RI1T0IGSBHILDERS Schouwburg - Jansweg. Huzarenkoorts. m MODERN HANDELSDRUKWERK. Café Chantant W. A.BALM tZODEN Sociëteit ST. BAVO Gedurende de Kermis den geheelen nachtgeopend Bartejjorisstraat No, 1. J. BUSÉ, Geloof en Wetenschap. DE KATHOLIEKE GIDS. Gedempte Oude Gracht 120. BRONGEBOUW. MATINEE. Kermis 1907 KOOPT U N.V. Drukkerij de Spaarnestad. OUDE GRACHT 120. Buitengewone CONCERTEN Merl. Dubbel Mannenkwartet H. DIELEMANS, Kruisweg 35 ea Paarlaarsteeg 2. >oa®oa®oaoo<Mo®ao®ao®ao@9 SPORT. Land- en Tuinbouw. Van Overal. Advertentiën, Een Schoenmakersaankomeling - - Beeldhouwer - - D. YAN BEMMELEN, Smedestraat. Entrée f 0.25, Gereserveerd f 0.50. Gerookte Paling, Studiën voor onzen tijd. Gedempte Oude Gracht 120, Haarlem. N, V, „Drukkerij de Spaarnestad" J. P. Maas, Alle orders worden met den meesten spoed uitgeuoerd. Holl. Gerookte Paling Van /V\aandag 5 tot en met Zondag 11 Aug. HENRI TER HALL, Woensdag 7 en Zaterdag 10 Augustus: CRlKET. Heemstede. Rood en WitVolharding. Eerste nederlaag voor Rood én Wit. Hisgen heeft gisteren een schit terende overwinning op den gedood verfde kampioen behaald, waar- meden de Haarlemmers hun eerste nederlaag van het seizoen geleden hebben. Niet alleen dat hij met een uitstekende 39 topscorer was, maar daarna was zijn bowlen zoo doode- lijk, dat Rood en Wit, dat nog altijd de reputatie van een sterk batting-elftal heeft, voor 22 runs werd uitgegooid. Hisgen zelf nam hierby 7 wickets voor 6 runs, cijfers, die in eerste klas cricket niet licht overtroffen zullen worden. Volharding begon eerst met bat ten en Dubois en Hisgen maakten reeds dadelijk een goed begin door 22 voor het eerste wicket te maken, toen werd Dubois door Posthuma gebowld voor 14. Verder bracht ieder wat tot de score bij. Hisgen was run out voor 39, Gerke maakte een goede 23, Ferman 18 en Sweys en Baggelaar ieder 16. Het totaal werd 168. Merkwaardig waren de cijfers van v. Waveren, die één wicket nam voor 75 runs. De innings van Rood en Wit was een volkomen falen op Hisgen, die schitterend bowlde. Op 6 waren reeds 4 der beste wickets neer en toen een goede van achter het wicket, Kool on schadelijk maakte, was de zaak verloren en werd de 20 nog maar net gehaald. Rood en Wit ging voor de 2e maal in en deed thans beter, terwijl het fielden van Volharding minder werd. v. Gogh maakte een goede 23, Koolhoven een harde 17 en Kruseman een dito 24, terwijl Ja- cobi aan het eind der innings nog voor eenige levendigheid zorgde. Het totaal werd nu 114, zoodat Rood en Wit met innings en 32 runs verloor. Bijenteelt. In De Veldbode van 3 Aug. komt een artikel voor over ,,De(n) groot ste^) bijenstand van ons land", De schrijver behandelt de imkerij van de heeren Matthes en Tukker in den Haarlemmermeerpolder. Het slot luidt „Toen de heer Matthes een jaar of 4 geleden een bijenstand begon, was het niet te voorzien, dat hij binnen zoo korten tijd mede aan de spits onzer bijenteelt zou staan. Hoevelen zijn niet begonnen met vuur om na tegenspoed en teleur stellingen het bijltje er bij neer te leggen. Om zoo vooruit te komen, heeft men niet alleen practische kennis noodig, doch ook energie en een vaste overtuiging, dat de bijen teelt een bestaan kan geven. En het was goed gezien, om den heer R. Tukker Jr., die een der knapste imkers van ons land is, aan zijn zaak te verbinden. Zoo konden de illusies van beide worden verwezen lijkt, zoo kon de zaak worden, wat zy nu is. Het eerste jaar werden 200 ronde korven gekocht en deze in den volgenden zomer afgetrom meld, om ze in kasten over te brengen. Toen kreeg men 200 kasten, welk getal thans tot 400 is aangegroeid. Ook het willen verkoo- pen van enkel eigen oogst bracht zijn bezwaren mee, want het eerste jaar werd. weinig geoogst en de vraag was grooter dan de productie. Ieder jaar wordt dit ecbter beter. Thans heeft men ook meer dan 2000 uitgebouwde ramen, die, zooals Gravenborst terecht zegt, het ka pitaal van den imker vormen. Toen we de geheele inrichting hadden gez'en en over veel zaken, de bijenteelt betreffende, heel wat hadden afgebabbeld, namen we af scheid van onzen gastheer en gast vrouw we hadden verscheidene prettige uren doorgebracht. Wij ra den iederen bijenvriend aan zelf eens te gaan zien, wat we hier hebben beschreven. Weinig is deze bijenstand nog onder de imkers van ons land bekend. Toch zijn er reeds heel wat bezoekers geweest, want we zagen in het „vreemdelin- genboek" tal van handteekeningen, waaronder mannen van naam, ook klassen leerlingen eener H. B. S. en buitenlanders, zelfs uit Amerika, Londen, Boeda-Pest, enz. Weer een auto-drama. Een noodlottig automobielongeluk heeft Zaterdag den grooten vierdaagschen „betrouwbaarheidsrit" door Frank rijk verstoord, Vrijdag, de eerste dag van den wedstrijd, legden de 44 deelnemers zonder ongelukken het traject Parijs ClermontFerrand af. Maar Za terdag, toen het traject Clermont Bordeaux werd afgelegd, is bij Yvrac een automobiel, diie aan den wed strijd deelnam en waariD de heeren Martin en Mgtthie en een helper gezeten waren, in botsing gekomen met een andere auto, waarin de automobielhandelaar Rouillier uit Bordeaux met twee journalisten en een helper zaten. De schok was geweldig. De twee voertuigen werden nagenoeg geheel vernield. De heeren Rouillier, Me tayer, Martin en een helper werden ernstig gewond. Het ongeluk wordt geweten aan de ontzettende stofwolken op den weg, waardoor men soms in 't geheel niet voor zich uit kon zien. Naar aanleiding van dit treurig ongeluk, heeft nu de Regeering het voortzetten van den wedstrijd ver boden. Zaterdag is op denzelfden rit nog een ongeluk gebeurd, namelijk te Camps bij Saint Médard, waar een automobiel tegen een boom aanreed. Een der personen, die daarin zaten, werd ernstig gewond aan het hoofd en twee andere bekwamen lichtere kwetsuren; een vierde bleef nage noeg geheel ongedeerd. Het was naar de plaats van dat ongeluk, dat de twee journalisten, die in de auto van den heer Rouilier zaten, zich begaven Een stad boven grotten. Vijf jaar geleden, aldus deelde de „Nordd. Allg. Zeit." mede en „Ar- chitectura" vertelt het na, ontdekte men te Minneapolis, dat het groot ste gedeelte der handelswijk gebouwd was boven een grot van buitenge wone uitgestrektheid. Het bouw departement der stad nam in stilte de noodige maatregelen tot afwen ding van het gevaar en is nu ein delijk na ingespannen arbeid met haar werk gereed gekomen. Zware pijlers zijn in het onderaardsche gewelf opgetrokken, en thans wordt officiéél medegedeeld, dat de stad zoo stevig staat, alsof ze op een rots was gebouwd. Dit was het eerst, wat het overgroote deel der bevolking hoorde van het gevaar, waarin ze jaren lang had verkeerd. Slechts enkelen waren in het geheim ingewijd en dezen hebben het zorg vuldig bewaard. De grotten werden door een toe val ontdekt. Bij een graafwerk hoorden de werklieden bij het hak ken in een rotsblok een eigenaardig dof geluid; het blok viel plotseling naar beneden en de opstijgende giftige dampen joegen de arbeiders op de vlucbt. Dadelijk werd een onderzoek in gesteld en dit bracht aan het licht, dat zich onder de stad niet alleen oen grot van buitengewone afme tingen bevond, maar tevens een meer van 3 M. diepte. Dat meer is thans droog gemaakt. In de hoofdgrot mondden een aantal kleinere grotten uit, welke alle blijkbaar in den loop der eeuwen door onderaardsche beken waren uitgehold. Londensehe beursva can- tie. Zaterdag, toen het, zooals be-, kend Londensehe beursvacantie was, hebben de treinen van uit Londen ongeveer 400,000 menschen ver voerd, die er een dagje op uit gingen. Van een alp gestort. Uit La Grave wordt weder een ongeluk in de Alpen bericht. Twee toeristen uit Bern hebben in de Dauphine- Alpen een val gedaan, waardoor de een gedood en de ander ernstig gewond is. De dokwerkersbeweging te Antwerpen. De patroons-ver- eeniging voor de bescherming van den arbeid aan de haven te Ant werpen hield gisteren een vergade ring, waar de voornaamste reeders, agenten en makelaars vertegen woordigd waren. Er werd besloten een mededeeling aan 't punliek te doen, waarvan hieronder een samen vatting wordt gegeven: Na vastgesteld te hebben, dat 4/5 der arbeiders met den haventoe stand tevreden zijn (de loonen zijn immers zoo hoog als in andere groote havens; Londen, Hamburg, Marseille, Rotterdam en Amsterdam) verwijt het dezen drie weken ge leden zonder voorafgaande verwit tiging door stakingsbedreiging in eens 20 procent verhooging afge dwongen te hebben, nl. 6 francs daags, terwijl het minimum voor 9 uren 's zomers en 8x/a 's winters 5 frs. is. Sommigen winnen overi gens reeds het hoogere cijfer. De stevedores kunnen zich daarbij niet neerleggendie loonsverhooging komt hun op een 2 a 3 millioen verhoogde lasten 'sjaars en indien daarvoor de prijzen der waren met 15 pet. zullen moeten verhoogd worden, dan zal de schuld daarvan bij de werklieden liggen. Mag de handel door 2 of 3 leiders gedwarsboomd worden? Welke er gere eischen zullen de meetingre- denaars nog durven stellen Eerst daags zullen zij ongetwijfeld 7, zelfs 8 frs. daags vragen. Dan de 8 uren dag en eindelijk 100 pet. verhooging voor buitengewoon werk. Zoo luidt toch het programma der leiders. Daar nü komt de vereeniging tegen op. De dokwerkers hebben van hun kant in een strooibiljet hun stand punt toegelicht. Het verbond van vakvereenigin- gen van Antwerpen klaagt over he gemis aan een werk- en een nij ver- heidsraad, het gemis van een goede- mannenraad of geschilraad. Er is geen bureau van consultatie, en het nieuwe reglement op de beveiliging van den arbeid wordt niet toegepast. Zij vragen een rechtvaardige overeenkomst, betref fende loonen en werkuren, inlich tingskantoren (raadpleegbureelen), waar dokwerkers van alles kunnen onderricht worden. Ook wenschen zij een ernstig toezicht als te Rot terdam en een verstandigen en ge- mengden verzoeningsraad tusschen werkgevers en werknemers, als voor de bouwnijverheid. Verder bevat het strooibiljet een opwekking om zich bij den Antwerpschen Dokwer- kersbond aan te sluiten. Men zie onze drieregelsberichten. Een kranige kerel. Dezer dagen zag een schildwacht te Lieg- nitz, terwijl hij op wacht stond, een jongen in het water vallen. Hoewel geen zwemmer, sprong hij den dren keling dadelijk na en mocht hem er uit halen. Alsof er niets geschied was, greep de doornatte soldaat zijn geweer en verrichtte tot 5 uur, tijd van aflossing, zijn wachtdienst. Maar de commandant had het feit vernomen. Hij spoedde zich tegen 5 uur kazernewaarts, liet den troep aantreden en ontbood den redder, die bezig was schoon goed aan te trekken. „Weet je wél", klonk het barsch, „wat er op staat, als een soldaat zijn post verlaat „Jawel commandant, maar 14 da gen streng arrest zullen mij niet zoo zwaar vallen als het zien ver drinken van een mensch". „Bravo", riep de commandant. De ferme jongen kreeg een geld geschenk en 10 dagen verlof. Erg Amerikaanse h. In de expres van Long-Island keek iemand 'n dame over hem herhaaldelijk aan. Dit veryeelde de juffrouw, die zich beklaagde bij haar medereizigers. Zon der meer grepen dezen den heer aan wierpen hem op den weg; hij was onmiddellijk dood. GEVRAAGD 2 bekwame, 1 aan- komeling en een leerjongen. Adres Rijtuigfabriek van Gebr. KIMMAN. Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag 8 Augustus AANVANG 8 UUR. lederen namiddag van 2-4 uur In Hout, Steen en Marnier. BOEKHOUDEN, HAN- DELSREKENEN, enz., Privaat- en Cursus-onderricht. (tevens Lorrespondentieles). LEERAAR M. O. J. G. A. KROUWELS. van PATHÉ FRÈRES Parijs Maandenlang Groot Succes van het Grand Theater te Amsterdam. Kinderen op alle rangen half geld. Gedurende de KERMIS iederen avond CAFE CHANTANT met medewerking van den heer KRUP en tevens gelegenheid tot dansen. CAFÉ STAAL, Gen. Cronjestraat 133, hoek Dr. LEIJDSSSTRAAT. P, F. STAAL. staat gedurende de kermis met haar Palingkramen Schagchelctraat, b°ek Oude Gracht. Verwulft tegenover de hrma Boele Senior. Kruisstraat tegen het HoQe van Oirachot. door het uit Amsterdam. uan 5 Augustus af tot en met 12 Augustus 1907. AANVANG 8 UUR. Zie aanplakbiljetten. VERKRIJGBAAR ECHTE tegen de laagste prijzen bij Het uan ouds bekende Palinghuis. B ARTELJORISSTR A AT No. 1 Onder redactie van R. B0UMAN S. J. en Dr. J. v. VESSEM S. J. Deze Studiën verschijnen in Seriën van zes nummers 4 f 1,50, dus 25 cent per boekje. Van de vierde Serie is verschenen het eerste deeltje, dat een oorspronkelijke studie bevat overCHRISTELIJKE KUNST door J. W. H. BERDEN, architect, directeur der Rijksschool voor Kunstnijverheid. Het volgende nummer zal zoo spoedig mogelijk verschijnen. De uitgeefster beveelt deze nuttige uitgave bij het Katholiek publiek ten zeerste aan. De Tijd schreef daarover het volgende: Nederlandsche Katholieke Stemmen. (Dec, 1905): Levering door den boekhandel en door de uitgevers. N. V. Drukkerij de Spaarnestad. DE DIRECTEUR F, H. M. V» d. GRIENDT. Dit maandblad voor het Katholieke Nederlandsche Volk ver schijnt in afleveringen van 48 64 bladzijden en bevat geregeld zeer interessante bijdragen over verschillende actueele onderwerpen, van de hand van zeer bekwame medewerkers. De prijs per jaargang bedraagt f 3.60. Wie eenige jaren abonné op de „Katholieke Gids" is, heeft zijn bibliotheek daardoor verrijkt met een aantal lijvige boekdeelen van gemiddeld vier honderd tachtig bladzijden, waarin hij de meest verscheiden onderwerpen op aangename en degelijke wijze behandeld vindt. Fraaie banden voor de „Katholieke Gids" zijn verkrijgbaar a 60 cents, Men abonneert zich aan de postkantoren, bij don boekhandel ep bij de uitgeefster: 's avonds 8 uur, te geven door hst EERSTE RANGGEZELSCHAP v./d. JTeer Prijzen der plaatsen1e rang f 1.abonné's Ie rang f 0.752e rang f 0.40; Frontbalcon f 0.75; Zijbalcon f 0,40. 2 UUR, Plaatsbespreking dagelijks van 9-5 uur, - Zie verder groote Aanplakbiljetten. liefst boven de 16 jaar kan terstond ge plaatst worden bij H. ;A. 'A. BOGAARD Spaarnwouderstr. 24. Succesblijspel in 4 Bedrijven van. G. KADELBERG en G. SKOWRONEK. Balkon f2,— Stalles f 1,75; Frontloge f 1,50; Parterre f 1,25; Zijloge f 1,— Amphitheater f0,60; Gaanderij f0,40. Plaatsbespreking van af Zondag 4 Aug van 104 uur. over de nieuwe Kath. St. Bavo Boeiden, Korkmeubolon. Grafmonumenten enz. KOKSBUIZEN, KRUIDENIERS J ASSEN, SLAGERSJASSEN, STOFJASSEN. HUISJASSEN bij Groote Houtstraat 85/87. Telefoon 1812. Brouwersvaart 116. DirecteurA. O. BRASSART. De eenige, die alleen en uitsluitend het recht heeft dezen titel te voeren. Balkon f 1,—;', Stalles f 1.—; Frontloge f 0.75;Parterre f 075; Zijloge f 0,50; Am phitheater 0,80; Gaanderij f 0,30. Plaatsbespreking van 104 uur. O Leden v. d. R. X Volksbond be talen op vertoon van insigne op d an eersten rang half geld. TEL. 284. TEL. 284. Ondergeteekende bericht zijn geëerden stadgenooten en begunstigers van Haar lem en omstreken, dat hij ruim voorzien is van beste Hollandsche Alle dagen verswh gerookt. Aanbevelend, Deze bescheiden opmerking houde men ons ten goede, waar ons oordeel over „Geloof en Wetenschap" zeer beslist gunstig is. Het actueele van het streven ligt duidelijk uitgedrukt in het opschrift van deze „studiën ze willen aantoonen, dat „Geloof en Wetenschap" niet vijandig tegenover elkaar staan, dat de wetenschap tot het Geloof leidt en het Geloof de wetenschap hoog houdt. Ze lossen de min of meer bekende moeielijkheden van de moderne, ongeloovige sys temen opze doen ons het geloof kennen en beminnen, wekken daardoor bij de andersdenkenden de begeerte om met den katholieken godsdienst kennis te maken, verlevendigen de christelijke gevoelens bij de Katholieken; ze leeren ons, welk een schat van licht en troost wij in ons geloof bezitten, hoe betrekkelijk min waardig de wetenschap zonder het geloof, hoe bemoedigend en verheflend daarentegen eene degelijke, diepgaande geloofskennis is voor den geleerde inhet biizonder. De afgedwaalflen doen ze met verlangen uitzien naar het vaderhuis, waarin de geloovigeji zich verblijden; de twijfelaars, die zich door den waan dei „moderne wetenschap" al te zeer lieten imponeer en, stellen ze gerust, verdrijven hunne ijdele schrikbeelden. i- i r Die studiën" bewijzen door voorbeelden, dat het katnoliek geloof, in onze dagen van twijfel en ongeloof vooral, beantwoordt aan 4e Innigste verlangens en behoeften van groote en edele zielen, die elders nergens rijst en bevrediging kun nen vinden. Ze maar, waar zouden wij ophouden, wilden wij net actueele karakter, de voortreffelijkheid schitsen van deze uitgave voor de hedendaagsche Katholieken, die een geestelijke atmosfeer inademen, waaruit de echt katholieke gedachten, en gevoelens door de ongeloovige denkbeelden en wereldscbe gezind heid verbannen zijn. i_ i Lectuur, als „Geloof en Wetenschap" biedt, is levensbrood voor christenzielen. Wii heeten deze werkjes van harte welkom van dit soort littciatuur heeft men in onzen tijd zelden„des Guten zu viel", Niet slechts voor den priester, die op de hoogte wenscht te blijven der moderne geestesstromingen, maar ook voor ontwikkelde leeken, studenten, enz, zijn ze zeer aan te rinjen en om den geringen prijs voor ruime verspreiding. Prijzen der plaatsen: Eerste Rang f0,50; Abonné's Eerste Rang f0,40; Tweede Rang f0,75; Frontbalcon f0,40; Zijbalcon f0,20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 4