Bericht, Uit den Omtrek STADSNIEUWS. Haarlem in 1906. Terugroepen van troepen. Naar de N. C. van militaire zijde verneemt, zou bij den minister van oorlog bet voornemen bestaan bin nenkort de tijdelijke te Rotterdam gedetacheerde huzaren terug te roepen, ter wille van de oefening. Vereeniging van Nederlandtche werkgevers. Ter aanvulling van het Vrijdag meegedeelde omtrent de jaarver gadering der Vereeniging van Ne- derlandsche Werkgevers kan nog worden bericht, dat na afhandeling der agenda door den heer H. P. Maas Geesteranus, ehef der afdee- ling telegrafie en seinwezen der B. IJ. S. M., voor de leden een voordracht werd gehouden over het seinwezen en de veiligheids-in richting bij de spoorwegen (inzon derheid bij de H. IJ. S. M.,) welke voordracht, door modellen verdui delijkt, door de leden met groote belangstelling werd gevolgd. Daarna werd onder geleide van den spreker door de leden een be zoek gebracht aan het station Haar lem; de pneumatische seininrichting en het centraal seinhuis werden bezichtigd. Na afloop van een en ander ver- eenigden de leden zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd in het ïdhotel te Groot Bad Zandvoort. Ceram. Blijkens een uit Nederland-Indië ontvangen telegram zijn uit de kampong Ahiolo op het eiland Ceram twee patrouilles met pijlen bescho ten. Dientengevolge hebben een officier en twee Europeesche mili tairen benedendien rang niet ernstige verwondingen bekomen. De aanval lers kregen vijf dooden. Het verzet is plaatselijk. Celebes. De beide officieren, die bij den overval in Mori werden gedood, zijn de le luitenant der infanterie H. Matthes, die den ouderdom van 27 jaar had, en de 2e luitenant der infanterie R. E. Kiës, die 24 jaar oud werd. Gemengde Berichten. Omgekomen door het vuur. Gisterenochtend is er in een boerenhuis, gelegen in de buurt schap Uchelen bij Apeldoorn en bewoond door A. v. d. Hoef, gep. militair en vader van 8 kinderen, door onbekende oorzaak brand uit gebroken, die ook het belendende perceel aantastte en in de asch legde. De vrouw, werkzaam op een fabriek, was niet bij het onheil tegenwoordigeen deel der kinderen evenmin, zoodat de vader bij zijn pogingen tot redden dermate met brandwonden werd overladen, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. De beide huizen waren tegen brandschade verzekerd. Overreden. Men schrijft aan de 's-Hb. Ct. uit Haps, dd. 11 dezer: Een inwoner van het naburige Sp Agatha, gisteren aan een der molens alhier zijnde om een zak meel te halen, maakte, bij zijn ver trek, zijn pony los en gaf het beest een tik met de leidsels om voort te gaan. Het paard begon te stei geren en sloeg vervolgens met zijn achterpooten boven de berrie uit. De voerman, die geraakt was, viel voor een der wielen, dat hem over het lijf ging. Zwaar gekneusd bij den molenaar binnengebracht, werd hem aldaar de eerste hulp ver leend. Daarop werd hij naar zijn huis vervoerd, alwaar hij na een paar uren, onder hevige pijnen overleed. Door de machine gegre pen. Gisterenochtend werd te Am sterdam de 41-jarige ongehuwde diamantslijper Joseph de Vries, werk zaam op de diamantslijperij der firma Benj. A. Soep Co., Nieuwe Achtergracht aldaar, toen hij de stoommachine wilde stop zetten, door de houten schijf het eenige onbeschermde machinedeel bij de kleeren gegrepen en rondge draaid. De machine werd oogen- blikkelijk tot stilstand gebracht, doch de man had verschillende wonden aan arm, schouder en hals gekre gen. De ongelukkige werd terstond per brancard naar het Ned. Isr. Ziekenhuis op de N. Keizersgracht gevoerd. Zijn toestand liet zich aan vankelijk ernstig aanzien, maar is, naar wij vern6meD, niet levensge vaarlijk. Verdronken. Gisteravond is te Leiden de 50-jarige beurt schipper op Amsterdam De Munck, op de terugreis naar Leiden, onder Zoeterwoude overboord gevallen en verdronken. Doodgedrukt. Gister avond is aan het Centraal-Station (D. P.) te Rotterdam de 28-jarige rangeerder der Staatsspoor A. Si mons, wonende te Zevenbergen, tusschen twee buffers geraakt en doodgedrukt. Het lijk is voorloo- pig aan het station neergelegd om naar Zevenbergen vervoerd te worden. Brutale aanranding. Gistermorgen omstreeks half 12 heeft een brutale aanranding met berooving plaats gehad in de bos- schen nabij het station De Bilt. Twee knapen van 14-jarigen leef tijd uit Utrecht werden aangespro ken door een 20-jarig, zeer ongun stig uitziend persoon, die hun gelastte hun zakken uit te halen, onder bedreiging anders tot andere maatregelen te zullen overgaan. De beide jongen3 deden wat geëischt werd: de aanrander kwam daardoor in het bezit van een portemonnaie met 15 cent en van een spoor kaartje De BiltUtrecht. Even later hield het individu drie jongens aan, wien hetzelfde werd bevolen toen de knapen aarzelden, dreigde de man hen te zullen doodslaan, waarop hem een zilveren horloge werd overhandigd. De aanrander verdween toen in de bosschen, terwijl de jongens bij de politie aangifte de''en van het gebeurde. Rijks-en gemeentepolitie stelden on middellijk een onderzoek in; aan het stationDe Bilt bleek dat een man, beantwoordende aan het signale ment der jongens, per trein ver trokken was in de richting Utrecht. Tegen 2 uur ontdekte de politie den verdachte achter het dorp De Bilt; de man trachtte te ontvluchten, maar liep daarbij in de armen van een veldwachter, die hem onver wachts op den weg tegen trad. Ge boeid werd de aanrander naar het politiebureau gebracht, waar bij fouilleering het horloge en de por temonnaie op hembevonden werden. Van het geld had hij 6 cent be steed voor een glas bier. Bovendien werd de man in het bezit gevonden van eenig landbouwgereedschap, onlangs ontvreemd, van welken diefstal aangifte was gedaan. De aangehoudene, J. H. is 19 jaar oud eu staat bij de politie allerongun stigst aangeschreven. Hij bekende de aanrandingen te hebben gepleegd; men heeft hem heden ter beschik king van de justitie gesteld. BLOEMENDAAL. 80 S o 11 i c i- t an ten. Voor 3e Ambtenaar ter Secretarie alhier hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. Wildstroopers. Door de Rijksveldwachter F. Kleinjas en J. Bakker alhier is procesverbaal opgemaakt tegen de beruchte wild stroopers P. Zwartlaan en A. Joos- ten te Santpoort. Tegen eerstge noemde wegens het vangen van konijnen door middel van wild strikken en bovendien voor ver zet plegen tegen bovenvermelde Rijksveldwachters, aangezien Zwart laan, toen die Rijksveldwachters hem wilden visiteeren, zich door rukken en duwen daartegen ver zette en met een groot mes in 't rond zwaaide om bedoelde ambte naren van het lijf te houden. Eerst nadat Zwartlaan van den- Rijks vel wachter Bakker eenflinken slag op den arm had ontvangen, liet hij het mes rollen en onder wierp zich aan de visitatie. Tegen A. Joosten, die daarbij te genwoordig was, maar zich niet verzette, is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 461 W.v. S. ZANDVOORT.Gemeenteraad Zaterdagavond vergaderde onze ge meenteraad. De Commissie, die de geloofsbrieven der nieuwe leden had onderzocht, ad viseerde tot toelating. Maar in de vo rige raadszitting hadden hierover de stemmen gestaakt. De heeren Drayer en Schaap waren afwezig; ook nu weer staakten de stemmen, zoodat 't voor stel dus geacht moest worden te zijn verworpen. Tegen waren de heeren Bakkenho ven, Koning, van der Werff en Zwaan. Vóór de Heeren Driehuizen, Slagveld, Collot d'Escury, Van Duivenboden en Van Toembergen. De drie laatsten onthielden zich natuurlijk bij de stem ming over hun eigen al of niet toelating. De stemmen staakten, omdat de heer Van Duivenboden even voor de stemming over de toelating van den heer Schaap de vergadering ver liet. Men was tegen de toelating, omdat bij de stemming op 3 Juli het oudste lid van 't stembureau het aflezen der stembiljetten niet heeft gecontroleerd, zooals de Wet het eischt. Ook bij het aanteekenen der stemming zijn verder fouten begaan. En dit alles is zeer gewichtig, daar een der candidaten slechts met één stem meerderheid is gekozen. Protest. Door de vier benoemde en door den Raad niet toegelaten Raadsleden zal, naar een blad verneemt, protest bij de Provinciale Staten worden aangeteekend. De badplaats. Het bezoek aan onze badplaats was ook Zondag weer bevredigend; hoewel niet zoo druk als den vorigen Zondag, kan men, net weer in aanmerking genomen, tevre den zijn. ZANDVOORT. GrootBadhuis. Wij herinneren nog eens aan het groote Concert, dat hedenavond op 't terras van 't Groot Badhuis onder leiding van den len luitenant-directeur N. A. Bouwman wordt gegeven door de Kon. Mil. Kapel van het regiment Grena diers en Jagers. Aangekomen badgasten. F, Ricarel, Londen, „Hotel d'Orange". W, Mitchell, Cambridge, idem. H. Johnson Londen, idem. 2 pers. Fam. De Bruyne, A'dam, Pension „De Roos" 2 pers. Fam. Wigand, Crefeld. Pension „Fre- derica" 6 pers. W. Erbslöh, Hannover, idem. Mevr. Lang, Amsterdam, Pens, „Zomerzorg" 5 pers. Fam. Djbbelman- Nijmegen, idem 5 pers. Fam. Hanf. Amsterdam, Pension „Bluijs" 6 pers. Fam. Van Moppes, idem, idem, 3 pers, Fam. Schmidt, idem, idem, 4 pers, Stein, idem, idem. Mei. Workum. Antwerpen, Huize Wilhelmina 3 pers. L. Levy, Zeestraat 9. S. Rabino. witsch, Wiesbaden, idem. J. Demole, Brussel,Kostverlorenstraatweg 4 2 pers. H. Zwart. Amsterdam, idem 3 pers. VELSEN. DeTuchtschool. Met het bouwen van de tuchtschool alhier is men reeds zoover gevorderd, dat alle gebouwen onder de kap staan. Het complex van gebouwen vormt te zamen een groot geheel. Nimmer hadden we ons kunnen voorstellen, dat dit een zoo groot ge bouw zou worden. Hoewel het terrein tot heden geen schoonen aanblik biedt, verdient het toch alle aanbeveling, eens een kijkje te gaan nemen. WIJK AAN ZEE. Feesten. De lieflijk rustige badplaats Wijk aan Zee, uitmuntend voor hen, die in het sei zoen eenige kalme dagen wenschem door te brengen te midden van een prachtige natuur en een aangename, afwisselende omgeving, meer dan voor pretmakendedagjesmenschen, die ten boel komen opscheppen en anderen dikwijls tot last zijn, Wijk aan Zee, inzonderheid de daar talrijke logee- rende jeugd, had Zaterdag een pret- tigen dag. Eerst 's middags te 2 uur de inte ressante exercitiën met de reddingboot op de hoogstaande golven. Deze oefeningen hadden plaatst in tegenwoordigheid der autoriteiten jhr. C. S. Boreel, burgemeester, H. H. del Court en mr. H. v. d. Zant. Des avonds werd door de Veree niging tot bevordering van het vreem delingenverkeer een lichtfeest georga niseerd. Toen deze prachtige lichtstoet door het dorp trok, was er veel bekijks en heerschte een opgewekte stemming. Het muziekkorps „Arion" begeleidde den stoet en liet zich telkens hooren. De duizenden lampions maakten een tooverachtig effect en de blijdschap, waarmede vooral de kleintjes hun lichtjes droegen, deed aangenaam aan. Te 7 uur aangevangen, was alles eerst te 10 uur afgeloopen. De jury die alles te beoordeelen had en enkele prijzen moest toekennen, bestond uit de heeren J. E. Koon, W. Langeler, W. Leeksma, H. Pronge, Abr. v. d. Schuyt, J. Schmidt en H. v. d. Zant. Het feest slaagde uitnemend, niet tegenstaande een nogal sterken zuid westenwind, en heeft den jongenlui, die er aan deelnamen heel wat moeite gekost. Die moeite is echter ruim schoots beloond door den goeden uit slag. ZAANDAM. Het lossen van de „City of Edinburgh". De boot werkers, die het stoomschip „City of Edinburgh" in de haven te Zaandam lossen, eischten gistermorgen uitbe taling van een rijksdaalder, zijnde het bedrag, dat zij der vorige week met een halve dag staken verloren. Door aan dien wensch toe te geven werd een nieuwe staking voorkomen. ALKMAAR. Een 99-jarige. Den 16den, dus Vrijdag, viert mej. G. de Munkvan Dijk haar 99sten geboor tedag. Zeker zal het mej. De Munk niet aan belangstelling ontbreken. Zooals men weet is zij de oudste in woonster van Alkmaar. BENNEBROEK. Groot feest Gisteren was het groot feest op de Van Verschuers-Brants-Stichting al hier. Het echtpaar Leonardus van der Linden en Johanna Stijnman herdacht, omringd door kinderen, kleinkinderen en vrienden, den dag waarop zij 50 jaar geleden in den echt werden verbonden. Dank zij de vriendelijkheid van eenige in gezetenen kon door de directrice een feestmaaltijd voor de jubilaris sen worden gereed gemaakt. Van don gevel der Stichting waaide de vlag, terwijl velen van hun be langstelling deden blijken. VOORHOUT. „Helpt elkaar" De Tuindersvereeniging „Helpt el kaar" vergaderde Vrij den heer Doorenbos. Na voorlezing en goed keuring der notulen kwam aan de orde het bestuursvoorstel om het veilen van de niet-op-contract ver kochte boonen verplichtend te stel len. Dit voorstel werd met bijna al- gemeene stemmen aangenomen. Door de vergadering werd een boete vastgesteld van f5.voor elke overtreding. Ook werd vastgesteld dat de eerste avond-veiling zou worden gehouden op Vrijdag 16 Augustus. Uit de discussiën der leden bleek, dat zij overtuigd waren, dat door de veiling op den duur hun be langen gebaat worden. Van de hee ren J. Westerhoven en L. v. d. Lans was de mededeeling ingeko men, dat zij hun functie als be stuursleden neerlegden. Met een woord van opwekking tot de leden om door het zenden van veel groenten de veiling nog sterker te maken, sloot de voorzit ter, de heer W. van" der Laan, deze vergadering. HAARLEMMERMEER. Schapen verscheurd. Bij den landbouwer R. Tos, wonende Sioterweg bij den Lisserweg zijn Zondagmorgen twee schapen door een hond zoodanig ge wond en verscheurd, dat een ervan moest worden afgemaakt, daar zijn geheele buik was opengereten. De andere is aan den kop en over het verdere lichaam erg toegetakeld, doch is nog in leven. De politie doet onder zoek. HOOFDDORP. Te water. Men schrijft ons: Zondagavond was ik ooggetuige van een voorval, dat op zich zelf niet van beteekenis was, doch de bijkomendeomstandigheden naakten het humoristisch. Er kwam van Haarlem een heer te fiets aangereden en rëed nabij het cafe „de Beurs" in de Kruis vaart. Vlug waren we ter plaa'se om hem op het drooge te helpen, doch onze hulp was onnoodig, daar hijzelf al eruit was gekropen Een onzer vroeg„Wil ik u helpen, mijnheer? Geen antwoord; Bent u erg nat, mijnheer? Wederom geen antwoord. En terwijl de druipende wielrijder met zijn rijwiel voetje voor voetje tegen den kant opklau terde, en omdat meermalen zijn lichaam weer naar het water zwenkte, kwamen we tot het besluit met een dronken persoon te doen te hebben Men zeide^hem, toen hij op den weg stond„op den hoek is een café, mijheer! Doch geen woord kwam van zijn lippen. Hoewel het zeer duister was, werd hij toch door eenige der omstanders herkend. Het was nl. de heer O. B. De om standers, die het geval met stomme verbazing hadden gadegeslagen, barstten in uitbundig gelach uit, toen zij vernamen, dat genoemde heer zeer doof wasEen ware pan tomime SCHOTEN. Een verijdelde inbraak. In den nacht van Zater dag op Zondag is een poging ge daan om in te breken in een be woond perceel in de Javastraat. De dief of dieven hadden den beitel alreeds onder het raam, doch door den hond zijn zij gestoord, waardoor ook de bewoners wak ker werden. Van de daders was geen spoor meer te vinden. Vreeselijk. Gisterenmiddag is uit een aan den Schoterweg staand café een vrouw verwijderd, die zich zoozeer te buiten was gegaan aan het gebruik van sterken diank, dat zijbedwelmd neerviel! Enkele abonné's in Haarlem klagen, dat zij de Courant bijna dagelijks te laat ontvangen. Wij verzoeken nog eenig geduld; binnen enkele dagen, wanneer al onze persen weer werken, zal de bezorging, ook binnen Haarlem, weer zeer tijdig kun nen plaats hebben. DE DIRECTEUR. Personalia. Te Utrecht is geslaagd voor 't examen gymnastiek 1. o. de heer A. T. Loderzen alhier. Niet al te hardhandig? Het is ons opgevallen, boe hard handig de politie hier ter stede optreedt bij arrestaties en kleine ongeregeld heden. Gedurende de kermisdagen waren we een paar maal getuige ervan, hoe er een beschonkene of een weerspan nige naar het politiebureau moest worden gebracht. En dan zagen we telkens, dat het wachtwoord schijnt te zijn van onze politie bij het minste verzet de sabel uit de scheedeGis terenmiddag waren we er weer oog getuige van, dat een inspecteur die bij 'n arrestatie het bevel voerde, zelf het voorbeeld gafenalseen dollemxn met de „lange lat" in het rond zwaaide onder 't uitbraken van een aantal vloeken die 'n oud vrouwtje voor haar huisdeur d'r ooren deden vasthouden En voor die krachts-uiting, vooral dat sabelgescherm, was niet de minste aanleidingGeen enkele keer dat we erop zagen timmeren, ook niet gister middag. Het volk drong wel op, maar volstrekt niet in die mate of op zoo dreigende manier, dat zulk een hard handig optreden der politie daardoor zou worden gemotiveerd! Wanneer een nieuwsgierige of zelfs een ietwat rumoerige volkshoop da delijk met den sabel achteruit moet worden geslagen, wat zal 't dan worden bij een werkelijke wanordelijkheid? Dan zal men zeker met revolver en geweer moeten beginnen Neen: in alle bescheidenheid durven we wel zeggen, dat het der politie hier te Haarlem bij haar optreden nog al eens mankeert aan den noodigen tact! Nu weten we wel, dat't vaak moei lijk is, z'n kalmte te bewaren Nu weten we ook dat de juiste maat niet altijd betracht kün worden, dat het métier van den politiebeambte vooral bij standjes allesbehalve benij denswaardig is. Maar toch... Juist bij die standjes en in die ru moerige oogenblikken toont een goed politiebeambte zijn kwaliteiten. En door kalm, bezadigd, en vooral niet ff te hardhandig optreden bereikt hij méér, dan door dadelijk den sabel te trekken en er op te slaan! Mogen we dit eens onder de aan dacht brengen van onze autoriteiten? Een zachte drang van boven zal zeker de gewenschte uitwerking hebben, en de jeugdige opgewondenheid van sommige lagere chefs ook tot kalmer verhoudingen terugbrengen De bioscoopvoorstellingen van gebr. Albert. 't Is met de kermis nu gedaan, maar nog eenige dagen, van Don derdag tot Maandag a. s., zullen de voorstellingen in de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging" worden voortgezet. Dus nog eenige voorstellingen en wie betwijfelt het, met een fonkel nieuw program hebben we in hit verschiet. Wij, die meermalen ia de afge loopen Kermisweek een kijkje bij Albert genomen hebben en ook verscheidene malen onze bewonde ring over de voorstellingen in zijn theater te kennen gaven, kunnen de verscheidenheid van tooneeltjes en de zeldzame kleurenpracht der op het doek vertoonde beelden maar niet genoeg bewonderen. Gisterenavond werden we vooral geboeid door het eenig mooie sa- I u t a u x d a p e a u x, de vlaggen- hulde, waarbij de nationale kleuren van de onderscheidene landen zoo schitterend tot haar recht komen. En dan dat koddige tooneeltje: „Een Haarlemsch heertje voor het eerst op de ijsbaan." Neen, hoe daarbij gelachen wordt, ja gescha terd nu en dan, kunnen we met geen woorden weergeven. Wie in de woelige Kermisdagen het theater van levende beelden nog niet bezocht en gezien heeft, ver- zuime daarom toch niet, van de voorstellingen in de Sociëteit Ver eeniging" te profiteeren. „Onder Ons." De jury van den internationalen zangwedstrijd, gehouden oor „On derlinge Oefening" te Amsterdam op 1, 2, 9, 16 en 22 Juni heeft een nieuwigheid ingevoerd, waar de vereenigingen zich zeker zeer om zullen verheugen. Aan elk der vereenigingen, die aan den wedstrijd hebben deffge- nomen, heeft zij een uittreksel ge zonden van het door die jury op gemaakte gemotiveerde rapport. Zoo luidt dit uittreksel voor de Ver. „Onder Ons", die zoo schitte rend uit 't strijdperk trad, aldus: Verplicht koor: Zeer goed van opvatting en voordracht, mooie klank en ensemble. Een zeldzaam frisch-klinkend koor, onder pittige zaakkundige leiding. Nuauceering met zorg bewerkt. Opvatting van de compositie mu zikaal. Totale indruk zeer beschaafd. Winter: Uitvoering zeer mu zikaal. De geheele praestatie had iets voornaams. Verder geen aan merking van eenige beteekenis, dan een kwart toon te hoog geëindigd. Eerewedstrijd: Zeer artis tieke uitvoering. Mooi toon gezon gen. Het Zangkoor van St. Eli sabeth en Barbara. Gisteren maakte het zangkoor der parochie kerk „St. Elisabeth en Barbara in het Schoterkwartier zijn jaarlijksch uitstapje. Placht men vroeger in de rich ting Nijmegen of Den Haag uitte trek ken,thans had men de omstreken van Uitgeest, Beverwijk en Wijk aan Zee gekozen. In Haarlem teruggekeerd wachtte den zangers een smakelijk souper, waarbij het recht opgewekt en vroolijk toeging. Hef zilveren priesterfeest van Rector Goes. Men is volijverig in de weer in het St. Jacobs Godshuis aan de Hagestraat, om een bijzonder feestelijk aanzien aan de kapel, de recreatiezalen en de speelplaatsen te geven. Guirlandes en bloemen, chronica en andere sierselen worden met kun stige hand aangebracht, om toch het feest van Donderdag a.s., het zilveren priester-jubilé van den veelgeliefden Rector, zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Het feest zelf zal aanvangen met een solemneele H. Mis met assistentie, opgedragen door den Jubilaris; het Zusterkoor zal daarbij uitvoeren de bekende di iestunmige Mis A uxilium Christianorum van Philip Loots. Na de H. Mis zal tot ure receptie gehouden worden. De jubilaris zal dan achtereenvol gens de geschenken in ontvangst nemen van de IJH. Regenten van het Gesticht, de HH. Armverzorgers, de bewoners van het Huis, de oud-wees jongens en oud-weesmeisjes, het druk- erspersoneel enz. enz. Menige hartelijke toespraak zal met deze aanbieding vergezeld gaan, terwijl ook toepasselijke gedichtjes werden voorgedragen. 's Avonds zullen de zalen en speel plaatsen geïllumineerd zijn; er worden dan voordrachten gehouden en too- neelstukjes opgevoerd. Het muzikale gedeelte vani het pro gram is aan bijzonder goede^handen toevertrouwd: mejuffrouw Betsy Pie- lage heeft zich welwillend beschik baar gesteld om de feestelijkheden met piano muziek op te luisteren. Dinsdag a.s. wordt er nog een na feest gevierd door de E.E.H. H. Gees telijken. Onder leiding van den heer Jac. de Jong zal dan uitgevoerd worden de Priestercantate van Haag, welke met bijzonderen ijveren wordt ingestu deerd. Op de feesten zelf en de cadeaux komen we natuurlijk terug. Aangenaam dagje. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, onze burgemeester, heeft deze week op zijn buitenverblijf „Waterland" te Velsen een aangenaam dagje bereid aan een 18-tal doofstommen van hier. Zij vertrokken met 4 dames naar Velsen per rijtuig. Het was zeer mooi weer. Een mooie wandeling werd gemaakt door 't landgoed, en de familie Boreel liet het aan ver- verschingen allerminst ontbreken. Tentoonstelling „Fauna." In 't gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat zal op 16, 17 en 18 November de 11e jaarlijksche ten toonstelling worden gehouden der Haarlemsche Pluimveevereeniging „Fauna." De keuring zal op 15 November plaats hebben. Er zal, zoo de vergunning ver kregen wordt, een verloting worden gehouden van aangekochte dieren en voorwerpen, op de tentoonstel ling ingezonden. Concert in Trouw. Heden avond 8 uur wordt door de Mu ziek vereeniging „Harmonie" (Dir. H. W. Hofmeester Rz.) een concert gegeven in de sociëteit „Trouw moet Blijcken." Zoo omstreeks de helft van het jaar verschijnt geregeld het bij de wet voorgeschreven jaarverslag. De Raadsleden krijgen het, en 't is de gewoonte overal in den lande om het aan de plaatselijke courau- ten toe te zenden, opdat die er wat van vertellen in hun kolommen. Tot onze verbazing vonden we nu Zondagmorgen al in een elders verschijnend blad een uittrekseltje uit het jaarverslag van de gemeente Haarlem, loopende over 't jaar 1906! Terwijl aan ons bureau geen verslag was ontvangen. Een onzer collega's maakt zeer terecht een stekelige aanmerking op deze manier van doen, en dringt er op aan, dat aan de hier ver schijnende bladen tegel ij k met de Raadsleden een exemplaar van het verslag worde toegezonden. Wij stemmen daar volkomen mede in Uit een onderhoud, dat een onzer Redacteuren had met den Gemeente- Secretaris, bleek ons dat er voor de raadsleden een aparte „eerste editie" van verschillende stukken op na wordt gehouden. Terwijl de „tweede editie" voor de bladen en zoo noodig particulieren is bestemd. Wij zouden willen verzoeken, om die „eerste editie" dan in's hemels naam maar een exemplaar of vijf grooter te maken I Dan zijn de stedelijke bladen tegelijk geholpen. Inlusschen had de gemeente-secre taris de beleefdheid, ons dadelijk na het indienen van ons bezwaar een exemplaar van het Verslag toe te zendende „tweede editie" is dus ten onzen behoeve wat ver vroegd. Wij zeggen voor deze beleefdheid bij dezen dank en na deze kleine voorafspraak zullen we onzen lezers in geregelde vervolg-artikeltjes een en ander vertellen van wat het jaarverslag over 1906 interessant bevat. Onze bevolking. Haarlem is een stad van 70.000 inwoners, hoort men vaak zeggen. Wie dat zoo vertelt, is niet ver van de waarheid af. Want precies geteld leven we hier met 33.212 mannen en 36,490 vrouwen, dat is in het geheel met 69.702 menschen. Althans, zoo was de verhouding op 31 December van het vorige jaar. Met een jaar te voren is dat een gunstig verschil van 705 menschen, hetgeen zoo ongeveer ook precies bet gunstig verschil is tusschen de geboorte en sterfgevallen in 1906: geboren 1847 kinderen, overleden 1040 personen. Er zijn dus een goede 300 vrou wen méér in onze stadvoor de trouwlustige heeien een statistiek die toont, dat er keus genoeg is. Nu, wat het trouwen betreft, dat is óók niet achteruit gegaan in 1906: toen werden er nl. 579 huwelijken gesloten, tegen 541 in het vorige jaar. De geboorten gingen echter iets achteruit: 81 kinderen minder dan in 1906 werden hier in 1907 geboren. Wat de geloofsbelijdenis aangaat de Katholieken hebben in Haarlem (in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2