BINNENLAND. Gemengd Binnenland. Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS ,e zijn. Toch heeft Franco ontdekt, dat een Portugeeseli diplomaat tot eüant te Peking benoemd was, de 0,000 gulden traktement opstreek ie aan het ambt verbonden zijn tegelijkertijd allerlei andere mbten bekleedde die hem jaarlijks og omstreeks 70,000 gulden op rachten Naar zijn post in China as deze diplomaat nooit vertrok- en. Oost-Azië schijnt trouwens niet eliefd bij de Portugeesche diplo- aten. De gezant van Portugal bij et Japansche hof oefende zijn be- ekking ook maar gemakshalve in et vaderland uit! Het traktement erd er evengoed om uitgekeerd. Het is in Portugal mogelijk, nog a zijn dood bezoldigd te worden, 'en zeer rijke familie krijgt nog eregeld het hooge traktement uit- ekeerd van een familielid, ambte aar aan een ministerie, sedert vele ren overleden. De familie was zoo stig geweest den dood van den mbtenaar niet ambtelijk bekend te aken Franco heeft zooveel van derge- "ke ongerechtigheden gevonden, at hij meent een besparing van ngeveer 15 miljoen gulden'sjaars e krijgen door aan deze grove mis- ruiken een einde te maken. Op en begrooting van ruim 200 miljoen ulden is zoo'n besparing, waar het and volstrekt niets om behoeft te issen, niet te versmaden! Korte Berichten. Keizer Wilhelm zal met groote er in Engeland worden ontvangen, e Times meldt, dat te Devenport mbtelijk is bekend gemaakt, dat alle eschikbare schepen van het Kanaal skader zich den 30en dezer te Cowes uilen verzamelen ter eere van het eizerlijk bezoek. Het Engelsche koningspaar is op ezoek in Ierland. Het koninklijk acht, met den Koning en de Konin- in aan boord, arriveerde gisterennacht e Kingstown. In weerwil van het Troege uur waren reeds honderden ieuwsgierigen op de been. Even na waalven stapten de Koning en de roningin aan wal. Ze worden zeer efêteerd. Het proces tegen de 55 sociaal- emocratische ex-Doema-leden —zoo ezen we in een belicht uit St. Peters- urg zal niet voor November plaats rebben. De hoofdschuldigen aijn tot 'usver niet te vinden. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is gisteren op reces gegaan, nadat zij nog enkele kleinere wetsontwerpen had aange- omen. Onder die kleinere wetsontwerpen (klein noemen we ze, omdat ze geen of bijna geen discussie uitlok ten) dient genoemd de oorlogsbe- grooting! De oorlogsbegrooting, die de vorige maal zooveel storm heeft uitgelokt, is er ditmaal bijna zonder eenig gedoe doorheen gegleden. En merkwaardig was, dat als spreker daarb.j optrad de heer Staal, de oud-minister, die een speech hield om zich zelf te verdedigen. Minister Rappard, eeD goed rede naar, hield nog een uitvoerig be toog om zijn begrooting verder ter verdediging, en daarna ging het ontwerp onder den hamer des voor zitters zonder stemming door. Uit de Staatseonrant. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot vertegenwoordiger van de regeering op het van 2329 Sept. e. k. te Berlijn te houden 14de in ternationale congres voor hygiene en demographie, dr. D. A. de Jong, Jzn., plaatsvervangend district vee arts en directeur van het openbaar slachthuis te Leiden; tot leeroar aan de rijks- hoogere burgerschool te Wageningen (tijde lijk), dr. S. Figée, Oost Indisch ambtenaar met verlof te Leiden. Oranje-Nassau's-oord. „Vox Medicorum" schrijft, naar aanleiding van het oordeel in de algemeene vergadering der Neder- landsche geneeskundigen, in zake Oranje-Nassau's Oord „Geheel zijn wij nog niet voldaan, daar wij thans hopen en verwach ten, dat de raad van commissaris sen der Koninklijke stichting, na deze uitspraak, zich ook openlijk moge uitspreken, en alsnog het zijne zal bijdragen, om dr. Donath, die door zijn werker, streven en ijver, de stichting heeft gemaakt tot wat zij vóór zijn vertrek was, de eer te doen toekomen, die hij zoo ruimschoots heeft verdiend." Vredesconferentie. Er komt geen eide aan het „fees ten." Op 14 dezer, nationalen feestdag in Frankrijk, zal de Fransche delegatie ter Vredesconferentie een groot feest aanbieden in het Palace-Hotel te Scheveningen. Uitnoodigingen zijn gezonden aan de leden van alle delegaties, aan de Nederlandsche ministers en hooge autoriteiten en aan de Franschen, die in den Haag wonen. Jacht in Noord-Holland. Ged. Staten van ons gewest bren gen ter kennis, dat de jacht op waterwild geopend wordt in den kring, binnen den West- frieschen omringdijk, in de gemeen ten Petten en Callantsoog en in het gedeelte van den polder het Koegras, onder de gemeente Helder, op Zaterdag 13 dezer, met zonsop gang op het eiland Texel met uitzon dering van den polder Eijerland, op Zaterdag 10 Augustus, met zons opgang en in de overige deelen der provincie, dus ook in den pol der Eijerland op Texel, op Zater dag 27 dezer, met zonsopgang. Verkiezings-hamor. Dinsdag kwam er in het stem bureau in het tweede district te Alkmaar een klein meisje met een briefje, waarin de vader schreef, dat hij verhinderd was ter stem bus te komen en daarom verzocht, of de heeren wel zoo vriendelijk wilden zijn voor hem op den heer Melchers te stemmen. AIJcmCrt.) Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd aan Jonk vrouwe Elise Van Groten huis te Arnhem te verleenen het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" als erkenning van hare vele en groote verdiensten jegens Kerk en armen. Luitenant v. d. Steen. Te Crailo heeft Woensdag Lui tenant Van der Steen het ongeluk gehad te vallen, met het gevolg dat hij het hoofd op de spoorrails verwondde en de knieschijf brak In een bagagewagen van den passeerenden trein, werd hij naar zijn woonplaats, Amsterdam, ver voerd. Tramlijn ZaanAmsterdam. Een gerucht, als zoude de baan van de electrische tramlijn door de Zaanstreek naar Amsterdam zijn ontworpen juist boven de busleiding der Zaanlandsche waterleiding, toe- behoorende aan de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Neder'and heeft het bestuur dezer Maatschappij aanleiding gegeven zich te richten tot de besturen der betrokken gemeenten. En wel met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat geen concessie worde verleend tot aanleg eener tramlijn boven hare buslei dingen, doch dat die lijn worde ontworpen boven een ander gedeelte dier wegen, dan waarin die buizen liggen, of anders in de ontworpen tramconcessie voorzieningen worden getroffen, waardoor eene verlegging dier buizen voor rekening der tram wegmaatschappij worde mogelijk gemaakt. G. L. van der Zwaag- De socialist G. L. v. d. Zwaag, te Gorredijk, die de benoeming als lid der Gedeputeerde Staten van Friesland heeft aangenomen, zal ook als afgevaardigde der Tweede Kamer voor het district Schoter- land blijven fungeeren, tenminste voorloopig. Mocht het blijken, dat de waar neming van de beide betrekkingen bezwaarlijk tezamen gaat, dan zal de benoemde voor eene der functiën bedanken, doch niet dan Da overleg. V. d. Zwaag blijft te Gorredijk wonen. Tengevolge der aanneming van de benoeming, moet hij als lid van den Raad der gemeente Opsterland bedanken, en komt in het 2e district een vacature. In de Redactie van het volksblad „De Klok", zal hij zich van hulp voorzien, doch zelf de verantwoordelijke persoon blij ven. De Katholieken en de defensie. De commissie, benoemd door het bestuur van den Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen, om rapport uit te brengen over het defensie-vraagstuk, en bestaande uit de heeren: H. C. A. de Block, kapitein der grenadiers (den Haag), jhr. G. A. A. Alting van Geuseau, kapitein der grenadiers (den Haag), jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, lid der Tweede Kamer (Maastricht), J. B. Vesters, hoofdredacteur van „Het Huisgezin (den Bosch) en jhr E. J. M. Wittert, kapitein der ves ting-artillerie (den Haag;is Woens dag 10 Juli j.l. door den voorzitter van den Bond geïnstalleerd en heeft hare werkzaamheden bereids aan gevangen. Een Jubile. Het was gisteren 25 jaar dat de wet op het recht van zegel gewij zigd werd in dien zin, dat kwitan ties boven flO.—gezegeld of van een plakzegel voorzien moesten wórden. Tegen overtreding werd boete van f25 bedreigd. Als wij ons goed herinneren schrijft „de Noordbrabanter" is slechts eenmaal in dit kwarteeuw de vorm van het plakzegel gewij zigd. Bij de inwerkingtreding der wet werd een langwerpig model in gevoerd, dat later door het tegen woordige vervangen is geworden. Een kras oudje. Men schrijft uit Berkel aan de Rsbd. Dezer dagen bezochten wij onze oudste landgenoote, mej. de wed. Zwarts, geb. Petronella Rodenburg, die 11 Juni 1.1. haar 104den ver jaardag vierde. Het oudje was opgetogen over de talrijke geschenken en bewijzen van sympathie, die haar bij deze gelegenheid uit alle oorden des lands waren toegezonden. Zij wist niet, hoe het best hare dankbaar heid daarvoor uit te spreken. Och, mijnheer, zei haar dochter, als u eens in de courant wildet zetten den wensch van mijn oude moeder, dat God die goede menschen moge zegenen in lengte van dagen. En zoudt u dan ook zoo goed willen zijn er onder te zetten: aan andere bla den wordt verzocht dit over te nemen Wij voldoen hiermede aan den wensch onzer oudste landgenooce. Inbraak. Te Hoek van Holland is ingebroken in de groote tent op het strand. De dief (of dieven) heeft (of hebben) daaruit flesschen champagne, advocaat enz., meege nomen. In de tent vond men eenige lucifers van welke zelfde soort men er ook vond in het kippenhok van den heer B. waar in dien zelfden nacht vijf kippen en een haan ge stolen werden, t e politie stelt een onderzoek in. Branden. Een hevig onweder heeft boven Rotterdam gewoed. Wijl het op dat oogenblik zeer donker werd, wilde de logementhoudster wed. F. Minnigh, aan de Botersloot, een petroleumlamp aansteken, die echter omviel en brand veroorzaakte. In een oogwenk stond het logement heneden in brand en sloegen de vlammen achteruit, vaar zij ook brand veroorzaakten in e#n achter gelegen uitdragerij. Het benedenvertrek van het lo gement is uitgebrand en in de uit dragerij werd mede brandschade veroorzaakt. Het uitspanningsoord Bovenste Molen, op ongeveer een half uur afstand van Venlo, is door brand vernield. De molen, machinerieën en graan voorraad werden een prooi der vlam men. Alleen de naast het huis gelegen stallen bleven gespaard. Huis en inboedel waren verzekerd. Gisterochtend brak er brand uit in het beddenmagazijn van den heer D. Koster, Middenweg te Watergraafsmeer. De schade bepaalt zich in hoofdzaak tot winkelgoede ren. De oorzaak is niet bekend. Een en ander was verzekerd. Ongelukken. Door de tram Oos terbeekArnhem is bij den Schelm- scheweg de arbeider JS. uit Ren- kum, die naast de rails zat en op sprong, overreden. De man was bijna onmiddellijk dood. Aan de rijstpellerij „De Pboe nix", Zaandam, lag gisteren de Rotterdammer boot te laden. Een baal schoot uit de lus en viel op een der knechts dier boot, die daar door zoo ernstig aan hoofd en borst gekwetst werd, dat hij oogenblik- kelijk naar 't ziekenhuis te Amster dam is vervoerd. De laatste trein van Maas tricht naar Roermond is op een overweg bij Echt met een rijtuig in aanraking gekomen. Drie personen werden licht gekwetst; zij zijn met denzelfden trein naar Roermond vervoerd. Te 's Gravenhage geraakte gisteren middag in de Nieuwe Ha venstraat een 8-jarig meisje, doordat zij voor een fietser wilde uitwijken, onder een doktorsrijtuig. In een nabij gelegen perceel binnengedra gen bleek het kind, hoewel het erg over pijn in den rug klaagde, niet te zijn gekwetst. Alleen was een hakje van een der schoentjes afge reden. Winkelsluiting. B. en W. van Groningen hebben advies uitgebracht over het verzoek der Algemeene Groninger Winke- liersvereeniging om een verordening in het leven te roepen omtrent een vervroegd sluitingsuur voor winkels en magazijnen. B. en W. adviseeren den Raad aan 't bestuur der Winkeliersver- eeniging te berichten, dat het verzoek in overweging zal genomen worden. HAARLEMMERLIEDE. Trouwen per electrische tram. Kwamen voorheen, toen het raadhuis nog aan de Liede was, enkele malen trouwpartijen van Halfweg per Electrische, thans is dit omgekeerd. Woensdagmorgen kwam een aanstaand paar van nabij Haarlem met de noodige familieleden met dit vervoermiddel van Haarlem naar het raadhuis te Halfweg. ZAND VOORT. Het badseizoen. Aan gekomen badgasten. Fam. Gompertz, Berlijn, Villa Persévérance, 3 pers. M. Bagrach, Dinxperloo, Pension Frank Gerzon. H. Scholten, idem, idem. Fam. Mussbaum, Frankfort, Pension Gom pertz. 4 pers. H. Levin, Hamburg, idem, 4 pers. Mevr. Mulder, A'dam, Villa Johanna Christina. Fam. Gun dert, Barmen, Pension Buitenrust, 5 pers. A. Bunge, A'dam, idem. Mej. N. Mauve, idem, Hotel Beau Site. N. J. Daalderop, Tiel, Hotel Driehuizen, 2 pers. Mevr. van Ewijck, Zeist, idem. D. Geize, Hannover, Villa Kijkduin. Fam. Fuld, Frankfort, Hotel d'Orange. 4 pers. Fam. Knöfler, Charlottenburg, Pension Quisisana, 3 pers. G. F. W. Hartung, A'dam, idem. 2 pers. J. B. Jannink, Enschedé, idem. Fam. La- socka, Warschau, idem, 2 pers. Fam. F.' Baum, Alzey, idem, 5 pers. J. Drenth, Haarlem, Kerkstraat 3, 1 pers. J. G. Strothoff, Bremen, Kerkstraat 23. Den 9den dezer waren alhier 2679 badgasten. Den lOden Juli was de temperatuur van het water 1'4 0 O. VELSEN. Jachthuis. Het oudste buiten „Velserduin", eigendom van den hoogwelgeb. heer Boreel van Ho- gelanden, dat zou worden geamoveerd, is reeds in een vlak terrein veranderd. Den aannemer H. C. van Heijst Dz., firma Gaykema, alhier, die het amo- veerde, is tevens opgedragen, het te herschapen in een fraai jachthui smet opzichterswoning, in Oudhollandschen stijl, bemerkt door den heer J. Verweel, architect te Oosthuizen. Als bijzonder heid kan worden gemeld, dat bij de amoveering oorkonden zijn gevonden, die spreken van twee en drie eeuwen terug. Overgeplaatst. Met 1 Augustus a.s. wordt de heer J. Wouters alhier, overgeplaatst als commies bij den post- en telegraafdienst naar Wage ningen. Treurig. Dinsdagavond had iemand van Velseroord, die zich per fiets naar Velsen begaf om de vroedvrouw te halen, het ongeluk te vallen. In be- wusteloozen toestand werd hij door een laten voorbijganger gevonden, die de hulp van dr. Heslinga inriep. Het bleek, dat de man uit een hoofdwond veel bloed had verloren. Het aardbeien^eest. Heden viert de gelukkige jeugd van de bewaarschool het jaarlijksche aardbeienfeest op het buiten „Waterland". VELSEROORD. Nieuwe school. In verband met een te houden vergade ring ^an den gemeenteraad is de opening der nieuwe school D, te Vel seroord, door den burgemeester vast gesteld op Woensdag 17 dezer voormiddags l0!/2 uur. IJ MUIDEN. Gekozen. De heer H. J. Kloet alhier is gekozen tot lid van het hoofdbestuur der ver- eeniging van beambten in dienst van den Rijkswaterstaat. HEEMSKERK. Verkooping. Het dub bele woonhuis van den heer P. Tuijn alhier, staande aan den Alkmaarschen Straatweg Noordorperbuurt, viel in de veiling te Beverwijk ten deel aan Jr. de Swart, terwijl de tuingrond onge veer 400 c. A. gekocht werd door Slotenmaker, beiden te Beverwijk. Te zamen bracht deze verkoop 3600 gld. op. Inbraak. Hedennacht werd er alhier inbraak gepleegd bij den caféhouder en rijwielhandelaar J. Rijke. Reeds wa ren twee rijwielen öf door het raam 5f door de deur buiten gebracht door den dief of de dieven, toen opeens eer. pleegkind ontwaakte, door het geschreeuw de vrouw des huizes wekte en deze den heer Rijke, die terstond door zijn heldhaftig optreden den ver deren diefstal verijdelde en de twee rijwielen terugkreeg, doordat de die ven op zijn verschijning op de vlucht gingen. Van het een en ander is aan gifte bij de politie gedaan. Een ver moeden bestaat niet, ofschoon de heer of heeren inbrekers zeker goed op de hoogte zijn geweest met de woning en misschien ook mei de... „kas" van den café-rijwielhandelaar. EGMOND BINNEN. Raadsverga dering. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring en leest de notulen, welke onveranderd goedgekeurd worden. Allereerst komt nu aan de orde een adres van den heer Riegen, hotelhouder alhier, om van de ge meente een strook grond over te nemen naast zijn hotel om daarop een veranda te plaatsen, welke nu I.95 M. breed zal worden inplaats van 3 M. zooals vroeger was ge vraagd. De hee.en raadsleden konden het daarop niet eens worden of men den grond zou verkoopen of in erfpacht zou geven, waarop men den heer R. ontbood, om hem te vragen, wat hij 't liefst wenschte. 't Gevolg hiervan was, dat besloten werd met 4 tegen 3 stemmen den grond A flO per M2 te ver koopen. Nog werd den heer R. meegedeeld, dat hij met de werk zaamheden kon laten voortgaan. Hierna werd gelezen een verzoek schrift van de tramwegmaatschappij Egmond-Castricum om voorloopig concessie te willen verleenen voor den aan te leggen tramweg door de gemeente. Deze voorloopige concessie werd met algemeene stem men verleend. Hel; verzoek van het hoofd der school te Egmond-Binnen om de maxima van de salarissen van schoolhoofden in de gemeente te verhoogen werd aangehouden. Het voorstel van den burgemees ter om voor de gemeente de toe passing van art. 53 der lageron- derwijswet subsidie te verkrijgen werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Nu kwam aan de orde het ver zoek van den heer Levering, ge meenteveldwachter, die 1 Januari a.s. den dienst gaat verlaten na 40 jaren trouwen diensttijd, om eenig pensioen. Voorgesteld werd hem f 150 te geven per jaardit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Daarna werd met 4 tegen 3 stem men besloten den oud-veldwachter f100 pensioen te geven. Op het adres van het harmonie- gezelschap om bij het afbreken en opbouwen van de muziektent te mogen beschikken over den ge meentetimmerman, werd met alge meene stemmen afwijzend beschikt. Na onderzoek en goedkeuring van de geloofsbrieven der herkozen leden, werd de vergadering gesloten. AKERSLOOT. Roeiwedstrijd. Naar wij vernemen, zal alhier op 25 Juli een roeiwedstrijd plaats hebben, op het Alkmaarsche meer, bij gunstig weer, uitgeschreven door den Zaan- lansche roeivereeniging. ALKMAAR. Tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde bij hët Middelbaar onderwijs te Am sterdam, in het bijzonder om onder wijs te geven aan de 2e en 3e H. B. S. met 5-jarigen cursus voor jongens, K. R. Galias, leeraar aan de Cadettenschool alhier. WORMERVEER, 11 Juli. Bij de herstemming voor den Gemeenteraad zijn gekozen G. H. Blok (vrijz.-dem.) en herkozen N. F. Allan (lib. aftr.) en A. Noordanus (lib. al'tr.), wet houder. Van de vier aftr. lib. leden zijn der halve twee vervangen, respectievelijk door een candidaat van de arb.partij (B. en W. Binnendijk) en een vrijz.- democraat. ZAANDAM. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" heeft in de gisteravond ge houden vergadering besloten zich voor de a.s. herstemming voor den Gemeen teraad in District I tusschen d?n sociaal-democraat K. Prins en den arbeiderscandidaat Jan Kat, van aanbeveling te onthouden en de kie zers vrij te laten. HAARLEMMERMEER. Herstemming. De herstemming ter vervulling van nog één plaats in den gemeenteraad in elk der kiesdistricten I, II en III, zal plaats hebben op Donderdag 18 dezer van des v.m. 8 tot des n.m. 5 unr, in de stemdistricten 1 tot en met 10. Eervol ontslag. Aan den heer mr. H. C. Obreen is eervol ontslag verleend als lid der te Bloemendaal zetelende gezondheidscommissie, waaronder deze gemeente ressorteert. Brand. In den nacht van Woens dag op Donderdag brak er brand uit nabij Halfweg in het woonhuis van D. Koopmans, timmermansknecht. Het perceel brandde geheel a.. De belendende perceelen bleven, door het tijdig in werking brengen der brand spuit, gespaard. Het perceel met den inboedel waren laag verzekerd. AALSMEER. Mond- en klauwzeer. Bij den landbouwer A. de Hoog te Kudelstaart is onder zijn koeien mond- en klauwzeer uitgebroken. De gasfabriek. De werkzaam heden aan de gasfabriek vorderen flink. Thans zal men ook een begin maken met de uitvoering van be stek No. 4, ovens, enz., aannemer de heer Volker te Eindhoven waar voor de materialen eenige dagen geledên reeds zijn gearriveerd. Ver der kunnen wij berichten, dat de vloer van den gashouder gereed is, die, na gebleken soliditeit, op zijn voetstuk zal worden neergelaten, terwijl de directeurswoning onder de kap is. Het leggen der gasbui zen nadert zijn voltooiing, men is bezig in de laatste hoofdstraat, nl. den Broekweg. LISSE. Voor liefhebbers om te water tanden 1 Als een bijzonderheid en niet minder als een merkwaardigheid kun nen wij berichten, dat toen de heer A. Alders, brugwachter aan den ring dijk alhier en tevens handelaar in levende en gerookte paling, gisterna middag een paling van 3 H.G. schoon maakte, hij daarin 4 levendej onge palin gen vond van ongeveer 5 c.M. lengte. De jonge palingen zijn nog voor be langstellenden te zien. Dit feit werd geconstateerd in bijzijn van meerdere personen. VOORHOUT. H. B. G. Het be stuur van de afdeeling Voorhout van het H. B. G. heeft aan de leden ken nis gegeven dat, gedurende het han delsseizoen iederen Zaterdagavond te 8 uur, te beginnen met Zaterdag a.s. 13 dezer bijeenkomsten zullen worden gehouden van de leden der afdeeling ter bespreking van den handel. Alle leden worden dan ook dringend ver zocht deze bijeenkomsten steeds ge regeld bij te wonen. Personalia. Te Wageningen zijn bevorderd bij de Rijks-Landbouwschool van de voorbereidingsklasse naar de eerste klasse de heeren V. M. M. Dubois en H. C. Prins, alhier. Bij de Rijksnormaalschool voof teekenonderwijs te Amsterdam zijo toegelaten tot de le klasse mej. H- W. J. Schut, alhier en J. S. Hoog land, te Wormerveer. Afdeeling B. (bouw- en werktuig kundig teekenen) de heer B. J. W- Lacet alhier. Bij later examen is nog afzonder lijk tot de eerste klasse toegelaten de heer W. C. L. Robbers alhier. Voor 't openbaar eindexamen van den 3-jarigen cursus is geslaagd in afdeeling A de heer H. C. Ver- kruysen, geb. alhier. Een jubileum. 24 dezer hoopt de heer J. Slot, werkzaam bij detiimfl Emrik Binger den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad. De strijd tegen de tubercnlose. Wij ontleenen aan bet ja arver slag der „vereeniging tot bestrijding d r tuberculose" alhier (welke ver eeniging wij warm in de aandacht onzer lezers aanbevelen) het vol gende In het afgeloopen jaar werd de lighal der vereeniging verplaatst naar het terrein aau den Schoter- weg, een plaatsing die de wensche- lijkheid doet rijzen, gedurende de wintermaanden daar voor vrouwen en kinderen gelegenheid tot nacht verblijf in te richten. Over de wer king der lighal luidt het verslag alleszins bevredigend. Het hoogste aantal te gelijk ver pleegde patiënten was 15. Aan het consultatie-bureau ver voegden zich dit jaar 130 patiënten uit Haarlem en omstreken, één uit Amsterdam, tegen 175 in het vo rige jaar; 118 waren door den dokter gezonden, 12 kwamen uit eigen beweging. Bovendien kwamen er nog 43 patiënten van het vorige en 27 van het eerste jaar, zoodat in het geheel aan 200 patiënten 520 adviezen werden gegeven. Van die patiënten zijn er 15 gestorven. (10 m. en 5 vr.) Van de 130 nieuwe patiënten bleken 28 niet tuberculeus, 32 ver dacht, doch later niet tuberculeus, 70 wel tubeiculeus. Na een uitvoerige statistiek van het verloop dezer 70 gevallen komt het verslag tot deze slotsom Er zijn 28 (d.i. 42 pet.) vooruitgegaan (7 in lighal, 1 naar sanatorium). 11 (d.i, 16 pet.) in denzelfden toestand gebleven. (1 in sanat). 13 (d i. 18 pet.) achteruitgegaan- 3 (d.i. 4 pet.) gestorven, terwijl van 14 (d.i, 20 pet.) de toestand onbekend bleef. Ook van de patiënten der beide vorige jaren wordt het verloop na gegaan. Sedert 1 December 1906 zijn in de nieuwe lighal in 't geheel 19 patiënten verpleegd (9 mannen, vrouwen en 4 kinderen)van deze 19 patiënten zijn 6 veel verbeterd, 7 verbeterd, 2 hetzelfde gebleven en 4 achteruitgegaan. De finantiëele toestand der Ver eeniging kan betrekkelijk gunstig genoemd worden. Het aantal con tribuanten (donateurs, leden en be gunstigers) is van 446 met een ge zamenlijke jaarlijksche contributie ad f2026 (in het vorige jaar) nu gestegen tot 509 contribuanten (dus 63 meer) met een gezamenlijke jaar lijksche contributie ad f2141 (dus f 1L5 meer). Gymnasium te Haarlem. Bevorderd van de le klasse naar de tweede C. Avis, J. Boes, J. D. Dozy, Maria Folmer, W. H. Alting v. Geusau, J. Bierens de Haan. A. H. Kuipers, P. Plantenga, Regina ter Haar Romeny, J. A. Schepers, R. L. C. Schönhuth, S. C. M. Spoor, L. W. de Vogel, H. A. Vrijer, Geertruida Kernkamp. 2e Klasse naar de derde C. T. Bertling, Dorothea Engelbert van Bevervoorde, B. E. Engelbert van Bevervoorde, H. Daniëls, E. van Heerdt tot Eversberg, J. Th. de Jongh, Eva Kerkhoven, Alice G. Mensinga, Hen- riëtte L. Schieferdecker, J. M. A. Smits, Ebelina Thiel, voorwaardelijk H. M. Peltenburg, A. L. Schneider, F. Ties- kens. Van de 3e klasse naar de 4e klasse W. F. Bax, C. S. N. Carsten, Frie da van Hasselt, Bertha Kerkhoven. Maria J. Kroef, C. R. van Paassen, W. A. Rasch, Theodora ter Haar Romeny, J. H. Róssing, Jeanne van de Stadt, L. H. Stoutjesdijk, Jeanne Dübois. 4e Klasse naar de vijfde B. A. R. Dezeltjé, Helena de Vries van Doesburg, Fokje Droste, A. J. Enschedé, J. G. Frank, H. Harmens. J. W. Hilbrander, F. J. M. Holdert. Maria Koderitsch, W. F. J. Laan, C. La8schuit, R. Swart, Mathilde Lose- caat Vermeer. 5e Klasse naar de zesde: A. I, Coutinho (A), J. van de Geer (A), J. Kampstra (A), G. F. Rambon- net (A), P, J. Willekes Mac Donald (A).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2