Sociale Berichten. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. an met recht een Vredestempel enoemd worden. Eere zij hem die op het denkbeeld wam do stichter ervan te worden, lere ook der bevallige Vorstinne, ie Haar macht in dienst stelde oor de verwezenlijking van dien rensch. Eere voor den Verheven Jorst, die het initiatief n/>m tot de T redesconferentie. Aan Zijn Gedelegeerde, Voorzit- er van de tweede Vredesconferentie, 'alt op aanwijzing van H. M. de koningin en ingevolge denwensch ran den heer Carnegie, de eervolle aak te beurt den eersten steen te eggen van het Vredespaleis. ^Ik noodig derhalve Zijne Excel- entie den Russischen ambassadeur, len heer Nelidow, uit, tot deze his torische daad te willen overgaan. De voorzitter der Vredesconferen tie, de heer Nelidow, ging thans tot de eigenlijke plechtigheid over. Het voetstuk uit baksteen, waarop de eerste steen zou komen te rus ten, werd door hem, met een zil veren troffel, met een laagje kalk bestreken. Daarop werd het gra- nietblok neergelaten en met een zilveren hamer gaf de President een drietal slagen op den steen. Daarna hield hij eene iede, waaraan wij het volgende ontleenen: Terwijl ik mij gelukkig acht, ge roepen te zijn deze historische daad te verrichten, voldoe ik aan een behoefte des harten, wanneer ik, uit naam van de Conferentie, de dankbaarheid uitdruk van de ver tegenwoordigers, die daar vereenigd zijn, jegens den edelmoedigen gever, den heer Andrew Carnegie. Verder hebben wij te getuigen van onze erkentelijkheid jegens de Nederlandsche Regeering, die aan dit werk wel heeft willen bijdragen door er een terrein aan te schen ken, waarop het nieuwe bouwwerk zal worden opgetrokken. Ook bren gen we warmen dank aan het co mité van de besturen der Carnegie- stichting. We hebben hier niet te doen met een gewone min of meer weel derige lokaliteit om bureaux in <te vestigen, hoe gewichtig deze bu reaux ook mogen zijn, maar met een nieuwe gedachte, een nieuw beginsel in de betrekkingen der volkeren. De naam van den edelen burger der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Andrew Carnegie, zal voor altijd verbonden blijven aan dezen eersten Tempel, die de menschheid zal hebben opgericht voor denj^nieuwen eeredienst van den Vrede. Luide toejuichingen gaven blijk van instemming. Nog werd door Mevrouw Andrée d'Albert, lid van den Raad van Beheer van den A'gemeenen Vrou wenbond voor den vrede door de opvoeding, en als zoodanig meer dan 5 millioen vrouwen vertegen woordigende, aan den voorzitter van het Bestuur der Carnegiestich ting, bij afwezigheid van den Heer Carnegie, een voor dezen, als stich ter van het Vredespaleis, bestemde medaille aangeboden. Ten besluite der plechtigheid werden nog uitgevoerd „Hymne" van Mozart, en „Wach' auf, es nahet 'gen den Tag!" van Wagner. Bij het binnenkomen en bij het verlaten van het terrein waren de genoodigden in do gelegenheid, kennis te nemen van de in kleuren uitgevoerde perspcctiefteekening, alsmede twee plattegronden van het gewijzigd ontwerp Cordonnier. Het granietblok. dat als eerste steen gelegd is, vormt den hoek steen van de grar.' ten fundeering onder de groote re tszaal; de steen bevindt zich aan C .1 voorzijde van den rechtervleugel. Een oorkonde is iet in den steen gesloten, Alvorens tot de definitieve aan besteding zal woi en overgegaan, moet nog eenigo tijd verloopen, met het oog op c j talrijke bestek- teekeningen, welke nog vervaardigd moeten worden, Onder degenen, die de plechtig heid der eerste-steenlegging voor het Vredespaleis bijwoonden bevond zich ook de ontwerper, de heer Cordonnier. Vredesconferentie. Wij vernemen, dat tusschen het Engelsche en het Duitsche voorstel betreffende de instelling van een internationaal Hof van Beroep voor prijsverklaringen thans volkomen overeenstemming bereikt is. De commissie van ondt>rzoek is bezig met de uitwerking van een ontwerp, dat men dus binnenkort tegemoet kan zien. Dit zal de eerste daad van wer kelijke beteekenis zijn van dé V redesconferent ie. Geen zelflaadpistolen De zelflaadpistolen, waarover in de Tweede Kamer zooveel te doen is geweest, zullen er voorloopig niet komen. "De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de tegenwoordig in februik zijnde revolversgehandhaafd lij van. Gemengde Berichten. iDesertie bij de Marine' „Het Anker" bericht: „Onder voorbehoud, officiëele be richten ontbreken op heden nog, deelen wij mede, dat ongeveer 50 man van de equipage van de „Gel derland" te New-Yoik zijn gede serteerd. Onder de deserteurs zijn verschei dene gehuwden, die voor,vrouw en kroost een beter bestaan in de nieuwe wereld hebben gezocht, dan hun dit bij de marine te beurt viel. Wij vernemen van eene vrouw, wier man ook bij de gedeserteer- den behoorde, dat zij al reeds een brief had ontvangen,) waarin haar werd geschreven, dat zij binnenkort geld zou ontvangen, om ook over te komen. Niet alleen matrozen, maar ook stokers en zelfs korporaals hebben de marine den rug toegekeerd. Als we de officiëele cijfers hebben, zullen wij er meer van meedeelen. Thans volsta men hiermede." Leidsche schutterij. De uitvaart der Leidsche dienstdoende schutterij vond gisteren plaats op eenigszins plechtige wijze. Op den middag werd op den Burcht een schietc on cours gehouden, waaraan deelnamen de onderofficieren, tot dusverre nog in actieven dienst, alsmede een aantal hunner collega's die weleer een sieraad van het korps uitmaakten. Die wedstrijd, waarvoor vele fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld, o. a. eene groote zilveren medaille van H. M. de Koningin, werd opgeluisterd door de muziek van de nu ten doode verwezen strijdmacht. Alvorens de kapel wordt omge zet in een stedelijk muziekkorps, liet zij vervolgens in haar oorspron kelijk karakter hareniet bepaald weemoedige tonen nog eenmaal weerklinken in een afscheidsconcert op de buitensocieteit „Auiicitia." Tot finale sluiting et pour la bonne bouchevereenigen gisteravond de officieren en de onderofficieren, beiden versterkt met eenige oud collega's zich aan afscheidsmalen, in den huize „Prins", aan het Ra penburg, waar ongetwijfeld nog menige herinnering zal worden op gehaald uit de geschiedenis van het thans ontbonden illustre korps. Voor deze slofplechtigheid bij de schutterij was door den gemeente raad eene bijdrage verleend van f 100. Roode sokken en wit linnengoed. Hoewel rood niet de kleur des vredes is, veroorlooft een der gedelegeerden ter tweede Vredesconferentie zich de weelde roode sokken te dragen. Op zich zelf genomen is dat geen vergrijp tegen een of ander gebruik, vorm, zede of gewoonte, maar is alleen een kwestie van persoonlijken smaak. Toch kan zulk een voor liefde voor de kleur des bloeds noodlottig worden, wanneer de kleur niet „waschecht" is en de sokken in al te intieme aanraking komen met waschgoed, dat de kleur der onschuld en des vredes draagt. Dit ond vervond een Haagsche wasch- vrouw, naar de „Courrier de la Conférence" mededeelt. Een dagbladschrijver, die ter gelegenheid der conferentie in onze residentie verblijf houdt, nam met verbazing en ontzetting waar, dat zijn linnengoed, zijn boorden en alle verdere zaken, die tot de lijf- wasch van den man behooren, een bloederige kleur hadden gekregen in de wasch. Wellicht een ernstige misdaad veronderstellend in het rustige 's-Gravenhage, toog hij op onderzoek uit en vernam nu geen moordrelaas, maar kreeg de mede- deeling van de waschvrouw, dat een der gedelegeerden, die klant was van dezelfde inrichting, roode sokken droeg, welke niet „echt van kleur" bleken te zijn. Het rood en het wit verdroeg zich niet en van de ongelukkige waschvrouw wordt nu een schadevergoeding gevraagd ten bedrage van achthouderd gulden voor het bedorven linnengoed des dagbladschrijvers, wat zelfs voor een journalist ter conferentie een nogal hoog bedrag aan lijfwasoh lijkt. Ontbonden. De Texelsche vereeniging „Helpt Elkander," die 24 jaar bestond en zich ten doel stelde het onderling verzekeren van visschersvaartuigen en tjalken, is ontbonden. De vereeniging heeft veel leed verzacht, waarom 't jammer is, dat ze niet meer bestaat. Men hoopt, dat een nieuwe maatschappij ge vestigd zal worden. Twee olifanten gestor ven. Artis te Amsterdam heeft een groot verlies te betreuren. Twee van de grootste olifanten zijn kort na elkander gestorven, 't Zijn Rosa, die 18, en Betsy, die 13 jaar oud was. Omstreeks Zondag vertoonden beiden teekenen van lusteloosheid, welke gepaard gingen met verschijn selen van gestoorde spijsvertering. Rosa stierf Zondagnacht en gisteren is Betsy bezweken. Deze laatste was een geschenk van den Sultan van Siak. Artis heeft nü nog één groote olifant, Tony, en drie kleinere over, De oorzaak van den vrij plotselin- gen dood der dieren is tot heden niet op te geven. Dr. Kerkert, prof. Max. Weber en de veearts Mazure zijn heden een onderzoek daarnaar aangevangen, waarvan het resultaat vermoedelijk eerst over eenige we ken bekend kan zijn. Diefstal in een hotel. In hotel „Huister Geul" te Valkenburg is Maandagnacht ten nadeele van eene aldaar verblijf houdende Fran - sche familie een bedrag van 2000 francs ontvreemd. I e politie stelt een onderzoek in naar een dienst bode, die met een kellner is gevlucht. Misgestapt. Gistermiddag is naar het Binnen-gasthuis over gebracht de Amsterdamsche koop man W. Toen hij gister bij Buiksloot op de in beweging zijnde tram wilde stappen, had hij het ongeluk de koperen stang, die aangebracht is om aün te grijpen, mis te vatten en kwam daardoor te vallen. Zijn eene been werd bij den enkel af gereden, het andere ernstig gewond. Aan een gr oot gevaar ontsnapt. 1'è.t zijn de reizigers die Zaterdagmiddag met den trein om 1,45 van Venlo naar Maastricht vertrokken. Een ooggetuige schrijft aan het Venloosch Nieuwsblad: Wij vertrokken van Echt met vertraging, omdat de sneltrein, welke een half uur te laat was, ons voor uit moest rijden. Van bunde ver trokken, stopte onze trein plotseling, kort bij den overweg van de halte Mariënwaard en toen bleek, dat een losse locomotief, ko mende van Maastricht, op dezelfde rails ons tegemoet kwam, hetgeen door onzen machinist werd opge merkt. Door den wachter werd die locomotief, door middel van een roode vlag ook tot stilstand gebracht en bleven zij ongeveer een kleine 100 meter van elkaar. Nadat het personeel wat gecon fereerd had, werd besloten die ma chine aan onzen trein te haken en zoo naar Maastricht te rijden, het geen geschiedde. Wij waren toen bekomen van den schrik, doch indien dit voorval, in plaats van op een rechtspoor, in een bocht had plaats gehad, was de ramp waarschijnlijk niet te over zien geweest. Hulde aan onzen machinist en wachter, voor wie wij hopen, dat de Staatsspoor hunne activiteit zal weten te waardeeren. Mierenhinde r. Men klaagt te Amsterdam over al te druk mie- renbezoek in sommige huizen van de stad. Die klacht is waarschijnlijk niet ongegrond: 't is nu immers de tijd dat mieren het bedrijvigst werken, het ijverigst wijsheid-cur sus houden dus voor „luiaards." Maar van een mierenplaag mag toch, als men niet overdrijven wil, niet ge sproken worden. Wie een nest in of nabij zijn huis bemerkt en al te hinder heeft van het zwart-bruine, vlugge volkje, vange de mieren -met suikerwater of met stroop, of verdelge ze met heet water of petroleumal naar hij dat het best met zijn geweten overeen kan brengen. Voor de mie ren komt het per saldo op 't zelfde neer. Eene les voorkinderen. Hoe gevaarlijk het is, dat kinderen achter op rijtuigen gaan zitten, bleek gistermorgen weder op de Veenkade te 's-Gravenhage. Een jongen en een meisje hadden op zoo'n ijzeren stang plaats genomen. De koetsier sloeg met de zweep en de kinderen sprongen er af, maar vielen. Met bebloede gezichtjes werden ze door een man naar huis gebracht. Brandende lucifers. Hoe gevaarlijk 'tis, brandende lucifers uit een raam te werpen, bleek gis teravond weer, in de Van Limburg Styrumstraat te 's Gravenliage. I e lucifer kwam neer op den hoed van een damemet 't gevolg dat eenige huizen verder de hoed geheel in brand stond. Door voorbijgangers er opmerkzaam op gemaakt, iukte zij den brandenden hoed van het hoofd. Gelukkig kreeg zij geen lichamelijk letsel; maar van haar hoed was niets overgebleven. Kath. Soc. Congres. Voor het op 1011 Augustus in Den Bosch te houden Kath. Soc. Con gres hebben zich, blijkens het thans uitgekomen program, aangemeld 177 vereenigingen, terwijl 58 personen zich hebben opgegeven als buitengewone leden. Spoor- en trampersoneel. Als gevolg van eene bijeenkomst der Bondsbesturen van „St. Raphaël" en de Protestantsche Christelijke Ver eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel zal den 15 Augustus a.s. te Nijmegen eene gezamelijke vergade ring gehouden worden, waarin twee sprekers zullen optreden, ter behande ling van de reohtspositie van het personeel en algemeene lotsverbete ring. Hospitanten in de R. K. Middenstandsvereenigingen. De aldeeling Rotterdam van de Dio cesane (Haarlemsche) R. K. Midden- standsvereeniging heeft in hare jongste vergadering na uitvoerige discussie met groote meerderheid van stemmen besloten, dat in de vereeniging hospi- tantleden zullen worden toegelaten Het desbetreffend art. luidt: „Hospitantleden kunnen zijn meer derjarige tot den handeldrijvenden en industriëelen middenstand behoorende personen, die niet den R. K. godsdienst belijden en zonder medezeggingschap in de economische vo >rdeelen der vereeniging wenschen te deelen". Congres tegen het Alcoholisme. Reeds vele toegangskaarten werden uitgereikt voor dit congres, dat op 18, 19 en 20 Augustus te Nijmegen zal gehouden worden, terwijl aanvragen nog dagelijks binnenkomen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat drankbestrijders-vereenigingen voor hare leden kaarten kunnen bekomen 25 ct., recht gevende op toegang tot alle vergaderingen. Begunstiger of donateur van het congres is men tegen betaling van f 2,50lid tegen betaling van f 1.Donateurs en leden ontvan gen bij genoegzame deelname, een gedrukt verslag van het congres. Verschillende buitenlandsche ver eenigingen zullen op het congres ver tegenwoordigd zijn. Volledige programma's van 't Con gres met stellingen van de inleiders k 5 ct. verkrijgbaar bij 't Secretariaat. Alles wat op het congres betrekking heeft gelieve men te adresseeren aan den secretarisHenri Hermans te Maastricht. SCHOTEN. Gemeenteraad. Hedenavond half 7 vergadert onze Raad te behandeling der volgende punten 1. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1906.. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden, 3. Vaststelling datum in gebruik neming raadhuis. 4. Ingekomen stukken. OVERVEEN. N. O. G. In de ge westelijke commissie voor het onder wijzersfonds van het Nederl. Onderw. Genootschap heeft zitting de heer v. d. Wilk Jr., alhier. BLOEMENDAAL. DuinenDaal. De „St.-Ct." bevat de koninklijke goedkeuring op de statutenwijziging der Naamlooze Vennootschap Hotel maatschappij „Duin en Daal" alhier. Zij heeft ten doel den eigendom te verkrijgen van het hotel-pension-re staurant „Duin en Daal" met bij be hoorende gebouwen en eenige omlig gende gronden, die gronden te verkoo- pen of daarop villa's en andere ge bouwen te stichten en een en ander te exploiteeren, hetzij geheel of ge deeltelijk in eigen beheer, hetzij geheel of gedeeltelijk door verpachting. Duur der Vennootschap 50 jaren. Kapitaal. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op f100,000, ver deeld in 100 aandeelen, elk van f 1000. HEEMSTEDE. A f g e k e u r d. De loteling dezer gemeente der lichting 1906 is wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen. Prijsuitdeeling. Het was gisteren een heerlijk middagje voor de parochianen van Heemstede. Het gold n.l. de prijsuitdeeling indeR.-K. School van de Eerw. Zusters, voor het eerst gehouden in het schoone en ruime parochie-huis. Te 3 uur nam de plechtigheid een aanvang. De groote zaal, die een 500 personen kan bevatten, was na genoeg geheel gevuld. Met een harte lijk woord van welkom werden al de aanwezigen door den Zeer Eerw. heer Pastoor begroet. Vroolijk klonk daarna het inleidings lied, door de meisjes gezongen, waar na werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen voor Catechismus en trouw bezoek der Kinder-Mis. Door eenige der kleinste meisjes werd heel lief en bevallig voorge dragen „Met z'n zevenen", terwijl dit eerste gedeelte van het feestprogram gesloten werd door „De geschiedenis van Asschepoes", welk stuk dank de goede en onvermoeide zorg der Eerw. Zuster Hoofdonderwijzeres bizonder goed werd uitgevoerd en zeer in den smaak viel der feest vierenden. Hierop volgde een korte, doch echt- gezellige pauze. Ongeveer half zes begon het tweede gedeelte van het programma. Wederom klonk een inleidingslied, gevolgd door de uitdeeling der prijzen voor Leer- en Naaischool. Schoon voorzeker waren ook hier de prijzen, in-blijde en gelukkig het gelaat der prijsontvangende kinderen. Snoepig werd als voorzetting van het feest door een der kinderen „Peer en Mie" voorgedragen. En toen. toen zagen de oogen der nieuwsgie rigen iets dat hen in verrukking bracht. Een aantal meisjes gekleed in het wit, deels met rosige, deels met blauwe sjerpen omhangen, gingen over tot het verrichten van verschil lende oefeningen der Gymnastiek. Verrukkelijk was het om te zien, hoe vlug en gelijkmatig allen zich kwe ten van haar taak. Een stormachtig applaus, een blij handgeklap der toeschouwers bewees, hoe die oefeningen der meisjes hunne goedkeuring wegdroegen. Eindelijk, want ook aan deze feeste lijkheid kwam een einde, meldde een opgewekt lied, dat het slot der feest vreugde naderde. Een schoone dankbetuiging van een der kinderen op de eerste plaats aan den Zeer Eerw. heer Pastoor, vervol gens aan de Weldoeners, Ouders en al de aanwezigen gedaan, sloot dezen heerlijken en gezelligen feestmiddag. Men wilde opstaan, doch daar klohk de stem van den ZeerEerw. Heer Pastoor, die een woord van hartelijken dank bracht aan de Eerw. Overste en Zusters, aan de beide leeken-Onder- wijzeressen, aan al de tegenwoordigen en deelnemers aandefeestelijkheiden vergenoegd, geheel voldaan keerden allen, en niet het minst de kinderen met hunne schoone prijzen, naar huis terug. Eén wensch! Moge ieder jaar het R.-K. Vereenigingsgebouw een zelfde prijsuitdeeling binnen zijne muren zien plaats hebben. ZANDVOORT. Het badseizoen. Aangekomen badgasten: A. Goetz, Wiesbaden, Hotel d'Orange 1 p.; Mevr. Bordes van Tienhoven, A'dam, 2 p.; Mej. Rubel, Zurich, 2 p.; M. Elzass, Carlsruhe, 5 p.; Mej. Baerendregt, Rot terdam, 1 p.;Weruméus Buning, Arn hem, 1 p.: P. J. v. Kuijpen, A'dam, 1 p.; Mevr. L. Bouwmeester, A'dam, 1 p.; Earn. A. C. Mulder, A'dam 2 p.; Mevr. Z. Rosenthal, Munster, 6 p., allen Hotel Groot Badhuis; Th. Grul- lemeijer, Weenen, 4 p.; Mevr. Wert- heim van Heukelom, A'dam, 3 p., allen Grand Hotel; Mej. V. Friedman, Ber lijn, 1 p.; Mevr. M. Thomson, Den Haag, 2 p.; H. J. Besier, Utrecht. 7 p.; Mej. I. Wolff, Hamburg, 1 p., al len Hotel Beau Site; S. Blom, Haar lem, Pension „Beau Séjour" 6 p.; M. E. Leverbach, A'dam, Villa „Ida" 9 p.; Fred, de Jongh, A'dam, Smede- straat 6, 7 p.Fam. Kuipers, Amster dam, 3 p.; Fam. Scholtz, A'dam, 3p., allen Baan no. 7Fam. Peters, A'dam, Dorpsplein 1 4 p.; Fam. Hoogakker, Amsterdam, Pens. „De Roos" 4 p.; J. Nieman, Munster, Kerkstraat, 1 p. Fam. Tanking, Goch, Post traat no. 11, 2 p.; J. W. C. Rijnders, A'dam, Kerkstraat 22, 5 p.; F. Nieveen, Gro ningen, Kerkstraat 15, 2 p.; Dames Kop, A'dam, Parkstraat no. 2, 2 p.; W. Hackson, Mülheim, 8 p.; Fam. Jonker, Haarlem, 8 p.; A. vanCollem, A'dam. 3 p.; A. Bakel, A'dam, 2 p.; Fam. Meltzer, Bohemen, 4 p., allen Pension „Persévérance". VELSEN. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de Raad. Afwezig waren de heeren Boekei, v. d. Does en Sluijters. De adj. commies ter secretarie Talsma werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand en beëedigd. De geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden Netscher en Brok werden door een commissie onderzocht en in orde bevonden, waarom tot toelating werd besloten. De gemeente-ontvanger L. Natte verzocht verhooging zijner jaarwedde. Besloten werd dit adres bij de begroo ting 1908 te behandelen. Voorgesteld werd een [ontwerp en raming der kosten te laten maken voor een gasfabriek en waterleiding. Deze stukken zullen door 'den ingeni eur W. C. Cramer uit den Haag ver vaardigd worden tegen het gewone tarief, nl. ll/2 °/o der stichtingskosten, die begroot worden op f360 000. De kosten zullen dus f5400 bedragen, welke gelden ter beschikking van B. en W. zullen gesteld worden. De heer C. v. Essen verzocht een 12 M. breeden weg te mogen aanleg gen te Santpoort, 't Adres werd naar B. en W. gezonden ten fine van prae- advies. BEVERWIJK. De aardbeien- t ij d v o o r b ij. De aardbeienver zending uit Beverwijk is weder afge- loopen; 387 wagenladingen werden van het station alhier verzonden. Dit is minder dan verleden jaar, doch de inkoopsprijzen waren zóó hoog, dat de financiëele uitkomsten voor de tuinders zeker niet beneden het nor male zijn. EGMOND AAN ZEE. Raadsver gadering. Aanwezig de voorzitter en zes leden; afwezig de heer V. Pel. De geloofsbrieven der nieuwgekozen leden werden in orde bevonden. In een adres van de dames Verhoeven en Prins, helpsters aan de bewaarschool, werd verzocht om extra-belooning voor de meerdere diensten,aan de bewaarschool newezen, tijdens de afwezigheid van een bewaarschoolhoudsters. Gevraagd werd het jaartractement van het hoofd, zijnde f600, onder haar te willen verdeelen. De voorzit ter vond het verkieslijker eerst over te gaan tot benoeming van een hoofd voor do school Voorbereidend L. O. Er waren 16 sollicitanten, algemeen wilde men de titularesse als proef voor 2 maanden benoemen. Ter bespreking der candidaten ging de Raad in geheime zitting. Na her opening werden aanbevolen de dames Prins van, 's-Gravenhage, Bouwring van Hoorn en Grootegoed van Leiden. Bij stemming verkreeg mej. Bouwring vijf van de zes stemmen. Tot 1 Janua- rie 1908 zal zij tijdelijk werkzaam blij ven en daarna zou zij voor vast wor den aangesteld. Nog deelde de voor zitter mede, dat mej. Verhoeven f125 en mej. Prins f110 extra zouden ont vangen. Nog werd vastgesteld het tractement van den aan te stellen directeur der gasfabriek. De voorzitter stelde voor, f 1000 plus woning, vuur en licht. De heer Conijn wenschte een tractement uit te keeren van f 800 met twee twee- j aarlij ksche verhoogingen van f 100 plus woning, vuur en licht. Dit laat ste voorstel werd aangenomen. Voor de tweede maal ging de Raad hierop in geheime zitting om eenige reclames op den hoofdelijken omslag te bespre ken. KROMMENIE. Personalia. De heer M. E. Daan alhier is te Amster dam geslaagd voor 't examen hoold- akte. Raadsvergadering. Gisteravond hield de Raad onzer gemeente een openbare vergadering, onder voorzit terschap van den heer Mossel, burge meester. Aanwezig 10 leden. De geloofsbrieven van de heeren Woud, ten Wolden, Jongejans en Waal werden onderzocht en tot toelating werd besloten. Reclames op den hoof- delijken omslag waren ingekomen van de heeren C. Reijne en M. Schots. Het verzoek van IJ. Bloem en echt- genoote om in het_Godshuis te wor den opgenomen, werd met algemeene stemmen toegestaan. Een ingekomen rekwest van den heer Hoogers, als hoofd der Noorderschool, in zake het voorstel tot tijdelijke ofheffing derNoor- derschool, waardoor hij op wachtgeld zou worden gesteld, of een onderge schikte betrekking zou moeten ver vullen, werd als kenisgeving aange nomen. Ingekomen was een schrijven van den heer D. v. Leijden, naar aan leiding van een weigering van B. en W., om op den binnenberm van de Vaartkade een pakhuis te plaatsen, om bij raadsbesluit genoemde weige ring ongeldig te verklaren. Na een warme discussie tusschen den voorzit ter en den heer Verwer eenerzijds en den heer Schots anderzijds werd met 8 tegen 2 stemmen een voorstel van den heer v. Vliet aangenomen, om het tot een volgende vergadering uit te stellen. De aanbieding der gemeente rekening en de rekening van het Gods huis 1906 en de begrooting gasfabriek 1908, alsmede de vaststelling der reke ning van de gasfabriek 1906, werden in handen van daartoe gekozen com missies gesteld. Daar de bestaande seholen te klein werden voor het aan tal leerlingen, werd voorgesteld om de zuiderschool zoodanig te verbou wen, dat de noorderschool kon wor den gesloten, en het onderwijs in één school kon worden gecentraliseerd. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Tot havenmeester werd tijdelijk de politie-agent Jonker aangesteld met een voorloopige toe lage van f 1 per week. Ten slotte werd door den heer Schots aan B. en W. hulde gebracht voor de verfraaiingen die op de padlaan waren aangebracht. Hierna ging de Raad in geheime zit ting over. VOGELENZANG. Processie naar Noordwijk. Gisteren had de goedgeslaagde processie plaats van Vogelenzang en naburige gemeenten naar het marteloord van den H. Jeroen te Noordwijk. Niettegenstaande het 40-uren gebed te Lisse en de prijsuitdeeling te Heem stede ging een respectabel getal vau 263 pelgrims devoot en stichtend ter pelgrimage op. Mochten nu en dan ook scherp ge - teekende, zwarte wolken langs den hemel schuiven, voortgejaagd door een frisschen Noordelijken wind, over het algemeen was het weer, en zeker de stemming, uitstekend. Het enthusiasme van de beide Eerw. predikers, den Weleerw heer Hellebre kers, kapelaan te Haarlem, onder de Hoogmis, en den Zeereerw. heer Kabel, Pastoor van Bennebroek, op het mar- telvelveld, deelde zich aan heel de pelgrimsschare mee, en droeg niet weinig bij, tot het welslagen van de processie. De Weleerw. heer Verdegaal, mis sionaris uit den Belgischen Congo, celebreerde de Hoogmis. LISSE. Lissesche Bankveree- niging. Ingevolge besluit van de algemeene vergadering van aandeel houders d.d. 24 Juli is de heer Pitlo tot mede-directeur benoemd. NOORD WIJK-BINNEN. Perso nalia. De heer K. Lanbo van hier is te Amsterdam geslaagd voor 't examen hoofdakte. HAARLEMMERMEER. Schietoe feningen. Op Donderdag 1 Aug. a. s. zullen op het fort nabij Aalsmeer schietoefeningen worden gehouden. Mond- en Klauwzeer. Bij den landbouwer Kroon alhier is een rund aan de besmettelijke veeziekte mond en klauwzeer gestorven, terwijl men daar vreest, dat meer aangetaste run deren zullen bezwijken. Over het algemeen is in den aard der veeziekte, die thans in deze ge meente op verschillende plaatsen heerscht, weinig verandering waar te nemen. Afgekeurd. Twee lotelingen dezer gemeente van de lichting 1906, lotingsnummer 105 en 108, zijn wegens lichaamsgebreken voor den dienst bij de militie ongeschikt verklaard. Paard verdronken. Het paard van een landbouwer aan den Vennip- perweg viel in den „Tocht", zoodat het verdronk. SLOTEN. Arbeiderswoningen. De bouwmaatschappij „Sloterkwartier" zal aan den Sloterstraatweg 40 arbei derswoningen bouwen. Personalia. De heer C. H. B. Tollenaar van hier, is van bureelambtenaar van den Waterstaat 2e kl. bevorderd tot 3e kla;se. De heer H. J. Kavenborg, leeraar aan de ambachtschool en avondvak- teekenschool alhier is benoemd tot directeur der ambachtsschool te Does burg. De heer A. F. Lodeizon alhier is benoemd tot openbaar onderwijs te Rotterdam. Jubileum. Gister was de hter P. Honing, lampenist aan 't station der H. IJ. S. M., 25 jaar bij de maat schappij in dienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2