DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. V erkeers-k westies, BUITENLAND. BINNENLAND. Ged, Oude Gracht 120, Haarlem VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1907. No. 6655, 328te Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlemfl.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post „1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0-10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Een van de eerste dingen, die den bezoekers van Haarlem al da delijk in het oog vallen, is onze over vloed van nauwe straten, gevaarlijke bochten, door 't verkeer overladen doorgangswegen, onvoldoende ver keersverbindingen Haarlem is een oude stad. En het heeft daarvan alle voor- deelen, alle schoons, alle uiterlijke kenteekenen. Maar «ok alle gebreken. En het gebrek, dat we nu onder handen nemen, is wel een van de voornaamste daarvan! Ga maar eens van het station af, op weg naar de binnenstad, en kies den Jansweg en de Jausstraat. Die laatste straat, op zichzelf al niet te breed, vormt aan het einde, waar ze uitmondt op de Groote Markt, een soort van rattenval, waar wagens en rijtuigen en electrische trams gevangen worden en wanhopig vast raken, wanneer de bestuurders of koetsiers niet oppassen Tegen den gezonden regel in, dat een hoofdverkeersweg zich-verbree- dend uitloopt op een vrij plein, is juist de Jansstraat op 't einde heel nauw, en staat tot overmaat van ongeriefelijkheid de Groote Kerk nog als 'u reusachtige verkeersbar- rière midden voor dien uitgang. Ga nu eens verder, langs de baan der electrische tram. Maar pas op voor uw leven De Damstraat is berucht bij koet siers en wagenvoerders en bestuur ders van handkarren, om niet te spreken van de voetgangers, die op 't smalle trottnirtje slechts met moeite hun lijf kunnen bergen, als de tram er passeert of er wagens van of naar het immer zoo drukke Spaarue gaan. En de Damstraat is toch maar de eenige verkeersweg tusschen de Groote Markt en het SpaarueVan 't station naar het Spaarne en in het algemeen naar het Amsterdam- sche kwartier aan gene zijde van die breede rivier van Haarlem, is de boven beschreven weg de hoofd verkeersweg, ja haast de eenige weg! In den verkeersweg Kruisstraat- Groote Houtstraat hebben we van Noord naar Zuid, van 't Station af naar den Hout, een soort boulevard die in vele opzichten voldoende mag heeten voor de eischen van het verkeer. Maar ook hier zijn punten, waar heel wat te verbeteren valt. De ingang van de Groote Hout straat, van af de Markt, is bijvoor beeld beslist onvoldoende en door de kromming die even verder de straat maakt, bij druk verkeer zelfs gevaarlijk Het stuk Groote Houtstraat van af 't Verwulft tot ongeveer de Doel straat is eveneens voor een hoofd verkeersweg der stad veel te nauw: de ongemakken daarvan komen bij een ongeval, bij een bijzondere ge legenheid, bij een feestelijkheid of iets van dien aard, sprekend voor den dag. Voorts ontbreekt een doorgaande verkeersweg vanaf Overveen naar het oostelijk deel der stadde Zijl straat, die daarenboven ook niet veel verkeerscapaciteit bezit, mist een in haar verlengde gelegen toe gang naar het kwartier over 't Spaarne, tenzij men de te nauwe Damstraat die taak mocht willen toedeelen. Daar zijn nog kleinere ongemak ken en leemten in onze verkeers wegen. De verbinding van de stad met de Kathedraal van Sint Bavo in het Leidsche kwartier is b.v. ten eenemale onvoldoende. De Gedemp te Oude Gracht, die als hoofdader van het verkeer zou kunnen dienen van 't Noordwesten naar 't Zuidoos ten, beantwoordt niet aan haar doel doordat haar de voedingswegen die onmisbaar zijn, ontbreken. En zoo is er meer. Dat alles is het gevolg van een onsystematisch uitleggen der stad, van gemis aan een voldoend plan, aan een centrale organisatie. De Woningwet was er nog niet in dien tijd toen onze stad groeide en zich uitlegde, en zoo had men toen ook geen weloverwogen uitbreidings plannen, die goedgekeurd moesien worden door het stadsbestuur.... Toestanden als de zonderlinge bouwmanier van 't Kleverparkkwar- tier aanwijst, dat door slechts één toegang, langs de van Ostadestraat, met de stad is verbonden, en heele- maal niet aansluit aan het aangren zende Schoterkwartier, zouden dan niet zijn voorgekomen Doch dit alles is napleiten, -en 't geeft niet meer; de toestand is nu eenmaal zooals we kenschetsten op verschillende punten voor een stad als Haarlem onvoldoende Wat nu te doen? Wij zijn van oordeel, dat hier een interessant en veelomvattend arbeidsveld braak ligt voor ons stedelijk bestuur. Verbetering van de verkeers- kwesties, die ten onzent al te veel zich opdringen, moet een voortdu rende zorg zijn van onze stads bestuurders. We zeggen^ niet, Mat daarvoor nü niet gezorgd zou worden, of dat men totnogtoe ten eenenmale wer keloos is gebleven. De demping der Oude Gracht b. v. is daar, omdat te bewijzen. Maar er moet nog méér gedaan worden. En vooral: er moet gewerkt wor den volgens een goedberaamd, be ginselvast plan en programma. Twee manieren van werken in dezen geest dringen zich daarbij voornamelijk op: onteigening in het algemeen belang, en demping van grachten of vaarten. Het eerste gaat nu nog met te veel en te kostbare gevolgen ge paard om het toe te passen op groote schaal. Doch hierin staat, als men de loopende geruchten ge- looven mag, spoedig verandering te komen. Onteigening par zone die tevens meestal enorme waarde- verhooging van de overblijvende stukken ten gevolge heeft, zit in de lucht en het toestaan daarvan aan gemeentebesturen ter verbetering van het verkeer of ter verfraaiing van de stad, is maar een kwestie van tijd. Het andere middel: demping van grachten, komt ten onzent slechts in één geval in aanmerkingbij de Bakenessergracht. Maar hiermede kan en moet dan ook worden begonnenDaarmedi wordt al een groote verbetering tot stand gebracht, die vooral als vei- binding tusschen Noord en Oost haar belang heeft en waarvoor in de overbrenging der markten vai. het Spaarne naar den Koudenhorn een nieuw argument kan worden bijgebracht. Nu stelselmatige straatverbreeding nog niet op het program kan staan, kan door de demping der Bake uessergracht toch alrêe een groott verbetering worden tot stand ge bracht. Op 't verlanglijstje in zake de verkeerskwesties onzer stad plaatsen wij dus het eerst de demping der Bakenessergracht. Wie onzer raadsleden bindt de kat de bel eeDS aan? Bij de begrooting, over een paar maanden, is er alleszins gelegen heid toe. Algemeen Overzicht. De telegrammen uit Marokko spreken van voortdurende onlusten, van andere rooverijen, en van krach tig optreden der Franschen. Ziehier, om al 't nieuws te geven dat er heden is, een bloemlezing uit de verschillende Reuter- en andere telegrammen, ordeloos onder elkaar gezet. Een van de Casablanca aange komen stoomschip bracht te Tanger het bericht, dat hst bombardement voortduurde. De Franschen hebben gisteren 2000 man aan land gezet. De opvarenden van de ter reede liggende schepen hoorden dag en nacht geweerschoten, waaruit opge maakt wordt dat er nog in de stra ten gevochten wordt. De Marok kanen plunderden de Joodsche wijken en doodden een groot aan tal Joden. De Europeanen bevinden zich allen in veiligheid het meerendeel aan boord van de stoomschepen in de baai, de overigen in de consu laten, die door Fransche en Spaau- scha matrozen worden bewaakt. De zes Fransche soldaten, die bij het eerste gevecht gewond werden, zijn allen overleden. Naar verluidt liggen de straten vol met doode Mooren. Alle winkels zijn gesloten, Vijf Fransche oorlogsschepen en een Spaanseh oorlogsschip liggen voor de stad. Een nader bericht uit Casablanca meldt, dat het agentschap van de Marokkaansche staatsbank aldaar beroofd is er is ongeveer 3000 p.st. gestolen. Het Fransche consulaat werd in den nacbt aangevallen één matroos werd gedood en drie zwaar gewond. De kruiser Du Chayla is naar Magazau vertrokken om de Fransche belangen te beschermen, waar ook een opstand dreigt. De Fransche kruiser Cassini, ont trokken aan het smaldeel, dat op weg is naar Casablanca, is te Tanger aangekomen en wacht bevelen van het gezantschap af. Een Spaansche torpedovernieler is ook te Tanger Een verder telegram uit Casa blanca meldt, dat de ontscheping der troepen is afgeloopen.Het geschut der kruisers heeft in staat gesteld, niet zoozeer om de Marokkaansche ruiters te verstrooien, dan wel om dezen op een afstand te houden. Uit Tanger werd nog aan de „Temps" gemeld: De orde is te Casablanca voiledig hersteld, maar Dinsdag- en Woensdagnacht hebben de Franschen de beschieting van de omstreken met geschut voortge zet, omdat de stammen trachtten de stad te vermeesteren. Te Gibraltar werd bovendien'nog bericht ontvangen, dat de Du Chayla Mazagang heeft gebombardeerd. Alle ambtelijke berichten stellen intusschen een volledige eenstem migheid vast tusschen alle mogend- leden ten aanz en van de zaken in Marokko en deelen mede dat dies kalm is in Casablanca. Dat is zoo ongeveer alles wat Reuter u t het ongelukkige land, dat '.ooveel kabaal en onrust uitlokt, >us seint. Er blijkt uit, zooals we trouwens ;i teren al zeiden, dat 't in Marokk< ■en warboel wordt van belang ei lat daarenboven Frankrijk mei d> ■ijnlijkste zorg deze heele aange egenheid opknapt. ten belioevi :an anderen 1 In Berlijn begrijpt men het ook '.00. En daar houdt men zich dan ook ïeel kalm in afwachting: „mitsde icte van Algesiras maar wordt ge- erbiedigd", zeggen de toonaange vende bladen, kan Frankrijk doen wat het wil en moetin Marokko.... en dat „mits" beteekent niet anders dan: Marokko mag geen Fransche kolonie worden! De Czaar is weder terug in zijn land. Keizerin Alexandra is haarman tegemoet gevaren tot Björkö, een haven vóór Kroonstad en beiden zijn daarop direct naar Peterhof gegaan. Daarmede is dan toch wel bewe zen, dat het niet te doen is geweest om een plezier tochl je of een vacantie- reisje, maar dat de Czaar enkel en alleen keizer Wilhelm heeft willen spreken. Hij ging linea recta heen, en weer terug. Dat verhoogt wel «enigszins de beteekenis van het onderhoud in Swinemünde, over welke beteekenis de kranten nog maar steeds allerlei gissingen maken! De quintessence van de ont moeting der beide keizers schijnt intusschen wel te liggen in de Rus sische vloot, en er lekt uit dat dit de hoofdschotel is geweest van bet keizerlijk onderhoud. De „Tribune" b.v. verneemt uit St. Petersburg, dat de twee keizers te Swinemünde over den herbouw van de Russischevlootgesproken hebben, en het voorstel gedaan is, dat Rusland in Duitschland 250,000,000 mark zou trachten te leenen, onder voorwaarde dat 't geld uitsluitend besteed zou worded aan den bouw van oorlogsschepen, en wel op Duitsche werven. In hoeverre dat waar is, kan niet worden nagegaan. Wel is echter eigenaardig, dat nu tegelijkertijd uit St. Petersburg wordt gemeld, dat het ministerie van marine voornemens is in den loop van dit jaar althans minstens tw#e pantserschepen van een nieuw type te laten bouwen met een wa terverplaatsing van 19,970 ton. De schepen zonden, behalve snel- vuurgeschut van klein kaliber, een bewapening krijgen van tien twaalf- duims-kanonnen en voorzien wor den van turbine-machines voor een snelheid van 21 jenoopen. En daar wordt bij bericht: daar de Russische werven alle bezet zijn zullen de schepen in Duitschland worden gebouwd! Zou dit de eerste vrucht wezen van Keizer Wilhelm's ontmoeting? Zoo ja, dan maakt hij zich 't voorbeeld van oom Edward, die bij zulke ontmoetingen steeds den po- litieken handels-reiziger speelt en mét succeseindelijk wel ten nutte H o ngar ij e,hetland van't eeuwige politiek geharrewar, is tegenwoordig vrij rustig. Dat komt omdat het parlement naar huis is, tot aan den herfst. Maarreeds rommelt het in de verte, en er zijn teekenen, dat het niet rustig blijven zalintegen deel men kan veilig aannemen, dat de herfstzitting van het Hongaarsche parlement een zeer rumoerige zal zijn. Dat kan wat worden IJKet conflict tusschen Hongarije en Kroatië en de kwestie van de grondwettelijke waarborgen worden nog meer ge compliceerd door de zoo dringend geworden Ausgleichskwestie, die nu niet langer uitgesteld kan worden. Tot opheffing van het bekend oufiict met Kroatië is tot dusver oo goed als niets geschied. De Kroaten kondigen de voortzetting /an den strijd aan en organiseeren :en boycotbeweging tegen den invoer ■an Hongaarsche waren. Maar in !e Hongaarsche regeeringskringen naakt men zich over den gang van iken in Kroatië voorloopig nog iet druk. De Hongaarsche regee- ing maakt zich meer bezorgd over e kwestie der grondwettelijke waarborgen, die nog steeds niet de sunctie van den Koning verkregen hebben. I e ontstemming hierover wordt hi de kringen der onafhankelijk- leidspartij steeds grooter en de egeering heeft moeite bevredigende •erontschuldigingen te vinden. De ware oorzaak ligt eenvoudig hi de omstandigheid, dat ook de Koning zekere waarborgen verlangt, welke men waarschijnlijk niet in staat is te geven. De regeering moet inmiddels naar uitvluchten zoeken want ze moet reeds nu het terrein voor den „Ausgleich" effenen. Ze komt daar door in een moeielijk parket tegen over een deel der onafhankelijk heidspartij, dat van sommige „na tionale" eischen niet wil afzien en het is zeer de vraag of het gelukken zal de kwestie van den Ausgleich langs parlementairen weg tot een oplossing ie brengen De Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie, [die toch al niet zoo vast-aaneengemetseld is, gaat dus weer een zware tijd tegemoet. Hoelang zal 't nog duren voor de Hongaren hun zin gekregen hebben, en de Monarchie uiteengespat zal zijn Nieuwtjes in drie regels. Het Eucharistisch congres teMetz, ook door vele Fransche bisschoppen bij- gewoond, heeft een groot succes. De Amerikaansche republiek Boli via begint een soort „culturkampf'.De gezant bij den Paus is teruggeroepen. De Antwerpsche reeders willen niet onderhandelen met de soc. d_em. arbeiders. De algemeene staking dreigt De toestand in Perzië wordt steeds ernstiger. Men denkt er hard aan, den Sjah af te zetten. Dat geeft revolutie Staatsbegrooting. De ontwerpen der Staatsbegroo ting, dienst 1908, zijn gereed geko men ter verzending naar den Raad van State. Bond voor Staatspensionneering. Te Alkmaar is gisteren een ver gadering gehouden van afgevaar digden der Noord-Hollandsche af- deelingen van den Bond voor Staats pensionneering met het doel, om te komen tot de oprichting van een provinciale afdeeling, ten einde de propaganda voor den Bond krachti ger ter hand te nemen. Deze vergadering was een gevolg van een op de algemeene vergade ring te Groningen aangenomen voorstel van de afdeeling Nieuw- Vennep. De vergadering werd ge leid door den gedelegeerde van het hoofdbestuur, den beer Klomp. Vertegenwoordigd waren 13 af- deelingen, terwijl er 6 sympathie betuigingen ingekomen waren. Na uitvoerige bespreking werd besloten tot voorloopige oprichting van een provinciale federatie. De wijze,waarop de federatie zal werken, lokte nog heel wat discussie uit. Nog werd in beginsel aangeno men, dat ten behoeve van de pro vinciale federatie zal worden gehe ven een bepaalde contributie per lid, waarvan het bedrag later zal worden vastgesteld. Verder werden tot leden van het voorloopig bestuur benoemd de heeren: B. Kanis, te Amsterdam, G. Klomp, te Uitgeest, G. Kleuver, te Velsen, P. H. Groebe, te Alk maar, dr. Wiedeman, te Beverwijk, K. Frugte, te Nieuw-Vennep, E. A. Maan, te Amsterdam. Grondwetsherziening. Van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat het bericht dat een voorstel tot kiesrechthervorming de Staten-Generaal zeer spoedig zal bereiken, geheel onjuist is. Wel hoopt de Regeering, getrouw aan de bij haar optreden gedane toezegging om in het derde jaar van haar betsuur voorstellen tot Grondwetsherziening in te dienen, nu zij in het bezit is van het rap port der Staatscommissie, in het aanstaande zittingjaar de daartoe strekkende ontwerpen aan de Ka mer in te zenden, waarin een kies rechtherziening begrepen is. Van een afzonderlijk zelfstandig ontwerp tot kiesrechthervorming is geen sprake. Erfgooiers. In zake de erfgooierskwestie heeft zich te Bussum een „Nieuwere" partij geformeerd. Opgericht is na melijk eene „Vereeniging van on- en minvermogende Erfgooiers,wel ke trachten wil te komen tot ver koop van de gronden en tot ver deeling van de opbrengst. Gemengde Berichten. Verzet. Gisterenmorgen werd op de Gelderschekade te Rotterdam ernstig verzet gepleegd bij de ar restatie van een beschonken boot werker. De politie-agenten werden tegen den grond geworpen. Toen assistentie kwam opdagen werd een charge gemaakt, waarbij twee per sonen vrij ernstig gewond werden. Zigeuners. Dinsdag vertoon den zich nabij Cuyk in de nabijheid der L uitsche grenzen een 50 talz.g. zigeuners, rondreizende met beren. Dat dit volkje niet erg welkom is in ons land, bewijst wel, dat door de marechaussees de wacht aan de grens gehouden werd, ten einde hun den intocht te beletten. Br ie veninfl esse hen. Nog steeds gaat men voort flesschen in zee te werpen met ingesloten briefjes van geen of luttel waarde. Zoo spoelden Woensdagmorgen weer twee flesschen aan, waarvan ik de ingesloten briefjes u hier toezend. Teneinde dit misbruik tegen te gaar geven we uwe redactie in overwe ging den inhoud dier briefjes nie' te melden, opdat dit slechte voor, beeld geen navolging vinde. Nog maals waarschuwen we in het be lang van werkelijk in nood verkee renden of verdeerd hebbenden, di( flauwe spel zooveel mogelijk te beperken. 1 Eendollekoe.Het volgende ongeluk heeft Dinsdag te Meppen plaats gehad. Johan Hein heeft een koe, welke hij aan een touw heeft staan te weiden met een pen in den grond. Door de hitte kwam het dier los; de vrouw wilde haar weer vast maken, doch do koe liep in woeste vaart op haar toe, zoodat de vrouw in het touw verward werd, de koe haar omver trok en diem1 tengevolge trapte. Hierdoor kreeg de vrouw een klein wondje aan het hoofd en klaagde een weinig over pijn in den buik, aan welke gevolgen zij nog des avonds is over leden. Die stal. Gisterenmorgen is door de Rotterdamsche politie een 26-jarige graanwerker K. S. gearres teerd, die zich met twee vrienden had schuldig gemaakt aan diefstal van goederen van een uitstalling op de Blaak. Toen het drietal bemerkte, dat de politie hen in de gaten had gekregen, namen zij ijlings de vlucht, K. S. weid echter op aanwijzing van het publiek gegrepen, toen hij zich in een winkel in de Houttuinen verschool. De beide anderen wisten te ontkomen. Bij het achtervolgen der dieven kwam een agent van politie nog al vrij ernstig te vallen. Een oplichter. Acht be woners van den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam zijn het slachtoffer geworden van iemand, die hun een mooi verhaal deed van een benoe- miug tot koeli-opziehter op een plan tage in Ned. Oost-Indië. De man boezemde zooveel vertrouwen in, dat allen op crediet aan hem ver kochten en hem bovendien nog geld leenden. Hij is thans met de noorderzon vertrokken, vermoede lijk naar Amsterdam. Bij de politie is aangifte ge daan. Een wondervogel. De heer P. te Aalten had in zijn be zit een pracht-exemplaar van een papegaai, die de kunst van spreken goed verstond. Het dier vloog voor eenige dagen weg en hield zich in de nabijheid eener boerenwoning j op. Het praten van den vogel! bracht den boer in den waan, datj een „wondervogel" zijn boerderij bedreigde en daarom maakte hij door middel van zijn geweer maar voor goed aan het „lekker hé" van den vogel een einde 1 (N. R. Ct.) De inbraakte 'sGraven- hage. De heer Goudsmit, juwelier te 'sGravenhage looft f1000 uit voor dengene, die aanwijzing kan doen, leidende tot aanhouding van de(n(dader)s van den bij hem plaats gehad hebbenden diefstal en tot opsporing van de bij deze gele genheid ontvreemde goederen. Verdronken. Gisterennacht iii de Schiehaven te Oud-Delfs- haven de 59 jarige Engelsche ge zagvoerder J. W. van het ss. Timsah bij het aan boord gaan van de loop plank te water gevallen en verdron ken. Tot nu toe is vruchteloos naar het lijk gedregd. Het 21/2-jarig zoontje van den winkelier Van den Heuvel te Gouda Woensdagavond in de achter de sociëteit „Ons 1 te water en verdronk. Hofman werden nog wel f"o—ogedaan de levensgeesten wederom op te wekken, doch zon der succes. Levenloos opgehaald. Bij het baden is in het Noordzee kanaal een twaalfjarige knaap in de diepte verdwenen en kort daar na levenloos opgehaald. ^ev®r" geefs is nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken. Het hoofd verpletterd. Te Wagenberg (N. Br.) is het 2-jarig zoontje van de wed. de R. waar schijnlijk al spelende onder een of ander voertuig geraakt. Een voor- geraakte Wetering Genoegen" Door dr. pogingen sche couRurr Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1