Zaterdag 27 Juli 1907. No. 6644 32ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. KERMIS. BUITENLAND. Zaterdagavondpraatjes.' BUREAUX: GEDEMPTE OUDE GRACHT No. 120. - HAARLEM. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 i Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT Nog een weekje, en dan zitten We weer in de kermis. Onder ons stadsnieuws hebben we al eenige berichtjes gegeven, die van al de pret welke den Haar lemmers wacht, 'n voorproefje ga ven, en ook heden kunnen onze lezers in dit blad een en ander vinden over de vermakelijkheden, die volgens aloud gebruik ons zul len worden geboden. Volgens aloud gebruik, f Want het kermisvermaak, in haast den zelfden vorm als nu, dagteekent al van jaren, ja van eeuwen her. De draaimolens waren weliswaar toen niet zoo kwistig met goud en licht overladen, de komediezalen waren zoo primitief mogelijk, en wat er nog meer te zien was ging op eenvoudiger en gemakkelijker wijs dan nu, doch het kermis vermaak-zelf verschilde al niet veel van dat van tegenwoordig. Oot toen was de kermis een tijd van uitspanning voor velen, van dolle en ongepaste ongebondenheid voor anderen. Ook toen hield men van een geoorloofd pretje, van een gepaste ontspanning, doch waar schuwde men ook tegen ongeoor loofd vermaak, tegen zedekwetsen- de tooneelvoorstellingen.. Ons volkskarakter, dat eigenlijk in den grond vrij ruw moet wor- den genoemd dat hebben we althans van onze Germaansche af stamming nog immer overgehouden! komt bij gelegenheden als de kermissen bieden, nog wel wat al te veel uitl Dat was zoo sinds tijden, en dat is nög zoo. En daarom past een woordjo van waarschuwing, zoo met 'n oogknipje van verstandhouding en van „je begrijpt me wel* gegeven, heel goed tegen den naderenden ker mistijd I Als nu een van onze lezers zou denken, dat we aan 't „prêeken" beginnen over de kermis, dan ver gist hij zich deerlijk. Daar denken we allerminst aan. We gunnen graag iedereen z'n vermaak, en we zullen er graag op onzen tijd aan mêedoen. Waarom niet? Wie middenin het leven van den dag is geplaatst en middenin de maatschappelijke beweging, die kan niet in een celletje zich af zonderen of roeien tegen den stroom van het leven inl Als een rots standhoudend tegen wat verkeerd is, wat den Katho liek niet past, en wat strijdt met onze beginselen, behoeven we daarom toch aan een geoorloofd vermaak ons niet te onttrekken! Het wel eens verkondigde denkbeeld, dat wij Roomschen eigenlijk allemaal kwezels zijn, is er een dat op geen enkelen redelijken grond kan steu nen Daarom zijn wij ook, als Kitho- liek en,volstrekt niet principiëele tegenstanders van de kermissen Dat wordt wel eens beweerd, maar het is o. i. een niet te verdedigen uitspraak. Natuurlijk houdt dat volstrekt niet in, dat we alles maar over onzen kant laten gaan, en alles goedvin den wat er tegenwoordig vooral van de kermissen gemaakt wordt! Est modus in rebus: in alle zaken moet men de juiste maat houden, en zoo dat bij alle zaken geldt, dan toch zeker vooral en zeer streng bij een volksvermake lijkheid als de kermis is. Want, om het nu maar eens ronduit te zeggende kermis is een aanleiding voor velen, om eens duchtig uit den band te springen, om in onmatigheid of nog erger te vervallen, en om dan met een gerust gezicht zich te verontschul digen: „nu ja, maar 'tis maar eens in het jaar kermis!" Dat is nu juist de keerzijde van het op zichzelf onschuldig kermis vermaak. Als we dan daartegen een waar schuwend woord doen hooreu, dan willen we ons volstrekt niet bedoeld zien, den preektoon te voeren tegen de groote massa des volks, die zich eens 'n verzetje geeft en een weekje van ontspanning en onschuldig vermaak, maar wèl: ernstig er op aan te dringen dat men bij de kermisvermakelijkheden de juiste maat betrachte! En dat we dan hierbij eerst en vooral het tegengaan van het drankmisbruik op den voorgrond willen plaatsen, behoeft geen betoog! Daar zijn Katholieke nieuwsbla den vooral in Frankrijk en Bel gië vindt men ze die onder hun nieuwsberichten een geheel afzonderlijke rubriek er op na hou den, die ze meestal betitelen als: „De drama's van het alcoholisme". En die rubriek is helaas geregeld voorzien I Maar in den zomertijd, den tijd der kermissen, raakt die rubriek overvol Dan is er geen plaats haast in de kranten, om al die „drama's van het alcoholisme" te vertellen. Helaas: ook bij ons kon in den kermistijd zoo'n aparte rubriek wel gemaakt worden! Wie weet niet, dat doodslag en moord, zedeloos heid en ongeluk voor het leven, helaas bijna immer onafscheidelijk zijn van den kermistijd? 4|Er wordt in den regel zoo véél betreurd (behalve 't lieve geld nog als de kermistijd voorbij is I Laat ieder onzer iezers het maar beves tigen uit wat hij zelf vernam, hoorde, misschien ook ondervond! Eu van alles wat er dan betreurd wordt, is meestal alcoholmisbruik de hoofdoorzaak. Het is dan ook volstrekt geen geestesdrijverij of dweepzieke meening, als we een gemoedelijk woordje zeggen over dat misbruik, en zonder onderscheid erop aandringen dat ieder vooral in dit opzicht „de juiste maat" be trachte in kermistijd! Maar er is nog wat anders. Ook onder het kermisvermaak loopt, vooral in onzen tijd, heel wat dat niet door den beugel kan. De kermis wordt ook misbruikt door gewetenlooze en op de slecht ste hartstochten speeuleerende men- schen, om veel kwaad te stichten, Daar zijn vaak tooneel vertoonin gen, voorstellingen, amusementen, die een Roormch-Katholiek man uiet bezoeken kan, waar hij nog veel minder zijn vrouw en zijn dochters of zoons kan brengen. Het is onze taak, tegen zulke „vermakelijkheden" met vollen na druk te waarschuwen. Ook buiten de kermis bestaan die verkeerde amusementen, en ook dén natuurlijk is afkeuring plicht Maar juist in de kermistijd is hun gevaar het grootst, omdat het nu eenmaal een vast gebruik is, waaraan geen mensch ter wereld iets schijnt te kunnen doen, dat men met kermis „uit" gaat. Zelfs de menschen, die zich ver klaren voor afschaffing der kermis, beginnen met voorop te stellen, dat ze de kermis nooit willen zien af geschaft, wanneer er niet wat an ders voor in de plaats komt. Wat anders, dat is ander amuse ment. Dat is'n andere gelegenheid om eens „uit" te wezen. Welnu, wie dan „uit" wil zijn in kermistijd, hij zie goed toe naar den aard van de vermakelijkheid of uitspanning, die hij bezoekt. Tooneel- en variété-uitvoeringen zijn vaak de dingen, waar dit nauw lettende toezicht het meest noodig is. 'n Aardige operette, 'n amusant tooneelstuk, 'n kranige acrobaten toer, 'n vroolijk lied, waarom zouden we ons daarbij niet mogen amuseeren Maar helaas soms wordt 'n aar dige operette bedorven door een dubbelzinnig couplet, 'n amusant tooneelstuk door het dik-opleggen van 'n „gewaagde" situatie, 'n leuke variété-voorstelling door schuinnige voordrachten Daaromook hier worde de juiste maat betracht, en waakzaam heid zij aanbevolen op de allereerste plaats Wij behoeven hier niet in bizon- derheden te treden. Loopt het de spuigaten uit, dan zal een kort, maar duidelijk waar schuwend woord in onze kolommen niet ontbreken Maar wij hopen, dat het niet noo dig zal zijn. De ondernemers der publieke ver makelijkheden bij de aanstaande Haarlemsche kermis zullen wèl be grijpen, dat wij te vinden zijn voor •ilie prettige uitspanning, voor alle vermaak en plei/.ier zoolang we niet worden beleedigd in onze zede lijke of godsdienstige begrippen. Mogen zij eraan handelen! In dat geval willen we graag onzen steun verleenen, om de ern stige zaken voor 'n poos aan kant te stellen, en 'n vroolijke uitspanning te zoeken in het kermisvermaak Algemeen Overzicht. Het' nieuws is dunnetjes tegen woordig. 't Is of we in de komkommer dagen zitten en in de hondsdagen.... eigenlijk is dat wel zoo in en al manak, maar het leven is er toch niet naar! Ons overzicht van vandaag is 'n bijeenschTaapsel van hier en ginds, een mengelmoes van kleine ge beurtenissen of 'n ophalen van din gen die al gemeld zijn. Om met het eerste te beginnen, koning Leopold, die op het oogenblik met de Alberta", zijn jacht, in Antwerpen vertoeft, heeft daar zoowaar een dreigbrief gekre gen die hem met den dood dreigt Dat is althans voor den Belgi schen vorst, voor zoover we weten, wat nieuws! Natuurlijk zijn er allerhande maatregelen genomen, men kan nooit weten in hoeverre zulke grapjes gevolgen kunnen hebben! België levert overigens vandaag voor ons overzicht niet veel op. Wèl het veelbesproken „privé-ko- ninkrijk" van koning Leopold, de Congo. Die historie met den Congo neemt vreemde proporties aan Ko ning Leopold wordt door Engeland gedwongen van zijn privaatbezit af stand te doen. Althans, een Belgisch blad verze kert, dat koning Leopold, die ver leden jaar meende dat het oogen blik voor inlijving nog niet gekomen was, nu van meening veranderd is, en nu het kabinet zal opdragen de inlijving voor te stellen, onder aandrang van Engeland. Sir Edward Grey moet hebben laten weten dat Engeland's gedulc weldra ten einde zou zijn. Men zegt dat de inlijving spoedig: een beklonken zaak zal zijn, aan gezien de koloniale begrooting mél 1 Januari opgemaakt moet zijn. En Engeland heeft gezegd nieli langer te willen wachten!.... Zoodat de drijvers tegen den Congc nu toch hun zin krijgen! Want Engeland kan met België, wanneer dit de Congo als kolonie beheerscht i gemakkelijker conditiën maken, dar met den soeverein Leopold, die ge heel onafhankelijk regeerde! Zeker is het, dat door dezen af stand de Engelsche diplomatie weer 'n heele overwinning op koning Leopold heeft bevochten Men heeft indertijd kolommen vol geschreven over het befaamde „ontwapeningsvoorstel" van Engeland op de Tweede Vredescon ferentie. Wat er op die conferentie gedaan wordt in die richting, laat echteii vermoeden, dat Engeland dooi Duitschland schaakmat wordt gezet,, en dat er van het met zooveel op-: hef aangekondigde voorstel niet? komt. In het Lagerhuis is een discusie gevoerd, die dit bevestigt. Kunt gij, zoo vroeg de afgevaar- j digde Byles aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Edward. Grey, niet eenigen grond de verze kering geven, dat v 6 r de sluiting van de Vredes-conferentie de kwes ties van een blijvend Hof van Ar bitrage en van beperking der be wapening door de Britsohe gedele geerden ernstig ter behandeling zullen worden voorgedragen? En Grey antwoordde doodkalmp- jes, dat de geachte afgevaardigde er zeker van kon zijn, dat op deze kwestie de aandacht gevestigd zou blijven. Doch... in hoeverre zij in belian-, deling zouden komen, ja, dat hing af van het algemeene gevoelen der Conferentie en kon niet worden uitgemaakt door gedelegeerden van een enkele mogendheid, zonder dat rekening gehouden werd met de anderen Dat is duidelijk de bevestiging van Engeland's diplomatieke neder- i. Vandaag een, halfje en morgen dubbel. Nieuwe heeren. Mijn vrouw en ik. Ons kranig stedelijk corps en z'n dirigent. Concerten en geen bezoekers. Straat lawaai en wat de krant vermag. M'n eerste praatje en tot weerziens Dat w&s me wat Dinsdagavond! Ik wachtte de krant af, als eiken avond, en ik spitste me al op de stadsnieuwtjes die onze „Nieuwe Haarl e m s c h e brengen" zou, om dat ik er stof uit halen moest voor m'n eerste Zaterdagavondpraatje, waartoe de hoofdredacteur me heeft weten over te halen.... En daar kreeg ik me zoo'n half velletjeM'n vrouw, die niet is te houden of ze moet eerst 't buitenlandsch overzicht lezen omdat ze zich zoo voor de Fransche kerkvervolgers interes seert, om te weten namelijk, wat die lui nu weer uithalen, be grijpt ge wel I m'n vrouw zat juist by een half-afgebroken woord op het einde van de pagina te kijken of ze mal was, want op de volgende pagina begonnen ineens de adver tenties, en uit was het! Ik heb 't haar natuurlijk gauw uitgelegd, want ik begreep wel zoowat wat er gebeurd was. Zie je, mensch, zei ik, die twee bladzijden van binnen zijn er uit, daar hebben ze zeker 'n onge val mee gehad op de Gedempte Gracht, en nou moet je maar je ver beelden, dat er een fleachje gom over je krant is gevallen, toen je 'm open had, en dat nu de heele binnenkant aan elkaar kleeft en niet meer open is te krijgen. Nu, ze was er niets mee in haar schik, en eigenlijk gezegd vond ik het zelf óók heel naarmaar dat moet ik zeggen, de heeren van de krant hebnen d'r eigen flink gehouden en ons den volgenden dag waar voor ons geld gegeven, en alles weer terecht gebracht! M'n vrouw was er Woensdagavond ook weer heele- maal mee vergoed, toen ze 'n blad méér te lezen kreegHé, zei ze. dat moesten ze nu eens wat méér doen! Mensch, zei ik, zie je dan niet dat door die nieuwe mannet jes, die er nu achter zitten, zoo langzamerhand de heele boel ver beterd en vergroot wordt Dat zal öök wel komen, als de Haarlem mers maar hun Roomsche krant blijven steunen, als ze hun adver tenties d'r in plaatsen en die nieuwe luidjes maar 'n beetje helpen! Heb ik geiyk of niet? M'n vrouw gaf me dadelijk geiyk en dat gebeurt niet zoo dikwijls, daarom ben ik des te meer over tuigd, dat ik het by het rechte eindje heb! En toen Woensdag middag de krant er was, en we de ingezonden stukken lazen die erin stonden, toen nam ze haar bril af, vouwde 'm op, deed 'm in 't huisje en zeiMan, je zou me een groot plezier doen met dat ingezonden briefje van dien meneer van der Munnik eens te lezen, en als je dat gelezen hebt, zeg dan eens wat je ervan denkt, en dan zal ik je zeggen, of je nu wéér gelijk hebt! Ik las het, en ik zei: Vrouw, aan dien meneer van der Munnik Btuur ik direct m'n visitekaartje! En waarachtig: 't was precies wat mijn vrouw had gewild! Nu, dat kon al haast niet anders! Welk oprecht Haarlemmer is niet grootsch op z'n orkest en op den di recteur er van, onzen gevierden IvricnsAls je zoo eens nagaat, wat Kriens en zijn orkest in een jaar praes- teeren, dan krijg je eerbied al voor eerst voor zoo'n reuzenwerk kracht! Dat is maar concert-geven, en accompagneeren en blazen en strij ken, dan hier, dün daar, soms zes of acht keer per week, met het noodige reizen en trekken erbij een leventje dat alleen een musicus die lust heeft in zijn vak, kan vol houden. En dan daarbij vooral de wijze waarop ons Orkest optreedt Ikzelf heb niet veel verstand van muziek, en mijn vrouw ook niet, al zegt ze dat ze piano speelt. Maar ik heb door iedereen altijd hooren zeggen, dat de wijze waarop Kriens en zijn orkest optreden, niet behoeft onder te doen in kunstwaarde voor de beste corpsen van dezen aard in het heele land. En de muziekon- derwijzer van onzen oudsten jongen zegt altijd dat er hier in Haarlem tal van musici wonen, maar dat er geen enkele zóó ijverig werkt in zijn genre, en zóóveel liefde heeft voor z'n vak, en zóóveel talent bezit in dit speciale soort van kunst, als KriensDat wil wat zeggen, dunkt me I Nu, we zijn dan ook met reden erg gesteld op onzen populairen dirigent, en zijn concerten zoowel in den Hout als op de Markt, net als die in het Badhuis van Zandvoort of in het Brongebouw, trekken de menschen altijd, zoowel om de kunst- wuarde ervan als om den persoon van den dirigent En het zal dan ook geen wonder wezen, als de heer van den Munnik succes heeft op zijn streven, om len heer Kriens vanwege de Haar lemsche burgerij een blijk van warme sympathie te geven! Van concerten gesproken, wat jammer nu toch, dat juist bij het akelige weer van de vorige weken, die prachtige concerten in het Groot Badhuis van Zandvoort heb ben plaats gehad De directie van het Badhuis ziet waarlijk niet op tegen kosten en moeite, om het beste te geven wat er te krijgen is op dit gebied in ons land! Stel u voor: de grena diers en jager3 uit den Haag, dat militaire keur-muziekkorps waarvan we als jongens reeds hoorden als 't neusje van den zalm, en dat onder luitenant Bouwman zoo mogelijk z'n goeden, beroemden naam nog méér eer heeft aangedaan! En dan het orkest van 't Concertgebouw, onder Willem Mengelberg, waarvan ik niet zou kunnen zeggen wie eigelijk de beroemdste is is, 't orkest of zijn dirigent't Is voor Zandvoort, onze liefelijke badplaats, wel een jaar van tegenslag en schade! Op alle gebied! En onwillekeurigs maakt het ongunstige weer, dat ook de concerten schaarsch worden be zocht, al hebben die nu eigenlijk met het badplaatsleven weinig te maken en zeker niets met het koude weer. Want 't wordt ons zoo mak kelijk mogelijk gemaakt! Op de ceintuur lijn der E. N. E. T. koop-je een kaartje, dat je 'n plaats geeft in de prettige wagens der E. S. M. naar Zandvoort: daar ben je op '11 stappen afstands van het groote Badhuis, welks gezellige zalen ook bij het meest-ongunstige weêr tot een zitje uitlokken. En tóch zaten we verleden week, toen de Grenadiers en Jagers zoo'n prachtig concert gaven, met 'n honderd menschen, niet meer, in het Badhuis't Was zonde en jam mer! Neen,zelfs al zou het weêr zoo leelijk blijven doen als tot nog toe 't zomertje was, dan moet dat tooh anders wordenDie mooie con certen mogen niet zoo schandelijk verwaarloosd worden als tot nu toe gebeurde, en ik geef onze Redactie, die al bewezen heeft in Haarlem goed uit haar doppen te willen kijken, beleefd in overweging om met haar invloed de mooie concer ten van 't Groote Badhuis warm te steunen Zoo'n krant kan, als ze wil, héél wat doen 1 En ik hoop daarom dat het .opwekkend woordje, wat ik gisteravond in onze Courant heb gelezen aan onze Haarlemsche pro pagandisten betreffende de schan- daal-colportage, vrucht zal dragen! 'tls werkelijk een schandaal, m'n lieve mensch, zooals dat rapalje tegenwoordig optreedtDe Groote Houtstraat schijnt 't uitverkoren plekje te wezen 's avonds, en ze raken nog heel wat van die voddige papiertjes kwijt, waarop in schunnige versjes schandelijke beleedigingen tegen de Priesters en nog erger staan gedruktNu, ik heb al dadelijk tegen m'n vrouw gezegd we zullen er nu wel gauw van hooren, want onze „jonge garde" in Haarlem mag dan nog niet 'n defi- ui tie ven naam hebben, ze ia er toch wel degelijk, en ze staat klaar om te handelen, wanneer dat te pas gauw komt I En wanneer onze krant dan zoo terloops er de aandacht op vestigt, dan knoopen de menschen zoo iets al in 't oor Dat merk je trouwens wel aan het aardige sommetje dat er al bijeen is voor het Dr. Ariënsfonds, waarvoor onze krant ook het initia tief heeft genomen, een plaatselyke inzameling te houden 1 Én dat vind ik'n verblijdend ding. We kunnen niet allemaal drankbestrijders i n folio wezenelke beweging heeft zoo haar eigen voormannen, haar eigen legertje. Maar voor zoo'n fonds bij te dragen, dat is een ding dat een Katholiek, of-ie drankbe strijder is of niet, graag doen zal Wat ik-zelf nu nog graag zou doen, dat is 'n beetje met mijn ge duldige lezers praten „gezelsen" noemen de Transvaiers dat zoo pittig-juistover andere stede lijke en Roomsche dingen. Maar ik heb de boodschap, om me te -bekorten En zoo scheid ik er met m'n eerste Zaterdagavond praatje uit, en wensch m'n lezers heil tot de volgende week. Dan kom ik weer terug en ik zeg net als de lui op 'n verjaarpartytje, dat ik hoop dat 'tnog dikwijls in ge zondheid mag gebeuren, watblief t 27 Juli. NIEUWE 't k; 1 AQITE MA NON AGITATE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1