Openbare Godsdienstoefeningen in de R.K. Kerken te Haarlem en omliggende plaatsen. No. 40, le Jaargang Zondag 7 Juli. Naaml. Venn. „Drukkerij de Spaarnestad," Gratis voor de Abonne's van „Nieuwe Haarl. Couant" en „Stad en Land. DER Evangelieverklaring. KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van St. Ian, Amsterdamstraat. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van den H. Joseph. HALFWEG EN HOUTRAKPOLDER. Bijkerk van de H. Gertrudis. HAARLEMMERLIEDE. SCHOTEN. VELSEN (Wijkeroog.) UITGEEST. HEEMSKERK. CASTRICUM. LIMMEN. BENNEBROEK. NOORDWIJKERHOUT. HOOFDDORP. DE OFF ABONNEMENTSPEUS: Per week 5 Ct. Per Kwartaal40 Ct. Franco per post per kwartaal60 Ct. UITGAVE VAN DE GEDEMPTE OUDE GRACHT No. 120. HAARLEM. Directeur: F. H. M. v. d. GRIENPT. AD VERTENTIË.N: Van 1 tot 6 regelsf 1.2O. Elke regel meer0.20. Ingezonden mededeelingen tusschen den tekst ten minste 6 regels fl.50; elke regel meer 0.30. Het Auteursrecht op den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 29 Juni 1881 (Staatsblad No. 124,) 7de ZONDAG NA PINKSTEREN. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; VI, 19—23. Broeders! Ik spreek menschelijker- wijze wegens de zwakheid uws vlee- sches. Want gelijk gij uwe ledematen hebt aangeboden om der onreinheid en der ongerechtigheid, biedt alzoo nu uwe ledematen aan om der gerech tigheid te dienen tot heilmaking. Want toen gij dienstknechten waart der zonde, waart gij vrij ten aanzien der gerechtigheid. Wat vrucht hebt gij toen gehad van datgene, waarover gij u thans schaamt? Het einde immers daarvan is de dood. Nu echter, vrij gemaakt van de zonde en dienaars van God geworden, hebt gij uwe vrucht tot heiligmaking en, als einde, het eeuwig leven. Want de soldij der zonde is de dood, maar de genade-gave Gods in het eeuwig leven in Christus Jesus onzen Heer. Evangelie volgens den 11. Mattlieüs; VII, 15—21. In dien tijd sprak Jesus tot Zijne leerlingenWacht u voor de valsche profeten, die tot u komen in schaaps klederen, maar inwendig grijpende wolven zijn; aan hunne vruchten zult gij hen kennen. Plukt men wel drui ven van doornen, oi rijgen van distels Zóó brengt elke goede boom goede vruchten voordoch de slechte boom brengt slechte vruchten voort. Een goede boom kan geen slechte vruch ten voortbrengen, noch een slechte boom goede vruchten voortbrengen. Alle boom, die geen goede vruchten voortbrengt, zal uitgehouwen en in het vuur geworpen worden. Aan hunne vruchten derhalve zult gij hen kennen. Niet ieder, die tot Mij zegt: Heer! Heer! zal ingaan in het Rijk der hemelen; maar die den wil doet van mijnen Vader, die in de hemelen is, hij zal ingaan in het Rijk der hemelen. 7de ZONDAG NA PINKSTEREN. Nadat Jesus aan zijne leerlingen een kort begrip van zijne verheven zedeleer gegeven had in de zooge- naamden Bergrede, en hen vermaand had om door de enge poort en over het smalle pad op te gaan naar het hun voorgestelde doel, gaat Hij in het Evangelie van dezen Zondag voort met de dringende bede, dat zij zich toch niet van den rechten weg zouden laten afleiden door dwaalleeraars die hunnen ondergang beoogen, en geeft vervolgens eenige kenteekenen, waar aan die dwaalleeraars te onderschei den zijn. „Wacht u voor de valsche prophe ten." In de dagen van den goddelijken Zaligmaker was die vermaning noodig omdat de phariseën met hunne val sche begrippen omtrent geloofe- en zedeleer een noodlottigen invloed op vele joden uitoefenden. Maar voor onzen tijd is die waarschuwing niet minder noodig. Twee soorten van valsche propheten zijn in onze dagen werk zaam ten verderve der zielen. Eenigen trachten aan de dwaling boven de waarheid den toegang tot onzen geest te verschaften, anderen willen aan de ondeugd boven de deugd den voor rang verzekeren, de eenen zijn valsche propheten voor het verstand, de an deren voor den wil. Beiden bedienen zich in onze dagen vooral van hetzelfde middel om hunne verderfelijke leer ingang te doen vinden, van de pers. Wij behoeven slechts te denken aan die godslasterlijke pamfletten, welke op de straten te koop worden aangeboden, aan die zedelooze voorstellingen en het geloof ondermijnende boeken welke in winkels op publieke plaatsen, worden uitgestald, aan die schandelijke feuilletons, welke door dagbladen worden te lezen gegeven, aan die met een waas van geleerdheid overtrokken aitikelen, die den inhoud van sommige tijdschriften uitmaken, aan die ver derfelijke romans, die zoo goedkoop mogelijk onder het volk verspreid worden. Het is dus van het grootste belang die valsche propheten goed te kennen om ze van de leeraars der waarheid te onderscheiden, maar die onderscheiding is dikwijks zeermoei- elijk, daar zij, zooals het Evangelie ons zegt, „in schaapskleederen tot u komen, maar inwendig grijpende wol ven zijn." Als de duivel zich wel als een engel des lichts meent te moeten vertoonen, is het dan te verwonderen, dat zijne handlangers en dienaars zich in geleende kleederen hullen, zich verbergen onder den schijn van vroom heid en van onschuld, zich voordoen als getrouwe schapen van den goeden herder, terwijl zij inderdaad zijn roof zuchtige wolven, die geen ander doel hebben dan de schapen aan te grijpen en te verscheuren? De goddelijke Zaligmaker zelf geeft ons daarom eenige kenteekenen aan. Vooreerst: zij komen uit zicli zei ven op eigen gezag, zonder gezonden te zijn dringen zij zich op, zij verwerpen het gezag van de Kerk tot wie alleen gezegd is: gaat en onderwijst alle vol keren, die alleen het recht heeft hare dienaren tot verbreiding harer leer uit te zenden. Maar één kenteeken vooral wordt ons gegeven waaraan wij hen zeer duidelijk erkennen: „aan hunne vruch ten zult gij ze kennen. Met deze woorden biedt de Zalig maker een eenvoudig en onfeilbaar middel aan, waardoor de roofzieke wolven niettegenstaande hunne ver momming kunnen erkend worden. Gelijk een goede, gezonde boom steeds goede vruchte, een slechte boom daarentegen slechten vruchten voort brengt, zoo is het ook met den mensch. niet het noodige onderscheid tusschen goeden en slechten met zekerheid maken wil, hij onderzoeke welke vruchten, welke gevolgen de door hen verkondigde leer voortbrengt. Zijn diein overeenstemming met het door Jesus en Zijne Kerk gepredikte geloof en zedeleer, dan, maar ook dan alleen, beschouwe hij ze als ware leeraars die gehoord moeten worden, in het tegenovergestelde geval als valsche propheten, als roofzieke wolven, die ontvlucht moeten worden. Vreeselijk zal de straf zijn dier val sche propheten. „De boom die geen goede vruchten voortbrengt zal uit gehouwen en in het vuur geworpen worden." Doch niet alleen de boom die slechte vruchten, maar zelfs die welke geene vruchten opgelevert zal in het vuur geworpen worden. Daarmede is de ontvlucht weerlegd van die trage christenen die zich voorspiegelen dat het voldoende is te kunnen zeggen ik heb geen kwaad gedaan. Deerlijk zullen zij zich bedrogen vinden als liun gevraagd wordtWaar zijn de goede werken die gij verricht, waar de vruchten die gij hebt opge leverd Deze waarheid verkondigde Jesus nog duidelijker toen Hij tot zijne toehoorders zeide„niet ieder die tot Mij zegtHeere, Heere, zal in gaan het rijk der Hemelen, maar wie den wil doet Mijns Vaders, die in den hemel is, hij zal ingaan in het rijk der hemelen". Uit die waarschuwing moeten wij besluiten dat zelfs het ge loof in Jesus Christus allen niet ge noeg is ter zaligheid, maar dat het zich levend moet toonen door goede werken, dat het moet werken door de liefde, dat het vruchten van hei ligheid moet voortbrengen. Zorgen wij dus tegelijk met de ware leer van Christus ook de goede wer ken te beoefenen, die de vruchten van die leer zijn, opdat wij niet be- hooren tot hen die wel Heere, Heere roepen, maar toch omdat zij geen vruchten hebben voortgebracht als slechte hoornen zullen worden omge houwen en in het eeuwige vuur ge worpen worden. Auteursrecht voorbehouden. Zondag de h.h. Missen half 7, 8, 9 ure en half 11 de Hoogmis. Van avond half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandag, half 11 plechtige Conventu- eele H. Mis van het Hoogw. Kapittel, 's av. 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de ge- loovige zielen. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Van 5 tot half 10 gelegen heid om té biechten. In de week de h.h. Missen ten half 8, 8 en half 10. Vóór de H. Mis van half 10 het Rozenhoedje. A.s. Zondag feest van Kerkwijding. Zondag, de h.h. Missen te half 6, 7 uur en half 9. Te half 11 Hoogmis. Te 1 uur Catechismus. Te 3 uur Ves pers. Te 7 uur Lof. Maandag- en Woensdagavond te 7 uur Lof. Aartsbroederschap der II. Familie. Zondag, Titelfeest der H. Familie te verdienen volle aflaat voor alle leden. Des namiddags te half 5 wekelijksche verga dering. Dinsdag 9 Juli, Feestdag van de H.H, Martelaren van Gorkum, te verdienen volle aflaat voor de leden der 15e Sectie. lederen Zondag van 441/2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang. Zondag, ten 5, 7 en half 9 ure de ge lezen h.h. Missen; te half 11 de Hoog mis. 's Namiddags te half 4 Vespers. Wegens het schoonmaken van de Kerk, is deze van Maandag tot en met Zater dagochtend gesloten. Zondag, de h. Missen te 7, 9 ure en half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te 4 uur Lof en predicatie voor de Leden der Eer herstellende Communie. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 ure Lof. Vrijdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van het II. Hart, 's avonds te 7 ure Lof. Zaterdag, van 5 uur tot half tien gele genheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Mej. Theodora Dam geb. Mens, die in den Heer is overleden. Zondag. Heden de h.h. Missen 7 uqr, half 9, de Hoogmis half 11, onder de h.h. Missen predicatie. Dezen nam. 2 uur de catechismus, 4 uur Lof met rozenkrans gebed. Dinsdagavond half acht het Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half acht het Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag, nam. gelegenheid om te biech ten 49 uur. In deze week dagelijks 12 uur de ca techismus. De H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. Zondag, de h.h. Missen om 5, 7, 9 uur en half 11. Om 3 uur Lof. Dinsdag half 8 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de Leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. De gebeden worden verzocht voor Mej. Anna LohleThöne en Wilhelmus Vreedendaal die in den Heer zijn overleden. Zondag, Ten 7 uur en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting; ten half 11 de Hoogmis met predikatie. Ten 2 uur de Catechismus. Ten 3 uur het Lof ter eere van het Heilig en Onbevelkt Hart van Maria, voor de bekeering dei- Zondaars. Heden half 3 zal het nieuwe orgel be speeld worden. Maandag, Van 68 ure gelegenheid om te biechten. Dinsdag, Feest van de H. H. Martelaren van Gorcum, ten 8 ure de gezongen H. Mis en ten 7 ure het plechtig Lof met de Feestpredikatie, welke zal gehouden worden door den Weleerw. Pater Neefjes, kapelaan van St. Antonius alhier. Donderdag, Ten 7 uur Lof van het Allerh. Sacrament. Zaterdag, Kwart over 8 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Maria-beeld. Van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week de h.h. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Aanst. Zondag ten half 9 de h. Mis voor do leden en weldoeners der Militairen- Vereeniging. 's Avonds ten 6 ure plechtige opdracht. Zondag, stille h.h. Missen 7 en half 9 en half 11 de Hoogmis, kwart voor 10 Bijbelfche geschiedenisles, 's middags 3 uur Catechismus, 4 uur Lof. Door de week de h.h. Missen te 7 en kwart over 8. Zondag, H.H. Missen 7 en 10 uur, 's av. 7 uur plechtig Lof, waaronder de pause lijke zegen zal gegeven worden. Maandag, 7 uur h. Mis. Vrijdag, 7 uur h. Mis. Zondag 7 uur Vroegmis, 9 uur Catech. 10 uur Hoogmis, 's Av. 7 uur Lof. Deze week wegens schoonmaak der kerk geen h.h. Missen. Zaterdag, op het gewone uur de h. Mis. 's Middags gelegenheid tot biechten als gewoonlijk. ZANDVOORT-bad. Zondag, Heden le Zondag der maand, te verdienen volle aflaat, 's Namiddags 2>/4 Catechismus. 3 uur Vespers. Cate chismus volgens gewoonte. Maandag, Overl. Fam. Bruidegom en Bruid. Dinsdag, Maria v. Boven. Woensdag, WelEd. Gestr. Heer Hendrik Petrus Cranenburgh. Donderdag,half 11 Bruidegom en Bruid, 's Av. 7 uur Lof ter eere van het Allerh Sacrament. Vrijdag, den Heer Franfois Théodore Bensdorp. Zaterdag, Joannnes Gerard v. d. Berg. Zondag, half 8 Fam. Everard, 10 uur Geest, en tijd. welzijn der parochie. Donderdag, half 11 h. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid, Joan nes Jacobus Vinken en Joanna Stokman. Zondag, om half 8 Vroegmis, om 10 uur Hoogmis, daarna catechismus, om 6 uur Lof. Woensdag, feest van de H.H. Martelaren van Gorcum. Dondei-dag, om half 11 gez. h. Mis en hu wel ijksinzegening. Vrijdag, om 7 uur Lof. Zaterdag, van 4 uur gelegenheid om te biechten; op de overige dagen voor en na de h. Mis. Door de week de h. Mis om kwart over 8. In ondertrouw zijn opgenomen Leonardus Giebels en Anna Maria Elisabeth Klauwes. Zondag, 7 uur vroegmis, 10 uur Hoog mis, 2 uur Catechismus, 3 uur Lof. Dinsdag, half 9 de b. Mis en 's avonds om 7 uur Lof ter eere van den H. An tonius. Zaterdag, 58 «ur gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis om half 9. Woensdag en Vrijdag om half 8. Deze week Catechismus naar gewoonte. Zondag, 7 uur Arie Groen en Geertje Blankert, half 10 Gemeente. Maandag, 8 uur Arie Bakkum en Cor nelia Groen, half 9 Maartje Blankert hvr. Herin. Cornelisse. Dinsdag, 8 uur Jaarl. dienst voor Geertje Terra, half 9 voor Nicolaas en Maartje Terra. Woensdag, 8 uur Maartje Groen hvr. Pieter Leek, half 9 Cornells en Dirk Leek. Donderdag, 8 uur Maria Mohrman hvr. van Bernardus Zurlohe, half 9 gezongen h. Mis voor Cornelis en Willem Smit.' Vrijdag, 8 uur Mijntje Kuijs hvr. van Herm. Terra, half 9 ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdag, 8 uur Maria IJselaar, half 9 voor de geloovige zielen. Zondag, 7 uur Gemeente, half 10 Petro- nella Bakkum hvr. van Simon Kruijf. De gebeden worden verzocht voor Antje Duinmaijer, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien en voor Jan Adrichem en Maria Mohrman hvr. v. Bernard Zurlohe die in den Heer zijn overleden. Zondag, de h.h. Missen om 7 en 10 uur, half 2 Catechismus, half 3 Vespers; half 7 Congregatie der H. Familie. In de week de h.h. Missen om half 8 en kwart over 8. Volgens gewoonte Catechismus. Donderdag, 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdag, 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd en Moeder Gods Maria. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten half 10, 2 uur Vesper. Woensdag, Conferentie, Krommenie. Donderdag, Huwelyk van Frans Bout en Lena Alders. Zaterdag, 39 uur biechten, half 7 Lof ter eere van de Allerheiligste Maagd Maria. De gebeden worden verzocht voor Laurentius Zonneveld Gertrudis Zonneveld Neeltje Castricum, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Gerardus Brakenhof, en Maria Brakenhof die in den Heer zijn overleden. De gebeden worden verzocht voor: Laurentius Beekman die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, en voor Cornelia Pater geb. Bos, die in den Heer overleden is. Zondag,halfS Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur vergadering van het Aartsbroederschr p van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Maandag, kwart over 8 h. Mis. Dinsdag, kwart over 8 h. Mis. Woensdag kwart over 8 H. Mis. Donderdag, kwart over 8 h. Mis. Vrijdag, kwart over 8 h. Mis. Zaterdag, kwart over 8 h. Mis en van 48 uur. gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Mijntje Verhaar, en Petrus van Bakel, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie. 1 uur Catechismus, 2 uur Lof. Donderdag, half 9 gezongen H. Mis. De gebeden worden verzocht voor: Joannes Warmerdam en Cornelis Koster, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag. Het Hoogfeest van Aanbidding. 7 uur stille h. Mis; 10 uur plechtige Hoog mis. 's Avonds 7 uur plechtig Lof met processie. Zondag 7 uur. Theod Braak en Joanna van Gollikum. 10 uur parochie. Maandag 8 uur, fam. v. d. Kun, half

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 5