Staten-Generaal. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. Gemeentezaken, Onze zomer. In een der bladen troffen we, ter aanbeveling van een onzer badhotels aan de Noordzee, een advertentie aan, welke op ironische wijze een aardig beeld geeft van den tegenwoordigen zoo- genaamden zomer, zooals die kan „genoten" worden aan ons strand. De exploitant toch somt als volgt de voordeelen van zijn inrichting op: „Warme zeewater Baden. Veran da's voor beschutting tegen den regen. De kachel brandt den ge- heelen dag. Stalling voor paarden naast de machinekamer. Prima com- au'mptie. Schoonste plekje van de Noordzee, zelfs met dit weder." 't Is werkelijk teekenend. Doodgedrukt. Zaterdag ochtend geraakte te Holten bij het aanhaken van een wagen achter een personentrein de arbeider-wis selwachter H. J. Belhuis tusschen de buffers met 't ongelukkig gevolg daf hij onmiddellijk overleed. Het was een vader van drie kinderen. Gewisselde stukken. i Het b 1 ij vend gedeelte. Mi nister van Rappard is „de gevaar lijke phase" ingetreden: hij heeft 1 bij de Kamers het noodige en ver wachte wetsontwerp ingediend, waar bij de kwestie van het blijvend gedeelte der militie opnieuw aan het oordeel dor Staten-Generaal wordt onderworpen en waarbij met volledige toelichting van de zaak, zoowel met betrekking tot het be ginsel als tot de wijze van uitvoe ring, een beslissing wordt voorge steld „in den geest van het Kabinet." Bij dit wetsontwerp wordt in de begrooting voor 1907 ee wijziging gebracht welke nog voor dit jaar noodig wordt, tengevolge van de vermindering Yan het blijvend ge deelte bij de militie tot een getal, waarmede met zekerheid kan wor den volstaan, om in de eischen van den dienst, met inbegrip van de kadervormig, te voorzien. Die wijziging is ten deelehetge- voig van een vermindering, voor zooverre zij veroorzaakt wordt door het onder de wapenen houden van een geringer aantal manschappen, dan waarop in de begrooting voor 1907 is gerekend, ten deele van een verhooging, voor zooverre de be schikking gevraagd wordt over een bedrag, noodig tot het treffen van voorzieningen, welke met de be- beperking van het blijvend gedeelte verband houden. Patronaten. Woensdag j.l. had te 's-Hertogen- bosch eene gecombineerde vergadering plaats van de Diocesane Comité's der Patronen uit de bisdommen Utrecht, Haarlem, 's-Hertogenbosch en Breda onder voorzitterschap van den zeer- eerw. heer W. v. Stee. Het doel van deze vergadering was ,om voortaan het tijdschrift „Het Pro- tronaat" uit te geven als het officiëel orgaan van de vier bestaande Dioce sane organisatie. Tot hoofdredacteur werd gekozen de weleerw. heer A. I. Clarijs, pastoor van Tholen, met vaste medewerkers uit ieder bisdom. Verschillende maatregelen werden besproken, die zeker het nut en de aantrekkelijkheid van dit maandschrift zullen verhoogen. R. K. Sociaal Congres. Het bestuur van het R. K. Sociaal Congres, op Zaterdag 10 en Zondag 11 Augustus e.k. te 's-Hertogenbosch te houden, bestaat uit de heerenmr. J. A. Loeff. oud-minister van Justitie, te 's-Gravenhage, eere-voorzitter W. C. J. Passtoors, te 's-Gravenhage, le voorzitterH. Brouwer, te Hilversum, 2e voorzitter B. Lammers te Amster dam, en J. W. C. Herboldt, te 's-Her togenbosch, secretarissenW. C. Men- tink, te Breda, penningmeesterB. H. Koenders, te KuilenburgJ. M. Scholte te Breda; G. Sanders, te Nijmegen; A. H. Vliegen, te Gulpen en A. J. Kobben te Maastricht, leden; jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, mr. r. J. M. Aalberse, en prof. J. D. J. Aengenent, resp. voorzitter, algemeen secretaris en algemeen geestelijk adviseur der Kath. Sociale Actie, eere-leden. De voorbereidingscommissie is sa mengesteld uit de heerenmgr. G. W. Konings, eere-voorzitterrector F. X. W. Bult, voorzitter; W. C. J. Pas stoors en B. Lammers, secretarissen de plaatselijke commissie van ont vangst uit de heeren C. C. Prinsen, eere-voorzitterJ. W. C. Herboldt, voorzitter Jos. Versteijnen, secretaris; W. van Hooft, A. Hurkmans en J. Kuijpers. De regeling der vergaderingen is voorloopig aldus vastgesteld Zaterdag 10 Augustus, des avonds om 7 uur, opening van het congres door den heer W. C. J. Passtoors, voorzitter der federatie, in het lokaal Casino. Behandeling van punt IHet verze keringswezen. Inleider de heer B. J. Grobben. te Dordrecht. Zondag 11 Augustus, des voormid dags te 101/2 uur, in het lokaal Casino Behandeling van punt II; Verkorte arbeidsdag. Inleider de heer A. van Rijen, te Tilburg. Op hetzelfde uur in de zaal der militairen-vereeniging ConcordiaBe handeling van punt III Vrouwen- en kinderarbeid in fabrieken en werk plaatsen. Inleider de heer P. A. Bonk, te Gulpen. Des namiddags e 4 uur in het lokaal Casino algemeene slotvergadering. Sprekers mgr. G. W. Konings, te Amsterdam, rector F. X. W. Bult te Utrecht en C. C. Prinsen, pastoor te 's-Hertogenbosch. Verzekeringswetten. Overal dringt men er, waar dat nog noodig is, bij de Regeeringen op aan, maatregelen te nemen tegen de ge volgen van ouderdom en invaliditeit van werklieden. In ons land evenzeer als elders. Minister Veegens heeft de indiening er van toegezegd. De jongste Oostenrijkgche troonrede bevatte eveneens de mededeeling, dat afzonderlijke wetsontwerpen in zake ouderdoms- en invaliditeitsverzekering op komst zijn. De Engelsche minister John. Burns deed ook al toezegging van een ouder- domsverzekering. En in België is door een Kamerlid op eigen initiatief een verzekerings-ontwerp ingediend, waar bij het pensioen op 65-jarigen leeftijd zal ingaan, voor de mijnwerkers reeds op hun 60e jaar. Dit ontwerp huldigt het stelsel van dwangverzekering, in tegenstelling met de reeds bestaande Belgische ouderdomsverzekering, die vrijwillig is, maar door den Staat met subsidies wordt aangemoedigd. Al deze feiten bewijzen, hoe sterk in vele landen de sociale wetgeving in deze richting werkt. In den Aerdenhout heeft men dan eindelijk een brandspuit gekregen. D'r is al zoolang om gevraagd, maar B. en W, van Bloemendaal lieten 't zaakje maar rusten. Enfin, dat ding is er 1 Het voertuig maakt een eigen- aardigen indruk, daar het bestaat uit een groote waterton op vier wielen en een vreemd model spuit. Toch bleek het bij een proefneming te Bloe mendaal, in tegenwoordigheid van B. en W., goed te voldoen. Als het nu bij een eventueelen brand maar even goed voldoet HEEMSTEDE. Leelijke bal dadigheden! In den tuin van de Eerw. Zusters van het H. Anto- niusgesticht hebben onbekenden zich aan verregaande baldadigheid schul dig gemaakt. Het rasterwerk, dat tot afscheiding dient is vernield, een groot gat gemaakt in een priëel en een daarin staand St. Antoniusbeeld tegen den grond geworpen. Aangaande de baldadigheden kan nader worden medegedeeld, dat het de politie mocht gelukken de daders in handen te krijgen. Proces-verbaal is opgemaakt. Dat kwam leelijkaan! Op de Kerklaan is gisteren (Zondag) morgen een vierjarig meisje door een fiets omvergereden, waardoor het kind een been brak. ZANDVOORT. Meikevers. Eenige bezoekers van Zandvoort, trouwe lezers van het maandblad „De Levende Na tuur", schrijven aan dat blad: Zondag 23 Juni bij afgaand water langs het strand ten zuiden van Zand voort wandelende, werd onze opmerk zaamheid getrokken en meer nog enze verbazing opgewekt door hel feit dat tallooze (we zagen er inderdaad dui zenden) gewone meikevers aanspoel den en nagenoeg even gemakkelijk als de schelpen konden worden opge schept. Dat ze in en nabij de uiter waarden onzer groote rivieren in groote menigte bijeen in den bodem voor komen, was ons bekend. Maar hoe komen ze aan 't strand? De redacteur antwoordt: „Ik durf geen gissing wagen. De uwe, dat ze bij den hoogen stand der rivieren uit de uiterwaarden naar zee zouden zijn gevoerd en door den wes tenwind werden aangespoeld, lijkt mij onaannemelijk. Hoe zouden ze zoo bij elkaar gebleven zijn? Als er oosten wind was geweest, zou die als oorzaak aangenomen kunnen worden." ZANDVOORT. Het Badseizoen. Aangekomen badgasten. N. J. Rookma- ker, Bellingwolde, Hotel „d'Orange" 4 p. D. Ruys, Utrecht, 1 p.Mevr. Barendregt, Rotterdam, 3 p.; C. Fritsch, Wjesbaden, 2 p.; H. B. de Jonge-Cohen, A'dam, 4 p.; Mej. Lehmkül, Arnhem, 1 p.Dr. Scliaef- fer, Heidelberg, 4 p. allen Groot Badhuis; R. Abercrombie, Koog a/Zaan, Driehuizen, 4 p.; M. Bauer, 1 p.; L. Novatuy, Prag, 1 p.; Phaff, Winschoten, 1 p. allen Dr. Joh.-MezgerstraatJ. Wieri ga, Groningen, 4 p.; Mej. G. Lubbers, Groningen 1 p.; Mej. T. van der Wal, Veendam, 1 p. allen Haltestraat 6; J. H. J. Smals, A'dam Ka- naalweg 6, 1 p.; R. Kolm, Amsterdam, Amsterdam, Dr. Smitsstr,1 p.: Fam. Silman, Amsterdam, Hoogeweg, 90, 4 p. fam. Wenzing, v, Charante Amst., Hooge weg, 90, 4 p.M. Ook, Mz., Amst., Ko ningstraat 18, 4 p.; Snatbagen, Amst., Kerkstraat 5, 1 p.; M. Fruitma, Amst., 1 p.; A. Muller, Amsterdam, 1 p., beiden Smedestraat 1. SANTPOORT. Scheidsgerecht. Men schrijft aan het „N. v. d. D.": Het scheidsgerecht voor den bloem- bollenhandel, ingesteld door de alge meene vergadering van 29 Octo er 1906, heelt dezer dagen zijne eerste uitspraak gedaan. Het betrof den koop en den verkoop van 100 stuks pioenen „Eugène Ver- dier",geplant in het najaar van 1905 dus nog niet tijdens de werking van het nieuwe handelsreglement. Wijl echter beide partijen verklaarden zich als mannen van eer te zullen onder werpen aan de uitspraak van het scheidsgerecht, heeft dit besloten de zaak ter hand te nemen. Voor den gedaagde trad als deskun- dige op de heer J, de Graaff, uit Lei den, terwijl door het scheidsgerecht ter voorlichting waren opgeroepen de heeren R. H. Beerhorst, uit Sassen- heim; W. Warnaar, uit Sassenheim J. Kerbert, uit Haarlem en Ant. Roo- zen, uit Óverveen, waarmede beide partijeu genoegen namen. Drie van laatstgenoemde deskundi gen (de heer Kerbert was afwezig) gaven als hunne meening te kennen in tegenstelling met die van den heer De Graaff, dat niet geleverd was de echte pioen „Eugène Verdier, maar een minderwaardig soort. Het scheidsgerecht heelt, op grond daarvan, uitspraak gedaan en de ver ordening van den eischer als billijk toegewezen, zoodat de overeenkomst koop en verkoop van 100 „Paeonea chinensis „Eugène Verdier", is ont bonden, met veroordeeling van den gedaagde om aan den eischer eene schadevergoeding uit te keeren van f4.50 voor kweekkosten. Ter toelichting doet men ons op merken, dat pioenen, in het najaar van 1905 geplant, eerst twee jaar daarna, dus in het voorjaar van dit jaar op volle kracht bloeien en beoor deeld kunnen worden. Bijen. In het bijenpark van den heer Kelting alhier, heeft de heer Giersbergen, leeraar in bijenteelt van de afdeeling Noord- en Zuid-Holland der „Vereeniging voor Bijenteelt", eene voordracht gehouden in den vorm eener openbare les, welke bijgewoond werd door ongeveer zestig belangstel lenden, voor de helft dames. De spreker gaf een zeer onderhou dend overzicht van het leven der bijen en van hetgeen waarop gelet moet worden bij de bijenteelt. Van de ge legenheid tot het vragen van inlich tingen werd door verscheidene belang stellenden gebruik gemaakt. De vragen werden door den heer Giersbergen be antwoord, waarbij de heer Kelting be reidwillig het noodige materiaal ter beschikking had gesteld. SCHOTEN. Gisteren is in ons dorp de vrouw van den logementhouder Stols in hare woning ineengezakt en onmiddelijk dood gebleven. VELSEN. Onze burgemeester, de J. C. A. Weerts, is met verlof uit de gemeente afwezig tot 25 Augustus e.k. Aan den commies ter secretarie, den heer K. Atema, ambtenaar van den Burg. Stand, is door het gemeen tebestuur zomerverlof verleend van 25 Juli13 Augustus. BEVERWIJK. Aan den heer D. M. G. Botterop is de vervaardiging opgedra gen van de benoodigde medailles, 35 in getal, voor het 20e concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Sant poort gehouden. De bijzonder fraai afgewerkte me dailles zijn in de winkelkast gedurende eenige dagen geëtaleerd en maken goeden sier. HEEMSKERK. Woensdagochtend komt de Raad van deze gemeente in openbare zitting bijeen. ALKMAAR. Cadettenschool. De minister van Oorlog brengt in de „St.ct." ter voorloopige kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge van den uitslag van het toelatingsexamen aan bovengenoemde school, voor eene plaatsing als cadet in aanmerking komen voor den dienst hier te lande: J. Daniëls, G. A. Mallinckrodt, J. van der Singel, E. A. W. Houbolt, W. C. Maas, J. A. Battard, A. W. Lampe, A. den Hertog, Th. J. A. Boers, J. H. H. Dommers, J. K. Labrijn, H. C. Kloppenburg, J. M. W. Kuyl, J. Zwart, H. Schlimmer; voor den dienst in Nederlandsch- Indië F. T. Blok, G. van Galen Last, J. P. Adèr, W. H. Sonius, P. G. H. van Harst, S. Tulp, K. de Vries, J Th. Hallegraeff, H. J. Schneider, W. J. Weemhoff, G. M. Claus. LANDSMEER. Benoemd is tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier de heer M. de Heer, tot nog toe te Beemster. HILLEGOM. De drankbestrij ders roeren zich de laatste dagen weer. Het Kruisverbond hield in den loop der vorige week eene vergadering tot behandeling vanj verschillende huis houdelijke zaken. Als vertegenwoordiger op het Con gres te Nijmegen werd de heer G. Bulten aangewezen. Het Kruisverbond waren in den tijd der verkiezing voor den gemeenteraads- politieke bemoeiingen aangewreven. Op voorstel van het bestuur besluit de vergadering met op 1 na algemeene stemmen in eenige duizenden circu laires een protest in de gemeente te verspreiden. 100 gulden uitlovende aan dengene, die het bewijs levert dat hetgeen laster en verdachtmaking is, dat het Kruisverband „St. Bernardus" als zoodanig in zake deze verkiezing iets deed of heeft laten doen. LISSE. De Lissesche Bankvereeni- ging bericht bij circulaire, dat inge volge besluit van de algemeene ver gadering van aandeelhouders d.d. 27 dezer, de heer G. Pitlo tot mede-di recteur is benoemd. SASSENHEIM. Nu de Lisserpoel- polder het voorstel van den Raad dezer gemeente vijftig gulden per jaar- vergoeding voor eventueels schade aan kaden en dijken heeft aange nomen, is hiermede voor de motor- reederij alhier het verbod, om in de Sassenheimersloot te stoomen, opge ven. NOORDWIJKERHOUT. In aan merking genomen de ongunstige weers gesteldheid, waren de verwachtingen omtrent de opbrengst der producten van bollen- en groentenkweekerijen gering. Maar de uitkomst is gunstiger ge weest dan men gedacht had. De tulpenbollen zijn bijzonder groot. Er zijn zelfs partijen daarvan, die men nooit te voren zoo kostbaar ge had heeft. De erwtenoogst heeft reden tot verblijden gegeven, en men ziet hoopvol naar den pluk van de aan wassende boonen; dit zijn bemoedi gende feiten voor onze dorpswel vaart. Ook de melkboeren mogen zich verheugen over hun gezond vee. Mond en klauwzeer komt hier niet voor. Reden tot klagen heeft men dus niet, maar dankensstof te over. HAARLEMMERMEER. Vrijdag j.l. werden op de paardenmarkt te Hoofd dorp van den landbouwer A. C. van E. aldaar drie paarden verkocht voor de kapitale som van f2700. D r. H e ij e 1 a a n. Door B. en W. is voorgesteld aan onzen gemeente raad, om de laan, die loopt van de Hoofdvaart naar den grafkelder van wijlen den dichter Dr. Heije, te noe men Dr. Heije-laai.. HOOFDDORP Onze Gymnas tiek vereeniging. Zaterdag maakte de Gymnastiekvereeniging alhier haar jaarlijksch uitstapje naar Zandvoort. Tegen negen uur kwamen de rijtui gen naar het Hotel „de Beurs" gere den, vanwaar de stoet zou afrijden. Het weder liet zich in den beginne triestig aanzien, doch spoedig kwam er verandering. Om half tien onge veer reed de stoet af. Alles was in feestelijke stemming. Van uit de wa gens wuifden de zakdoeken, en uit volle borst klonken de vroolijke lie deren. Volgens afspraak zou ook de oprich ter der vereeniging de heer Schmöle, die een jaar geleden Hoofddorp, heeft verlaten en naar 's Hertogenbosch is vertrokken, te Zantvoort komen, en met den stoet medegaan naar Hoofddorp daar ZEd. toch eenige dagen in Hoofd dorp wilde doorbrengen. Om vijf uur werd de terugreis aan vaard. Wel was het een verrassing voor den heer Schmöle, toen bij aan komst aan de geniesluis, nabij Hoofd dorp, het fanfarecorps hem daar met muziek verwelkomde. Alle leden der vereeniging stapten daar uit, en in optocht, met vlag en vaandel voorop, ging het, onder het blazen van eenige marschen naar Hoofddorp. In hotel „de Beurs" aangekom n kregen alle leden een versnapering. Ook werden er nog eenige woorden gesproken, o. a. door den heer Schmöle zeiven, en door den heer Knaap. Het was voor de leden een echt genotvolle dag! Schaarsch drinkwater. Het drinkwater is hier in Hoofddorp zeer schaarsch Er is bijna geen aankomen meer aan. Vooral yoor de arbeiders- menschen is het zeer erg, daar zij het water voor geld koopen moeten. Een ferme regenbui zou hieraan een einde maken. 't Stads- Armen- en Ziekenhuis. Behalve door den band des hu welijks, zal de directeur van het Stads-Armen- en Ziekenhuis nog door een andere band aan zijn echt- genoote verbonden worden, als de voordracht die H. en W. te dezer opzichte hebben ingediend, wordt aangenomen. Want die echtgenoote van den directeur moet tevens, zeggen B. en W., de directrice wezen. Aliebei de luidjes moeten apart door den Raad worden benoemd, en het verdient aanbeveling, zoo zeg gen B. en W., voor ieder der titu larissen eene afzonderlijke jaarwedde te bepalen, en wel een bedrag van f500 voor ieder. Wordt niet aan ieder de helft van f1000 toegekend, maar dat be drag op andere wijze tusschen hen verdeeld, dan zijn met betrekking tot het pensioen minder gewenschte verhoudingen mogelijk, aldus ver klaren B. en W. dezer zonderlinge bepaling. Nu, 't lijkt lood om oud ijzer 1 De lichtfabrieken. De verordening op het personeel van de gemeente-lichtfabrieken wordt weer eens gewijzigd. B. en W. hebben den Raad een nieuw ontwerp voorgelegd, met een herziene lijst van al de ambtenare en hun tracteinenteu. 'n Heele duit per jaar! Benoemingen en tractementen. Voor de Burgeravondschool wor den door B. en W. een achttal leeraren ter benoeming voorgedra gen. In plaats van de heeren P. Montaubon en N. M. W. Werker wordt voorgesteld te benoemen de heer H. J. Rutters. Een leuk zaakje nogop 10 Juli j.l. werd de heer C. A. de Ridder be noemd tot onderwijzer, op f650 jaarwedde. Maar hij had f675 moe ten hebben, is nu gebleken. Nu wordt voorgesteld, dat tractement op dit bedrag te brengen, 'n Boffert De nieuwe H. B. S. aan de Zijlvest. Scholen bouwen is duur. En scholen meubileeren is óók duur! Zoo b. v. de nieuwe H. B. S. aan de ZijlvestIn Augustus 1905 werd voor de meubileering van die school f25,000 toegestaan, 'n Mooi bedrag, zou men denken! 't Blijkt nu echter, dat er een bagatel aan tekort is: B. en W. stellen voor, om er nog even f 13,200 méér voor uit trekken Dus nog de helft meer! 't Zal ons benieuwen, of men niet wat méér inlichtingen daaromtrent zal vragen Personalia. Donderdag a.s. zal juffrouw C. de Boer den dag herdenken, dat zij voor 25 jaren bij mevrouw de douair. jhr. H. B. G. I. L. Hoeufft in het Kenaupark alhier in dienst trad. Zij is reeds de derde dienstbode, die dit gedenkwaardige leest bij deze familie viert in twee jaar tijds! Een goede noot voor beide partijen! De heer G. L. van Rijn, alhier ie Zaterdag te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen hoofdakte, de heer R. van der Meer,ook van hier slaagde den- zelfden dag aldaar voor de akte-En- gelsch 1. o. Vrijdag a.s. zal de adjudant- onderofficier Pieke van het 10e regi ment infanterie, alhier in garnizoen, den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren tot onderofficier werd aan gesteld. Deze onderofficier is op 18 September 1878 bij het le regiment in dienst getreden en werd op 2 Augus tus aangesteld tot sergeant. Na als sergeant-majoor bij de op richting van het 10e regiment daarbij te zijn overgegaan, werd hij op 1 December 1904 aangesteld tot adju dant-onderofficier te Den Helder en op 2 April j.l. op zijn verzoek naar Haarlem overgeplaatst. Jong Néderland. Het is een schitterend denkbeeld ge weest, zoo schrijft de heer I. B. Schepers alhier (in de vereenvoudigde spelling!) in „Neerlandia" en we nemen met instemming een en ander uit dit artikeltje hier over dat toevoegen aan het Alg. Nederl. Verbond van zooveel Nederlan ders. Een hartelik wcord van welkom aan de eerste Afdeling, die van Haarlem, die nu al een kleine honderd leden telt, mag hier wel gepaard gaan met een opwek king aan andere plaatsen, om dat voor beeld te volgen. De bedoeling bij het stichten is geweest om jongelui van 1521 jaar te maken tot een soort tirailleursliuie vóór het Groot-Neder'andsche leger. Een korps vol jeugdkracht, vol geest drift voor onze idealen, vol zucht om aan te pakken, niet wetende haast waarmee te beginnen, maar in 't algemeen geest driftig. Ziehier, hoe we ons „Jong Nederland* voorstellen: leerlingen van H. B. S., Gyrnn., Kweek-, Normaal- en Kostschool, uit de meest verschillende standen van de maat- sehappij, eendrachtig samenwerkende. O zeker, dat zal maar zó niet gaan: er zijn op die leeftijd al genoeg die er niets voor voelen; er zijn er die er verheven boven staan als jeugdige aristokraatjes boven het plebs; er zijn er die het toch wel een beetje eng vinden om daar zo maar met kwekelingen om te gaan; er zullen zich ook wel een» botsingen voordoen: jeug dige Kwekelingen en H. B. Scholieren die voor jonge meisjes en dametjes wat al te herrie-achtig zijn, vooral omdat zij licht in de meerderheid zijn en hun lawaai daardoor verdubbelt; er zal hier en daar ook een zekere stijfheid heersen tussen de verbonden mogendheden, waar ieder zich van te voren afsloot op eigen terrein en daar in de volheid van z'n macht heerste, de andere schoolmogendheden niet kennende en dus zo vaak" min achtende. Dat wil dus zeggen: ook deze „Jong- Nederland"-klubs zullen door de periode van de kinderziekten, waar alle verenigin gen aan lijden, heen moeten geholpen worden. Maar er is geen twijfel aan, of het zal wel lukken. Men went aan elkaar; men is ten slotte toch jong, al heeft men hoge boorden; men voelt toch, al is men in z'n hart toch jong, een straatjongen, die herrie wel leuk vindt, de bekoring van de om gang met meisjes en deze zelf begrijpen dan natuurlik wel, dat het jonge bloed zich eens moet uiten en geen water-en- melk is. Zo komen de gemoederen tot elkaar en werken in het belang van de grote zaak Te Haarlem werd het initiatief geno men door drie besturen van schoolvere nigingen Dirckteuren, Rektor en Direk- trice, ze hadden allen de zaak meegevoeld en voortgeholpen; de voorzitter van de Haarlemse afdeeling van ouderen lei in een zaal met 2 a 300 meisjes en jongens van 9 scholen een aardig opwekkend gezicht zoveel prettige lichte toiletjes zo veel forse gezichten te zien de begin selen van onS Verbond uit en wat men van „Jong Nederland" verwachtte. In de pauze kregen ze papiertjes waar ze des- verkiezende hun naam, adres en bedrag op konden invullen en de personen met wie ze samen een leeskringetje voor Neer landia zouden vormen; bij de uitgang stond een bus, zodat ieder vrij was om al of niet lid te worden, 68 tekenden. De zelfde besturen riepen toen deze leden en ieder die nog lid wou worden nog eens op; ze kozen een bestuur van drie per sonen, een leerling van de Kweekschool (voorzitter), een van 'de Meisjes H. B. S. (sekretaresse) en een Gymnasiast (pen ningmeester). Met ondergetekende als af gevaardigde van het Groepsbestuur is toen een ontwerp-reglement, van Dordt naar hier gezonden, besproken en vastgesteld De jongelui hebben dat in een avond vergadering van een 60 tal leden goed gekeurd. En ziedaar, het scHuitje van sta pel gelopen. Er zit al aardig gang in; het honderdtal leden is al haast bereikt. Wat zij kunnen doen? Propaganda- avonden houden, b.v. opgeluisterd door toneelspel en voordracht en met mee neming van gasten; maar ook en zie daar een gemeenschappelijk belang voor de afdeling van ouderen en die van „Jong Nederland"zij kunnen onze beginselen bij allerlei ouders, ooms en tantes bren gen en die overhalen lid te worden. Hoe meer leden de afdelingen van ouderen krijgen, des te meer kunnen zij doen en dan zullen ze altijd op de jongeren als gasten rekenen, dat spreekt. De band tusschen beiden tweeërlei: lo. de voorzitter van „J. N." heeft zit ting zonder stemrecht in het Afdelings bestuur van ouderen en 2o. ze delen elkaar wederkerig de ge nomen besluiten mee, voordat ze worden ten uitvoer gelegd. Waarlik, nog eens: we mogen ons Ver bond gelukwensen met de nieuwe aan winst en hopen, dat Jong Nederlaud in 't gehele land zich snel vereent tot be vordering van wat wij willen. Eindexamen H. B. S. Zaterdag slaagden van de 4e groep bij de eind examens H. B. S. alhierH. P. D. J. v. d. Speek Obreen, te Alkmaar; N. Brandenburg, C. Tj. Dubois, mej. L. Hoekstra, jhr. R. F. Groeninx van Zoelen, allen te Haarlem; J. A. de Boer, A. J. v. d. Heuvel, W. C. van Kalken, allen te Den Helder; P. L. v. d. Berg, R. C. van Groenau, beiden te Hoorn. DeSintVincenti us-vere eni- g i n g heeft zich het lot aangetrokken van een jongetje te Schoten, dat door zijn vader, een berucht sujet, zekeren J. Z., is achtergelaten in handen van een berucht vrouwmensch, toen de vader voor een aantal maan den moest „brommen". Het bewuste vrouwmensch heeft het kind nu ook aan z'n lot overgelaten en is ervan door. Het jongetje is nu gelukkig in goede handen. Het concours. AmstelsFan- fare-corps te Amsterdam. Za terdagmiddag gaf luitenant-kapel meester Ch, P. W. Kriens met zijn dapper Haarlem's Muziekkorps ter opluistering van het concours te Am sterdam een feest-matineé, waarop een veelzijdig programma zeer ver dienstelijk „afgewerkt" werd. Haarlem mag bij dit concours weder met eere genoemd worden. Ons fanfare-corps „Harmonie", de prijswinner van de medaille, aange boden door Z. K. H. Prins Hendrik, verwierf n.l. in de afdeeling uitmun tendheid den 2en prijs, een zilveren palmtak met f50. Een warm woord van hulde aan het wakkere corps mag hier niet achter wege blijven. Cricket. Haarlem. A. C. C. II Rood en Wit II. Rood en Wit, den toss gewonnen hebbend, trekt het eerst naar de wic kets en scoort 154 runs, waarvan E. Holdert een zeer verdienstelijke en stevige 117 en Hulshoff Poll 14. A. C. C. brengt het slechts tot 71; G. Hamburger 26, L. Lobry de Bruyn 10. Voor de tweede maal ingaand, doet Amst els beter, door nu 108 te maken, waarvan G. Hamburger 41; L. Douwes 26 not out en Beudekker 11. Rood en Wit, dat dus nog 26 runs noodig had om te winnen, maakte dit aantal voor het verlies van 1 wic ket. Goosens 25 not out. De melk koken, asjeblieft Nu hebben we toch in den laatsten lijd al zooveel berichtjes opgenomen omtrent het mond- klauwzeer, en toch zijn er blijkbaar nog tal van menschen die hun melk niet kokenMet gevolg natuurlijk dat vanzelf, of meestal'de kinderen, die er het vatbaarst voor zijn, zoo'n soort van mond- enhand- zeer krijgen, zullen we maar zeggen, in ieder geval een leelijken uitslag, koorts en wat niet al. Verleden week is die uitslag, ver oorzaakt door het drinken van onge kookte melk, weer bij verschillende families geconstateerd Oppassen dus, de melk voortaan flink koken, asjeblieft! De spoorplannen door den Haarlemmermeer. Nu ook door den Vijfhuizenpolder de overeenkomst met de Holl. Electrische Spoorweg- Maatschappij is goedgekeurd, hebben thans de drie polder? tusschen de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder en den Amsterdamschen straat weg, zoomede de gemeente Haarlem- merliede c. a., de plannen goedgekeurd. Weer terecht. De dochter van den Engelschen gezant bij ons Hof verloor hier ter stede onlangs een kostbare broche. Men meldt nu, dat verleden week de broche in den win kel van den heer v. 't Hof, antiquair in de Warmoesstraat alhier, waar de dame was geweest, is teruggevonden. De bekende groote villa. „Het Haspel" in den Aerdenhout, aan de Schulplaan, tegenwoordig bewoond door mevrouw Jonas Roelants, zal eerstdaags worden verkocht. Deze villa is een van de mooiste uit^ons villa park in de onmiddellijke nabijheid der stad. Inbraak. Hedennacht is er aan den Schoterweg 64 een poging tot inbraak beproefd. Eensurveil- leerend agent en bewoners aan de overzij van den weg bemerkten het, en hebben zulke aanwijzingen ge daan, dat de vermoedelijke dader in het oog kan worden gehouden. Te water. Zaterdag geraakte bij de Parade een driejarig kind te water. Door eenige omstanders werd het gered. Fietsongeval. Gisterenmid dag reed een wielrijder op de Paul- krugerkade, toen plotseling de ketting van het tandwiel afliep. De man kwam zoo te vallen, dat hij in een nabijgelegen woning bin nengedragen moest worden. Slaags. Gisterenavond had er in de Paulkrugerstraat een vecht partij plaats tusschen vier beschon ken personen. Toen eenige burgers het waagden, bemiddelend op te treden, liepen zij van het vechtlus tige viertal een pak slag op. Gelukkig, dat de stoomtram naar Alkmaar kwam aanrijden. Een der vechtersbazen moest met de tram vertrekken, en toen de man weg was, was ook de twist ten einde. O n z ner TuÉ Schever terende öiet m tereen eekend*,; en de ij 4e over* *as in één op spontar talrijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2