1 BINNENLAND. Gemengd Binnenland. Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. n, de in hechtenis genomen Ja- nners ODgestraft in vrijheid te illcn, omdat de Amerikaansche •afvvet niet in dergelijke gevallen ,n spionnage voorziet. Uit Marokko is er nog niet veel srandering te meldende kaïd ac Lean is nog altijd gevangen. Het schijnt, dat Raisoeli de enkele alen, dat hij met zijn gevangene reekt, hooghartig en dreigend is. en mag aannemen, dat Raisoeli en hard verlangt met winst van n gevangene af te komen als ac Lean verlangt, buiten het be- ik Yan Raisoeli te komen. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Londen, 1 Koning Eduard den 14en Aug. Marienbad aankomen en daar t 5 September blijven. Plannen een samenkomst met Frans Jozef uden niet bestaan. De acte van beschuldiging tegen bekende generaals van Port :thur Stössel, Fock, Reuss en nirnof is openbaar gemaakt. Aan Stossel worden daarbij een eks misdrijven ten laste gelegd, arop in het militaire strafwetboek doodstraf is gesteld. Ho. berichten. H. M. de Koningin-Moeder brengt iden een bezoek aan het nieuwe Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis Amersfoort. Het gebouw is smaakvol versierd. 6 Augustus a.s. vertrekt H. M. Koningin-Moeder voor een kleine :ht dagen naar Pyrin ont, om den geerenden vorst van Waldeck en yrmont te bezoeken. H. M. de Koningin is weder van Gravenhage naar het Loo terug- keerd, begroet door een talrijk ibliek. Op 29 dezer komt H. M. weer uir de residentie, voor de audiëntie n den Perzischen troonsbestijging- nkondiger. Z. K. H. Prins Hendrik is, ver- jzeld van zijn adjudant, baron Van eemstra, uit Duitscbland naar het oo teruggekeerd. Marine-begrooting. Aan de Tweede Kamer is inge nden een model voor een gewij- jdeMarinebegroolingjOmteki men t een betere contróle. Vredesfeesten. Van Vrqdag a.s. af kan men ken- s nemen van de plannen die de ederïandsche Bond „Vrede door echt", aangezocht door de Haag- he vereeniging voor vreemdelin- nverkeer, koestert. De Bond wil wijding geven aan gebeurtenis die ons over eenige ren wacht: opening van den Vre- astempel. Een allegorische optocht ordt georganiseerd gevormd uit volken der geheele wereld, die langen rijen optrekken naar het •edesaltaar, waar zij afstand doen m hunne veeten en de vrede neeken de heerschappij over de irde te aanvaarden. Op hun tocht daarheen worden volken vergezeld door symbo- sche voorstellingen van de wer en des vredes. Bedoeling is het amphitheater. ,t voor 25,000 toeschouwers plaats ,1 aanbieden, op te trekken in de middellijke nabijheid van Den aag en de vertooning te doen plaats ebben met behulp van koren en rchest. De commissie van „Vrede door echt", benoemd voor het ontwer- m en uitvoeren van deze plannen, staat uit de heeren W. van Boven, r. O. Hofstede de Groot, J. Jur aan Kok, C. L. Le voir (secretaris), illy Martens (voorzitter) en jhr. L. Storm van 's-Gravesande. De ekeningen voor den optocht zijn ntworpen door „Henricus" en van et amphitheater door den heer 'an Boven. De tentoonstelling dezer ekeningen zal plaats vinden in et huis vroeger in gebruik bij de rma Schroeder op de Groenmarkt 's-Gravenhage, door hetgemeen- bestuur voor dit doel afgestaan. Eerste steenl gging Vredespaleis. Op 80 dezer wordt te 's Graven- age de eerste steen gelegd van it Vredespaleis. Ongeveer 1100 personen worden deze plechtigheid uitgenoodigd. Zijn o.m. de leden der Vredes- onferentie, het corps-diploinatique, e leden der Staten-Genoraal, van en Haagschen gemeenteraad, ver- sgenwoordigers van vereenigingen i gebied van den vrede enz. De Vorstelijke Familie woont de lechtigheid niet bij. Onder leiding van Henri Viotta, egeleid door het Philharmonisch •rkest, worden passende liederen ezongen. Jhr. mr. Van Karne- eek, Voorzitter der Carnegie-stich- houdt een korte rede in het ransch, waarna de steenlegging et at geschiedt door den voorzitter der Vredesc nferentie, Nelidow Vermoedelijk houdt deze ook een redevoering. Bou v en inrichting van 't paleis nemen vermoedelijk 3 jaren in be slag. Bestrijding van het Aleoholism?. Gelijk onzen lezers reeds is me degedeeld wordt op 18, 19 en 20 Augustus a.s. het 2e Nederlandsche Katholieke Congres tot bestrijding van alcoholisme gehouden. En wel te Nijmegen. Van dit Congres is thans het of ficiéél program verschenen. Onderwerpen van bespreking zijn o.m.: „De Katholieken in den strijd tegen het alcoholisme, liefdadigheid, kinderbescherming, bierkwestie, het kind en de drankbestrijding, alco holisme en leger, alcohol als genot en geneesmiddel" enz. Onder de sprekers vinden we vernoemd prof. mag. J. V. de Groot, O. P. Het Congres, dat onder de hooge goedkeuring van het doorluchtige Episcopaat gehouden wordt, belooft een flinken stoot vooruit te geven aan het groote sociale werk der drankbestrijding. Ter gelegenheid van het Congres wordt ook een vergadering gehou den van de Nederlandsche Maria- vereenigingen. Directeuren van Slachthuizen. Den lOen dezer is te Utrecht eene Vereeniging gesticht van directeuren van gemeentelijke slachthuizen in Nederland. Doel der vereeniging is het be vorderen a. van de gemeenschappelijke be langen van de directeuren der ge meentelijke slachthuizen in Neder land b. van de belangen der inrich tingen c. van de goede oplossing der wetenschappelijke, technische en maatschappelijke vraagstukken, welke zich in verband met de in richting en het beheer der gemeen telijke slachthuizen voordoen. Tot bestuursleden zijn verkozen: dr. D. A. de Jong, directeur van het openbaar slachthuis te Leiden voorzitter; dr. W. Stuurman, direc teur van het gemeenteslachthuis te Alkmaar, secretarisJ. J. F. Dont, directeur van het openbaar slacht huis te Rotterdam, penningmeester. Rijkspolitle-vereenigiagen. Op 20 dezer houdt te Venlo de rijkspolitievereeniging hare 9e al- gemeene vergadering. Behalve de periodieke zaken staan o.a. op de agenda: organisatie der politie b j de wetmeer doeltref fende pensionneeringverbetering der bevordering; gelijkmatiger ver strekking toelage woninghuur; be zoldiging van den titulairen rang en herdenking van het 50-jarig bestaan van het korps rijksveldwacht in zijne tegenwoordige organisatie. Het oude beursterrein. Er is op 't oogenblik voor het oude beursterrein te Amsterdam hoegenaamd geen gegadigde. De Italiaansche combinatie, waar van enkele maanden geleden een plattegrond van het terrein werd aangevraagd, heeft verder niets meer van zich doen hooren. Thans heeft men ten Amster- damschen stadhuize spijt, indertijd niet het aanbod van 7 ton te heb ben aanvaard van de Fransche combinatie, die een groot hotel met café-restaurant en winkelga lerij op het veel besproken stuk grond wilde stichten. Het ontwerp voor het gebouw deed op het eerste gezicht wat schreeuwerig aan, kwam niet zoo dadelijk met onzen „stemmingen" volksaard overeen, en kon dan ook geen genii vinden in de oogen der censureerende gemeentelijke schoon heids-commissie. Bij Publieke Werken gelooft men, dat het gebouw van den Franschen architect die tusschen haakjes, met 'n knoop, een Franschen na tuurlijk!, dadelijk zijn bullen pakte toen de Hollandsche „collega's" beweerden, dat zijn schepping in een badplaats tehuis behoorde dat dit gebouw dan het oog heel goed zou hebben gedaan, wnnneer men er maar even aan gewend was. Nu ligt het terrein braak, 7 ton maal 5% rente een jaarlijksch verlies van 35 mille Die had Amsterdam ook wel kunnen gebruiken. Hoe men kies. Dezer dagen, zoo meldt de „N. Gr.," deden een paar huisbezoekers, die voor een gemeenteraadsverkie zing er op uit waren, een eigen aardige ervaring op. Zij belden aan bij een kiezer ergens in den Meeuwerderpolder en zeiden aan het meisje, dat de deur opende, het doel van hun komst. Moe, doar binnen de mannen van de stemmerij", gilde de dochter naar binnen. Moe had geen kiesrecht, desd niet aan politiek en stuurde haar man naar de voordeur. Glimlachend kwam deze den bezoekers tegemoet en nog vóór een van beiden iets kon zeggen, sprak de te bewerken kiezer „Joa, om je de waorheid te zeg gen, heb ik al gestemd." En toen de bezoekers den man vertelden, dat de stemming toch pas Donderdag was, verklaarde deze zijn eerste woorden aldus: „Ik dou dat zóo: asikdekaorde thoes krieg, striek ik deur wét ik nait hebben wil. Ik plok 'n cent postzegel d'r op en stuur het ding over de post an het stemberoo in in de Euliemulderstraot. De huisbezoekers hadden veel moeite dezen kiezer te overtuigen, dat zijn handelwijze niet naar be- hooren was. Inbraken. Bij mejuffrouw de V. te Amsterdam, Frederik Hendrikplant soen 23, zijn inbrekers aan 't werk geweest. Alles was opengebroken en overhoop gehaald. De buit bestond uit een hee- rencolbertcostuum, een gouden medal- jon, een juweelen dasspeld en een luxe lucifersdoosje. Ook is ingebroken bij de winke liers J. v. d. ,S. en J. M., te Hoeven, bij Rozendaal. Er is een groote hoeveel heid manufacturen en galanterieën ontvreemd. Van de daders geen spoor. Ongelukken. Te Stoutjesdijk ge raakte een l1/2 jarig kind in een on bewaakt oogenblik in eene sloot. De vader haalde het kind er bijna onmiddellijk uit, doch spoedig waren, trots alle in 't werk gestelde pogingen, de levensgeesten geweken. In de Jan Hansenstraat te Am sterdam is een 7-jarig meisje door een wielrijder aangereden. Het kind werd aau hoofd en arm vrij ernstig ver wond. Te Riel, N.-Bvermaakten zich eenige kinderen bij een der sluitboo- men van de S.S. Een der kleinen be gaf zich juist op de lijn toen de door- loopende goederentrein aankwam. Het kind werd door den laatsten wagen gegrepen, en kreeg, behalve een ver- brijzeldvoetj e, een ernstige hoofdwonde, aan welke gevolgen het overleden is. Een goed werk. Er is een goed werk gedaan door het Tilburgsche Kruisverbond. 't Heeft nl. eene brochure verspreid van fr.Caecilius, over de vraagj: Hoe oordee- len de doctoren over het rooken, snoe pen en drinken der jeugd? Hoe de onderwijzers? Frater Caecilius waarschuwt de ouders met klem van woorden tegen deze drie groote kinderrampen. Laten wij hopen, dat het vlugschrift niet alleen in de scholen, maar ook in de huisgezinnen op ruime schaal verspreid worde. De kwestie der winkelsluiting. Er heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad tusschen Amsterdamsche Middenstanders, voorname winkeliers, en de afgevaardigden der Alg. Win- keliers-Vereeniging naar het a.s. Mid denstandscongres. De bespreking liep over het voorstel- Gouda, om een rijkswet op vervroegde winkelsluiting te vragen. Zoo goed als eenstemmig verklaarde men zich daartegen, terwijl men zich tegelijkertijd tegen sluitingsdwang uit sprak. Op deze vergadering, waartoe de heeren Ed. Gerzon en Deenik den stoot hadden gegeven, bleek tevens, dat de afgevaardigden der A. W. V. ten congresse blanco zullen stemmen ten opzichte van bedoeld voorstel. Wel heeft de groote meerderheid der afgevaardigden zich tegen het voor stel verklaard, maar ter wille van den vrede in den A. W. V., als algemeene organisatie, achtte men een blanco- stem meer gewenscht. ZAND VOORT. Badseizoen. Aange komen badgasten. „Grand Hötel." H. C. Rehbock, A'dam, 10 p. Van Lennep, A'dam, 1 p. Mr. Den Tex, A'dam, 1 p. Van der Werk, A'dam, 1 p. Fam. Dudok de Wit, Bloemen- daal, 7 p. Fam. Stratenius, 5 p. F. Hirzel. Zurich, 2 p. M. Löwenberg, Berlijn, 5 p. J. Falke, Charlottenburg, 1 p. Carl Sulser, Winterthur, 7 p. Fam. Franco Mendes, A'dam, 2 p. M. Streffer, Keulen, 2. p. Fam. Ess- linger, Auerbach, 2 p. J. Weisbrod, Frankfurt a.M. 2 p. C. Zonnemann, Mannheim, 1 p. Fam. Keller, Winter thur, 5 p. J. Compris, A'dam, 6 p. V. Schnitzler, Keulen, 6 p. Fam. Kraffe, St. Blasien, 5 p. E. Heldring, A'dam, 1 p. Fam. Von Tisch, Weenen, 3 p. E. la Roche, Bazel, 7 p. W. Meister, Frankfort, 3 p. Hotel „Groot Badhuis". Mevr. A. Fuchs, Ransbach, 2 p. C. G. Harren- stein, A'dam, 1 p. S. H. Muntz, R'dam, 1 p. H. C. Roelvink, A'dam, 1 p. H. Hescher. A'dam, 1 p. Jonkvr. Reuch- lin, Den Haag, 1 p. VELZEN. Ons fanfarecorps Euterpe" heeft zich goed gehou denbij den kunstwedstrijd te Amster dam, die, zooals men weet, is uit geschreven ter herdenking van het 20 jarig bestaan van Amstelsch Fanfarecorps. Euterpe" behaalde in de derde afdeeling den derden prijs, eene onderscheiding, waarmede wij het corps van harte gelukwen- schen. WORMERVEER. Geslaagd. De heer W. Woud van hier is geslaagd voor 't toelatingsexamen van de Kweek school voor de Zeevaart te A'dam. BROEK IN WATERLAND. Een Jubileum. De heer J. E. T. Wijnveldt, burgemeester dezer gemeente, hoopt den 22 dezer zijn 25-jarig secretaris schap aan het hoogheemraadschap Waterland te herdenken. HAARLEMMERMEER. Pas op je ooren I Gedurende het tijdvak van 18 tot 28 September a.s. zal uit eenige in de forten bij Hoofddorp en Aals meer opgestelde kannonnen met los buskruit worden geschoten, als mede in of nabij den wal, die deze forten verbindt. Ook zullen dergelijke schoten ge daan worden in het terrein, gelegen tusschen de Hoofd vaart en de Ring vaart van dezen polder en wel voornamelijk tusschen den Benne- broeker- en Venneperweg. Op ver schillende plaatsen worden telepho- nische verbindingeu met de obser vatieposten aangelegd. Bij een en ander zullen de ver- eischte voorzoigsmaatregelen streng in acht worden genomen. BENNEBROEK. Nieuw Vereni gingsgebouw. Naar men ons uit zeer vertrouwbare bron meedeelt, zal er binnenkort begonnen worden aan den bouw van een R. K. Ver- eenigingsgebouw. Voor den winter hopen we alles klaar te zien. HILLEGOM. Benoemd. Met in gang van heden is tot brievenbe steller aan het postkantoor alhier benoemd onze dorpsgenoot J. v. Dijk voorheen slagersknecht bij den heer H. L. Baum. LISSE. Ons dorp vooruit. Einde lijk zal er op het terrein, waar in dertijd huis en kantoor van notaris Van Stockum hebben gestaan, wederom een villa verrijzen en wel voor rekening van den heer Abresch, klerk der posterijen en telegrafie alhier. Deze dubbele villa zal worden gebouwd door de heeren Van Heinert en Marseille, aannemers alhier. NOORDWIJK. Benoemd. Mej. C. M. Grullemans, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare Lagere School te Rijp- Wetering. In rep en roer. Ons dorp werd Zaterdagmiddag ten ongeveer half een in rep en roer gebracht door het luiden der brandklok, gepaard gaande met het geroep „Brand Brand Van alle richtingen stroomde het publiek naar Goóweg, waar brand bleek te zijn uitgebroken op de Buitenplaats van mevrouw, de wed. Dr.J.Everwijz, genaamd,, Caloramo." Een houten schuurtje, bevattende ruim 60 rietmatten, stond in lichte laaie. Gelukkig was spoedig het personeel der buitenplaats en ook andere personen aanwezig. Met vereende krachten en door hun snel en krachtdadig optreden mocht het gelukken, den brand met eenige emmers water te blusschen. Het schuurtje werd omgetrokken en de rietmatten verwijderd. De Burgemeester en eenige leden der brandweer waren spoedig op het terrein aanwezig. Men mag van geluk spreken dat deze brand eene niet grootere uit breiding heeft aangenomen, daar dit schuurtje was geplaatst tegen een bollenschuur van de firma Groenevelst Lindhout en deze weer in verbinding staat met den Huize „Caloramo." De geheele voorraad bloembollen, in deze schuur aanwezig, was niet verzekerd. Dit laatste is zeker wel onverantwoordelijk. Provinciale Staten. De rapporten der Commissies uit de Provinciale Staten omtrent de ontwerp-besluiten, die morgen aan de orde komen in de vergadering van dit lichaam, zijn verschenen. Eenige van die rapporten geven ons aanleiding, een en ander eruit te releveeren. Vooreerst dat omtrent de subsidie- verleening aan de Avondvakteeken- school in dezer stede. Er zijn, zooals men weet, een groote reeks voordrachten ingeko men tot subsidiëering van teeken- scholen voor de provincie. De commissie, in wier handen deze voordrachten gesteld waren, merkt nu o.m. het volgende op In het algemeen vroeg de Com missie zich af, of de Provincie niet gevaar liep met subsidiëeren te ver te gaan. Het groote nut van het vakonder wijs werd zonder debat toegegeven. De wensch om het vakonderwijs te bevorderen was algemeen. De voorliefde van Gedeputeerde Slaten voor dat onderwijs vond geen rustige bestrijding. Erkend werd ook, dat Nederland op dat punt nog ver bij het buiten land ten achter is. Nu eenmaal de tijden veranderd waren en de Provincie begonnen was geld te geven voor eene zaak, waarvoor vroeger nauwelijks iemand geld zou hebben durven vragen, wilde niemand reageeren. Bi] den nieuwen toestand moest de Commissie zich neerleggen, maar toch was de meerderheid der Com missie niet zonder zorg, dat zoo langzamerhand de juiste maat zou worden overschreden. Steeds meer subsidies toch worden er gevraagd en de eenmaal toege stane subsidies worden dikwijls verhoogd. Was het dus niet ge wenscht een weinig te remmen De opmerking werd ook gemaakt en gedeeld, dat tal van gesubsidi- ëerde Vereenigingen te veel op het subsidie steunen. De opbrengst der schoolgelden vormt slechts een on beduidend en geheel onvoldoend gedeelte van de totale inkomsten. Waar bleef hier de kracht van het particulier initiatief, waarop toch in de allereerste plaats moest kun nen gerekend worden? Krachtige vereenigingen, die wat kunnen uitrichten, moesten eerder worden gesteund dan andere, die toch steeds een kwijnend bestaan zouden leiden. Daartegenover echter werd opge merkt, dat juist de zwakste Ver eenigingen hetmeest behoefte hebben aan hulp, dat de kleine vakcursussen vooral op het platte land voorkomen en dat land veel te lang reeds aan de groote steden is opgeofferd, dat de grens voor het subsidiëeren van het vakonderwijs nog lang niet is bereikt, dat versnippering van krach ten nu eenmaal onvermijdelijk is, waar er zooveel vakken zijn, dat er op het punt van het vakonderwijs nog veel was in halen, wat vroeger was verzuimd en dat het ernstig onderzoek van elkesubsidie-aan vrage afzonderlijk voldoende waar borgen bood tegen overdrijving op dat gebied. Ten slotte besloot de Commissie dan ook unaniem met deze voor dracht, en ook met de andere subsi die voordrachten meê te gaan. Waren dit meer algemeene be schouwingen, inzake de vakteeken- school te Halfweg heelt de commis sie meer plaatselijke bezwaren ten berde gebracht. Waarom, zoo vrotg de commis sie, konden de leerlingen van Half weg niet evengoed naar Amsterdam gaan of Haarlem Zij vonden daar alles bijeen. Was het ook wel zeker dat de Gemeente zelve een subsi die van f300.zou geven? De voordracht sprak slechts van een vooruitzicht op zulk een subsidie. Daartegenover werd echter opge merkt, dat Halfweg, zooals op het platte land meer voorkomt, zelf een soort van Centraal Punt is voor tal van buurtschappen in den omtrek, dat de tramkosten nog al een groot bezwaar zouden zijn voor de leer lingen, die naar Amsterdam of Haarlem zouden moeten gaan, dat die omliggende buurtschappen niet alle aan 8e tramlijn gelegen waren, en dat het Provinciaal subsidie in elk geval slechts zou worden ver leend voor het geval ook de Ge meente ten minste f 300.subsi die gaf. Ten slotte ging dus de Commissie unaniem met de voordracht mee. Ook de teekenscholen van den R. K. Volksbond en van Patrimonium te Weesp zijn wat uitvoeriger be sproken. De commissie had hier bezwaren, omdat zij van meening is dat de twee vereenigingen best samen een teekenschool kunnen oprichten. Versnippering van krachten al weer, zegt de commissie. De beide vereenigingen moeten nu maar zien tot overeenstemming te komen, want de commissie advi seert, om de subsidiën voor één jaar maar te geven en met den raad zich over fusie te verstaan. Voor het overige valt er omtrent de tot dusver verschenen conclusiën over de voorstellen van Gedepu teerde niet veel te vermelden. Personalia. Ook de heer Ch. T. W. Kriens, luitenant kapelmeester der dd. Schut terij alhier is lid der jury van den wedstrijd voor harmonie- en fanfare korpsen, uitgeschreven door Amstels fanfarekorps te Amsterdam. De Heer J. Brondenburg alhier komt voor op de voordracht voor leer- raar aardrij kskunde aan de H. B. S. 5 j. cursus alhier. Een zeldzame bloem. In een der kassen van den heer E. van Neder- hasselt te Aerdeahout bloeide heden nacht een nachtcactus, cereus grari- diflorus, een plant, waarvan de bloem zich 's avonds laat ontplooit, slechts enkele uren duurt en zeer zeldzaam is. Gisteravond tegen tien uur werd door den heer v. Nederhasselt deze bloem die tegen den morgen weder verwelkt, aan een aantal genoodigden getoond. De bloem is grooter dan een flinke dalia, heeft ongeveer den vorm van een distelbloem; zij is wit en lichtgeel gekleurd en heeft een aan- genamen geur. Tot toovm- de O. H. Ct. Wat nu de bijzondere zeldzaamheid der cereus grandiflorus betreft, te Prin- senhage bij de firma Bruijnseels is elk jaar een derzelfde bloeiende cactus te zien. Mejuffrouw N. J. Richards alhier heeft het diploma A voor correspon dentieschrift in de stenografie (systeem Stolze-Wéry) behaald. Mej. B. H. Lans te Woubrugge is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School voor den Werkenden Stand alhier. Zij zal 1 October in dienst treden. Mr. F. A. Bijvoet. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat de heer Mr. F. A. Bijvoet vooruitgaat. Zijn toestand is bevredigend. Wielrijden. Op de gister te Scheve- ningen gehouden wielerwedstrijden behaalde onze stadgenoot de heer Tulleken in Amateurs 1000 M. le serie den eersten prijs in 2 min. 203/5 sec. Toelatingsexamen Gymnasium. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de 1ste klasse van het Gymnasium alhier: S. G. Binnerts, D. R. K. de Boer, .J. C. Boon, P. H. A. Bijleveld, Hermine C. A. C. Bijvoet, J. v. Does burg h Jr., C. C. Geyl, Hermine C. Giel, F. W. N. Hugenholtz, J. de .Jongh, F. W. A. de Koek van Leeuwen, Louise Cnoop Koopmans, Levina J. Kroet, G. Leeuw, W. F. van Lennep, W. M. Levy, Louise F. Melchior, G. Smit, P. Smit, P. Smits, A. P. Timmer, Anny Tobi, Jeannette M. v. Vollen hoven, Adriana G. Vorstman. Voorwaard, toegelaten: D. R. K. de Boer, J. de Jong. Vijf candidaten werden afgewezen. Toelatingsexamen. In de H. B. S. voor meisjes 5-jarige cursus zijn toegelaten tot de eerste klasse: W. C. H. Bos, A. M. Bruyn, J. H. C. Buekers, E. G. P. Daniëls, J. J. van Dinter, C. E. van Dobben, G. M. R. de Vries van Doesburgh. A. M. Elfring, A. C. C. Ferguson, J. S. van Hamel, C. M. IT. Kalb, J. J. Kikkert, W. A. Kleeman, C. F. Koper, H. D. Kruyt, J. J. A. ten Houte de Lange, O. Leis, C. A. Willekes Mac Donald, S. S. W. van Marcelis Hartsinck, M. E. Meyer, W. F. Meyer, C. A. Meu- lenhofï, A. W. van Nieuwkuyk, A. W. Oolgaardt, J. M. Costwald, A. Otto, B. Preijs, B. Rahusen, A. A. de Regt, A. Sangster, J. Smit, M. E. W. Snel, J. F. Spiering, A. C. P. C. Storm van Leeuwen, C. J. H. van Styrum, G. C. M. Viehoff, C. W. Warnaars, M. C. Welsenaar, J. Wentholt. M. P. Wilkens. Toegelaten tot de tweade klasse; M. H. Gebhard. Toegelaten tot de derde klasse: H. C. Dorhout Mees. Tot de eerste klasse van de H. B. S. met 5-jarige cursus voor jongens zijn nog toegelaten: K. Drost, L. List, Elisabeth van Meurs, en tot de 2e klasse: W. de Clercq, H. C. A. Stilten en voorwaardelijk D. Vettewinkel en tot de 3e klasse Ch. H. de Sausin. (Door het vroeg ter perse gaan van ons blad kon deze aanvulling in ons blad van Zaterdag niet worden opge nomen). R. K. Openbare Onderwijzers. In 't Bondsgebouw „St. Bavo" hielden verschillende R. K. onder wijzers der openbare scholen uit ons Bisdom Zaterdagmiddag een vergadering, die niet voor de pers toegankdijk was. Na af loop waren de H.H. onderwijzers evenwel zoo welwillend ons een communiqué te verstrekken. Bij afwezigheid van den heer G. Huiten, hoofd der school te Zilk Hillegom werd de bijeenkomst ge leid door den heer D. G. Knijnen- burg, Hoofd der School te Egmond aan den Hoef In zijn openingswoord deed de heer Knijnenburg uitkomen wat 't doel was, waarom de R. K. open bare onderwijzers zich gaan vereeni gen. Deze vergadering is belegd om te komen tot de oprichting van een Bond van R. K. openbare on derwijzers en onderwijzeressen in 't Bisdom Haarlem. I e pers in 't algemeen en de schoolbladen in het bijzonder heb ben daar in den breede hunne meening over gezegd. Spr. ging deze persverslagen na en weerlegde de bezwaren, die enkele bladen ertegen aangevoerd hadden. Na breedvoerige discussie werd een voorloopig program van actie, urgentie en beginsel vastgesteld. In 't program van beginsel werd op den voorgrond gesteld het stre ven naar godsdienstig onderwijs. Nadat de groote lijnen volgens welke de nieuwe Bond zal werken, waren getrokken, werd definitief tot de oprichting besloten en traden zoogoed als alle aanwezigen tot den nieuwen Bond toe. Ook waren van tal van onderwijzers, die verhinderd waren, toezeggingen tot toetreding ontvangen. Ten slotte ging men over tot ver kiezing van een voorloopig bestuur. Hierin namen zitting de heeren G. Bulten, hoofd der school, te Zilk bij Hillegom, D. G. Knijnenburg, hoofd der school, te Egmond aan den Hoef, J. W. Schellekens, onder wijzer, te Egmond aan den Hoef en I'Oe. sert/

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2