DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Woensdag 14 augustus 1907. No. 6659, 329te Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) „130 Voor de overige'plaatsen in Nederland franco per post „1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0-10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. ►P Ergerlijk. De campagne tegen de kloosteis in Italië en in het algemeen tegen de Ka- kolieken, waarover we al een paar kaal schreven, houdt niat op. Ook de Nederlandsche liberale, soci alistische en neutrale bladen blijven kidanksalle vertoogen der Roomsche P^rs, kalmpjes van „kloosterschanda- '®n" spreken. 't „Nieuws", dat door „de Tijd" rjVer die lastelijke betiteling werd on derhouden, zegt dat't eenvoudig... een kwestie van vorm isl „Het Volk", 't socialistische hoofd- 0l-gaan, geeft zelfs plaatjes over de 'ikloostergruwelen" in Italië. De kwa lificatie van de socialisten is altijd Natuurlijk een graad erger dan die van fie andere auti-clericalen 't Is zooals we in ons Overzicht lezer dagen zeiden: het wachtwoord #chijnt gegeven, er maar op los te e-ohrijven, dan zal op den duur de Publieke opinie toch wel moeten mee- Nen dat er wat aan 't handje is in ke Italiaansahe kloosters en onder Ne Italiaansche geestelijkheid. Calomniez toujour s.en de lest. Men kent dat. Tegenover deze voortdurende on- kchtvaardige voorstelling blijven wij °bze voortdurende bestrijding leveren. Alleen op die wijze, door de waar heid in het licht te blijven stellen, kan nog voorkomen worden dat deze kgerlijke laster-campagne haar doel bereikt. Algemeen Overzicht. Gisteren hebben we onder de Nrieregelberichten heel in 't kort herteld, dat de anti-Katliolieke Agitatie in 11 a 1 i e nog maar niet °phoudt. De aan 't Vaticaan goedbekende »Osservatore Romano" schrijft nu ^eer eens in haar jongste nummer haar aanleiding van de anti-cleri- °ale woelingen, dat in het oog van fie Katholieke wereld en de regee ringen, al of niet Katholiek, maar die Katholieke onderdanen hebben, bet Italiaansche gouvernement de hoofdschuldige is, zooals wij ook feeds voor weken geleden in ver- Schillende artikelen en overzichten hebben uiteengezet. Het blad wijst er op, dat sedert 20 September 1870 de Itali aansche Tegeering onafgebroken onder de slavernij van de vrijmetselarij ge staan heeft, Sedert de 40 jaren, dat de twee klachten samen te Rome zijn, staan Wij nog even ver als op den avond Van den beruchten 20 September, liet lage volk kan nog altijd vrije lijk den Paus beleedigen in 't meest gunstige geval kan de regeering slechts openlijk haar onmacht be luigen tegenover de anti-clericale kliek. Aan het slot herhaalt het blad fiog eens, dat de onverantwoorde lijkheid. waarachter Giolitti zicb, hacht te verschuilen, een al te doorschijnend, maar niet wettig Voorwendsel is Een ander feit teekent nog scher per den anti-clericalen geest van de Italiaansche regeering af. Zij heeft nl. een telegram door den Romeinschen correspondent Van de „Croix" aan zijn blad ge Zonden achtergehouden, waarin o. tn. gemeld werd, dat meerdere kardinalen dreigbrieven ontvangen hebben, met name kardinaal Merry del Val, dien o.rn. bedreigd werd met bommen als hij naar Castel- gandolfo 20U gaan! Vandaar zeker de bijzondere be waking van de villa te Castelgan- dolfo, nu de kardinaal toch daarheen is gegaan. In Marokko is de spanning op het hoogst. Dat wordt wel bewezen, doordat er vandaag geen enkel bericht in kwam over de jongste gebeurtenis sen, en we het dus moeten doen met nieuwe lezingen van wat al bericht is. Alleen hoorden we, dat Casabla- Uea weer bedreigd zou worden, nu door een 4000 Mooren, met wien al een groot gevecht is geleverd. Doch alle bizonderheden en be vestiging om eerst een ander ont breken. Ook werd het berichtje van Mac Lean's vrijlating door Raisoeli, wat we al Zaterdag j.l. onder onze drie- regelberichten mededeelden, door Reuter bevestigd. Mac Lean zou dan nu op de terugreis wezen. Aangekomen is hij in ieder geval nog niet, we zullen daar dus nog wel over hooren! Merkwaardigheidshalve geven wij hier van de Casablanca-his- torie een gansch andere lezing dan de uit verschillende bladen over reeds gegevene. De „Köln. Ztg." ontvangt name lijk van zijn correspondent een telegram, 9 Augustus uit Casablan ca over Tanger verzonden. Hij be gaf zich den 8en, zoodra de om standigheden het veroorloofden, aan land. Volgens de mededeslingen van alle onpartijdige ooggetuigen heeft deze correspondent den indruk gekregen dat zich alles heel anders heeft toegedragen dan het te Tanger door het Fransche gezantschap wordt voorgesteld I.... De commandant van de Galilée" zou dan volgens die niet-officieele verhalen de eigenlijke schuld zijn van het verlies van menschenlevens en goederen, doordat hij zonder noodzaak met zijn handjevol sol daten, dat nauwelijks een blok huizen kon omsingelen, begon te landen vóór het eskader was aangekomen, en daardoor het grootste deel der stad aan plunde ring ten prooi gaf en de vermoor ding van talrijke Joden en Ara bieren veroorzaakte. Voor de ge leden schade, waarin alle Duitschers die meerendeels slechts hun huid konden redden, een zeer groot aan deel hebben, is Frankrijk verant woordelijk, zegt deze Dnitscher. Dat niet alle Europeanen in de pan gehakt zijn, zou zijn te danken aan den Duitschen waarnemenden consul Miinz en den Britschen con sul Madden, die, door hun vertoo gen tot den, zeer jongen waarne menden consul Neuville, verhin derden dat deze den len Augustus, toen de stad vol Arabieren uit het binnenland was, het belachelijk aantal van 30 man voor de Fran sche en 12 man voor ieder der overige consulaten liet landen. Na den moord was de stad weer volkomen rustig, de Arabieren uit het binnenland waren weer vertrok ken, de consultaten werden door troepen van den Sultan bewaakt, graan-karavanen kwamen naar de stad, de schepen namen lading in. Plotseling in den nacht van 4 op 5 Augustus werd het Duitsche con sulaat door den Franschen consul medegedeeld, dat 's morgens (5 Augustus) vroeg een „indrukwek kende" troepenmacht van het eska der zou landen, die bleek te bestaan uit... 75 man van de „Galilée." De voorstelling van den Franschen zaakgelastigde, dat de Pasja der stad om de landing zou hebben gevraagd, klopt niet, volgens deze lezing. De matrozen kwamen bij de „Douanepoort" aan land, die poort was open en de enkele Arabieren die erbij stonden gedroegen zich rustig. Het eerste schot, volgens het getuigenis van alle Arabieren, de reizigers aan boord en de Europe anen, die vanaf de daken toekeken, viel aan Fransche zijde Daarna stormden de matrozen naar het Fransche consulaat, onder weg alle Arabieren die zij tegen kwamen, neer schietende. Tegelijk begon - de „Galilée" de Arabieren- wijk te beschieten. Een wacht voor het Duitsche consulaat zou slechts de woede van het volk tot zich hebben getrokken en daarvan werd dus afgezien. Verder had de correspondent nog een onderhoud met den gezagvoer der van de Spaansche kanonneer boot, die slechts de Spaansche kolonie behoefde te beschermen, daarom nam hij ook niet aan het bombardement der Marokkaansche wijk deel, doeh schoot alleen op in het veld opduikende ruitertroepen. Ook beweerden volgens hem de Spanjaarden dat de Franschen op de vlucht geslagen werden en door hen gered, terwijl de Franschen beweren dat de Spanjaarden op vrouwen en kinderen hebben ge schoten 1 Ondanks het gisteren door ons vermelde, zoogenaamde bevel van de leiders der Newyorksche telegra fistenorganisaties om nl. de beslis sing over al of niet staken uit te stellen tot Vrijdag a.s., heeft een deel der Newyorksche tele grafisten gisteren al het werk neergelegd 1 Dit is ook op andere plaatsen in de Vereenigde Staten het geval geweest. Slechts de telegrafisten in dienst van het nieuwsagentschap Associa ted Press, en de telegrafisten werk zaam bij sommige groote handels huizen, banken enz. zijn aan het werk gebleven, omdat hun de ge vraagde loonsverhooging en vermin dering van werkuren ijlings werden toegestaan. De leiders der staking verklaren nu nadrukkelijk, dat de algemeene staking der telegrafisten over het geheele land is begonnen. Maar daarentegen verzekeren de directies van de beide groote tele- graafmaatschappijen (de Western Union en de Postal Telegraph) dat zij beschikken over een voldoend aantal bekwame vrijwilligers om alle stakers te vervangen. De leiders der staking noemen dit echter belachelijk. Een nieuwe, niet onbedenkelijke factor in den strijd tusschen werk gevers en werknemers is, dat te Columbus in Ohio de zetters aan verschillende bladen plotseling heb ben geweigerd het per telegram ingekomen nieuws te zetten! De zetters-orgauisatie te Columbus be weert, dat ook elders in de V. St. dit voorbeeld door de dagbladzetters zal worden gevolgd! Dat kan mooi worden! De voornaamste New-Yorsche bla den publiceeren nu al hoofdzakelijk buitenlandsch nieuws. Telegrafische berichten uit het buitenland hebben zij maar heel weinig. Zoowel voor den handel als voor de dagbladpers is deze staking dus een bron van veel last en groote verliezen. Er bestaat bovendien nog alle kans, dat ook het telegrafisch ver keer tusschen New-York en Europa storing zal ondervinden. Iutusschen lezen we al van mil joenen dollars, die gestuurd of toe gezegd worden om de stakers te deunen. Een arbeidsconflict is met deze historie in het leven geroepen, dat nog groote gevolgen kan hebben! Een om z'n laconieke inkleeding heel aardig berichtje komt uit Perzië. Ziehier „Op aandringen van de Russi sche, Engelsche en Fransche ge zanten heeft de Porte bevolen dat de Turksche troepen die op Perzisch gebied waren doordrongen terug zouden keeren naar de andere zijde van de Turksch-Perzisclie grens. Heerlijk „Naar de andere zijde".... kan het laconieker uitgedrukt worden? 't Geheel van deze merkwaardige Turksche historie is zeker wel door dat berichtje al magnifiek geken schetst! Nieuwtjes in drie regels. Rusland wil een leening plaatsen in Duitschland, van 350 millioen mark de gevolge van Swinemünde! De Koreaansche prins en zijn gezellen, die in den Haag geweest zijn, zijn in Korea ter dood veroordeeld. Japan en de Ver Staten onder handelden over een handelsverdrag Doch Japan eischt te veel. Afgeketst' In Ierlandvooral Belfortzijn bloedige botsingen tusschen troepen en 't volk voorgekomen, 't Is ernstig. Het befaamde Servische kroon- prinsje, kabaaimaker eerste rang, is naar Parijs en Londen, 'n Opluchting! Servië Groote opstand in den Belgischon Congo, wordt gemeld. D.w.z.de negers willen niet werken 1 Nogal lijdelijk I Prins Hendrik te Berlijn. Prins Hendrik der Nederlanden heeft tijdens zijn jongste verblijf Ber lijn de geredden van het s.s. Berlin in het „Kaiserhof" ontvangen; de uitnoodiging tot deelneming aan een maaltijd, door den Prins aangeboden, werd door elf personen aangenomen. Het Zionisten-congres. Hedenmorgen is in den Haag geopend het Zionisten-congres (Zio nisten zijn de Israëlieten, die een nieuw joodsch Rijk in Palestina met veel geld willen stichten). Uit ver schillende landen zijn vertegenwoor digers naar den Haag opgegaan. Het programma van de openings zitting is als volgt: Openingsrede van den president, D. Wolfsohn; begroetingsrede van mr. A. A. de Pintoreferaat van dr. Max Nordau. Pauze. Des middags herdenking der doodeu. Bericht van het centraal comité. Daarna opening der alge meene debatten. Daarbij voeren de heeren A. B. Kleerekoper, van Amsterdam, en mr. S. Franzie Berenstein, namens de Nederlandsche groep, het woord. Bouwverordening. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben de laatst door den Gemeen teraad van Watergraafsmeer gewij zigde bouwverordening betreffende de 3-gezinswoningbepaling in de plaats van eene 2-gezinswoning goed gekeurd. Gemengde Berichten. Vorst. In Oostelijk Gronin gen heeft het Maandagnacht zeer sterk gevroren. Des morgens half vijf waren de velden wit. Slaapziekte. In hetgehucht Nijswille, gem. Wittem, slaapt een bijna 70 jarige vrouw W. sinds verleden Zondag. Al dien tijd ver keert zij in bewusteloozen toestand, die alle teekenen vertoont van nona (slaapziekte). Inbraak. In het modema gazijn van den heer J. Mendels in de Oude Hoogstraat te Amsterdam is ingebroken. De heer en mevr. Mendels zijn op reis. Toen de chef nu 's morgens de winkeldeur wilde openen, vond zij deze niet in het slot. Politie werd gewaarschuwd. De winkeljuffrouwen mochten niet aan het werk alvorens alles onder zocht was en kregen tot haar groot vermaak een uurtje verlof. De kaslade was opengebroken en laaruit een bedrag van ongeveer 10 gulden ontvreemd. Verder wordt ;r niets vermist, waaruit men afleidt, lat de dief of dieven gestoord zijn. Ken Weespermop. Onder de zen titel meldt men uit Weesp aan het „N. v. d. D." Gistei avond viel door een lichte aan varing, van een der Gooische beurt schepen, een kist met ijs en een vat bier in de schutsluis. De eerste was weldra weer aan boord gebracht, het laatste zonk, en na eenig vruchteloos dreggen, vertrok de schipper, den in houd yan het vat toezeggende aan wie het ophaalde. Terstond togen eenige liefhebbers aan den arbeid. Een menigte nieuws gierigen verdrong zich al spoedig om het ophalen van het vat te zien. De politie verscheen op het terrein en gaf instructies. Het werk ging niet voorspoedig. Eerst na een paar uren van onver poosden arbeid had men „het". Aan gezien door het dobberen van de „red dingsboot" de buit weer gevaar liep, sloeg ook de aan den wal staande agent den haak aan 't „vat", dat met diens bekwame hulp meer en meer den wal naderde. Onder groote span ning stroopten eindelijk de redders hunne mouwen op, staken hunne ver moeide armen in het water, en brach ten aan de oppervlakte... een groote kei. In heel wat minder tijd, dan 't ge kost had hem boven te brengen, lag hij weer op den bodem der sluis. Van verdere opsporingen om het vat bier te bemachtigen werd maar afgezien. Geen animo. Uit Putte (N.-Br wordt aan het „Dagbl. van Nbr." gemeld: Op Vrijdag j.l. werden de leden van den Raad onzer gemeente wederom opgeroepen tot het be noemen van twee wethouders. We derom verlangde geen lid voor deze functie in aanmerking te ko men, zoodat bij stemming alle bil jetten wederom blanco waren. De raadsleden verzochten den voor zitter hen niet meer ter vergade ring op te roepen, wanneer de vergadering uitsluitend belegd zou zijn tot het benoemen van twee wethouders, wijl de gezindheid der raadsleden, wat aangaat het beklee- den van het ambt van wethouder, genoegzaam bekend is en zij hun rijd beter kunnen besteden. Een geheimzinnig ge val! Een vrouw te Amsterdam verloor voor eenige weken haar man. Hij ging namelijk op reis naar Duitschland en keerde niet terug. Een poosje na zijn vertrek werd uit een gracht e9n lijk op gehaald en de juffrouw in kwestie herkende dat als 't stoffelijk over schot van haar man. Groote onsteltenis, toen een dezer dagen een brief ontvangen werd van den overledeneEen brief deugdelijk en goed uit Duisburg in Duitschland verzonden en met het eigen schrift van den doodge waande De vrouw is erheen, om 't raadsel op te lossen V r e e s e 1 ij k De vrouw van een wegwerker wierp zich gister middag in een vlaag van waanzin voor trein 866 tusschen Keverdijk en Weesp. Het hoofd werd van de romp gescheiden. Een dertienjarige moor denaar. Te Gronsfeld is aange houden de 13-jarige l>., in verband met den dood, door een schot, van een 8-jarig meisje bij de familie Ilouben. L'e jongen heeft al een bekentenis afgelegd en is naar Maastricht overgebracht. Zulke onverlaten! Uit Duider schreef men gisteren aan de Zw. Ct. Toen gisterenavond circa elf uur de knecht van den heer Silderhuis met zijn rijtuig, waarin twee dames gezeten waren, hier aankwam, werd liet paard gegrepen en tot staan gebracht even voor Saasveld. Met zware knuppels werden de dames mishandeld. Het gelukte den koet sier het paard voort te krijgen, doch de onverlaten achtervolgden ben tot voor het huis van den heer S. Het bleek, dat men te doen had met eenige polderjongens, die hier den laatsten tijd herhaaldelijk de streek onveilig maken. Het mocht de politie gelukken een hunner te arresteeren. Een der daders is voort vluchtig. De vermiste korporaal. Men seint uit Zutphen aan de Resb Zooals bekend, werd eenigen tijd geleden een korporaal vermist. Men vreesde reeds dat den man een ongeluk was overbomen. Thans is hier ter stede uit Luik bericht ont vangen van den man zelf, waarin hij zegt veilig en wel aldaar te verblijven. In zijn brief vermeldt hij teveDs, dat hij de man is geweest, die de 60 huzaren tot desertie heeft aangehitst. Verzekering tegen werkloosheid. De Leidsche Bestuursbond, waarbij zich 17 plaatselijke werkliedenvereeni- gingen hebben aangesloten, heeft een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin de bond, in aansluiting met het verzoek van de Leidsche timmer- liedenvereeniging Vooruit, er krachtig op aandringt, dat de Raad overga tot de stichting van een gemeentelij k fonds waaruit organisaties, die haar leden verzekeren tegen werkloosheid, een bijslag kunnen ontvangen. Ned. Barbiers- en Kappersbond. Te Amsterdam is gehouden de algemeene vergadering van den Neder- landschen Barbiers- en Kapperbond. Circa 90 afgevaardigden vertegen woordigende 38 afdeelingen,namen aan de beraadslagingen deel. De agenda bevatte grootendeels voorstellen van reglementairen aard, o.a. dat de bond, zoo mogelijk in overleg met de be dienden-organisatie, een arbeidscon tract zal samenstellen. Voorts is een fonds bij invaliditeit gesticht, en een subsidie verleend aan de vakschool voor kappers- en barbiersbedienden te Den Haag. Tijdens de vergadering kwamen verschillende giften in voor het pas gestichte Sanatoriumfonds van den bond. Als voorzitter, 1ste en 2de penning meester, werden resp. gekozen Jan B. Polman Tuin, W. H. Polman Tuin en H. F. Sonnenschein, van A'dam, en als commissie van bijstand, A. L. Landa, van Roterdam, Schlosser, van Helievoetsluis, en A. Trapman, van Arnhem. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond ook dit jaar in ledental was vooruitgegaan en nu 1110 leden telt. De financiën zijn eveneens in een bloeienden toestand, zoowel die van den bond als die van de bondsfondsen. Totaal bezit f 8232.57. Plaats voor de volgende jaarvergadering is 's Graven- bage. De Intern, tentoonstelling van Ambachts-werktuigen te Amsterdam. Gisteren is de pers in de gelegen heid geweest om de internationale tentoonstelling van Ambachts-werk tuigen (uitgaande van de Maatschap pij van Nijverheid), die heden geopend wordt, in oogenschouw te nemen. De heeren Tutein Nolthenius en Hartk amp, voorzitter en secretaris van het Dep. van Amsterdam, der maat schappij, leidden de journalisten in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt rond, waar alles, als een grpote mierenhoop, bezig was om zoo véél mogelijk nog bij de opening ge reed te hebben. Wat de deelneming uit het buiten land betreft, die is uitgezonderd Belgie, dat ongetwijfeld de eerepalm voor haar inzendingen zal worden toegekend niet groot. De eereplaats in de zaal, nl. voor het orgel, dat geheel weg getimmerd is, wordt ingenomen door inzendin gen der Maatschappij van Nijverheid, nl. van de departementen Amsterdam en Haarlem. Zoo zal Amsterdam toonen wat dit departement wrocht met zijnTeeken- school voor Kunstambachten. Deze school beoogt om den beoefenaar van eenig kunstambacht, en wel voorna melijk aan den toekomstigen werk man, des avonds na volbrachte dag taak, in de gelegenheid te stellen, om zich te oefenen in teekenen en boet- seeren, om langzamerhand de schets van een ontwerp zelfstandig te kun nen uitwerken. Voorts zijn hier bijeengebracht voor beelden,» beschrijvingen en proeven van de avondschool voor timmerlie den „Concordia inter Nos" in 1904, van de Timmergezellenvereeniging van dien naam overgenomen, en welke cursus 5 jaar duurt, gedurende Sept. tot Mei. Minvermogenden ontvangen gratis onderwijs; van hen, die wat betalen kunnen, wordt 75 ct., schoolgeld per maand geëischt. Verder treffen wij hier aan mede- deelingen omtrent de avondschool voor volwassenen de vakschool voor schoenmakers en het veiligheids museum, nl. voorwerpen ter voor koming van ongelukken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen. Op de galerij zal het departement Haarlem exposeerenteekenoefenin gen naar de natuur, pleister- en ornamentale motieven der projectie leer en van het decoratief bouwkundig vakteekenen. Verder practische werk stukken der decoratieschilders, der hout- en metaalbewerkers. De school wordt door leerlingen uit alle deelen des lands bezocht. In de onmiddellijke nabijheid zijn geëxposeerd documenten en reglemen ten, waaruit het doel blijkt der avondschool voor behangers, opge richt door patroons in 1905 en welke school thans reeds door 40 leerlingen gratis bezocht wordt. Voor de expositie van het depar tement Amsterdam staande, ziet men binnen in de zaal een vriendelijk compartiment, waarin veel uit het „Bayerisehe Gewerbe - Museum iu Nürnberg" is tentoongesteld. Volgens de mondelinge mededeelingen des heeren Nothenius zal dit eene zeer merkwaardige expositie zijn. Uit den catalogus stippen wij aan, dat dit bedrijfs-museum, door parti culieren gesticht, door den Staat krach tig gesubsidiëerd wordt. Het bedoelt houden van tijdelijke en blijvende ten toonstellingen ten bate van het be- drijfswezen en het onderricht. Er zijn een technische bibliotheek, teekenzalen en laboratoria aan ver bonden. Ook worden er „Meisterkurse" in verschillende bedrijven gehouden. Daartegenover, dus rechts in de zaal is eene inzending van jaarverslagen en statuten van de Hessische centrale vennootschap voor Ambachtsnijver heid, die bedoelt aankoopen van werk- tuigen en gereedschappen tot weder- verkoop op weinig bezwarende voor waarden aan de kleine nijverheid en welke vennootschap ook krachtig van Staatswege wordt gesteund. Vol- NIEUWE HRMOEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1