t BINNENLAND. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. Een drama. Op deze pogingen za], naar het eet, de samenkomst bij Swine- ïünde geen invloed oefenen. Zij zou dan alleen toonen dat lusland ook met Duitschland de aeest vriendschappelijke betrekkin- en wenscht te onderhouden en at de nieuwe richting in de buiten- mdsche staatkunde van Rusland een onvriendschappelijke bedoelin- ;en tegenover Duitschland heeft. Aldus spreken alle gezaghebbende •laden. Maar het komt ons toch voor, lat dit alleen niet voldoende is om oo'n buitengewone ontmoeting als leze keizerbijeenkomst is, te keu- chetsen I Er zal nog wel wat meer aan de ïand zijn I Maar.daarvan zullen re later eerst wat gewaar worden Nieuwtjes in drie regels. Uit België,hooren we, dat Zeebrug- ;e op z'n Amerikaansch tot een stad van *>.000 inwoners zal worden gemaakt. Nu gaat het Amerikaansche eska- ler toch naar de Stille Zuidzee. Roose- relt's secretaris heeft het bevestigd. In de haven'van Portsmouth is ook en Zweedsch eskader aangenomen om leel te nemen aan de revue. Tan-Tai, de koning van Annam, 'en Pransch protectoraat in Oost-Azië, s wegens liederlij k gedrag afgezet. De Siberische lijn krijgt dubbel poor. Te St. Petersburg maakt men de •rootste haast met dit werk. )e verjaardag van de Koningin-Moeder. De verjaardag van H. M. de Ko- ïingin-Moeder is gisteren in de esidentie op de gebruikelijke wijze jevierd. Van den toren, van Rijks-en ge- neentegebouwen en van de huizen ran vele ingezetenen wapperde de driekleur, terwijl ook van de ge- antschapsgebouwen de vlaggen der verschillende rijken waren ontplooid. De parade werd gecommandeerd loor kolonel Wagner, 'commandant van het 2e reg. Veldartillerie, en geïnspecteerd door generaal van Srmel Scherer, gouverneur der re- lidentie. De jeugd trok reeds vroeg in len ochtend, met oranje getooid, aaar de draaimolens en kramen, lie ditmaal in verschillende volks buurtenBrouwersgracht, Prinsen gracht en Rijswijksche wegwaren jpgesteld. Ook te Baarn en op Soestdijk aeerschte blij volle stemming. Tegen half drie deden H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder een wandelrit door de ge meente en bezochten het Huis ter Eem. De beide Vorstin n en werden o veral ioor de vele bezoekers hartelijk toegejuicht. In den loop van den dag werd op het paleis door vele autoriteiten en particulieren in het felicitatie album geteekend. Vredesconferentie en Koningin-Moeder. Het volgend telegram is door den voorzitter der Vredesconferentie naar Soestdijk verzonden: De vertegenwoordigers van de mogendheden ter tweede Vredes conferentie vereenigd. hebben de eer Uwe Koninklijke Majesteit te verzoeken wel ter gelegenheid van Haren feestdag te willen aanvaarden hunne eerbiedige hulde en hunne gelukwenschen. (get.) NELIDOW. Van de gelegenheid, in de beide Koninklijke Paleizen geboden tot het doen van inschrijvingen in de felicitatieregisters, werd ook gebruik gemaakt door vele gedelegeerden ter Vredesconferentie. Minister Cohen Stuart. De minister van Marine, Cohen Stuart, zal na zijn aftreden in den rang van kapitein ter zee in het zee-officierencorps terugkeeren. De Ruyter-zegeli. De nog in aanzienlijken getale voorradige de Ruyter-zegels worden binnenkort met een overdruk in omloop gebracht als gewone post zegels van verschillende waarden. Bond Leo XIII. Men verzoekt ons opname van het volgende verslagje van de ver vergadering van den Bond van Vereenigingen van Geloof en We tenschap in Nederland, genaamd „Leo XIII", gehouden op Dinsdag 30 Juli j.l., des nam. l»/2 uur, te Arnhem. Tegenwoordig de heeren afge vaardigden van de vereenigingen van G. W. van Arnhem, Nijme gen, Oss, Helmond, 's-Bosch, Breda, Roermond en Amsterdam. Na goedkeuring van het verslag van den secretaris en der rekening en verantwoording van den pen ningmeester, werd levendig gedis- cussiëerd over het voorstel van G. W. te Breda, tot opheffing van den Bond „Leo XIII", welk voor stel ten slotte na stemming werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel van het Comité van Advies en In formatie, om art. 2, al. 1 der sta tuten te wijzigen als volgt:,. „Het Comité is samengesteld uit 3 leden en hunne plaatsvervangers, janrlijks door eene op de algemeene verga dering aangewezen vereeniging uit hare leden te benoemen." Als plaats voor de a. s. algemeene vergadering werd aangewezen Nij megen. Tot lid van het Comité, wegens aftreden van den Z.Eerw. Heer Pater F. Hendrichs (niet herbe noembaar, art. 2) werd gekozen de Z.Eerw. Pater Cyprian us Verbeek, te Oss. Gemengde Berichten. Lege regenbakken. Door de langdurige droogte is te Volendam gebrek aan drinkwater. Het gemeentebestuur van Edam laat het sinds eenigen tqd aanvoe ren te Volendam. De moord te Gronsveld. Te Gronsveld is met verbrijzelden schedel Woensdagavond een lijk van een klein meisje gevonden in den stal van den landbouwer Hou- ben, bij wien het tienjarig meisje als pleegkind woonde: in den stal lag een geweer, waaruit het schot schijnt gelost. Men staat hier voor een raadsel. Gistermiddag is er an dermaal lijkschouwing gehouden. De marechaussee's bewaken het lijk. Felle uitslaande brand. Door een onbekende oorzaak ge raakte gisternamiddag de landbou werswoning van H. Quint aan den Franschen weg te Eist onder de gemeente Rhenen in brand. Het geheele perceel brandde uit, van den inboedel werd slechts een deel gered. Huis en inboedel waren ver zekerd bij de Brusselsche Assuran tie Mij. Door den feilen wind sloe gen de vonken spoedig over naar een op 100 M. gelegen landbou werswoning, bewoond door de wed. Van Nellestein, die evenals de aan grenzende woning van E. Quint spoedig in den asch werden ge legd. Beide laatste perceelen waren niet verzekerd. De brandweer ter plaatse kon wegens reperatie der bluschmiddelen geen dienst doen, zoodat de brandspuiten uit Rhenen werden gealarmeerd. Postduif aangevlogen. Te Koog a/d Zaan, Machinisten straat A 174, is komen aanvliegen een roode postduif, met zilveren ring om een der pooten, no. 26807, 8e Wijk, An vers. De eigenaar kan zich aan bovengemeld adres ver voegen. Zilverdieven. Dinsdagmiddag vervoegden zich bij den goudsmid S. op het Rokin te Amsterdam twee jongelieden, Franschen, Gas ton B. oud 21 jaar en Auguste C. oud 27 jaar. Zij deelden mede in het bezit te zijn van een gouden ring en een grooten voorraad zilveren lepels. De goudsmid S. zeide, dat de ring niets voor hem was, doch dat hij de lepels wel eens zien wilde. Volgens beschrijving was het Hol- landsch zilver: de ring was van Fransch fabrikaat. Intusschen waar schuwde de heer S., meenende dat een en ander wellicht in verband met de Haagsche inbraak kon staan, de politie, die zich 's middags verdekt opstelde. Toen de jonge lieden het zilver, dat Hollandsche keur draagt, 's middags kwamen brengen, werd hun verzocht de rechercheurs uaar het bureau te volgen. Hier konden de heeren geen be sliste verklaring afleggen omtrent de herkomst van het zilver, waar om aan het aanvankelijk voornemen om de beide vreemdelingen over di grenzen te zetten, gevolg werd gegeven en zij, tot een nader onder zoek zou zijn ingesteld, op het hoofd bureau van politie werden gehou den. De beide Franschen wonen sedert korten tijd te Amsterdam. Door de recherche zijn naar alle deelen des lands en ook naar het buiten land telegrammen verzonden, doch tot gistermorgen werden nog geen voldoende inliehtingen verkregen. Vermoedt wordt dat het zilver van een inbraak in België afkomstig is. De heer Batel leidt persoonlijk het onderzoek. Vaststaat, dat deze aanhouding in geen enkel verband met de Haag sche inbraak staat. Een veelbelovend bede laar. Te Oranjewoud (Fr.) bedelde een jongeling die zijn rechterarm scheen te missen daar de mouw van zijn jas aan zijne zijde slingerde. De politie kreeg argwaan, onder zocht hem en nu bleek het, dat hij den arm op den rug had bevestigd, alleen met het doel om medelijden op te wekken en reeds een aardig duitje had ontvangen. Hij bleek te zijn de 20 jarige H. uit Heeren veen. Er werd proces-verbaal op gemaakt wegens bedelarij, Valschgeld. Bg de poli tie te Amsterdam is een valsch bankbiljet van f 40 gedeponeerd. Een kindje gevonden. In een coupé 2e klasse van den trein die gisterenmorgen te 7 17 uit de richting 's-Bosch te Zaltbommel passeerde, werd gevonden een goed gekleed kindje van een of twee dagen oud. Het wicht is voorloopig aan de zorgen van den stationschef overgegeven. Een onderzoek wordt ingesteld. Op den dissel gevallen. Te Koegras is een bouwersknecht bij het hooien van den wagen op den dissel ervan gevallen. Hij brak hierbij den ruggegraat. Kort daarop is hij aan de gevolgen overleden. De ongelukkige laat een vrouw met 3 kinderen na. Eea been verbrijzeld. Gisterenm orgen had te Amsterdam in de Sarphatistraat bij het Amstel- Hotel een treurig ongeluk plaats. Terwijl de tram nog in beweging was, sprong een hulponderwijzeres, mej. N. D., uit de Van Ostadestiaat., van het voorbalkon van den bij wagen van lijn 3, waarbij zij liet ongeluk had, onder de tram te geraken. Met verbrijzeld been werd zij opgenomen en naar het O.L. Vrouwe- gasthuis overgebracht. Vermoedelijk zal het been geam puteerd moeten worden. Gezonken. Aan het Eek en Wielsche veer is een schip met steenen gezonken van den schipper Den Oter uit Ingen. Daar het on geluk in den nacht gebeurde, mag het als een wonder beschouwd worden, dat de opvarenden zijn ge red. De stand van het gezonken vaartuig is van dien aard, dat de passage niet gestremd wordt. Schip en lading zijn verzekerd. Door den drank. Don derdagavond is een 30 jarige te Vlissingen wonende man, die in benevelden toestand verkeerde van de tram tusschen Middelburg en Vlissingen gevallen. Hij kwam tusschen de wielen terecht en werd ongeveer een 60 meter medegesleurd. Opgenomen bleek hij de pols gebroken te hebben en was zijn borstkas inge drukt. Bovendien had hij nog an dere kwetsuren bekomen. Hij is met de tram naar Vlissin gen vervoerd en daar in het gasthuis opgenomen. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Tusschen de machine geraakt. De 17-jarige Joh. Bor ger van Makkum, hulpstoker op een der veerbooten tusschen Enk huizen en Stavoren, geraakte giste ren in de machinekamer met het hoofd tusschen de machinedeelen bekneld en werd ernstig verwond. Naar het Snouck v. Loosenzieken huis overgebracht, was de ongeluk kige reeds binnen 't uur overleden. BLOEMENDAAL. Concert. Gisterenavond gaf het Bloemeu- daalsche muziekkorps „Crescendo" een concert in den tuin van hotel „Hartelust," bij welke gelegenheid die tuin fantastisch verlicht was. Dank zij het gunstige weer, waren vele bezoekers opgekomen die konde genitten van de heerlijke muziek. Het programma bevatte een 10 tal nummers die zeer verdienstelijk ten gehoore werden gebracht en be wezen hoe de, directeur van zijn korps weet te maken een goed muziekkorps. Nadat eenig vuurwerk was afge stoken eindigde het concert om streeks elf uur en keerden allen zeer voldaan naar huis. Inkwartiering. Van 18 tot 20 September e.k. zullen te Bloemendaal worden ingekwartierd: De Staf van het 10e Regt. Infan terie 1 Peleton Cavalerie, 1 Bat terij Veldartillerie en het 3e Batal jon v/h 10e Regt. Infanterie ter gezamenlijke sterkte van 8 officieren en 163 onderofficieren en minderen met 90 paarden. ZANDVOOKT. Aangekomen bad gasten: J. Horedijk, Dordrecht, Groot Kijkduin. C. ter Kuile, Enschedé, id., J. van Andel, Roermond, id. M. van Marle Rotterdam, id. J. en A. ter Kuile, En schedé, id. 2 pers. Paul Helmann, Dussel- dorf, hotel Groote Badhuis. C. H. Bebel, Hilversum, id. F. Schols, Amst. Baan 7, 6 pers. A. Bonnike, id. Pension Marezate 8 pers. M. Borst, Wurzburg, id. 4 pers. A. Rozenstein, Neisse, id. 2 pers. J. D. H. Koppen, Amst., Groote Krocht 7. E H. van Ittersum, Haarlem Gerkestraat 16, 4 pers. Karei Alberts, Joure, Villa Betsy, 2 pers. Mevr. Joure, Villa Betsy. 2 pers. Mevr. L. Haagmans, Amst., Kerkstraat 80, 3 pers. P. Debuser, Dusseldorf, Pen sion Perseverance. Het droevige onheil te IJmuiden. Naar de vier verongelukte kinderen is tot nog toe zonder eenig resultaat gezocht. Nader vernemen we: Men kan aannemen, dat de dood strijd der kleinen een korte en geen zware is geweest, daar zij onmiddel lijk door den golfslag moeten be dwelmd zijn; vandaar dan ook, dat zij terstond verdwenen. Heel even kwam men een nog te zien. Slechts noodé moesten eindelijk de zwaar beproefde Broeders de plaats des onheils verlaten, om de anderen aan hun zorg toevertrouwden veilig naar Amsterdam terug te voeren. De eerw. heer J. W. M. de Jonge, kapelaan te IJmuiden, die ook reeds aanstonds hulp had verleend, nam op zich verder voor alles zorg te zullen dragen. Toen de Broeders reeds op de boot waren, kwam men hun mededeelen, dat een lijk was opgevischt. maar dit bleek, door een later bericht, uit I.Jmniden ontvangen, onjuist te zijn. Tot laat in den avond heeft men vruchteloos gedregd geen der om gekomenen werd gevonden. Geheel der avond van Donderdag hing de schel niet stil aan het Sint Aloysiusgesticht te AmsUrdam; zoo dra het bericht in de stad bekend was, stroomden de familieleden der jongens naar het gesticht toe, om te vernemen, wie verongelukt waren. Nog laat in den avond stonden vele nieuwsgierigen voor het gesticht het droevig geval te bepraten. In het weeshuis is een cha] elle ardente ingericht voor het geval de lijken gevonden worden. Broeder-overste, met nog een Broe der, was gistermorgen weer naar IJmui den vertrokken. IJMUIDEN. Mej. A. Wouts, te- lephoniste aan het postkantoor al hier, wordt 16 Augustus overge plaatst uaar het kantoor te 's-Gra- venhage. L1SSE. Verlof. Onze Burgemeester is heden voor een maand met verlof vertrokken. Zijne functie van burge meester wordt waargenomen door den oudsten wethouder, de heer G. van Parijs en die van Secretaris door deD len ambtenaar ter Secretarie, den heer J. C. Zaneveld. Hooi broei. Gisteren was de landbouwer Duineveld. alhier, genood zaakt zijn volle barg met hooi, wegens het te sterk broeien, geheel uit te gooien. Dit is reeds de vierde maal in de laat ste zes jaren, dat dit bij denzelfden persoon moet gebeuren. NOORD WIJKERHOUT. Benoemd. In plaats van den op 1 Mei jl. op zijn verzoek eervol ontslagen postbode A. Waal, is benoemd H. J. Busch- man. Met genoegen werd deze benoe ming hier vernomen, wijl Buschman bij de tijdelijke waarneming dier betrekkingen heeft getoond een accu raat en vlug beambte te zijn. Gemeenteraad. Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Noordwij kerhout op 1 Augustus. Wordt medegedeeld de goedkeuring der af- en overschrijvingen, waartoe in de vorige vergadering werd besloten. Op diens verzoek wordt aan den heer J. Verwaard, met ingang van 1 September e.k, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare sch jol te Zilk. De geloofsbrieven van de heeren K. Oostdam Ez. en G. Bouwmeester, her benoemde raadsleden, worden onder zocht en in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating wordt besloten. Van het St. Jacobs Godshuis wordt pl.m. 40 M2 grond gekocht voor de verbreeding van den weg bij de school in de Zilk. Deze grond zal worden geruild tegen een even groote opper vlakte, toebehoorende aan den Zil- kerpolder. Eveneens zal met de douairière Gravin van Lijnden ongeveer 40 M2 grond worden geruild, liggende bij liet Raadhuis. Tien petroleumstraatiantaarns zulen door gasolinelantaarns worden ver vangen. WATERGRAAFSMEER. Uitbrei dingsplan. Gedep. Staten van Noord Holland hebben het uitbreidingsplan der gemeente goedgekeurd, zooals het door den Raad is vastgesteld. AALSMEER. Jury. De heer G. Baardse alhier heeft zitting iu de jury der Nat. Tentoonstelling van planten, bloemen, bouquetten, bloem werken, vruchten* enz. die op 9, 10 en 11 Augustus te Driebergen zal worden gehouden. Personalia. De heer G. W. Gomello alhier is benoemd aan de school van H. van Maanen, Kei zersgracht 385 te Amsterdam. „Arti et Religioni." In de jong ste algemeene vergadering der R. K. gemengde zangvereeniging „Arti et Re ligioni" alhier, werd o. m. door den voorzitter het a.s. feest concert ter ge legenheid van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Pius X in beopreking gebracht. Zooals reeds vroeger in ons blad werd meegedeeld, zou men trachten dit feestconcert te doen plaats vinden bij de opening van het jubeljaar in September a.s. Door onoverkomelijke bezwaren moest echter van dit voornemen wor den afgezien, en zoo werd met alge meene instemming der vergadering flink bezocht besloten het officiëel Pausconcert, te geven door de R. K. gemengde zangver: „Arti et Religioni" op oen nader te bepalen datum, zoo mogelijk op den dag van 's Pausen heer lijk feest in September 1908 te doen plaats vinden. Tevens werd besloten bij de opening van het z.g. concertseizoen een uit voering te geven voor de donateurs en kunstlievende leden. In de maand Augustus zullen géén repetitiën gehouden worden, terwijl de leden voor de eerstvolgende repe titie in September zullen bijeengeroe pen worden. De Kermis. Ja, de meesten zijn al eeDS, „rond geweest", en hebben te voren al „ge noten" van de heerlijke verwachtin gen der volgende weelc. Maar daar zijn~"er 'toch'ook nog, die thuisblijven (al was het maar om 't mooie weerl) of die niet houden van die druktemaar die toch 'ns Willen weten „wat er staat." Om na te pluizen met de buren, hoe de kermis in verval raakt, en hoe ze in hun jongen tijd mee konden praten van Carré, en van Blanus en Dassie, en van nog zooveel andere „groote spullen." Enfin, hoe 't zijhet gebruik wil nu eenmaal, dat 'n krant aan de lezers te voren een opsomming geeft van al'es, wat er te doen zal wezen En daar willen we ons niet aan onttrekken! Ziehier 'n lijst: Op de Markt, Albert frères met hun prachtige Bioscoop-tent, de first class-kramer van Uiterwijk en Con- sael,Wesseling's wafelkraam, de stdom- caroussel van Tewe, 'n schiettent, 'n fotografietent. Op de Oude Gracht (KI. Hout- straat-Verwulft)Stuvé'snougatkramen, speelgoedkramen, koek- suiker- en wafelkramen. Op het V er wuift: o.m. wafelkraam en stoomdraaimolen van Xhaflaire. Op de Botermarkt: de tobbo- gan, oliebollenkramen. Op de Oude Gracht van Ver- wuift tot Zijlstraat: nog een Bioscoop, poffertjeskramen, nougat-, speel- goed en andere kramen. Op de Smalle Oude Gracht nog een draaimolen, een sterke juf frouw, een 'jluchtschommel,*'n werp- tentje, oliebollen en slagmachines. Voorts door de heele stad de be kende zuur- en palingkraampjes. Dat is alles! We gelooven, dat we zoo volledig mogelijk zijn geweest, wat het eigen lijke kermisterrein betreft. Buiten het kermisterre n is ook héél wat te zien, dat gerust als 'n onderdeel van de kermis kan worden beschouwd. We hebben al over een en ander uitvoerig deze week geschreven, en kunnen dus heel kort zijn wat 't meeste daarvan aan gaat. In 'tBrongebouw speelt het variëte-gezelschap van Circus Pfiaging nit Rotterdam, met Maandagavond te beginnen, in de Kroon worden de Operettes gegeven, waarvan we zooveel al zeiden en waarover onze Zaterdagavond-prater heden schrijft; in de Vereeniging geeft het ge zelschap Stoel en Spree een fantas tisch, schitterend-gemonteerd stuk „Het koninkrijk der Vrouw"; in de Schouwburg geeft men het aardige blijspel „Huzarenkoorts" en zijn 's mid dags Bioscoop-voorstellingen, in St. Bavo treedt een mannenkwartet op, en voorts bebben talrijke „gelegen heden nog muziek en zang. Zoodat we maar zeggen willen, dat er gelegenheid te over is om pleizier te hebben en.z'n geld kwijt te raken I Het Concert en Vuurwerk in „de Bron." De muziek van het tiende heeft gisteravond in en om het park van het Brongebouw een dankbaar en geestdriftig auditorium gehad. En een zeer talrijk gehoor tevens. Geopend met het oude Wilhelmus, om het karakter van het feestconcert niet uit het oog te doen verliezen, want de muziekuitvoering gold onze jarige Koningin-Moeder, werd het pro gramma recht verdienstelijk, ja in een paar nummers zelfs hoogst voor treffelijk, uitgevoerd. De ouverture „Dichter und Bauer van Suppé werd geestdriftig toegejuicht. Inmiddels was het publiek buiten het ijzeren afsluithek tot eene onaf zienbare menschenmassa aangegroeid. Het vuurwerk „moest gaan begin nen." Wèl was het waard gezien te wor den. Het eerste stuk „verlichting in de nationale kleuren" bracht al dade lijk, onder opwekkende en geestdrif tige volksmuziek, de gewenschte stemming. En du kregen we achtereenvolgens te bewonderen briljantvuur en bril- juntzonnen, Grieksche fonteinen en batterijen van lichtkogels, gekleurde keerzonnen, fluitende telegraaf en tele fonen, enz. enz., alles te Yeel om op te noemen, en dit alles afgewisseld, onder lustige muziek, door vuurpijlen luchtslangen, lichtkogels en zwerm- fonteinen. Bij de slotdecoratie, waaronder we der het oude Wilhelmus, werd de stemming weder ernstig. Nu zag men, omgeven door brillantvuur en ge kleurde zonnen, de beeltenis van H. M. de Koningin-Moeder, terwijl schuine batterijen van gekleurde lichtkogels de lucht doorkliefden. Een hoera uit honderden, neen zeg gen we liever uit duizenden kelen, besloot den welgeslaagden feestavond, waarover de naar-huis-keerenden over de overdrukke Houtstraat hunne be wondering en tevredenheid herhaal delijk en met geestdrift bleven uit spreken. De kranten staan vol over het droeve drama, dat zich Donderdagmiddag af speelde op den Noorderpier te IJmui den. Thans is in onze stad een drama te vermelden. Wel niet zóó verschrik kelijk als te IJmuiden, maar toch ook diep treurig en allerverschrikkelijkst voor het zwaarbeproefde gezin, dat zoo ineens in diepen rouw werd gedom peld. Het was gistermiddag tusschen half 3 en 3 uur. In de achterkamer der familie C. van Poorten, wonende Lange Anna- straat no. 25, bevonden zich moeder de vrouw, haar 3-jarig zoontje Corry en grootmoeder, die een paar deuren verder woont. Vader was op 't werk der Katoenmaatschappij Prevenière. Moeder was poffertjes aan het bakken op een petroleumstel en verrichtte in tusschen andere werkzaamheden in de kamer. Corry was begrijpelijkerwijze erg begeerig naar de heerlijke poffertjes, waarvan hij er al eenige van moeder hadjmogen proeven. Heel handig had hij er een stoei bijgeschoven en op zijn knietjes zittend bij 't petroleumstel sloeg hij al maar door met gretige blikken net baksel gade. Hoe het verder gebeurd is, of hij aan 't petroleumstel geduwd heeft, danwel of hij er aan getrokken heeft, op een gegeven oogenblik viel het stel om. Stroomen petroleum vloeiden over de tafel, op de stoelen, op den grond en ook op 't lichaampke van den kleinen Corry, die in zijn kinder lijkheid zoo onvoorzichtig was ge weest. En overal uit al die stroomen sloegen als bij tooverslag de helle vlammen en deelden zich mede aan 't kleedje onder de tafel, aan stoelen, aan de tafel zelve, aan alles wat er brandbaars in de onmiddellijke nabij heid wasja ook aan de kleerkens van den kleinen Corry. De moeder en grootmoeder werden, zooals te begrijpen was, door een doo- delijken schrik aangegrepen. Zij schreeuwden om hulpen trachtten tevens met water, wat al een zeer slecht bluschmiddel was, het vuur te dooven. En in die wanhoopspogingen werd niet dadelijk gezien, dat de kleine Corry door de vlammen was aange tast en de allereerste hulp behoefde. Dikke rookwolken hoopten zich op in de betrekkelijk kleine ruimte der achterkamer en de reeselijke petro- leumstank maakte een langer aanwe zigheid schier onmogelijk. De moeder was bij haar edel reddingswerk, ten laatste ook om haar kindje te vinden dat niet^te g vinden) jwas,(zelf, in ,brand gevlogen. En met de bratidende kleeren aan het lichaam, dat reeds overal brandwonden vertoonde, ijlde de arme ziel de straat op, uitende de akeligste wanhoops- en hulpkreten. Een voorbijganger, die met één oog opslag den toestand der ongelukkige overzag, rukte zich de kleeren van '1 lichaam, en doofde en bluschte daar mee het vuur aan de kleeren der vrouw, dat al maar door haar nieuwe vreeselijke wonden toebracht. En toen zijn de buren, in al hun menschlievendheid en behulpzaamheid de brandende kamer doorgedrongen, waarin doordringen haast een onmo gelijkheid scheen. Corry was zoek. In^bewusteloozen toestand was hij zeker van den stoel op den grond onder de tafel neerge vallen, waar men hemj'door de dikke rookwolken en door de oplaaiende vlammen niet kon zien. Maar ten slotte werd hij toch gevonden, de arme kleine. Hij was als het ware zwart verkoold, de kleerkens waren hem van 't lijf geschroeid. Maar één troost bij al deze narigheden, het ventje leed niet die vreeselijke pijnen, die dergelijke brand wonden kunnen veroorzaken. Want het ventje was geheel bewusteloos en den dood nabij. Men slaagde er wel in 't vuur in de kamer te blusschen en velen, zoo als de wed. Berendrecht. hadden zelf bij hun hulp ernstige brandwonden opgeloopen. Ook grootmoeder was op meer dan een plaats door de vlammen gewond. Het grootste gedeelte van het red dingswerk werd verricht door een der buren, zekeren Zandvoort, wien wij hier in dit relaas een warm woord van hulde brengen voor de edele menschlievendheid, die hij aan den dag heeft gelegd. Evenzoo een pas- seerende verpleegster bood hare dien sten aan. Inmiddels was de vader, die op de fabriek werkte, telefonisch op het ver schrikkelijk geval voorbereid Optsteld kwam hij aanzetten entrachtte ook nog te redden zijn vrouw en dierbaar kind. Te laat, helaas! De kleine Corry is in een deken gewikkeld en door den heer Verzijlberg weggedragen naar 't Gasthuis. Maar men wist niet of men daar een lijk of wel een nog levend wezen zou brengen. En de moeder is per brancard ge volgd naar 't Gasthuis haar lieveling. Ook zij wist niet meer, wat er gebeurde. Ook zij was geheel en al bewusteloos. En grootmoeder is in hare woning te bed gelegd, ook bewusteloos, niet zoozeer door de bekomen brandwonden dan wel door de hevige smart, die haar geheel en al heeft vermeesterd. Men kan ^zich de radelooze smart van den armen man en vader voor stellen. Zij laat zich beter gevoelen dan beschrijven. In al deze consternatie, want de Lange Annastraat zag zwart van de mensch'-n, kwamen de slangenwagen der politie en de groote brandspuit aanrollen, doch beide behoefden geen dienst meer te doen. Want de buren hadden 't vuur reeds gebluscht. Het vuur, dat een offer had geëischt. Want tegen zeven uur gisteravond is het reine zieltje uit het zwarte, deerlijk gehavende lichaampje opge- gestegen naar den schoonen Hemel... Corry was gestorven. Dat moest de geneesheer, dr. Maas, constateeren. Wat een verschrikkelijk geval. En in dien tijd lag de moeder geheel be wusteloos. Zij heeft op dat verbrande lichaampje niet meer mogen drukken den moederkus, den kus der liefde en der vertwijfeling tevens. Corry is heengegaan Nu vreest men nog voor de vrouw... De schrik en de wonden hebben ook haar gebracht tusschen de hoop en de vreeze. Moge deze tweede slag den armen man bespaard worden! Hedenmiddag vernemen wij nader: De toestand van de verbrande vrouw v. P., is zeer zorgelijk, zelfs levens gevaarlijk. De uiterste zorg wordt in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2