Zaterdag 20 Juli 1907. No. 6638 32s,e jaargai Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Nog een programma, BUITENLAND. is. BUREAUX: GEDEMPTE OUDE GRACHT No. 120. - HAARLEM. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1.65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.1 Elke regel meer0-1] Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTA1 Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. In liet eerstenummer van de Nieu we Haarlemsche, dat werd uitgegeven onder het nieuwe régime, onder nieuwe Directie en Hoofdredactie, hebben we in het kort ons program ma blootgelegd. In dat we zouden haast zeg gen gedenkwaardige nummer, dat op 1 Juli jl. verscheen, gaven we in losse trekken aan wat naar onze meening de Nieuwe Haarlem sche Courant wezen moet in onze stad, wat wij ons voorstellen met Gods hulp ervan te maken, en wat onze lezeis kunnen verwachten van ons en ons werk. Naast de Katholieke zaak, die in een Katholiek blad voorop staat, hopen we te dienen ook stedelijke, plaatselijke en provinciale belangen, zoo schreven we ongeveer, hopen we belangstelling te voeden waar die is, en te wekken waar die niet bestaat onder onze Katholieke stadgenooten, voor de zaken van openbaar belang, voor sociale vraag stukken, voor maatschappelijke on derwerpen. Zoo is ons program, in hoofdzaak. De uitwerking ervan zal lang zamerhand volgen. En nu komen we heden met een ander programma. Niet een, dat wijzelf volgen, maar een waarvan we wenschen, dat het 't programma worde van onze Kar tholieke stadgenooten van allen rang en stand, van onze Katholieke vereenigingen en kringen, van onze geestelijkheid en onze leeken. We meenen met het geven van dat programma te handelen in het welbegrepen belang van Haarlem's Katholieken, als we eens kort en krachtig gaan zeggen, wat deze te doen hebben ten opzichte van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Of is het niet in het belang van allen, die de Roomsche zaak ten onzent dienen, een Katholiek dag blad te hebben, dat voor onze Room sche vereenigingen en kringen de aangewezen tolk, voor onze Room sche huisgezinnen de nieuwsbrenger, voor onze Roomsche vakvereenigin- gen en gilden, voor onzen Room- schen Middenstand een hulp en zoo mogelijk, naar de mate onzer krach ten, voor allen een voorlichter kan zijn? Dat andere programma dan kan in één regel vervat worden Steunt uw Roomsche krant in Haarlem!" In een van de jongste vergade ringen der R. K. Kiesvereeniging is er een warm woord van opwek king gesproken tot het verleenen van algemeenen steun aan de Room sche Pers. In welsprekende woorden wees de voorzitter erop, van hoeveel be lang het is in een stad als de onze, waar zooveel duizenden Katholieken wonen, dat de Katholieke Pers levenskrachtig worde gemaakt door algemeene medewerking, dat de Roomsche krant met aller hulp omhoog worde gewerkt; en beter dan wij het zelf kunnen en mogen zeggen, bewees die sympathieke spre ker glashelder, hoe steun aan de Roomsche krant wederzijds den Katholieken en de Katholieke zaak ten goede komt. Het is in aansluiting op die woor den, dat we den moed hebben, de regelen der traditioneele bescheiden heid vandaag maar eens wat uit te zetten, en op deze plaats een woordje zeggen dat dan ten slotte.... waarom het ontkend?.... neerkomt op 'n beetje propaganda voor ons blad. Dat mag! Want propaganda voor onze Courant is dan toch eigenlijk en ten slotte niets anders dan een strijden voor de goede zaak, die we allen willen dienen zoowel in onze huiskamer als in het openbare leven. Propaganda voor ons blad is niet anders dan een werk van sociale beteekenis voor onze Katholieken, een zaak die niet alleen nuttig, maar vaak zelfs noodig moet genoemd worden. Dat mogen we zonder êénige zelf verheffing die trouwens even dom als onwaar en onwaardig zou zijn zeggen; en wie ons hoofd artikel van Donderdagavond j.l.goed heeft gelezen, zal begrijpen dat we daartoe het recht hebbenAlléén reeds omdat onze krant een goede Roomsche krant wil wezen, hebben we recht op aller steun. Welnu, dien vragen we dan vrij moedig Steunen mogen onze Katholieke stadgenooten hun Roomsche krant allereerst door haar te lezen! Want daarvoor zijn we er nu eenmaal op de eerste plaats. Wil een Katholiek orgaan waarlijk met vrucht werken en doen wat zijn taak is in de huis gezinnen, dan mag het in geen enkel Katholiek gezin ontbreken. Dan moet het 't lijfblad zijn van alle geloofsgenooten, die juist door die vele abonnementen het ook mo gelijk maken, dat de Redactie in staat is en krachtig genoeg om alles in het blad op te nemen wat die talrijke lezersschaar ook erin wil vinden. En hiermede komen we aan een tweede onderdeel van het „pro gram" dat we onzen Katholieken van Haarlem en omstreken voor leggen. Een courant toch moet op den duur geven een zoo volledig- en vlug-mogelijke voorlichting van hare lezers, en daartoe moet zeer zeker vooral de Redactie het hare doen, maarook de kring der lezers zelf moet daartoe bijdragen. Immers, door wenschen kenbaar te maken, door erop te wijzen wat men gaarne vinden zou in de eigen Courant, door der Redactie te laten weten eigen voorkeur, speciale verlangens en behoeften, zal de Courant lang zamerhand kunnen geven wat zij behoort te geven: „elck wat wils." Dat vragen we dan ook met na druk van al onze lezers. Wie wenschen heeft kenbaar te ma ken, wie in ons blad iets mist dat hij gaarne erin zou willen zien, hi kloppe bij ons aanEn de Redactit zal zich beijveren zoo mogelijk aan die wenschen tegemoet te komen En hiernevens zij een dringend beroep gedaan op diegenen, di< door werkkring, positie of betrek king ons kunnen helpen. Vooral! voor hunne wenken, gegevens er; bijdragen van allerlei aard zullen wij ten zeerste dankbaar zijn! En nu nóg wat, waarvoor wé eigenlijk een beetje terugschrikken om het te zeggen. Want we zijn in het vorenstaande zoo openhartig mogelijk geweest, we hebben de grenzen der beschei denheid al zoo na mogelijk gevolgd... en nu willen we nog een stapje verder 1 Maar och, waarom niet: men heeft ons al half begrepen ongetwijfeld! Want wie weet niet, dat een Courant eigenlijk is een kringloop van be- langen-behartiging 1De krant zorgt namelijk door hare publiciteit voor de belangen van hen die erin adverteeren, en de adverteerders zorgen door hun annonces, behalve voor zichzelf en hun zaken, óók ten slottevoor de krant Dat mag nu wel erg prozaïsch klinken na hetgeen we vroeger schreven over de roeping van een Katholiek Dagbladmaar even min als men de stof scheiden kan van de ziel zonder dat de levens eenheid wordt verbroken, evenmin is het mogelijk de hooge geestelijke roeping van de Roomsche Pers te blijven vervullen zonder den nervus rerum, of kortweg gezegd: geld! Alleen komt er in ons geval dit bij, dat wie de publiciteit der Nieuwe Haarlemsche zoekt, welke nu reeds met den dag grooter wordt, en welke wij ons beijveren zullen, zoo groot te maken als maar mogelijk is, daardoor behalve zijn eigen belang óók dient de goede zaak, Roomsche levensbelangen. Dat kan men in een ander geval niet zeggen Wij willen hier nu niet verder op ingaan. Deze korte vingerwij zing moge voldoende zijn om te doen begrijpen, dat wij een warm beroep doen op onze Roomsche ver eenigingen en kringen, op onze Haar lemsche winkeliers en ten slotte op al onze lezers, om onze Courant vooral flink te steunen door hunne annonces en reclames. Dat is 'het laatste, maar geenszins het onbelangrijkste puntje van het programma dat we aan Haarlem's Katholieken in deze regelen hebben voorgelegd Yinde dat program een goed ont haal Bij voorbaat verontschuldigen wé ons, als deze of gene het „een beetje i\l te vinden mocht, dat wé dit programma zoo openhartig bloot legden, als maar velen ernaar handelen, dan zijn we dubbel en dwars voldaan! Algemeen Overzicht. Het buitenlandsch overzicht in dezen tijd is een opsomming van strijd en gisting en tegen elkaar kampende machten. In alle landen ter wereld kookt en gist hef, óf tegen vorstenhuis en koning, ót tegen de naburen.... wél mag de tegenwoordige tijd de eeuw van strijd en onrust genoemd worden Om maar eens met onze naburen le Belgen te beginnen: daar is le strijd tusschen Vlamingen en Franschgezinden in den laatsten ijd schei per dan ooit. Door het op-stal-zetten van het vetsontwerp-Coremans zijn de Fla- niuganten (en niet ten onrechte loogst ontevreden En dat steken ze niet onder stoé- len of banken Ook politiek kan dat kwade ge volgen hebben, daar er onder de Vlamingen al stemmen op gaan voor het stichten van een katho lieken Vlaamschen Bond over ge heel België; zij die daarvan deel maakten zouden zich verbinden bij het zwart maken van 't witte hokje van hun stembiljet rekening te houden niet slechts met de katho liciteit van de candidaten maar tevens met hun houding tegenover het Vlaamsch En zelfs énkel met het Vlaamsch, zeggen sommigen! We zullen hopen dat het zoover niet komt en dat de commissie uit de Kamer niet, zooals gevreesd wordt, het wetsontwerp-Coremans op de lange baan zal schuiven. Intusschen houden de Vlamingen op allerlei wijs dapper vol. Binnen enkele dagen krijgt Brugge het officieel'è bezoek van Z. M. den koning en van Z. K. H. prins Al- bert, De Vlamingen van Brugge heb ben de aanvraag gedaan, dat hun burgemeester naar het voorbeeld van wijlen Jan van Rijswijck, in deze heugelijke omstandigheid, den koning in de taal der bevolking zou ontvangen. Tot hiertoe is op die vraag geen antwoord ingekomen. Van een anderen kant vermelden uitsluitend Fransche plakkaten dat er een steekspel te Brugge zal plaats hebben; de enkel-Vlaamsch spre kende Bruggelingen moeten dat niet weten, zegt het „H. v. Ant werpen" met nijdigen spot! Gisting en onrust heerscht er óók in Frankrijk, waar tegen woordig het antimilitairisme danig schijnt veld te winnen. Do opstanden en vergrijpen tegen de tucht in het leger nemen met den dag in aantal toe: sommige bladen hebben zelfs een apart ru briekje ervan gemaakt! Een klein staaltje van den groei van het antimilitairisme is b. v. dat door een Parijsche hoofdonder wijzer onlangs in het departement van de Seine een referendum is gehouden over deze zaak. En toen bleek dat van de 3000 onderwijzers die er zijn, slechts 635 zich tegen de antipatriottische beweging van den anarchist Hervé verklaarden Waar gaat het heen in Frankrjjk De opvoeders van de jeugd in zóó grooten getale reeds anarchist wat moet daarvan komen? Al even herrieachtig en rumoe rig als elders is en blijft het in Rusland, waar, zooals we gisteren al meldden, weer een reactionaire strooming blijkt te zijn ontstaan, die ook zelfs al de royaliteit aan Finland betoond, te niet dreigt te doen. Merkwaardig is, dat in dit sta dium der zaak in de kringen der hoogere bureaucratie blijkbaar ge favoriseerd wordt een plan, hetwelk de regeering zou hebben,ingeval haar verwachting uitkomt, en de meer derheid der derde Doema uit Octobristen zal bestaan. In dat geval zou men, zoo heet het, voornemens zijn een lid dier meerderheid in het kabinet op te nemen en de keuze zou dan waar schijnlijk vallen op den voorzitter van het eerste Zwemsto-congres, Rotsjanko. Stolypin heeft reeds vroe ger met hem beraadslaagd over de maatregelen, te nemen tegen de tweede Doema. Tevens zou Jermolof, de vroegere minister van landbouw en thans leider der centrumspartij in den Rijksraad, in het kabinet worden opgenomen. Op deze wijze wil men dan, zoo bet heet, contact tot stand brengen tusschen do regeering en de meer derheidspartijen in Rijksdoema en Rijksraad. Dat zal waarschijnlijk vel bedoeld zijn als een maatregel ):n die partijen aan zich te binden. 't Kan gced zijn. Maar gezien de ondervinding, geven we er niet veel voor Marokko trekt ook nog maar immer de aandacht van de wereld. Gisteren hebben we verteld van de berichten omtrent de ontsnapping van Mac Lean vandaag wordt de hcele geschiedenis alweer finaal tegengesproken. De jongste uit Tanger ontvangen berichten vertellen dat het geheele verhaal van de ontsnapping van begin tot eind op verdiohting berust! De man is nog steeds de gevangene van Raisoeli. die zelfs een breede greppel om zijn tent heeft laten graven om hem het ontvluchten te beletten 't Is vreemd. Maar we zullen moeten afwachten of de berichten worden bevestigden welke Ten slotte nog iets over Korea. De Keize heeft zijn congé gekre gen: hij zal nu definitief ontslag nemen. Hayasji, de Japansche staatsman en Ito, de minister-pre sident, beiden expresselijk uit Tokio overgekomen, hebben dat staaltje eens opgeknapt. De Japanners hebben den onge- lukkigen vorst een besluit laten teekenen, waarin hij een formeel afstand doet van den troon. Hij betuigt in dit stuk zijn leed wezen erover, dat in den loop van zijn 44-jarige regeering de rampen, welke de natie hebben getroffen, elkaar zjjn opgevolgd. De ellende des volks had nu zulke afmetingen aangenomen, dat de tijd gekomen scheen om, volgens de voorvader lijke gewoonte, de kroon over te geven aan den troonopvolger. Aldus dit stuk, door de Japanners ingegven. Erg ermee ingenomen is het volk allesbehalveeen uit Seoel ontvangen telegram meldt dat het daar zeer woelig is, vooral om het paleis. Een menigte van 2000 man is samengeschoold in een ander ge deelte van de stad. Het volk deed een aanval op het gebouw van het (Japansche) dag blad Kokoemin, de menigte werd echter verspreid. De aangerichte schade is evenwel aanzienlijk. Aldus seint Reuter uit Seoel. Ja, het laatste woord is in deze kwestie nog niet gesproken! Nieuwtjes in drie regels. Het heet te Londen dat koning Edward en keizer Frans Josef eer lang in Ischl elkaar zullen ontmoeten. In Portugal neemt de popu lariteit des konings toe. Op reis juicht men hem uitbundig toe. Von Bülow is weer ongesteld. Hij is te Norderney om een operatie aan den mond te ondergaan. In Zwitserland wil men het tabaksmonopolie invoeren. Maar het volk is er erg tegen. In Philadelphia moet het zóó heet zijn, dat duizenden menschen ziek worden, 't Is raar! De Parijsche gemeenteraad zal in October een officieel bezoek brengen te Londen. Verbroedering! De Amerikaansche slagvloot gaat niet naar den Stillen 'Oceaan! Tegenbevel! Wat zit daar achter? BINNENLAND. Koninklijk bezoek aau de Twentsche fabrieken. Met den trein van 12.44 kwamen gisteren H. M. de Koningin, prins Hendrik en gevolg te Hengelo, ter bezichtiging van een tweetal fa brieken aldaar. De Hooge bezoekers werden aan het station verwelkomd door den heer Lycklama :x Nijeholt, Com missaris der Koningin. Van het station reed de stoet direct naar de Koninklijke Weef- goederenfabriek, voorheen C. T. Stork en Co. Gedurende den korten rit werd het Koninklijk Echtpaar met luid gejuich begroet. In de vestibule der fabriek wer den de twee firmanten, de heeren E. Ekker en Otto Stork, aan H. M. en den Prins voorgesteld, ter wijl de drie oudste dochtertjes der drie firmanten een bouquet aan boden. De Hooge Bezoekers werden daarna naar de directiekamer ge leid, welke voor deze gelegenheid keurig gedrapeerd was met verschil lende stoffen, welke in de fabriek worden vervaardigd. De fabriek was overigens niet versierd. De heer E. Ekker dankte daarop H. M. en den Prins voor de hooge eer, welke de fabriek ten deel viel en sprak de hoop uit, dat de Hooge Bezoekers een gunstigen indruk van het bezoek mogen ontvangen. Daarna begon de tocht door de fabriek. H. M. werd rondgeleid door den heer Ekker, Z. K. H. door den heer Otto Stork, en de Com missaris der Koningin, de burge meester en het gevolg door den heer H. H. Santman. DeKonink lijke Weefgoederenfabriek is de grootste fabriek in Hengelo. Bij den terugweg naar de directie kamer waren de 60 oud-werklieden der fabriek en haie opgesteld, om Hare Majesteit te begroeten. De directie deed H. M. uit geleide naar de Machinefa briek van Gebr. Stork en Co. De Koningin en de Prins werden bij den ingang der fabriek ontvail door de drie firmanten, de he D. W., H. C. en C. F. Stork. I De jongste dochter van denl D. W. Stork, Wilhelmina, boe M. een bouquet aan. De heer D. W. Stork danktl M. voor de eer van het bezoel gaf de verzekering, dat menl volg gevende aan den wenschl H. M. zich slechts noode onthop had de fabriek in feestgewaa steken. H. M. werd rondgeleid dooij heer D. W. Stork, de Prins den heer C. F. Stork, de cor saris der Koningin, de bt meester en het gevolg van H| door den heer H. C. Stork. Daarna stond op het prograil een tocht per rijtuig langs de Hd bergerstraat naar het vereenigil gebouw der machinefabriek, der oudste meisjes van de fre] school van 't Vereonigingsget bood H. M. een bouquet aan. tereenvolgens werden bezocht! fröbelschool, waar de kleintjej M. een toepasselijk lied toezor en de groote zaal van het Verd gingsgebouw, waar een paar teel klassen der fabriek onder leiJ van de onderwijzers werkzaam ren. De gymnastiekvereeniging cules gaf op het tooneel ee| standen te zien. De voorzaal was tot een kei ontvangzaal ingericht Hier wei| de echtgenooten der firmanter mevr. Stork-Thomas, mevr. St Ekker en mevr. Stork-Waller en hunne dochters aan H. Ml den Prins voorgesteld en eej ververschingen aangeboden. Audiënties. De gewone audiëntie van minister van Justitie zal Woer 24 Juli e.k. niet plaats hebben| Spoorweg-ongeluk. Zooals wij reeds hebben medd deeld, is Donderavond te 6.42| sneltrein, komende van Zwolle, spoord. Bij een scherpe bocht nl het nieuwe station, vloog de macl uit de rails. De locomotief tender vielen om, eveneens bagagewagen en het eerste rijt! De daarop volgende wagens wipl voor- en achterover, doch kwar na enkele seconden tot stilstand De machinist Van den Berg| de stoker Van Raalte, beiden Zwolle, geraakten onder de macl en werden door het vuur en stoom direct gedood. De heer A. Braune, directeur het muziekgezelschap „Cecilia" Almelo, die in het eerste rijt zat, greep zich, toen de wagg heen en weer schommelde, aan naar boven gekeerd portier vi Hij geraakte met zijn beenen kneld, waardoor hij bij zijn bev ding zijn linkervoet bezeerde, dc gelukkig niet ernstig. Zijn kleer werden bijna geheel vernield, wijl zijn kousen grootendeels w den gescheurd. Een andere reiziger werd aan i arm verwond, terwijl een jong een tand werd uitgestooten. Drie geneesheeren van hier v leenden dadelijk genees- en he kundige hulp. Overigens hadden geen persoo lijke ongelukken plaats. Wat de matariëele schade betre is de lijn over een gedeèlte v< nield; de machine en tender m de beide bovengenoemde wage zijn eveneens vernield. De D-trein kon op den gewon* tijd vertrekken. Autoriteiten, justitie en honderd* particulieren uit Stad- en Amt Almelo spoedden zich dadelijk nai de plaats des onheils. Het lijk van den machinist 's nachts te 4 uur gevonden. Het wi geheel verkoold. Dat van den stok* lag onder de machine. Behalve den heer Braune werde NIEUWE AOITE MA HON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1