Wat anderen zeggen. Kerknieuws. Sport, Leger en Vloot PosterijenenTelegraphie Land- en Tuinbouw. Verkoopingen. 385ste Staatsloterij. Van Overal. advertentien. Onze stadgenoot, de wielren ner Tulleken, heeft gisteren op de "cheveningsche wielerbaan een schit terende overw'nning behaald door in öiet minder dan vier mattcher ach tereen in een wedstrijd tusschen de bekende Fransche Arrillos en Berth et eQ de Hollanders Nyland en Tulleken de overwinning te behalen I Tulleken ^as in de totale classificatie nummer één op een uitstekende wijze, die hem spontane algemeene hulde van het talrijk opgekomen publiek gaf. Hij kwam er goed af! Zater dagavond om 11 uur had een fiets rijder, zekere L. op den Burgwal aen avontuur, dat ongetwijfeld aan de slechte bestrating daar ter plaatse 18 te wijten. Gaten in den grond, zonder tal, öaaken daar, vooral des avonds, de straat voor wielrijders tot een waar gevaar. De heer L. weet daarvan mee te praten Hij raakte door die gaten, de macht over z'n stuur kwijt en blaakte een buiteling, hals over kop iö het raam bij den heer Daudey!. Vier ruiten vlogen in stukken, en *elfs van de sponning was geen stuk heel. Wonder boven wonder bekwam de ongelukkige wielrijder niet an ders dan een paar kleine schrammen, hoewel hij met hoofd en bovenlijf door het raam tuimelde! Haar mag nu wel eens spoedig, Van wege gemeentewerken, naar den bestand der bestrating in die buurt borden gekeken! Voor er nog andere, en ernstiger ongelukken gebeuren. Eenmooiewandeltochtvan »Ooncordia". Gisteren, werd door de leden der onderafdeeling van de gymnastiek- en schermvereeni- ging „Concordia" alhier onder leiding van den heer A. J. Meyerink een wandeltocht gemaakt door de (finstreken van Haarlem. Ruim 50 jongelui waaronder verscheiden le den der hoofdafdeeling, namen daaraan deel. Om 7 uur 's morgens vertrok hien van het Zander Instituut over Aerdenhout, Elswout, O verveen en ^loemendaal naar Santpoort, waar ÏQ den speeltuin „Rozenstein" eenige genoegelijke uren werden gesleten. Om half zes 's namiddags was fiien weer terug in het oefenlokaal, ^vaar door den voorzitter van „Con- oordia" tevens de prijzen werden uitgereikt aan de leden die ze op de dezer dagen gehouden onderlinge gymnastiek wed strijden hadden be haald. Vreeselijk ongeluk. Bij Santpoort, vlak bij de speel plaats Rozenstein, is gisteravond «en vreeselijk ongeluk gebeurd, dat de gemoederen van velen zeer heeft geschokt. De stoomtram Haarlem Alkmaar, die omstreeks half elf van Velsen be Santpoort arriveerde, is daarn.l lQ botsing gekomen met een dogcart, bestuurd door den héér PI. van IJmuiden, een ook hier ter stede Welbekend vischhandelaar. Naar hetgeen wij hedenmorgen Vernamen, heeft zich het ongeval als volgt toegedragen De heer PI. die met een koetsier Uaast hem in de richting Velsen reed, voerde zelf de teugels. Toen de stoomtram naderde, hield hij het paard recht op de locomotief aan, wat den koetsier, die den heer ld. al te voren gewaarschuwd had, aanleiding gaf nogmaals ernstig er op aan te dringen, hem de teu gels te laten. Doch de heer PI. Wilde er niet van hooren; op het zelfde oogenblik bijna volgde de hotsing. De koetsier sprong van het rijtuig en bezeerde zich, hoewel Uiet zeer ernstig, aan het been. De heer PI. werd echter van het rij buig geslingerd, en toen de ma- chiuist de tram tot stilstand had gebracht, bleek het, dat de onge lukkige, wiens lichaam nog voor aan de machine was vastgeklemd, schrikkelijk verwond en reeds dood Was. Garnizoensberichten. Hedenmorgen vertrok het IHe Ba taljon, 10e Reg. Inf. met den trein Van 7.28 v.m. naar Velsen, teneinde oefeningen te houden op het terrein »de Breesaap" onder leiding van den Commandant van gemeld Bataljon den Majool Gielde muziek deed ze uitgeleide en haalde hedenmiddag we der de troepen in. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Den 2 Augustus a. s. zal ter gele genheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder door de troepen alhier in garnizoen eene groote parade worden gehouden. Morgen zal om 11 uur met militaire eer worden ter aarde besteld het stof felijk overschot van den j.l. Zaterdag plotseling overleden opzichter van fortificatiën 3e klasse Obaf. De be grafenis zal plaats hebben van uit het Militair Hospitaal alhier; [de muziek van het 10e Reg. Inf. zal op de be graafplaats treurmuziek doen hooren. Rotterdam (H. H. Martelaren van Gorcum) den WelEerwaarden Heer H. W. J. Hoosemaus, die kapelaan was te Rijswijk. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Breda'sch Katholicisme. Ons hoofdartikel van Donderdag jl, „Naar aanleiding eener verkie zing" geschreven, wees er op dat een levende, frisch-Katholieke actie en een voortdurende, daaruit van zelf voortvloeiende sociale werk zaamheid alleen kunnen verhinde ren, dat dergelijke ongelukkige ge beurtenissen als de verkiezing van den gevallen priester van den Brink in Breda er een is, zich voordoen. Een nieuwe bevestiging van die meening vinden we indirect in een correspondentie uit Breda aan „De Maasbode", waarin op striemende manier het slappe Katholieke leven van het Zuiden, een soort van apart „Breda'sch Katholicisme", wordt gegeeseld. De schrijver zegt over de verkie zing van Dr. van den Brink o.m. het x olger.de „Eene reeks van onhandigheden, eene slechte organisatie, slappe pro paganda, eene paar gelederen dikke persoonlijke kwesties en kwestietjes (waaraan Breda zoo rijk is), het stel len van middelmatige candidaten, een R. K. Volksbond met eene groote nul invloed: ziedaar de kleine oorzaken, maar de grootste en voornaamste is: „De verslapping van het Katholiek geloof, niet alleen in district III maar in alle lagen van Breda's bevolking." De bres geschoten in het geloofsleven van een Katholiek huisgezin, is het insluippunt voor het socialisme. Voor een out-sider, gewend aan een katholiek vereenigingsleven met één hartklop en één doel, waarvan Rot terdam als standmodel kan dienen, is deze triomph van het socialisme geen hinderlaag-overwinning of over valling, maar een logisch gevolg van de treurige oorzaak. „Breda is in naam nog Katholiek maar de daad is verre." Naam-Katholieken, het soort van de „N. R. Ct." legio, daad-Katholieken, zeer zeker nog aanwezig, maar zonder veel invloed. Door dtze verkiezing is de nog- langen-tijd schrijnende wonde bloot gelegd, welke reeds lang de beste levenssappen van ons geloof vergif tigde of zijne weefsels deed verkalken of verzweren. „De geneesheer kan zijn arbeid beginnen" is het eenige licht punt in dit werk der duisternis. En de oorzaak hiervan? Het eclit-godsdienstig gevoel ligt „in dit stadje van pleizier" te sluime ren onder een dikkelaag van wuftheid weeldegenot, losbandig vroolijkheid en zinnelijke levensvreugd. Zeker, men i3 Katholiek o.a. bij het Doopel, de Eerste H. Communie, het Vormsel bij het Huwelijk, des Zondags onder de H. Mis (de Stille H. Mis die het kortst duurt prefereert men gewoon lijk) en men hoopt liet te zijn wan neer de doodsnik in aantocht is. Maar tusschen die mijlpalen op dien godsdienstigen levensweg, feest, fuift en geniet men op zijwegen, waar de rol van godsdienstlooze middenstof onder alle mogelijke vormen wordt vertolkt, met het onverschillige ,,'t kan mij niet schelen" als devies." En na andere opmerkingen besluit de schrijver geheel in de lijn van wat wij in het gemelde hoofdartikel schre ven, aldus: „Inzinking van het geloof is de verheffing van het socialisme. Breda heeft het weer schitterend bewezen Doch ook het omgekeerde is waar. Het „sursum corda" moet weer dt leus worden van Breda's Katholiekei Iedereen stekede hand in eigen boezen om het tekort aan te zuiveren. Hei godsdienstig vereenigingsleven vooi allen, maar vooral voor de arbeiders, moet van meet af georganiseerd ol gereorganiseerd worden 1" Be nieuwe „Syllabus" van Paus Pius X. Over den z.g. „Syllabus", de veroor deeling van allerlei moderne dwalingen door Paus Pius X, schrijft L. G. in den Noordbrabanter een karak teriseering, die hier voor een deel mag worden overgenomen. Na over den eenen (eigenlijken en dusgenoemden) Syllabus van Pius IX te hebben uitgeweid, toont de schrijver aan, dat het belang van het Pauselijk decreet van 3 Juli jl. niet minder ge wichtig is dan dat van dien Syllabus „De dwalingen, die in 1864 veroor deeld werden, zijn die, welke volgens de onverbiddelijke wetten der logica de tegenwoordige maatschappij naar den afgrond der anarchie voortdreven. De Syllabus va,n 1907 wordt opge worpen als een niet omver te werpen wal tegen den vloed van wijsgeerige stelsels, die zoowel de menschelijke rede als het geloof met den ondergang bedreigen; men zou kunnen zeggen, die slechts in zoover het katholiek geloof bedreigen, als zij de mensche lijke rede ten ondergang voeren. Of is de 58e stelling van dezen Syllabus hiervan niet een sprekend bewijs „De waarheid is niet meer onver anderlijk dan de mensch zelf, daar „zij zich met hem, in hem en door „hem ontwikkelt." Is deze stelling niet de grondslag zelf, van de wijsbegeerte onzer dagen in tegenstelling met de katholieke wijsbegeerte, die het is zoo vaak van Petrus zetel voor en na de En cycliek „Aetemi Patris" verkondigd de wijsbegeerte is der school, ge personifieerd in den doctor Angelicus, Thomas van Aquino. Omnia fluxa, alles is relatief, alles is onderworpen aan een onafgebroken evolu tie, ziedaar de grondstelling, welke geheel het tegenwoordig relativisme en evolutionisme en wel absoluut beheerscht. De meest exacte wetenschappen, die zelfs, welke tot nu toe beschouwd werden als het type der onveranderlijke waarheid, zijn evenals al de overige geworden, maaksels van den mensche- lijkeil geest, veranderlijk naar gelang den geest zelf, welke hen het aanzijn gaf. Én wat de natuur-wetenschappen betrefthistorie, physica, men ver klaart ze onderworpen aan een alge meene wetde evolutie. Dat relativisme, dat evolutionisme hebben katholieke schrijvers onder de dogma's zelf willen rangschikken, zij hebben de nieuwe systeemen van het historisch evolutionisme en van den vooruitgang willen toepassen op de ontwikkeling der dogma's. En de wijsbegeerte, welke haar methode van avorsching overnam, was zoo ver derfelijk, dat onder haar ontleedmes, en zonder dat ze het zelf soms be merkte, de dogma's verdwenen en er zelfs geen spoor van dogma meer overbleef. En toch bleven ze zich bij dit alles en in weerwil van dit alles katholieken noemen en maakten zich diets, dat ze zulks nog waren, hoever ze dan afgedwaald waren buiten de grenzen, welke door de Vaders en de H. Kerk gesteld waren aan de weten schappen, waarvan zij de bewaarster was volgens goddelijk recht en krach tens goddelijk bevel. De Syllabus van 1907 is de droefe nis- en schrikwekkende tentoonstel ling van sommige afdwalingen, waar toe men in onze dagen gékomen was. Niet alleen de katholieken, maar geheel het menschelijk geslacht moet, als het zijn belang begrijpt, den H. Apostolischen Stoel dankbaar wezen de dwalingen te hebben blootgelegd, welke de dogma's aanrandden en die, zonder vreeze voor den spotlach van een verwaande en opgeblazen wijsbe geerte, het grondbeginsel dier dwa lingen aan de kaak stelden in het scepticisme of het relativisme van onzen modernen tijd." De schrijver verdedigt nog uit voerig de Kerk en den Paus tegen de nu natuurlijk opgeld-doende uitspraak de Kerk staat nu tegenover de weten schap, tegenover de rede. Neen, zegt de schrijver, juist door dit decreet „neemt zij de rede ook tegen haarzelve in bescherming, d.w.z. tegen hen, die de rede misbruiken tegen de rede. En daarom stoot de H. Roomsche Kerk ook met fierheid, waarop men niet genoeg de aandacht kan vestigen, de beschuldiging af van obscuran tisme en lijkaclitige Qnbeweeglijkheid waaronder hare vijanden haar voor altoos wilden opsluiten in het graf. Neen, de H. Kerk toont zich niet de vijandin der vooruitgang van de theo logische en natuurwetenschappen. Neen, het Katholicisme behoeft zich niet te veranderen in, weet ik welk, niet-dogmatiscb christendom om zich aan de ware wetenschap aan te pas sen. De wetenschap, welke die ge- daanteverandeiing eischt, is de ware wetenschap niet. Zij is de moderne oprakeling vari verouderde systemen, lie, reeds voor Socrates, pretendeer den, dat er voor tien mensch geen enkele onveranderlijke waarheid be stond. Het zijn systemen en stelsels, die voorbijgaan; maar de waarheid des Heeren blijft in eeuwigheid." De feesten van den A. N. W, B. Zaterdagmiddag en gisteien heb ieu te Utrecht de groote l'eestei /an den A. N. W. B. (verbonden na. Ie gewone jaarvergadering) plaat, 'eliad. Tegen vier uur trokken de fiet sers naar de stad van 't Sticht: ui' Amsterdam, Haarlem, Rotterdam. Arnhem kwamen z. g. bondstochten. Maar de regen bedierf veel, en d- opkomst liet te wenschen over. Althans die van de fietsers, want per spoor kwamen er duizenden ei nog eens duizenden, en Utrecht was gisteren, naar onze bijzondere berichtgever ons seint, als een men- schenpakbuis zoo vol I Zaterdagmiddag had in de singels een wedstrijd plaats van versierde motorvaartuigjes, waaraan slechts 8 scheepjes deelnamen. Ook al door het ellendige weer! De tocht door de Singels had evenwel druk he^ kijksEn 't was ondanks den regen ook een hoogst interessant gezicht. De prijzen werden toegewezen aan: le prijs „Libelle" (Motorfabriek Deutz); 2e prijs „Drakenburgh" Van Rennes, Utrecht)3e prijs I 'e Ruy- ter"; 4e prijs „Kromhout", 5e prijs „De Meeuw". Verschillende bondsleden brach ten daarna een bezoek aan de zil- verfabriek der firma C. J. Begeer, die de insignes voor den Bond levert. Dit bezoek aan de werkplaatsen, even interessant als leerzaam, is voor de betrekkelijk weinigen, die eraan deelnamen, een buitengewoon aardige attractie geweest. In de straten was het intusschen, ondanks den regen, een gezellige drukte, in de koffiehuizen en restau rants was geen plaats te krjjgen! Des avonds had een gondeltocht plaats in de Singels, waaraan tal van verliohte pramen en booten deelnamen, en die buitengewoon goed is geslaagd. In Tivoli was 't feest-kermis bui ten en variété in de zaal, en stampvol. Zoo ging Zaterdagavond menig feestganger pas op een heel laat uur naar kooi, om nieuwe krachten te vergaren voor den tweeden feest dag. Op I Juli 1907 bedroegen de kasmiddelen f 100.547,4572, waar van f21.556 moet worden afgetrok ken, zijnde de waarborgsom der geplaatste voetpompen en hulpkis- ten, zoodat het werkelijk bezit be droeg f79,291.0872- Aan contributie werd ontvangen f 70.333.9772 van oude leden f636.450 van nieuwe leden. Het ledeDtal was op 1 Juli 1.1. 27.595, zijnde 1310 meer dan 1 Juli 1906, toen er 26.285 leden waren. Na 't uitbrengen dezer verslagen bracht de voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, o.m. hoogen lof aan den heer jhr. 0. R. T. Ivraijenhoff, die zoo goed als alleen de feesten heeft georganiseerd. (Langdurig applaus). Dan werd door den voorzitter nog herinnerd aan het 15-jarig honfd-consul-jubileum van den heer D. Fockema, wat een geweldig ap plaus uitlokte. De heer Bergsma huldigde den hoofdconsul om zijn ijver, kennis en toewijding, waarna applaus en toejuichingen losbarstten. Na de jaarvergadering volgde het traditioneele bondsdiner, ook in 'Tivoli, waar een vierhonderdtal bondsleden in de meest genoeglijke stemming adnzaten. 's Avonds hield de kermesse d'été nog velen geruimen tijd binnen het hek van den Tivolituin. Ook werd er nog een vuurwerk ontstoken, waar men o. m. een peddelenden wielrijder en een „Hulde aan den A. N. W. B." zag. De feesten waren daarmee afge- loopen, ongetwijfeld naar aller ge noegen. 'tls een hoogst gezellig feest ge weest, dat uitstekend is geslaagd! Gistermorgen was het weer wat opgeklaard en is er wat meer deel neming naar buiten toe geweest. Allereerst werd in de vroegte een boottocht gehouden naar Zeist en terug. Mooi zomerweer met zon neschijn en heel veel deelnemers brachten het hunne bij zoodat de excursie uitstekend slaagde. 's Middags had in Tivoli de jaar vergadering plaats, onder voorzitter schap van den heer Edo, J. Bergsma en bijgewoond door tal van leden. De secretaris bracht het jaarver slag uit, dat zeer optimistisch was Wij vernielden eruit, dat het aantal toegetreden vereenigingen vooral in 1906 aanmerkelijk toenam door het oprichten van de toeristenvereeni- ging „Bondsbelang" in Zuidholland en van de nieuwe vereenigingen te 's Gravenliage, Amsterdam, Haar lem en Dordrecht. liet verslag sluit met den wensch, Jut het feestjaar 1908 25jarig bestaan van den bond zal mogen worden herdacht door een ledental dat alsdan de 30.000 zal hebben overschreden. Blijkens het verslag van den pen ningmeester, den heer C. A. Spren- ger te Haarlem, bedroeg het kas saldo f46.162.23. Op de exploitatie van „De Kampioen" werd een ver lies gemaakt van f 13.428.3072- Aan contributie werd ontvangen f 78.203.77, zijnde f6622.72 meer lan in 1906 en f 13.397.0872 meer lan in 1904. De rijwielverzekering everde een winst op van f 151.75. Aan weg verbeteringen werd be- s:eed f 5101.74. De rekening der hulpkisten en voetpompen geeft een verlies aan van f 12.415.46721 voor propaganda werd uitgegev. f 1892.21; van interest werd f2153.56 ge kweekt. Herhalingsoefeningen. De minister van Oorlog brengt in een schrijven aan de korpscom mandanten het volgende te hunner kennis: De opkomst voor herhalingsoefe ningen brengt voor tal van militai ren groote nadeelen mede. Kunnen in sommige gevallen die nadeelen geheel of ten deele worden onder vangen, zonder dat daardoor het militair belang te zeer wordt ge schaad, dan schijnt dit mij een ge biedende eisch. Regel behoort daar om te zijn, dat verzoekschriften tot wegneming of verlichting van de aan de opkomst verbonden bezwaren niet worden afgewezen, dan na voor afgaand onderzoek naar de gegrond heid en den aard der motieven. (Arnh. Crt.) De landweer. Aan de korpsen van het leger is van wege den mi nister van oorlog de vraag gesteld, of er bezwaren bestaan, dat de landweer in 1908 in stede van in de kampementen in de kazernes wordt gehuisvest. Deze huisvesting zou dan plaats hebben in het tijdvak, vallende tus schen de inlijving der8en4maan- ders, ieder bataljon landweer ge durende zes dagen. Met 30 Juli as. zijn de openstel lingsuren op werkdagen van on derstaande kantoren geregeld als volgt: Warmond, telegraaf- en telefoon dienst, 7,30 tot 12,30, 1,30 tot 3, 5,30 tot 7; Noordwijkerhout, telegraafdienst, 8,30 tot 10,30, 11,30 tot 12,30,1,30 tot 2,30, 5,30 tot 6,30; Voorhout, telegraafdienst, 8,30 tot 10,30, 11,30 tot 12.30, 1,30 tot 2,30, 5,30 tot 6,30, alles Greeuwich- tijd. Het bepaalde omtrent de dienst tijden op Zon- en feestdagen blijft, onveranderd. Landbouwonderwijs. Gedurende den a.s. winter zal aan miliciens van den landbouwen den stand in de garnizoenen Amers foort, Amsterdam, Assen, Bergen op Zoom, Breda, Deventer, 's-Gra- venhage, Haarlem, 'sHertogenbosch, Leiden en Zutphen, die daartoe hun verlangen te kennen geven, land bouwonderwijs door Rijkslandbouw- leeraren worden gegeven. In het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" zijn Zaterdagavond de volgen de vaste goederen in veiling gebracht Door de makelaars Frans Ertsieck en J. G. Cobelens, ten overstaan van den Notaris B. E. C, Seignette No. 1. Een huis en erve met open plaats aan de noordzijde van het Donkere Spaarne. No. 4, verkocht aan A. Witkamp f3525. No. 2. Een pakhuis en erve nevens voorgaande, gelegen hoek Koudenhorn en Donkere Spaarne. No. 2, de per- ceelen No. 1 en 2 gecombineerd, ver- kocM aan P. Hoogeveen, f2590. No. 3. Een winkelhuis en erve met open plaats en tuin Klerksteeg no. 11 No. 4 Een huis en erve met open plaats Bannesteeg. No. 3. No. 5, Een huis en erve met open plaats Ravensteeg, No. 6. No. 6. Een huis en erve ten oosten van het voorgaande perceel no.8. De perceelen no. 3 tot en met 6 gecom bineerd, verkocht aan Mij. Profijt, Rotterdam f6000. No. 7. Een huis en erve aan de noordzijde van de Valkensteeg. No. 8. Een pakhuis en erve met uitgang naar het Krom. No. 9 Valken- steeg en No. 37 Krom. No. 9. Een huis en erve grenzende aan voorgaand perceel, No. 11., De perceelen No. 7 tot en met 9 gecomb. •J. v.d. Ban qq f9785. Door de makelaars P. Droste en W. Bosman, ten overstaan van den notaris J. C. Burkens. No. 10. Een winkelhuis ingericht als café met erve en grond Gasthuis straat hoek Barrevoetestraat, No. 42. W. Bosman qq f2575. Door de makelaars P. Droste en J. W. G. Droste, ten overstaan van den notaris M. N. Beets. No. 11. Een winkelhuis en erve Groote Houtstraat, nabij Ged. Oude Gracht, met ingang aan de Ged. Oude Gracht, Get. No. 67. G. P. J. Becfcari f16800. Aanbestedingen. IJMUIDEN. Bij de aanbesteding van een te bouwen hotel met winkelhuizen op den hoek van Oranjestraat en Neptunusstraat alhier, raming f 38.500, ten behoeve van den heer W. van Voorst, is ingeschreven door de vol gende fima's Blauwboer, Egmond a. Zee f 48.475, E. G. ten Broeke, Velseroord f47.995, C. den Hollander, Haarlem f46.854, D. van den Plas, IJmuiden f46.625, S. Aardema, Wijkeroog f46.177, Zwart Dekker, Egmond-aan-Zee f 46.050, Bennemeer, Twisk f 44.000, D. Bais Jzn., IJmuiden f 44.995, D; Spaubroek, Vlaardingen f43.931, W. Swager, Alkmaar f42.900, J. Rooker, IJmuiden f41.909, J. C. Dunnebier, IJmuiden f41.494, Kaub Bierboom, Haarlem f41,407, H. Oudshoorn J. Slinger land, Velseroord f39.899, Neuteboom Zoon, Haarlem f38.969, P. Heere Zonen, IJmuiden en Egmond-aan-Z. f38.493. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. Bevallen: 25 Juli. T.V. StiphoutBertholee, '1. 26 Juli. M. H. DroogSoil ram a, z. 27 J uli. A. Sala Y an de Stouwe, z. Overleden: 27 Juli. L. J Hopaf, 28 j., Ged. Oude Gracht. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: A. Smits en II. Weg gen, B. J- de Jongh en J. W Lantzen- dorffer, L Bakker en A. Jansen. Getrouwd: M. A. de Man en G. Vaal burg Bevallen: A. Groende Rijk, z. J. van Gellekomvan Duuren, z. Overleden: H. M. de Jong, 16 j., J. R. Ofringa, 6 w. Trekking van heden, 29 Juli 1907. lste Klasse. Hooge prijzen: 14560 f1000. Prijzen van f400: 6993, 884, 19562 20976. Prijzen van f200: 3167,6491,15823 Prijzen van f100:6564,7246, 17715 De tierende „Wilson- affaire" i u F r a n k r ij k. Over die historie waarin de oud-minister Chaumié is betrokken, en waarover we al in ons overzicht schreven, worden de bijzonderheden nu in optima forma bekend. Lascombes is de naam van de neven van Chaumié, die zich aan allerlei misdadige practijken zouden hebben schuldig gemaakt als secre tarissen van Chaumié, die toen minister was. De klacht die Téry, de redacteur van de Matin", heeft ingediend, luidde, dat Paul en Jean Lascombes, terwijl hun oom minis ter van Onderwijs was, handel had den gedreven in „palmes académi- ques". Daar heb ik de bewijzen voor in hadden, schrijft Téry. En toenChaumié overging naar het departement van Justitie, zoo luidt verder de beschuldiging van Téty, hebben zijn neven handel gedreven in allerlei gunsten, opschorting van vonnis, gratie, ambten en ridder kruisen. De „Matin" maakt de bewijsstuk ken openbaar van een der ornkoo- perijen. Het betreft een wijnkooper te Bordeaux, Geraud genaamd, die wegens vervalsching van wijn tot een maand gevangenis was veroor deeld. Jean Lascombes hoeft, volgens de „Matin", tegen betaling gedaan weten te krijgen, dat de uitvoering van dit vonnis werd opgeschort in afwachting, dat gratie verkregen zou zijn. De bewijsstukken van de „Matin" zijn: een briefje van Jean Lascom bes aan „Mon cher ami", waarin hij schijft, dat hij Geraud heeft ge sproken, dat alles zoo goed mogelijk loopt en dan: lk heb uitstel voor hem verworven tot 15 Augustus." Dit briefje is gedagteekend 29 Juni 1905. Van dezelfde dagteeke- ning is een briefje van Geraud aan Lascombes, waarin Geraud 15000 francs kwijtscheldt. De „Matin" heeft een schuldbe kentenis van Jean Lascombes, waar bij deze erkent 2000 fr. geleend te hebben van Geraud. Het gewichtigste stuk is mogelijk een brief van Geraud aan den re dacteur Tery, waarin Geraud zich beklaagt over Jean Lascombes. Lascombes had vroeger veel geld van hem geleend onder belofte, dat hij hem, Geraud, recht zou ver schaffen, en Geraud had hem ten slotte dat geleende geld geschon ken, maar sedert dien tijd viel Lascombes hem herhaaldelijk om geld lastig. Chaumié zegt over dit alles, dat Geraud ongetwijfeld geld heeft ge leend aan zijn neef Lascombes. Zij waren landgenooten. Maar dat geld is teruggegeven. En die kwijtschel ding van 15000 francs he it Jean Lascombes, volgens Chaumié nooit in handen gehad. Er is veel duisters in de zaak, dat geeft Chaumié toe. Chaumié uit tegen de „Matin" de beschul diging, dat die de verklaring van Lascombes en de bewijsstukken heeft afgedwongen met bedreigingen en onder moreelen dwang. Het leenen van het geld, zegt Chaumié, heeft plaats gehad lang voordat Geraud gratie heeft gevraagd. Onze lezers herinneren zich, dat Chaumié heeft toegegeven; dat zijn neef lichtzinnigheden had begaan, en dat hij nog twintig jaar was, toen deze geschiedenis zich afspeelde. Voor een buitenstander klinkt het vreemd, dat een minister een particulier secretaris heeft, die nog geen twintig jaar is. Dat is geen leeftijd om Staatszaken met de noodige onpartijdigheid te beoor- deelen Barometerstand. Stand van Gisteren: 765. Neiging tot achteruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12 Uur: 63 F. 17 C. Laagste [der afgel. nacht: 61 F. - 16 0. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. De Heer en Mevrouw VAN N1EKERK geven kennis van de geboorte van eenen ZOON. Haarlem, 28 Juli 1907. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3