DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. J ongens-Patronaten. BUITENLAND. Zaterdagavondpraatjes. Ged, Oude Gracht 120, Haarlem ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1907. No. 6650, 32ste Jaargan f Bureaux van Redactie en Administratie: Telefoonnummer 1426. Kermistijd is er, en dan gaat er door menig Katholiek ouderhart 'n bezorgde gedachte voor hun kroost, voor hun opgroeiende jongens vooral. Want de verleiding die altijd be staat, treedt nu wat directer op. En jongens van veertien, zestien, achtien jaar, vooral in den werk •uransstand, zijn geen kinderen meer die aan een touwtje kunnen worden ineegeleid. Dan ontwikkelt zich juist de zelfstandigheid, door in het leven noodig is en niet kan gemist Worden, dan leeren ze op eigen beenen staan, dan maken ze de noodzakelijke leerschool die, de proefjaren van 't harde leven, dan gaat het eigenlijk, wat gods dienst en moraliteit betreft: er bp, of er onder. Gelukkig die jongens, die vast in hun schoenen staan, die weer standsvermogen genoeg bezitten om niet te .vallen, die door den gods dienst gestaald en door goed-ont- wikkelde begrippen voorgelicht wor den! Dat worden mannen voor de maatschappij, kerels waarop men bouwen kan, steunpilaren voor Staat en Kerk. Dat worden goede vereenigings- niannen, werkers voor hun gilde, ijverige leden van volksbond en vakorganisatie. Maar weinigen zijn er, die zoo ver komen zonder een flinken steun, zonder een krachtige hulp. Wie de jeugd heeft, heeft de maatschappij. Dat beseffen onze tegenstanders zeer wel, dat erkennen de aoeialis- len ten volle, en ze doen al het mogelijke om den onervaren jort- Reling, den opgeschoten knaap uit de volksklasse of uit de kleine bur gerij, voor zich te winnen. En dat gaat natuurlijk gemakkelijk: wan neer de fundamenteele overtuiging niet vastgeworteld zit in't jongens hart, dan leidt de geestdriftige, edi- alistische neiging der jeugd vanze.f naar elk uiterste. Dan heeft het ongeloof dat toch zoo gemakkelijk ia, het socialisme dat toch zoo recht vaardig en zoo mooi lijkt, het zeden bederf dat zoo aantrekkelijk zich voordoet, vrij spel. Dan trekt de °nagang met helaas reeds bedorven makkers zoo gemakkelijk mede naar liet kwaad, en zonder dat de katho liek-opgevoede jongeling het zelf merkt, is hij zijn godsdienst, zijn stri nge zedeleer, zijn katholieke overtuiging, zijn maatschappelijke beginselen voor het liven kwijt Eu daarom is het een even nood zakelijk als gelukkig werk, juist in die jaren als de Roomscbe jeugd het 't meest behoeft, haar een krach- tigen steun te geven ten goede, een fundament te leggen voor het ver volg, haar ;de wapens te verschaf fen voor dien pricipieelen strijd, die onze jongens strijden moeten, wil de Kerk en de geordende Maat schappij hen behouden voor zich, Welnu, dat doen de Patronaten. Sinds enkele jaren wordt het weik der Jongens-patronaten (over welke wij hier in het bijzonder spreken) in het Diocees van Haar lem op 't krachtigst gesteund, dank zij den stoot die onze Bisschop er aan heeft gegeven en den steun, die Mgr. onophoudelijk nog biedt. In verschillende parochies bestaat het Patronaat, waar den jongens uit den arbeiders- en kleinburgerstand vooral de voor het leven zoo nood zakelijke hulp wordt geboden, om op het werk, in de werkplaats of fabriek der verleiding te weerstaan, waar ook door gezellig verkeer en onderhoudende lectuur, door nutti ge en leerrijke voordrachten en allerlei andere middelen, het straat- loopen wordt gekeerd, de ledigheid wordt verjaagd en daartegenover nuttige dingen, die hun naderhand te pas kunnen komen, op allerhan de gebied den jongens worden ge leerd. Dat bedoelen, en dat doen de Pa tronaten. Zij beoogen de Katholiek-gods dienstige vorming van den Room- schen jongeling, en ze trachten hem juist in de meest-gevaarlijke en zwakste jaren van z'n leven zoo te vormen en te ontwikkelen, dat hij als man een goed en nuttig lid der maatschappij, een overtuigd Katholiek wezen zal. De kermistijd die komt, is ons een aanleiding om op het loffelijke en nuttige werk der Patronaten, óók hier te Haarlem, eens met na druk te wijzen, en ze in het alge meen nog eens in de aandacht onzer Katholieke stadgenooteu aan te be velen. De gel genheid hiervoor biedt zie!) daarom in dezen lijd zoo ge makkelijk aan, omdat menig ouder zooals we al zeiden juist nu 't meest-bezorgd is voor z'n jongens, nu de verleiding zoo groot, en zoo gemakkelijk en zoo algemeen is. Men zal dan nü ook juist het best begrijpen, hoe krachtig het Patronaatwerk z'n goed kan doen onder de jeugd, die vorral in onzen tijd zoo'n Roomschen steun in den rug, om oprecht te blijven voorde Katholieke zaak, zoo hard noodig hei ft 1 Wie dat begrijpt en naar we hopen hebben we door deze korte uiteenzetting nog hier of daar 'n zieltje voor 't Patronaatwerk ge wonnen wie dat goed begrijpt, zal ook de Patronaten krachtig steu nen Dat kan op verschillende manier. Hoofdzaak is, dat de jongens er komen, en de katholieke ouders hebben hiervoor te zorgen Hun jongens bezorgd te zien in de Pa tronaten, ze gesteund te weten door die nuttige instellingen, waar ze op geestelijk gebied den wapen handel leeren tegen al wat slecht is en gemeen en laag, waar ze ook op stoffelijk gebied worden geholpen en vooruitgebracht, dat is voor Roomsche ouders een geruststelling, die niet is te onderschatten Met den geldelijken steun van de ineergegoeden, die even noodig is als de daadwerkelijke steun van de ouders die er hun jongens tot mannen zullen zien gevormd, zijn de Patronaten een van de mooiste uitingen van het frissche sociale levtn onder ons, Katholieken. Zoo moge dat hier in Haarlem blijven: die nuttige instellingen mogen door aller medewerking met den dag in levensmoed en veer krachtige actie toenemen Wij voor ons zullen daar gaarne toe doen wat we kunnen, en we roepen de Hul] in van alle Haarlemsclie Ka tholieken, om onze jongens door het verspreiden van Godsdienstweten schap en vakkennis op deze voor- trefh lijke mauier mede te vormen tot ma .men, op wie aller hoop ge vestigd is voor de toekomst van Kerk en Maatschappij. Algemeen Overzicht, Frankrijk gaat tegen de Ma- rok kaansche roovers en moordenaars ageeren. Er zullen 2500 man voetvolk en 300 ruiters uit Toulon worden ge zonden, en het kabinet beraadslaagt druk, ook telegrafisch mei Clemen- ceau, die in Karlsbad zit. Deden zullen nog een paar oor logsschepen, de „Condé" en de „Du Chayla", naar de Marokkaansche watereu zullen worden gezonden. Ook de andere Zuid-Europeesche mogendheden hebben schepen daar heen gedirigeerdSpanje natuurlijk een heel aantal, en Italië zond er ook al een oorlogsvaartuig heen. Wat de oorzaak van den moord aangaat, heeft een der berichtgevers van den "Matin" te Marseille een onderhoud gehoud met den heer Donnadie, een der uitvoerders van de werken te Casablanca. Deze deelde hem mede, dat deze werken, behalve de inrichting eener haven ook nog den bouw van een metalen brug te Suffi omvatten. Aan die werken arbeidden onge veer 300 inlanders en 50 Europe anen, de laatsten meer als tech nici. Sedert geruimen tijd reeds kwa men de stammen uit het binnenland op gezette tijden aan het werk en eischten telkeus een vrij belangrijke som, bij wijze van schatting. Het scheen volgens den heer Dounadie, dat de Europeanen zich ditmaal niet hadden willen laten brandschatten en dat daarop toen de slachting volgde. Het kwade nieuws houdt overi gens nog niet op Een telegram uit Algiers maakt n.l hedennacht melding van zulke buitengewone voorvallen dat we er wel eens uitdrukkelijk de aandacht op mogen vestigen. Dit telegram zegt n.l. dat er in de stad Algiers een gerucht loopt, afkomstig uit Oran, volgens welk de staatsbank te Tanger geplunderd en de Engelsche consul tusschen Tanger en El Ksar opgelicht isl Als dat waar is, wordt het wer kelijk toch te gek. Want dan blijkt de stad Tanger, waar zooveel Europeanen huizen, ook al niet meer veilig te zijn En daarenboven: de Engelsche consul opgelicht, dè.t kan En geland dan jniet onder zich laten! Mac Lean is nog een ex-Engelsch- man, maar een waardigheidsbeklee- der als de consul: dat wordt heel iets anders! Eigenlijk zou men, in het belang van een goede toestand die dan toch eindelijk eens in Marokko heerschen moet, maar wenschen dat 't waar was. Want dan kwam er ten minste kans, dat de boel eens grondig werd opgeruimd 1 Zooals zoo dikwijls, is ook hier het verkeerde stelsel der mogendhe den de schuld van alles, en onge twijfeld zou Marokko al lang zijn gedegenereerd en nietsbeteekenend gouvernement, en z'n nietsbedui- denden Sultan zijn kwijt geraakt voor een krachtig Fransch-Spaansche pro tectoraat, wanneer niet keizer Wil helm door zijn befaamden tocht naar Tanger indertijd een spaak in het wiel had gestoken. Nu blijft het schipperen, en lap werk In Italië is de verhouding tus schen den Paus en de regeering ineens van tamelijk-goed vrij-slecht geworden. Gisteren spraken we er al over. Aanleiding is dat de ltaliaansehe regeering tot nog toe allerlei on gerechtigheden oogluikend toeliet, waartegen de Kerk tevergeefs maat regelen verzocht, als b. v. het best aan van allerlei inrichtingen, die door de Bisschoppen uitdrukkelijk verboden waren of waartegen deze openlijk waarschuwen, die zich echter als Katholiek voordeden en aldus ook noemden, verder het onbevoegd- dragen van geestelijk gewaad enz. Onlangs is er nu ontdekt, dat in een van die inrichtingen, wees huizen en zoo meer, dat zich ook als katholiek voordeed, zeer schande lijke dingen voorkwamen. Ofschoon de kerkelijke overheid al meerma len de burgerlijke autoriteiten op die schandelijkbeden had gewezen, deed deze laatste niets. Totdat nu onlangs 't al te erg werd, en.... nu is het gepeupel te hoopgeloopen, en niets onderscheidend richt zich nu een beweging tegen de kloosters en de Kerk in het algemeen. Daarom is Let trouwens den „ontdekkers" van die schanddaden waartegen de Bisschoppen zoo vaak al waarschuwden, te doen gewees' Dat is nu zoo duidelijk dat zei liberale bladen als de „Kölnische dat inzien: dat blad spreekt de hoo uit dat de ltaliaansehe autoriteite met tact en beslistheid deze „bui tensporigheden van het gepeupel zullen tegengaan, vooral daar personen zijn, die, niet tot de geestelijken stand behoorende, „priesterlijke gewaad misbruike om misdaden te bemantelen". Intusschen wordt het bericht we gisteren uit de „Croix" gave' over het afstel van 's Pausen jubi leum niet bevestigd. Wel zegt de „Osservatore Romano" dat Z. H. de Paus, met het oog o de boosaardige auti-clericale bewe ging in Italië, er ernstig aan kunnen denken de feestelijke viering van zijn gouden priesterjubilé uit te stellen en voegt erbij, dat, vroeg of laat, de H. Stoel in de pijnlijke noodzakelijkheid zal komen om de hatelijke campagne tegen de Kerk aan de regeeringen van alle be schaafde landen bekend te maken. De beweging, die zich over geheel Italië uitspreidt, zegt het blad, wordt zeker door de regeering ge duld, zoo zij er al niet medeplichtig aan is Nooit of nimmer het blad daagt ieder uit zijn woorden met feiten te logenstraffen heeft de kerkelijke overheid geweigerd op de meest energieke wijze mede te werken tot het uit den weg ruimen van eenig schandaal of van eenig misbruik, doch de laatste dagen hebben bewezen dat men dit an de burgelij ke autoriteiten in Italië allerminst zeggen kan Vandaag hoogstwaarschijnlijk heeft de ontmoeting plaats tusschen Ozaar en „Ka is er" op de rede van Swinemünde. Wat zou er te verbandelen wezen tusschen deze twee, zoo vraagt men zich af? Natuurlijk zullen er allereerst vragen van buitenlandsche politiek worden behandeld, dat ligt voor de hand, nu de leiders der buitenland sche politiek van de beide rijken ook aanwezig zullen zijn. Rusland, dat vrede en rust in de buitenlandsche staatkunde dringend behoeft, heeft in den laatsten tijd getracht door overeenkomsten met Japan en Engeland zijn internatio nale positie te bevestigen. il II i n n ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlemfl.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie il contant. De kalender in de war OJ beterschap aan de lacht De kennis en een conciiiant stand punt. Draaimolens van vroe ger en prachtpaleizen van tegen woordig. l)e genoegens en de lasten van een kermisreiziger. Em dreigend spook. Genoegen en nut van den bioscoop. Een operette die op 't programma staat. Vreempjes en een ver zoek aan de E, S. M. Nog etn verzoek, dat de dames kunnen overslaan. Natuurlijk kan ik het mis hebben, maar Aet komt me voor, dat de kalender van 1 jaar in de war is. Augustus is in het End, zou zegt mijn almanak maar ik geloof dat het October isGure windvla gen slaan om de duinen van 't Noord westen met kracht op onze stad, en de heeste menschen loopen te bibberen in bun zomerpakje. Met wie ik medelij heb, 'lat is vooral met de dames. Daar hebben ze rue in Amerika althans de naaister Van m'n vrouw vertelde dat verleden jaar de mode uitgevonden om korte mou wen te dragen. En sinds eenigen tijd is de mode in zwang, om de blousjes of Japonnetjes te maken van de dunste stof die je maar vinden kunt, en liefst nog •Het luchtgaatjes en opengewerkte kantjes erin Brrr 1 Daar loopen nu die arme 'ueigjes en vrouwen die gewillig aan de Mode hun gezondheid opofferen, te klap pertanden in zoo'n costuum, dat misschien erg goed is voor de binnenlanden van Afri ka, maar dat beslist hier niet deugt! Wie zal het vertellen, hoeveel rheumatiek en on geneeslijke ziekten er zijn opgedaan j uist door die verfoeilijke naaperij van landen Waar de mode beter zulke luchtigheidjes kan voorschrijven dan hier! Enfin: we zullen maar hopen op beter; -gisteren stond de lucht wat minder ruw dan de vorige dagen, misschien belooft °ns dat voor de volgende week wat zach ter weer. Te hopen is dat voor onze ker- fuisvierders I Met genoegen heb ik toch 'u het hoofdartikel van verleden week Zondag gelezen, dat onze Redactie op het Punt van kermis-vieijing geen exclusief standpunt inneemt, maar een soort van conciliant begrip huldigt, dat me wèl be Valt! We moeten waarschuwen tegen het. kwaad, dat zoo vaak met de kermis be dreven wordt, en dfidrtegen moeten we met kracht opkomen. Maar dat sluit niet in zich, dat we daarom het onschuldig vermaak óók moeten weren, omdat hel ongewild en desondanks vaak toch de aanleidende oorzaak is van veel slechte dingenNu, als de schrijver van dat hoofd artikel over de kermis iemand op z'n hand heeft met deze meening, dan ishetziker wel de Haarlemschi jeugd. Want die geniet Ze genoot nu al bij voorbaat deze week bij het „bouwen". Wat 'n prachtpaleizen zijn toch die kermistenten tegenwoordig. In onze jeugd amuseerden we ons in den eenvoudigen draaimolen, waar de paarden aan ijzeren stangen hingen en de „malle molenbaas" ons ronddraaide voor 'n cent een rit. Dan zweefden en hingen we boven den slijkerigen grond en 't was een vech ten en dringen op drukke dagen om erin te komen, dat de hardhandige impressario er wel eens met slaande argumenten moest tusschenkomen om het buitenpubliek en degenen die van zijn vermaak genoten, uit elkaar te houden! Ik herinner me nog best den tijd, toen de luxe van die draaimolens grooter werd. Toen was Tewe, de oude Tewe, dien we nu nog hier zien aan de poort van de prachtige tent die op de Groote Markt staat, de man van de draaimolens. Hij had er vijf of zes, van die gewone houten draaitoestellen, en 't was een heele onder neming, toen hij een nieuwe liet bouwen, geheel met kleeden versierd, waarop aller lei arabesken in kleurige kralen waren ge regen. Dat was het begin van de luxe. Voor duizend gulden aan kleurige gras- kralen zaten er op zoo'n draaimolen aan gebracht En het beeldhouwwerk, de paarden, ezels, leeuwen en de bakken, waarin het publiek als in schuitjes ge zeten was, kostten ook een hoop geld. Maar Tewe raakte dat niet. Hij verdiende geld genoeg, 't Ging met briefjes van honderd de deur uit, als hij inkoopen deed voor zijn daaaimolens, maar 't kwam bij duizend- en tienduizendtallen van cen ten weer grif terug! De kassiers van ver schillende plaatsen waar die centen wer den ingewisseld, weten er van mee te praten! Toen kwamen de nieuwe uit vindingen van onzen tijdstoom, electri- citeit, nieuwe mechanische vindingen En Tewe trok daar dadelijk partij van, in plaats van het paard, dat de taak van de vroegere duwers had opgenomen, kwam de stoommachine; in plaats van het plankje waarop de mannen van den draaimolen zicli in de ronde lieten mee sleep a als de molen stil m >est staan, kwam een mechanische rem. De draai molen werd van buiten geheel gesloten elect: isch licht en spiegelglas werden «ongewend in ruime mate, en zoo ont stonden de kristallen licht-paleizen die nu misschien maar dl te weinig op zich- zelve ile aandacht trekken, maar die wat beeld houwweik aangaat, wat electrische installatie betreft, om de machine en om den vernuftigen bouw, zelfs de aandacht van vakmannen verdienen. Tewe, de groote man van de draaimolens in ons Nederland, heeft z'n naam nog aan vele van die inrichtingen verbonden, hij heeft de heele vooruitgang van het bedrijf achtereenvolgens meegemaakt en rust nu op z'n lauweren. Of liever, rusten doet hij niet, want de bekoring van het ker- misbedrijf laat hem niet rustig thuis; hij is .altijd nog in de weer en zoo hij niet zelf zijn „etablissement" beeft, dan is hij bij een van zijn talrijke dochters of zoons of schoonzoons, die allen een „stoomca- rousel" of een „hippodroom", of een „bios coop" hebben. Merkwaardig bedrijf, dat kermisreizigersleven! Een leven vol af wisseling en bont als een kijkspel zelf! Marr een leven vol zorg toch ook. Want de concurrentie wordt scherp, en telkens eischt het publiek weer nieuwe dingen. En daarenbovende gulden tijden van vroeger, toen liet kermisbedrijf vrij of zoo goed als vrij is, zijn uit: de gemeenten zien scherp toe en ze eisohen een hooge belasting van de kermismenschenzoo'n stooraoaroussel moet duizenden guldens staangeld betalen voor deze eene week En nu dreigt, boven alles, nog het spook van de algeheele afschaffing der kennis sen, waartoe verschillende gemeenten al zijn overgegaan! Wel is waar hebben ze daar geen van allen succes mee gehad, want ze hebben óf langs een achterdeurtje weer een soort kermisvermaak moeten binnenhalen, öf verschillende andere volks vermakelijkheden moeten subsidiëeren of zélf instellen omdat men het volk een algemeen „uit-zijn" op den duur toch niet kdn ontnemen, maar de groote en dure inrichtingen als dio van Tewe, de „spullen" en theaters, de meer verfijn de etablissementen als we er nög op onze kermis een paar hebben, raken door de afschaffing van de kermis toch aan lager wal! Ander soort van inrichtingen, de z. g. bioscopen of cinematografen waarvan we in die van „Albert Frères" op de Groote Markt wel een der fraaiste van alle dezer week krijgen, hebben daar van echter geen last. Voor deze blijft het veld open, ook wel als het soms eens tot afschaffing van d" kermis mocht komen! Nu, 't wordt al meer en meer betoogd, dat /.ulke inrichtingen niet alleen een vernia- aelijkheidiZijn, maar ook dat ze hun nut kunnen doen op groote schaal! Wat 'n prachtige uitvinding is toch deze „levende fotografie." Men moet ze zien, zooals ze in de keurige, werkelijk aanbevelenswaar dige tent van de gebroeders Alberts op de Groote Markt, over de Smedestraat, te zien zijn! Ik laat nu daar die koddige scónes, die evenwel hun groote verdien sten niet missen en vooral als staaltjes van wat de kunst vermag, belangstelling inboezemen. Maar daarnevens staan zoo veel leerzame dingen, als natuurkundige en volkenkundige tafereelen, spoorweg- reizen en dergelijke. En de zoogenaamde „feërieën" die vaak wonderen lijken van technische vaardigheid, dienen ook niet vergetenNeende bioscoop acht ik wer- kelijk een kermisvermaak, dat ook oude ren met belangstelling en genoegen zullen bezoeken, en 'n bezoek aan de 's middags in den Schouwburg gegeven voorstellin gen van Pathé Frères, of een visite in de keurige zaal van Alberts Frères op de Groote Markt, kan ik dan ook wel aan bevelen 't Zelfde kan ik zeggen van de aardige operette, „Jong Heidelberg", die naar onze krant al heeft gemeld, in de Schouw burgzaal „De Kroon" zal worden gegeven. Ik zou niet graag ongezien en ongehoord voor onze Roomsche menschen alle ope- retters of tooneelvoorstellingen, ook al lijken ze nóg zoo onschuldig, aanbevelen. Helaas komen zooals onze hoofdredac teur terecht dezer dagen schreef in tal van op zichzelf heel onschuldige tooneel- stukken soms opzettelijk gewaagde cou pletten voor, die niets met het stuk te maken hebben, maar die door de acteurs juist om hun „gepeperdheid" als 'n ver snapering voor 't daarop beluste publiek worden gegeven. Ik heb echter „Jong Heidelberg" door dit zelfde, zeer verdien stelijke operettegezelschap elders zien vertoonen, en het moet gezegd, dat deze artiesten werkeljjk een goed ensemble vormden en hun uiterste best deden om een kunstvolle opvoering te geven van deze aardige en amusante operette, die door Millöcker met zulke prettige muziek is voorzien. Het valt met reden te ver wachten, dat 't Ned. Operetten-gezelschap ook hier te Haarlem het gewaagde en „schuine", wat aan sommige kermis-op voeringen helaas zoo vaak wordt verbon den, verre van zich houden zal! Ons Roomsche publiek is daar niet van ge diend, en het heeft gelijk! En daarom kan het een aardige, vroolijke operette als „Jong Heidelberg" is, ook juist met zooveel te meer pleizier gaan bijwonen! Het zal daar trouwens niet aan mankee- ren, hoor ik! Want al in verschillende kringen werd het me dezer dagen gezegd, dat „De Kroon" nummer één van het rijk- voorziene kermis-programma zou wezen voor de volgende week! En niet alleen bij onze stadgenooten I Want Haarlem zal zich van morgen afzien overstroomd door een massa vreem delingen: de Amsterdammers vooral hou den wel van een Haarletnsche kermis- viering, en met de voordeelen van zoo'n Amsterdamsohe invasie krijgen we helaas ook wel eens de nadeelen ervan op ons dak, als er onder die kermisklanten aller lei „ongewenschte" bezoekers en bezoek sters mee sluipen! Maar er zijn toch andere bezoekers van elders genoeg, die vaak „Ia note gaie" brengen aan verschillende tafreeltj es welke men langs de straat zoo hier en daar ont moet Morgen zal de stroom van bezoe kers beginnenen je kunt er zeker van wezen dat de Electrische uit Amster dam weer heele karavanen meebrengt I O ja, over die elecrtische nog een woordje. De dienst van onze E. S. M. van Amster dam naar hier en van hier naar Zand- voort is eenvoudig prachtig ingericht. Dat geeft iedereen toe! Maar een kleine aan merking heb ik toch te maken, en ik doe dat in het belang van de maatschappij- zelve, omdat ik weet hoe et' zoo dikwijls tegen haar gemopperd wordt. De E.S.M. geeft, zooals men weet, op de ceintuurlijn retourbiljetten naar Zandvoort, die ook bij het terugkomen recht geven vooreen rit op de ceintuurlijn. Maar Zondags na drie uur wordt dit laatste voorrecht op geheven, volmaakt terecht, dunkt mij, en daartegen gaat ook niet mijn bezwaar. Maar wèl acht ik het verkeerd, dat de E.S.M. dat niet publiceert of niet telkens door de conducteurs de passagiers uit drukkelijk laat waarschuwen. Eiken Zon dagmiddag toch treffen de conducteurs der ceintuurbaan na drieën telkens een heel aantal vreempjes aan, die met 't kalmste gezicht in de wereld hun retourtje vanuit Zandvoort vertoonen.... En dan,! volgt natuurlijk 'n ietwat langdurige en naar het temperament der reizigers öf stekelige öf lachwekkende discussie, die echter ten slotte uitloopt in een extra 7J/2 cents biljetje. Ërg is dat nu wel niet, maar velen mopperen dan toch, en dat kon voorkomen worden door een flink aanplakbiljet in de wagons of op de statiorrs, en door den conducteurs op te dragen, uitdrukkelijk te waarschuwen! Mag ik de directie der E. S. M. eens met nadruk hierop wijzen? Het is in het belang van het vreemde lingenverkeer zoowel als in het belang der Tram-maatschappij, dat er in dit opzicht geen onduidelijkheden of misverstanden plaats vinden I In het belang van het vreemdelingen verkeer of juister ge/.egd in het belang der mannelijke vreemdelingen in 't alge meen, onzer er mannelijke stadgenooten op de tweede plaats daarbij, heb ik nóg een klacht, die tevens een verzoek inhoudt. Dat klinkt geheimzinnig, hè? Ja, en daar komt bij, dat ik die klacht haast niet durf uiten Nög geheimzinniger! Want ze betreft, met permissie, destraat- gelegenheden waarvan men in gezelschap maar niet spreekt, en die men toch vaak... zoo hard noodig heeftde urinoirs. Allo, 't woord is er uit, en nu zal ik ook maar zoo gauw mogelijk zeggen wat ik ervan te zeggen heb. En dat isuri noirs mankeeren er héél wat iff onze stad Een vreemdeling kan ze haast niet vin den, die er nog zijn, en ook de stadgenoot moet soms nog heel eind loopen voor hij er een te pakken krijgt IIk wil er nu maar niets meer van zeggen: „onder ons meisjes" begrijpen we mekailr wel. Maar de gemeente, die deze dingen-doet plaatsen, zal goed doen om vooral in de buurt der hoofstraten eens uit te kijken naar geschikte plekjes om er zoo'n noo dig meubel neer te'zetten. Daar zal een volgende keer nog wel eons gelegenheid zijn, om als 't noodig blijkt enkele geschikte plaatsen daarvoor op te noemen, maar ik meen echter nü met reden te mogen veronderstellen dat de lezers van dit Zaterdagavoudpraatje genoeg zullen hebben van dit onderwerp, en daarom houd ik er mee op, en sluit tevens m'n weekpraatje met 'u „tot de volgende week 1" 3 Augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1