DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuisvest 33. Kinderhuisvest 33, Haarlem N. V. Drukkerij de Spaarnestad. Vanaf heden moeten alle stuk ken en boodschappen, voor redac tie, administratie der „Nieuwe Haarlemsche Courant" enz. be stemd, bezorgd worden aan ons nieuwe adres De Directeur. Het Kath, Sociaal Congres. maandag 12 augustus 1907. No. 6657, 328te*Jaargang Bureaux van Redactie en Administratie: Telefoonnummer 1426. (Van onzen eigen verslaggever.) 's Hertogenbosch, Zaterdagavond. Uit alle oorden van ons land zijn de afgevaardigden onzer R. K. Werklieden-vereenigingen opgegaan naar den Bosch om 't Katholiek Sociaal Congres te gaan bijwonen. Dit congres vormt een grootsclie gebeurtenis voor ons Katholieke Ne derland, een gebeurtenis, waarop wij allen fier mogen gaan. De keuze der plaats, waar 't Congres gehouden wordt, is een eeresaluut gebracht aan den soci alen Bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. W. v. d. Ven. In geen plaats, wanneer men ten minste rekening houdt met de lig ging der steden en dorpen, waar R. K. Werkliedenvereenigingen be staan, kon met meer recht uit een oogpunt vooral van praktisch be leid, dit congres gehouden worden dan in de residentie van den be minden Kerkvorst uit 't diocees den Bosch. De gastvrije Bosschenaren heb ben de vlaggen uit de woningen gestoken. Overal op de straten de harte lijkste ontmoetingen van strijders voor de goede zaak. De sociëteit Casino is stampvol. Tal van banieren zijn langs de wanden en op het tooneel geplaatst. Te -7 uur werd 't congres geopend door den Voorzitter der Federatie, den heer W. C. J. Passtoors. In den aanvang zijners schitte rende openingsrede beschrijft de heer Passtoors de tot stand komiug der Federatie, die meer onderling verband en meer eenheid zou bren gen. Een der eerste vruchten van de Federatie is de totstandkoming van dit Congres. Spr. smeekt van God af 't welslagen van dit Congres. Dan dankt spr. 't Episcopaat voor den geschonken zedelijkep steun. Moge de arbeid in overeenstem ming steeds zijn met de wensclien der Bisschoppen. Spr. begroet den lieer mr Versteeg, als vertegenwoordiger der Regee ring (de Minister van Landbouw was verhinderd), den heer Burge meester der stad, de zuidelijke Broeders, mr. Alphons Verwilghen uit St. Nicolaas, vertegenwoordiger van den Belgischen Volksbond en P. Bax, den voorz. van „De Vrede" te Antwerpen. Spr. hoopt, dat een commisie tot stand kome van Bel gische en Hollandsche arbeidersor ganisaties tot bespreking en regeling en tot steun der belangen der werk lieden dier beide landen Verder heet spr. welkom tal van leden der Stalen Generaal en Ge meenteraden, de afgevaardigden, in 't bijzonder de dames, die ook op dit Congres vertegenwoordigd zijn. Ten slotte zet spr. op eenigszins uitvoerige wijze 't standpunt uiteen, dat de Katholieke Werklieden in de soc. beweging moeten innemen. Wordt dit standpunt door allen steeds ingenomen, dan zal over wonnen worden door ons,die strijden onder de banier die op dien berg wappert, nl. de Banier des Kruises waarin geschreven staat: „In hoe signo vincea" „Door dit teeken zult gij overwinnen I" En dat kan en dat zal geschie den. Wanneer de katholieke arbeiders met de overige katholieken van Nederland één zijn in hun over tuiging dat boven alle belang en kwes ties, boven allen strijd over de sociale vraagstukken, boven alle meeningsverschillen van socialen aard, "de eenheid der partij staat en dat die eenheid boven alles en ondanks alles dient te wor den hoog gehouden tot eer en glorie der partij, tot welzijn van het volk, tot grootmaking der Kerk, en tot heil van het Vaderland. Met een donderend applaus werd deze openingsrede herhaaldelijk on derbroken. Het Congres was geopend. Het Verzekeringswezen. I >it onderwerp werd ingeleid door den heer B. J. Grobben, voorz R. K. Volksbond te Dordrecht. Aan 't einde der keurige inleiding werd de volgen de conclusie aange nomen Conclusie. Zich verzekeren tegen moeilijke omstandigheden des levens is een sociale eisch der hedendaagsche maatschappij. Verzekering door middel der or ganisatie kan aan organisatie en le- denvoordeelen bezorgen en desamen werking ten zeerste bevorderen. De samenwerking bij verzekering openbaart zich dus door een ver zekeringsinstelling in 't leven te roepen, waaraan alle Kerkelijk goedgekeurde sociale vakverenigin gen hare medewerking verleenen, en hare leden aansporen zich hij die instelling te verzekeren. Aan de federatie wordt opgedra gen de noodige maatregelen te ne men en middelen te beramen om te geraken tot de oprichting eener verzekeringsinstelling voor de leden der K. Sociale en Vakver- eenigingen en waar de levensver zekering de meeste waarborgen voor welslagen aanbiedt, en deze ver zekering of niet af op onvoldoende grondslagen berust voor zoover zij in onze organisatie worden be oefend, Is het wer.schelijk dat de in hul leven te roepen ver/.ekeringsinste'- lingen zich allereerst toeleggen op de uitkcering hij overlijden en vervol gens die lakken van verzekering ter hand te neinea als in den ver volge nuttig zullen blijken vi or 1 medewerkende organisaties e.i li leden. Zon lag, 11 Augustus. H. Mis in de St. Jacobskerk. De tot vloed van Congresbezoekers was heden nog grooter dan gister. Het was een ongewone drukte iD de Bossche straten. Te half 9 woonden allen de H. Mis bij iti St. Jacobskerk, die door Pastoor Prinsen werd ophedragan. Na het H. Evangelie sprak Pa stoor Prinsen een hartelijk woord en wees erop, dat bij alle streven naar stoffelijke verbetering de gods dienst steeds no. 1 behoort te blijven. Verkorte Arbeidsdag. Te half 11 opent de voorzitter, de heer J. v. d. Hoeven, den Bosch, de vergadering met de gebruikelijke plichtsplegingen. De inleider A. van Rijen, secre taris van den Arbeid van den Centr. R. K. "Werkliedenbond in 't diocees den Bosch, te Tilburg, noemt 't on derwerp, dat hij gaat behandelen actueel, doch tevens moeielijk. Want veel in de verschillende partijen is reeds over dit punt geschreven. Door liet ijveren voor een ver korten arbeidsdag geven wij te kennen, dat de arbeidsdag thans te lang is. Anders konden we een ander punt van ons program beter aanpakken. Maar 't aantal arbeidsuren is voor onze werklieden te lang, 't aantal schafturen te kort. Er zijn tal van arbeidsdagen van 13 uur zelfs, de schafturen niet meegerekend. Eu dat gebeurt niet alleen in 't zuiden, doch ook boven den Moerdijk. Spr. citeert prof. Keuller op den Limb. Katholiekendag, waar deze zegt, dat de mensoh geen machine is, geen ploegos, doch dat hij tijd moet overhouden voor zijn geestelijk leven. Spr. toonde verder aan, dat de arbeidstijd voor volwassen arbeiders beperkt moet worden. Dat is in 't belang van hun gezin, in 't belang der volksontwikkeling, in 't belang der geheele maatschappij. Wie beweren, dat van de arbei ders veel minder gevergd wordt, nu de machinearbeid al maar door meer gevraagd wordt, spreken slechts ten deele waarheid. Want veel meer wordt thans gevergd van de gees teskrachten der arbeiders. De ar beid is veel eentoniger, veel afmat tender geworden. De intensiteit van den arbeid is zeker door de machi nes gestegen, doch de arbeid is veel eentoniger, veel zenuwachtiger ge worden. De arbeider van thans kan niet meer zoo friscli zijn als die van vroeger. Nu hij moet arbeiden in de bezwangerde atmosfeer der machineriën. Wij zullen daarom ijveren voor den verkorten arbeidsdag in 't be lang der volksgezondheid, doch ook om hoorgere motieven. De arbeider moet ook tijd kunnen hebben om zijii geestelijk leven wel te verzor gen De arbeider moet tijd hebben zich te ontwikkelen. Dan zal hij een vriend worden der toekomstige maatschappij. Verheffing en ontwik keling van de arbeiders is dringend noodig. Doch dan moet diearbei der daarvoor hebben lust en tijd. Thans verlangt de arbeider maar zoo gauw mogelijk na den vermoei- enden arbeid naar zijn legerstede. Zulk een leven moet demoralisee- rend werken op den werkman zelf, op zijn gezin, op de geheele maat schappij. Wat kan, vraagt spr., de tegen woordige arbeider, die den geheelen dag in de fabrieken zit, doen voor de opvoeding der kinderen. Die medewerking der ouders is nood zakelijk, al wordt hun taak veel verlicht door de goede zorgen onzer katholieke paedagogen. De lange arbeidsdag ontneemt onzen arbeiders i-n deze tijden 'net gelukkig en genoeglijk familieleven. De man kent dat genoegen niet meer en zoo gaat bij ook zijn Zondag elders doorbrengen. Verkorting van arbeidsdag is dus in 't stoffelijk en geestelijk belang van den arbeidersstand en dus- ook in 't welzijn der geheele maat schappij in 't belang van Kerk ei Staat. Door den te langen arbeidsdag wordt den arbeider lust en liefdt ontnomen voor Kerk en gebed. Ook de verkorting van arbeids duur is in 't belang der industrie Vele patroons zullen- deze bewering zeker stout vinden. Doch spr. vind1 in deze bewering veel steun bi Fischer, d'e door spr. geciteerd word' Veel tegenkanting ondervindt de verkorting van arbeidsduur bij de industrie 'ooral bij de werkgevers, die meenen, dat daardoor de indu strie zou worden gedood. Spr. weerlegt deze belachelijke vrees. Er zijn bewijzen genoeg, dat door invoering van den verkorten arbeidsduur de productie vermeer dert. Want wordt de arbeider ver moeid, dan sal bij zeker minder arbeid gaan verrichten. Een gezon den krachtige, energieke arbeiders stand is in 't belang der industrie. Ook de verkorting is in 't belang der patroons zeiven, die ook veelal te weinig rust genieten. De normale arbeidsduur is zeker af hankelijk van verschillende omstan digheden. Doch een algemeene 10 urige arbeidsdag is lang geen over dreven eisch. Op vele plaatsen is deze duur reeds ingevoerd. Doch lang, niet overal. En spr. gelooft niet dat deze ooit zal verkregen worden voor liet algemeen, tenzij de Staat ingrijpe, en een 10 uren werkdag vaststelle. Met de vermindering van den arbeidsduur zou spr. niet gaarne zien vergezeld gaan een verminde ring van arbeidsloon. Neen, bij de invoering van verkorten arbeids duur moet 't loon gelijkmatig wor den verhoogd. Er zijn tal van op werpingen tegen den verkorten ar beidsdag. Men vreest, dat de arbeiders in hun vrijen tijd zelf zullen gaan fa- briceeren en am particulteren gaan verkoopen. Hier tegen belmoren de werkliedenorganisaties zelf streng te waken. Men vreest verder, dat de arbei ders hun vrijen tijd zullen gaan doorbrengen in de kroeg. Maar de ondervinding leert anders. De ver korte arbeidsdag werkt zeer gunstig op de vermindering van het drank misbruik, want door de verkorting zal 't familieleven opnieuw gaan bloeien. Spr. wekt op, dat alle arbei ders zullen deelnemen aan den strijd tegen 't drankmisbruik (applaus). Voor den Zaterdag vraagt spr. een nog meer verkorten arbeidsdag in 't belang der Zondagsheiliging. Spr. wijst verder den weg aan om te komen tot de wettelijke rege ling van den normalen arbeidsdag De kracht dient gezocht in de orga nisaties. Spr. trekt verder te velde tegen den seizoenarbeid, die de werkeloosheid veroorzaakt. In zijn peroratie drukt spr. de hoop uit, dat van de organisatie een opvoedende, zedelijke kracht uitga. Dan zullen we er komen. Doen we onze plichten, dan kunnen wij ook vragen onze rechten. Dat hebben de oiganisaties alle te doen, dan zal van dit Congres een stuwkracht utgaan en dan zal het niet zijn een bloote parade, (applaus). De voorzitter roept het welkom toe aan de heeren Passtoors, V er steeg, Loeff, Kolkman, Boogaardt, Arts, Waterschoot v. d. Gracht, (applaus). De inleider stelt de volgende conclusie voor: Door den heer M. Hogervorst (Leiden) is het volgend amendement ingediend Deze spreker hoopt, dat de orga nisaties den weg vinden om door den verkorten arbeidsdag geen enkel nadeel toe te brengen aan de in dustrie. Ook de arbeiders hebben voor de industrie te zorgen. Verder dient belet, dat de arbei der in zijn rusttijd eigen werk gaat verrichten, anders wordt de sociale verbetering weer geheel ongedaan gemaakt. De Heeren G. C. Bekkering en A. J. de Haas (Amsterdam) stellen voor De Heer Bekkering schildert den nachtarbeid in al zijn zwartheden af. Door den nachtarbeid wordt de vader belet in de uitoefening van zijn vaderlijk toezicht, vooral op de gevaarlijkste oogenblikken, des avonds. Moet de vader overdag slapen, dan stuurt moeder de kinderen op straat, die in 't groote stadsleven zedelijk ten onder gaan. Met nadruk vraagt spr. bescherming van den nachtarbeid en dus steun voor zijn amendement (applaus). De Heeren Klijneê en Linder (Groningen) stellen voor De Heeren Wijkamp en Vülker (Enschedé) stellen voor: De Heer Henri Hermans (Maas tricht) stelt voor: Deze spr. heeft principieele be zwaren tegen de conclusies van den inleider. De vakorganisaties moeten de baan zuiver maken en dan zijn, zij zelf de sociale wetgevers. Het is niet meer noodig te zeggen dat geijverd moet worden /oor invoering van verkorten arbeicuur. Dat gebeurt reeds. Dat staai eeds op het program der vakorgani- De Heer Striiter (Tilburg) stelt voor: Spr. zet als industrieel zijn stand punt uiteen. Hij is voor geleide lijke inkrimping van den arbeids duur op Zaterdag. Dat is dr. Poell volkomen met hem eens, wat blijkt uit zijn artikel in ,,'t Hoogambacht". Spr. heeft reeds voor 16 jaren den 11-urigen arbeidsdag ingevoerd (ap plaus) en gaarne zal hij ook over gaan tot den 10-urigen. Maar toch raadt spr. uit een oogpunt van be leid aan den 11-urigen arbeidsdag te vragen om de industrie te win nen. De inleider heeft wel wat te veel alles over één kam geschoren. Er zijn bedrijven genoeg, waar 10 uur werken nog veel te lang is. De inleider beantwoordde daarna de verschillende debaters. Tegen overneming der conclusies van den heer Hermans heeft spr. geen bezwaar. Zij zijn dezelfde als die door hem zijn voorgesteld. Alleen de conclusies van den heer Her mans bevatten ook de motiveerin gen. Als dat beter zou werken, dan heeft spr. er niets op tegen, deze over te nemen, alleen met toe voeging van een alinea 10 Bij stemming wordt het amende ment van Arasterdam aangenomen, evenzoo de nader voorgestelde con clusies door den heer v. Rijen, n.l. die van den heer Hermans en de bijgevoegde alinea 10. Met een hartelijk dankwoord werd de vergadering gesloten. Vrouwen- en kinderarbeid in fabrieken en werkplaatsen. Dit punt werd ingeleid door den heer P. A. Bosch, voorz. van Credo Pugno te Gulpen. De volgende conclusie werd aan genomen De vertegenwoordigers der 138 werkliedenvereenigingen, de meeste met vaandels, de besturen en tal van autoriteiten begaven zich te 2 uur naar 't Stadhuis, waar de officieele ontvangst zou plaats heb ben. De burgemeester, deHeer v.d. Does de "Wilbebois, hield een sympathieke welkomstrede, woarin bij hulde bracht aan 't heerlijke streven der arbeiders. Op de meest hartelijke wijze ant woordde de heer Passtoors als voor zitter der Federatie. De slotvergadering. De zaal van 't Concertgebouw is 's middags ten 4 uur propvol. De Voorzitter, de Heer W. C. J. Passtoors, wijst in zijn openings woord op dit prachtig geslaagd Congres. Het recht van den arbeid is er heerlijk tot zijn recht gekomen. Spr. roept 't welkom toe aan den Eere-Voorzitter, den oud-Minister Mr. Loeff, die zoo warm de belangen van den arbeidersstand heeft be hartigd. Aan den vertegenwoordiger der Regeering Mr. Versteeg en aan den.Burgemeester van 's Hertogen bosch. Telegrammen zijn ingekomen van den Paus, het Kon. Echtpaar, den Aartsbisschop, den Bisschop van den Bosch. Een woordje der Belgische broeders. Mr. Verwilligen de afgevaardigde van den Belgischen Volksbond, zegt dank aan den Voorzitter van 't Congres voor de welkomstwoorden hem toegeroepen. Van zijn Bond, die 150000 leden telt, brengt spr. thans den welkomst groet. Wij zijn allen kinderen van één Vader, Die op den Calvarieberg stierf en Dien wij allen bidden. Wij sproken allen dezelfde toch, wij wer ken en streven allen voor een en hetzelfde doel. Spr. belooft mede te werken, dat een internationale saam werking tot stand zal komen. Spr. brengt hulde aan de prachtige fe deratie, die zoozeer gesteund wordt en de toekomst met vreugde mag tegemoet zieu. Nooit heelt Spr. een schooner schouwspel gezien als dezen dringt er op aan den vijand, 't Socialisme te bestrijden. Een mach tig wapen is de Christelijke liefde. Ga tot 'tvolk, willig hun wettelijke MEOWE HMILEm COHRANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlemfl.20 VoOr de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie st contant. Opening van 't Congres. „lo. Dat spoedig een wettelijk voor schrift tot stand kome, waarbij bepaald wordt, dat de normale arbeidsdag voor volwassen arbeiders niet langer mag zijn dan 10 uur. „2o. Dat intusschen onze R.K. arbei ders- en vakorganisaties èn voor de ver korting van den arbeidsdag en voor de gedachte van wettelijke maatregelen hier omtrent zullen ijveren. „Aan het Federatie-Bestuur worde op gedragen, deze wenschen van liet Congres te brengen ter kennis van de Regeering en de Volksvertegenwoordiging." Als sub 3o. toe te voegen„Dat den organisaties op de noodzakelijkheid worde gewezen, bij hare leden tegen te gaan het verlichten van arbeid in rusttijden, als werkende dit belemmerend op den regelmatigen gang der arbeidsomstandig heden." Sub lo. der conclusie aldus te lezen „Dat spoedig een wettelijk voorschrift tot stand kome, waarbij bepaald wordt, dat ile normale arbeidsduur bij dag voor volwassen arbeiders niet langer mag zijn dan 10 uur, en in die bedrijven of vak ken, waarin nachtarbeid verricht wordt, slechts 8 uur." In de eerste alinea te doen vervallen het woord „volwassen". De tweede alinea als volgt te lezen „Dat intusschen onze R. K. arbeiders- en vakorganisaties èn voor de verkor ting van den arbeidsdag èn voor wette lijke bepalingen hieromtrent zullen ijveren". Om sub. 2o. der conclusie als volgt te wijzigen: Dat intusschen onze R. K. arbeiders- en vakorganisaties èn voor de verkorting van den arbeidsdag èn voorde gedachte van wettelijke maatregelen hieromtrent zullen ijveren, en dat er tevens bij R. K. Kerk- en Schoolbesturen op wordt aangedrongen, dat in de bestekken den 10-urigen arbeidsdag worde opgenomen, doch zóó, dat dit geen loonsverminde ring tengevolge heeft." De conclusie te doen luiden als volgt lo. De./voortgaande ontwikkeling van ons maatschappelijk leven stelt het, ook in den arbeidersstand, tot plicht meer tijd te besteden aan vorming en opvoe ding. 2o. Gezonde, niet overwerkte arbeids krachten zijn industrie en maatschappij tot voordeel, omdat zij meer en beter zullen voortbrengen en lust en ijver zul len wekken en behouden tot hoogere ontwikkeling. „3o. Ons stelsel van voortbrengen, dat zeer verbeterd is en eene toenemende verbetering ondergaat, brengt overvloed van goederen op de wereldmarkt. 4o. Naast te langen arbeidsduur aan den eenen kant, zien we toenemende werkloosheid aan den anderen kant. 5o. Het streven naar verkorting van arbeidsduur is daarom niet slechts ge wettigd, maar ook door hooge belangen geboden. 6o. Dat de naar eene gezonde hervor ming strevende arbeidersbeweging dit streven op haar programma heeft ge plaatst, is even natuurlijk als dat de sociale wetgever haar daarbij zijn krach- tigen steun biedt. 7o. Bij beschouwing van wat de arbeidersbeweging in de meeste indus trieën reeds wist door te voeren en wat mogelijk bleek, en bij overweging van wat hierboven onder lo, 2o, 3o, en 4o is opgenomen, verschijnt het als een billijke eisch, dat de normale arbeidsdag voor volwassen personen de 10 uren niet mag overschrijden en dat verkorting van ar beidsduur niet mag gepaard gaan met vermindering van loon. 8o. De arbeidersbeweging is nog niet tot zóó krachtige ontwikkeling gekomen, dat zij hare billijke eischen algemeen kan doorvoeren; daarom vraagt zij steun van den wetgever, die bij wettelijk voorschrift bepale, dat de normale arbeidsdag voor volwassen arbeiders niet langer mag zijn dan 10 uur. 9o. Aan het Federatie-Bestuur wordt opgedragen, dit oordeel en deze wenschen ter kennis te brengen van Regeering en Volksvertegenwoordiging. Om sub. lo. der conclusie te lezen: Dat spoedig wettelijk worde vastgesteld de normale arbeidsdag voor volwassen arbeiders in de verschiliende bedrijven." De aan het congres deelnemende orga nisaties worden aangespoord deze con clusie meermalen aan ernstige bespreking te onderwerpe» om daardoor de actie tot een verkorten arbeidsdag zoo levendig mogelijk te maken. De organisatie der ongehuwde vrouw worde met kracht ter hand genomen. Het is in het belang eener goed geor ganiseerde samenleving, dat de gehuwde vrouw ontrukt worde aan den arbeid in fabrieken en werkplaatsen. Haar arbeid geschiede onder mannelijk toezicht. De ongehuwde vrouw worde als arbeids kracht niet geëxploiteerd. Voor gelijken arbeid moet haar loon gelijk zijn aan dat van den man. Wijl de natuurlijke bestemming der vrouw is, eenmaal huismoeder te worden worde aan elke vrouw genoegzame gele genheid gegeven, zich daartoe te bekwa men, zoo noodig gratis. De kinderen van heden zijn de mannen en vrouwen van morgen. Kinderen, die geestelijk en lichamelijk nog onvoldoende ontwikkeld zijn, moeten afgehouden wor den van fabrieksarbeid. Onze maatschappij vordert een gezond, energiek en sterk geslacht, en dat kan onmogelijk opgroeien, wanneer de vrije ontwikkeling wordt be lemmerd. Hoe meer eischen het maatschappelijk leven stelt aan de geestelijke en licha melijke ontwikkeling, des te verder moet de vrouwen- en kinderbescherming gaan. Deze bevordering behoort tot de taak der vakorganisatie, die hierin den steun behoeft der wetgeving. 't Congres draagt liet iederatief bestuur op zich te wenden tot de regeering met het verzoek bij wettelijk voorschrift te bepalen, dat de gehuwde vrouw geen indu- strieëelen arbeid in fabrieken of werk plaatsen mag verrichten, terwijl in bepaalde bedrijven elke vrouwelijke arbeid dient verboden te worden. B. Dat arbeid der kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar verboden is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1