DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BERICHT. Kinderhuisvest 33-35, Haarlem Een omwenteling in de Krijgskunde, BUITENLAND. BINNENLAND. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1907. No. 6658, 32ste Jaargang. A B O N N E M E N T S P;R IJ S: Per 3 maanden voor Haarlemfl.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Bureaux van Redactie en Administratie: Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Wegens den feestdag uan 0,L. Vrouw Hemeluaartzal de „Nieuwe Haarl. Courant" Don- derdagauond niet uerschijnen. Aduertentiën uoor het num mer uan Woensdagauond wor den gaarne t ij d i g ingewacht, DE ADMINISTRATIE. Korter werktijd, meer werk! 't Lijkt vreemd. Voor wie slechts oppervlakkig re deneert, lijkt het zelfs absurd. Hoe kan iemand in korter tijd méér doen, dan bij een langeren werktijd? Toch is het zoo in zeker opzicht, bij den dagelijkschen arbeid. De ondervinding heeft het steeds geleerdte lange arbeidstijd van het werkvolk leidt tot verspilling, intens arbeiden wordt in de hand gewerkt door den duur van den arbeidstijd korter te maken. Onze tijd neigt tot intensief arbei den, op allerhande gebied. Korter, maar dan ook vlugger en beter, is de leuze. Het is gelukkig, dat de arbeiders zelf dat meer en meer inzien. De pa troonsalthans de verstandigen onder hen weten het en passen het toe. Op het Katholiek Sociaal Congres te 's Hertogenbosch, waarvan we gis teren zoo uitvoerig verslag deden, heb ben zoowel patroons als arbeiders het gehad over verkorting van arbeids duur, waar die te lang is. En ze waren heter allen over eens, dat de practijk de gunstige gevolgen van die verkorting op den aard en de hoeveelheid van het werk duidelijk heeft aangetoond. Daar moet het dan ook heen. En eere aan de Katholieken, die deze sociale verbetering weer zoo gron dig bespraken, ijverig bestudeerden, loyaal toepassen. Dat toont, dat de Katholieken ouk hier weer vooraan staan op het gebied der sociale maatregelen Het Kath. Boe. Congres, dat óns de aanleiding gaf dit weder eenmaal te constateeren, heeft nog méér merk waardige en der bespreking waardige dingen opgeleverd, waarop we gele genheid zullen hebben, achtereenvol gens hier te wijzen. Vroeger hadden we veldslagen en zeeoorlogen. Maar dit schijnt nog niet genoeg te wezen om lang zaam maar zeker een voornaam deel onzer naastenliefde en huma niteit uit onze harten te bannen, aldus schrijft „Le Patriote," aan welke wij dit artikel ontleenen. Want alles wijst er toch op, dat wij binnen een niet zoo verwijderd tijds bestek, behalve de gewone land- en zeegevechten ook „luchtgevechten" zullen krijgen waarbij een samen treffen van vijandelijke troepenaf- deelingen zal plaatshebben.... boven in de lucht. Vroeger werd over dergelijke ge vechten wel eens gesproken bij wijze van grap, als men wilde aantoonen de groote vorderingen, die de krijgs kunde elk jaar maakte; men vond ze ook genoemd in de sensatiero mans. Jaren lang heeft men echter eigenlijk een loopje genomen met die „bestuurbare luchtballons." Men ging hun herkomst zoeken in de malle droomen van den een of an deren nietsnutter, die bij eiken gril een nieuwe z.g. uitvinding de we reld instuurt. Doch dan stonden er steeds ge leerden op, mannen van naam, die met bewijzen en proeven kwamen aandragen en daarmede ten duide lijkste aantoonden, dat het gewoon weg een onmogelijkheid was om langs den gevonden weg ook maar een éénigzins praktisch resultaat te bewerken. En zie nu eens aan! Slechts eenige weken geleden zijn we dan plotseling voor een fait accompli, voor een onweerspre kelijk feit gesteld 1 Te Berlijn deed een Pruisisch officier een kort en krachtig com mando hooren, en zieeen mili taire luchtballon steeg op en verhief zich boven een dichte menigte, die was komen toestroomen, en met verbazing het nieuwe wereldwon der aanschouwde. De weg was vooraf, zooals in 'I leger gebruikelijk is, aangegéven van 't manoeuverveld moest men zweven naar het gebouw van den Rijksdag, vervolgens de Branden- burgsche poort passeeren de ster van Berlijn het keizerlijk Paleis omzeilen, en dan weer op de plaats van vertrek terugkomen. Ten volle voldeed de ballon aan zijn verwachtingen. Trouw volgde hij den aangegeven wep, zelfs trots een krachtigen tegenwind. En nog verschillende malen daarna herhaal de hij de proef, telkens weer met hetzelfde goede succes. Die feiten spreken voor zichl Te Berlijn werd op nóg volmaak ter wijze bereikt wat even te voren ook in Parijs was kunnen gedaan worden. Het nieuwste oorlogsmonster is hiermede geschapen. De nieuwste vinding op militair gebied is nu gedaan! We beleven toch vreemde tijden! In den Haag ploeteren de afge vaardigden van alle landen op de Vredesconferentie, met een ernst, alsof ze het werkelijk meenen, om tot verwezenlijking te komen van het Vredesideaalen anderen wer ken óók, en breken zich 't hoofd hoe zij door telkens nieuwe vindin gen de oorlogsgruwelen en oorlogs martelingen zullen kunnen verme nigvuldigen en doen toenemen! Eeuwen lang heeft het mensche- lijk vernuft, de menschelijke geest gearbeid met een nutteloozen, vuri- gen hartstocht, met een wilde drift, met het vurig verlangen om toch eenmaal te komen tot de oplossing; van het veelbesproken raadsel de verovering der lucht. Onverpoosd hebben de geleerden gestudeerd om de kwestie der bestuurbare lucht ballons op te lossen en zij hebben zich niet laten ontmoedigen door de aanvankelijke groote tegenspoe den, die zich tegen hun streven verzetten. Maar de werkers verlieten het onderzoekingsterrein, zoo vol van tegenspoeden en moeielijkheden, niet. Steeds naderden zij dichti de grenzen, die het terrein der proefnemingen scheiden van het be loofde land der uitvinding. Eindelijk dan werd hun pogen met goeden uitslag bekroond, en ziedaar Nu is deze grootsche uitvinding bestemd niet in den dienst dei menschheid te worden gesteld, maai om te dienen tothare verwoes ting! 1 at is nu het oorlogvoeren tot het uiterste gebracht, de logica van het militairisme tot den hoogsten graad opgevoerdMet deze moderne luchtballons zullen de oorlogen in de toekomst veel moorddadiger, veel misdadiger, maar ook veel kost- baarder worden! De gevechten zullen voor een groot deel in de toekomst in het luchtruim worden gileverd. Eerst beschouwde men den be stuurbaren luchtballon als het ideale middel om de stellingen, de bewe gingen des vijands, te 'oespionneeren en uit te vorschen. Maar in dezen modernen tijd, nu alles zoo snel gaat, zullen we die bestuurbare ball- lons weldra in 't luchtruim zien om te strijden, zoodat de lucht-zelf als de moderne kampplaats voor aanval en verdediging zal worden gebezigd Het eerste doel der vijandelijke ballons zal ongetwijfeld zijn: te trachten elkaar te verwoesten en te vernielen, om zoo de kansen van den tegenstander te verminderen. En al is het nu waar, dat dit niet zoo heel veel menschenlevens zal kosten, omdat de ballon-schuitjes slechts weinig soldaten zullen kun nen bevatten, een feit toch is het, dat de arme luchtschippers aan een gewissen en zekeren dood worden overgeleverd. Want elk gevoelig mensch rilt er toch reeds van, als hij er aan denkt hoe die arme menschen uit de hoogste hoogte zullen neerploffen, wanneer een bom, een granaat, den ballon zal door boren en stukschieten! Maar de overwinnaars zullen het daarbij natuurlijk nog niet laten Dan zal het tweede gedeelte van hun opdracht nog verschrikkelijker, nog afgrijselijker zijn dan het eerste. Bij de uitvoering van het tweede gedeelte der opdracht zullen zij een regen van helsche werktuigen, een regen van ontplofbare stoffen doen neerkomen op de legers, die op 't oorlogsterrein zich hebben opge steld. Want men heeft toch ook hier omtrent reeds proeven genomen. En men zegt, dat deze proeven op de meest voldoende wijze geslaagd moeten zijn: 20 kilo ontplofbaar oorlogstuig werd op een hoogte van 400 M. uitgeworpen naar een be paald doel; en de helft is neerge komen in een 25 M. groote ruimte rondom de aangeduide plaats! Kan men soms „schitterender" resultaat verlangen? Voor zoover nu nog de onin gewij- in 't geheim der vinding kunnen doordringen, dat de genieofficieren zooals men denken kan, met zooveel zorgvuldigheid bewaren, schijnt het toch nog, dat men niet bij elke proef de ballons volkomen besturen kan. Maar de eerste stap is nu toch gezet, en zooals het altijd was, zal het ook nu wel wezen: de eerste stap is altijd het moeielijkst. De rest is nu nog maar een kwestie van tijd en de tijd is mogelijk niet zoo verre meer, dat de betaljons in de bestuurbare luchtballons zich gaan gereedmaken voor den strijd, zooals de matrozenafdeelingen thans op onze groote oorlogsschepen in de volle zee. De belastingbetalers zullen weer diep in hun zakken kunnen gaan tasten! Frankrijk, dat 't succes van de „Patr.ie" zoo luide heeft toegejuicht heeft reeds bij wijze van een drin gende uitgave een bedrag van vijf millioen francs gevoteerd voor den bouw van een „luchtvloot De vijf legerkorpsen, die in voor uitgeschoven linies de oostelijke grenzen van Frankrijk bewaken, krijgpn elk hun bestuurbaren lucht ballon. En dit staat natuurlijk vast: nu eenmaal de/.e nieuwe weg is inge slagen, zal men er niet op blijven stilstaan. Duitschland zal zich natuurlijk niet in de schaduw willen laten stellen en deze allernieuwste con currentie op oorlogsgebied opent veelbelovende vooruitzichten Zij jaagt ons op ontzagelijke kosten reeds nu zijn de uitgaven oor leger en vloot de meest be- luidende van elk staatsbudget: de staatsschuld wordt al hooger en hooger, en klimt tot ontzaglijke cijfers. En toch kan men er zeker van zijn, dat ook Duitschland zomer slag of stoot de nieuw gevraagd® kredieten zal toestaan, wanneer de generaals zullen verklaren, dat de bestuurbare ballon in den toe- komstigen oorlog een afdoend wapen zal zijn, dat de machtigste zee kastelen naar den bodem der zee zal kunnen boren en in een oogen- blik heele regimenten te land zal kunnen vernietigen Met recht kunnen wij zeggen, dat wij de gevangenen zijn gewor den der militairistische dwaasheid. Maar waarom tracht de Haagsche conferentie, zooals zij nu vereenigd is, niet loyaal dien ijzeren kring van moorden en doodslag te verbreken? Het ware te wenschen, zegt de Berlijnsche „Germania", dat nu voor altijd, en dat wel bij gezamelijke overeenkomst van alle Staten, ver boden werd, ontplofbare stoffen uit bestuurbare luchtballons te werpen. Is het de menschelijkheid en naastenliefde dezer 20e eeuw waar dig, dat men alles zonder uitzon dering stelt in den dienst der ver woesting en vernieling? Het nageslacht zou ongetwijfeld de nagedachtenis zegenen van den man, die dezen algemeenen volks- wenscli tot werkelijkheid zou weten te brengen Het is nu nog lijd om hiertoe het hoogste initiatief te nemen, maarde tijd dringt! Zou de Vredesconferentie er nog toe overgaan 't Is te vreezen! Algemeen Overzicht. De wereld leeft politiek ge sproken in afwachting wat deze en de volgende week brengen zal. Want dan is het een week der verzoeningen, als men de toonaan gevende buitenlandsche bladen mag gelooven. Daar is vooreerst de hoog-be faamde ontmoeting van Koning Edward met den Duitschen Keizer te Wilhelmshöge. Keizer Wilhelm zit in zijn Wil- helmshöhe al te wachten, hij heeft er, zooals onze drieregelberichten Zaterdag meldden, den Koning van Siam ontvangen, doch overmorgen is het de dag van het groote bezoek dan komt oom Edward Intusschen zitten de Minnisters ook niet stil. Koning Edward gaat, zooals men weet, na het bezoek aan Keizer Wilhelm dadelijk den ouden Frans Josef te Iscal opzoeken. En on middellijk daarop zal Tittoni, Italië's eerste Minister, te Gemmering met den Oostenrijkschen kanselier Baron van Aerenthal komen spreken Op denzelfden dag komt in het kleine plaatsje eveneens de hertog van Avarna, de Italiaanscbe gezant te Weenen. In verband gebracht met dit be richt, krijgt het volgende een zeker niet te onderschatten politieke be- teekenis. Het gerucht begint zich namelijk te Weenen te verspreiden, dat de Russische minister van Buitenland sche Zaken, Iswolsky, nog vóór het eind der maand óók al een bezoek aan de Oostenrijtsche hoofdstad zal brengen. Komende na de ontmoetingen van baron Von Aehrenthal met Tittoni, maar vooral na de vorsten- samenkomsten te Swinemünde, Wil- h' luishöhf.- en Ischl, verkrijgt het 'iiderhoud der beide ministers een wezenlijke politieke waarde! Echter is het bericht nog niet ■eker en dient het bevestigd te worden. In Marokko (we moeten nog elkens op die brandendste van alle buitenlandsche kwesties terugko nen!) is het nog allesbehalve rus- ig. Vooral te Mazagan vreest men zeer voor een algemeenen aanval tp den stad en de Europeanen heb ben dan ook in groote getale de onveilige plaats verlaten en zijn naar hanger opgetrokken. Ia Casablanca is het eveneens uog voortdurend schieten! Frankrijk zal er wel toe moeten overgaan, zijn expeditietroepen ont zaglijk te versterken. Eu ook Spanje hoe ongaarne ook, moet meedoen. Spanje za1 zich belangrijke offers moeten getroosten om krachtdadig mede te werken tot herstel der orde. Met koortsachtige haast wordt dan ook aan departementen van oorlog en marine gewerkt, om de noodige strijdmacht voor de uit zending toe te rusten. Zaterdag vertrok de kruiser „Nu- mantia" van Ferrol naar Cadix, waar reeds een aantal andere krui sers gereed liggen voor het vertrek naar Marokko. Met een stoomboot der „Transatlantische Maatschappij zijn 500 soldaten naar Casablanca vertrokken. Naar de jongste berichteumelden, bedreigen dweepzieke Marokkanen alle havenplaatsen van Marokko, zoodat daar met verlangen wordt uitgezien naar schepen en verster kingen. Over de buitenlandsche moeilijk heden, die P e r z i in den laatsten tijd voortdurend ondervindt en die de kans op het zelfstandig voort bestaan van het land zeer verzwak ken, hebben we in de jongste dagen al herhaaldelijk geschreven. Nu komen daarbij nog de groote binnenlandsche onlusten, die de deur toe doen! Al vaak hebben we ook daarover wat medegedeeld, maar duidelijk waren die berichten niet, omdat niet bleek wat de juiste oor zaak was der voortdurende ontevre denheid. Een Engelsch blad vertelt echter nu, dat de juiste aanleiding tot de volksbeweging hierin is gelegen, dat de Sjah teneinde met de reaction- naire partij in zijn land op goeden voet te blijven, de grondwet, die hij zelf heeft gegeven, tot dusverre steeds onuitgevoerd gelaten heeft. Dit heeft groote verbittering ge wekt en thans is blijkens een par ticulier telegram in het parlement, na eenige zeer woelige zittingen, waarin de wankelmoedigheid van den Sjah en de werkeloosheid van het ministerie streng werden ge gipst, besloten den Sjah te verzoe ken de grondwet openlijk te erken nen, het lijdelijk verzet daartegen en de kuiperijen te stsken, wilde hij kwade gevolgen voorkomen. Slechts dan, wanneer de Sjah bewees dat hij de grondwet eerbie digt, kon men vertrouwen van de zijde van het buitenland verwachten en kon de rust in het binnenland worden hersteld, zoo zeiden de heeren parlementsleden. 't Blijkt wel meer en meer, dat de nieuwe Sjah een harden dobber zal hebben, wil hij het tegen de meer vrije strooming onder zijn volk volhouden! In Amerika is een algemeene telegrafistenstaking uitgebroken die natuurlijk een ontzaglijke last aan de handel veroorzaakt. De beambten willen hooger loon en minder werk: 't oude liedje. Gisteren waren er reeds een vijf tigtal steden bijbetrokken met eenige duizenden beambten, leden van de vakvereenigingen uit het Westen. Men vreest evenwel een uitbrei ding, ook ten Oosten van Chicago, en zelfs te New-York, waar een drie-duizend-tal beambten zullen beslissen over de door hen aan te namen houding, welk besluit van groote beteekenis is voor den handel. Door de New-Yorksche telegra fisten is besloten niet voor Vrijdag een beslissing te nemen. Volgens sommigen is dit geschied op verzoek van president Roosevelt, die als scheidsrechter zou willen optreden. Reeds zijn besprekingen met hem gevoerd. Nieuwtjes in drie regels. In Frankrijk is de pacificatie van het Zuiden een feit: alle troepen zijn uit de wijnstreek weggeroepen. Weer een spoorbotsingde mail- trein Parijs-Boulogne liep te Albeville op 'n andere trein. Geen dooden. In Rusland is een schandaal ont dekt verduisteringen aan de Siberische Spoor: tien millioen roebels weg. In Cambrigde is een congres ge opend voor de wereldtaal Esperanto. Deelnemers uit de heele wereld. Generaal Picquart is gisteren te Rochefort door een krankzinnige aange vallen en beleedigd. Zonder gevolgen. In Italië houdt de anti-clericale, door de vrij metselaars aangestookte agi tatie, aan. Overalpriesterbeleedigingen. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Aangaande het huldeblijk, dat de Belgen voornemens zijn op 14 September onze koningin aan te bieden, meldt men nader: De burgemeesters, volksvertegen woordigers en senatoren in ambts kostuum zullen op het stadhuis te Hulst aan H. M. namens de Bel gische grensbewoners aanbieden een grooten gouden gedenkpenning, waarop door een der voornaamste Belgische kunstenaars het wapen van het Land van Waes gegrift is. Deze gedenkpenning zal worden overhandigd door den heer Van Naemen, burgemeester van St. Nico- laas, omdat vooral deze stad veel verplicht is aan het Huis van Oranje. Foor toedoen toch van Koning Willem I werd te St. Nicolaas ge sticht een Nederlandsche Handels maatschappij, die rijkdom bracht niet alleen in St. Nicolaas, maar ook in de omliggende gemeenten. Het Koninklijk Paar te Dobbin. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Schwerin Sedert een week zijn Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik op Dobbin,hun Mecklenburgsch buiten, waar zij na hun verblijf in den herfst van 1905 niet meer geweest waren. In die twee jaren zijn er allerlei verbeteringen aangebracht. Aan het station te Krakow zijn er vorstelijke ontvangstkamers ge maakt en het kasteel te Dobbin is uitgebouwd, zoodat er meer bezoe kers gewacht kunnen worden. De Koningin en de Prins g even zich geheel en al aan het buiten leven. Uit Nederland is er een motorboot aangekomen, waarmede zij varen op het schoone meer met zijn boschrijke eilanden, waarop eeuwen oude met klimop begroeide eiken en beuken staan. Het weer is, jammer genoeg, niet mooi geweest. In de eerste dagen was het prachtig, maar ook zeer heettoen [volgden er in heel Meck lenburg storm en onweer, en daarna bleef het somber weer, met slechts zelden een doorbrekende zon. Bij gunstigjweerj gaat de Ko ningin nog al eens in het park of op geschikte plekken elders in den omtrek van het kasteel schilderen. Met den Prins heeft zij al eenige malen bij dorpelingen bezoek ge bracht o.a. bij den houtvester. Ook zijn zij in den romantisch gelegen watermolen geweest en hebben er de veranderingen, die er aange bracht zijn, bekeken. De Prins heeft ook al eens op school de les bijgewoond. En dan jaagt hij. Op het meer is een eenden jacht gehouden, waar aan ook de heer von Stein, rent meester van de Koningin op 't Loo, de heer von Bülow, huismaarschalk van den prins, en twee andere heeren uit de buurt deelnamen. De jacht leverde 85 eenden en ver scheiden waterhoenders op. In het boch heeft de Prins een hert en een wild zwijn geschoten. In het Dobbinsche boscli is er heel wat wild. Herten ziet men er soms in kudden van dertig tot veertig stuks, en wilde zwijnen zijn er ook genoeg. Dezer dagen was er een Neder- landsch houtvestersbeambte te Dob bin om er bosch en wild te leeren kennen. Hij gaat in Mecklenburg ook eenige fazantenkweekerijea zien om in Nederland het geleerde in toepassing te brengen. Waarschijnlijk begeven de Konin gin en de Prins zich den 22en dezer naar Rabensteinfeld als gasten van groothertogin Marie, om van daar uit deel te nemen aan de hof feesten bij gelegenheid van de ont hulling van het gedenkteeken voor groothertogin Alexandrine, een zus ter van keizer Wilhelm T, hier te Schwerin. Die groothertogin Alexan drine was de gemalin van groot hertog Paul Friedrich, de groot moeder van prins Hendrik en de overgrootmoeder van den tegen- woordigen groothertog. Men verwacht hier voor de plech tigheid het Duitsche keizer- en kroonprinsepaar, Badensche prinsen, het Deensche kroonprinsepaar, de Russische grootvorstin Maria Pau- lowna met haar gemaal grootvorst Wladimir en alle Mecklenburgsche prinsen en prinsesen. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder is gisteren uit Pyrmont vertrokken naar Bentheim, teneinde aldaar een bezoek te brengen aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim. H M. zal morgenavond te boest- dijk terugkeeren. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van koloniën zullen onderscheidenlijk Donderdag en Vrijdag niet plaats hebben. MEDWE HJUILEMSCHE COORJUTT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1