- 7 - mies, waarvan het bedrag zich regelt naar de soort, worden dadelijk, zonder formaliteiten, uitbe taald op het eenvoudig vertoonen van den kop van het dier, dat men heeft gedood. Verder bezorgt men aan de vogels beschutte plaatsen voor hun nesten. Kistjes van allerlei aard, allerlei afmeting, allerlei model, goed gesloten, en slechts één opening hebbend, precies groot genoeg voor de kleine vogels, zijn op 3 a 4 me ter hooge staken geplaatst, in den grond geplant, of aan een boom vastgemaakt. De staak is aan den voet met zink omringd, als behoedmiddel tegen de knaagdieren, en draagt op het hoogere gedeelte enkele krukjes boven elkander. Er is geen laan, of de boomen hebben er een, twee of drie nesten; geen tuin, waar men er niet tot zelfs vijf of tien ziet, en dit vooral buiten. Het kleinste dorp bevat eveneens zoo'n klein nestendorp. In die kistjes met nauwe opening vindt de vogel niet alleen beschutting tegen weer en wind, maar ook veiligheid tegen zijn vijanden, knaagdieren en verscheurende dieren, die niet tot aan het nest kunnen klimmen, roofdieren, die niet door de kleine opening kunnen dringen. Onnoodig te zeggen, dat de bewoners der ste den en dorpen aan hun kleine kostgangers een onbegrensde bescherming verzekeren. Niet alleen denkt men er niet aan hun nestjes uit te halen, maar wanneer de jeugd in den zomertijd zich over velden en vlakten en door de bosschen verspreidt, denkt geen kind er aan, ze te vernietigen, om zich te .amuseeren", door er op te schieten of ze te strikken. In de zitting van 13 Febr. jl. van de „Deutsche Landwirtschafts Gesellschaft" heeft baron H. von Berlepsch een rede gehouden, die zeer gecom- menteerd is geworden, waarin hij van nabij de mid delen besprak, in Duitschland voor de bescherming der vogels gebruikt en door hem nog onvoldoende bevonden, zoodat hij den wensch uitsprak dat de •Vogelschutzverein" nog meer zou trachten te doen en tot stand te brengen dan hij aj deed. De resultaten dezer tot het uiterste gedreven bescherming der vogels wijzen zich-zelf aan: de velden worden gezuiverd van wormen, larven, in secten, die het ontkiemende graan en de ontlui kende plant vernietigen. Daardoor vergoeden zij dubbel en dwars de schade, die zij b.v. in de kensenboomgaarden of door het pikken in andere geliefkoosde vruchten teweegbrengen. E HOOGSTE BRUG VAN BEIEREN. In het wild-romantische gedeelte van Algau, in het beiersche regeeringsdis- trict Zwaben, heeft men de noodzake- heid ingezien om een nieuwe, aan de moderne eischen voldoende brug over de diepe vallei te bouwen, waardoor de Argen stroomt. Met be kosten van 220.000 Mark, tot welker bestrijding be beiersche Staat, het district Zwaben en het dis- geiler het hunne bijdroegen, werd op die wijze een verbinding tot stand gebracht, waardoor heel wat moeilijkheden werden uit den weg geruimd, kle zware taak van dezen bruggebouw, den hoogste in het koninkrijk Beieren, is op gelukkige °Pgelost. In spijt van de vele stoornissen als ge volg van de gesteldheid van den bodem en van bet ongunstige weder, is de duitsche firma, aan wie het werk was opgedragen, erin geslaagd den bouw in een jaar en negen maanden te voleinden. 'n een lengte van 204 meter en een breedte van 5 meter verheft zich de ontzagwekkende brug op een hoogte van 53.6 meter boven den normalen Waterspiegel van de Argen. Drie ijzeren slingerpijlers steunen de evenzoo- vele openingen der brug. De hoogst interessante •vrije monteering" der middelste opening wordt °P aanschouwelijke wijze door een onzer illustra ties weergegeven. Terwijl het middenveld een wijdte van 84 meter heeft, bedraagt deze bij de twee zijvelden elk 48 meter. Merkwaardig in het bijzonder is de bouw der slingerpijlers, waarvan twee de hoogte van 25 meter bereiken. Om er bij bewegingen in schuine richting, zooals vaak door den wind kunnen worden veroorzaakt, den noodigen weerstand aan te geven, 's bij elk het eene voetpunt sterk verankerd, het andere, op een rollaag rustend, vrij bewegelijk. De brug is in haar geheel een buitengewone verrichting van techniek en ingenieurskunst. EN „FATA MORGANA" OP DEN AT- LANT1SCHEN OCEAAN. De passa giers van het amerikaansche stoomschip „Philadelphia", dat vóór eenige dagen te New-York binnenliep, wisten te ver halen van een bijzonder helder „fata morgana" (luchtspiegeling), dat zij daags te voren op reis hadden waargenomen. De luchtspiegeling betrof een groot stoomschip in volle vaart. Het beeld was zoo buitengewoon helder, dat men zelfs vaststellen kon, welk vaar tuig het was: de fransche snelvarende stoomboot „La Lorraine". Aan den horizont was geen spoor van een schip te ontdekken, zelfs niet met verre kijkers. Men bracht de draadlooze telegraphie in werking en kreeg snel verbinding met de „Lorraine". 'Zij stuurde op een afstand van 25 engelsche mijlen. Het verschijnsel moet zeldzaam mooi zijn geweest; alle bijzonderheden aan boord waren te onderschei den en men kon zelfs de passagiers op het dek zien wandelen. De zee was kalm en de zon om- neveld. De spiegeling duurde een halfuur; daarna verdween ze allengs. E AFGEKEERDE SCHOENEN. „Duizend bommen en granaten 1 Bliksem en donder 1" Aldus bliksemde en donderde kapi tein Lams, commandant der 8e com pagnie, terwijl hij met zijn vuist zoo geweldig op de tafel beukte, dat de inktpot verschrikt opvloog, en de luitenants en onderofficieren hun goeien kapitein ernstig aankeken, maar den mond waagde niemand open te doen. Kapitein Lams had op zijn lessenaar een groot papier gevonden, een schrijven van den minister van Oorlog. De kapitein las den brief: „De minister van Oorlog heeft het regiment aangewezen, om een proef te nemen met een bij zonder model schoenen, gemaakt en aangeboden door zekeren Stoffels. De 8e compagnie is belast met deze proef. Een bijzondere instructie zal volgen." Kapitein Lams was een beste man, die zich goed van zijn taak kweet en door al zijn onder geschikten als het ware op de handen werd ge dragen. Zijn eenig gebrek was, dat hij afkeerig was van al wat nieuw was en vreeselijk het land had aan wat hij „geschiedenis" noemde. Om die niet te hebben, strafte hij om zoo te zeggen nooit, wat een der hoofdredenen was, waarom zijn manschappen hem zoo graag mochten. De proef, die hij moest nemen met het nieuwe schoeisel, bracht hem uit zijn humeur, want terwijl hij het gewichtige schrij ven van den minister van Oorlog nog aan het lezen was, bracht men reeds van wege den kolonel de aan gekondigde uitvoerige in structie, waarin in allerlei bijzonderheden en met veel omhaal van woorden de onvergelijkelijke ver diensten werden uiteen gezet van de schoenen, waarmee de proef moest worden genomen, en de juiste voorwaarden, waar onder die proef moest ge schieden. Men zou tien paar van die schoenen ont vangen, daarna moest men in heel de compagnie tien paar voeten uitzoeken, die overeenstemden met de punten der nieuwmodel- sche schoenenvervolgens moest, gedurende zes maanden na de ontvangst dier schoenen, elk paar een afstand van 2000 kilometer afleggen, en dat bij het meest verschillende weer en op de meest ver schillende wegen. Er moest zeer nauwkeurig boek gehouden worden van den weg, die eiken dag was afgelegd, en van de omstandigheden, waarin de schoenen zouden gedragen zijn. Bovendien moesten tien andere soldaten tezelfder tijd nieuwe schoenen ontvangen van het reglementaire model, en die schoenen moesten dezelfde martelingen en beproevingen ondergaan en onder gelijke voor waarden en omstandigheden als hun nieuwerwet- sche kameraden, enz. enz. Op het einde der zes maanden moest een om standig rapport, antwoordende op 43 verschillende vragen omtrent die schoenen, gezonden worden aan den minister van Oorlog met de twintig paar schoenen ter vergelijking. Den volgenden morgen kwam reeds de kist, inhoudende de vrucht der uitvinding van den schoenmaker Marinus Stoffels. Toen de kapitein de schoenen zag, geraakte hij in heftigen toorn. Hij schold den afwezigen schoen maker Stoffels de huid vol en wierp, om zich te wreken, de nieuwe schoenen met eën soort van woede in een hoek, terwijl hij riep: „Ik heb er genoeg van 1 Ik wil er niet meer over hooren praten 1" Daarna weer kalm geworden, dacht de goede man aan iets anders. De magazijnmeester begreep de oorzaak van den toorn van zijn goeden kapiteinhij nam de schoe nen op en zette ze mooi in een rechte lijn op een erg hooge plank, waar ze beveiligd stonden voor onvrijwillige blikken. Weken en maanden waren voorbijgegaan, zonder dat iemand nog dacht aan de schoenen van Marinus Stoffels, toen de kapitein op een mooien morgen het volgende schrijven op zijn tafel vond: „De vastgestelde tijd voor de proefneming der schoenen van Marinus Stoffels verstreken zijnde, moet de kapitein, commandant der 8e compagnie die morgenmiddag zenden naar het bureel van den kolonel, alsook de tien paar gedragen schoe nen van het reglementaire model, om te kunnen vergelijken, en het rapport, voorgeschreven bij ministerieel schrijven No. 4356 van den 6en Juni 190.." Het was alsof de bliksem vóór de voeten van dén kapitein insloeg 1 De voorgeschreven proefneming was niet eens De hoogste brug van^Beieren, met „vrije montage".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 13