Maandag 29 Juli 1907. No. 6645 32s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. 1.20 „1.65 0.05 BUREAUX: GEDEMPTE OUDE GRACHT No. 120. HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 GENT PER ADVERTENTIE k CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Mag dat? 't Mond en klauwzeer, die ernstige plaag voor onze landbouwers, woedt Weer verbazend in onze weilanden. De veehouders hebben een leelijken tijd! Maar ook de miliciens! Want, zooals men weet, de z.g. derde ploeg der lichting 1906 is nu onder de wapens, niet om legeroefeningen te maken, niet om voor kadervorming te zorgen (zooals de Militiewet het toestaat in de artt. 108 en 109) maar om de boeren en de koeien te bewaken. Om politiedienst te doen. De vraag wordt nu gesteld: mag dat? Van verschillende zijden wordt die vraag ontkennend beantwoord. Althansna 28 Juli mag de regeering geen dienstplichtige der lichting-1906 meer onder de wapenen houden, aller minst voor politiediensten. Zoo zegt men, en naar onze mee ting, niet zonder grondde Militiewet is dunkt ons, formeel, en geeft hen, die deze bezwaren opperen, gelijk! Immers, met de wet in de hand is niet anders te concludeeren, dat dan een militieplichtige na lö1^ maand behoudens herhalingsoefeningen enz. en „buitengewone maatregelen", van zijn dienst-tijd af is. Is nu het mond- en klauwzeer een gegronde oorzaak voor „buitengewone maatregelen"? 'tKan zijn, dat men het zoo-opvat. Maar dan had het als zoodanig door den minister in een apart besluit moe ten worden uitgesproken. Er is hier, dunkt ons, eenformeele onwettigheid, die nog een nasleepje kan hebben! Algemeen Overzicht. We hebben opeens een lading berichten uit Rusland gekregen. Van tijd tot tijd schijnen de slui zen der censuur wat wijder open te gaan dan in den regel het ge al is, en komt er een golf tegelijk door, die dan weer door een pooze van absoluten stilstand wordt ge volgd. Zoo ook nu. En de reeks van berichten en berichtjes, waaronder natuurlijk de noodige moorden en aanslagen voorkomen, is niet erg geruststellend: de algemeene indruk lijkt wat on rustbarend, misschien dat dit wel met opzet zoo is gedaan I De Czaar is ongerust, dat is de hoofdtoon van alle nieuws uit de hofkringen. Pas zijn weer een aantal samen zweringen ontdekt, waaronder een te Sint Petersburg met het doel om alle ministers te vermoorden. En te Peterhof, waar de kei zerlijke familie verblijf houdt, zijn tal van bommen gevonden, zelfs aan de kaai waar de keizerlijke fa milie geregeld te scheep gaat en waar ze zich eerstdaags zal insche pen om naar de Duitsche wateren te gaan voor het onderhoud met keizer Wilhelm, zijn mannen met boinmen in hechtenis genomen! Gemeld wordt dan ook al, dat de Czaar niet meer uit zijn paleis komt. En daar amuseert zich de man, naar het heet, met allerlei zonder linge dingen. Hij is tegenwoordig vervallen aan too venaars,goochelaars en wonderdoeners.alhans een heel aantal van dergelijke persona ges moet, als de berichten waar zijn, aan het Hol zijn ondergebracht en de Czaar die tóch al zooveel neiging tot mysticisme en dergelijke obscure dingen heeft, moet nu z'n heelen tijd aan geestes-opklopperij en meer van dien aard besteden. Althans, dat berichten decorres pondenten. Waarschijnlijk is het ook onder den invloed der hofpartij, dat de geest van Russificatie en alleen heerschappij weer bloeit. We hebben daarvan onlangs al wat van medegedeeld in zake Finland. Nader wordt dat, ondanks alle tegenspraak, bevestigd, en nu heeft de Czaar ook geweigerd het wets ontwerp van den Finschen Landdag, strekkende om in het bestuur van Finland geen niet Finnen toe te laten, te onderteekenen. Deze houding van den Keizer wijst op een belangrijke verandering in de politiek, zegt het telegram uit St. Petersburg, waaraan wij het bovenstaande ontleenenzij vormt een nieuwen stap in de richting van het Russisch-maken van Finland. Het meerendeel der ambtenaren van de kanselarij en de gouverneur generaal zullen Russen zijn. Zoo gaat dan ook langzamerhand al de vrijheid, die aan Finland merk waardigerwijs was toegekend, weer verloren. Wat echter de Finnen wel niet zonder protest zullen slikken Daar zal te gelegener of onge legener tijd wel wat losbreken in die richting! Men meldt nog uit Berlijn, dat in verband met de beraamde ont moeting tusschen keizer Wilhelm en den Czaar op het oogenblik vele telegrammen tusschen Berlijn en St. Petersburg gewisseld worden. Maar een bepaalde dag voor de ontmoeting, die waarschijnlijk te Dantzig zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. We hebben Zaterdag het een en ander verteld van even zonderlinge als merkwaardige conflict, dat zich heeft voorgedaan in de V e r e e n i g- de Staten tusschen de Bondsre- geering eenerzijds en de regeering van één staat (Noord Carolina) an derzijds. Dit geschil is nu op zijn hoogte- puut. Reuter althans seinde Zaterdag avond: Het grondwettelijk geschil, dat ontslaan is uit de weigering van den gouverneur van Noord-Carolina om de beslissing van het Bondsge rechtshof op te volgen, waarbij de wet in zake de tarieven der spoor wegen, welke onlangs door de wet gevende macht van Noord-Carolina werd aangenomen, ongrondwettig werd verklaard, heeft liet toppunt bereikt,Zaterdagmiddag,toen Finlay, de president-directeur van de Sou thern Railway Company, op last van het gerechtshof van Noord-Carolina, gevangen werd genomen. Later werd hij op bevel van het Bondsgerechtshof weder vrijgelaten. De gouverneur van Noord-Caro lina dreigt nu de wetgevende macht van ziju Staat in buitengewone zit ting bijeen te roepen. De zaak verwekt groote belang stelling door het geheele land, daar het hier gaat om de definitieve be slissing in het geschil, of de wet gevende macht van den Staat de bevoegdheid heeft om de tarieven en andere zaken, de spoorwegen rakende, onder toezicht te nemen. Ofwel, dat dit een zaak is der Bondsregeering. Daar kunnen nog rare gevolgen van komen! De berichten uit Korea spre ken alle van een ontzettenden haat en een overal oplaaiende beweging der inboorlingen tegen de Japan ners. Vooral in de noordelijke streken des lands heeft de tijding van 's Keizers troonsafstand veel ontroe- ing gewekt. Maar gisteren zou een aanzienlijke Japansche troepenmacht te Foesan zijn aangekomen, terwijl een sterke afdeeling matrozen en mariniers wordt gereed gehouden in Tsje- moelpo. Indien het wat niet geheel onmogelijk schijnt in de noor delij k§ districten van Korea komt tot een volksopstand, zouden de Japanners daar nog de handen vod kunnen krijgen. De Koreaansche .soldaten in het noorden des lands deserteeren bij hoopen, met medeneming van wa penen en ammunitie, en met oog luikende medewerking van hun offi cieren. En uit Seoel wordt gomeld, dat alle Koreaansche troepen daar ook in vollen opstand zijn Nieuwtjes in drie regjls. President Castro van Venezuele blijft in zake 't geschil met België halsstarrig. Hij weigert alle arbitrage. In Argentinië is weer eens 'n plaat selij ke „revolutie" uitgebroken. Dat gebeurt nog al eens in Zuid-Amerika In Duitsch-West-Afrika (Kame roen) is weer een zwarte volksstam in op; tand gekomen. Het bericht uit Teheran van de vermoording der grootviziers en ande ren wordt niet bevestigd. Er moet weer een Japanner ge pakt zijn aan de Amerikaansche kust, die teekeningen van forten enz. maakte. Benoeming. De heer mr. A. H. J. van den Biesen te Amsterdam is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem be noemd tot Commissaris van liet Amsterdamsche R.K. Begrafenis fonds. Dokter Hendrichs. Amsterdam, en vooral het Ka tholieke Amsterdam, heeft een ge voelig verlies geleden door den dood van een zijner verdienstelijkste mannbn, dr. W. J. F. M. Hendrichs. Zaterdagochtend is hij overleden, na eene ongesteldheid van slechts enige dagen. De Amsterdamsclu bladen, onverschillig van welk' richting, brengen warme hulde aai le nagedachtenis van dezen kundi ;en en hu manen arts. Volks- en schoolbaden. Op Zaterdag 24 Augustus zal in het Kurbaus te Scheveningei worden gehouden de vijfde confe rentie van de Nederlandsche Vei eeniging voor volks- en schoolbaden. In de middagvergadering zal d> heer W. J. van Gorkum, arts U 's Gravenhage, bespreken hot on derwerp: de bestrijding der tuber culose iu verband met volks- en schoolbaden. Vergoeding aan militieplichtigen. Door het centraal-bureau der Organisatie van R. K. Miliciens, enz. zal aan den minister van Oorlog worden verzocht, dat voortaan het advies, betreffende het toekennen van vergoeding aan militieplichtl- gen niet wordt uitgebracht door den burgemeester, maar door burge meester en wethouders. Het gebeurt namelijk niet zelden, dat burgemeesters bij het uitbren gen van dusdanig advies zeer per soonlijk te werk gaan. (Zeeuwsche Koer.) Amsterdamsche beursterrein. Konden we onlangs melden, dat hoegenaamd geen gegadigde voor het kostbare stuk gemeentegrond het oude beursterrein aanwe zig was, thans vernemen wij uit goede bron, dat een combinatie met het gemeentebestuur in onder handeling is getreden over den aankoop van het terrein, met het doel er een groot hotel-café-restau rant te stichten. Mede in verband met het zoo langdurig braakliggen van den grond, wat jaarlijks ongeveer 35 k 40 mille renteverlies beteekent, moet er ditmaal groote kans be staan, dat de onderhandelingen slagen, en het oude-beursterrein eindelijk een bestemming krijgt. („Tel.") Vredesmedailie. Naar wij vernemen, wordt naar aanleiding van de eerste steenlegging van het Vredespaleis een herinne ringsmedaille geslagen aan de Ko ninklijke goad- en zilverfabriek J. M. van Kempen en Zoon te Voor schoten. De medaille is ontworpen en vervaardigd door den heer H. Makkink, kunstdrijver te Utrecht. De voorzijde bevat het portret van den stichter en heeft tot rand schrift „Andreas Carnegie, fundator palatii pacis MDCCCCVII. (Andrew Carnegie, stichter van het Vredes paleis, 1907). De achterzijdej is versierd met een allegorische voorstelling, de treuren de humaniteit, gezeten op een sikkel als begrip van internationaliteit welke uit haar verdriet wordt op gewekt door de nadering van den Vrede. Hierboven staat het rand schrift „Pax gentium (wereldvrede). Internationale Hondententoonstelling van „Nimrod." Zaterdagmiddag werd te Nijmegen in het hotel „Keizer Karei" de al gemeene vergadering der Konink lijke Nederlandsche Jachtvereeni- ging „Nimrod" gehouden. Na opeuing door den voorzitter bracht de secretaris verslag uit over het afgeloopen jaar. In dat verslag wordt de toestand der vereeniging kerngezond genoemd. Iu de samenstelling van het hoofd bestuur kwam geen verandering, „Nimrod" telt thans 100 gewone en 146 buitengewone leden. Na goedkeuring van dit verslag, werd het verslag van den penning meester voorgelezen door den voor zitter en goedgekeurd. De finan- ciëele toestand wordt gunstig ge noemd. De heeren F. J. Evekink Busgers, te Arnhem, en jhr. G. W. J. Hooft, te Utrecht, periodiek aftredend, werden herkozen als leden van het hoofdbestuur. Bij de benoeming van een zevende lid van het hoofd bestuur werd gekozen de heer P. Blom, te Hilversum. De voorzitter sloot daarop de vergadering. Bezoek van Prins Hendrik. Ondanks het regenachtige weder had zich een groote menigte ver zameld. Ook in de sociëteit „De Vereening" had zich een talrijk publiek om de afgezette ruimte ge schaard. Helaas één dak van para plu's. Onder de veranda in den tuin waren zitplaatsen voor den Prins en zijn adjudant in gereed heid gebracht. Omstreeks half vijf kwam Prins Hendrik per automobiel aan „De Vereeniging," verwelkomd door de leden van het hoofdbestuur. De Prins was in burgerkleeding. Toen Z. K. H., zich naar de veranda begaf, speelde de stafmu- ziek van het 11e regiment infanterie het „Wilhelmus." Allereerst defileerde nu de prach tige drift Poitiersclie honden van baron Van Heeckeren en baron Van Pallandt voor den Prins, ge volgd door de drift foxhounds van de Kon. Veluwsche Jachtvereeni- ning. Met groote belangstelling nam de Prins daarop de verschil lende inzendingen in oogenschouw, die achtereenvolgens werden voor gebracht. Onderwijl gaf de staf- muziek een uitvoering. De waar nemende burgemeester van Nijme gen, de heer A. B. A. Quack, werd aan Z. K. H voorgesteld. Zeer belangwekkend was de voor stelling van twee Hollandsche politie honden door den rijksveld wachter Couwenberg, uit Hees (N.-Br.) Vooral de eerste hond was uit steken! afgericht, en wist bij de voorstelling van diefstallen, worste lingen met den veldwachter en ont vluchtingen den schuldige zoo stevig met de tanden vast te grijpen, dat ontkomen niet mogelijk was. Ook bij het klimmen over een hooge schutting en andere proeven bleek de uitnemende dressuur. Niet minder goed afgericht bleek de Duitsche politiehond te zijn, die bij het opzoeken van verstopte voorwerpen, zeer goede proeven van zijn speur talent gaf. De veldwachter Couwenberg werd bij den Prins ontboden en vriendelijk toege sproken. Te half zes verliet de Prins het tentoonstellingsterrein, onder 't spe len van het „Wilhelmus," en werd op het Keizer-Karelplein door de dichte volksmenigte met een hoerabe groet. Met den voorzitter en den secretaris Jreed de Prins onmiddellijk per auto naar het hotel „Keizer Karei Het diner. 's Avonds had hier het diner van „Nimrod" plaats. Naast den prins, aan de eeretafel, zat de voorzitter, baron Van Tuyll van Serooskerken, van Velsen, tegenover hem de waar nemende burgemeester, de heer A B. A. Quack. Tafel en zaal waren smaakvol met bloemen en groen versierd. De voorzitter bracht, met een zilveren Nimrod-beker, een dronk uit op H. M. de Koningin en Z K. H. den Prins, welke laatste als eere-voorzitter welkom werd ge- he6ten. De Prins antwoordde in in enkele hartelijke woorden. Het diner droeg een confidentiëe' karakter. Bij het verlaten van het hote werd de Prins hartelijk toegejuicht. Z. K. H. reed in de auto van den voorzitter der Nederlandsche Auto mobielclub naar het station en vertrok met den trein van 8 u. 18 min. naar Soestdijk. Gemengde Berichten. De Prins van Bentheiir» Volgens de Duitsche bladen ziet het failliet van den prins van Bent- heim er droevig uit. Tegen een actief van 480 gulden baar en 6000 in preoiosa staat een passief van 723,412,47 gulden. Het landgoed Oud-Wassenaar kon niet bij het actief gebracht worden, daar het nog niet op den naam van den prins stond. 't Ingestorte huis te Purmerend. Omtrent het inge storte huis in de Hoogstraat te Purmerend kan nader worden ge meld, dat 't overblijvende gedeelte thans voldoende is gestut en 't ge vaar voor algeheele instorting schijnt geweken te zijn. Men is nu bezig den beschadigden .muur geheel af te breken, terwijl volgens overeenkomst voor geza menlijke rekening een nieuwen zal worden opgebouwd. Ons eerste bericht, als zou de familie Rins 't aanbod van den aannemer van 't nieuwe perceel, om den muur te stutten, niet heb ben aangenomen, was niet juist. Erkend wordt echter, dat ze den aannemer niet vooraf bij deur- waardersexploit had aangezegd, om hem voor eventueele schaden aan sprakelijk te stellen. Meikersen. Door een enkele jamfabriek, die te Prinsenhage, is alleen te Tiel opgekocht 70,000 pond Meikersen. Vrouwen en meisjes verdienden aan het ontpitten f 1600 werkloon. Poststempelmachine. Aan de hoofdpostkantoren in Ne derland zijn thans nieuwe poststem pelmachines in gebruik genomen. Nadat deze ruim een jaar met gunstig gevolg op proef' gewerkt hadden te 's-Gravenhage, werd door het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie besloten deze op alle postkantoren in gebruik te nemen, daar de dienst door deze machines aanmerkelijk verlicht en bespoedigd wordt door de vlugge en zuivere afstempeling van de brieven. Deze machines werden uitgevon den door een Noor, Hansen, wiens uitvinding geëxploiteerd werd door Nils A. Krag, te Christiania. Al de directeuren der postkan toren zijn [vol lof (over,[de werking der machines en erkennen het groote nut der uitvinding. De machines werden geleverd door de firma J. D. Posthumus, de bekende graveurs te Amsterdam, als vertegenwoordigster van Neder land, België en koloniën. Gevaarlijk persoon. Een tweede Frans Rosier maakt tegenwoordig het Bargermeer (Dr.) onveilig. Eerst werd door hem de 16-jarige dochter van de land bouwster L. B. te Noord-Barge aan gevallen en mishandeldtoen een vrouwlhulpjwilde verleenen, dreigde de onverlaat met de revolver. Voor de politie blijft liij'on vindbaar. Men weet, dat het is de 20 jarige F. M. Het geheele Bargermeer is in be roering men heeft reeds een klop jacht op hem gehouden. Hetfaillissement-Bluyssen. Naar wij vernemen is het geheele kantoorpersoneel en de knechts, in dienst bij de firma A. Bluyssen en Zonen, te Asten, die zicli, zooals men weet, in staat van faillissement bevindt, door den curator met zes weken salaris ontslagen. De depothouders ontvingen twee weken loon en moeten 1 September a. s. hunne woningen hebben ont ruimd. De depothouders, die borgstel ling moesten storten, komen als ge wone crediteuren in aanmerking voor een eventueele uitkeering. Het verongelukken van Mr. S i 11 e m. Nadere bij zonderheden over het doodelijk on- geyal, in de Zwitsersche bergen overkomen aan Mr. H. Sillem, van Amsterdam, geeft het volgende tele gram aan de Berlijnsche „Lokal- Anzeiger": „Mr. Sillem was 14 dezer met de gidsen Josef Cotigax en Lorenz Croux uit Courmayeur, naar den top van de Aiguille du Midi (3843 M.) geweest,- welke klimpartij ge lukkig was. Nu wilde hij over den Col du Géant (3355 M.) naar Cour mayeur terug, waar zijne vrouw hem wachtte. Men bracht den nacht door in de Refugio Torino (de vlucht- hut van de afdeeling Turijn der Italiaansche Alpen-vereeniging). De ze is op den „col" gelegen. Den 15en, 's morgens vroeg, werd een begin gemaakt met de neder- daling. De gidsen waren nog bezig met alles voor den tocht in gereed heid te brengen, toen Mr. Sillem, ongeduldig geworden, alleen voor uitging, ofschoon de gidsen hem hadden gewaarschuwd, dat toch niet te doen. „Het pad voert langs steile rot sen, welke op verschillende plaat sen met ijs bedekt zijn, recht naar beneden, naar de hut op Mont Frety (2173 M.). Toen de gidsen daar aankwamen, hoorden zij dat Mr. Sillem er niet was. Dadelijk vrees den zij, dat een ongeluk moest zijn geschied; onmiddellijk gingeh zij terug om de rotsen te doorzoeken. Twee toeristen en drie gidsen, die ter plaatse waren aangekomen, hiel pen zoeken. Na drie uren zoekens vond men het verpletterde lijk van den vermiste aan den voet van een steilen rotswand van den Mont rety. Mr. Sillem was van het pad afge raakt en in den afgrond gevallen." Onder een vracht stee- n e n. Zaterdag geraakte de voerman W., te Voorthuizen, bij Barneveld. doordat de wagen kantelde, onder een vracht steenen. Met inwendige kneuzingen en beenbreuk werd de ongelukkige van zjn zwaren last bevrijd. HAARL flQITE Mfl HON AOITATF.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1