m iss - .I - 21 - over betoonde heldhaftigheid. In elk geval ieder zou alle krachten inspannen, om het verwachte algemeene en verhoopte persoonlijke pluimpje te verdienen. De kunstschilder A. Brouwer. Ratatata,.... ratatata.... Opnieuw schoten van alle kanten de soldaatjes toe en schaarden zich in ge lid voor een laatste exercitie.... Wreede ontgoo cheling! De kapitein las met trillende stem een dagorder af, waarin werd meêgedeeld, dat.... de parade was afbesteld.,.. Erger nogop hoog bevel was het korps ontbonden, en de wapenen moes ten onmiddellijk worden ingeleverd. Als er toen een militaire opstand ware uitgebro ken, zou die, zoo niet vergeeflijk, minstens begrij pelijk zijn geweest, maar de versuftheid daartoe was te grootde uitwerking had niet verlammen der kunnen zijn zoo een dynamietbom het „school- bataljon" had doen uiteenspatten. Als automaten 'egden de ontbondenen de wapenen neder en zaten neer in een houding als waarin de joden vroeger aan de „Wassenflüssen Babylons" zaten „und weinten," broedend over de oorzaken van dien plotselingen, draconischen maatregel. Voor hen, wien nog eentge denkkracht was gebleven, lagen die oorzaken ech ter niet verre: de in den laatsten tijd herhaalde lijk van de professoren der inrichting vernomen klachten over gebrek aan voldoenden studieijver en van hen opgeloopen standjes wezen ze hun aan. Nog geruimen tijd lag er iets leegs over de speelplaats, gedurende een paar maanden 't schouw- tooneel van zooveel bedrijvigheid en krijgsgerucht, nu schier een slagveld, waarvan de dooden en ge kwetsten waren opgeruimd. Van lieverlede even wel keerde men tot de oude spelen en de oude liefde voor kauwen en leeuwerikken terug. Slechts een paar officieren konden, te zeer vervuld van hun kortstondigen militairen schitterglans, hun leed niet verkroppen, bleven na de eerstvolgende vacantie weg en waren, zooals we later hoorden, in mili tairen dienst getreden. Een van hen was onze „kapitein" geweest. OEDER WYNANDIS. t Een gevoe lige slag heeft op den 6n Juli jl. het St Josephs-Gesticht te Tilburg onver wacht in diepen rouw gedompeld. De Ëerw. Moeder-Overste Winandis bezweek binnen enkele dagen aan een ziekte van den meest ernstlgen aard, aan welke haar krachtig gestel geen weerstand kon bieden. Zuster Winandis is niet meer, en allen die haar kenden, achtten en vereerden, treuren om haar als om eene moeder. In waarheid, deze voorbeeldige vrouw is waardig, in de gedachtenis der braven voort te leven. Gedurende de 16 jaar, dat zij als Overste aan het hoofd van het St JosephrGesticht stond, 't welk haar tactvol bestuur tot ongemeenen bloei wist te verheffen, mocht ze de hooge goedkeuring wegdragen van heeren Regenten, en was zij vóórhaar onderhoorige Zusters inderdaad een moeder, alles voor allen. Zij was een verstandige, troostende en dienst vaardige hulp voor de ouden van dagen, stond steeds als een engel der liefde aan de zijde der lijdende menschheid, was jegens allen minzaam, voorkomend en inschikkelijk, was kortom een echte dochter van Vincentius en een sieraad der Congregatie, waarvan ze zich zoo gaarne de ne derige dienaresse noemde. Slechts den leeftijd van 48 jaren mocht Moeder Winandis bereiken, maar wat 'n schat van verdien sten in die korte spanne tijds door haar verzameld! Al is diepe droefheid over haar heengaan ge wettigd, toch stemt de gedachte, dat Moeder het loon van haar arbeid wellicht reeds heeft ontvan gen, haren kinderen tot grooten troost bij het stor ten van de vurigste gebeden voor hare zielerusL Moeder Winandis' gedachtenis zal in den breeden kring van haar verheven arbeid gezegend blijven voortleven totdat de laatste die haar kende zal zijn heengegaan. BROUWER. Een onzer katholieke j schilders, meer dan een halve eeuw met veel talent de kunst beoefenend, waar aan hij zijn leven wijdde, de heer A. Brouwer, vierde den 18n jl. zijn tachtigsten verjaardag. Gaarne grijpen wij die ge legenheid aan, om onzen lezers de beeltenis van dezen Nestor onder de nederlandsche kunstenaars aan te bieden. Het werk, waardoor hij in zeer breeden kring bekendheid verwierf, breeder dan waarin onder gewone onstandigheden een schilder naam heeft, is wel „Jeruzalem en Golgotha", sedert vele jaren in het Panorama-gebouw van 's Rijks hoofdstad te zien en door tienduizenden in den Lande bewonderd; terwijl het ook in het buitenland is geëxposeerd geweest en daar even eens op hoogen prijs werd geschat. Voor dit kunst werk ondernam de heer Brouwer eene reis naar het H. Land, om er vbor de topographische getrouw heid nauwgezette studiën en schetsen te maken. Tal van jaren reeds is de heer Brouwer te Hil versum metterwoon gevestigd geweest en heeft daar de algemeene achting verworven. Niet alleen als kunstenaar, ook als Katholiek is hij een man van groote verdiensten. Zelf een toonbeeld van gezond christelijk leven, gaf hij langen tijd zijn ofiervaardige krachten als secretaris van het St. Anna-Gesticht, als president der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo en als vice-presi dent der St. Josephs-Jongelingen-vereeniging. Van vele, er mag wel gezegd van alle zijden is den achtenswaardigen jubilaris op zijn feestdag dan ook warme hulde gebracht. Bij het St. Anna-gesticht werd een ontworpen straat naar hem genoemd. De Paus schonk hem reeds vroeger het eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De eenige teekenen van hoogen ouderdom bij den jubilaris zijn, d^t hij niet goed meer ter been is, maar de mooie kop verraadt steeds helderheid van geest en levenskracht. EN MOOI DECORATIEF WERK. Het priesterkoor der katholieke kerk te Oosterblokker is thans gepolychromeerd, welk artistiek werk werd uitgevoerd door den gevierden amsterdamschen kunst en decoratieschilder A. H. Trautwein. Het karakter der schildering symboliseert de toe wijding der kerk aan de H. Maagd Maria. De vel den van het plafond zijn gehouden in teêr-blauwe kleur, en langs de velden is een crême-wit georna menteerde bande uitgediept met geel-gouden fond, eveneens zinspelend op Maria's verheerlijking. De graden van het gewelf zijn in zachte steenkleur met rijke ornamenteeringen. De muren zijn in zacht-grijze steenkleur en de dagkanten der geschilderde ramen vertoonen zwarte ornamenten tot omlijsting van de ramen. Boven de ramen op de muren werden guirlandes van vruchten en bloemen als bekroning aangebracht, mede tot verheerlijking van Maria's deugden, die de schoonste bloemen en vruchten hebben gedragen. Onder de ramen bevat een breede fries driemaal het gouden monogram van Maria, waaruit het Kruis zich verheft omgeven door rozen en leliën. Daaronder hangt een zwaar tapijt, geschilderd in rood en goud-gele kleur. Het dessin is een her haling van den Leeuw (Leeuw van Juda), omgeven van den eik (de kracht), waarin zich een hert koestert in de gouden stralen. Aan de zijmuren boven de deuren der sacristie is links van den toeschouwer uitgebeeld, levens groot, Maria Boodschap; en aan de overzijde de H. Drievuldigheid, kronend de H. Maagd. De laatste schildering vooral, die doet denken aan de Beuroner school en zich bij uitstek onder scheidt, zoowel door fraaiheid van teekening] en adeldom der figuren de maagdelijke reinheid schittert in de mooie Maria-figuur als door artistieke kleurenharmonie, gaf ons aanleiding deze priesterkoor-polychromie te bespreken en daaraan een reproductie der kroning toe te voegen. De voorzijde van den triomfboog vertoont aan weerszijden een engel met bazuin, terwijl zij met de andere hand eene banderol vasthouden, met het Magnificat als inscriptie, verkondigend den roem van Maria. Een muurschildering van den heer^A. H. Trautwein, te Amsterdam, in de R. K. kerk van Oosterblokker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 9