BINNENLAND. Gemengde Berichten. Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. De vorst van Bulgarije heeft het vonnis tegen de moordenaars van Petkof bevestigd, nadat hun verzoek om cassatie was afgewezen. De Khedive van Egypte is uit Konstantinopel te Weenen aangeko men. Voor het Amerikaansche gezant schap te Konstantinopel is gisteren een bom gesprongen. Geen schade, maar drie jonge meisjes kregen lichte kwetsuren. De daders zijn zoek. De beruchte Italiaansche oud minister Nasi is nu op bevel van den Senaat, als Hooggerechtshof optre dende, met zijn voormaligen Kabinets chef in de gevangenis gezet. Uit Washington komt zonder commentaar het zonderling klinkende bericht, dat de twee Japanners, die in Californië als verdacht van ver spieding in hechtenis werden genomen, zijn vrijgelaten, omdat er bij geen van beiden iets bezwarends gevonden is. Prins Hendrik op zomerschouw. Z. K. H. Prins Hendrik maakt heden, Dinsdag, den zomerschouw mee van dijkgraaf en hoogheem raden van den Lekdijk bovendams, gevestigd te Utrecht. De Koningin-Moeder te Amersfoort. Gisterenmiddag bracht H. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan het nieuwe St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis te Amersfoort. H. M.. die per rijtuig van Siest- dijk kwam, werd aan de grens der gemeente, bij „Birkhoven", verwel komd door den burgermeester van Amersfoort, jhr. J. W. A. Borchman Wuytiers van Vliet, waarna aan stonds naar het gasthuis werd ge reden. Hier werd H. M. ontvangen door het bestuur der inrichting en rondgeleid door den arts J. J. Jo- rissen, directeur-geneesheer. Nadat het geheel naar de eischen des tijds ingerichte gebouw bezichtigd was, nam de Koningin-Moeder afscheid en werd teruggereden langs de ca- valerie-kazerne en verder de geheele stad door, die door de talrijke vlag gen een feestelijk aanzien had ge kregen. 2 Aug. fe Baarn. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouw van Baarn, zal aldaar op '2 Aug. van gemeentewege eene schitterende illuminatie worden aangebracht in de nabijheid van de Pekingkom. Deze illuminatie zal bestaan in eene getrouwe naboot sing van het sedert lang verdwenen kasteel „Het Huis ter Eem", het welk in de geschiedenis van Baarn zulk een belangrijke rol heeft ver vuld. Het kasteel zal onder leiding van den gemeente-architect zooda nig worden opgetrokken, dat men zich zonder verlichting een goed denkbeeld zal kunnen vormen van dit voormalig slot. Uit de Staatscourant. Kon. Besluiten. Benoemd: tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, L. Faer met ingang van 16 Juli eervol ontslagen opzichter der 1ste klasse bij de landsgeb ruwen, met den person eelen titel van hoofd opzichter; met ingang van 1 Augus tus E. O. Kerkhoven, te Aerden- hout, tot Rijksbavenmeester van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, met het zijkanaal naar de Axelsche SasBing, ter standplaats Ter Neuzen tot wederopzegging tot plaatsver vangers van den districts-veearts, wien Zutphen als standplaats is aan gewezen, de veeartsen, G. J. Eg- gink te Twelle (gemeente Voorst), J. H. Valburg, P. Boonstra te Steenwijk, en it. Kattenwinkel te Kampen. Audientiën. De gewone audiëntie van de minister van marine zal deze week niet plaats hebbeD Mr. Van Houten. Men zegt, dat de leden der Eerste Kamer het voornemen hebben om aan mr. Van Houten bij hun terug keer een gastmaal aan te bieden hem een politieke afscbeidshulde te brengen. Dr. Kuyper. Men ineldt uit Bad Nauheim: Dr. Kuyper is alhier aangekomen om de baden te gebruiken en af gestapt aan het hotel Hohenzollern. Mr. H. Sillem. f To Amsterdam is bericht ontvan- vangen, dat de heer mr. Henrik Sillem, die een bekend bergbestijger was, te Courmayeur van een berg gestort en aan de gevolgen over leden is. Nieuwe stuiverstukken. Naar aanleiding van een meer malen geuite klacht, dat de nieuwe stuiverstukken nog maar steeds uitblijven, diene het volgendeAan de Munt schijnt men bezig met het aanmaken van een groote partij centen voor lndië. Gesproken wordt van 5 milloen. Wanneer deze klaar zijn zou het nieuwe stuiverstuk spoedig in circulatie te verwachten zijn. (Vad.) Medailles voor Rijkswerklieden. Indertijd werd door den afgetre den Minister van Oorlog Staal voor de werklieden der Artillerie-Inrich tingen, met betrekking tot de me dailles voor ijver en trouw, een gunstige bepaling gemaakt, daarin bestaande, dat zij, die recht hadden op eene medaille voor ijver en trouw, doch door ontslag op verzoek de Artillerie-Inrichtingen verlieten en daarna weder aangenomen, werden in het genot van de toekenning van eene medaille zouden gesteld worden. Deze gunstige bepaling is thans door den tegenwoordigen Minister van Oorlog, Kidder van Rappard, ingetrokken en is thans bepaald, dat werklieden als bovenbedoeld, die op hun verzoek werden ont slagen en daarna weder aangeno men zijn, niet meer voor een on- derscheidingsteeken in aanmerking komen. Door dezen maatregel moeten vele werklieden nu niet alleen de medailles missen, doch hebben bo vendien ook financieele schade, omdat aan de toekenning van de gouden medaille f100 en aan de zilveren f50 gratificatie is verbon den. Spoorweg Hoorn over Venhuizen naar Bovenkarspel Grootebroek. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende om uit 's Rijks schat kist een renteloos voorschot be schikbaar te stellen ten bedrage van een derde der kosten van aan leg, doch tot een hooger bedrag dan van f 233,000, ten behoeve van een spoorweg van Hoorn over Ven huizen naar Station Bovenkarspel Grootebroek. De lijn zal aanvangen nabij K.M. 35 van den Staatsspoorweg Zaan damHoornEnkhuizen. De raming der voor den aanleg benoodigde kosten sluit op een be drag van f 700,000 buiten de kosten van rollend materiëel, waarin niet behoeft te worden voorzien. Naast het belangrijk vervoer van land bouwproducten, meststoffen en an dere goederen, mag een niet onbe- teekenendpersonenvervoerworden te gemoet gezien en daarmede een belangrijke toeneming van welvaart en ontwikkeling van het ve-keer. Indien van Rijkswege als ren teloos voorschot een gelijk bedrag als in denzelfden vorm door provin cie en gemeenten en polders te zamen wordt verstrekt, dat is f233.000 ol rond 1/s der raming, beschikbaar wordt gesteld, zal het voor den aanleg benoodigde kapi taal bijeengebracht zijn. De Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij zal zich op hare kosten en risico met de exploitatie der lijn belasten en daarvoor het rollend materiëel leveren. De oude spoordijk in het baanvak A msterdamZaandam. Zooals door ons reeds werd be richt, wordt het gedeelte van den ouden spoordijk van de Hembrug naar Zaandam overgenomen door het Departement van Oorlog, in verband met de onmiddellijke na bijheid van de Artillerie-Inrichtin gen. Het ligt in de bedoeling een zijlijn te maken tot het terrein der Artillerie-Inrichtingen, in hoofd zaak voor het vervoer van goederen en van artillerie-materiëel naar Zaandam. Het gedeelte spoordijk door den Amsterdamschen polder zal blijven bestaan, omdat door wegneming gevaar voor verzakking van den nieuwen dijk zal kunnen ontstaan. De oude dijk vormt thans een weerstand voor verschuiving van den nieuwen dijk. Een waanzinnige Uit Aarden burg schrijft men aan de „Midd. Cii." Eene schandelijke baldadigheid bracht gistermorgen onder de in woners dezer gemeente heel wat beroering. Toen de landbouwer M. zijne koeien uit de weide wilde halen, bemerkte hij, dat een der dieren schot had gehad in den kop en het andere erg was gekwest aan den heup. Een paard van den brouwer H., dat in een weide aan de overzijde van den weg liep, had een schot hagel in de borst. Hierbij bleef het nog niet. Ook in een weide van den land bouwer De Rgelegen eenige minu ten verdei achter de Elderschuur, was een der dieren aangeschoten. De hulzen der patronen zijn ge vonden. Bij zorgvuldige verpleging kunnen de dieren waarschijnlijk blijven leven. Omwonenden hebben tusscheu een en twee uur in den nacht schoten gehoord. Tot nog toe is de dader onbekend. Het geheel lijkt het werk van een krankzinnige Een tramconducteur-vrijsgeer. Dezer dagen hoorden, wij een ver zuchting van een tramconducteur, die typisch is. Een dame had ver zuimd den conducteur tijdig te waarschuwen, dat zij bij een be paalde halte wilde uitstappen en gaf haar spijtigheid hierover den conducteur te kennen. Toen bij d e volgende stopplaats de dame was afgestapt, zeide de conducteur: Het is toch ongelukkig met de jjontwik- keling gesteld, dat in het jaar 1907 men nog niet eens weet tijdig te waarschuwen bij welke halte men wil uitstappen I (Vad.) Waarschuwing. Een als juffrouw gekleede vrouw loopt te Utrecht de stad af, voorgevende haar spoor kaartje verloren te hebben. Dit is echter niet waar. Krijgi ze van een of ander geld om een nieuw te koopen dan wordt dit direct in ster ken drank omgezet. Hangende tuinen. Op den toren te Oldenzaal vond men dezer dagen aan de noordzijde een bessenstruik met rijpe vruchten en een bloeien- den vlierstruik, beide ongeveer een meter hoog. In de gevangenis gestorven. De te Amsterdam gearresteerde 35- jarige Rus, die, beschuldigd van diefstal van microscopen uit de Technische Hoogeschool te Delft, in het huis van Bewaring te 's-Gra venhage was opgenomen, is aldaar overleden, Kerkdiefstal. Tusschen drie en vier uur is Zondagnamiddag door verbreking van het slot een offer- bus in de sacristy der St. Plechelmus- kerk te Oldenzaal gelicht. De bus bevatte de gelden, welke dien dag gedurende de godsdienstoefeningen in die kerk waren ingezameld, naar schatting 14 a 15 gulden. Nog den zelfden avond werd door de mare chaussee aldaar op straat aauge houden Van der Belt uit Raalte, die in 't bezit was van de afgebro ken lip der offerbus en ongeveer 7 gulden, hoofdzakelijk centen. Ook bleek, dat hij op verschillende plaat sen aldaar circa 7 gulden aan rij toertjes, vertering enz. had betaald, hoofdzakelijk met centen. Een zwei-ver. Zondagavond is door de politie te Arnhem aange houden een zekere P., bouwkundige van beroep, doch geruimen tijd reeds zonder betrekking en zwer vende, ter zake dat hij Zaterdag avond onder valsche voorgevens zich heeft weten te verschaffen op crediet een nieuwen fantasie hoed, bij den winkelier H. aldaar. Onder het hooi. Zaterdagmid dag had de landbouwer S. op den straatweg EdeLunteren het onge luk, dat zijn kar met hooi omsloeg, met het gevolg, dat zijn zoon en dochter, die daarop zaten, de geheele lading op het lichaam kregen. De dochter kwam met den schrik vrij, doch de zoon werd inwendig zwaar gekneusd. De tienden afgeschaft. Bij een debitant van de Staatsloterij in Friesland kwam dezer dagen iemand om 1/20 lot. Omdat hij tot dusver steeds gewoon was geweest 1/10 lot te spelen; vroeg de debitant hem, waarom hij nu 1/20 verlangde, „Wel, de tienden zijn immers afgeschaft; dat heeft van de week in de courant gestaan". En het moest den man duide lijk gemaakt worden, dat daarmede andere „tienden" bedoeld waren. („N. v. d. D.") Eert. brutale inbraak met dief stal heeft gisteren plaats gehad te Lutterade nabij Sittard. Terwijl de kapelaan aldaar met zijne huis houdster in de kerk was, waarvan de dieven natuurlijk op de hoogte waren, hebben dezen in zijne wo ning alle kasten en laden door snuffeld, en wat van hun gading was, als eenige kostbaarheden en f 100 aan geld, meegenomen. De politie doet naar alle richtingen onderzoek. De brandstichting le 's Gravenhage. In verband met het aanhangige onderzoek naar de vermoedelijke brandstichting in de Alexander- kazerne te 's Gravenhage, is een wachtmeester van het 3de regiment huzaren, tegen wien de militaire autoriteiten bewijzen meenden te hebben van het feit, dat hij in on geoorloofde verstandhouding stond met ondergeschikten hij zou hen gewaarschuwd hebben omtrent de aanwezigheid in de kazerne van een politie-ambtenaar in de provoost ingesloten en, na daaruit ontslagen te zijn, teruggesteld tot huzaar. Een groote merkwaardigheid. Als een zeer groote merkwaardigheid in het familieleven van een bekend bewoner van 's-Gravenhage mag zeker wel worden aangemerkt het feit, dat voor bedoelden heer, die 1831 geboren werd, en dus thans 76 jaar is, door de geboorte op den llen dezer van een knaapje in een der provincieplaatsen thans de reeks van opvolgende geslachten, welke hij in zijn familie heeft beleefd en gekend een reeks, welke aan ving bij zijn eigen grootmoeder, die in 1764 geboren is en in 1848 over leed tot zeven geslachten geste gen ziet. Brand. Zaterdag ontstond er brand in het Hotel Burkmans te Groesbeek .Het geh eele huis brandde af. Van den inboedel kon het een en ander worden gered. Alles was verzekerd. Katholiek Volkslied. In aansluiting bij het artikel van den heer Frans Wisse, in ons num mer van Zaterdag 11., kunnen wij mededeelen, dat reeds voor eenigen tijd door het Centraal Bureau van de K. S. A. de eerste, voorloopige werkzaamheden zijn verricht, one te komen tot een Katholiek volks lied. Deze voorbereidende werkzaam heden zijn al reeds zoo ver gevor derd, dat op de eerstvolgende Cen trale Vergadering van de K. S. A. in deze een beslissing zal kunnen worden genomen. („Centrum".) Ned. Boerenbond. Het Bestuur van den Nederland- schen Boerenbond, vergaderd te Utrecht den 12 dezer, heeft besloten tot bekendmaking der na volgende bij acclamatie aangenomen motie „Het Bestuur van den Ned. Boerenbond, kennis genomen heb bende van het sohrijven van den heer de Kruijff Jr., directeur van de Centrale Werkgevers Risico- vei zekeringsbank te Amsterdam aan zijn hoofdbestuur in zake de wen- scheliikheid van aansluiting van landbouwwerkgevers aan genoemd lichaam en den inhoud daarvan nauwkeurig overwogen hebbende, betreurt de verregaande persoonlijk heden tegen zijnen rapporteur jhr. mr. de Wijkeislooth in dat schrij ven vervat, welke zelfs niet ver schoond kunnen worden door eene begrijpelijke teleurstelling van ge noemden directeur over het afraden van de door hem bestuurde instel ling en verklaart bij dezen nog maals de reeds vroeger aangevoerde gronden en het in dezen gegeven advies met nadruk te blijven hand haven. Ned. Bond van Handelsreizigers. De algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Handelsreizigers zal op 28 en 29 dezer te Zutphen gehou den worden. Op de agenda komen o. a. de vol gende punten voor: Op welke wijze kan de Bond hulp verleenen aan collega's of hunne ge zinnen, welke lijden aan zenuwziekte of tuberculose? Is Staatsexploitatie der spoorwegen in het belang van den handelsreiziger? Het bondsbestuur herhale zijne po gingen om te bevorderen, dat het af zenden en uitbetalen van postwissels zal kunnen geschieden gedurende den tijd, dat het postkantoor officiëel ge opend is. SCHOTEN. Raadsvergadering. De Burgemeester van Schoten maakt be kend dat er een openbare vergade ring is belegd, tegen morgen, Donder dag, 's avonds ten 8 uur. Naar wij vernemen nadert het nieu we raadhuis zijn voltooiing. 1 Augustus wordt het gebouw in gebruik genomen. Z A ND VO ORT. Rijkstand bouwschool. De heer C. Trier is toegelaten tot de voorbereidende klasse. KROMMENIE. Mond- en klauwzeer. Ondanks de scherpe maatregelen breidt te Assendelft het mond- en klauwzeer zich uit. Bij vier veehouders zijn reeds eenige runderen aangetast. Ook is van den veehouder Schoone een koe verbrand, die aan miltvuur was gestorven. BROEK IN WATERLAND. Eervol ontslag. De brievengaarder J. van Jansen alhier is op verzoek eervol ontslagen. HOORN. Ontbonden. Het comité dat was opgericht om hier een tramver binding tot stand te brengen tusschen Hoorn en Purmerend is ontbonden. Het comité zag geen kans het beoogde doel te bereiken. DE STREEK (N.-H.) De bloemkool. De handel in bloemkool is nu in vollen gang. Er worden er soms meer dan 40.000 geveild tegen zeer verminderde prijzen. NOORDERKWARTIER. Het uien- gewas. Door het slechte weer staat 't gewas der uien zeer slecht. Hoe wel enkele uienbanen zeer sterk te velde staan, hebben toch vele bou wers de velden om moeten schrapen. De laatste dagen is het beter ge worden. Men vreest ook een slecht bouwjaar te zullen hebben. R. K. Volksbond. In de algemeene vergadering van onzen R. K. Volksbond, gisteravond half 9 in 't Bondsgebouw St. Bavo gehouden, trad als spreker op de heer Alb. van der Kallen, hoofd redacteur van 't Dagblad van Noord brabant te Breda. Alvorens ZEd. 't woord te ver leenen werden enkele huishoudelijke zaken afgehandel.d Door den voorzitter werd mede gedeeld dat gestorven wareD de leden Quant, W. v. Leeuwen en Geveling. Voor hunne zielerust worden H. Missen opgedragen, of het is reeds geschied. De weduwe van 't lid v. Leeuwen geniet nu de ondersteuning der Liefdebeurs, waarvan haar man vroeger lid was. De voorzitter wekt allen op tot dit lidmaatschap. Voor het beoordeelen der inge komen prijsvragen wordt een jury benoemd; zij zal bestaan uit de Heeren Geerland, v. d. Waal, Klein, Stevens en Roelofs. Gestemd werd over de benoeming van een afgevaardigde naar 't Kath. Sociaal Congres op 10 en 12 Augustus te den Bosch te houden. Gecandi- deerd werden de heeren Smul ders, G. F. Hetem en Spook. Benoemd werd de heer Smulders. Door de metaalbewerkers wordt afgevaardigd de heer Donkerwoud. Volgende maand worden de op gaven van deelnemers ingewacht voor de Teekenschool, daar deze reeds half September zal beginnen. Tot directeur der school is be noemd de heer v. Brussel, die acte M. O. heeft. De Minister heeft de benoeming goedgekeurd. In deze vergadering werd onder de leden een collecte gehouden ten bate van het Dr. Ariënsfonds, welke door den heer J. B. Antho- nisse warm werd aanbevolen. In 't Schoterk war tier is opge richt een filiaal der Bondsspaarbank. Zij is hartelijk door den Pastoor aanbevolen. Er zijn verschillende veranderin gen gekomen in de besturen der onderscheidene onderafdeelingen. Nadat de Voorzitter met nadruk verzocht had, dat de Bondssociëteit door veel leden steeds zou bezocht worden, gaf hij 't woord aan den spreker van den avond, den heer van der Kallen. De heer Alb. v. d. Kallen gaat onder applaus naar 't podium. Hij is gaarne uit het verre, z. g. donkere, Zuiden naar hier gekomen. Het Zuiden beschouwt den Volksbond in 't Bisdom Haarlem als de eerste, die in Nederland de stem des Pau sen heeft gehoord en begrepen. Hij spreekt bijzonder gaarne in de af- deeling Haarlem, in de residentie van den eeisten Bisschop der werk- liedenvereenigiugen, van Mgr. Bot- temanne z. en r. nagedachtenis, wiens naam door geheel Nederland in dankbare en eerbiedige herin nering blijft voortleven (applaus.) Het troost en be moedigt ons, dat de besten onder onze geestelijke en wereldlijke autoriteiten altijd met ons zijn geweest en met ons zullen blijven. Spr. herinnert aan den 53en Katholiekendag der Duitschers te Essen, waar Giesberts, de wakkere secretaris van den arbeid, tot onder voorzitter van den Katholiekendag werd gekozen. En toen zeide de grijze kampioen van het „Centrum", Dr. Groeber, dat deze keuze een hulde was, gebracht aan de Katho lieke, georganiseerde werklieden, aan de nobele werklieden, die onze troost zijn, onze kracht en onze hoop (applaus.) Dat zegt Dr. Groeber. Een les voor hen, die de organisatie der Kath. werklieden nog steeds bestor men als een noodzakelijk kwaad. Ook de werklieden hebben in de kath. partij recht op een plaats, hun door een zoo hoog staande vergaderngalsde Duitsche Katholie kendagen reeds ingeruimd. Welnu, die plaats zij hun gegeven met de oude, Hollandsche gastvrijheid. Anders gaat de gast elders onder dak vragen, wijl de Katholieke gastvrijheid te schraal en te be krompen zou zijn (applaus.) Het is zijn doel een eenvoudig woord te spreken over het verle vendigen van ons inwendig gods dienstig leven. De Paus op den Stoel van Rome stuurt ons allen in deze richting Paus Leo XIII heeft ons een sociale grondwet ge geven en den weg aangewezen naar de stoffelijke verbetering. Paus Pius X heeft bij zijn optreden aan die grondwet trouw gezworen. Maar nu gaat Hij verder. Leo XIII zei het reeds in zijn laatste toespraak tot de Kardinalen, dat twee richtingen elkander in de 20e eeuw zullen bestrijden, de chris telijke en de socialistische. Twee levensbeschouwingen. Beide vragend den geheelen mensch, met al de nobele gaven zijner redelijke natuur. Let nu op de daden van dezen Paus, zegt spr., en leert dan van Hem. Wij vragen Hem, wat te moeten doen om voluit Katholiek te zijn in den tegenwoordigen tijd. En Hij zal u zeggen, dat het stre ven naar stoffelijke verbetering niet is 't levensdoel, doch slechts een middel om 't eeuwig levensdoel te bereiken. Zoo, in dit verband, onze organi satie beschouwend, zien wij erin ee» stuk van het uitwendig leven ctazet heilige R. K. Moederkerk. Onze organisatie zal geslacht n# geslacht helpen opvoeden in '1 juiste begrip van ons levensdoel. Wat is de mensch die komt ei) wordt vergeten. Maar de historici van geslacht aan geslacht gegroeid, is grootsch in haar voortgaande ontwikkeling. Er is groote strijd tusschen het goed en het kwaad. De Volksbond levert verdedigers van het goede. Deze heeft de Kerk altijd noodig. En nu zijn er Katholieken, die er op 't oog heel mooi uitzien, doch; zij verdorren als er nauwelijks een', tijdperk huns leven voor bij is. Hun; overtuiging zit los in hen, niet vastgegroeid aan de wortels hunner ziel. Wie in het openbare, Katholieke leven optreedt, bedenke, dat vernis en verf van vuren- geen eikenhout maken. De waarde van Katholiek soldaat zit niet in den wapenrok, maar in de vastheid der overtuigingen. En de kracht van den arm zal niet gemeten worden naar de sierlijkheid, waarmede het wapen gezwaaid wordt, doch naar de innerlijke motieven, welke 't wapen doen richten en den slag doen trillen op den tegenstander. Spr. trekt scherp te velde tegen den vormendienst, waarin sommigen onzer verstarren. Als gij hen ont moet, zal het in uwe ziel schrijnen als kraste er glas op staal. Als de Katholieke overtuiging niet vastzit en niet vastgegroeid j is aan de wortelen der zie1, zal zij omvallen en verdorren. Wat zou de Katholieke partij in Nederland een sprong vooruit doen, als wij allen den kleinen mensch konden afleggen. In de jeugd, zegt spr., overheerscht in den regel de groote mensch, eerst op rijperen leeftijd ontwaakt in den regel de kleine mensch: eerzucht, ijdelheid, jalouzie. Daarom hebben wij goede Room- sche menschen noodig in deze tijden van vooruitgang. De moderne tijd kentgeenrustige hoekjesmeer;overal dringt hij door. En willen onze Katholieke soldaten iets zijn in dezen tijd, dan moeten zij meer zijn dan automaten. Dan moeten zij in zich hun overtuiging dragen en deze alleen waarborgt hun veiligheid. Deze waarheden dienen naar voren gebracht te worden. Want 't gevaar dat sommige harer leden verstarren in den vormendienst, mag niet wor den onderschat.. Spr. beschrijft, hoe Frankrijk ons hier een voorbeeld geeft. Die Fransche Katholieken hebben in hun hart de pijn van den moord op de Fransche Katholieke Kerk niet gevoeld, omdat er geen over tuiging in hen zat. Wat in Frankrijk gebeurde, wordt ook gevreesd voor Spanje en Italië. In dezen stand van zaken moet daarom krachtig gewerkt worden tot verlevendiging van het innerlijk geloof. Spr. wil gaarne bij vele dienaren van den vormendienst goede trouw veronderstellen, doch dan hoopt hij, dat zij toch zoo gauw mogelijk het verkeerde hunner daden zullen inzien. In een geestdriftige peroratie wenscht spr. allen toe een zoo groot innerlijk geloofsleven, dat zij zullen voelen wanneer men onze Katho liciteit belaagt, dat zij zullen op springen, wanneer men onze Kerk aanvalt, dadelijk bereid om zich te geven voor de Kerk, waarin onze vaderen hebben gevonden en onze kinderen zullen vinden den vrede op aarde, welxe is en blijven zal den menschen van goeden wil. (Donde rend en langdurig applaus.) Met een geestdriftig dankwoord sloot de voorzitter de vergadeiing. Personalia. De verplaatsing van den Commis saris der posterijen en telegrafie 4e klasse T. Kuiper van Rotterdam (spoor wegpostkantoor no. 2) naar 't post kantoor alhier en L. W. v. Hellemond v. 't postkantoor alhier naar Rotterdam (spoorwegpostkantoor no. 2) zal ingaan 1 Juli inplaats van 16 Juli. De Heer W. A. P. F. L. van der Maaten alhier is toegelaten tot de le klasse der Rijkslandbouwschool. ^Mejuffrouw N. J. Richards heeft ontvangen 't diploma voor de zuivere toepassing van het correspondentie schrift en vertrouwdheid met het sys teem „Stolze-Wery. Op de 21e j aarlij ksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaarsveree- niging is gister in Den Haag voor solozang geslaagd Mej. R. J. Francken alhier. Ontslag. De heer I,. C. J. G. Lorenz, klerk bij de politie, is 16 dezer eer vol ontslagen. Weer terug. Het raadslid, de heer W. Stolp, die in't voorjaar naar Ame rika is gereisd, is weer terug. Naar Den Haag. De heer J. A. G. v. d Steur, alhier, heeft Haarlem ver laten en gaat zich in den Haag ves tigen. Zooals men weet, zal de heer Cordonnier bijstaan den bouwmeester van 't Vredespaleis. Tal van vrienden namen van den heer v. d. Steur aan si Jul een. per ver in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2