Sociale Berichten. Dit den Omtrek STADSNIEUWS. lis De aftredende minister heeft van de chefs der verschillende afdeelin- gen van het departement gisteren ochtend afscheid genomen. Uit de Staats-Courant. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, T. Zuikerberg, gemeente ontvanger te Winschoten en tot commies bij het departement van landbouw, nijverheid en handel, J. Wijnand Pippel, oud-vice-consul der Nederlanden en oud-hoofdagent der Oost-Afrikaansche Compagnie te Lourengo-Marques, wonende te 's Gravenhage. Met ingang van 8 April is aan den eervol uit zijne betrekking ont slagen minister van oorlog H. P. Staal, een pensioen verleend ten bedrage van f4000 'sjaars. De gewone audiëntie van den min. van landbouw zal Woensdag a.s. niet plaats hebben. Het Vredespaleis. Naar „Het Vad". verneemt, is aan den Haagschen kunstschilder Henricus opgedragen een der zalen van het Vredespaleis te deco reeren. De nieuwe stuiver. Zooals wij reeds meedeelden, in 's Rijks Munt thaus druk bezig met het slaan van de lang gewachte nieuwe stuivers. De eerste aanmunting bedraagt zes millioen stuks en wordt aan vankelijk in de zuidelijke provin cies in omloop gebracht, om te zien hoe zij zich tegen de Belgische stui vers zullen houden. De bedoeling bij het ontwerpen van dit nieuwe muntstuk is vooral geweest een kenmerkend onder scheid met het zilvergeld, en wel bijzonderlijk met het kwartje, te bereiken. Eerst na jarenlange proefnemin gen is er tot het thans uitgevoerde type besloten. Op de voorzijde staat de Konink lijke kroon, zooals die eindelijk officieel schijnt te zijn vastgesteld. Zij wijkt tenminste af van de tot nu toe geziene typen, doordat de vier elkander kruisende beugels niet doorloopen onder den rijksappel, doch zich omkrullen. De uiteinden der twee eikentakken, die de kroon flankeereu, zijn saamgebonden met een zwierig lint, dat het woord „Nederland" draagt. Dus niet meer de woorden: „Ko ninkrijk der Nederlanden", die voor komen op de andere munten. En in de ruimte hier onder staat het jaartal. Tramlijn AlkmaarWarmenhuizen Schagen. Voor de tramlijn AlkmaarWar menhuizenSchagen komt men volgens mededeeling aan de N. R. Ct." nog f34.000 te kort. Het bestuur van de Noorder Stoomtramvereeniging vraagt n u van gemeente- en polderbestuur van Warmenhuizen beide nog een ren teloos voorschot van f 5000 en f 5000 aandeelenkapitaal. Bij inwilliging van dit verzoek zal uit Warmenhuizen alleen f130.000 voor deze lijn bijeenge bracht zijn. Het polderbestuur, de verant woordelijkheid voor nog meer geld niet willende dragen, heeft tegen 14 dezer alle ingelanden tot een groote vergadering opgeroepen, ten einde hun oordeel te vernemen. Gemengde Berichten. Een woesteling. Zon dagavond is door de politie te Am sterdam een 20 jarig persoon aan gehouden, dieindeNieuwebrugsteeg een 15-jarig meisje zonder eenige aanleiding op den grond had ge worpen en tegen het aangezicht getrapt, waardoor een der oogen en de neus verwond werden. Het vrij ernstig gewonde meisje is in het binnengasthuis verbonden. Boomenmoord. Aan den Utrechtschen straatweg onder de gemeente Geldermalsen zijn een menigte jonge iepenboomen, door aan den voet den bast door te snijden, gedood. De politie doet een ijverig onderzoek naar den pleger van deze gemeene daad. De geteisterde boomenbehooren niet aan het Rijk, maar aan den eigenaar van de landerijen, die het gedeelte straatweg, waar de boomen staan, begrenzen. -Rustverstoorders. Zon dagnacht is het in den omtrek van de Zandstraat te Rotterdam weer erg rumoerig geweestvermoedelijk een gevolg van de verbittering onder een aantal kasteleins, die tevens nachtsnorders in hun dienst hebben, doordat zij zich door de nieuwe verordening op het rijden in hun bedrijf geschaad zien. Er werd met steenen en bloem potten naar de politie geworpen. De sabels werden getrokken en verscheidene klappen uitgedeeld, zoodat vier gewonden in het zieken huis moesten verbonden worden. Inbraken. In de tijdelijk onbewoonde villa van den heer Scheidius, aan den Velperweg bij Arnhem is ingebroken. Een aantal gouden en zilveren sieraden, als mede eenig geld, werden ontvreemd. Ook is weggenomen een Ameri- kaansche flobert-revolver met zeven lange patronen. In dienzelfden nacht werd ook ingebroken in de woning van den steenovenarbeider V., aan de Klin- gelbeek. Uit, het vertrek waar V. met zijn gezin slaapt, werd de por- temonnaie van de vrouw gestolen, terwijl uit een kastje ook nog eenig geld werd ontvreemd. Uit een door de politie onmid dellijk ingesteld onderzoek is reeds een vrij goed signalement van een der daders vastgesteld. Huiselijkkrakeel. Door de politie uit Ede is naar Arnhem overgebracht en na verhoor in het Huis van Bewaring opgesloten de 41-jarige landbouwer W. van E., die getracht heeft zijne vrouw met een broodmes om het leven te brengen. De twist moet ontstaan zijn over het al dan niet verkoopen van hunne woning. Toen de man weigerde en zijn vrouw aanhield, heeft hij haar met het mes een levensgevaarlijke wonde in de linkerzijde toegebracht. Onhebbel ij kheid. De redactie van de „Deutsche Wochen- zeitung" deelt mede, dat zij te Am sterdam bezoek kreeg van eenige Duitsche heeren en dames. Deze kwamen er zich over beklagen, dat zij, terugkeerende van een uitstapje naar Volendam, eerst in Edam en toen te Monnikendam, achtervolgd werden door boerenknapen met scheldwoorden als: Mofïenbende val dooden dergelijke. Toch hadden de vreemdelingen niet in het minst aanleiding gegeven tot zulk een behandeling. De redactie zegt, niet voor het eerst van zulk een ergerlijk optreden te hebben gehoord. Dit is niet alleen onhebbelijk maar ook wel het onverstandigste wat de Edammers en Monnikendammers doen kunnen. Een gelukkige oplos sing. In het belang van de ont slagen depothouders der gefailleer de firma A. Bluyssen Zonen met hare talrijke winkels, verneemt „de Telegraaf" het belangrijk bericht, dat de afdeeling Amsterdam, groot pl,m. 50 winkels, aan de bekende firma P. de Gruyter Zoon, te 's-Hertogenbosch is overgegaan. Men verwacht, dat de firma De Gruyter de exploitatie van bare nieuwe zaken wel op zulk 'n wijze zal voortzetten, dat het bestaan ook voor die velen verzekerd is. Het hoofd verbrijzeld. Een treurig ongeval had gister morgen nabij Franeker plaats. De melkrijder W. had zijn 7-jarig zoontje bij zich op den wagen. Het kind viel er af en de vader kon onmogelijk zoo vlug den wagen stilhouden. Het kind werd overre den en met verbrijzeld hoofd, naar men zegt, opgenomen. Een pseudo Staphor ster b o e r t j e. Te Hengelo (O.) heeft iemand, die zich uitgaf voor „een zoon van het Staphorster boertje," bij zekeren M., wiens vrouw aan tering lijdt, geld weten te krijgen voor geneesmiddelen, welke hij haar zou zenden. Toen die geneesmiddelen niet kwamen, deed M. aangifte bij den Rijksveldwachter Smits, die daarop den bedoelden persoon, zekeren W. W. uit Almelo, heeft opge spoord. Met brandende klee- ren gevlucht. Zaterdagnacht zag 'n agent van politie 'n man in de Gerard Doustraat te Amsterdam met brandende lijfskleeren aan, uit zijn woning vluchten. De agent heeft de brandende kleeren gedoofd en daarna is de man per rijtuig naar het binnengasthuis vervoerd, alwaar hij ter verpleging werd op genomen. De man verkeert niet in levensgevaar. Op de woning is door den agent een begin van brand gebluscht. Vermoedelijk heeft de man bij het opstaan een petroleum nachtlichtje omgostooten. Loos alarm. Zondagnacht 2 uur ontdekte een politieagent brand in een kruidenierswinkel in de Paul Krugerstraat te Rotterdam, toebehoorende aan N. T. J. Jansen. Hij sloeg met zijn sabel de ruit in, zoodat de vlam naar buiten kwam. In zijn zenuwachtigheid maakte hij alarm, zonder vooraf een onder zoek in te stellen. De brandweer kwam aanrukken met drie stoomspuiten, zes hand spuiten enz. enz. Inmiddels was de brand door een anderen agent van politie, die kal mer wist op te treden, met één emmer water gebluscht. Verdronken. Uit Hesselin- gen (Staphorst) wordt aan de Zw. Ct. gemeldEen aanvallig knaapje van den baas-arbeider Hk. Jonkers geraakte Zondagmiddag tegen den avond al spelende in het met de Reest in verbinding staande zgn. Beltgat. 't Kind verdronk. De ouders zijn radeloos van smart. Doodgevallen. Te Wittum (Limburg) is gisterenvoormiddag 16-jarige leidekkerszoon A. G., uit Gulpen, die werkzaam was op het ongeveer 8 meter liooge dak eener bierbrouwerij daarvan afgevallen; hij was terstond een lijk. Met het hoofd op de rails. Zaterdagmiddag had een zekere wed. V. dut Beugen op het kruispunt in het naburihe Oeffeit het ongeluk bij het zich in een anderen trein begeven, van den tun nel te vallen en kwam met. het hoofd op een der rails terecht. Op hetzelfde moment zette zich de daar tot vertrek gereedstaande trein in beweging De machinist bemerkte (nog juist den hachelijken toestand der vrouw en remde zoo sterk, dat de rem der locomotief brak. Deze bracht den trein evenwel tot staan, doch indien deze nog eenigszins verder gereden was, was bij de vrouw het hoofd van de romp gescheiden, daar de voorwie len der locomotief het hoofd raakten. Aan het cordaat optreden van den machinist heeft de vrouw dus te danken dat zij niet is overreden. Daar deze evenwel zichin bewustsloo; zen toestand b.vond, en door den val een gapende ernstige wond aan het voorhoofd had bekomen, is zij ter verpleging naar het ziekenhuis der eerw. zusters te Beugen ver voerd. Overboord geslagen. Zondagmiddag had zekere R. in het naburige Gennep, terwijl hij met zijn vaa tuig dat hij pas had ge kocht, een proeftocht ondernam, het ongeluk over boord te vallen. Ofschoon meerdere pogingen werden aangewend om weder op 't droge te komen, gelukte dit hem echter niet. Na hulpgeroep kwamen eenige lieden, waaronder de zoon van ge noemden R., aansnellen om den drenkeling te redden, hetwelk niet dan met de grootste inspanning gelukken mocht. Voorwaar een ge luk dat zich menschen in zijne nabijheid bevonden, anders had R. dezen tocht zeker met den dood moeten betalen. Patroonsvereenigingen. Van de „Verslagen en Mededeelin- gen van de afdeeling handel van het Departement vanLandbouw,Nijverheid en Handel"zooals we reeds kortelings gemeld hebben, is verschenen no. 1 van jaargang 1907, bevattende een „Overzicht van de in Nederland be staande Patroonsvereenigingen". In het Voorbericht wordt o.m. ge zegd Door de staatscommissie voor den Middenstand is bij haren arbeid de behoefte gevoeld aan een overzicht van de hier te lande bestaande pa troonsvereenigingen. Aangezien zoodanig overzicht ook in ruimeren kring van nut kan zijn, is het wenschelijk geacht, niet alleen de door de staatscommissie verlangde gegevens te verzamelen, maar deze ook na bewerking te publiceeren. Tot het omschreven doel worden de besturen der gemeenten met meer dan 10.000 inwoners en ook de besturen van andere gemeenten, waar Kamers van Koophandel en Fabrieken geves tigd zijn, uitgenoodigd de noodige opgaven te verstrekken, voor zooveel mogelijk na raadpleging van de ter plaatse bestaande Kamer van Koop handel, en deze opgaven werden ge toetst aan de nader van de vereeni- gingen zelve verkregen inlichtingen. De aldus verzamelde gegevens wor den hierbij tot een „Overzicht der Patroonsvereenigingen in Nederland" bewerkt, als uitgave van de afdeeling Handel van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, in het licht gegeven. Na, als afdeeling I, een lijst der vereenigingen, gesplitst in algemeene en plaatselijke vereenigingen, met vermelding van de omtrent elk dezer voor mededeelmg vatbare wetens waardigheden, volgt in afdeeling II een overzicht der vereenigingen, ge rangschikt naar de bedrijven, en in afdeeling III een overzicht der ver eenigingen, gerangschikt naar de plaatsen van vestiging, terwijl inafd. IV wordt vermeld, uit welke gemeen ten negatieve opgaven zijn ontvangen. Het is de bedoeling voortaan elk jaar een overzicht, als het thans ge publiceerde, het licht te doen zien. Uit den aard der zaak kunnen in eene eerste uitgave, als deze, trots de aan de bewerking bestede zorg, nog leemten en onnauwkeurigheden aan wezig zijn. Mede in verband met het feit, dat van sommige vereenigingen geene volledige opgaven werden ontvangen, houdt de afdeeling zich daarom aan bevolen, voor opmerkingen, welke tot verbetering van dit overzicht kunnen bijdragen. Werkloos door faillissement. De gemeenteraad van Asten heeft besloten aan de werklieden der in staat van faillissement verkeerende margarinefabrikanten A. Bluyssen en Zonen, voorloopig arbeid op de ge meentegronden te verschaffen. Gedeel telijk tenminste kan zoo in den nood van ongeveer honderd gezinnen wor den voorzien. Enkelen hunner vertrek ken naar Duitschland om aldaar werk te zoeken. Ondersteuning tegen werkloosheid. De Afdeeling Leiden van den Neder- landschen Timmerliedenbond heeft be-, sloten tot oprichting van een fonds tot geldelijke ondersteuning van hare leden tegen werkloosheid, geheel be rustende op het Gentsche stelsel. Deze Vereeniging heeft zich nu tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek ook een fonds op te richten voor het toekennen van een bijslag op de door de vak vereeniging uit te keeren ondersteuning aan werkloozen. Vervroegde winkelsluiting. De Haagsche Bestuurdersbond heeft ;tan een aantal gevestigdevereenigingen een uitnoodiging gezonden om op Dins dag 6 Augustus, des avonds halftien, bijeen te komen tot het oprichten van een comité voor vervroegde winkel sluiting. SCHOTEN. Bezichtiging. Het nieuwe raadhuis zal voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld op 16, 17 en 18 Augustus a.s. Gisterenavond verkeerde men in groote onrust over een vrouw die haar woning heeft verlaten zonder dat men weet waarheen zij vertrokken is. Het was 5 uur gistermiddag, toen zij het perceel verliet, doch 's avonds 11 uur was van haar nog niets bekend. Daar zij lijdende is aan zwaarmoe digheid, vermoedt men, dat haar een ongeluk is overkomen. Zij is om streeks 33 jaar en gekleed met zwarte rok, witte blouse, zwarten hoed met gele rozen. Zij is van middelmatige grootte. HEEMSTEDE. De schrik der wegen. Op den Rijksstraatweg aan de scheiding HeemstedeBennebroek kwam Zondagnamiddag te half zes uur een automobiel in volle vaart in botsing met een rijtuig. Vanhet rijtuig waarin twee dames gezeten waren, werden de beide achterwielen gereden, zoodat het kantelde. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, terwijl koetsier en paard ook geen letsel bekwamen. De chauffeur schreef het ongeval toe aan de slechte werking der rem. Een droevig ongeval had hier gistermiddag op de buitenplaats Ber kenrode plaats. De losse werkman H. reed met een leegen hooiwagen naar het veld, toen, zooals men vermoedt, het paard schrok en op hol sloeg. H. viel van den wagen en werd voor dood opgenomen. In de pastorie ge bracht, kon hem nog het H. Oliesel worden toegediend, waarna de man in hoogst bedenkelijken toestand naar de Mariastichting werd vervoerd. He denmorgen was hij nog niet tot be wustzijn gekomen. HALFWEG. Zilveren feest. De heer J. B. Richardson, eerste machinist aan Rijnlands stoomgemaal alhier herdacht onder veel belangstel ling. zijn 25-jarige dienstvervulling, namens het Hoogheemraadschap bood de ingenieur den jubilaris het ge bruikelijke douceurtje met zeer waar- deerend schrijven aan; het personeel gaf een stoffelijk blijk van belang stelling, terwijl ook vele particulieren den geachten jubilaris kwamen geluk wenscheu. ZANDVOORT. In het hotel Groot Badhuis werd Zaterdag het elfde abonnementsconcert gegeven door het Haarlemsch muziekkorps onder direc tie van den luit.-kapelmeester Ch. P. W. Kriens. De opkomst aldaar was niet zoo groot als verwacht had kun nen worden voor een korps, dat als zeer goed bekend staat en zich al meermalen hier heeft laten hooren. Het was hier Zondag, zooals men dat noemt, weer eens een ouderwet- sche Zondag. Het bezoek aan onze plaats was groot. Liet de lucht zich in den vroegen ochtend dreigend aan zien, later werd dat beter, de zon brak door en de menschen stroomden naar hier. Treinen en trams zaten vol en het aantal fietsen was ontel baar. Het strand was bezaaid met menschen, die genoten van de frissche zeelucht; ook werden verscheidene zeiltochtjes langs de kust gemaakt. Aangekomen badgasten Fam. Henneveld, Amsterdam, Hoo- geweg no. 32, 3 pers.; P. H. van Zetten, Doorn, Villa Nelly, 4 pers.; M. Bosch, Wezel, idem.; E. Eichen- berg, Dantzig, idem.; Jongej. Smith, Haarlem, Poststraat 9. 2 pers.Jongej. Groenier, Amsterdam, idem, 2 pers.; A. Parser, Amsterdam, Spoorstraat 28. J. Bouteyes, Amsterdam, idem,7 pers. N. Broers, Amsterdam, Kerkstraat no. 22, 6 pers.; Fam. Hoes, Hilver sum, Br. Engelb. straat 11, 6 pers.; Mevr. Noordduijn, Haarlem, Brede- rodestraat 10, 10 pers.; Mevr. Wed. Bestendonk. Capellen bij Crefeld, Tramstraat no. 2, 2 pers.; A. North- coate, Londen, Kerkstraat. A. Keuter, Amsrerdam, Zeestraat 32. H. Keuter, idem. idem.; R. van Guurt, Amster dam, idem.Mej. Timmer, Amsterdam, Pension Seinpost.; G. Altman, Berlijn, idem. 2 pers.; Hofmeyer, Wurtzburg, Pension Adriana Clazina, 7 pers.Fam. Piek, Amsterdam, idem. 6 pers,; B'am. Muller, Utrecht, idem. 6 pers.Fam. Keers, Amsterdam, idem. 4 pers. Fam. Fransman, Amsterdam, Hotel Hollandais, 4 pers.; Mevr. Hémance, New-York, Hotel Hollandais, 2 pers,; Bouvelje, Amsterdam, idem, 2 per,; Th. Mussel, Brunn, idem.; P. C.Adrian, Oosterbeek, Pension Norma, 5 pers. Fam. Hage, Haarlem, Haltestraat 53, 7 pers. IJMUIDEN. Zondagmiddag is aan het strand tusschen de groote en kleine pier aangespoeld een pet van een der verdronken jongens uit het St. Aloysius- gesticht te Amsterdam. Uit het num mer 80 bleek 't de pet van J. Meddens te zijn van; de lijkjes geen spoor. IJMUIDEN. Weer afgebro ken. De in aanbouw zijnde pak huizen aan de Zuidzijde der Vis- schershaven, voor rekening van de firma S. I. Groen, zullen weder af gebroken worden, daar deze firma eenige verandering wenscht aan te brengen. EGMOND AAN ZEE. Alhier is bij gelegenheid van de tentoonstelling ten bate van de R.-Katholieke scholen en de te stichten R.-Katholieke va cantie-kolonie alhier een verloting ge houden, waarin als hoogste prijs was aangewezen een gips-relief: „Eg- monds toekomst", eene voorstelling van kerk, school, vacantie-kolonie, enz. Bij die verloting viel genoemde prijs ten deel aan den heer P. Pran ger, burgemeester der gemeente, die nu, als blijk van belangstelling, dit relief aan de school heeft ten geschenke gegeven. ALKMAAR. Alhier zullen Woens dag 14 Augustus vanwege de vereeni ging „Burgerkring" in den Stads-Hout de jaarlijksche volksfeesten worden gehouden, waaronder ook ringsteken en sleuteltrekken om fraaie prijzen ielrijden met hindernissen, hemden races op paarden en hitten, enz. Des avonds wordt het feest besloten met een bal-ch am pêtre op het Doelen veld, waarbij in het aangrenzende lo caal „Harmonie" een specialiteiten gezelschap zal optreden. SASSENHEIM. Mond- en klauwzeer. Bij het vee van Gebrs. Den Hollander en bij dat van J. Bouwmeester is mond- en klauwzeer geconstateerd. SASSENHEIM. De Raad dezer ge meente heeft besloten aan Gedep. Staten machtiging te vragen om in tweede instantie te procedeereu over den Warmonderdamschen weg, welk proces in eerste instantie door deze gemeente werd verloren VOORHOUT. Narcissen- oogst. Na den hyacinthen- en den tulpenoogst is die der narcissen aan de beurt gekomen. Hoewel men aanvankelijk voor den goeden groei van dit laatste gewas bevreesd was, vallen de kwa liteit en de kwantiteit mee. De handel in narcissen gaat vlug en er worden goede prijzen gemaakt. Vooral Golden Spur en Dubbele Sion worden veel gevraagd. SLOTERDIJK. De biscuitfabriek „Patria" heeft uit Engeland bericht ontvangen, dat de „Nimrod" te Cowes is aangekomen, waar de boot werd geïnspecteerd door Koning Edward, alvorens het vertrek naar de Zuidpool, onder bevel van luitenant Sackleton, werd aangevangen. (Men herinnert zich, dat de fabriek de biscuits voor dien tocht leverde). BLOEMENDAAL. Geheel uitge put is komen aanvliegen een blauwe postduif met ringetje om een der pooten, het ringetje is gemerkt W. c. p. 95. De duif is voor den eige naar terug te bekomen bij den in specteur van den politie. Tegen Johannes S. is proces verbaal opgemaakt wegens over treding van Motoren en rijwiel re glement n.l. het niet voorzien te zijn van een rij of nummerbewijs en gebruik maken van een valsch rijbewijs. Personalia. Op de Zaterdag te Arnhem ge houden vergadering werden gekozen tot leden van het hoofdbestuur van den Bond van Oud-onderofficieren, de heeren H. C. Kroon en J. H. R. Tiel. Te Utrecht is geslaagd voor't exa men gymnastiek l.a. MejG. Trap van hier. De Kermis. Jong Heidelberg. De guitige, aardige operette van Millöcker heeft ingeslagen reeds bij de eerste opvoe ring. Er is geapplaudisseerd dat het een aard had, en aan het slot van het derde bedrijf tracht het publiek (dat vrij goed was opgekomen, al waren er toch nog heel wat leege plaatsen in het gezellige zaaltje van „De Kroon") den spelers zoo iets van een spontane ovatie! Nu, het moet gezegd worden: 't was verdiendAlleraardigst is er gespeelden de komische scènes waaraan deze operette zoo rijk is, hebben het publiek doen schudden van het lachen. De heer van der Stappen (die met mej. van Eysendijck en nog eenige andere medespelers als gast optreedt) heeft zich weer zijn gunstigste zijde doen kennen. Deze zanger met zijn voortreffelijk, aangenaam geluid dat hij zoo goed weet te gebruiken, is ook een goed acteur, die als de Prins uit stekend voldeed. Mej. Pinksen als lui tenant von Vogel heeft ons Henny Wildner, van de Wiener Operette, weer doen herleven, dat is wel de hoog ste lof die haar gebracht kan worden I Eén en al verve, en kranig van het begin tot het eind, goed bij stem en uitstekend voordragend, heeft mej. Pinksen van den student-luite nant von Vogel een mooie figuur ge maakt. Mej. van Eysendijck was een elegante, ook als zangeres een ieder bekorende prinses Irene. Haar duet met van der Stappen in 't tweede bedrijf 't mooie sprookje van een prins en een prinses was een juweeltje! Mevr. Buderman-van Dijk, de eeuwige jeugd, speelde en zong de rol van Liese zoo guitig monter en grappig, als zij dat alléén maar kan, en Jan Grootveld, onze heerlijke komiek, heeft van 't tudenten-factotum Strumpf een kostelijk figuur gemaakt, die ons tra nen deed cacper. Generaal van Base- now (de heer A. Janssen) was ook allervermakelijkst en alle anderen hebben zonder uitzondering in spel e n zang 't beste gegeven wat ze konden. Zoo on'stond er, ook door de keurige décors, de frissche costumes, de uitmun tende regie van J. J. Rentmeester, en met medewerking van een heel goed orkest onder de kranige leiding van den heer van der Naaten, een geheel dat in alle opzichten geslaagd mag heeten Dat „Jong-Heidelberg" trekken zal en met recht het succes van den dag kan worden genoemd, daarvan zijn we overtuigd. In den Schouwburg aan den Jansweg. DeNederlandschetoonëel- vereeniging heeft gisteravond de reeks van hare voorstellingen gedurende de Kermis glansrijk ingezet, met Molière's sluk: De ingebeelde ziekte. Er werd voortreffelijk en met warme toewijding gespeeld. Te meer valt het dus te betreuren dat de schouwburgzaal zoo matigjes bezet was. Ongetwijfeld was hieraan de hooge temperatuur schud, welke meer tot een zitje voor 't open venster uitlokte, dan tot het bezoeken eener tooneelzaal. Daarbij komt nog, dat het de eerste dag was van de Kermisde stemming om aan de vermakelijkheden mee te doen, was nog slechts bij sommigen aanwezig. Of de keuze van het tooneelstuk, „De ingebeelde ziekte" van Molière ten slotte een gelukkige was? Wij betwij felen het, Molière is geen auteur, die door een ieder wordt begrepen, de tendenz moet vaak te ver en te diep gezocht worden, terwijl de karakters en milieux zoo weinig passend bij den tijd, dien we beleven. In het seizoen der tooneeluitvoerin- gen, wanneer het den bezoekers om kunstgenot en dus niet om kermis vermaak te doen is, zou eene uitvoe ring als die van gisteren zeker en meer naar verdienste gewaardeerd zijn. Het tooneelstuk van vanavond, het aardige blijspel „Huzarenkoorts" zal stellig beter inslaan bij de kermis- gangers. Zfilke stukken worden be grepen en meegeleefd door een ieder. Er zal gegicheld en gelachen worden, wat nu eenmaal bij Kermispret thuis behoort! In het Brongebouw. Dèt dient gezegdde heer Henri ter Hall, de directeur van het Circus Variété (voor heen Pfliiging) te Rotterdam, heeft een gced specialiteiten-gezelschap geënga geerd, dat er wel voor zorgen zal, dat er volop te genieten is gedurende de kermisavonden in het Brongebouw. Het optreden dezer specialiteiten vormt een rijk afwisselend programma, dat met vlugheid wordt afgespeeld, zoo at men goed 11 uur weer buiten staat en dus nog naar hartelust kan gaan ge nieten van de bioscopische voorstel lingen, andere vermakelijkheden en.... poffertjes. Gisteravond, den allereersten avond, had de directie leelijk pech. Allereerst een slecht gevulde zaal en dan het mooie nummerde „Elec- trische Schilderkunst" van M. en E. Angelo moest voor één avond van 't programma worden afgevoerd, daar tijdens de reis de apparaten waren verongelukt. Hedenavond zal alles weer in orde zijn. Zooals gezegd, het programma ziet er aardig uit, en een bezoek aan het Brongebouw brengt tot de overtuiging, dat het heusch niet is overdreven. Alles frissche nummers, mooie cos- tuums, lieve toiletjes, nette gezichtjes en veel nieuws in de opvoeringen. Een goed orkest, dat vroolijke op wekkende muziek gaf, doch den ge- heelen avond hopelooze pogingen deed om er de kermisstemming in te krijgen. Men gevoelde zich ook zoo alleen met anderhalven man en een paardekop in de breede, diepe, lange zaal van de Bron! Maar dat zal vanavond beter gaan! Het programma verdient het dubbel en dwars! Een soubrette ontbrak 'ditmaal weliswaar op 't programma, doch dat werd ruimschoots vergoed door het optreden der bekende Holl. Duettisten Soesman en Zwaaf. Op 't gebied van dierendie suur bewonderden wij Mis Darvin, die heel handig met haar paar dozijn miauwen katten wist om te springen. De dressuur bereikte wel haar toppunt, toen een 6 tal poesjes in de schuitjes van een draai molen plaats namen, welke draaimo len door een poes, die op een radwerk trapte, in werking werd gebracht. En tegelijk speelde een kat op de viool en de andere draaide 't orgel. Het was metrecht kattenmuziek. Heel aardig was ook het óscar Coppée's ensemble, bestaande uit 12 dames, die eerste als echte Japansche dametjes over't tooneel trippelden, en later als Zeewinnetjes. De overgang was waarlijk wel watgupot: evenzoo de stemmetjes! En toen tot slot keer den zij t'rug naar den pruikentijden lieten zich door galante ridders wie gen in schommels van rozen. Veel succes verwierf ook de bekende mimiker met de geheimzinnige buste Caesar. Is het nu een mensch of is het geen mensch, vroegen de bezoe kers zich nieuwsgierig af. De voor stelling van tal van historische en bekende personen was treffend ge lijkend. En toen dan ten slotte de mimiker voor 't voetlicht trad, werd er hartelijk geapplaudisseerd. Het programma gaf verder Mr. Bal- dur, die 't geluid van instrumenten nabootste. Het gaf acrobatische toereu, enz. enz. Kortom, en was vcor elck at wils". En een bezoek overwaard! Bij Alberts frères. In de bioscoop van Alberts frerès zal gedu rende de kermis te zien zijn het uit-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2