Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. Provinciale Staten. Hij en zijn twee mede-gedelegeer- n, prins Tjyong Oui-Yi en de ■er Yi Sang Sul waren naar onze ffstad gekomen, om bij de Vre- sconferentie te protesteeren tegen gewelddadige vernietiging van 1 onafhankelijkheid van Korea -or Japan. Aanslag op President Fallières. Door tusschenkomst van haar ïbassade te Parijs ontving presi- nt Fallières de gelukwenscben n de Nederlandsche regeering, et de mislukking van den aanslag zijn persoon. Vredesconferentie. .Morgen (Dinsdag) zullen het on- rwerp van beraadslaging uitma- n, de behandeling der oorlog- erende in onzijdige havens om derzoek ter zake van de onder- esche mijnen. De nieuwe Hembrug defect. Ten gevolge van een defect aan n rolring kon gisteren de nieuwe embrug, die omstreeks 1 uur chtgedraaid werd, niet weder ge- end worden. Het scheepvaart- rkeer voor de groote vaart is ardoor gestremd. Vermoedelijk zal men voorloopig brug zoo weinig mogelijk draaien dus alleen, als de scheepvaart t beslist eischt. Staking. Gisteren hebben te Groningen e metselaars, werkzaam bij het in nbouw zijnde nieuwe post- en egraaf kantoor, het werk neerge- "d- Zij eischen invoering van den 10 igen werkdag. Atjeh. Een tekort in 's lands kas. De cor- spondent van het „Hbld" te Ba- via seint: „In 's lands kas te Kota Radja een tekort ontdekt van ruim drie Geen sporen van braak zijn nwezig. Alle aanwijzingen ont- eken". Gemengde Berichten. Een 102-jarige. De oudste in- >onster van Tilburg, de weduwe V. Gorp, wonende in de Reit- re Hoeven, meer bekend onder n naam van „Annekee of Kee- 3tje uit de Hoeven" vierde Za- •dag haar 102en verjaardag. Ofschoon nog gezond, beginnen den laatsten tijd de teekenen n ouderdom zich eenigszins te en gevoelen, hetgeen echter niet igneemt, dat het zeldzame feit u deze verjaring door huisgenoo- i en familieleden met opgewekt- id wordt gevierd. Van verschillende zijden mocht t krasse moederke op dien dag jken van belangstelling onder ïden. (D. v. N.) Inbraak. Maandagavond half aalf bemerkte te Rotterdam een mrman, dat drie inbrekers zich egang hadden verschaft in de ukkerij van het Rotterdamsch igblad aan den Binnenweg, ch ontdekt ziende, namen de in- ekers de vlucht door een raam, ,t zij reeds uit voorzorg hadden lengezet, en ontkwamen over het ibouw voor Kunsten en Weten- happen door de Keerweerlaan. j hadden geen tijd gehad iets ee te nemen. Branden. Maandagmiddag is gebrand de boerderij van A. Slo- s te 't Veld (N.-H.). Hooibroei is irzaak. Door onbekende oorzaak is te iid-Esmarke, bij Enschedé, de >erderij van den landbouwer L. iheel uitgebrand. De bewoners, die wakker werden >or het knetteren der vlammen, inden nog met moeite het levende ie redden. De inboedel ging liter geheel verloren. Assurantie jkt de schade. Ongelukken. Bij het heien voor 3 nieuw te bouwen gasfabriek te iemen is de heistelling omgeval- n, doordat een der palen bij het ïrzetten uitschoot. Alle drie de ilen vielen in stukken. Gelukkig ist het werkvolk, dat bijtijds het igeluk /ag aankomeD, zich uit de aeten te maken, zoodat alles zon- 3r persoonlijke ongelukken afliep. Sedert Zondagavond wordt te rnhem vermist een 5 jarig knaapje it dien avond met zijn broertjes i eenige kameraadjes aan den ij n gespeeld had. Men vermoedt, at de kleine verdronken is. Maandagavond is de 14-jarige D. te Arnhem in den Rijn ge- allen en zou zeker verdronken zijn idien niet de heer Metje spoedig t hulp wa3 gekomen en hem van in wissen dood had gered. Dinsdagavond werd in Jde aderlijke woning te Rotterdam ermist de 14-jarige fabrieksjongen Zevenbergen, werkzaam aan boord an het in aanbouw zijnde schip Van Eek" aan het etablissement eijenoord. Het ingesteld onderzoek leidde - toe, dat de jongen met een ihedelbreuk on bewusteloos werd gevonden in het ruim van dat schip Hij was er bij het verlaten van het schip onopgemerkt ingestort. Met de brancart der fabriek is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Te Schiedam is nabij de Zwemschool het 5-jarig zoontje van den wagenmaker Van S. bij het vischjesvangen verdronken. Door het trekken van de sluis werd er vruchteloos naar het kind gedregd. Te Zuidbroek (Gr.) is uit een wijk een kinderlijkje opgehaald, dat morgen naar Winschoten is over gebracht, om te worden geschouwd. Vierde Midden tandscongres te Nijmegen. Dinsdagavond. Gisteravond is het Congres feestelijk geopend. De voorzitter van de regelingscom missie sprak het eerste welkom-woord. En met volle recht mocht hij con- stateeren, dat er van den Middenstand hier te lande reeds een kracht uitgaat, die veel goeds en veel nuttigs voor de toekomst doet verwachten. De openingszitting werd o.m. bijge woond door mgr. dr. Nolens en dr. D. Bos. Aan den heer J. S. Meuwsen werd een aardige verrassing bezorgd. Hèm, den ijverigen baanbreker der middenstandsvereeniging, werd een marsch aangeboden, gecomponeerd te zijner eere door een middenstander. De heer Meuwsen dankte bewogen en memoreerde vervolgens de bedui dende positie, die de middenstand, de ruggegraat der natie, bij dit eerste lustrum reeds inneemt. Heden is de arbeid van het congres aangevangen. 10-Urige werkdag, nz. Het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen heeft een circulaire verzon den aan de hoofd- en afdeelingsbe- sturen van vakbonden, besturen van bestuurdersbonden en plaatselijke ver- eenigingen, waarin het de arbeiders klasse aanspoort, naar aanleiding van het bij de Kamer ingediend wetsont werp tot regeling van den wettelijken 10-urigen arbeidsdag, afschaffing van nachtarbeid en beperking van kinder arbeid, de noodige gegevens te ver zamelen om zoo noodig te kunnen bewijzen, dat het gevraagde noodza kelijk en mogelijk is. Bij de circulaire is een vragenlijst gevoegd, die ingevuld aan het bureau van het Nederlandsch verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam wordt terugverwacht. Tentoonstelling van Arabachts- werktuigen. Het gebouw voor de Belgische af- deeling in den tuin van het Pale's voor Volksvlijt te Amsterdam begint reeds hoog uit den grond te verrijzen. 'Het aantal Belgische afdeelingen is reeds zóó groot, dat de Belgische com missie aan haar gebouw een vleugel moet toevoegen, aangezien twee der voornaamste onderwijs-instellingen een model-werkplaats wenschen in te richten. Ook van Nederlandsche zijde komen nog steeds aanvragen in, zoodat ook de Nederlandsche commissie waar schijnlijk tot het nemen van nieuwe maatregelen zal moeten overgaan. De Zweedsche ambachtsnijveren, van wie reeds vroeger sprake was, die met een Zweedsch Rijkssubsidie de tentoonstelling zullen bezoeken, kun nen dus wil van hun reis hebben. De Zweedsche Regeering stelde 6000 Kronen ter beschikking voor een col lectief bezoek aan de Amsterdamsche tentoonstelling en geeft daarenboven jaarlijks Rijkssubsidies aan verdien stelijke ambachtsvereenigingen, waar van nu gebruik zal worden gemaakt om de tentoonstelling te bezoeken. Ook de algemeen® commissie voor de tentoonstelling heeft een zeker be drag uitgetrokken, ten einde de Neder landsche ambachtsnijveren tot het bezoeken der tentoonstelling aan te moedigen. Beraadslaagd wordt nog over de wijze waarop men die subsidie zal verdeelen. R. K. Nederlandsche Boekhandelaren en Uitgevers-vereeniging Gelijk wij j.l. Vrijdag reeds bericht ten, heeft de oprichting eener R. K. Nederlandsche Boekhandelaren- er Uitgevers vereeniging haar beslag ge kregen. Van welingelichte zijde ver nemen wij het volgende omtrent deze vereeniging en het doel, dat zij na streeft Zooals onze lezers zich zullen her inneren, gaven wij onlangs aan onder teekenaren van ingezonden stukken, die zich beklaagden over sommige practijken, waardoor het debiet van den R. K. Boekhandel belemmerd werd, den raad om te trachten door onderling overleg tot een vredelievende schikking te geraken, die allen be vredigen zou. Met deze bedoeling vroeg een der voornaamste Katholieke boekhande laarsfirma's van ons land een audiëntie aan bij Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Mgr. Callier toonde de grootst mogelijke welwillendheid om tot een vredelievende oplossing te ge raken, welke dan ook eerlang te ver wachten is. Het naaste gevolg der audiëntie bij Mgr. was de oprichting van een R.K. Debitantenclub te Amsterdam en van een Katholieken Ned erlandschen Boek- handelarenbond, die leden telt door het geheele land. De Bond stelt zich ten doel de bevordering van orde en regelmaat in den Katholieken boek handel en wil met namen een einde maken aan minder fair geoordeelde handelingen van enkele uitgevers, ver- eenigingen, en aan all s wat de vrije en breede ontwikkeling van den R.K. Boekhandel in den weg staat. Met de constitueerende vergadering, welk begin dezer maand in de hoofdstad des lands werd gehouden, hadden zestig Katholieke boekhandelaren of uitge vers hun instemming betuigd. De Bond besloot een krachtige beweging te be ginnen tot de practische naleving van art. 13 der Ned. Vereening. van den Boekhandel, strekkende om korting aan particulieren te bestrijden. Ook streeft hij er naar, gedaan te krijgen dat uitgevers zooveel mogelijk aan den boekhandel de verkoop worde over gelaten van prijsboeken, waarvoor thans veelal afzonderlijke catalogi wor den ingericht en rechtstreeks aan par ticulieren verzonden. De eerstvolgende vergadering van den Bond zal in September a. s. te Utrecht worden gehouden. SCHOTEN. Gisteren werd er alhier gecollecteerd voor een liefda dig doel. De politie, inmiddels ge waarschuwd,trofdenmancollecteerende aan en vond termen om hem te ver wijderen de bus in beslag te nemen, en procesverbaal tegen hem op te maken. SPAARNWOUDE. Mond- en Klauwzeer. Alle maatregelen zijn tegen deze ziekte genomen, doch zij breidt zich uit. Ook in Sloten zijn thans gevallen der ziekte geconstateerd. BLOEMEND A AL. Bezoek. Zondag waren de Engelsche journalist Wil liam F. Stead met zijn echtgenoote de gasten \an den heer H. F. Over- loff alhier, Na afloop der Vredesconferentie komt de heer Staed misschien nog een paar dagen te Bloemendaal logeeren. HEEMSTEDE. R. K. Meisjes school. De R. K. Meisjesschool zal een uitbreiding ondergaan; de loka len voor bewaarschool worden ver groot, terwijl de leerschool met één lokaal vermeerderd wordt. Het werk, onder leiding van den archi tect Etmans is opgedragen aan N. Vooges en J. G. v. d. Putten. Met 't begin van den nieuwen cursus 1 Sept. hoopt men 't nieuwe gedeelte in gebruik te kunnen nemen. R. K. Volksbond. A.s. Maan dag houdt de afd Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond een buitengewone vergadering tot op richting van een Spaarkas. Afwijzend beschikt. Op het adres van het onderwijzend perso neel der verschillende scholen aan het Comité Koninginnedagwaarin verzocht werd terug te komen op het besluit, betreffende de publieke feestviering der schoolkinderen, is afwijzend beschikt. Gemeenterekening. De door den gemeente-ontvanger aangeboden rekening over 190C bedraagt in ontvangst f 73,684,8872, in uitgaaf f batig saldo f 3189,461/;,. ZANDVOORT. De feestcommissie. Als nieuwe leden der Zandvoortsche Feest commissie zijn de heeren J. Meier, J. M. Heck Jr. en J. Jesse toegelaten. Op 31 Augustus wordt een groot vuurwerk gegeven. De heer J. Th. Schuhmacker heeft zich verplicht ge zien om dringende reden als president der commissie te bedanken. Aanbesteding. De architect D. E, L. van den Arend heeft onderhands aan besteed het verbouwen der bewaar school. Ingeschreven werd als volgt J. v. Duivenboden f 3785, O. Schrik- kema en F. Zwaan f3594, A. en W. Groen f3476 en Jb. Koper f3345. Het badseizoen. Aangekomen bad gasten. Mevr. Hakkel, Berlijn, Hotel „rt'Orange. S. Fuld, Frankfort a/M., idem. R. Clemens, Berlijn, idem, 2 pers. I. Moller, Amsterdam, idem, 2 pers. Dr. Joseph, Frankfort, idem.Fam. Schneider, idem, idem, 5 pers. B. Peper, Amsterdam, idem, 2 pers. P. Muller, idem. idem. L. Köpke, H6tel„del'0- cean", 4 pers. E. Kontuy, Dresden, idem. T. R. Seifert, idem, idem, C. v. d. Wijck, A'dam, idem, 2 pers. C. C. Kayser, Apeldoorn, idem, 2 pers. P. A. Wernink. Leiden, idem, 7 pers. B. J. Wernink. Deventer, idem, 6 pers. A. Freude, Berlijn, idem, 2 pers. L. Schiel, Weenen, idem, 5 pers. W. Schreiber, Frankfort, idem, 3 pers. D. Glise, Hannover, Villa Groot Kijkduin. G. Endt, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. T. Sporenberg-Eyken, Eind hoven, idem, 2 pers. W. Bunge, Nij megen, idem, 2 pers. 15 Juli was de temperatuur van het water 160 c. SANTPOORT. Een pret. Mevrouw Wüste gaf den kleinen van hare school gister op de Harddraverslaan een aardbeienfeest. Of er genoten werd V erplegers-vakvereenigingDe „Nederlandsche Verplegers Vakver- eeniging", gevestigd te Amsterdam, houdt op 20 Augustus e.k. een zomer-propagandavergadering in het krankzinnigengesticht Meerenberg alhier. IJMUIDEN. Vertrokken. De boot „Breevestein" der heeren Volkers Bos heeft een deel der oude Hembrug ge laden. Zij is van hier vertrokken met bestemming naar Dordrecht. Moiordienst. Er loopt van hier een motordienst naar Rotterdam tot het vervoer van visch. De H.IJ S. M. is te duur Een schadepostje voor de H. IJ. S. M., zij ontving ge middeld aan vracht f30.000. Torpedo. Alhier is uit de Noordzee aangekomen de Nederlandsche torpe doboot G 5. Gezellig avondje. De leden der turn- vereeniging „IJmuiden" hebben heden een gelukkig avondje in de bovenzaal van 't hotel „Cycloop" ter eere van de twee eerste prijswinnaars in den vijf kamp der Gymnastiekfeesten te Haarlem. Te voren trekt de vereeniging in optocht door het dorp, met muziek. BEVERWIJK. Brand. Gisternacht circa 2 uur is brand ontstaan in de bloembollencultuur van J. Reehorst, staande aan de laan naar Holland op z'n smalst. Het woonhuis met café en bierbottelarij is mede in vlammen opgegaan. Dat was heel gemakkelijk. Want de spuit te Velsen kwam eerst te 5 uur aan. Alles verbrandde dan ook. Huis en inboedel en de bollen in de schuur zijn op beurspolis ver zekerd. Oorzaak onbekend. WIJK AAN ZEE. Gearresteerd. De veldwachters Stroober en Nauta van Beverwijk hebben hier zekeren P. Schavemaker gearresteerd, die verdacht wordt f200 te hebben gestolen in de woning van metselaar Snijders. Daar was hij ingekomen, terwijl de man te IJmuiden werkte en de vrouw op 't veld aardbeien plukte. Hij wist de kinderen uit 't huis te krijgen en eigende zich daarna 't geld toe. Toen hij gearresteerd werd had hij nog f175 aan papier en f20 aan zilvergeld bij zich. HEEMSKERK. Personalia. De heer H. Eckhart alhier, tijdelijk onderwij zer aan de O. L. School te Nieuw- Vennip, komt voor op de voordracht voor onderwijzer aan één der gemeen te scholen te Haarlemmermeer. KROMMENIE. Hedenmorgen ge raakte het paard toebehoorende aan den veehandelaar G. Woom teKrom- menkdijk op hol door het schrikken van een melkkar. Reeds bij den eersten ruk werd de voerman J. de Graaf van de wagen geslingerd, met het noodlottig gevolg, dat hij twee ribben brak. Zijn «toontje, die achter in den wagen was, wist er af te springen en is er zonder letsel afgekomen. Zonder verdere ongelukken werd het paard tot staan gebracht. HAARLEMMERMEER. Benoeming. De Heer J. Vonkenberg, onderwijzer aan de Chr. School, aan de Aalsmeer- derweg is als zoodanig benoemd aan de nieuw te ©penen Chr. School te Nieuwe Wetering. SASSENHEIM. Raadsvergadering. Dinsdagavond werd hier wederom raadsvergadering gehouden ter be handeling van een schrijven van den Zandslootpolder aangaande het afstand doen van den weg tusschen Postbrug en Steenenbrug. Uit ge noemd schrijven bleek, dat de polder geen eigenaar is en dus het eigen dom niet kan afstaan. Op de kadastr. kaart is deze weg opgenummerd en behoort alleen het water aan den polder. Deze kan dus alleen het onderhoudend beheer aan de ge meente overdoen. Het besluit door de Ingelanden genomen was dus verkeerd, reden waarom een eenig- zins gewijzigd schrijven aan den Raad was gezonden. De Raad kon zich met dit schrijven zeer goed vereenigen. Het speet den voorzit ter, dat zij bovengenoemde kaart niet hadden ingezien en nu aan den polder blijk hadden gegeven, niet op de hoogte te zijn. Hierna werden nog de geloofs brieven der nieuwgekozen raadsle den Roozen en Rijnsburger onder zocht door de heeren Kruijff en Warnaar, waarna de vergadering overging in geheime zitting, waar van den laatsten tijd danal bijzonder drmsj gebruik wordt gemaakt. Rijwieldiefstal. Nog steeds blijft de dader.... en de fiets zoek, die de vorige week van den heer Van Deursen gestolen is. Het on derzoek heeft tot heden tot niet het geringste spoor geleid. Vervolg zitting van gisteren. Opcenten: Geheven zullen worden 9 opcenten op de gebouwde en onge bouwde eigendommen en op het per soneel. Begrooting voor Noord-Holland De begrooting voor 1908 is vastgesteld op f2,258,071.531/2 De rekening over 1905Deze rekening laat f 109,968.211/2 batig saldo. De begrooting van Meerenberg en het gesticht aan den Zwanenburgwal te Amsterdam over 1908: Voor Meeren berg f770,406 ontvangsten, f727,106 uitgaven, nadeelig saldo f6700. Voor Amsterdam ontvangst en uitgaaf f83,000. Geldleening. In Comité generaal verga derd, hebben de Staten onzer provincie gister besloten een leening aan te gaan van f 225.000 tegen hoogstens 4%. Nog werden door de Staten afge daan de aan de orde gestelde voor drachten: A. Het denkbeeld vansamensmelting der cursussen was tegen den geest van den heer Heemskerk. Men wil dit thans te Weesp met Patrimo nium en den R. K. Volksbond doen, zooals we hebben gemeld. Deze zullen nu niet met elkaar gaan vechten, maar het zou toch ook wel eens slecht kunnen gaan, indien beide vereenigingen minder goed van humeur zijn. Dat zou 't onder wijs schaden. Daarom was spr. voor 't voorstel van Ged Staten. De heer Ketelaar vond, dat ver eeniging der beide scholen in een kleine plaats als Weesp best kon. Over deze kwestie voerde ook nog 't woord de heer Jhr. mr. J. W. G.Boreel,die zich tegen versnippering van krachten uitsprak, welke 'tgoed onderwijs zou kunnen schaden, Evenzoo de heer Vliegen, die deze versnippering weet aan het verder felijk stelsel, waarop de Staten thans voortbouwen. De heer Heemskerk zeide zich er niet tegen te zullen verzetten, dat de Staten een vriendschappelijken wenk geven, doch geen dwang. De heer Thijssen kwam daarna met een practisch bezwaar aandra gen. Waar zouden die beide ver- eenigingscommissiën te samen onder dak gebracht moeten worden? Er is geen localiteit! Het amendement der commissie werd ten slotte door Gedeputeerden overgenomen en door de Staten aangenomen. Voor 1908 krijgen beide cursussen te Weesp nog subsidie. De Staten geven daarbij voor 't vervolg den wenk ze beide te vereenigen. De heer Heemskerk constateerde het nog eens met nadruk, jdat er alleen gesproken wordt over een wenk. Nie:s meer! De afd. „Amsterdam" van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium had voor haar vakteek enschool f 1100 subsidiezij vroeg nu f 1500. Maar Gedeputeerden stelden voor afwij zend op dit verzoek te beschikken. De Heer Tak stelde 't tegendeel voor, n.l. om 't verzoek wel toe te staan. Hij werd hierin krachtig gesteund door den heer Dauwes. Verzet vonden deze heeren bij den heer Ketelaardie 't advies van Ged. Staten niet direct wilde ver werpen. Wil men de beslissing aan houden, tot de najaarszitting dat zou spr. zeer goed zijn. De heer Kouveld zou 't uitstel niet gaarne aangenomen zien, want bij gevoelt zeer veel voor de verhoogde subsidie, daar 't onderwijs van Patrimonium thans zeer goed is. Nog werd 't woord gevoerd door verschillende voor- en tegenstanders, waarna de heer Ketelaar voorstelde deze zaak uit te stellen. Dit voorstel werd echter verwor pen en een amendement-Tak om de subsidie tusschentijds te verhoo- gen, werd aangenomen met 49 tegen 20 stemmen. Comité-generaal. Na de pauze werd geruimen tijd vergaderd in comité-generaal. Daar na gingen in betrekkelijk korten tijd tal van onderwerpen onder den hamer door. De tuinbouwcursus te Mannheim. Toen aan de orde kwaï* het voor stel tot afwijzing van het verzoek om subsidie ten behoeve van de tuinbouw-tentoom tel ling te Mann heim, was het de heer Hubrechts, die zich tegen dit voorstel verzette. Spr. verwachtte veel van deze ten toonstellingen, zij brengen onze landgenooten veel voordeelen, zijn daardoor zeer nuttig en verdienen gesteund te wordeu Gedeputeerde Staten zeggen, dat onze tuinbouw- cultuur slechts in verwijderd ver band staat met die tentoonstelling. Spr. sprak dit tegen, onze cultuur dient meestal voor export! Na eenige verdere discussie had de heer Hubrechts succes van zijn pleitenhet voorstel van Gedepu teerden werd n.l verworpen, zoodat de gevraagde f250.zullen ver leend worden. Stoornbootdienst Vlieland en Terschelling. In 't voorstel tot het rerleenen van subsidie ten behoeve van den stoornbootdienst ter verbinding van de eilanden Vlieland en Terschel ling met den vasten wal dienden de heeren Wibant, Vliegen en Bot hnia een amendement in om den werkgever te noodzaken een over eenkomst met het arbeidersperso- neel aan te geven, waarin de rust- tij denarbeidsduur ziekteverzekering pensionneering, zouden worden voor geschreven. De Heer Roozenburg bestreed de voordracht op grond, dat de vaar geul hoogst gevaarlijk zou zijn voor deze boot, maar de heer Zur Mühlen achtte deze bezwaren zeer over dreven, ja zelfs denkbeeldig. Over het al of niet gevaarlijke van 't water, over de strekking van 't zeewater enz. werd zeer breed voerig gedebatteerd, ook over de meer of minder zeewaardigheid dei- boot. De debatten namen hoe langer too meer een komischen kant aan, zoodat de v orzitter er op moest wijzen, dat het erop ging gelijken of heteen feestvergadering was Een bestrijding van 't amende ment der Socialisten werd geleverd door den heer G. S. Boreel. De om schrijving der arbeidsvoorwaarden zal wel geschieden door 't Rijk. Het bleek in den loop der volgen de besprekingen, dat de socialisten een principiëelen beslissing wilden ontlokken. Toen wees er de voor zitter met nadruk op, dat het over bodig zou wezen, want het ge- wenschte principe is reeds lang aan vaard door de Staten bij de con cessie verleening aan de H.IJ.S.M. in de Haarlemmermeer 1 Thans is het hier een speciaal geval en slechts voor een jaar moet een beslissing genomen worden. De heer Vliegen hechtte niets hieraan, als dit principe niet toe gepast werd. Daar de heer van Hamel niet gaarne 't amendement verwor pen zou zien door een onzuivere stemming, gaf hij in overweging slechts subsidie te verleenen voor een half jaar. Maar dan moeten de heeren Wibaut c.s. hun amendement intrekken. Deze heeren deden daar evenwel niet aan echter werd bij stemming het amendement verwor pen met 45 tegen 21 stemmen. Het geheele voorstel werd vervol gens aangenomen. Hedenmorgen zou de vergadering worden voortgezet. Personalia. Hooger beroep is aangeteekend door J. Drogtrop alhier, die wegens den inbraak te Bloemendaal, met Junge, Kollaart en Bakker veroordeeld is tot 3 jaren gev. straf; tegen alle 4 ge noemden werd hooger beroep aange teekend door het O. M. Te Arnhem is de heer H. J. Koster alhier geslaagd voor 't 2e studiejaar der Rijks Hoogere Land- Tuin en Boschbouwschool te Wageningen. De Heer J. Brandenburg is benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. S. voor den cursus 1207/8 te Schiedam. Voor 't examen der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zijn te Utrecht gisteren geslaagd de dames J. A. M. Langevelt piano-onderwijs) G. J. H. Stroncken (zangonderwijs) M. C. Middelbeek (zangonderwijs) allen van hier. Hinderwet. Op de Secretarie is ter inzage neergelegd het verzoek van Bestuurders der Coöperatieve brood bakkerij en verbruiksvereeniging „de Vooruitgang" om ziju bakkerij uit te breiden aan de Langs Wijngaardstraat no. 16 door vergrooting, ver- en bij plaatsing van een heeteluchtoven. Evenzoo 't verzoek der N. V. „De Iiaarlemsche Sodafabriek" voor uit breiding door het plaatsen van eeDe horizontale locomobiel van 16 paar- dekrachten ter vervanging van die van 12 paardekrachten. R.-K. Middenstandsvereeniging. Naar wij uit goede bion ver nemen, zal de heer J. H. Visser, die dezer dagen tot lid van den ge meenteraad van Haarlem is ge kozen, de benoeming tot voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging in het Diocees Haarlem niet aan vaarden. De drukke werkzaam heden, aan zijn zaak verbonden, mede met het werk dat het lid maatschap van deRaad medebrengt, hebben den heer Visser, die boven dien zijn krachten aan zoovele ver eenigingen en commissies reeds geeft, tot dit besluit genoopt. Tentoonstelling van Rozen. Thans is het programma versche nen van de tentoonstelling van rozen, die door de vereeniging „Nos jun- gunt rosae" in het Brongebouw op Dinsdag 23 en Woensdag 24 dezer gehouden zal worden. De tentoonstelling is in drie hoofdafdeelingen gesplitst, a. afge sneden roozen, b. bindwerk en c. de beste Nederlandsche aanwinst nog niet in den handel gebracht en nog niet door N. J. R. bekroond. Deze hoofdafdeelingen zijn weder in verschillende onderafdeelingen gesplitst en voor elke onderafdee lingen zijn medailles en enkele geldprijzen beschikbaar gesteld gouden medailles ter waarde van f50, verguld zilveren f15, zilveren f10 en bronzen f5, geslngen met het stempel der vereeniging. De tentoonstelling heeft plaats onder het reglement der vereeni ging vastgesteld op 18 Jan. j. 1. te Utrecht. Inschrijvingen moeten voor 10 Juli toegezonden worden aan den secretaris den heer Mr. P. L. Bau- det, villa „Ima" do Bildt. De tentoonstellingscommissie be staat uit de heerenJhr. M. J. W. G. Boreel van Hogelanden, eere voorzitter; J. K. Budde, voorzitter; M. J. baron Van Pallandt, onder voorzitter; mr. P. L. Baudet, 1ste secretaris; G. A. van Rossem, 2e secretarisE. E. M. J. Kromme, penningmeester; jhr. J. L. Mock; H. G. Gratama, F. Breitenstein, J. D. Kemper baron van Ittersum, A. E. Thierry de Bye Dolleman, Mr. P. G. van Tienhoven. Be feen bn op Kro 4e i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2