KATHOLJEKEN n Inhoud. De St Jacobus-keik te 's Heitogenbosch (met zes illustraties). „Monsieur Abraham". Naar het Engeisch van Una L. 7f)NnArSRI AH ZONDAGSBLAD Siiberrard. II. Drs W. J. F. M. Hendrichs (met portret). Het messenspel der „Vrede"s-Conferentie (met teekening van Van Gel- „N. Haar). Crt." dorp). Pastoor H. C. Verbraak (met portret). De Carnegie-medaille (met Illustratie). Draag ennir.g der Vredes-Conferentie „Stad en Land" 4 AllU 1907 (met twee illustraties). Hector Malot f (met portret). Het goed: voorbeeld (met illustratie).„Marls Stella" (met illus'ratie) 4 All5* 1907 Een zonderlinge methode. Kruimkens voor verstand en hart. Anecdoten. Schaakspel. dragen van vroegere grootheid en voornaamheid. Voor het grootste gedeelte nemen thans de St Jacobskazerne met annexen en het geneeskundig gesticht „Reinier van Arkel" die ruimte in beslag. In 1430 werd er eene St Jacobskapel gebouwd, en volgens den Verlofbrief van Paus Martinus X is 1° Nov. van hetzelfde jaar begonnen met ernaast te bouwen een hospitium voor het opnemen van pelgrims naar Compostella, de beroemde bede vaartplaats ter eere van den H. Jacobus in Spanje. In 1569, bij de verdeeling der stad in vier paro chies, werd de kapel de parochiekerk van het stadsgedeelte, dat zich uitstrekt van de Geerlingsche brug tot aan de wallen, terwijl ook tot de St Jacobsparochie gerekend werden de bewoners der huizen buiten de Veste tot Hintham. In het jaar 1584, te klein geworden, werd zij vervangen door de nog bestaande St Jacobskerk, nu onderdeel van de St Jacobskazerne. Dit trot- sche monument, grootsch in afmetingen, hecht en sterk, in de schaduw van de St Jan zich verhef fend, kon den tijd trotseeren, maar niet, helaas, weerstaan aan de geweldenarijen, waaraan de katho lieke Bosschenaren blootstonden na de inneming van de stad door Prins Frederik Hendrik in 1629. Hun kerk werd hun ontnomen en werd gebruikt tot het houden van protestantsche godsdienstoefenin gen. De toren der kerk is in 1632 gedeeltelijk en in 1752 geheel gesloopt. Bij resolutie van de Staten in 1689 werd de kerk bestemd tot paar denstal in 1752 lot arsenaal, en in den huidigen tijd is zij ingericht tot kazerne. Van nu af konden de parochianen der St Jacob slechts in het geheim hun godsdienstoefeningen houden. Na den inval der Franschen, in 1672, kregen de Katholieken weliswaar wat meer vrijheid, maar desniettemin moest het nog als een hooge gunst worden beschouwd, dat zij aan de St Jacobsstraat eene bidkapel mochten bouwen, welke in 1691 met verlof der Staten werd vergroot. Zoodra de druk der plakkaten was verdwenen, haastten echter de parochianen zich een Gode meer waardigen tempel te bouwen op dezelfde plek. Den 2den Oct. 1804 werd het eerste H. Misoffer opgedragen in de nieuwe parochiekerk. Weldra evenwel ver keerde de blijdschap hierover in droefenis. De pastoor, de Zeereerw. heer Ger. Henr. Molenmakers, die, zijn plicht doende, weigerde den door Napo leon I wederrechtelijk benoemden bisschop Van Camp te erkennen, werd gevankelijk weggevoerd, en de kerk werd op keizerlijk besluit gesloten. Weldra echter viel Napoleon, en 27 Februari 1814 kon de waardige pastoor zijn herderlijke bediening hervatten. Bij de nieuwe verdeeling der parochie, in 1842, werd de parochiekerk vergroot, en in 1844 werd zij door een nieuwe vervangen, met behoud alleen van het oude priesterkoor, om thans opnieuw plaats #E ST JACOBSKERK TE 'S HERTO GENBOSCH. Den in ons vaderland roemvol bekenden architecten Jos. Cuypers en Jan Stuyt is door het kerkbestuur der St. Jacobskerk in Den Bosch opgedragen, deze, in 1844 gebouwd, te ver vangen door een nieuwe, beter nog beantwoordend aan de verheven symboliek van den eeredienst, aan de behoeften der parochie, en in structuur betere waarboigen van hechtheid biedend. Die kerk is thans gedeeltelijk voltooid, zoodat zij reeds kan worden gebruikt voor de uitoefening van den eeredienst, en van een spoedige of minder spoedige vervul ling van den wensch van het kerkbestuur hangt af het afbouwen van den prachtigen met beelden rijk versierden voorgevel en van het nog ontbre kende van den toren tot een hoogte van 72 meter. De kerk staat in een oud stadsgedeelte, de „Wind molenbergstraat," in de middeleeuwen genaamd „de Wijntmolenbergh". In die dagen was deze een aanzienlijke stadswijk, wat nog blijkt uitdeschaar- sche overblijfselen van huisgevels, die de sporen De Sint Jacobus-kerk te 's Hertogenbosch, van de aichitecten Jos. Th. J. Cuypers en Jan Stuyt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 11