Sociale Berichten. Uit den Omtrek bekl. (Floris Vos) als auctor intel lectualis 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. A. J. Harz- veld, ontkende, dat men hier van „openlijk" zou kunnen spreken, in dien zin als in art. 141 bedoeld. De Meentweide is een geheel ver laten streek. Er was geen sprake van een volksmenigte, er waren slechts de 20 personen, door Floris Vos medegebracht, de vier agenten en de drie verslaggevers. Het was de bedoeling van Floris Vos niet om te vernielen, maar om de koeien op de bovenmeent te drijven. Hierna betoogde pl., dat niet het wettig bewijs is geleverd, dat de bekl. de hun ten laste gelegde be dreiging geuit hebben. De agenten kunnen zich vergist hebben. Daarenboven is er bedreigd met een verdedigen bij een eventueelen aanvaler is gedreigd met doodslaan, wanneer er geslagen of geschoten zou worden. Hierbij komt ook weer ter sprake de kwestie, of de agenten waren in de rechtmatige uitoefening van hun beroep. Dus zou men ten opzichte van dezen beklaagde kunnen spreken van noodweer. Alle vier beklaagden kunnen dus beroep doen op art. 40 en 41 van het Wetboek van strafrecht, (nood weer) optreden tegen een onrecht- matigen gewapenden derde, waar mede pl. gelijkstelt politie, niet in de rechtmatige uitoefening van haar functie. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 20 Aug. a.s. Bij het verlaten der terechtzitting werd Floris Vos door eenigen zijner kennissen vriendelijk de hand ge drukt. Gemengde Berichten. Eengrappige vergissing. Uit Britsum werd de vorige week aan de „Leeuw. Ct." gemeld, dat bij het afgraven van een terp het geraamte was gevonden van „een kolossaal dier." Het dier had ge spleten hoeven en was grooter dan een paard. Jammer werd er bij gevoegd dat het geraamte niet volledig is. Dit „jammer" doet vermoeden, zegt de „N. Ct." dat de berichtge ver aan een heel belangrijke vondst denkt, misschien aan een voorwe reldlijk dier. Wij meenen echter, dat hij zijn fantasie verder kan in- toomen, indien waar is wat „een Fries" ons schrijft: Zeer lang geleden reisde hier een kermisreiziger, die een kameel bezat. Het dier werd ernstig ziek, stierf en werd te Britsum begraven. Eenraadselachtiggeval. Zondagnacht moet, volgens zijn eigen verklaring een soldaat te Zoe- terwoude door een tiental inwoners gemolesteerd zijn geworden. Hij zou uit zelfverdediging op hen gescho ten hebben en eindelijk voor de overmacht moetende bezwijken, door een vaart gevlucht zijn, om zoo de woning, waar hij ingekwartierd was, te bereiken. Een andere lezing van 't geval is, dat de soldaat te veel aan Bacchus geofferd hebbende een aantal pa tronen verloren had en bevreesd voor straf, even zoovele schoten gelost heeft, op dat oogenblik niet begrijpende, dat het aantal vermiste patronen hierdoor nog vermeer derde. Wat er van 't voorgevallene waar is, wordt onderzocht, maar een feit is 't, dat Zondagnacht in 't anders zoo stille Zoeterwoude, schoten zijn gelost, die de heele bevolking op de been brachten en 't schildwacht huis van den soldaat geheel kort en klein geslagen was. Een lastig aapje. Tijdens het opslaan van den circus Oscar Carré te Dordrecht is een aap, en wel een van de grootste soort, ont snapt en langs Vrieseweg, Vest naarDordrechts Museum gewandeld, klaarblijkelijk dit aanziende voor een groote broeikas en van plan zich hier eens te warmen. Onze vriend is alsnog onver klaarbaar, doch vermoedelijk boven door het dak het museum bin nengedrongen en heeft daar op eene vreeselijke manier huisgehou den. Oude en nieuwe kunst zijn door elkander gesmeten, alsof het niets was en alles is heelemaal onderst boven. Bij ontdekking van den chaos is hulp ingeroepen en heeft het be stuur alles in het werk gesteld de verwarring te herstellen en alles zoo spoedig mogelijk weer m een goeden toestand te brengen. De sporen van de verwoesting zijn echter nog duidelijk zichtbaar; in de oude kunst heeft het schil derij van Gerard Honthhorst, dat geheel in tweeën gescheurd is, en onder de moderne schilderijen heb ben Alb. Neuhuys' Binnenhuis en Breitner's Groote Charge beschadi gingen bekomen. Aan verschillende oude portretten is het angstzweet uitgebroken. Men stelt nu een val met een komkom mer als lokaas. (Dord. Ct.). Een pluimpje voor Am sterdam. De Engelsche Minister Burns heeft Amsterdam als het ideaal van zindelijkheidgen oemd .Zij n ideaal van een stad was er een met de vroolijkheid van Parijs, de or delijkheid van Duitsche steden, het schilderachtige van Venetië, de zin delijkheid van Amsterdam en het klimaat van Italië. Zulke vlegels! De„Dordr. Crt." schrijft: Reeds meermalen is er op gewezen, dat de vreemdelin gen te Dordrecht vaak lastig wor den gevallen. Dit is niet genoeg af te keuren en strenge maatregelen zijn daarvoor noodig. Maar wat vanmiddag is gebeurd, loopt de spuigaten uit en zal den naam van onze stad in het buiten land veel schade doen. Een heer en dame, Engelschen, logeerende ^in hotel Bellevue, had den in een roeiboot in de Voor straatshaven geschilderd. Toen ze na afloop met de boot de Wijnbrug passeerden, wierp de lieve straat jeugd met steenen en spuwde op de vreemdelingen. Een opgeschoten jongen gooide hun nog een zwaren klinker achterna. In hun hotel verklaarden de gas ten door deze ergerlijke bejegening zoo zeer te zijn verstoord, dat ze niet langer te Dordrecht willen ver toeven. Sporen eener misdaadV Te Osdorp (gemeente Sloten N.-H.) hebben spelende kinderen in een hoop zand een dolkmes en een breekijzer gevonden, vermoedelijk afkomstig van den persoon, die den veehouder D. aldaar in Februari j.l. zoo ernstig heeft verwond. De zandhoop ligt nabij het huis, waar in de verdachte T. zich gewoonlijk ophield. De beide voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen. Brutale oplichters. Te De Bildt is bij een firma een bru tale oplichting van een pak boom borstels gepleegd door een man en vrouw. De jongen der firma werd meegenomen om de borstels te dra gen naar Soestdijkmaar mocht daar niet verder mede. De man bleef bij den jongende vrouw ging met de borstels weg. De jongen lette echter op het huis, waar de borstels gebracht werden. De vrouw kwam terug met twaalf borstels minder. Maandag zou betaald worden. De jongen durfde niet zonder geld terug, en kwam eerst laat in den avond te De Bildt. Daar werd on middellijk een qnderzoek ingesteld naar het huis, waar te Soestdijk de borstels verkocht bleken. De bewoner had uit medelijden twaalf borstels gekocht ver boven den prijs. Van den man en de vrouw is geen spoor te vinden. Het opgegeven adres te Utrecht luidde: Maria Koster, wonende te Rotter dam, Maastrichtsch bierhuis, Korte Hoogstraat. De man is vermoedelijk zekere Daalmeijer uit 's-Hertogen- bosch; 31 jaar, grijs pak en hoed. Ongepaste grappen op zee. Van een ongepaste aardigheid is nog kort geleden een geachte familie te "Groningen de dupe ge worden. De bejaarde ouders De Vries aldaar hebben een zoon Jo hannes, die als gezagvoerder vaart op een zeetjalk. Stel u dus hun schrik voor, toen ze den 26en Juni 1.1. in nagenoeg alle bladen het bericht vonden. „Te IJmuiden is gisteren aange spoeld een flescli, waarin een briefje met den volgenden inboud: God zij onze ziel genadig. Ons laatste oogenblik is geslagen. Wij zijn naar den kelder. Ik kan niet meer". Groeten aan mijn „familie". JOHANNES DE VRIES. Engelsch kanaal drie M. S. „Ben Bou." Na een onderzoek met een broe der van Johannes de Vries, die daarvoor expresselijk van Antwer pen naar IJmuiden was gekomen, bleek, dat den 13en Juni van Fre- drikshald in Noorwegen vertrokken was de zeetjalk „Petronella", ge zagvoerder Johannes de Vries, en geladen met granietsteen bestemd voor Delfzijl. Is het wonder, dat de familie van Johannes de Vries zich ongerust maakte, al werd het raadsel van „Ben-Bou", een bier algemeen be kende Engelsche boot, niet opgelost. Gelukkig dat den 29en Juni d. a. v. telegrafisch bericht werd ont vangen, dat de „Petronella" behou den op de plaats van bestemming was aangekomen. „Het Nederl. zeewezen" voegt bij dit verhaal den raad uitdrukkelijk te verbieden in flesschen, die over boord worden geworpen, brieven in te sluiten, dan alleen in nood of groot gevaar en dan nog alleen door gezaghebbende personen, met duidelijke vermelding van plaats, schip, datum en naam van gezag voerder. Een oplichter. Bij een bankinstelling te Amsterdam heeft zich een Engelsch sprekend persoon vervoegd met een credietbrief op naam van Mr. Greger, groot 60 pond. Toen het geld was ui tbetaald bleek de credietbrief valsch te zijn. Men brengt dit in verband met een andere oplichting van 200 pond sterling, die daar dezer dagen door een ouden heer werd gepleegd. Men ve moadt d. t men bier met een handig oplichter te doen heefi, die zich goed weet te vermommen SpoorwegongelukteAm- sterdam. Het lijk van den stoker ter Hoopen te Amsterdam als slachtoffer gevallen bij het onge luk bij het Centraal Station is in beslag genomen en naar het daartoe bestemde locaal vervoerd ter gerechtelijke schouwing. De verschillende personen, bij het ongeluk betrokken, werden allen door de politie gehoord, Een uit voerig proces-verbaal werd opge maakt, dat in handen is gesteld van den officier van Justitie. Tram in het Gooi. Er is een plan gerijpt om de gemeenten in het Gooi, Bursum, Blaricuiu, Laren en Hilversum te gaan ver binden met een nieuwe tramlijn. Het initiatief is daartoe genomen door de Hollandsche Spoorweg maatschappij, welke zich heeft in verbinding gesteld met eenige com missies uit het Gooi. Wanneer men nu de lijn over Eemnes naar Baarn wil doortrekken zal men niet alleen een goed vervoermiddel hebben op een druk beganed- weg, doch mede een groot gemak verkrijgen ter verbetering van den huidigen post dienst. Bijtijds gered- Tengevolge van den storm uit het zuidwesten sloeg gisterenmorgen een visschers- vaartuig voor den mond der haven te Enkhuizen onderste boven, waar door de twee zich daarin bevinden de visschers, Genr. De Boer, oogen- blikkelijk in gevaar verkeerden. Een hunner wist zwemmende den wal te bereiken, terwijl onmiddel lijk toegeschoten hulp den ander redde. Door de stoomtram aangereden. Donderdagavond werd op den straatweg te Velpeen rondreizend koopman door een van De Steeg komende stoomtram aan gereden en op zijde geworpen. Met gebroken rechterbeen werd hij mee gevoerd naar het station, en, na voorloopig verbonden te zijn, met een rijtuig naar zijne woonplaats te Arnhem gebracht. Een vuurplaag. Te Mep- pel zijn in vier dagen tijds zes woningen en andere gebouwen door brand vernield. Verdronken. Te Ulft, gemeente Gen dringen, is de arbeider Bergervoort te water geraakt en verdronken. Het ongeluk te Schie dam. De man, die Zaterdagavond te ongeveer halftwaalf bij het zgn. Roode hek te Schiedam van de electrische tram is geslagen, is de glasblazer C. Wolthuis, oud 24 jaar en ongehuwd. De ongelukkige, wiens hoofd bij den val tegen een boom werd verbrijzeld en die bijna on middellijk dood was, schijnt, terwijl hij een sigaar wilde opsteken, door een schok bij eene kromming van den weg van het achterbalkon van den tweeden wagen geslagen te zijn, met het reeds genoemde, nood lottige gevolg. De jonge man woonde eerst sinds eenige weken te Schiedam. Ter navolging! Verschillende groote kleeding- magazijnen te Amsterdam, hadden totnutoe do gewoonte aan leden van verschillende ambtenaarsver- eenigingen korting op de bij hen gekochte goederen to° te staan, een korting, die tot dikwijls 10% be- liep. Door de vele misbruiken ech'er, die hierbij voorkwamen, alsmede door de vele aanvragen, die voort durend voorkwamen om dezelfde faciliteiten, hebben deze firma's zich thans vereenigd en contractu eel zich tegenover elkaar verbonden, deze faciliteiten, van 1 October af, niet meer te verleenen. Binnen enkele dagen zal per cir culaire den verschillende corpora ties dit besluit bekend worden ge maakt. Bravo „Ter navolging" zetten wij hier boven: zulke „misbruiken van den handel" komen ook te Haarlem voor. Mocht het besluit van Am sterdam de eerste stap zijn tot al- geheele afschaffing ervan! De Eindhovensche kwes tie. Het Franciscus-Xaverius-gilde te Eindhoven heeft besloten in te gaan op het voorstel der Fabrikan ten vereeniging om de regeling betreffende het 6-vormen-stelsel aan de patroons en werlieden persoonlijk over te laten. Brood verzekering. Aan de te Delft bestaande arbei- dersverbruiks-coöperatie „V ooruit", die een bloeiende bakkerij exploiteert, is een fonds verbonden, waarbij de afnemers van brood zich ingeval van ziekte voor gratis brood kunnen ver zekeren. I In 12 maanden wordt hoogstens ge* durende 20 weken gratis brood uit gereikt aan hen, die gedurende maanden eene contributie hebben be haalt van 2 tot 5 cent per week, vooreen wekelijksch brood verbruik van fl, f2.50. Herhaalde uitkeering volgt, als men na 12 maanden ander maal 6 maanden contributie heeft be taald. Verbruikers boven 45 jaren kunnen van het fonds geen lid worden. Het maken van winst is buitengesloten. Katholiek-Sociaal Congres. De plaatselijke Commissie van Ont vangst van bovengenoemd congres te 's Bosch verzoekt den ingezetenen beleefd tot een algemeene betuiging van belang stelling in het Zaterdag en Zondag a.s. van de Federatie der vijf R.K. Dio cesane Werklieden-organisaties aldaar te houden Katholiek Sociaal Congres door het uitsteken der vlag den luister en de beteekenis van die dagen te helpen verhoogen. Het zal op de talrijke vreemdelingen een goeden indruk maken, als zij zien dat de Katholieke hoofdstad onzer provincie door het ontplooien der driekleur hun het hartelijk welkom toeroept. Aannemersbond. Bij den aanvang dej: gisteren te Hengelo gehouden vergadering van den „Nederlandschen Aannemershond heeft de voorzitter met voldoening er op gewezen, dat de positie van den Bond in menig opzicht is versterkt hetgeen te danken is aan het krachtig en eensgezind optreden van den Bond, doch ook aan de loyale opvatting van een aantal directies. Toch zegt spreker zijn wij niet voldaan. Het stelsel van gunning deugt niet; de bepalingen van meer der werk zijn uit den tijd en de ar bitrage wordt slechts schoorvoetend toegestaan. Scherp critiseerde spreker de tegen woordige verhouding tusschen direc ties en aannemer. Eene goede ver houding tusschen aannemer en direc tie is alleen mogelijk, wanneer die gegrond is op: a. de aannemer zij v 'rantwoordelijk voor juiste uitvo ring van het werkb. de directie zorge, dat de aannemer alle gegevens, voor uitvoering van het werk noodig, krijgt; c. na aflevering van het werk houden alle aansprakelijkheden van den aannemer op. De voorzitter wees verder op den meerderen invloed van den Bond, blijkende uit het tweede Internati onale Congres van Bouwnijverheid in Mei te Parijs te houden. Op aandrin gen van het hoofdbestuur nam Mi nister Veegens het eere-voorzitterschap op zioh van het „comité de patronage" van het in Mei van het volgend jaar te Parijs te houden Tweede Intern. Congres van Bouwnijverheid. Tot leden van dat comité stelden zich mede be schikbaar de heeren J. L. Cluysenaer, A. Deking Dura, J. W. Welcker, te 's-Gravenhage; H. E. Beumke, te UtrechtJ. J. 's Jacob, A. W. Bos, A. Salm Bzn., Mr. E. J. C. Goseling, te Amsterdamen J. Seholtens, te Haarlem. HEEMSTEDE. Uitstapje naar Utrecht. Woensdagmorgen zes uur vertrokken van hier de leden van het R. K. Zangkoor met hunne dames om den dag genoeglijk in de omstreken van Utrecht door te brengen. Ongeluk overkomen. De toe stand van den wagenvoerder Heelke- ma, wien Maandag alhier een ongeluk overkwam, blijft dezelfde. BLOEMEND A AL.JE e n k 1 e i n trein- ongeval. Hedenmorgen brak onder het rangeeren van een goederentrein bij het station Bloemendaal een kop peling van een der wogens,- waarvoor het gedeelte, dat zich achter dien wagen bevond bleef staan. Daar het onmid dellijk opgemerkt werd, kon het direct opgepikt worden en kwamen geen persoonlijke of materiëele ongelukken daarbij voor. ZANDVOORT. De politie alhier heeft aangehouden twee minderjarigen, één uit Amsterdam en één uit Haarlem die in den omtrek rondzwierven. Bei den zijn aan de politie hunner woon plaatsen overgeleverd. rAangehouden. Door de poli tie alhier zijn twee minderjarigen aan gehouden, een uit Amsterdam en één uit Haarlem. Beiden zijn naar hunne resp. woonplaatsen teruggebracht en aldaar aan de politie overgeleverd. Gevonden voorwerpen: Gou den ring, metalen schakelarmband, klein gouden medaillon met haar, medaillon met kinderportret en gouden dameshorloge. Visch. Sedert de vorige opgave brachten de Zandvoortsche schuiten 1 maal visch aan. Besomming f8. tot f12.Garnalen f2.23 tot f3. per mand. Scharren f4.90 per mand. Gemeenteraad. De agenda voor de op hedenavond te 7% uur uitgeschreven Raadsvergadering luidt Stemming over het voorstel tot toe lating der nieuw gekozen Raadsleden. Verbaliseerd. Door de jachtop zieners G. de Veer en J. P. van der Veldt is proces-verbaal opgemaakt tegen J. L. en G. K., beiden alhier, wegens het zetten van wildstrikken in de duinen onder deze gemeente. Vier wildstrikken werden in beslag genomen. Het badseizoen. Aangekomen badgastenM. Hofmeier, Woenburg, Pension Paula, 3 pers. E. Meyer, Aken Hotel d'Orange, 2 pers. H. Uhlich, Grima, idem. G. Klemperer, Berlijn, idem, 6 pers. M. L. Kluif hoofd. Nu* mansdorp. id., 3 pers. P. Eschbaum, Bonn, id., 3 pers. A. Wenze, Weenen idem. H. Josselin de Jong, Dordrecht. Hotel Groot Badhuis, 5 pers. G. C. E. Crone, Amsterdam, idem. L. V. G. Bode Ginneken, id., 4 p. Mej. Sinderman, Praag, Hotel Driehuizen. J. C. Zwaag- man, Groningen, idem, 4 pers. Fam. Van Klaveren, Rotterdam, id. 3 pers. Fam. Sweijs, Amsterdam, id., 2 pers. D. J. Verwey, Amsterdam, id., 2 pers' Fam. Larter, Bonn a. R., id., 5 pers. Mevr de Wed. G. v. 't Ende, Am sterdam, 3 pers. Mevr. van Eek, Amst. id. 3 pers. K. Wasik, Praag, id. Dr. J, Peterzu, Praag, id. J. Visser, Haar lem, Pension Norma, 3 pers. Fam. Herfkens, Utrecht, Pension Frederica, 3 pers. Mevr. Simon, Berlijn, id. Fam. Overlack, Crefeld, id. 5 pers. Fam. Gunning, Amsterdam, id. 7 pers. M. Bauer, Aschaffenburg,Villa Magdalena. Het badseizoen. Aanwezig op 1 Aug. 4674 pers. Bijgekomen tot 6 Aug. 347 Vertrokken 5048 pers. 109 Aanwezig op 6 Aug. 4939 pers Amsterdamsche Vacantiekolonie Kostverloren. 3de ploeg 60 kinderen. Haarlemsch Kinderhuis Parkstraat 3de ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 95 patiënten. IJMUIDEN. De pieren te IJ muiden. De IJmuidensche corres pondent schrijft Er is natuurlijk geen kind of oud mensch op IJmuiden, dat thans geen raadgeving ten beste geeft om te voor komen, dat nogmaals ernstige onge lukken op de pieren zullen kunnen plaats grijpen en iemand vraagt zelfs hulp om den toegang tot de pieren voor het publiek te doen sluiten. Ziedaar een maatregel, die, webea men het volkomen, afdoende zou zijn. Even afdoend als het zou zijn om scheepsrampen te voorkomen door de schepen eenvoudig niet meer te laten varen. Maar omdat er nu een niet te voor zien ongeluk plaats heeft gegrepen, is dat nog reden om tot zoo'n vérstrek- kenden maatregel over te gaan en ware het bij den wensch van den inzender gebleven, we zouden waarschijnlijk niet meer op het onderwerp zijn te ruggekomen. Maar men deelde mij mede, dat door eenige Katholieke in gezetenen een beweging is op touw gezet om met behulp van Tweede Ka merleden een interpellatie tot den be trokken minister te richten met het verzoek de pieren voor het publiek af te sluiten. Dit is zeer gemakkelijk ge vraagd en niet moeilijk te voldoen. Doch de gevolgen daarvan zullen voor IJmuiden van zeer groot nadeel zijn en ons dunkt, de Vereeniging tot be vordering van Vreemdelingenverkeer kon daarin een woordje meespreken. Wat toch is het geval? De pieren te IJmuiden zijn vcor duizenden uit den lande en zeer veel vreemdelingen de grootste attractie der plaats. Het gansche jaar door komen van heinde en ver vreemdelingen aan, öf om te visschen, of om vande heerlijke zeelucht en de verrukkelijke strand gezichten te genieten bij helder weer, onderscheidt men zuidwaarts Zandvoort, Katwijk en Noordwijk, noordwaarts Wijk aan Zee en Egmond öf om de grootsche, door haar som berheid imponeerende reuzengevaarte te aanschouwen, meesterstukken van bouwkunst, ver vermaard, en stomme getuigen van der menschen kunnen. Welnu, bij afsluiting zal men de pieren moeten zien liggen, ze niet mogen betreden. Visschers, van jaren her, zullen er geen gullen, makreelen en pietermannen meer kunnen ver schalken, het wijde, verrukkelijke zeegezicht wordt ons en allen beno men en op mooie zomeravonden, zul len de strandbezoekers van hier en elders, de pieren door tralies mogen aanschouwen, Dit alles is niet noodig en zou noodeloos wreed zijn. Er zijn wel andere goede maatregelen te treffen le. Men kan door een ijzeren hek een pier afsluiten en dat hek bij nood- of stormweer gesloten houden, waarover de wachters van de nieuw gebouwde loodsen van deN.-enZuid- Holl. Redding-Maatschappij het toe zicht kunnen uitoefenen. 2e. Men kan op de pier, evenals dit aan den Hoek van Holland het ge val is, reddingsmiddelen aanbrengen, n.l. een vlet en davids, lijnen, gor dels enz. Overdrijving van voorstelling schaadt, ook in dit geval. Uit overtuiging en met kennis van den toestand ter plaatse, geven we èn particulieren èn leiders van gezel schappen, die de zee willen zien en laten bezichtigen, in overweging, bij sterken wind en dien kunnen ze toch wel voelen de pieren niet te betreden, dan, na vooraf geïnformeerd te hebben, of daaraan ook eenig ge vaar verbonden is. Elk IJmuidenaar zal daarop een antwoord kunnen geven. Den toegang tot de pieren afsluiten achten wij allerminst gewenscht. Vandaag worden de gisteren gevon den lijkjes begraven. Ter bijwoning hiervan zullen broertjes dezer knapen, eveneens jongens uit het Aloysius- gesticht, naar IJmuiden overkomen. In den loop dezer week zal in het Aloysiusgesticht te Amsterdam een plechtige Requiem-Mis worden op gedragen tot zielerust der omgeko menen. Gisteren zijn de lijkjes aangespoeld van de verpleegden van het St. Aloy- sius-gesticht te Amsterdam, P. Blij- lever en J. Middens. Thans wordt alleen nog het lijkje van den jeug digen 0. Koelemey vermist. Uit Kennemerland. Men schrijft uit Wijk-aan-Zee aan het N. v. d. D. Terecht wordt herhaaldelijk terug gekomen op de „Reisbrieven" uit Scheveningen, onlangs in dit blad opgenomen, waarin zoo klaar en dui delijk werd uiteengezet, hoe, wat voortvarendheid betreft waar 't geldt vreemdelingen te trekken, onze Zui delijke buren ons verre, verre de baas zijn. Hier is ook een oord, dat den reiziger alles kan biedenprachtige bosch partijen met mooie doorkijkjes, heer lijke duingroepen met schilderachtige luchten er boven, prachtige vergezich ten op hoogen duintop en op den achtergrond, waar het Hollandsch oog toch ten slotte steeds weer naar zoekt het immer mooie, altijd aantrekkelijke zeevlak. En wat wordt hier en in omliggende plaatsen gedaan om den stroom van het geld te trekken Op den weg van de 2e halte in Santpoort naar de Ruine van Brederode vonden wij één bank van het Vreemdelingenverkeer, en die stond vóór een mooie laan of op een hoog punt mis, vlak tegenover ondoordringbaar kreupelhout. En over al waar ge hier komt, blijft ge telkens bewonderend staan voor een prachtig vergezicht en klinkt de wensch hier moest een bank staan, maar ze schitteren allen door afwezigheid. Worden de vereenigingen voor vreem delingenverkeer in Kennemerland zoo slecht gesteund Niet iedereen kan mijlen loopen zonder rust. Er komen ook ouden van dagen, maar die gaarne midden in de natuur zitten. In de bovengenoemde Reisbrieven is sprake van een spoorweg langs de duinen, die onze badplaatsen verbinden zou. Och, als we hier alvast maar goede tramverbindingen hadden Ja, wij willen nog minder eischen stellen; een goeden weg, die ons met Beverwijk verbindt Die weg is geen straatweg, wat hier gelijk staat met slecht onder houden. Bij droog weer is de weg niet te begaan. Een halve hand hooge stof laag bepoeiert u, zoodra een rijtuig passeert en een auto ts hier voor voet gangers een kruis. Maar dat is de schuld van de.i weg, niet van de auto. Neen, een gezond oord voor lieden met zwakke longen is 't hier nog niet. Bestuurderen van Wijk-aan-Zee of wien het aangaat, mogen 't zich voor gezegd houden, dat een goed onder houden weg, tevens stofvrij gemaakt, een minimum-eisch is, dien vreemde lingen hun stellen mogen. En mochten ze nog aarzelen, dan mogen ze zich herinneren wat Wijk aan Zee vroeger was. Zong Potgieter in 1865 niet: „Arm Wijk-aan-Zee, dat Wijk-in-Duin [moest heeten." En vroeg hij niet: In Wijk-aan-Zee? de trap van dien toren 1 Wie 't somber dorp het hart met chrik voelt slaan, enz. Nu somber en arm is Wijk-aan-Zee lang niet meer, dat heeft het o. a. aan zijn weg door het duin te danken. Dat was een daad, en meer daden moeten volgen. Dan kan Wijk-aan-Zee, dat door zijn vriendelijke ligging zooveel voor heeft, bloeien en groeien en blijde zijn. Maar dan: ook een veel betere tramverbinding, natuurlijk een elec trische later, nu veel meer gelegenheid om Wijk te bereiken met de paarden tram in den zomer. En in die paarden tram betere contróle: geen onbeperkt aantal menschen op een bank, geen menschen mede op een treeplank enz. Niet veel beter is het gesteld met de stoomtram HaarlemAlkmaar. Stapt ge te 1.48 te Beverwijk in de tram, dan komt ge 1.55 aan het Noord zeekanaal en brengt de pont met tram en al u vlug over, zoodat ge te 2 uur reeds aan den o\ erkant staat. Nu zal 't er langs gaan I Mis hier moet 30 minuten gewacht worden, dus zijt gij pas te 2.50 te Santpoort. Men loopt den afstand in dien tijd! Hetzelfde spelletje herhaalt zich, indien ge in omgekeerde richting reist: aan den Bever wij kschen kant weer 25 minuten wachten. En al heeft het meerendeel der inzittenden geen haast, wat is er onpleizieriger dan een half uur stil te staan met tram of trein? Waarom niet dadelijk doorgereden, als men aan den overkant is? Neen in een idealen toestand is het vervoerwezen hier nog niet. Zou Jan Salie, die in Kennemerland zijn 18e-eeuwschen dut deed, zoo sterk een invloed hebben nog? BEVERWIJK, Aan de conserven- fabriek alhier is een der wer kende meisjes door onvoorzichtigheid met den voet tusschen de lift bekneld geraakt. Na door Dr. Wiedeman voorloopig verbonden te zijn, werd zij naar Haarlem vervoerd ter verdere behandeling. Ver moedelijk zullen drie teenen moeten afgezet worden. WORMERVEER. Statuten. De St. Ct. (no. 184) bevat de gewijzigde s'atuten der Vereeniging tot instand houding van het Protestantsche wees* huis, WOGNUM Trein ontspoord. Op de lijn SchagenWognum is gister morgen een trein ontspoord bij de halte Lutjewinkel. Persoonlijke onge lukken kwamen er niet bij voor. LISSE. Geschilderde kruis wegstatie. Thans kunnen wij be richten, dat heden wederom een ge schilderde kruiswegstatie is geschon ken aan de R. K. kerk alhier, zoodat er thans zeven zijn geschonken, waar van zes geplaatst. Ook is men bezig met het aanbrengen van ijzeren ankers in dit kerkgebouw, naar wy vernemen, voor een steviger verb de>- fc; v( giste 7 Werk: loos onde? scho'jt per It rie< -f- toest feest van ditm schij voor comi Werk: len i, kerb jaar dan NC Giste genie |png 1. der Zeeb derzc richt: ging Hoo« l O O £s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2