Uit den Omtrek STADSNIEUWS. Gemengde Berichten. Gemeentezaken. G transportmiddelen dringend noo- dig is. De directeur der Amsterdamsche gemeente-waterleidingen geeft nu B. en W. in overweging twee 20" buisleidingen te vervangen door 30" buizen (stijging-capaciteit 30 pet); eene 30" transportleiding te 1 leggen van Leiduin langs den Rijk straatweg naar de Hazepaterslaan te Haarlem; bijlegging van een 24" zinker door het Spaarne te Haar lem. B. en W. van de Rijkshoofdstad adviseeren, overeenkomstig het bo venstaand advies, een crediet van f285.000 te verleenen. Jhr. mr. J. C. van Eys. f De begrafenis van wijlen den Nederlandschen gezant te Lissabon heeft aldaar met buitengewone plech tigheid plaats gehad. De Koning van Portugal en de geheele Koninklijke Familie hebben zich daarbij laten vertegenwoordigen. Ontzettend ongeluk. Gisternamiddag ongeveer 5 uur is, naar het Hbl. meldt, te Laren door de Gooische stoomtram, ko mende uit de richting NaardeD, die in volle vaart het Laarderhoogt afreed, overreden de 54-jarige mr. A. C. J. Helfrich uit Leiden, gepen sioneerd raadsheer in het gerechts hof te Batavia, die tijdelijk te Laren verblijf hield. Door schreeuwen en bellen werd getracht de opmerkzaamheid van den verongelukte, die hardhoorend was, te trekken, doch te laat. Door de sterke helling was de tram niet zoo spoedig te stoppen, zoodat de ongelukkige, op het laatste oogenblik het gevaar, waarin hij verkeerde, bemerkende en zijn draai juist verkeerd nemende, door de locomotief werd gegrepen en alle drie de wagens over het lichaam kreeg. Er onder uitgehaald, bleek het leven uit het vreeselijk verminkte lichaam reeds geweken, waarna het lijk naar het gemeentehuis te Laren werd vervoerd. Huis ingestort. Men meldt uit Purmerend dd. 25 Juli aan de Telegraaf In de Hoogstraat te Purmerend is dezer dagen een huis gesloopt, ten noorden belend aan de familie Rins, magazijn van gouden en zilveren werken, Toen de zuidelijke muur van dit perceel daardoor bloot kwam, bleek deze in slechten staat te wezen. Een aanbod van den aannemer van 't nieuw te stichten gebouw, om dien muur voor eventueele onge lukken te stutten, werd niet aan genomen. Daarop werd met 't graven voor de fundamenten 'n aanvang geno men en een opening van 2.60 M. voor 't heien gegraven, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat 't perceel van de familie Prins niet geheid was. Gistermorgen om 7 uur, terwijl genoemde familie nog ter ruste was, zakte de fundeering aan de Zuidzijde in en scheurde den muur met een groote opening in tweeën. Onmiddellijk waren vele buren aan wezig en werd de verschrikte fa milie zoo spoedig mogelijk met een ladder aan de straatzijde uit haar benarden toestahd verlost. Al 't goud en zilver, benevens huisraad en inboedel, werd zoo veel mogelijk uit de thans gevaarvolle woning verwijderd en geborgen in 't naast gelegen manufacturenma- gazijn van den heer J. Boiten, waar ook de familie tijdelijk is opgeno men. De aannemer van 't nieuwe per ceel is bezig om 't nog hangende gedeelte van den muur te stutten, doch de toestand is zoo ernstig, dat men voor algeheele instorting vreest. Wéér zoo'n oplichting! De loopknecht L., wonende op de Nieuwe Markt,te Rotterdam, schreef op een advertentie, waarin geld ter leen aangeboden werd. Daarop volgde het bezoek van iemand, die zich administrateur noemde van een coöperatieve Volksvoorschot bank, in het Hang aldaar en die hem te kennen gaf, dat hij, van deze bank eerst lid moest zijn voor er geld aan hem ter leen verstrekt zou worden. Om lid te worden de- taalde de loopknecht vijftig centen. De „administrateur" vertrok en liet niet meer van zich hooren, terwijl de loopknecht in het Hang de Vel ksvoorschotbank, waarvan sprake was en die in pand no. 47 gevestigd, zou zijn, niet kon vinden! De weg una? „»eRe-re plaats." Ecu reclame voor een Staatsspoor-advertentie in een onzer bladen begint aldus „Het wordt steeds ingewikkelder om na te gaan, hoe men het bil- lijkst en geriefelijkst naa*- een zekere plaats reist, of men gebruik zal maken van kilometerboekje, gezel schapsbiljet of vacantiekaart kan volstaan, een rondreis dient te ne men enz." Dat de weg „naar een zekere plaats" moeilijk te vinden is, vooral in onze Hollandsche steden me; hun schaarsclie openbare gelegen heden, wisten wij allang, 't Zal echter menigeen verrassen, te ver nemen, dat men het doel kan be reiken door een kilometerboekje, gezelschapsbiljet of vacantiekaart. Schaken. H. M. de Konin gin-Moeder heeft een fraai zilveren medaille ten geschenke gegeven, als prijs voor het te Bussum te houden nationaal schaakconcours, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het genootschap, op 28 September e. k. Een aardschok? Men schrijft aan de „Avp." uit Delftzijl Door enkele personen alhier is een schudding waargenomen, zeer waarschijnlijk een lichte aardschok. De een merkte op, dat enkele voor werpen op een tafel en aan den wand bewogeneen ander, dat de wijzer van de klok in eens een paar minuten voorsprongeen derde zag zelfs beweging in de daken van huizen enz. Het verschijnsel viel voor in een minimum van tijd Aangereden en gedood. Woensdag is door den trein van 5 uur n.m. uit Leeuwarden tusschen de stations Dienum en Dronrijp een kind van een wachter aange reden en gedood. Krankzinnige neger. Door de gemeentepolitie van Ouder kerk a/d IJsel is naar Amsterdam vervoerd een vermoedelijk krank zinnige neger, die onder die ge meente een huis was binnengedron gen. Slechts met de grootste moeite gelukte het aan drie politiebeamb ten hem machtig te worden, 's Middags was het hem gelukt de politie te Nieuwerkerk te ontloopen. Verdronken. Een schipper met zijn schip liggende indeScbie nabij de werf van de firma Boot, bij Delft, vermiste zijn 11-jarigen zoon. 's Avonds om tien uur werd het lijk van den knaap gevischt vlak bij het schip. Lijk aangespoeld. Gister nacht, omstreeks vier uur, is aan het Scheveningsche strand aange spoeld het lijk van een man, naar gis sing 55 jaren oud,naar zijne kleeding te oordeelen een werkman. De drenkeling had een schotwond in iet hoofd Zijn ondergoed was ge merkt A. P. Doodgevallen. Een lood gieter, werkzaam aan het dak van de pastorie van de R. K. kerk aan de Assendelftstraat te 's-Gravenhage had gisteren het ongeluk tc vallen. De reeds bejaarde werkman kwam met het hoofd op de straatstee tien terecht en was oogenblikkelijk dood. OVERVEEN. Eervol ontslag. Door den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, is eervol ontslag verleend als buitengewoon ge meente-veldwachter aan J. A. Hart man, voorheen jachtopziener alhier, thans agent van politie te Amsterdam. Brandspuit uit Aerdenhout. Gistermiddag had, in tegenwoordig heid van het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente, onder leiding van den com mandant der brandweer, den heer C. W. de Jong, een proef plaats met de voor het villapark Aerdenhout gekochte brandspuit. Ook was daarbij tegenwoordig de heer Bikkers uit Rotterdam, leveran cier van bedoelde brandspuit, teneinde eenige aanwijzingen te verstrekken, in verband met de eigenaardige con structie dier spuit. De spuit is van zeer klein model, geplaatst' op een onderstuk met vier wielen en kan zeer gemakkelijk ver voerd worden: Moet de spuit voorpompen gebruikt worden dan wordt zij door een rem op beide achterwielen vastgezet. Aangezien er te Aerdenhout geen brandputten of slooten aanwezig zijn, ontvangt de spuit haar water uit een vat, eveneens geplaatst op vier wie len, welk vat een inhoudsruimte heeft van 500 liter. Dit vat wordt zoo kort mogelijk geplaatst bij de plaats waar water te verkrijgen is en wordt met emmers vol gedragen. Bij de proef is gebleken, bijaldien men zooveel water aan kan dragen, dat één man steeds zijn werk heeft, met den emmer te ledigen in het vat tot er voldoende voorraad water is, om onophoudelijk te kunnen spuiten. Bij eene lengte van 100 M. slangen, be reikte de waterstraal eene hoogte van 16 a 18 meter, zoodat men voldoende ee» villa kan bespuiten. Over het algemeen is de proef uit stekend geslaagd en kan men over de aanschaffing dier spuit zeer te vreden zijn, hetgeen voor de bewoners ;van het park Aerdenhout eene groot- 'geruststelling is en gicote verbetering geacht kan worden in den bestaanden toestand. BLOEMENDAAL. Automobie- 1 e n-w e d s t rij d. In den grooten auto mobielen-wedstrijd „Circuit des Arden nes,, behaalde Koolhoven van hier op de Minerva" den 2en prijs. HEEMSTEDE. Pr"ij suitdeeling Meisjesschool. A.s. Dinsdag na middag half vier zal in het R.-K. Vereenigingsgebouw de ple chtige jaar lij ksche prij suitdeeling plaats hebben voor de meisjes van de R.-K. Meisjes school. ^.ZANDVOORT. Gevonden voor werpen: een rozenkrans (paarlemoer) eenige sleutels en een rood koralen armbandje. Het badseizoen. De temperatuur van het water was 24 Juli 14o- C. Het badse i zo e n. Aangekomen bad gasten. Fam. Hofmeier, Trier, pension „Paula", 2 p.; F. Griekema Den Haag, Hotel d'Orange 2 p.; F. Bartt, Bannen; pension „Hoogveld", 1 p.J. E. Winkle.-, A'dam, pension „Hoogveld", 6 p.; Dr. Frankel, Berlijn, Pension „Hoogveld". 1 p.; A. Grunberg, Berlijn, „Hoogveld" 1Mevr. Bulrich, Darmstadt, Grand Hotel, 2 p., Wed. Jansen, Amsterdam, Grand Hotel, 1 p.; B. W. Bleijdenstein, Hilversum, Grand Hotel, 5 p.; Ds. Gobius du Sart, Woudrichem, pension „Beau Rivage", 5 p.; Mevr. Weiser, Weenen, pension „Beau Rivage", 11 p.; Hinken Jr., Amsterdam, 8, 4 p.Fam. Takes, Amsterdam, Zand, voortsghelaan 10. 6 p.; Wed. 8. Lob- A'dam, Kostverlorenstr. 10, 4 p.; J. J. van Nieuw Casteel Utrecht, Tuin weg 3 6 p.; F. J. J. van Eijk, Utrecht, Tuinweg 3, 1 p.; A. van Vliet, Uithoorn, 1 p.;G. J. van Vliet, Uithoorn, lp,; H. A. van Vliet, Uithoorn, 1 p.; A. Wiersema,_Wil- dervank, 1 p.; B. H. Oosten, A'dam, 1 p.; G. Wijnbeek, A'dam, lp.; H. Wijn beek, A'dam, 1 p.F. Schift', Berlijn, 1 p. allen Tuinweg 3; J. Conrad, A'dam, 2 p, H. Istnberg, Hochst, 3 p.; Balzer, 3 p allen villa Magdalena Jac. Vermeer, Wor- merveer, Gr. Krocht 27, 1 p 1. Lob, A'dam, Kostverlorenstr., 5 p.; Dames Hartogh, A'dam, De Ruijterstraat, 7 p. J. Helder, O ver veen, Kerkstraat, lp.E. Reichenberg, Dantzig, 1 p.; M. Bosch, Wesel, 1 p,beiden villa „Nelly"Fam. Renald, A'dam, Haarlemmerstr. 27, 10 p.Fam. Deen, A'dam, Boulev. Barnaart, 3 p.; Mevr. Snijders, New-York, Spoor straat 34, 4 p. IJMUIDEN. f500 gestolen. Ten nadeele van den heer J. v. Vrede, vischhandelaar alhier is een bedrag van 500 ontvreemd. Van de daders tot heden nog geen spoor. Voetbal. De soldaten van het fort alhier hebben onder elkaar een voet- balvereeniging opgericht. De oefenin gen worden bij laag water op het strand gehouden. SANTPOORT. Hedenmorgen ver trokken circa 136 kinderen der Open bare Lagere School per Stoomtram naar Haarlem, om vervolgens per boot naar Amsterdam te gaan, waar zij in den speeltuin Schinkelhaven den dag op aangename wijze door brachten. KROMMENIE. Het Kruisver- bond. Gisteravond hield het Kruis- verbond zijn driemaandelij ksche ver gadering, waarin als spreker optrad de WelEerw. heer Meising, kapelaan te Assendelft. Na behandeling van eenige huis houdelijke zaken verkreeg de Eerw. spreker het woord, die „Het Al coholisme in verband met de zedelijk heid" behandelde. In het eerste gedeelte zette spr. uiteen de directe uitwerking, dm het de alcoholi op het individu te weeg brengt. Hoe een geregeld alco holgebruik de geestkracht verslapt, den zielenadel ontrooft, vele talenten verloren doet gaan en voor menig jongeling een glijbaan is voor een nietswaardig leven. Vervolgens deed spr. uitkomen, welke zedelijke nadee- len het alcoholisme teweeg brengt in het maatschappelijk leven. Hoe het alcoholisme als stelselmatige be strijder der 10 Geboden Gods, de grootste vijand der Christelijke deug den ii. Hoe het de vruchtbare wer king der H. Kerk verlamt en vele zielen verloren doet gaan. Hoe cri minaliteit en alcoholisme als 't ware aan elkaar zijn verbonden, en verre weg het grootste aantal misdaden op rekening van den drank kunnen worden gesteld. Vervolgens drong spr. er op aan, dat vooral de Katholieken de drankbestrijding ernstig ter hand moeten nemen tot heil van Kerk en maatschappijvooral in het bewerken der jeugd, opdat zij zich zouden vor men tot een frisch geslacht, met ge zonden zin en een ernstige levensop vatting. Een krachtig applaus be loonde spr. voor zijn schoone lezing, on nadat door den voorzitter een har telijk woord van dank was gebracht, werd deze leerzame vergadering met gebed besloten. HILLEGOM. Leve de sport. Het 9-jarig zoontje van den heer Lij ten is bij het voetballen zoodanig ge vallen, dat hij zijn rechterarm brak. LISSE. Personalia. De heer C. Wolf alhier maakte deel uit van de Jury voor de nationale boterkeuring vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Onverantwoordelijk praatje. Sedert een paar dagen doet in deze gemeente een gerucht de ronde, dat intusschen zeer algemeen is geworden, dat dr. De Graaf, arts alhier, die voor eenigen tijd op reis was, door een auto ongeval om het leven is gekomen. Uit de door ons ingewonnen infor matiën is echter gebleken, dat het geheel gerucht gelukkig maar uit de lucht is gegrepen en dat wij door dit openbaar te maken, wenschen tegen te spreken. Waar dit praatje is geboren gewor- en, weten wij niet, hoewel het hoogst waarschijnlijk is, dat de een of andere bollenschuur de bakermat er van is. NOORD WIJK- A AN-ZEE. Overle den. De keukenmeid van de familie Waller, van wie wij gisteren berich ten, dat zij in brand was geraakt, is aan de bekomen brandwonden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waarheen zij vervoerd was, overleden. De oorzaak van het ongeval was, dat zij de kachel wilde aanmaken met spiritus. Het lijk wordt naar Rotterdam ver voerd, om aldaar .begraven te worden. '£[De ongeluk kige '.wasjjongeveer^.SO jaar oud. 'si AAALSMEER. Personalia. De heer S. Sieswerda alhier is benoemd tot onderwijzer te Zaandam. De derde Burgerschool. De derde Burgerschool, die met ingang van 1 Januari jl., zij het dan ook nog niet in werkelijkheid, maar dan althans op papier, is geacht te bestaan, krijgt mUzoo langzamer hand haar beslag. Op 1 Juni jl. aanvaardde het nieuwbenoemde hoofd dier school zijn betrekking, en B. en W. gaan nu een begin maken met het aan stellen van vast personeel ervoor Een onderwijzer en twee onderwij zeressen, alle drie werkzaam aan de Tweede Burgerschool (waarvan 8 klassen,over „Weten en Werken" en 't voorm. Ev. Luth. Weeshuis verdeeld, geacht worden die Derde School te vormen) worden nu voor gedragen als personeel voor die Derde School. Het zijn de heer H. Cransberg op f1050 per jaar, en de dames E. H. Heijboer opfSOO. en M. S. Hoeksema op f725 per jaar. En tevens krijgt, als de Raad 't goedvindt, de beer W. Kloeke^ die van 1 Januari tot 1 Juni als hoofd der Tweede Burgerschool ook Tij delijk de leiding der Derde Burger school voerde, een graficatie van f 150. Politie-examen. Door den „Alg. Ned. Politiebond" wordt, naar velen zullen weten, sedert 1899 jaarlijks een examen afgenomen, ter verkrijging van een diploma voor vakkennis als poli beambte, waarop bij voldoende vak bekwaamheid om zelfstandig te kunnen optreden, door de examen Commissie daarenboven een aan- teekening kan worden gevoegd, welk diploma en aanbeveling reeds door vele gemeenten van ons land als aanbeveling worden beschouwd jij een aanstelling als politiebeambte. Dit examen nu loopt gedaan. De Politiebond legt er bij toe, en ondanks de subsidie van het Rijk is er steeds een tekort. Daarom vraagt nu de Politiebond subsidie ook aan van de gemeenten, en heett ook bij ons gemeentebe stuur aangeklopt. Een adres daartoe is bij den Raad ingekomen. Later zullen we wel hooren, wat B. en W. te dezen aanzien deuken en wenschen voor te stellen. Middelbaar onderwijs. Verschenen is het verslag der Comm. van Toezicht op het M.O. over 1906. Voor den cursus 1906/1907 der H. B. S. moest wederom tot leedwezen der Commissie gebruik gemaakt wor den van de hulpschool in het Prove niershuis. De Commissie hoopt, dat na de ingebruikneming van het nieuwe ge bouw, in Sept. 1907, maatregelen ge troffen zullen worden, die een einde maken aan een in tweeën gedeelde school. Daardoor zullen groote moeilijkhe den overwonnen moeten worden. Doch het [nieuwe gebouw biedt plaats aan ten hoogste 300 leerlingen, en bij den aanvang vang den cursus 19071908 zullen er ongeveer 400 zijn en zullen dus ingrijpende maatregelen genomen moeten worden. Het aantal leerlingen der H. B. S. was op 31 Dec. 1906 374, n.l. 282 jongens en 92 meisjes; hiervan volg den 1 jongen in de 4e en 1 meisje in de 5e klasse niet het volledig onderw. Van de 35 leerlingen der 5e klasse, die het eind-examen hebben afgelegd, hebben 30, waaronder 3 meisjes, het getuigschrift van voldoend afgeiegd- examen verkregen. Van de 22 leerlingen der 3e kl., die eindonderwijs ontvingen, verkregen 20 het getuigschrift van met goed gevolg afgelegd eind-examen. Aan het toelatings-examen namen deel 106 jongens en 35 meisjes voor üe le klasse 99 jongens en 30 meisjes, voor de 2e klasse 1 jongen en 5 meis jes, voor de 3e klasse 2 jongens, voor de 4e klasse 3 jongens en voor de 5e klasse 1 jongen. Van het mondeling examen voor de le klasse werden vrijgesteld 46 jongens en 18 meisjes, die het opgegeven schriftelijk werk voldoende hadden gemaakt. Tot de le klasse zijn toegelaten 66 jongens en 25 meisjes; 6 van deze jongens en 6 van deze meisjes volgden het onderwijs niet; 2 jongens en 5 meisjes zijn tot de 2e klasse toegela ten. Tot de 3e klasse werd 1 jongen en tot de 4e klasse ook 1 jongen toegelaten. Zonder een examen af te leggen, werden toegelatentot de le klasse 4 jongens, tot de 2e klasse 3 jongens, tot de 3e klasse 1 jongen, tot de 4e klasse 4 jongens en tot de 5e klasse 1 meisje. De rente van het Brongersma-fonds bedroeg over het jaar 1905 f 51,09' en over het jaar 1906 f86,56. De commissie besloot ten behoeve van een leerlinge, uit 't Brongersma fonds eene toelage te verleenen van f 50. Deze leerlinge behoort tot de eersten barer klasse. Hetyaantal {leerlingen Jder Meisjes school voor M. O. op 31 Dec. 1906 bedroeg 134, waarvan 7 voor enkele lessen. Zeven leerlingen hebben in den loop van den cursus de school verlaten. Gedeeltelijk gingen zij naar andere inrichtingen van onderwijs, gedeeltelijk naar huis. Van de 11 leerlingen der 5e klasse ontvingen 8 een volledig, 2 een niet- volledig getuigschrift, terwijl één leer linge niet voor een getuigschrift in aanmerking kon komen, omdat zij lang ziek geweest was. Omtrent de Burger-Avondschool met aanvullingsklasse voor taalonder wijs diene, dat aan het einde van den cursus 1905, 1906 op de school aanwezig waren 234 leerlingen; 17 namen er aan het eind-examen deel, waarvan er 13 een getuigschrift verwierven. Van de niet geslaagden kwamen er twee terug. Aan het toelatings-examen namen deel 165 candidaten voor de le klasse, 1 voor de 2e en 1 voor de 3e klasse. Toegelaten zijn 108 voor de le en 1 voor de 2e klasse. In het bezit van een getuigschrift van voldoend open baar lager onderwijs genoten te heb ben waren 71 candidaten. De nieuwe cursus (1906-1907) ving aan met 265 leerlingen, liet hoogste aantal, ooit bereikt. Voor de ver- volgklasse lieten zich inschrijven 13 leerlingen, zoodat het totaal aantal leerlingen op 31 Dec. 1906 bedroeg 278. De lessen werden evenals vorige jaren gegeven in de lokalen van het gebouw der Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus. Aan het einde van den cursus 1905 1906, die met 152 leerlingen was aan gevangen, waren nog 131 leerlingen aanwezig; 66 dezer leerlingen werden uit de le naar de 2e klasse bevor derd; 12 konden niet worden bevor derd. Van de leerlingen, die den twee jarigen cursus hebben doorloopen, zijn er enkelen, die nog eens dezelfde klasse voor dezelfde taal wenschen te volgen. Veder bevat het verslag mededee- lingen over Ambachtsschool, hare vak- teekenschool en de School voor Kunstnijverheid. Huisindustrie. Gisteravond half 9 vergaderde in 't gebouw van „Volksbelang" aan den Jansweg de aangeslotene vereenigin- gen aan de „Vereeniging voorNeder- landsche Tentoonstelling van Huis industrie." De voorzitter, de heer Merens, riep allen aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den heer W. A. J.v. d. Kamp, die als lid van het Hoofd bestuur aanwezig was. Nadat de notulen waren voorgelezen n goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat' 't bestuur van 't plaatselijk comité was geconstitueerd als volgt: Merens, voorzitter, Klein, vice-voor- zitter, Perdo, penningmeester, Matla, secretaris en Anthonisse, 2e secretaris. Verder dat ontvangen waren van 't Hoofdbestuur circulaires, waarin fi- nantieele steun gevraagd wordt van de Haarlemsche ingezetenen. In deze ciculaire zal tevens gelegd worden een circulaire van het Plaat selijk Comité, waarin zullen voorko men de namen der nationale financieele commissie en de namen van invloed rijke ingezetenen. Nog is door het Hoofdbestuur uit gegeven een brochure, waarin 't doel der beweging en der tentoonstelling is omschreven, verder bevat zij de sta tuten der landelijke organisatie en het huishoudelijk reglement der plaatse lijke comilé's. Dit huishoudelijk reglement werd met algemeene stemmen goedgekeurd en zal aan de aangesloten vereenigin- gen worden toegezonden. Daar de opkomst niet bijster druk was, werd de benoeming van een Commissie van Bijstand aangehoudon tot een volgende vergadering. Men besloot af te wachten totdat de stukken zullen zijn ingekomen van de Rubriekcommissie, die door 't be stuur aan de besturen der aangesloten vereenigingen zullen worden ter hand gesteld tot afdoening van de werk zaamheden. Nadat bij de rondvraag verschil lende leden inlichtingen hadden ge vraagd, sloot de voorzitter de ver gadering. Personalia. De heer J. A. Meijer, assistent op zichter le klasse aan de Centrale Werkplaats alhier, is 15 Augustus 25 jaar bij de H. IJ. 8. M. in dienst. Van hier zijn geslaagd voor het examen hoofdacte W. van BorkJr., J. van Bork, Mej. A. M. v. d. Crab, B. N. Reijdon, R. Remmelts. Nat. Militie. H. J. Stuurman van hier, lichting 1903, van het le reg. veldartillerie moet zich 5 Augustus te Utrecht bij zijn korps aanmelden voor zien van zijn kleeding en uitrusting. Hinderwet. Aan J. v. Kimme- naede is d.d. 23 Juli vergunning ver leend zijn kleerenwasscherij uit te breiden in 't perceel aan het Zuider Buiten Spaarne no. 116, door bijbouw en door het .vervangen van de stoom machine, van 4 paardekracht door een stoommachine van 4 paardekracht. De Kleurenfotografie. Er wordt tegenwoordig veel, zeer veel geschreven over de nieuwste vinding op fotografisch gebied, nl. de fotografie in de natuurlijke kleuren. Het systeem-Lumière heeft het in deze nog het verst gebracht. Voor eenige dagen gaven wij in ons blad nog een heel artikel over deze kleu renfotografie. Maar men kan over zoo'n vinding veel praten en schrijven, de resultaten ervan brengen toch ten slotte alleetj1 maar de bevrediging. En zoo heeft thans de heer P. Clauj sing Jr., fotograaf alhier, de eerst» opname in de natuurlijke kleurel gedaan, die voor den handel bestem» de wc is. Op de rozententoonstelling vaï binsd „Nos Jungunt Rosae" in 't BrongebouW kome? had Baron van Pallandt te Arnheiï typho|; een collectie rozen geëxposeerd, wiel f gev rijke verscheidenheid van kleuren efl Te tinten direct den bezoeker in 't oog tis. vieL F p Hiervan heeft de fotograaf Clausing de kleurenopname gemaakt en wel ofen de grootte 18-24. hem Het is bepaald een kunstopname; juist geeft zij de natuurlijke kieureö weer. Wel te verstaan op glas. Men H nl. nog niet zoover gevorderd, dat deze kleurenopname op papier kangebracbt| ra fan" Du us: permit de l'o] Be duif, terpoc ringel; 19-30 De worden of wel rechtstreeks op papier kan geschieden. Maar de opname op glas reeds, eP dan natuurlijk alleen als zoodanig beschouwd, bewijst, dat de vinding ten volle tot haar recht is gekomen De opname is bijzonder scherp en dl kleuren zijn zoo natuurgetrouw weer gegeven, dat zij iedereen ten hoogst e verwondert over de groote vlucht di® de fotografie in dit jaar heeft genomen. De opname zal tentoongesteld wor den. Wij wenschen den heer Clausing geluk. Voor het Dr. Ariënsfonds. Bij onze hoofdredactie is voor h Dr. Ariënsfonds nog ingekomen: Collecte in den Ned. R. K. VolkS"\ bondf 7. J. B. A1.— abonr G. L. 2.50 Liefde voor de Kunst. DeR.K- Tooneelvereeniging „Liefde voor de Kunst" zal Maandagavond half 9 ver gaderen in de repetitiezaal van deO heer J. A. Tibbe, aan de Kruisstraat. Brongebouw. Gisteravond 8 uur gaf 't Haarlemsch Muziekkorps, onder directie van den heer Ch. W. P. KrienS een soireé in 't Brongebouw. Yelen genoten van de heerlijke muziek in den schoonen tuin van de Bron. Beursvacantie. Ook morgen zullen wegens beursvacantie de effec tenkantoren hier ter stede na half 1 gesloten zijn. Lawn-tennis. Heden, morgen en Zondag worden hier op de banen der Haarl. Lawntennis-Club de wedstrij den gehouden, uitgeschreven door den Ned. Lawntennis-Bond. Debondsfeeste n.Tel gelegenheid der jaarfeesten, die morgen en Zondag te Utrecht door den Algem.Ned. Wiel- rijdersbond gevierd worden, zullen ook van hier wielrijders-leden in ver- vereeniging met Amsterdammers een tocht naar Utrecht maken. Samen zullen zij een paar honderd leden sterk zijn. Bezoek. Een 150 leerlingen van een school uit Scheveningen bezoch ten gister Haarlem en Zandvoort. Boottochtje. De leerlingen der school aan de Parklaan maken Maan dag een boottocht naar Utrecht. Schandaalcolportage. Sedert eenigen tijd wordt onze stad weer overstroomd door schan daalcolporteurs. In de hoofdstraten loopen ze eiken avond met schotschriften te koop, die vooral voor ons, Room schen, allerbeleedigendst zjn. Godslastering en priesterhaat, de grofste leugens en beleedigingen tegen Christus, de Kerk en hare priesters zijn daarin schering en inslag. En dat wordt publiek aangegre- zen op straat en in het openbaar verkocht 1 Van gemeentewege is daar weinig aan te doen, naar het schijnt. De schandaalcolporteurs blij ven gewoon- lijk juist binnen de ruime mazen die de wet openlaat! Maar hier is nu, dunkt ons, iets te doen voor de Roomsche propa gandisten. Als elke schandaalcolporteur, elke man of vrouw, die de vuile pamflet ten tegen de Roomschen in onze hoofdstraten zoo publiek loopt te venten, eens op den voet gevolgd werd door een paar propagandisten van onzentwege? Ook elders is dat gedaan, en met goed gevolg, Men heeft de schandaalcolporteurs ten slotte van de straat geweerd, en althans tal van asperant-koopers door een gemoedelijk woord afge houden 1 Dat eisebt zelfopoffering, en moed, en geduld. Maar zou het niet mogelijk zijn?... Als dat vuil gedoe met allerbelee- digendste pamfletten, die nu maar al te veel aftrek vinden, nog langer voortduurt, dan moet er toch van onzentwege wat op gevonden ge worden I Wij bevelen deze zaak dan ook in de warme belangstelling der Roomsche propagandisten aan! Concert op de Markt. Hedenavond 8 uur wordt in de kiosk op de Groote Markt de 24e muziekuit voering gegeven door het Haarlemsch Muziekkorps, onder directie van den lui tenant-kapelmeester C. P. W. Kriens. Het programma luidt: 1. „Garde-Grenadiere", Marsch, Eilen- nerg 2. Ouverture „La Muette de Portici", Auber. 3. „La Vague", Valse, Mé tra; 4. „Amorspfeile", Polka. Farbaeh5. Fan- taisie do 1'opérette „Robinson Crusoë," Offenbach: 6. „Frisch ins Feld", Marsch aus „Der Lustige Krieg", Strauss; 7. „Sa- In gerec* zak er betaUf de Nt He digd De kwam andeÉ betalt reien nu s open,, maats als j« de k« De schev De zakei We nog I „Zom zoove: Na meed L«zws opgei alhife Dinst Bij verte Wi even kom< Aa C. va infar toege M( troej den. Dt hoor teruj nem Ci Frar Boh v. V weg. weg. stra: G het thai van a.s. wor M tot 10e gev( Inf. e< kin van en Sti Ne He La Ol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2