogels overtuigd zijn van hun volkomen veiligheid. Zitten de kinderen ben dan niet achterna, en trachten zij niet de vogelnestjes uit te halen? Neen, en dit wordt door verscheiden redenen verklaard. Vooreerst wordt hun in de scholen van lager onderwijs met nadruk gewezen op het groote nut der vogelen. Men Iaat hen aanschouwelijk waarnemen, hoe de vogels wormen, larven, insec ten eten. De voedingstafels, kleine refters in de open lucht, zijn bovendien onder het toezicht der po litie gesteld en dragen op het dak het opschrift: „Aanbevolen aan het toezicht van het publiek." Deze volzin alleen bezorgt er een absolute on schendbaarheid aan. Wat nu de vijanden van de kleine vogels on der de dieren betreft, hun vernietiging is verze kerd door het premiestelsel. De kiekendieven, havikken, sperwers, valken, eksters, meerkollen enz. staan in Duitschland bloot aan een waar ter roristisch regiem. De jacht erop is geoorloofd ge durende het gansche jaar, en de uitgeloofde pre-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 12