ZONDAGSBLAD „N. Haarl. Crt." 21 Juli 1907. ZONDAGSBLAD „Stad en Land" 21 Juli 1907. Inhoud. Reddingtoestel aan den Hoek van Holland (met illustratie). Muziekmolens (met illustratie). De tand, naar het Fransch, van George Baume. D. van der Horst f (met portret). Amsterdam als wereldstad (met illus ratie). Een afbestelde parade, door Ravo. - De wrake der historie (met teekening van Van Geldorp). Moeder Winandis f (met portret). A. Brouwer (met portret) Een m oi decoratief werk (met illustratie). Een zonderlinge rechtspraak in Afrika (met illustratie). Het voor komen van zomersproeten. Eugène Etienne (met portret). Heine's bloem, naar het Duitsch, door Magda. „Student Thomas", Naar het Engelsch v m Joseph Keating, (II slot) (met illustratie). Flink antwoord (met illustratie). Kruimkens voor verstand en hart. Anecdoten. Schaakspel. Plan voor reddingtoestellen aan den Hoek van Holland. de wielen van den wagen, die zóó is gebouwd, dat hij, ongerekend de loopwielen, nog een stel kleine wielen heeft, loopende tegen den buiten- onderkant der langsleggers, zoodat de rail feitelijk zit geklemd tusschen de loopwielen en de extra wieltjes en gevaar voor kantelen is buitengesloten. Deze wagen nu heeft een draaibaar plateau, dat, evenals het onderstel van den wagen, zooveel mogelijk open blijft, opdat de golven erdoorheen kunnen slaan en de drang van het water zoo doende gebroken wordt. Op dit plateau verrijst een „a jour" gewerkte toren, met machine- ruim tot plaatsing van een vertikaal werkenden benzine-motor, dynamo, zoeklicht-lantaren en trans missie voor vóór- en achterwaartsche en rond draaiende beweging van den toren. De vloer van dat machineruim ligt vier meter boven de spoorstaaf, of, naar gelang van het punt der pier, waarop zich de toestel bevindt, 4.50 tot 6 meter boven A. P., wat voldoende wordt geacht, wijl de hoogste tot dusver voorgekomen storm vloed (in Dec. 1894) 3.52 -j- A. P. is geweest. In den toren hangt de reddingsbrug, die door een lanceerboom, draaibaar op het wagenplateau, aan het einde wordt gedragen en door kettingen, gaande [om een windas, wordt in- en uitgebracht. Naarmate het zwaarte punt van brug en lanceer boom zich verder uit de as van den toren verplaatst, werkt aan den tegenover- gestelden kant, om het evenwicht te bewaren, een equilibreerarm, eveneens draaibaar op het wagen plateau en aan het einde voorzien van permanent en veranderlijktegenwicht. Door de ronddraaiende en vóór of achterwaart sche beweging over de geheele pier en door de mogelijkheid, om de brug in elke gewenschte rich ting uit te brengen tot den meer dan voldoenden af stand van 24 meter uit het midden van het spoor, kun nen, naar oordeel van den heer Senf, zoowel aan de binnenzijde als aan de buitenzijde van den dam, bij een stranding door ge oefende personen binnen een half uur verscheidene schipbreukelingen gered en in veiligheid gebracht EDDINGTOESTELLEN AAN DEN HOEK VAN HOLLAND. Het onge luk van het stoomschip .Berlin" op de pier van den Hoek van Holland, heeft terecht de vraag doen rijzen, of het met de reddingsinrichting daar zóó gesteld was als wenschelijk is, of liever: zooals plicht was; of bij doeltreffende inrichting de vreeselijke gevolgen der stranding niet hadden kunnen worden voorkomen. Verscheidenen brachten nieuwe toestellen, en een dezer, dat van den heer J. M. Senf, bouw- en werktuigkundige bij den dienst van wegen en werken der H. IJ. Spoorwegmaatschappij, komt ons zeer practisch voor. Senf is van het denkbeeld uit gegaan, dat de redding bij een eventueel nieuwe schipbreuk op dat punt, wegens het groote ge vaar voor de redders, zou moeten gebeuren van land uit, en daarvoor is alleen beschikbaar het smalle strookje vasten wal op de pier zelf. Van de twee photo's, die van de plannen ge nomen zijn: een brug in opgehaalden stand, bui ten werking en van een brug in uitgerolden stand, tot redding gereed, hebben we van de laatste, de voornaamste, een reproductie laten maken. Over de geheele lengte der Noorderpier tot aan en aan weerszijden van den lichtopstand wordt een breed verankerd spoor gelegd, waartoe, door de taluds steiler te maken, op de bestaande zink- stuklagen meer breedte moet gemaakt worden. Aan de strandzijde wordt in de noordoostelijke richting een zijspoor aangelegd. Tusschen dit breede spoor blijft het bestaande normaalspoor, gebruikt voor stoomkraan en lorries, voor het uit voeren van onderhoudswerken. Over het nieuw te leggen spoor zou zich een zwaar gebouwde wagen bewegen, die door benzine-drijfkracht van het strand naar de plaats, waar de stranding mocht zijn geschied, wordt ver voerd. Naar gelang van den weerstand van wind en golven zal dit kunnen geschieden met een snelheid van vier tot zes kilometer per uur. Ten einde te beletten, dat de wagen door den drang der over de pier slaande golven zou kunnen kan telen, zijn de rails niet rechtstreeks op de dwars liggers, maar eerst op langsliggers gelegd, zich uitstrekkende onder de geheele lengte der rails. In doorsnede hebben ze dezen vorm 'J Daarop liggen de rails, en op de rails staan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 5